Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Antigua i Barbuda
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży na Antiguę i Barbudę

Cocos Hotel Antigua 4*

Od 17300 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Antigua i Barbuda — Saint John’s

7 nocy w hotelu Cocos Hotel Antigua 4* z przelotem i transferami

 • Wypoczywaj na pięknych plażach z białym piaskiem
 • Zrelaksuj się na tarasie z widokiem na lazurowe wody Morza Karaibskiego i prywatnym basenem
...

Carlisle Bay 5*

Od 18200 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Antigua i Barbuda — Saint Mary Parish

7 nocy w hotelu Carlisle Bay 5* z przelotem i transferami

 • Wypocznij w luksusowym hotelu na Karaibach
 • Zrelaksuj się na pięknej zatokowej plaży z białym piaskiem
...

Keyonna Beach Resort Antigua 4*

Od 20600 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Antigua i Barbuda — Saint Johnʼs

7 nocy w hotelu Keyonna Beach Resort Antigua 4* z przelotem i transferami

 • Wypocznij na pięknej karaibskiej plaży z białym piaskiem
 • Ciesz się pięknymi widokami na Morze Karaibskie z okien swojego pokoju
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. UTC – 4

 3. Stolica

 4. Saint John’s

 5. Populacja

 6. 91 000

 7. Powierzchnia

 8. 442 km2

 9. Język

 10. Językiem urzędowym Antigui i Barbudy jest angielski, ale wielu mieszkańców wyspy mówi także w lokalnym dialekcie zwanym Patois, który jest mieszanką języka angielskiego i francuskiego. Spotyka się też rejony, w których częściej słyszy się hiszpański.

 11. Waluta

 12. Dolar wschodniokaraibski (1 XCD to 100 centów). Banknoty mają nominały 5, 10, 20, 50 i 100 XCD, monety zaś 5, 10, 25 centów oraz 1 XCD.

  1 EUR – 3,20 XCD
  1 USD – 2,70 XCD
  1 PLN – 0,72 XCD

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP, udający się do Antigui w celach turystycznych na nie dłużej niż 90 dni, zwolnieni są z obowiązku ubiegania się o wizę. Przy wjeździe na terytorium państwa należy okazać bilet powrotny i paszport ważny co najmniej sześć miesięcy od planowanego wyjazdu z kraju oraz udokumentować posiadanie finansów na pokrycie kosztów pobytu, nie ma jednak kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu.

 3. Szczepienia

 4. Osoby podróżujące z regionów występowania żółtej gorączki (Afryka, Ameryka Południowa) muszą okazać udokumentowane potwierdzenie szczepienia. Pozostali nie muszą wykonywać obowiązkowych szczepień, warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi (ok. 160 zł) oraz durowi brzusznemu (ok. 230 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Odnotowano zakażenie wirusem Zika, dlatego należy stosować się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży.

 5. Napiwki

 6. W restauracjach i barach zostawia się zazwyczaj napiwek w wysokości 10% rachunku, jeśli ten nie jest już wliczony do rachunku.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny jedzenia w Antigui są wyższe od polskich, czasem należy liczyć się z kosztami nawet dwa razy większymi.

  Przykładowe ceny jedzenia:

  Woda mineralna 0,33 l – 5,70 XCD
  Posiłek w taniej restauracji – 25 XCD
  Trzydaniowa kolacja dla dwóch osób w lepszym lokalu – 200 XCD
  Danie typu fast food – 20 XCD
  Lokalne piwo 0,5 l – 7 XCD
  Importowane piwo 0,5 – 7 XCD
  Kawa w restauracji – 13 XCD
  Wino 0,7 l – 25 XCD
  Lokalny ser 1 kg – 18 XCD
  Coca cola 0,33 l – 9 XCD

 9. Ciekawostki
  • Antiguę i Barbudę określa się „Krainą 365 plaż”, ponieważ na wybrzeżu znajduje się właśnie tyle plaż, ile dni w roku.
  • Słowo „Antigua” po hiszpańsku znaczy „starożytny”, zaś „Barbuda” tłumaczy się jako „brodaty”.
  • Na Antigui posiadłości mają m.in. takie znane osobistości jak Eric Clapton, Oprah Winfrey czy Giorgio Armani.
  • W kraju nie ma ani jednej rzeki, a woda pitna powstaje przez wypłukiwanie soli z toni oceanu.
  • Najwyższym szczytem Antigui jest Góra Obamy, nazwana tak w 2009 roku na cześć byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wcześniej wszyscy nazywali wzniesienie po prostu Bagnistym Szczytem.
  • Choć język angielski jest oficjalnym językiem w kraju, wielu ludzi mówi też w języku kreolskim, a akcent antiguański różni się od barbudzkiego.
  • Narodowym sportem Antigui jest krykiet i stąd pochodzą m.in. tacy znani sportowcy jak Sir Vivian Richards, Andy Roberts i Richie Richardson.
  • Antigua jest najbardziej słoneczną wyspą we Wschodnich Karaibach.
  • Oprócz głównych dwóch wysp – Antigui i Barbudy – do państwa zalicza się trzydzieści pięć malutkich wysepek.
  • Średnia długość życia na wyspach wynosi 76 lat.
  • Nowoczesny terminal lotniczy oddano do użytku w 2005 roku. Koszt budowy wynosił ponad 100 milionów dolarów!
  • Wyspy Antigua i Barbuda są zamieszkane od prawie pięciu tysięcy lat!
  • Maleńka wyspa Redonda w całości jest parkiem narodowym.
  • Na terenie kraju zlokalizowane są plaże uznawane za najpiękniejsze na świecie za sprawą drobnego białego piasku i pięknego błękitu morskiej toni.
  • Na Barbudzie znajduje się plaża, której piasek świeci! Mowa o Sand Beach, której wybrzeże w szampańskim kolorze połyskuje dzięki pokruszonym koralowcom.
  • Diabelski Most to nazwa jednej z najbardziej popularnych atrakcji na Antigui – woda morska wyrzeźbiła w skałach łuk tworzący naturalne przejście między kamiennymi blokami.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Kuchnia Antigui i Barbudy jest mieszanką wpływów afrykańskich i europejskich, nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż państwo nie leży na stałym lądzie, ale na wyspach. Mieszkający tu ludzie od zawsze korzystali z bogactwa oceanu i do dziś przygotowują posiłki ze świeżymi rybami i owocami morza. W domowych kuchniach obrabia się i przygotowuje morskie składniki na chyba tysiąc sposobów: długo moczone w soli i suszone potem na słońcu ryby, wyciągnięte prosto z wrzątku homary, kraby gotowane na parze, grillowane, smażone, duszone, przyprawione i sauté, podawane w towarzystwie mięsa i warzyw – słowem wszystko, co na co pozwala kulinarna fantazja.

  Oprócz potraw składających się ze składników wydobytych ze słonej wody, mieszkańcy kraju chętnie jedzą owoce i warzywa. Te w większości sprowadzane są z zewnątrz, zachowują jednak swoje walory smakowe i świeżość. Najchętniej jedzone są: figi, banany, awokado, mango i kokos. Narodowym śniadaniem jest danie zrobione z bakłażanów, zwane antrobers. Inne potrawy antiguańskie to np. pudding ryżowy, pierożki z okry, roti – indyjskie placki nadziewane kurczakiem curry, batatami lub wołowiną oraz ducana – bataty miksowane z kokosem, cukrem i przyprawami zawinięte w liście bananowca, przygotowywane na parze i serwowane często z okrą, bakłażanem i soloną rybą. Do picia podaje się wyciskane soki o smaku kokosa, mango lub trawy cytrynowej, dorośli mogą wybrać rum, kolorowe drinki lub lokalne piwo. Desery stanowią ważną cześć kończącą posiłek, a w restauracjach menu ze słodkościami często jest rozbudowane, wszak trzcina cukrowa królowała na wyspach długi czas.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Tereny dzisiejszej Antigui i Barbudy były zasiedlone już ponad pięć tysięcy lat temu – wiadomo, że do początków naszej ery mieszkali tu Sibonejowie, potem ludy Arawaków, a do XII wieku Karibowie. Pod koniec piętnastego stulecia na wyspy trafiła druga wyprawa Krzysztofa Kolumba i odkryła je dla Starego Kontynentu, jednak kolonizatorzy zamieszkali na Barbudzie dopiero w roku 1628, a cztery lata później na Antigui. Anglicy założyli tu plantacje tytoniu, bawełny i trzciny cukrowej. Nowi mieszkańcy wysp – Anglicy i sprowadzeni do pomocy czarnoskórzy niewolnicy – wkrótce wyparli rdzenną karaibską ludność i stali się dominującą większością. W roku 1860 Antigua i Barbuda zostały połączone jednym zarządem kolonialnym, a potomkowie dawnych niewolników domagali się całkowitej autonomii. Pełną niepodległość udało się uzyskać dopiero ponad sto dwadzieścia lat później. Dziś gospodarka wyspy napędzana jest głównie przez sektor turystyczny, nastawiony głównie na osoby podróżujące ze Stanów Zjednoczonych.

 3. Geografia

 4. Państwo położone w północnej części Małych Antyli to zbiór wysp, z których największe są Antigua, Barbuda oraz niezamieszkana Redonda. Kraj nie posiada żadnej granicy lądowej, a najbliżej położona jest należąca do Francji Gwadelupa oraz Saint Kitts i Nevis. Antigua ma pochodzenie wulkaniczne, natomiast Barbuda jest płaską wyspą koralową zbudowaną głównie z wapieni. Żyzne gleby wulkaniczne stanowią dobry grunt pod uprawę bananowców, palm kokosowych i drzew figowych. Większość naturalnej roślinności została wycięta pod uprawę dawnych plantacji – dziś lasy stanowią zaledwie około 11% powierzchni kraju. Mimo to, na wyspach mieszkają endemiczne gatunki zwierząt, takie jak ptak zwany lasówką barbudzką oraz zagrożony wyginięciem wąż Alsophis antiguae. W lasach kryje się pięć rodzajów nietoperzy, a przybrzeżne wody zamieszkiwane są przez manty i aż trzy gatunki delfinów (nadobny, Risso i malajski).

 5. Kultura i religia

 6. Antigua i Barbuda zamieszkiwana jest przez ponad 90 tysięcy osób, z których ponad 90% ma pochodzenie wschodnioafrykańskie, pozostałe 10% zaś stanowią rdzenni Karibowie, Europejczycy i Azjaci. Duża mieszanka etniczna, wpływ zwyczajów Czarnego Lądu i Starego Kontynentu oraz dawne zwyczaje karaibskie połączyły się dziś w osobliwą kulturę wyspiarską Karaibów. I tak, choć większa część mieszkańców państwa deklaruje wyznania chrześcijańskie, duża część z nich dalej wierzy w białą magię (tzw. obeah) i duchy spacerujące po ulicach miast. Ludowe zwyczaje wschodnioafrykańskie łączą się z chrześcijańskim obrazem Boga – święta kościelne obchodzone są hucznie i niekoniecznie według wyobrażeń europejskich, np. pogrzeb jest wspomnieniem zmarłego przy wspólnym biesiadnym stole. Do tutejszych świątyń weszły tradycyjne afrykańskie rytmy, takie jak calypso, reggae i gospel. Wspomniane gatunki muzyczne pełnią też funkcję społeczną i są formą opowiadania historii, komentują rzeczywistość i sytuację w kraju w zasadzie od zawsze. Od zawsze też muzyka służy rozweselaniu, zabawie i integracji ludności. Na Antigui wyraźnie to widać latem, kiedy odbywa się kolorowy karnawał. Mieszkańcy wysp i wysepek obchodzą wtedy hucznie uzyskanie niepodległości – przebierają się w różnobarwne stroje, maszerują przez miasto w głośnych pochodach, tańczą do wygrywanych na tradycyjnych instrumentach melodii i głośno śpiewają. Karibowie są narodem wesołym, a radość tę przekazują chętnie turystom.

Zwiń
Wakacje

Antigua i Barbuda – inspiracje podróży

Kiedy jechać na Antiguę i Barbudę?

POGODA NA ANTIGUI I BARBUDZIE

Antigua i Barbuda leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Pora sucha, trwająca od stycznia do maja, charakteryzuje się północno-wschodnimi wiejącymi równomiernie wiatrami passatowymi i temperaturami powietrza oscylującymi w granicach 25°C. W porze deszczowej – od czerwca do grudnia – wiatry są mniej regularne i wieją z przerwami, co potęguje wrażenie wilgotności powietrza. Słupek rtęci wskazuje wtedy zwykle około 28°C. Deszcze mogą wystąpić przez cały rok, nie trwają jednak długo i nie załamują dobrej pogody – ilość światła słonecznego jest duża przez cały rok. Największym zagrożeniem pogodowym są występujące od czerwca do listopada huragany i tropikalne cyklony, dlatego najlepiej zaplanować sobie podróż na Karaiby omijając te miesiące.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII