• Programy
 • Hotele
 • Pogoda
 • Miejsca
 • Informacje
 • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 2
Stolica
Windhoek
Język
Językiem urzędowym w Namibii jest obecnie język angielski. Do 1990 roku były nimi niemiecki oraz afikaanas. Na terenie Namibii funkcjonuje wiele języków plemiennych, np. herero, nama, ambo.
Waluta
Oficjalna jednostka walutowa w Namibii to dolar namibijski (N$), 1 dolar namibijski to 100 centów. W użyciu są monety o nominałach 5,10, 50 centów oraz 1 i 5 dolarów oraz banknoty o wartości 10, 20, 50, 100 i 200 dolarów. W powszechnym zastosowaniu są również dolary amerykańskie. W każdym mieście znajdują się banki i kantory. Przy wymianie walut pobierana jest prowizja, procentowo wyższa przy mniejszych kwotach.

1 USD = 14,05 N$
1 EUR = 14,90 N$
1 PLN = 3,50 N$
Powierzchnia
825 418 km2
Populacja
2,1 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP udający się w podróż do Namibii zobowiązani są posiadać wizę turystyczną. Wizę można uzyskać na lotnisku międzynarodowym Hosea Kutako w Windhoek. W tym celu po przylocie należy udać się do kantorku oznaczonego VISA UPON ARRIVAL, wypełnić wniosek wizowy oraz zapłacić 1080 NAD, czyli ok. 65 EUR. Ubiegając się o wizę na lotnisku należy mieć ze sobą: wypełniony wniosek wizowy, zdjęcie, paszport ważny minimum 6 miesięcy, bilet powrotny, wystarczające środki finansowe na pobyt, dowód rezerwacji hotelu, formularz ubezpieczenia zdrowotnego, zaproszenie/zaświadczenie z biura podróży. Opłatę uiścić można zarówno kartą, jak i gotówką (dolarami namibijskimi lub randami). Jeśli macie w planach wizytę w którymś kraju ościennym i powrót do Namibii, poproście o wizę wielokrotnego wjazdu. Jej koszt jest taki sam, jak wizy jednokrotnej.

W przypadku podróży do Namibii obojga rodziców z małoletnim dzieckiem, konieczne jest posiadanie ze sobą oryginału aktu urodzenia dziecka lub jego poświadczonej przez notariusza kopii, wraz z tłumaczeniem na język angielski. W przypadku podróży tylko z jednym z rodziców, konieczne jest posiadanie pisemnej zgody na podróż drugiego rodzica wraz z kopią dowodu tożsamości. Pismo to powinno być przetłumaczone na język angielski i poświadczone przez notariusza.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Od osób w podróży do Namibii nie wymaga się przeprowadzenia szczepień obowiązkowych. Zaleca się szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i polio (ok. 150 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Zalecane jest również szczepienie przeciwko wściekliźnie (ok. 170 zł każda dawka szczepionki). Jadąc do Namibii w okresie pory deszczowej należy zastosować profilaktykę antymalaryczną. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
W Namibii pozostawianie napiwków za obsługę jest przyjęte. Zwyczajowo napiwek wręcza się przewodnikowi, kierowcy, bagażowemu czy pokojówce. Napiwek zostawia się również w restauracji, w przypadku gdy opłata serwisowa nie została doliczona do rachunku. Raczej nie powinno się praktykować dawania nawet drobnych pieniędzy miejscowym dzieciom, które mogą chcieć przysłużyć się turyście jakąś drobną przysługą lub po prostu żebrzą. O wiele rozsądniej będzie kupić czy przywieźć ze sobą słodycze lub przybory szkolne i obdarować nimi lokalne dzieci.
Ceny jedzenia
Jedzenie w Namibii nie jest drogie. Najtańszą opcją wyżywienia jest oczywiście korzystanie z lokalnych knajpkach. Najwyższe ceny są w restauracjach o wyższym standardzie i w hotelach. Należy pamiętać o targowaniu się, gdy mowa o stołowaniu się na ulicy, w przydrożnych stoiskach, gdzie spokojnie można zbić cenę za poszczególne potrawy czy składniki. Często zawyża się ceny rozmaitych produktów z myślą o turystach, dlatego właśnie targowanie jest właściwie codziennością dla miejscowych. Przykładowe ceny: woda mineralna 1,5 l 10 N$ (2,90 zł), piwo w sklepie 8 N$ (2,30 zł), piwo w barze 12 N$ (3,45 zł) posiłek przy stoisku ulicznym 600 TZS, obiad w lokalnej knajpce ok. 50 N$ (14,30 zł), danie w restauracji o wysokim standardzie ok. 100 N$ (ok. 30 zł).
Jedzenie
Tutejsze kulinaria zdeterminowane są przez klimat, przyrodę oraz wpływy rodzime i zewnętrzne, wśród których wyróżniają się zwłaszcza – lokalna kuchnia tubylczych ludów takich jak Himba, Herero czy plemion buszmeńskich, a także kulinaria charakterystyczne dla kolonialistów przybywających niegdyś na terytorium Namibii, czyli Afrykanerów, Niemców i Brytyjczyków. Najwyraźniejszym wpływem niemieckim jest piwo, które spożywa się tutaj nie tylko w trakcie słynnego bawarskiego festiwalu – Oktoberfest w wersji namibijskiej, ale i na co dzień.

Ponadto Namibijczycy z wielką chęcią zajadają grillowane kiełbaski, a z mięs najbardziej popularna jest wołowina. Z kiełbasek najpopularniejszy rodzaj to Boerewors, którego nazwa wywodzi się z języka afrikaans. Równie chętnie w tej części Afryki (także w Zimbabwe i Botswanie) sięga się po suszone mięso z wołowiny lub antylopy odpowiednio doprawione m.in. pieprzem czy kolendrą. W Namibii można zjeść oprócz tego tak nietypowe dla Europejczyków mięsa jak steki ze strusia i krokodyla, które jednak nie każdemu przypadną do gustu. Na wybrzeżu najczęściej jada się owoce morza. Ogromną zaletą namibijskiej kuchni jest jej organiczność – jedzone w tym kraju produkty właściwie nie zawierają konserwantów, są świeże i przygotowywane na bieżąco. Istotną rolę w jadłospisie Namibijczyków odgrywają nieprzetworzone owoce i warzywa. Niektóre grupy etniczne mają w swoim codziennym menu niekonwencjonalne smakołyki np. regionalne robaki, larwy ciem – gonimbrasia belina. W domach często przyrządza się samodzielnie nabiał, Namibijczycy powszechnie pijają też mleko.
Ciekawostki
 • Namib uznawana jest za najstarszą pustynię na świecie. Jej wiek szacuje się na 80 milionów lat. Pustynia Namib jest również najbardziej suchą pustynią na ziemi. Rocznie spada tu zaledwie 14 mm deszczu
 • Największa wydma na świecie znajduje się w Parku Narodowym Namib Naukluft – Dune 7, czyli Wydma nr. 7 ma 340 metrów wysokości!
 • W Namibii znajduje się największy znany na świecie meteoryt i największy naturalnie występujący kawał żelaza. Waga meteorytu szacowana jest na 60 ton. Nikt nie wie jak to możliwe, że meteoryt spadł na Ziemię praktycznie bez uszkodzenia. Przypuszcza się że dzięki swojemu płaskiemu kształtowi, meteoryt ślizgał się po powierzchni atmosfery, podobnie jak kamień odbija się od wody
 • Na terenie kraju żyje największa populacja gepardów, która obecnie liczy 3 tysięcy osobników
 • Najstarszymi mieszkańcami Namibii są Buszmeni. Co ciekawe, uważani są za jedną z najstarszych ras
 • Park Narodowy Etosza jest jednym z największych rezerwatów przyrody na świecie. Teren parku zamieszkują m.in. takie dzikie zwierzęta jak: słonie afrykańskie, nosorożce czarne, żyrafy, zebry, gepardy, lamparty, antylopy
 • Największe podziemne jezioro na świecie – Dragons Breath (Oddech Smoka), znajduje się w północnej Namibii
 • Znakiem rozpoznawczym kobiet ludu Herero jest ich wiktoriański strój (przejęty od niemieckich kolonizatorów) oraz nakrycia głowy – rogate turbany – mające związek z tradycją hodowli bydła
 • To w Namibii znaleziono malunki naskalne uważane za jedne z najstarszych w całej Afryce. Zostały wykonane prawdopodobnie 25-27 tysięcy lat temu, a więc w epoce kamienia
 • Drugi pod względem wielkości kanion na świecie - Fish River Canyon, położony jest na południu Namibii
 • Na terenie Namibii znajdują się bogate złoża diamentów, uranu i złota
 • Pierwszym Europejczykiem, który w 1485 dotarł do Namibii był Portugalczyk Diogo Cao
 • W mieście Swakopmund, w zachodniej Namibii, w 2006 roku urodziła się córka Angeliny Jolie i Brada Pitta – Shiloh Nouvel Jolie Pitt

Poznaj szczegóły o kraju Namibia

Historia
Począwszy od pierwszego tysiąclecia przed naszą erą tereny dzisiejszej Namibii zamieszkiwały kolejno następujące ludy: Buszmeni, zbliżony do nich lud Sana, a następnie Hotentoci, którzy zdobyli hegemonię na namibijskim terytorium. Dopiero w XVII wieku zaczęły tutaj przybywać plemienia ludu Bantu prowadzące walki między sobą oraz z plemionami, które wcześniej osiedliły się w Namibii. Przybysze z Europy dotarli w te rejony Czarnego Lądu u schyłku XV wieku – najpierw byli to Portugalczycy, a po nich Holendrzy. Swoje wpływy w Afryce Południowej zdobyły też Wielka Brytania i Niemcy – oba te kraje rywalizowały o hegemonię w Afryce w drugiej połowie XIX wieku.

Na początku lat 80. XIX wieku niemiecki kupiec, Franz Adolf Eduard Lüderitz zaczął szukać porozumienia z lokalnymi plemionami i w ten sposób doprowadził do tego, że Niemcy ustanowili swój protektorat nad częścią kraju. Wynikiem tego był napływ niemieckich osadników na tereny Namibii, a w późniejszym czasie powstania niepodległościowe ludności tubylczej, których tłumienie pociągnęło za sobą rozlew krwi. W 1908 roku odkryto tutaj złoża diamentów, przez co nastąpił prawdziwy boom europejskiego osadnictwa w Namibii. W trakcie pierwszej wojny światowej kraj był okupowany przez Związek Południowej Afryki, który przyczynił się do porażki Niemców na ziemiach afrykańskich.

W 1973 roku ONZ i Organizacja Jedności Afrykańskiej uznały SWAPO (South - West African People’s Organisation) za jedynego przedstawiciela Namibijczyków, co jednak nie zatrzymało działań RPA, które utworzyło konkurencyjny względem SWAPO Demokratyczny Sojusz Turnhalle i zorganizowało wybory powszechne niezaakceptowane przez ONZ. Organizacja Ludu Afryki Południowo-Zachodniej prowadziła walkę zbrojną, którą w dużej mierze umożliwiał Związek Radziecki, inne państwa komunistyczne czy pomoc płynąca z Angoli. Historyczne wydarzenie nastąpiło w 1988 roku po negocjacjach RPA, USA, Angoli i Kuby. Ustalono, że z Angoli zostaną wycofane wojska kubańskie, zaś w Namibii odbędą się wybory powszechne pod nadzorem ONZ. W wyborach większość zdobyło SWAPO. W 1990 roku uchwalono konstytucję. Prezydent Sam Nujoma proklamował niepodległą Republikę Namibii, wchodzącą odtąd w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów i państw członkowskich ONZ.

W 1992 roku doszło do porozumienia z RPA dotyczącego wspólnej granicy. Pod koniec XX wieku w Namibii zaczął działać ruch separatystyczny o nazwie Armia Wyzwolenia Caprivi będąca w porozumieniu z angolską organizacją UNITA. W 1999 roku w południowo-wschodniej części kraju wprowadzono stan wyjątkowy, zaś armie Angoli i Namibii wystąpiły przeciwko UNITA. W latach 1995 i 2000 na prezydenta ponownie wybierano Nujomę, a wybory do parlamentu w kolejnych latach nadal wygrywało SWAPO, której priorytetem była reforma rolna mająca objąć również białych posiadaczy ziemskich. W roku 2015 prezydentem Namibii został członek SWAPO – Hage Geingob.
Geografia
Namibia jest państwem położonym w Afryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Angolą, Botswaną, RPA i Zambią. Cztery główne regiony geograficzne to pustynia Namib z równinami na wybrzeżu, płaskowyż centralny, piaski Kalahari i gęsto porośnięte obszary Kavango i Caprivi. W zachodniej Namibii zlokalizowany jest masyw górski Brandberg z najwyższym szczytem kraju – Königstein o wysokości 2606 m n.p.m.
Kultura i Religia
Jedną z najsilniej kojarzonych z Namibią kultur jest lud Buszmenów, którzy jako pierwsi pojawili się w tej części Afryki, a obecnie ich rasa liczy około 80 tysięcy przedstawicieli zamieszkujących tereny nie tylko namibijskie, ale też krajów takich jak Angola, Zimbabwe i Botswana. Buszmeni posługują się językami z rodziny khoisan, które należą do tzw. języków mlaskowych. Warto dodać, że prowadzą oni koczowniczy tryb życia, co jednak skutecznie utrudnia im rozwój przemysłu i zdobycze cywilizacji docierające do najbardziej niedostępnych rejonów Afryki. Istnieją co prawda organizacje zajmujące się ochroną kultury Buszmenów, ale ich działalność prawdopodobnie nie zatrzyma nieuchronnych procesów.

Namibię zamieszkują ponadto ludy: Owambo posługujący się językami zbliżonymi do języków bantu, Herero składający się z około 100 tysięcy przedstawicieli, Koloredzi mówiący językiem afrikaans, Afrykanerzy, czyli biali mieszkańcy Afryki będący potomkami osadników z Holandii, Niemiec i Francji. Niezwykle ciekawy jest zwłaszcza wyznacznik zamożności wśród przedstawicieli ludu Herero, gdzie o stopniu bogactwa decyduje liczba posiadanych krów. O tym, jak ważne są dla tego ludu krowy świadczy również fakt, że kobiety tych plemion noszą na głowach nakrycie przypominające kształtem krowie rogi.

Wśród rozmaitych dziedzin artystycznego wyrazu najsłabiej rozwijała się tutaj literatura, jednak muzyka, taniec, sztuki wizualne czy architektura zasługują na ogromny podziw. W architekturze duże zasługi należą się niemieckim kolonialistom, którzy w wieku XIX własne tradycje zaadaptowali do warunków panujących w Namibii. Najpiękniejsze okazy namibijskiej architektury podziwiać można w takich miastach jak Lüderitz (swoją nazwę wzięło od nazwiska niemieckiego kupca, o którym więcej w rozdziale „Historia”), Swakopmund, Windhoek czy Jugendstil.

W Namibii dominuje religia chrześcijańska. Wśród jej wyznawców większość stanowi kościół ewangelicko-luterański, zaś drugi pod względem wielkości jest kościół katolicki. Razem wyznawcy kościołów chrześcijańskich są grupą stanowiącą ponad 80% ludności Namibii, w tym kościoły protestanckie to około 60% społeczeństwa. Do pomniejszych wyznań należą m.in. Holenderski Kościół Reformowany, Protestancki Kościół Jedności Oruuano, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego czy kościół anglikański.

Hotele w Namibii

Kiedy jechać do Namibii?

POGODA W NAMIBII

Namibia położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Na wybrzeżu opady nie przekraczają 50 mm, w głębi lądu wzrastają i we wschodniej części kraju dochodzą do 500 mm. Do Namibii można jeździć w zasadzie przez cały rok.

Pora deszczowa w Namibii trwa od stycznia do początku kwietnia(najwięcej opadów jest w styczniu i lutym), temperatury wynoszą w tym okresie około 30 stopni w dzień, w nocy od 19 do 14 stopni. Planując podróż w tym okresie należy pamiętać o tym, że mogą w związku z opadami występować utrudnienia w przejazdach drogami szutrowymi oraz trudniej spotkać zwierzęta, które rozchodzą się do licznych wodopojów. Zaletą podróżowania po Namibii w tym czasie są: bardziej aktywny ekosystem, ponieważ wiele gatunków roślin zaczyna wtedy rozkwitać, mniej dokuczliwe temperatury ułatwiające nieco intensywne zwiedzanie, a także - znaczny spadek liczby turystów.

Pora sucha zaczyna się w maju i trwa do końca października. Jest to najlepsza pora na przyjazd, ze względu na możliwość obserwacji zwierząt, które licznie występują przy wyznaczonych wodopojach. W porze suchej temperatury oscylują w okolicach 40 stopni w głębi lądu, w nocy temperatura może spaść nawet do 4 stopni. Wybrzeże Namibii charakteryzuje się natomiast stałymi temperaturami, które wynoszą ok. 20 stopni w dzień i ok. 10 stopni w nocy.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Namibia – inspiracje podróżnicze

Safari w Namibii

Namibia jest pod wieloma względami wyjątkowym krajem – jedne z najwyższych wydm na świecie, zaskakująca panorama Wybrzeża Szkieletowego, najstarsza na świecie pustynia, drugi największy na świecie kanion… można by długo...
Zobacz więcej

Self-drive po Namibii

Marzysz o prawdziwej afrykańskiej przygodzie? Obejrzyj koniecznie nasz filmik i wybierz się w niezapomnianą podróż do Namibii! Przed Tobą przejażdżka osławionym Wybrzeżem Szkieletów, safari w Parku Etosza, wspinaczka na jedne...
Zobacz więcej

Przejażdżka jeepem po największych wydmach świata

Zachodnie wybrzeże Oceanu Atlantyckiego pokryte jest piaskami najstarszej pustyni świata, Namib. Jest to raj dla miłośników off-roadu, a przejażdżka jeepem po największych wydmach na Ziemi potrafi podnieść poziom adrenaliny! Podczas...
Zobacz więcej

Safari po największych parkach narodowych Afryki

Najciekawszą atrakcją podczas wakacji w Namibii jest bez wątpienia safari. Ta wyjątkowa wycieczka jeepem po afrykańskich bezdrożach, spotkanie z dzikimi zwierzętami i kontakt z niesamowitą przyrodą tej części świata sprawią,...
Zobacz więcej

Wizyta w wiosce Himba

W czasie wycieczki do Namibii poznaj niesamowite bogactwo kultury afrykańskiej, której największy skarb stanowią jej mieszkańcy. Afryka to tysiące różnych plemion, z których każde wyróżnia się swoją kulturą, tradycjami, muzyką...
Zobacz więcej

Kolonialne dziedzictwo Namibii

Krajobraz miast i miasteczek Namibii urozmaicony jest charakterystyczną kolonialną zabudową, pozostałością po czasach niemieckiego panowania. Nie tylko architektura przypomina o dawnych czasach. Również nazwy ulic, powszechnie używany jezyk niemiecki czy...
Zobacz więcej

Gepardy w Namibii

Namibia bardzo aktywnie walczy o ochronę zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, w tym gepardów. Z 7,5 tysięcy osobników tego gatunku na całym świecie, aż 6 tysięcy żyje właśnie w tej części...
Zobacz więcej

Namibia – kraina diamentów

Podczas wakacji w Namibii musisz koniecznie udać się do najlepiej strzeżonego parku narodowego na świecie – Diamond Area! Śledzony od momentu wejścia na teren parku aż do jego opuszczenia zamienisz...
Zobacz więcej
Wielka Piątka Afryki

Zobacz Wielką Piątkę Afryki

Stań twarzą twarz z Wielką Piątką Afryki podczas niesamowitych wakacji w Namibii. Wypatruj wśród wysokich traw pięciu ssaków, które należą do tej słynnej piątki: afrykańskiego słonia, nosorożca, lwa, lamparta i...
Zobacz więcej