Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Madagaskar
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży na Madagaskar

Madagaskar z Aleją Baobabów i plaże Mauritiusu

Od 24 200 zł / os. 15 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Mauritius, Madagaskar — Anatananarivo, Morondava, Kirindy, Bekopaka, Le Morne

Potężne baobaby i maleńkie lemury o wielkich oczach, piaszczyste plaże Morondavy i ostre, kamienne szpile Tsingy de Bemaraha, zdumiewające krajobrazy i zwierzęta nie z tej ziemi… Zapraszamy na wycieczkę na Madagaskar, na „czerwoną wyspę”, nazywaną przez mieszkańców lądem na końcu świata! A po ekscytującej podróży po Madagaskarze czekają Was wakacje na Mauritiusie, czyli słodkie lenistwo na plażach Oceanu Indyjskiego!

 • Odkryj zadziwiającą różnorodność przyrody Madagaskaru – Rezerwat Kirindy i Tsingy de Bemaraha
 • Zajrzyj w oczy uroczym lemurom i wyśledź drapieżną fossę
...

Tropikalna wyspa na końcu świata

Od 17900 zł / os. 18 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Madagaskar — Antananarivo, Andasibe, Antsirabe, Ambositra, Ranomafana, Isalo, Ifaty

Madagaskar, zwany także „czerwoną wyspą”, nie ma sobie równych: niezwykła ilość bogactw naturalnych i kulturowych sprawia, że kraj ten jest naprawdę wyjątkowy. Na wyspie, oddzielonej od Afryki i Azji już w czasach dinozaurów, rozwinęła się zaskakująca obfitość endemicznych gatunków, których nie uświadczy nigdzie indziej na ziemi. Tutejsze krajobrazy, pełne nieoczekiwanych kontrastów – od wypalonych równin, przez górzyste lasy tropikalne, aż po łagodne, piaszczyste plaże, zadowolą każdego żądnego wrażeń podróżnika, a zachwycająca roślinność i unikatowy świat zwierzęcy pozostanie na długo w pamięci!

 • Zobacz dziką i nieokiełznaną przyrodę jednej z najpiękniejszych wysp świata, która omal nie została polską kolonią
 • Spenetruj zachwycające parki narodowe, w których niezwykła roślinność idzie w zawody ze zdumiewającym ukształtowaniem terenu
...

Północny Madagaskar – lemury, kameleony i rajskie wyspy

Od 21200 zł / os. 13 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Madagaskar — Nosy Be, Joffreville, Park Narodowy Ankarana, Nosy Komba

Madagaskar to miejsce fascynujące – wyspa oderwana od Afryki i Azji miliony lat temu, której flora i fauna ewoluowały niezależnie od reszty planety. Na Ósmym Kontynencie, jak bywa nazywany ten afrykański kraj, spotkacie więc niezliczone gatunki roślin i zwierząt, jakich nie uświadczycie w żadnym innym miejscu na ziemi! Odwiedźcie rajskie wysepki archipelagu Nosy Be, wokół których podziwiać można niezwykle zróżnicowaną, dziewiczą rafę koralową, odkryjcie niesamowite tsingy w Parku Narodowym Ankarana i wypatrujcie kameleonów pośród  tropikalnych lasów Montagne d’Ambre, a ukoronowaniem Waszych wakacji na Madagaskarze niech będzie relaks na piaszczystych plażach maleńkiej Nosy Komba!

 • Podglądaj rafę koralową na wyspie Nosy Be
 • Spróbuj znaleźć najmniejszego na świecie kameleona w Parku Narodowym Montagne d'Ambre
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +3

 3. Stolica

 4. Antananarywa

 5. Populacja

 6. 22 mln

 7. Powierzchnia

 8. 587 040 km2

 9. Język

 10. Na wyspie w użyciu są języki malgaski i francuski. Język malgaski należy do grupy języków indonezyjskich, ale ma też liczne zapożyczenia z języków bantu. Francuski będący początkowo językiem kolonizatorów, szybko stał się wygodnym narzędziem komunikacji różnych grup etnicznych zamieszkujących wyspę.

  Znajomość języka angielskiego na Madagaskarze jest znikoma. Ten język jest w użyciu jedynie wśród ludności napływowej i wśród turystów.

 11. Waluta

 12. Walutą są ariary (MGA). Do roku 2005 obowiązywał frank malgaski. Nadal gdzieniegdzie można natknąć się na tę walutę i na ludzi przeliczających pieniądze, zaokrąglając różnicę na swoją korzyść. Najlepiej wymienić na miejscu euro na MGA. Najkorzystniejszy kurs wymiany jest w stolicy. Warto od razu zaopatrzyć się w gotówkę na całą podróż, gdyż bankomaty nie są powszechne.

  1 000 MGA = 1,2 zł.
  1 PLN = 790 MGA
  1 USD = 3000 MGA
  1 EUR= 3500 MGA

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele polscy wybierający się w podróż na Madagaskar są zobowiązani do posiadania wizy turystycznej. Wizę można uzyskać np. na lotnisku w Antananarywie. Koszt wizy, uprawniającej do pobytu do 30 dni, to 35 EUR. Do wniosku wizowego należy dołączyć dwie fotografie, a paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty zakończenia pobytu. Od 1 stycznia 2016 roku na przejściach granicznych pobierany jest podatek turystyczny w wysokości 10 EUR.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed podróżą na Madagaskar zaleca się szczepienia na błonicę, tężec i polio (ok. 150 zł), wściekliznę (ok. 170 zł każda dawka szczepionki), wirusowe zapalenie wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki) i dur brzuszny (ok. 230 zł). Na Madagaskarze występuje zagrożenie malarią. Od podróżujących z rejonów występowania żółtej febry (np. z Kenii, Wysp św. Tomasza i Książęcej, Tanzanii) wymaga się posiadanie żółtej książeczki dokumentującej wykonanie szczepienia przeciwko tej chorobie (ok. 220 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Zwyczaj wręczania napiwków za usługę jest powszechnie przyjęty. Napiwek daje się po wykonaniu danej usługi. Dla kierowcy jest to od 2 USD/dzień/osobę, dla przewodnika od 3 USD/dzień/osobę. Te sumy stanowią nieoficjalną, lecz braną pod uwagę przy kalkulacji część wynagrodzenia danej osoby.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ogólnie, jedzenie nie kosztuje dużo. Trudno znaleźć restaurację, w której kolacja kosztowałaby więcej niż kilkanaście tysięcy MGA. Warto kupować świeże, lokalne owoce, na przykład wiele gatunków bananów, papaje czy kaki. Przed zjedzeniem ich trzeba pamiętać o dokładnym umyciu ich w wodzie z butelki.

  Woda mineralna – 1 500 MGA
  Sok wyciskany – 2 000 MGA
  Kawa – 3 800 MGA
  Coca Cola – 1 000 MGA
  Obiad w barze – 5 000 MGA
  Pizza – 13 000 MGA

Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Mówi się, że kuchnia malgaska łączy wpływy francuskie (smalec drobiowy) oraz arabskie (kasza kuskus). Jednak jedzenie, które możemy spotkać na Madagaskarze, jest absolutnie unikatowe. Zarówno Francuz jak i Arab byli zaskoczeni widząc na swoim talerzu ryby przyrządzane z kokosami. Co oczywiste w państwie wyspiarskim, w jadłospisie dominują ryby i owoce morza. Langusty, ostrygi, kraby, ośmiornice, krewetki – wybór jest ogromny. Najpopularniejsze przyprawy to czosnek, szafran, kminek czy papryka. Mówiąc o papryce trzeba wspomnieć o pikantnej paście harissa stosowanej chętnie, przy każdej okazji, do wszystkiego. Je się to samo, co uprawia się na wyspie, czyli maniok, fasolę, ciecierzycę i groch. Mięsa i warzywa jada się najczęściej pieczone. Specjalnością kuchni są banany zapiekane w cieście. Owoce to osobny rozdział, samych bananów są tu niezliczone rodzaje. Na każdym targu w każdej miejscowości można (i warto!) kupić ananasy, pomarańcze, kokosy, papaje, awokado, flaszowce, kaki, owoce drzewa bochenkowego i mnóstwo innych, które nawet nie mają polskich nazw.

  Najpopularniejsze dania to:
  •kurczak z ryżem w sosie (akoho)
  •rosół (akoho rony)
  •placki – ciastka zastępujące chleb (mofo, mofo gasy)
  •ciastko mokary – z mąki ryżowej i kokosa
  •romazawa – gulasz z kilku gatunków mięsa z warzywami (w tym ze szpinakiem)
  •ranonapango – herbata ryżowa

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Pierwsi osadnicy przybyli na Madagaskar prawdopodobnie w I wieku naszej ery. Pochodzi oni z terenów Malezji – Polinezji. Było kilka fal napływu ludności na te tereny. Ludzie przybywali z powodu rozwoju szlaków handlowych lub dokonywali prób ucieczki od lokalnych konfliktów. Dogodnie położony na szlakach handlowych, Madagaskar był znany Arabom przedmuzułmańskim już w IV wieku. Prawdopodobnie znali go także Chińczycy. Europejczycy dowiedzieli się o istnieniu wyspy w roku 1500. Najpierw dotarli tutaj Portugalczycy, traktując to miejsce jako przystanek na szlaku do Indii. W XVIII wieku był to teren rywalizacji między Francją a Wielką Brytanią. Wtedy znacznie wzrosło zainteresowanie Europejczyków tym miejscem. W 1776 roku Polak Maurycy Beniowski ogłosił się cesarzem Madagaskaru. W XIX wieku zaczęła powoli powstawać państwowość na wyspie. Grupa etniczna Merina doprowadziła do zjednoczenia niektórych plemion, w efekcie podporządkowali sobie całą wyspę. Królowe z tego klanu rządziły twardą ręką. Zakazano poligamii, zniesiono niewolnictwo, ale jednocześnie stosowano ordalia (czyli sądy oparte na podejściu, że bogowie nie pozwolą skrzywdzić niewinnego). Pod koniec wieku oficjalnie Madagaskar został kolonią francuską. Przed II wojną światową na mocy ustaleń międzynarodowych wyspa miała zostać polskim terytorium zamorskim. W roku 1960 kraj uzyskał niepodległość. Sytuacja wewnętrzna nie jest stabilna, najnowsza konstytucja weszła w życie w 2010 roku. Można spotkać informacje, że obowiązujący ustrój to dyktatura wojskowa.

 3. Geografia

 4. Czwarta co do wielkości wyspa świata jest bardzo zróżnicowana pod względem geograficznym. Centralna część wyspy jest wyżynna, pozbawiona lasów. Najczęściej spotykanymi roślinami na tych zniszczonych gospodarką terenach są mimozy, eukaliptusy, które mają chronić ziemię. Przeważające na wschodzie niziny przechodzą w urwiste wybrzeże. Dzięki wilgotnemu klimatowi, ta część wyspy jest bardzo bogata w różnorodne rośliny. Można tu znaleźć zarówno lasy, jak i bagna czy laguny. Północ wyspy to głównie góry pochodzenia wulkanicznego, z najwyższym szczytem Maromokotro. Zachodnia część jest równinna, pokryta sawannami. Znajduje się tu słynna „aleja baobabów”. Inną ciekawą spotykaną tu rośliną jest pielgrzan madagaskarski – tzw. „drzewo pielgrzymów”, gdyż w pochwach jego liści gromadzi się woda deszczowa, którą pijali pielgrzymi czy podróżnicy. Na wybrzeżu zachodnim znajdują się liczne zatoki. Południe jest pustynne i półpustynne. Gleby są czerwone, nieurodzajne. Powszechną praktyką jest wycinanie lasów równikowych pod uprawy, co pogłębia erozję gruntów.

  Można opisać florę i faunę Madagaskaru wspominając jedynie o gatunkach endemicznych. Wyspa oddzieliła się od kontynentów na tyle dawno, że tutejsze gatunki ewoluowały niezależnie. Jest domem dla 103 gatunków lemurów czy 2/3 wszystkich odkrytych na świcie kameleonów. Najgroźniejszymi drapieżnikami są krokodyle.

 5. Kultura i religia

 6. Nazwa Madagaskar wywodzi się z pism Marco Polo, który pisząc o mieście Mogadisz opisał je mylnie jako wyspę.

  Malgasze, czyli tubylcy, to aż 20 milionów ludzi. Dzielą się oni na 18 grup etnicznych, mocno zróżnicowanych jeśli chodzi o zwyczaje, ale dość podobnych pod względem pochodzenia. 20% ludności stanowi grupa Merina. Każda z grup posługuje się własnym dialektem języka malgaskiego, przez co niekiedy Malgaszom jest trudno porozumieć się między sobą. Według oficjalnych danych, 65% Malgaszów to analfabeci. Nie wiadomo, ilu spośród mieszkańców wyznaje religie animistyczne. Na wyspie liczne są misje, które poza działalnością stricte religijną prowadzą szkoły czy szpitale.
  Grupa etniczna Mahafaly słynie z budowy okazałych grobowców. W ten sposób upamiętnia się króla, wodza plemienia czy inną ważną osobistość. Grób jest dekorowany porożem bydła zebu. Największy, władcy imieniem Tsiampody, zdobią rogi należące wcześniej do 700 byków. Na drewniane rzeźby mówi się „posłańcy”, jako że łączą one świat doczesny z pozagrobowym.

  Plemię Antandroy również wznosi mauzolea dla swoich zmarłych. Uroczystości pogrzebowe trwają od momentu śmierci do czasu, gdy grobowiec jest ukończony. W tym czasie odbywają się liczne przyjęcia. Zabija się również krowy, co jest o tyle ważne, że bydło rogate świadczy o statusie materialnym wioski i jej mieszkańców.

  Zafimaniry to lud słynący z ozdabiania drewnianych przedmiotów. Wykonują oni charakterystyczne elementy na każdym właściwie drobiazgu – od łyżek po dachówki. Budowa domu związana jest ściśle z małżeństwem. W czasie, gdy związek jest luźny nie ma charakteru stałego ani oficjalnego, dom wznosi się np. z bambusa czy innych lekkich materiałów. Następnie, stopniowo, wymienia się każdy fragment i element konstrukcyjny na bardziej trwałe (drewno, glina, kamień), co oznacza, że mieszkający w domu ludzie są sobie bliżsi, a ich wspólna przyszłość wydaje się stabilniejsza. Te elementy jako docelowe pokrywane są ornamentami.

  Liczne malgaskie legendy podkreślają wyjątkowość wyspy. Według jednej z opowieści, Bóg przed stworzeniem świata wykonał jego „makietę”, na której przyglądał się swojemu dziełu. Po zakończeniu dzieła stworzenia zapomniał o tym miejscu. Żal mu było je zniszczyć, więc umieścił je na wodach oceanu – tak powstał Madagaskar. Inna legenda mówi, że podczas gdy każdy lud zabiegał u Boga o jak najlepszy skrawek ziemi, Malgasze zgodnie z zasadą „mora mora” czekali na swoją kolej. Okazało się, że zabrakło dla nich miejsca, dlatego Bóg musiał oddać im swoją ziemską siedzibę - Madagaskar właśnie.

Zwiń
Wakacje

Madagaskar – inspiracje podróżnicze

Aleja Baobabów

Baobaby, obok lemurów i kameleonów, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Madagaskaru. Aleja Baobabów, to niezwykłe, bardzo malownicze i nader chętnie fotografowane miejsce. Malgasze nazywają baobaby „drzewami rosnącymi korzeniami do nieba”: mają ciekawy, obły kształt i wydają się jakby odwrócone do góry nogami. Są długowieczne – należą do najstarszych roślin na świecie – mogą dożywać nawet do 5 tysięcy lat! Trudno ocenić ich wiek, ponieważ drewno baobabu nie wykazuje cyklicznych rocznych słojów, rosną jednak bardzo powoli: baobab w wieku trzydziestu lat osiąga wysokość zaledwie jednego metra.   Podróżując po Madagaskarze z pewnością zobaczysz te przypominające kształtem wazony kolosy, które potrafią zmagazynować do stu tysięcy litrów wody! Baobaby stanowią więc źródło bezcennej wody, a ponadto z włókien ich kory Malgasze wykonują koszyki, sznurki, sieci, kapelusze, zaś z liści przyrządzają sałatki. Jednym z najpiękniejszych baobabów jest Adansonia madagascariensis, osiągający wysokość do 35 metrów, który w listopadzie pokrywa się gąszczem czerwonych kwiatów.

Królestwo lemurów

Lemury to niezwykłe zwierzęta, rozpoznawane dzięki kontrastowemu ubarwieniu i ogromnym oczom. Przypominają skrzyżowanie kota, psa i wiewiórki, a ich nazwa pochodzi z łaciny i oznacza „duchy nocy” albo „duchy zmarłych”. Występują wyłącznie na Madagaskarze, gdzie przetrwały dzięki jego izolacji. Dotychczas zidentyfikowano aż około stu gatunków lemurów, z których najmniejszy waży zaledwie 30 gramów, zaś największe osiągają wagę do 10 kilogramów. Podczas  podróży na Madagaskar koniecznie odwiedź jeden z parków narodowych, gdzie na własne oczy zobaczysz te urocze zwierzęta, aktywne zarówno nocą, jak i za dnia. Większość z nich żyje w koronach drzew – wyjątek stanowi lemur katta, który spędza dużo czasu poruszając się po ziemi. Co ciekawe, wśród lemurów panuje matriarchat – samice dominują nad samcami – a porozumiewają się za pomocą różnych dźwięków, przypominających np. odgłosy wielorybów, policyjną syrenę, a nawet śmiech szaleńca. Wokół tych zwierząt powstało wiele przesądów: niektóre gatunki miały przynosić nieszczęście, inne zaś uważano za święte.

Rajska Ile Sainte Marie

Spragniony wypoczynku na prawdziwie rajskiej wysepce? Jeśli tak, to Île Sainte Marie z pewnością przejdzie Twoje wyobrażenia. To bardzo długa (57 km), wąska, porośnięta bujną roślinnością tropikalna wyspa, z ciągnącymi się kilometrami piaszczystymi plażami i rafą koralową, będącą świetnym miejscem do nurkowania i snorkelowania. Na południu wyspy wznoszą się liczne hotele, zaś dzika północ przyciąga amatorów nieskażonej przyrody. Jedyne większe miasto to port Ambodifotatra, a prócz niego na wyspie znajdują się wyłącznie małe wioski, złożone z malowniczych, krytych strzechą domków. W XVII wieku była to jedna z głównych kryjówek piratów na Oceanie Indyjskim – może podczas wakacji na Madagaskarze uda Ci się  odnaleźć legendarne skarby korsarzy?

Niezwykłe krajobrazy Madagaskaru

Wycieczka na Madagaskar to wspaniała okazja, by na tej czwartej co do wielkości wyspie świata zobaczyć nieziemskie krajobrazy! „Ląd na końcu świata”, jak nazywają wyspę tutejsi mieszkańcy, pełen jest kontrastów: znajdziecie tu białe, piaszczyste plaże, wysokie góry wulkaniczne, rozległe równiny, pustynie, lasy tropikalne, lasy namorzynowe, wapienne skały uformowane na kształt igieł, rafę koralową i turkusowe wody oceanu. Madagaskar wciąż skrywa wiele tajemnic, więc jeśli masz w sobie żyłkę odkrywcy, to miejsce z pewnością skradnie Ci serce!

Najpiękniejsze Parki Narodowe Madagaskaru

Liczba parków narodowych, rezerwatów przyrody i obszarów chronionych na Madagaskarze może przyprawić o zawrót głowy! A  przyroda, którą można tam podziwiać, nie ma sobie równych. Podczas podróży po Madagaskarze nie omiń wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO Parku Narodowego Tsingy de Bemaraha, nazywanego „skalnym lasem”, gdzie zobaczysz  wysokie, przypominające igły wapienne skały. Podczas wycieczki na Madagaskar udaj się do Parku Narodowego Isalo, gdzie żyją lemury i sifaki oraz rosną wyjątkowe endemity  – czerwony aloes i pachypodia, czyli tzw. stopa słonia. Odwiedź koniecznie Park Narodowy Antasibe-Mantadia, gdzie spotkasz z pewnością indri oraz brązowego lemura czerwonobrzuchego.

Kiedy jechać na Madagaskar?

POGODA NA MADAGASKARZE

Klimat Madagaskaru odznacza się występowaniem dwóch pór roku – suchej oraz deszczowej. Pora sucha – zima, to okres, który trwa od późnego kwietnia do października. Charakteryzuje się on niższymi temperaturami oraz niewielkimi opadami. Jest to najlepszy czas na zwiedzanie wyspy. W tych miesiącach termometry w dzień wskazują zazwyczaj od 20 do 30°C, natomiast nocami w górzystych rejonach temperatury mogą spadać nawet poniżej 10 stopni.

Pora deszczowa – lato, trwa od listopada do marca. Temperatury osiągają znacznie wyższe wartości – nawet powyżej 45°C w dzień, do około 20 stopni nocą. Pojawiają się także gwałtowne zjawiska atmosferyczne – od grudnia do marca występują monsuny, którym towarzyszą ulewy, wichury oraz burze. W związku ukształtowaniem terenu na Madagaskarze można zaobserwować różnice warunków pogodowych między wybrzeżami, a interiorem, szczególnie jego górzystą częścią.

Odwiedzając wyspę w porze deszczowej należy mieć na względzie nie tylko utrudnienia w prowadzeniu trekkingu (opady, wysoka temperatura powietrza, duża wilgotność), ale także trudności z dojazdem do wielu miejsc położonych w głębi wyspy, do których nie prowadzą stabilne asfaltowe drogi.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII