Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Jamajka
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży na Jamajkę

Przepraszamy, brak ofert o wybranych właściwościach.

Spóbuj ponownie wybierając inny typ podróży, miesiąc lub destynację.

Informacje ogólne

Informacje ogólne

  1. Strefa czasowa

  2. GMT – 5

  3. Stolica

  4. Kingston

  5. Populacja

  6. 2,7 mln

  7. Powierzchnia

  8. 10 991 km2

  9. Język

  10. Językiem urzędowym na Jamajce jest język angielski, jednak część mieszkańców posługuje się również jamajskim – językiem kreolskim powstałym na bazie angielskiego. Języka jamajskiego używa się głównie w mowie, a inne jego nazwy to Patwa i Patois. Na wykształcenie się języka jamajskiego wpłynął nie tylko angielski, ale też języki afrykańskie m.in. z rodziny bantu.

  11. Waluta

  12. Na Jamajce oficjalną walutą jest dolar jamajski o międzynarodowym kodzie JMD. 1 dolar jamajski dzieli się na 100 centów.

    1 PLN = 30,15 JMD
    1 USD = 114,54 JMD
    1 EUR = 121 JMD

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

  1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

  2. Obywatele RP nie mają obowiązku posiadania wizy turystycznej podczas podróży na Jamajkę. Jeżeli pobyt przekracza 30 dni, wymaga jest wiza, którą wydaje Ambasada Jamajki w Berlinie. Aby uzyskać wizę należy posiadać paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy Jamajki, a także jedno zdjęcie paszportowe i bilet lotniczy. Zdarza się, że celnicy proszą pasażerów indywidualnych o okazanie odpowiednio dużych środków finansowych przeznaczonych na pobyt na wyspie (np. czeki podróżne, gotówka). Podróżujący mogą uzyskać wizę turystyczną na lotnisku. Opłaty lotniskowe zazwyczaj wliczane są w cenę biletu lotniczego np. w liniach Lufthansa czy Air Berlin.

    Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

  3. Szczepienia

  4. Przed udaniem się na wakacje na Jamajkę zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 80 zł), durowi brzusznemu (ok. 210 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 240 zł). Od podróżujących z krajów Ameryki Południowej i Afryki, gdzie udokumentowano przypadki występowania żółtej febry, wymaga się posiadania dokumentu potwierdzającego szczepienie na ww. chorobę (ok. 200 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

  5. Napiwki

  6. Dawanie napiwków to zwyczaj przyjęty na Jamajce. W restauracji warto upewnić się, czy napiwek nie został wcześniej doliczony do rachunku – jeśli nie, poleca się zostawienie napiwku w wysokości około 15-20% wartości zamówienia. W hotelach wypada nagrodzić napiwkiem pracownika typu concierge za dodatkowe usługi, bagażowego czy pokojówkę sprzątającą pokój. Rzadsze, ale również przyjęte, jest dawanie napiwków przewodnikom wycieczek np. organizowanych przez hotel, kierowcom autobusów turystycznych i taksówkarzom.

  7. Ceny jedzenia

  8. Ceny produktów spożywczych i rozmaitych potraw na Jamajce są nieporównywalne z kosztami wyżywienia w niektórych częściach Azji, a Karaiby i w ogóle Ameryka Łacińska same w sobie są dość drogie. Mimo to, można na Jamajce zjeść dobrze i w przyzwoitej cenie. Właściwie wszędzie płacić można w dolarach amerykańskich. Najbardziej opłaca się chodzić do lokalnych, mniej turystycznych miejsc, gdzie stołują się i kupują tubylcy. Jeśli w danym lokalu w menu czy na wywieszonym jadłospisie nie ma cen należy koniecznie ustalić z góry koszt posiłku. Przykładowe ceny: kawa lub herbata w kawiarni około 1,5 USD, pepsi 2 USD, obiad w restauracji około 5 USD, piwo 2 USD, woda mineralna 60 JMD, świeżo wyciskany sok z owoców od 100 JMD, obiad w lokalnej knajpie od 150 JMD, butelka rumu od 5 USD.

  9. Ciekawostki
    • Oficjalnym władcą Jamajki jest królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II.
    • Jamajska kawa o nazwie Blue Mountain uchodzi za jedną z najdroższych i najlepszych kaw na świecie.
    • Bligia pospolita (ackee) niemal narodowy owoc Jamajczyków swoją nazwę wzięła od kapitana Williama Bligha, który zapoczątkował uprawę ackee na Jamajce.
    • Na Jamajce obowiązuje ruch lewostronny.
    • Wakacje na wyspie spędzały niegdyś największe sławy współczesnego świata m.in. Charlie Chaplin, Elizabeth Taylor czy królowa Elżbieta II.
    • Autor słynnej serii książek o przygodach Jamesa Bonda, Ian Fleming pisał swoje powieści w rezydencji na Jamajce.
    • Rastafarianie uważali za swojego duchowego przywódcę znanego z okrucieństwa cesarza Etiopii, Hajle Selasje. Co ciekawe, prawdziwe imię cesarza brzmiało Tafari, zaś przydomkiem Ras oznaczającym „księcia” zaczęto go tytułować, gdy dzierżył funkcję gubernatora jednej z etiopskich prowincji – stąd nazwa ruchu religijnego Rastafari.
    • Dawną stolicą Jamajki było Sante Jago de la Vega, obecnie o nazwie Spanish Town. To drugie co do wielkości miasto na wyspie i miejsce, w którym zwiedzić można najwięcej zabytków. Mieści się tutaj m.in. jeden z najstarszych kościołów anglikańskich poza granicami Wielkiej Brytanii. Popularny sprinter jamajski, Asafa Powell, pochodzi właśnie z tego miasta.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

    Narodowym sposobem przygotowywania posiłków na Jamajce od lat pozostaje… grillowanie! Na wyspie grilluje się przede wszystkimi kurczaka, wieprzowinę i ryby, rzadziej indyka. Przed udaniem się na rajskie wakacje należy koniecznie zapoznać się ze słowem „jerk” czy też „jerking”, które stanowią określenie metody marynowania mięsa, owoców morza czy serów na Wyspach Karaibskich i w Ameryce Północnej. Obecnie marynata jerk może przybierać różne formy. W skład tradycyjnej marynaty wchodzi głównie ziele angielskie, sól, papryka, tymianek, cynamon czy cebula. Do marynat używa się również popularnego na wyspie rumu, szczególnie w przypadku wieprzowiny. Rum to zresztą trunek, którego podczas podróży na Jamajkę koniecznie trzeba spróbować. A jeśli komuś znudzi się rum, spokojnie może sięgnąć po lokalne piwo np. Red Stripe.

    Na Jamajce bardzo chętnie sięga się po owoce i warzywa, a wpływ na to ma przede wszystkim fakt, że jedna z grup społecznych Jamajki – zwolennicy Ruchu Rastafari praktykują w większości dietę wegetariańską. Najbardziej charakterystycznym i powszechnym owocem jest ackee – smaczny owoc o żółtym miąższu, który na wyspie jada się najczęściej na śniadanie. O dziwo ackee serwowany jest często z soloną rybą! Z deserów na wyspie jada się przede wszystkim pudding chlebowy, czasami z dodatkiem karmelu. Najpopularniejszym owocem jest ackee, którego polska nazwa brzmi dość skomplikowanie w porównaniu do odpowiednika angielskiego: bligia pospolita. Angielskie określenie używane na Jamajce wywodzi się z afrykańskiego języka twi.

    Mimo gorącego klimatu mieszkańcy Jamajki chętnie sięgają po herbatę. Znany napój o nazwie Irish Moss przygotowuje się na bazie herbaty, do której dodaje się rumu, mleka i rozmaitych przypraw. Do najczęściej używanych w kuchni składników należą m.in. ackee, zielone banany, mleko kokosowe, maniok jadalny, chlebowiec, ananas, czosnek, suszony i solony dorsz, fasola czy awokado.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

  1. Historia

  2. Jamajka dla Nowego Kontynentu zaistniała w 1494 roku, kiedy to odkrył ją Krzysztof Kolumb i zapoczątkował okres hiszpańskiego zwierzchnictwa nad wyspą. Wcześniej Jamajkę zamieszkiwali Indianie z grup etnicznych znanych pod nazwą Arawak, których początkowo Hiszpanie wykorzystywali do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. Słabszych fizycznie rdzennych mieszkańców wyspy zastąpili sprowadzeni z Czarnego Lądu afrykańscy niewolnicy.

    W XVII wieku na Jamajkę zaczęli emigrować mieszkańcy innych krajów europejskich m.in. Francuzi, Anglicy i Holendrzy. W 1655 roku wyspę zajęli Brytyjczycy, jednak Hiszpania oficjalnie zrzekła się jej ponad sto lat po tym wydarzeniu. Wielka Brytania rozwinęła produkcję rumu, a także założyła ośrodek miejski o nazwie Kingston, obecną stolicę Jamajki. W 1833 roku zniesiono tutaj niewolnictwo, jednak wcześniej kryzys na rynku cukrzanym doprowadził do śmierci tysięcy, czarnoskórych pracowników plantacji. Pod koniec XIX wieku na wyspie wzrosły nastroje niezadowolenia wywołane złymi warunkami życia czarnoskórych mieszkańców.

    W 1945 roku urodził się jeden z najsłynniejszych Jamajczyków, Bob Marley. Dopiero w 1962 roku Jamajka uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii i Federacji Indii Wschodnich. Od tamtej pory należy do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i jest monarchią konstytucyjną, na której czele stoi królowa Elżbieta II.

  3. Geografia

  4. Jamajka należy do archipelagu Wielkich Antyli, znajduje się na Morzu Karaibskim, nieopodal Kuby, Haiti i Dominikany. Jej powierzchnia wynosi prawie 11 tysięcy km², długość około 230 km², zaś w najszerszym miejscu ma 82 km². Ponad połowa terenów wyspy wznosi się na wysokość 300 m n.p.m., a najwyższym szczytem jest Blue Montain Peak, którego wysokość to 2256 m n.p.m. Spore obszary zajmują również wyżyny o wysokości przekraczającej 500 m n.p.m. Co ciekawe, na Jamajce zupełnie nie występują pory roku. Pogoda na wyspie zadowala nawet najbardziej wybrednych turystów, ponieważ średnie roczne temperatury oscylują wokół 27 stopni w pobliżu morza, zaś w wyższych partiach spadają do około 20 stopni. Roczne amplitudy temperatur nie przekraczają 5 stopni Celsjusza! Linię brzegową Jamajki wypełniają liczne zatoki, m.in. St Anne, Hope czy Boston, wybrzeże jest w większej części typu mangrowego, porośnięte lasami namorzynowymi, ale na wyspie nie brakuje też rajskich plaż o białym piasku porośniętych palmami. Piękne rafy koralowe występują w okolicach południowego wybrzeża. Lasy stanowią około 25% wszystkich terenów, składając się z cennych mahoniów, hebanów i palisandrów. Część z terenów leśnych to lasy tropikalne.

    Najwięcej okazów zwierząt żyje w lasach tropikalnych. Najgroźniejsze z nich to krokodyle, które jednak nie występują w dużej liczbie. Oprócz tego w niektórych rejonach spotkać można dzikie świnie, a dość powszechne są rozmaite gryzonie i gady. Szczególnie charakterystyczny wydaje się rzadki królik jamajski, który przypomina świnkę morską. Z gadów warto wspomnieć gekony, czyli niewielkie jaszczurki, a także węże, które występują dość powszechnie. Na Jamajce żyje również dość sporo nietoperzy, którym wyjątkowo odpowiadają tutejsze warunki bytowania. Bogactwem charakteryzuje się też jamajski świat ptaków, który liczy sobie około 200 gatunków, z czego kojarzony z Jamajką jest koliber czarnogłowy.

  5. Kultura i religia

  6. Rodowici Jamajczycy stanowią ponad 91% wszystkich mieszkańców wyspy, zaś do pozostałej mniejszości zalicza się Hindusów, Chińczyków, Brytyjczyków, Arabów i bardzo niewielką grupę innych narodowości: Kubańczyków, Amerykanów, Portugalczyków i Hiszpanów. Część Jamajczyków określa się Maronami, którzy są potomkami zbiegłych czarnych niewolników i zamieszkują tereny Ameryki Łacińskiej, głównie Jamajkę, Brazylię i Surinam. Niegdyś protoplaści tego ludu jako pierwsi w obu Amerykach uzyskali wolność.

    W przeciwieństwie do innych krajów Ameryki Łacińskiej na Jamajce doprowadzono do całkowitej destrukcji kultury pierwszych znanych mieszkańców wyspy, mianowicie Indian Taino. Burzliwe losy jamajskich terenów wpłynęły znacząco na obecny kształt tutejszej obyczajowości i kultury, które wchłonęły zwyczaje, wierzenia i cechy charakterystyczne Hiszpanów, Anglików czy byłych niewolników z Afryki. Niezwykle istotnym elementem życia kulturalnego pozostaje niezmiennie od lat Ruch Rastafari, którego początków należy doszukiwać się w walce o równouprawnienie pod względem rasowym oraz koncepcji powrotu do Afryki, tj. Back to Africa.

    Kulturalną ikoną Jamajki jest Bob Marley, czego zresztą trudno nie zauważyć, ponieważ jego wizerunki umieszcza się na budynkach, koszulkach, plakatach i rozmaitych pamiątkach przeznaczonych do sprzedaży. Marley, a właściwie Robert Nesta Marley był wykonawcą muzyki reggae i jej znanym na całym świecie popularyzatorem. Oprócz tego, Marley uważał się za zwolennika panafrykanizmu, czyli ruchu politycznego, który zakładał solidarność ludności afrykańskiej i pochodzenia afrykańskiego, popularyzację jej kultury i podkreślanie odrębności.

    Około 60% wszystkich obywateli Jamajki deklaruje przynależność religijną do chrześcijaństwa, dokładniej – do protestantyzmu. Aż 20% z biorących udział w spisach powszechnych uważa się za ateistów. Zielonoświątkowcy stanowią 20% mieszkańców, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego to prawie 12%. Do pomniejszych wierzeń należą m.in. Kościół Bożych Proroctw, baptyzm, Kościół Boży w Jamajce, anglikanizm, metodyzm, świadkowie Jehowy czy Bracia morawscy. Do jednej z mniejszości klasyfikują się także zwolennicy Ruchu Rastafari.

Zwiń
Wakacje

Wycieczka

Zwiń

Jamajka – inspiracje podróżnicze

Bob Marley i muzyka reggae

Nie ma chyba osoby, której Jamajka nie kojarzyłaby się z Bobem Marleyem i muzyka reggae.  Podczas swojej podróży na tę wyluzowaną wyspę, przekonasz się, że stanowi ona nieodłączny element życia wyspiarzy. Zacznij od muzeum Boba Marleya w Kingston i studiów nagrań dostępnych do zwiedzania dla fanów jamajskiej muzyki,  by potem poddać się jej rytmowi, towarzyszącemu niemal na każdym kroku. Podczas wakacji na Jamajce nie jeden raz zobaczysz podobiznę króla reggae, czy to w lokalu, gdzie sączyć będziesz popołudniowe tropikalne drinki lub poranną wyśmienitą kawę, czy to w miejscowym środku transportu. W tym samym pojeździe i w tej samej knajpce, najprawdopodobniej czas umilą Ci jamajskie rytmy płynące z głośników.  Zrelaksuj się, zapomnij o codzienności i pobujaj w atmosferze luzu tu, gdzie czas zdaje się nie mieć znaczenia, a radośni i ciepli Jamajczycy uśmiechają się do Ciebie przy każdej okazji.

Najpiękniejsza plaża na Jamajce – Plaża Skarbów

Czy na Jamajce ukryty jest skarb? Jeśli zapytasz o to Jamajczyków, z pewnością skierują Cię na Treasure Beach. To skarb wyspy sam sobie. Koniecznie odwiedź to miejsce podróżując po Jamajce! Cztery zatoki łączy nie tylko wspólna nazwa, ale i wyjątkowa spokojna, niespieszna atmosfera rybackiej wioski. To wspaniałe miejsce na romantyczne spacery po ciepłym piasku o zachodzie słońca, kąpiele w przyjemnie ciepłej wodzie Morza Karaibskiego, ale też beztroskie popołudnia i wieczory w tutejszych knajpkach przy plaży w przyjaznym towarzystwie stałych bywalców, poetów i artystów. Zaznaj typowo karaibskiej atmosfery i postaw na jamajskie wakacje w Treasure Beach. A jeśli zatęsknisz za aktywnym wypoczynkiem, żaden problem, wsiądź na skuter czy rower i pozwiedzaj okolicę. Możesz też powędkować albo wybrać się na wycieczkę w poszukiwaniu skarbów świata przyrody: delfinów lub amerykańskich krokodyli.

Góry Błękitne na Jamajce

Podczas podróży po Jamajce wybierz się na wycieczkę w Góry Błękitne. Gąszcz paproci, pnączy, mchów i porostów spowity wilgotną mgłą i przykryty płaszczem półmroku, pobudza wyobraźnię. Naciesz oczy egzotyczną bujną zielenią i odwiedź przy okazji jedną z gościnnych plantacji słynnej jamajskiej kawy. A jeśli pragniesz widoków zapierających dech w piersi i niezapomnianych wspomnień z wakacji na Jamajce, koniecznie zobacz wschód słońca z Blue Mountain Peak. Nocna wyprawa na szczyt dostarczy dreszczyku emocji, a sceneria nocnego Kingston przy świetle gwiazd i księżyca oraz akompaniamencie dźwięków dżungli, będzie idealnym preludium do tego co nastąpi o świcie. Zobacz codzienne zjawisko w niecodziennych okolicznościach, zachwyć się spektaklem przebijających się przez połacie chmur i porannych mgieł pierwszych promieni słońca rozświetlających szczyty gór. Jeśli dopisze Ci szczęście, pomachasz ze szczytu wybrzeżom Kuby, które przy dobrych warunkach pogodowych widać z Blue Mountain Peak.

Kiedy jechać na Jamajkę?

POGODA NA JAMAJCE

Klimat Jamajki określa się jako tropikalny, charakteryzujący się niemal jednakowymi temperaturami przez cały rok, oscylującymi pomiędzy 24 a 30°C. Nieznacznie cieplejsze jest tu południowe wybrzeże, w tym stolica wyspy – Kingston, gdzie temperatury wynoszą średnio około 2-3 stopnie więcej niż w pozostałej części kraju. Najlepszym okresem na pobyt na Jamajce jest pora sucha, przypadająca na miesiące od listopada do maja. W pozostałej części roku trwa tu gorąca i parna pora deszczowa, a opady – najczęściej w postaci intensywnych burz – występują niemal każdego popołudnia. Południowo-wschodnie pasaty obecne w regionie Jamajki sprawiają także, że szczyt opadów nie przypada w środku pory deszczowej, a w maju i październiku – miesiącach przejściowych. Wyjątkiem jest tu zachodnie wybrzeże i okolice miasteczka Negril. Temperatura wody niemal przez cały rok waha się w okolicach 27-28°C, a przyjezdnych czeka tu co najmniej 7 godzin słońca dziennie. Podobnie jak w pozostałej części wysp Karaibów, tak i na Jamajce w czasie trwania pory deszczowej wystąpić mogą huragany, których największa ilość zdarza się pomiędzy sierpniem a październikiem.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Najlepsi!

24.07.2015 / Marta / Przemek

Dokładnie rok temu dopinaliśmy na ostatni guzik szczegóły naszej cudownej podróży poślubnej: wymarzona Kuba, niespodziewane lecz piękne Kajmany oraz niezwykle chilloutowa Jamajka. Wybór Kuby nie był przypadkowy - oboje kochamy taniec, kubańskie rytmy nie są nam obce. Jednak muzyka na żywo na każdym kroku zaskoczyła nas i zachwyciła mimo wszystko! Hawanę zeszliśmy wzdłuż i wszerz, odpoczywając w małych prywatnych restauracyjkach i popijając przepyszne drinki w jeszcze mniejszych barach, a umiejętności negocjacji cen taksówek opanowaliśmy niemalże do perfekcji. W rajskim Varadero, gdzie kolor morza po prostu zwala z nóg, mogliśmy odpocząć na plaży, ale zawsze aktywnie - obsługa hotelu nie pozwalała się nudzić. Dzięki podróży do Trynidadu mieliśmy okazję zobaczyć Kubę "od środka", a sam Trynidad... To nasze małe miejsce na Ziemi, do którego na pewno jeszcze wrócimy! Przepiękne kolonialne miasteczko, przesympatyczna kubańska rodzina, mili i nienachalni miejscowi, najlepsi nauczyciele salsy i niesamowite imprezy na schodach Casa de la Musica. Podczas ekspresowego pobytu na Kajmanach zdążyliśmy płacić banknotami z wizerunkiem żółwmi, napić się mango mijoto, poczuć niezwykle spokojny klimat wyspy, zjeść najlepszego jerk chicken na wyspie oraz przekonać się, że ci niezwykle sympatycznie mieszkańcy Kajmanów to tak naprawdę niezła mieszanka kulturowa. Na sam koniec zostawiliśmy chillout w najbardziej chilloutowym miejscu na Ziemi, czyli na Jamajce :). Widok na Blue Monutain z Kingston i przepiękna Treasure Beach robią wrażenie. Podróż przez całą wyspę na lotnisko z niezwykle gadatliwym Jamajczykiem na pewno będziemy długo pamietać. A lekcje gotowania (jerk oczywiście!) i masaże w tym pięknym miejscu były idealnym zakończeniem naszej podróży. I dopiero tu mogliśmy uświadomić sobie, że choć te 3 wyspy, mimo że położone tak blisko siebie, różnią się bardzo - kulturą, kuchnią, muzyką, stylem życia, a przede wszystkim ludźmi - i to jest najpiękniejsze!
Planet Escape? Cóż, właśnie zaplanowaliśmy z nimi kolejną podróż: Malezja - Indonezja - Singapur, ruszamy we wrześniu! Chyba nie trzeba nic dodawać...? Najlepsi!