Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Kostaryka
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży po Kostaryce

Self drive – skarby dziewiczej Kostaryki

Od 13 500 zł / os. 14 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Kostaryka — Alajuela, Arenal, Monteverde, Wybrzeże Pacyfiku, San Jose

Kostaryka jest niczym jeden wielki park narodowy. Jej bogactwo przyrodnicze, bioróżnorodność, gęste tropikalne lasy, tworzą jedyne w swoim rodzaju królestwo egzotycznej przyrody. Podczas tej wycieczki do Kostaryki będziecie przemierzać kraj samodzielnie, samochodem 4×4. Bez obaw – Kostaryka to najbezpieczniejszy kraj Ameryki Łacińskiej. Narodowym motto jest „pura vida”, w tłumaczeniu – piękne, szczęśliwe i beztroskie życie. Wyposażeni w nasz Escape Book odkryjecie całe bogactwo rozmaitych atrakcji: naturalnych, sportowych, kulinarnych, historycznych i wielu, wielu innych.

 • Spotkaj dzikie zwierzęta w naturalnym środowisku – urocze leniwce, małpy, barwne tukany i papugi
 • Przekonaj się o potędze sił przyrody stając naprzeciw majestatycznych wulkanów Poas i Arenal
...

Kostaryka Exclusive

Od 22000 zł / os. 14 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Exclusive
Kostaryka — Alajuela, Monteverde, Arenal, Tortuguero, Wybrzeże Karaibskie, San Jose

O tym, że piękno kostarykańskiej przyrody zapiera dech w piersi, nie trzeba nikogo przekonywać. Podczas tej podróży na własne oczy zobaczycie soczyście zielony krajobraz najbezpieczniejszego państwa w Ameryce Środkowej. Majestatyczne wulkany, skąpane w słońcu tropikalne plaże, dzikie zwierzęta oraz unikatowe parki narodowe – wszystkie te atrakcje czekają na Was podczas tej ekskluzywnej wycieczki do Kostaryki.

 • Bogactwo fauny i flory – spotkaj kajmany, ogromne żółwie czy tęczowe tukany
 • Przekonaj się o potędze sił przyrody stając naprzeciw majestatycznych wulkanów
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT – 6

 3. Stolica

 4. San Jose

 5. Populacja

 6. 4,87 mln

 7. Powierzchnia

 8. 51 100 km2

 9. Język

 10. Językiem urzędowym w Kostaryce jest język hiszpański. Większość mieszkańców posługuje się tym językiem, jednak w jednej z prowincji o nazwie Limon podstawowym językiem komunikacji około połowy mieszkańców pochodzenia afrokaraibskiego jest specyficzna, kreolska odmiana angielskiego stanowiąca mieszankę z językiem hiszpańskim.

 11. Waluta

 12. Oficjalną walutą Kostaryki jest colón kostarykański o kodzie międzynarodowym – CRC. Waluta powszechnie używana przez turystów w popularnych ośrodkach turystycznych to dolar amerykański.

  1 PLN = 140,44 CRC
  1 USD = 533,59 CRC
  1 EUR = 563,68 CRC

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP nie muszą ubiegać się o wizę, jeśli długość ich pobytu w Kostaryce nie przekroczy 90 dni. Warunkiem przekroczenia granicy jest posiadanie paszportu ważnego jeszcze przez 6 miesięcy od momentu przylotu do Kostaryki oraz przedstawienie biletu powrotnego. Zdarza się, że celnicy proszą o okazanie środków płatniczych przeznaczonych na pobyt w Kostaryce.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed udaniem się w podróż do Kostaryki zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 80 zł), durowi brzusznemu (ok. 210 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 240 zł). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Jeżeli przed podróżą do Kostaryki przebywało się w krajach Ameryki Łacińskiej lub Afryki, w których odnotowano zachorowania na żółtą febrę, konieczne jest potwierdzenie poddania się szczepieniu na tą chorobę (ok. 200 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. W wielu restauracjach obsługa dodaje zwyczajowe 10% wartości zamówienia do rachunku, dlatego dodatkowy napiwek nie jest konieczny, jednak warto nagrodzić oprócz tego kelnera/kelnerkę za wyjątkowo sprawny serwis. Przyjęte jest zostawianie napiwku obsłudze hotelu – bagażowym czy pokojówkom.

 7. Ceny jedzenia

 8. Kostaryka jest jednym z najdroższych krajów Ameryki Łacińskiej, ceny jedzenia i usług są tutaj raczej wysokie. Nawet w miejscach, w których stołują się lokalni mieszkańcy czy na ulicznych straganach trudno o naprawdę niskie ceny. Najdrożej jest w restauracjach znajdujących się w centrach turystycznych. Przykładowe ceny: piwo w barze około 3 USD, opakowanie dobrej jakościowo kawy od 6 USD, woda mineralna 1 USD, obiad w lokalu gastronomicznym średniej klasy 10 USD, obiad w dobrej restauracji około 20 USD i więcej, kawa od 1 USD, piwo sklepowe około 1 USD.

 9. Ciekawostki
  • Ogromną rolę w gospodarce kraju pełni uprawa kawy, jednak w Kostaryce produkuje się głównie popularną odmianę, jaką jest arabica. Uprawa robusty, odmiany uważanej za mniej szlachetną, była tutaj zabroniona przez prawo przez 30 lat. Zakaz zniesiono w 2018 roku.
  • W Kostaryce znajduje się ponad dwieście formacji wulkanicznych. Mniej niż dziesięć z nich to wciąż aktywne wulkany.
  • Kostarykanie określają się mianem Ticos, co jest dość charakterystyczne dla całej Ameryki Łacińskiej – jej mieszkańcy nadają sobie przydomek funkcjonujący w codziennym życiu. Tico, Tica, Ticos wzięło się stąd, że obywatele Kostaryki w specyficzny sposób wymawiają niektóre słowa w języku hiszpańskim, zdrabniając je nagminnie.
  • Kostarykański Półwysep Nicoya znajduje się w tzw. Niebieskiej Strefie (Blue Zone), a więc w częściach świata, na których powszechnie ludzie cieszą się zdrowiem i aktywnym trybem życia nawet po przekroczeniu wieku 100 lat.
  • W Kostaryce nie używa się adresów, zamiast tego używa się opisowej metody lokalizacji np. na prawo od kościoła.
  • W prowincji Limon ponad połowa ludności jest pochodzenia afrokaraibskiego i z tego względu bardziej powszechnie używa się tutaj języka kreolskiego (mieszanki angielskiego i hiszpańskiego).
  • Oprócz kawy w Kostaryce na ogromną skalę uprawia się również banany. Kraj jest drugim na świecie producentem bananów, zaraz po Ekwadorze.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Kulinaria Kostarykańczyków cechuje różnorodność, mnogość zagranicznych wpływów i wyjątkowa jak na standardy Ameryki Łacińskiej – łagodność smaku. Codzienne menu opiera się w dużej mierze na świeżych warzywach i owocach, popularną bazę wielu potraw stanowią ryż, ziemniaki i czarna fasola. Dość często, choć o wiele rzadziej niż w Meksyku, do posiłków serwuje się kukurydziane tortille. Stolica Kostaryki, San Jose ma znakomicie rozwinięte zaplecze gastronomiczne, oferując turystom rozmaitość knajpek serwujących dania kuchni japońskiej, chińskiej czy włoskiej, co nie pozostaje bez wpływu na lokalne kulinaria. Kostarykańczycy najchętniej jadają wołowinę i wieprzowinę, zwłaszcza na wybrzeżu Morza Karaibskiego zdominowanym przez afro-karaibskich mieszkańców, najczęściej emigrantów z Jamajki. Równie chętnie jada się kurczaka i ryby, a powszechną przekąską są smażone banany, których gatunki występujące w Kostaryce można mnożyć bez końca. Żaden Kostarykańczyk nie obejdzie się ponadto bez Salsy Lizano, czyli sosu wyprodukowanego po raz pierwszy już w 1920 roku. Lizano składa się m.in. z wody, soli, cukru, cebuli, marchewki, kalafiora, pieprzu, musztardy i rozmaitych przypraw. Narodową potrawą w Kostaryce jest gallo pinto, co w tłumaczeniu oznacza pstrokatego koguta, chociaż z kogutem to danie ma niewiele wspólnego. Gallo pinto to ryż z czerwoną lub czarną fasolą, które można podsmażać z dowolnymi dodatkami i przyprawami oraz serwować np. z salsą Lizano. Z wachlarza zup wyróżnia się zwłaszcza sopa negra przyrządzana z czarnej fasoli i serwowana z ugotowanym na twardo jajkiem.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Krzysztof Kolumb odkrył Kostarykę podczas swojej czwartej wyprawy w 1502 roku, czym zapoczątkował okres hiszpańskiej kolonizacji kraju. To Kolumbowi Kostaryka zawdzięcza swoją nazwę, którą z języka hiszpańskiego tłumaczy się jako „bogate wybrzeże” (hiszp. Costa Rica).

  Kolejne dziesięciolecia upłynęły Hiszpanom pod znakiem prób podbicia terenów, co do których oczekiwania były ogromne. Hiszpański konkwistador Juan Vasquez de Coronado w latach 60. XVI wieku założył pierwszą stolicę Kostaryki – Cartago, które jest dzisiaj najstarszym miastem w kraju. Cartago powstało u podnóży wulkanu Irazú, przez co dwukrotnie było niszczone przez wybuch i nie stanowiło dobrego miejsca na stolicę. Indiańska ludność Kostaryki, która zamieszkiwała te tereny przed przybyciem na nie Hiszpanów, wielokrotnie występowała zbrojnie przeciwko swemu oprawcy, który krwawo tłumił jakiekolwiek formy buntu, przez co niemal całkowicie wyniszczył rdzennych mieszkańców. W 1821 roku Kostaryka uzyskała niepodległość od hiszpańskiej korony, wchodząc wraz z Gwatemalą, Hondurasem, Nikaraguą i Salwadorem w skład Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej. Państwo istniało do 1840 roku, po jego rozpadzie Kostaryka stała się krajem w pełni niezależnym.

  W 1948 roku na terenie Kostaryki trwała wojna domowa, w której zginęło około dwóch tysięcy osób. W jej wyniku prezydentem republiki został José Figueres Ferrer. To za kadencji tego prezydenta w Kostaryce zlikwidowano armię, a środki przeznaczone na jej utrzymanie zainwestowano w innych sektorach np. na edukację.

 3. Geografia

 4. Niewielki kraj w Ameryce Środkowej leży między Oceanem Spokojnym a Morzem Karaibskim na przesmyku środkowoamerykańskim. Kostaryka graniczy tylko z dwoma państwami – Nikaraguą i Panamą, a długość jej linii brzegowej wynosi 1290 km. Część linii brzegowej Kostaryki jest różnorodna, pokryta licznymi zatokami i półwyspami z największym Península de Nicoya. Wschodnie wybrzeże cechuje raczej jednolitość, zaś karaibskie jest lagunowe, częściowo zabagnione i namorzynowe. W Kostaryce panuje klimat równikowy, występuje też piętrowość klimatyczna – na piętrze gorącym do 1000 m n.p.m. średnie roczne temperatury wynoszą od 24 do 28 stopni, na piętrze umiarkowanym (1000-2000 m n.p.m.) temperatury spadają do około 20 stopni, powyżej 2000 m n.p.m. jest dość zimno, ponieważ średnie temperatury nie przekraczają 18 stopni. Kostarykę ze względu na obfite opady deszczu i ukształtowanie terenu pokrywa gęsta sieć rzeczna, wśród której najdłuższa rzeka to dwustukilometrowa San Jose. Około 50% powierzchni kraju zajmują lasy tropikalne, w których występuje wiele gatunków drzew m.in. mahonie czy hebany, a także bujna roślinność, gęste liany i około tysiąca gatunków storczyków. Na wysokości około 3000 m n.p.m. połacie terenu pokrywają łąki. Na wybrzeżu Pacyfiku rosną lasy parkowe i sawanny. Niezwykły bogactwem charakteryzuje się również kostarykańska fauna. W lasach tropikalnych żyją jaguary, małpy, różnorodne gady i płazy, liczne gatunki ptaków w tym np. kolibry i wielobarwne papugi oraz motyli.

 5. Kultura i religia

 6. W Kostaryce w przeciwieństwie do innych krajów Ameryki Łacińskiej większość mieszkańców stanowią biali potomkowie Hiszpanów, część społeczeństwa to Metysi, a nikły procent to mieszkańcy czarnoskórzy zamieszkujący głównie prowincję Limon oraz Indianie. Charakterystyczne dla Kostarykańczyków jest posługiwanie się znanym, choć dość trudnym w interpretacji, zwrotem, mianowicie – pura vida, który oznacza adorację życia, jego pełnię i generalnie ma wydźwięk jak najbardziej pozytywny, optymistyczny wręcz. Co ciekawe, Kostarykańczycy nie uchodzą za typowych, temperamentnych Latynosów, są raczej spokojni i stateczni. W Kostaryce tylko w nikłym stopniu zachowała się kultura rdzennych mieszkańców tych terenów. Indiańska aktywność kulturalna, tradycja i obyczaje nie są tutaj tak wyraźne jak np. w Peru czy Meksyku.

  Narodowym tańcem w Kostaryce jest Punto Guanacasteco, które wywodzi się z grupy tańców o rodowodzie dominikańskim określanych terminem punto. Tańce te obecne są również na Kubie i w Panamie. W Kostaryce tańczy się Guanacasteco w strojach ludowych oraz przy akompaniamencie gitary i marimby. Za wielką chlubę Kostaryki uchodzi ponadto rękodzieło, zwłaszcza rzeźbienie w drewnie, z którego słynie zwłaszcza Sarchí. Miasto stanowi prawdziwe centrum rękodzieła i sztuki kostarykańskiej. Znajduje się w nim ponad dwieście różnorodnych sklepów z ręcznie robionymi przedmiotami i rodzinnych manufaktur wytwarzających drewniane meble. Najsłynniejszym wytworem kostarykańskim są las carretas, czyli drewniane wozy.

  Dominującą w Kostaryce religią jest katolicyzm, z którym identyfikuje się aż 70% obywateli, co wynika z kolonialnej przeszłości kraju. Około 10% populacji stanowią osoby deklarujące się jako bezwyznaniowcy. Podczas Wielkiego Tygodnia w większych miastach, zwłaszcza w stolicy, odbywają się fascynujące pod względem kulturowym procesje wielkanocne. Protestantyzm wyznają głównie mieszkańcy prowincji Limon, w której osiedlili się emigranci z Jamajki.

Zwiń
Wakacje

Wycieczka

Zwiń

Kostaryka – inspiracje podróżnicze

Kawa z Kostaryki idealna na pobudzenie

Jeśli jesteś wielbicielem kawy, czy nawet popijasz ją od czasu do czasu, w Kostaryce czeka na Ciebie prawdziwy kawowy raj. Oprócz odwiedzenia podczas wycieczki objazdowej po Kostaryce przepięknie położonych plantacji, z których nierzadko rozciągają się widoki na potężne wulkany, możesz delektować się niepowtarzalnym aromatem kostarykańskiej kawy i zakupić ją w ramach wyjątkowej pamiątki. Warunki naturalne panujące w Kostaryce sprawiają, że rosnąca tutaj kawa nabiera niepowtarzalnego smaku i zapachu, który docenili koneserzy na całym świecie. Warto wiedzieć, że kostarykańskie ziarna są niezwykle dobrej jakości i cieszą się wielkim uznaniem! Pozostaje tylko przekonać się o tym samodzielnie, wybierając wczasy w Kostaryce.

Królestwo przyrody w Tortuguero

Niezwykle rzadkie gatunki żółwi, którym grozi wyginięcie, to nie jedyne skarby Parku Narodowego Tortuguero, nie mówiąc o innych rezerwatach przyrodniczych w Kostaryce. Kraj ten wprost kipi bogactwem fauny i flory, która czeka na odkrycie, dogłębne poznanie i wyjątkową dbałość o swoje naturalne bezpieczeństwo. Bujne dżungle poprzecinane rzekami i piaszczyste plaże są domem dla wielu rozmaitych gatunków roślin i zwierząt. Zobacz, jak wygląda tzw. „krowa morska”, zapoznaj się z niegroźnymi iguanami, przechytrz sprytne małpki, zadrżyj przed potęgą wielkich krokodyli i spróbuj wypatrzyć dzikie koty zachwycające zwinnością. Przy okazji korzystając z kostarykańskiego bogactwa flory podczas wczasów w Kostaryce, popijaj do woli gęste, świeżo wyciskane soki z owoców tropikalnych lub wodę z ogromnego kokosa.

Zip line w kostarykańskiej dżungli

Poczuj się jak Tarzan i zdecyduj się na sporą dawkę adrenaliny w samym środku kostarykańskiej dżungli – to są prawdziwe wakacje w Kostaryce! Będąc tutaj nie możesz ominąć atrakcji, z której ten kraj słynie. To bez wątpienia najlepsze miejsce na świecie do emocjonującego zjazdu na linie wśród drzew, roślinności i kryjących się w lesie deszczowym zwierząt. Pomijając świetną zabawę na dużej wysokości, możesz podziwiać stąd rozpościerające się z góry, zapierające dech w piersiach krajobrazy na dziewiczą dżunglę i wyłaniające się z niej pagórki. Wycieczki obejmujące zjazd na linach są dodatkowo świetną okazją do poznania fauny i flory lasu deszczowego, o której opowie Ci przewodnik w drodze do miejsca, gdzie rozpoczynają się zjazdy.

Ekologiczny raj hotelowy Kostaryki

Wybierz się na wczasy w Kostaryce i koniecznie zamieszkaj w eco-lodge’u, bo to właśnie z nich słynie ten kraj. Pragniesz wypoczynku w zgodzie z przyrodą i w maksymalnej z nią bliskości, ale jednocześnie nie bez pewnych wygód? W takim razie zdecyduj się na jeden z wielu ekologicznych resortów, które wkomponowano w dziewiczą dżunglę czy ogród tropikalny, w dodatku z panoramą na olbrzymi wulkan czy rajską plażę. Zamiast telewizora w hotelach tych zadbano o jak największy komfort wypoczynku Gości, o totalną ciszę, spokój i kameralną atmosferę. Mimo to w świetnie zaaranżowanych resortach o tropikalno-rustykalnym designie nie zapomniano o odkrytych basenach, jacuzzi czy kompleksach spa, w których wykorzystuje się organiczne produkty pielęgnacyjne i relaksujące.

Żółwie morskie w Tortuguero

Poznaj prawdziwą ostoję żółwi – Kostarykę, na której terytorium żyją żółwie zagrożone wyginięciem. Zobaczysz tutaj największe na Ziemi żółwie, czyli żółwie skórzaste, których rozpiętość płetw przednich może mierzyć nawet 3 metry! Kostarykański Park Narodowy Tortuguero powstał zresztą po to, by chronić te i inne gatunki żółwi – morskie, zielone i szylkretowe, a dodatkowo jest jedną z największych atrakcji wycieczek objazdowych po Kostaryce. Na tutejszej pięknej, szerokiej plaży w odpowiednim ku temu sezonie żółwie składają jaja, a następnie wracają do morza. Maleńkie żółwiki wykluwają się ze skorupek, żeby później pokonać długa dla tak niewielkich stworzeń drogę z plaży do morza. Wieczorem możesz zaobserwować to niesamowite zjawisko, jeśli dopisze Ci odrobina szczęścia!

Kraina wulkanów

Odkryj niewątpliwe bogactwo Kostaryki, a więc ponad dwieście wulkanów oraz innych formacji wulkanicznych, które upiększają pejzaż tej krainy przyrodniczego bogactwa i zapewniają wspomnienia z wakacji na całe życie. Zamieszkaj w hotelu znajdującym się przy wulkanie Arenal o wysokości ponad 1600 m n.p.m. i podziwiaj go w całej okazałości z prywatnego tarasu przy tropikalnym bungalowie lub wręcz prosto z odkrytego basenu. Oczywiście w razie ochoty na aktywność fizyczną, możesz wybrać się na trekking i zdobywać wulkaniczne szczyty. Koniecznie udaj się pod czynny stratowulkan Poas, w którego kraterze zobaczysz jezioro o zachwycająco lazurowej barwie. Wokół wulkanu roztacza się park narodowy pełen naturalnego bogactwa, które z pewnością docenisz na wczasach w Kostaryce.

Kiedy jechać do Kostaryki?

POGODA W KOSTARYCE

Kostaryka znajduje się w strefie klimatu podrównikowego, tropikalnego z wyraźną pora suchą i deszczową. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia, natomiast deszczowa od maja do listopada. Pora deszczowa w Kostaryce charakteryzuję się ciepłymi porankami i popołudniami, natomiast późnym wieczorem zdarzają się obfite opady deszczu. Średnia roczna temperatura wynosi około 23 stopni Celsjusza, na terenach nadmorskich jest o kilka stopni wyższa. Podróżując po bogactwie form krajobrazowych od wyżyn po wysokie góry, a nawet wulkany, należy pamiętać, iż wraz ze wzrostem wysokości temperatury ulegają obniżeniu.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Krańce świata

20.02.2023 / Agnieszka

Z Planet Escape trzy razy wybraliśmy się na krańce świata. Zawsze w punkt, zawsze zaglądając tam, gdzie przeciętny turysta nie dotrze, każdą podróż wycisnęliśmy, jak cytrynę. Pan Przemek spełni życzenia najbardziej wymagających. Szczerze polecam!

Kostaryka

17.03.2021 / Joanna / Marek

W Kostaryce byliśmy na przełomie lutego i marca. Różnorodność krajobrazów ,bogactwo fauny i flory zachwyciło nas. Swobodnie i bezpiecznie poruszaliśmy się samodzielnie po tym kraju. Wulkany, las chmurowy, gorące źródła i piękne plaże dają możliwość ciekawego i wspaniałego wypoczynku. Po raz kolejny biuro Planet Escape zorganizowało nam tę wyprawę bez zarzutu. Gorąco wszystkim polecamy i jeszcze raz dziękujemy.

KOSTARYKA 2-17 STYCZNIA 2021

21.01.2021 / Iza / Krzysiek / Filip / Franek

Chwile niepewności, podróż w maskach i udało się! Jesteśmy w Kostaryce! Warto było! Kostaryka skradła nasze serca, a po miesiącach siedzenia w domu wspaniale było znowu poczuć atmosferę przygody. Zdecydowaliśmy się na self-drive pokonując ok. 1500 km, jadąc od Pacyfiku do Wybrzeża Karaibskiego, zatrzymując się w kolejnych parkach narodowych! Czuliśmy się bardzo bezpieczni mimo sytuacji dzięki wspaniałej organizacji i opiece Planet Escape :) Pani Natalia jak zwykle świetnie doradziła nam trasę podróży i dobrała piękne hotele na trasie naszej przygody! Wspaniali ludzie, zachwycająca przyroda, wulkany, lasy deszczowe, leniwce na drzewach i papugi latające nad głowami – to jest właśnie Kostaryka. Wspaniale było odwiedzić te wszystkie miejsca z bardzo małą ilością turystów, nie mieliśmy żadnych problemów z zachowaniem dystansu! Bardzo dziękujemy ekipie Planet Escape, a zwłaszcza Pani Natalii za wspaniałe wakacje i energię na przeżycie zimy :) Już nie możemy doczekać się naszych kolejnych podróży z Planet Escape!