Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Park Narodowy Volcano Arenal /Kostaryka

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Piękny, symetryczny stożek wulkanu Arenal wyrasta nad korony gęstego tropikalnego lasu na wysokość 1633 m. Jest to najmłodszy i do niedawna jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie. Choć obecnie pozostaje w uśpieniu, jeszcze kilka lat temu wyrzucał ze swojego wnętrza strumienie lawy, mając ogromny wpływ na gospodarkę regionu oraz jego zasoby. Park Narodowy Arenal oferuje nieskończone możliwości eksploracji, uprawiania turystyki aktywnej, a także relaksu w gorących źródłach podgrzewanych wulkanicznym żarem. Rejon parku to doskonała baza do uprawiania sportów ekstremalnych – znajdziecie tu rwące górskie rzeki idealne do uprawiania raftingu, kaniony i jaskinie, piesze i konne szlaki turystyczne oraz instalacje umożliwiające ekstremalne zjazdy na linach między koronami chmurowego tropikalnego lasu. W pobliżu znajduje się fascynujący rezerwat Cano Negro, który otwiera przed podróżnikami nieograniczone możliwości obserwacji dzikich zwierząt: kajmanów, iguan, małpek i wielu gatunków wodnych ptaków, zaś malownicze wodospady Rio Fortuna, położone pomiędzy falującymi wzgórzami, i soczyście zielone lasy w połączeniu z fantastycznymi warunkami klimatycznymi i żyzną wulkaniczną glebą, stworzyły doskonałe warunki do uprawy kostarykańskiej kawy.

Park Narodowy Volcano Arenal – przydatne informacje

Park Narodowy Arenal Volcano znajduje się w centralnej części Kostaryki i stanowi część Obszaru Chronionego Krajobrazu Arenal Huetar Norte o powierzchni 204 000 ha. Wznosi się tu też najbardziej aktywny wulkan w kraju, któremu Park zawdzięcza swoją nazwę, oraz mniejszy, uśpiony wulkan Chato. Teren Parku jest bardzo zróżnicowany pod względem geologii i biologii; można spotkać tu różnorodne gatunki roślin oraz zwierząt, znajdują się tutaj też liczne szlaki turystyczne. Warto wybrać się tu na lekki, lecz widowiskowy trekking, a także spróbować swych sił w sportach ekstremalnych, np. raftingu, kanioningu czy zjazdach na linie.

Co warto zobaczyć w Volcano Arenal?

Wulkan Arenal – najważniejsze informacje

Na tle rozległych, porośniętych bujną zielenią równin wyrasta piękny, symetryczny stożek wulkanu Arenal o wysokości 1633 m n.p.m. Arenal to najbardziej aktywny spośród wulkanów Kostaryki a zarazem najmłodszy (oczywiście w kategorii wieku wulkanów…) – jego pierwsza erupcja wydarzyła się 7 tys. lat temu, zaś podczas ostatniej, w 1968 roku, strumień toksycznego gazu rozprzestrzenił się na 12 km, powodując zniszczenie miast Pueblo Nuevo i Tabacon, a także przyczynił się do śmierci 87 osób. Obecnie wulkan pozostaje w uśpieniu. Na jego zboczach nadal wypływa lawa o temperaturze ponad 900 °C, a z krateru wydobywa się materiał piroklastyczny. Z tego powodu w okolicy wulkanu dochodzi do tragicznych wypadków, w których życie tracą śmiałkowie lekceważący potęgę sił natury. Wspinaczka na szczyt wulkanu jest bardzo niebezpieczna i może nieść za sobą tragiczne konsekwencje, wulkan więc najlepiej obserwować z bezpiecznej odległości – widok wciąż jest niezwykle imponujący.

Jezioro Arenal – największe jezioro Kostaryki

Największe jezioro w Kostaryce zajmuje około 80 km² powierzchni, a głębokość wód sięga od 30 do 60 m, w zależności od pory roku. Arenal jest sztucznym zbiornikiem wody, powstałym w 1979 roku po wybudowaniu zapory wodnej, i od samego początku wykorzystywany był do produkcji energii elektrycznej. Obecnie jest on jednym z głównych źródeł produkcji hydroenergetycznej w kraju, pełni jednak również funkcję rekreacyjną: można uprawiać tu różne sporty wodne, na przykład narciarstwo wodne, windsurfing, wędkarstwo czy żeglarstwo. Osoby, które nie preferują aktywności wodnych, mogą spędzić tu miło czas, podziwiając piękne widoki.

Wodospad La Fortuna

La Fortuna znajduje się w centralnej części Kostaryki, niedaleko wulkanu Arenal oraz jeziora Arenal, w pobliżu turystycznego miasta La Fortuna. Wodospad ma około 70 m wysokości i najlepiej podziwiać go z punktu widokowego. U jego podstawy znajduje się basen, w którym można skorzystać z kąpieli wodnych.

Mistyczne wiszące mosty

Park Wiszących Mostów Mistico Arenal jest jednym z najlepszych miejsc w Kostaryce do eksplorowania i podziwiania lasu deszczowego – natrafić tu można na małpy, różnego rodzaju ptaki, żaby, węże czy leniwce. Wyprawę najlepiej rozpocząć wczesnym rankiem, gdyż daje to szansę zobaczenia jak największej liczby różnych zwierząt zamieszkujących las. Trasa ma długość 3,2 km i składa się z 16 wiszących, podwieszanych mostów.

Zwiń
Kiedy jechać do Parku Narodowego Volcano Arenal?

Kiedy jechać do Parku Narodowego Volcano Arenal?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Kostaryka Exclusive

Od 22000 zł
Exclusive

Kostaryka - Alajuela, Monteverde, Arenal, Tortuguero, Wybrzeże Karaibskie, San Jose

O tym, że piękno kostarykańskiej przyrody zapiera dech w piersi, nie trzeba nikogo przekonywać. Podczas tej podróży na własne oczy zobaczycie soczyście zielony krajobraz najbezpieczniejszego państwa w Ameryce Środkowej. Majestatyczne wulkany, skąpane w słońcu tropikalne plaże, dzikie zwierzęta oraz unikatowe parki narodowe – wszystkie te atrakcje czekają na Was podczas tej ekskluzywnej wycieczki do Kostaryki.

Self drive – skarby dziewiczej Kostaryki

Od 13 500 zł

Kostaryka - Alajuela, Arenal, Monteverde, Wybrzeże Pacyfiku, San Jose

Kostaryka jest niczym jeden wielki park narodowy. Jej bogactwo przyrodnicze, bioróżnorodność, gęste tropikalne lasy, tworzą jedyne w swoim rodzaju królestwo egzotycznej przyrody. Podczas tej wycieczki do Kostaryki będziecie przemierzać kraj samodzielnie, samochodem 4×4. Bez obaw – Kostaryka to najbezpieczniejszy kraj Ameryki Łacińskiej. Narodowym motto jest „pura vida”, w tłumaczeniu – piękne, szczęśliwe i beztroskie życie. Wyposażeni w nasz Escape Book odkryjecie całe bogactwo rozmaitych atrakcji: naturalnych, sportowych, kulinarnych, historycznych i wielu, wielu innych.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli

Hotele w Parku Narodowym Volcano Arenal

Zwiń
Park Narodowy Volcano Arenal

Park Narodowy Volcano Arenal

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować