Informacje ogólne

Nazwa tego położonego w środkowej Tanzanii parku narodowego pochodzi od przepływającej przez jego teren największej rzeki – Great Ruaha. To serce parku, które zamieszkują niezliczone krokodyle, hipopotamy i brodzące ptaki. Od 2008 roku, kiedy zwiększono jego obszar, Ruaha jest największym parkiem w Tanzanii, z powierzchnią wynoszącą nieco ponad 20 000 km². Oprócz Great Ruaha park przecinają także inne rzeki, które okresowo zwykle wysychają. Jakie zwierzęta można tu spotkać? Między innymi gepardy, lwy, lamparty, likaony, hieny, żyrafy, bawoły, antylopy, a także mnóstwo ptaków – naliczono ich ponad 570 gatunków, w tym efektowne dzioborożce – z długimi, zakrzywionymi dziobami, często w jaskrawych kolorach.

Ruaha jest położona dość daleko na południe od bardziej popularnych tanzańskich parków, jak Serengeti czy Ngorongoro, dzięki czemu dociera tutaj znacznie mniejsza liczba turystów, dlatego też często bywa określana mianem „najlepiej strzeżonego tanzańskiego sekretu”. Uciążliwość długiej drogi wynagradza krajobraz: porośnięte baobabami wzgórza, doliny rzek i rozległe równiny, zamieszkiwane aż przez 10% światowej populacji lwów!

Safari po Parku Narodowym Ruaha

Park Narodowy Ruaha to jeden z najbardziej dziewiczych i „niezadeptanych” przez turystów parków narodowych w Tanzanii. W porównaniu z bardziej uczęszczanymi parkami Ruaha oferuje możliwość zanurzenia się w dzikiej przyrodzie bez uczucia przeludnienia czy zakłócenia spokoju. Turystyczne tłumy ustępują miejsca dzikim krajobrazom, a przyroda wciąż pozostaje w swojej oryginalnej i nienaruszonej formie. Obejmując różnorodne ekosystemy, od malowniczych równin po majestatyczne wzgórza i doliny rzeczne, park ten staje się areną niepowtarzalnych doświadczeń dla miłośników przyrody. Ruaha jest nie tylko schronieniem dla różnorodnych gatunków flory i fauny, ale także miejscem, gdzie rzeka Ruaha stanowi schronienie dla dzikich stworzeń. Słonie, lwy, lamparty, krokodyle i hipopotamy to tylko niektóre z niezliczonych gatunków, które można tu spotkać w ich naturalnym środowisku.

Jak dostać się do Ruaha

Najłatwiejszym sposobem na dotarcie do parku Narodowego Ruaha jest awionetka. Lot z Dar Es Salaam do Msembe albo Jongomero trwa około 2 godzin. Potem już tylko krótki transfer samochodem do centrum parku.

Park Ruaha – jakie zwierzęta można w nim spotkać?

Największą atrakcją parku są z pewnością duże grupy lwów oraz słoni, które wyjątkowo licznie występują na terenie parku. Przy odrobinie szczęścia uda wam się spotkać niemal wszystkich przedstawicieli słynnej Wielkiej Piątki, a sprawne oko dostrzeże również krokodyle i hipopotamy wylegujące się w rzece Great Ruaha. Niestety, na początku lat 80. wyginęły tu ostatnie nosorożce. Na miłośników ptactwa czeka ponad 500 gatunków ptaków, w tym również tych znanych w naszej szerokości geograficznej, które przylatują do Afryki na zimę.

Atrakcje Parku Ruaha w Tanzanii

Park Narodowy Ruaha, położony w centralnej Tanzanii, to raj dla miłośników przyrody i safari, oferujący niezapomniane atrakcje. Ze względu na swoje trudno dostępne położenie możecie tam doświadczyć dziewiczego piękna tanzańskiej sawanny. Samo safari po Parku Narodowym Ruaha i wypatrywanie, a także obserwacja dzikich gatunków zwierząt, jawi się jako atrakcja sama w sobie.

Jak przygotować się do wyjazdu na safari w Parku Ruaha?

Jadąc na safari, należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Gdy będziecie wyjeżdżać wcześnie rano z campu, towarzyszyć Wam będzie chłód, natomiast już po niedługim czasie słońce skutecznie ściągnie z Was kolejne warstwy cieplejszych ubrań. Dlatego najlepszą metodą będzie zabranie lekkiej kurtki oraz przewiewnych ubrań z naturalnych materiałów i ubranie się na tzw. cebulkę. Rekomendujemy stonowane kolory ziemi, by zbytnio nie rzucać się w oczy zwierzętom, ale też nie przyciągać uporczywych owadów (kolorowe i ciemne ubrania przyciągają niczym magnes wszelkie owady, w tym niebezpieczne dla człowieka muchy tse-tse). Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w odzież z filtrem UV, który lepiej chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych niż kombinacja bawełnianej koszulki z kremem z filtrem. Co nie znaczy, że nie powinniście zabrać ze sobą kremu z odpowiednio wysokim filtrem i regularnie powtarzać aplikację. Jeśli mowa o kosmetykach, to koniecznie należy zaopatrzyć się w repelent na komary z jak najwyższym stężeniem DEET. Na safari konieczny jest kapelusz, taki, który doskonale ochroni głowę i szyję. Dobrze, jeśli ma zapięcie pod brodę. Pędząc odkrytym samochodem przez sawannę lepiej robić zdjęcia niż przytrzymywać niesforną czapkę. Przyda się również aparat fotograficzny z dobrym obiektywem. Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą lornetki. Przed podróżą sięgnijcie po książki o tematyce afrykańskiej. Zapakujcie również latarkę, która może przydać Wam się po zmroku.


Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII