Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Laos
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Laosu

Północ i Południe w pigułce

Od 12 300 zł / os. 10 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Tajlandia, Laos — Luang Prabang, Champasak, Bangkok

Ten górzysty kraj pełen niezwykle przyjaznych mieszkańców, licznych plemion górskich, mnichów w szafranowych szatach oraz majestatycznego Mekongu jest jednym z nieodkrytych klejnotów Azji. Wybierz się na wakacje do Laosu i odkryj jego bogactwo!

 • Poczuj niesamowitą atmosferę urokliwego Luang Prabang
 • Odkryj ruiny khmerskich świątyń Wat Phu
...

Klejnot Mekongu

Od 13 800 zł / os. 16 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Tajlandia, Laos — Luang Prabang, Vang Vieng, Vientiane, Kong Lor, Tha Khek, Płaskowyż Bolavan, Champask, Bangkok

Laos to oaza spokoju otoczona bardziej znanymi i częściej odwiedzanymi przez turystów sąsiadami. Jak żadne inne miejsce na świecie, Laos żyje swoim niespiesznym tempem, który najlepiej odzwierciedla już sama nazwa kraju: Lao PDR – przez wielu tłumaczona jako „Laos, Please don’t rush“ – nie spiesz się. Uśpione piękno Laosu będącego przez długi czas z dala od utartych szlaków, przyciąga coraz większą rzeszę turystów pragnących znaleźć nieopanowane przez masową turystykę ShangriLa(o).

 • Poczuj niesamowitą atmosferę urokliwego Luang Prabang
 • Odkryj stolicę Laosu - Vientiane, z muzeami, świątyniami i fantastyczną kuchnią
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +7

 3. Stolica

 4. Wientian

 5. Populacja

 6. 6,77 mln

 7. Powierzchnia

 8. 236 800 km² km2

 9. Język

 10. Mieszkańcy Laosu posługują się językiem laotańskim, który należy do grupy języków tajskich i przypomina zresztą ojczystą mowę Tajów. Językiem urzędowym mówi około 5 milionów Laotańczyków. Mniejszości narodowe zamieszkujące tereny Laosu posługują się własnymi językami z grup tybetańsko-birmańskiej czy mon-khmer.

 11. Waluta

 12. Oficjalną jednostką monetarną Laosu jest kip laotański, który oznaczany jest kodem międzynarodowym LAK. 1 kip dzieli się na 100 at.

  1 USD = 8171,92 LAK
  1 EURO = 9019,94 LAK
  1 PLN = 2193,22 LAK

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP mają obowiązek ubiegania się o wizę w przypadku podróży do Laosu. Wizę turystyczną można uzyskać bezpośrednio w ambasadzie poza granicami Laosu np. w Berlinie lub na przejściu granicznym np. na lotniskach czy na granicy tajsko-laotańskiej. Do wyrobienia wizy niezbędne są dwa zdjęcia paszportowe i uiszczenie opłaty w kwocie 30 USD.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów w którym odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed udaniem się na wakacje w Laosie zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki) i wściekliźnie (ok. 170 zł każda dawka szczepionki). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Zostawianie napiwków za usługi w Laosie nie jest jeszcze bardzo rozpowszechnione, a mieszkańców tego kraju wciąż cechuje spora bezinteresowność. Raczej nie praktykuje się tutaj automatycznego doliczania do rachunku napiwków w kwocie stanowiącej dowolny procent całości zamówienia. Napiwki to kwestia dowolna i zazwyczaj zależąca w pełni od podróżującego. Mimo to z wielką wdzięcznością spotka się zostawienie drobnych pieniędzy lokalnemu przewodnikowi, bagażowemu w hotelu czy kierowcy, ponieważ nie są oni dobrze opłacani przez agencje turystyczne. Również w restauracjach warto uczyć miejscowych kultury zostawiania napiwków, bo może to stanowić dla nich opcję dodatkowego zarobku, z czego w Laosie nie korzysta się jeszcze tak, jak w bardziej popularnych miejscach.

 7. Ceny jedzenia

 8. Laos nie jest drogim krajem, a ceny tutaj, jak przystało na Azję, są naprawdę niskie, jeśli patrzeć na nie z perspektywy Europejczyka, nie lokalnego mieszkańca. Oczywiście najtaniej można zjeść, kosztując potraw tzw. street food, czyli jedzenia serwowanego na ulicznych stoiskach, ale niemal równie tanie dania podają w klimatycznych, nieco mniej eksponowanych knajpkach. Najdroższe jest jedzenie w restauracjach hotelowych i lokalach wysokiej klasy. Jeśli na lokalnych targach nie podano cen poszczególnych produktów, to znaczy, że warto spróbować targowania się. Przykładowe ceny jedzenia w kipach laotańskich: coca-cola 5000 LAK, duża woda mineralna 6000 LAK, koktajl owocowy od 6000 LAK, obiad w restauracji średniej klasy około 5000 LAK, piwo lokalne 8000 LAK, posiłek w taniej restauracyjce 15000 LAK, cappuccino 8000 LAK.

 9. Ciekawostki
  • Znajdujący się w Laosie wodospad Khone Phapheng jest największy w całej Azji Południowo-Wschodniej
  • Laos uważa się za najbardziej zbombardowany kraj na świecie, na który podczas wojny wietnamskiej zrzucono kilkadziesiąt milionów tonów ładunków wybuchowych
  • Tajemnicze dzbany czy też kamienne urny znajdujące się w kompleksie archeologicznym Równiny Dzbanów ważą od kilku do nawet kilkunastu ton każdy
  • Ze względu na brak dostępu do morza Laos jest jedynym śródlądowym państwem w Azji Południowo-Wschodniej. Z tego powodu nie dysponuje marynarką wojenną
  • Popularny w Laosie sport to tzw. Kator – dyscyplina podobna do siatkówki, z tą różnicą, że dozwalająca odbijanie piłki nie tylko rękoma, ale i nogami
  • Pełną nazwę kraju tłumaczy się jako Królestwo Miliona Słoni i Białego Parasola
  • Najpopularniejszym produktem eksportowym Laosu jest kawa, którą uprawia się głównie na plantach usytuowanych na Płaskowyżu Bolaven
  • Większość mieszkańców Laosu (około 80%) para się rolnictwem
  • W mieście Luang Prabang każdego dnia o poranku odbywa się proces karmienia mnichów. Przechodzą oni w rzędzie przez miasto, a mieszkańcy i turyści klęcząc wzdłuż drogi wkładają do ozdobnych mis każdego mnicha rozmaite produkty spożywcze, głównie ryż i warzywa, ale też słodycze, co jednak praktykują głównie cudzoziemcy
  • W mieście Vang Vieng praktykuje się nietypową atrakcję, a mianowicie – tubing, czyli spływ na dętkach po rzece Nam Song.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Kuchnia Laosu czerpie garściami z kulinariów sąsiadów, dodając do tego szczyptę francuskiej wykwintności oraz lokalnych smaków. Zjecie tutaj podobne do Tajlandii curry, zupy zbliżone do wietnamskich pho oraz potrawy nawiązujące do czasów francuskiego kolonializmu. Mimo wpływów obcych tradycyjna kuchnia Laosu ma swoją własną, unikalną duszę. Laotańczycy używają bardzo chętnie świeżych ziół, gotują na parze lub grillują, co powoduje, że dania są niezwykle lekkie i smaczne. Podstawowy składnik potraw stanowi ryż kleisty, który formuje się w kulki i spożywa do niemalże każdego posiłku. Najpopularniejszymi potrawami są: świeża sałatka z siekanym mięsem wołowym przyprawionym ziołami, czyli Laap, piekielnie pikantna sałatka z zielonej papai, czy zupa Khao Soy. Oprócz tego koniecznie trzeba spróbować tutaj wybornej lokalnej kawy oraz słynnego piwa Beerlao.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Pierwotnie tereny dzisiejszego Laosu zamieszkiwała ludność, która napłynęła tutaj z południowych Chin. W dolinie Mekongu zaczęły rozwijać się księstwa laotańskie. Terytorium Laosu było przedmiotem ekspansji sąsiednich imperiów, w tym Khmerów i Wielkich Mogołów. W połowie wieku XIV w wyniku walk o dominację utworzono zjednoczone królestwo Lan Xang rozwijające się przez kolejne stulecia. Za złoty wiek Laosu uznaje się niemal sześćdziesięcioletnie rządy Suligna Vongsa. W wyniku jego śmierci królestwo podzieliło się na trzy ośrodki: Luang Prabang, Wientian i Champasak, co przyczyniło się do pogorszenia sytuacji w Laosie.

  W latach 80. XIX wieku kraj objęto protektoratem francuskim, a tym samym zapoczątkowano okres kolonizacji. Po wybuchu drugiej wojny światowej Japonia okupowała część obszarów Indochin, ale akceptowała tym samym francuską administrację kolonialną. Ogłoszona przez ruch wyzwoleńczy w 1945 niepodległość Laosu nie została uznana przez Francję, a kraj wciąż znajdował się pod francuskim protektoratem. Pod naciskami zewnętrznymi i z powodu kiepskiej sytuacji wewnętrznej Francja przyznała Laosowi niepodległość w roku 1953. W państwie nastał okres destabilizacji. Doszło tutaj do wojny domowej, która jednak nie przyniosła tylu ofiar, co konflikty w Wietnamie czy Kambodży.

  W trakcie wojny wietnamskiej Stany Zjednoczone prowadziły na terytorium Laosu działania przeciwko tutejszym działaczom komunistycznym i żołnierzom walczącym po stronie Wietnamu Północnego. Ponadto armia USA bombardowała Laos, co przyczyniło się do zaostrzenia konfliktu. Po wojnie domowej i wycofaniu się żołnierzy amerykańskich z Indochin władzę w kraju przejął antykolonialny, nacjonalistyczny ruch Pathet Lao, który proklamował Laotańską Republikę Ludowo-Demokratyczną. Laos wszedł we współpracę z Wietnamem i odtąd był mocno podporządkowany interesom tego kraju. W latach 90. XX wieku prezydent Khamtai Siphandon doprowadził do liberalizacji gospodarki.

 3. Geografia

 4. Laos jako jedyny kraj w Azji Południowo-Wschodniej nie posiada dostępu do morza. Znajduje się Półwyspie Indochińskim i graniczy z Chinami, Wietnamem, Kambodżą, Tajlandią i Birmą. Kraj w większości pokrywa las, wyżyny i góry z najwyższym szczytem Phou Bia o wysokości 2817 m n.p.m., który należy do pasma Gór Annamskich. U stóp tego pasma górskiego rozciąga się Równina Dzbanów – teren licznych stanowisk archeologicznych otworzonych tutaj z powodu tysięcy tajemniczych urn, które pokrywają ten obszar. Na południu kraju znajduje się Płaskowyż Bolaven, gdzie podziwiać można wyjątkowy wodospad Tad Fane. Klimat panujący w Laosie określa się jako monsunowy. Największą rzeką jest Mekong, do którego uchodzi większość rzek górskich kraju. Niezwykłym bogactwem cechuje się laotańska flora. Ponad 50% powierzchni Laosu zajmują lasy, w których rosną m.in. drzewa tekowe, różane czy sandałowe. Reszta terenów wykorzystywana jest w rolnictwie i zagospodarowana np. na pola ryżowe. Wśród gatunków tutejszej fauny warto wymienić choćby bantengi azjatyckie, barasingi czy makaki.

 5. Kultura i religia

 6. Trudno wyodrębnić z ludności Laosu konkretne grupy etniczne, ponieważ uznawany, bardzo ogólny podział dokonany został na podstawie terenów zamieszkiwanych przez obywateli kraju, a nie faktycznych różnic kulturalnych czy językowych. Trzy podstawowe grupy to Laotańczycy żyjący na terenach nizinnych – Lao Loum, wyżynnych, czyli Lao Theung, a także w górach – Lao Soung. Niecałe 70% całości populacji stanowią Laotańczycy, którzy przybyli na te tereny z Chin, a ich język zalicza się do tajskiej grupy językowej. Pozostali obywatele kraju to mniejszości takie jak Lamet, Khmu, Alak czy Lawa, wywodzące się z grupy językowej Mon-khmer. Na wyżynach osiedlili się Hmongowie, Mien i Shan. Większość „rdzennych” Laotańczyków żyje na terenach nizinnych.

  Ponad 4 miliony obywateli Laosu wyznaje buddyzm, co daje około 60% wszystkich mieszkańców, jednak w stosunkowo sporej grupie znajdują się również osoby, które nadal praktykują tradycyjne religie plemienne – wierzenia animistyczne. Grupa ta stanowi 30% społeczeństwa. W obrębie kraju funkcjonują też wspólnoty chrześcijańskie – mniejszość katolicka i protestancka, stanowiące nieco ponad procent mieszkańców Laosu.

  Laotański savoir-vivre nie należy do tak restrykcyjnych jak chociażby chiński, jednak przez podróżą do tego kraju należy zorientować się w kilku najważniejszych funkcjonujących tutaj zasadach, które zdecydowanie nie stanowią oczywistości dla kręgów kulturowych spoza obrębu Azji. Istotne jest przede wszystkim zachowanie pewnego dystansu w stosunku do mnichów, których nie można dotykać, czy nie zwracanie stóp w kierunku jakichkolwiek wizerunków Buddy oraz osób. Uważać należy także w kontaktach z cywilami – pod żadnym pozorem nie można dotykać najświętszej części ciała człowieka, a więc głowy. Co ważne, zakaz ten dotyczy tak dorosłych, jak i dzieci. Oprócz tego, nie można zapominać o stosownym ubiorze w świątyni tj. długich spodniach i koszulkach zakrywających ramiona.

Zwiń
Wakacje do Laosu

Wycieczka do Laosu

 1. Vientiane, stolica Laosu
 2. Vientiane, stolica i największe miasto Laosu, to miejsce, które urzeka swoim spokojem, urokiem i historią. Miasto jest pełne zabytków i miejsc kulturowych, które świadczą o długiej historii Laosu. Jednym z najważniejszych miejsc jest That Luang, złota stupa otoczona legendami, miejsce pielgrzymek i uroczystości religijnych. Innym ważnym zabytkiem w Vientiane jest Patuxai, znana również jako Łuk Triumfalny Laosu, monumentalna brama zbudowana w stylu neoklasycystycznym, symbol niepodległości Laosu. Warto wspiąć się na jej taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę miasta. Vientiane jest również znane z Wat Si Saket, buddyjskiego klasztoru z bogatą kolekcją statui Buddy, jednego z najstarszych i najważniejszych miejsc kultu religijnego w mieście.

  Miłośnicy natury znajdą wiele do zrobienia nad brzegiem rzeki Mekong, gdzie można delektować się pięknymi zachodami słońca lub wybrać się na rejs po rzece. Spacer lub rowerowa przejażdżka po malowniczych uliczkach Vientiane również pozwala na odkrywanie uroku miasta. Jednak Vientiane to nie tylko zabytki i kultura. To także targi nocne, takie jak Night Market i Vientiane Center, oferujące smaczne jedzenie, tradycyjne wyroby rzemieślnicze i możliwość spotkania się z przyjaznymi mieszkańcami. Laotańska kuchnia jest znana ze swojej wyjątkowej palety smaków, w tym słodkich, kwaśnych i pikantnych, więc warto wykorzystać wycieczkę do Laosu i spróbować lokalnych potraw.

 3. Kajakiem po rzece Nam Song
 4. A może podczas wakacji w Laosie wybierzecie się na przejażdżkę kajakiem po przepięknej rzece Nam Song? Taka wyprawa obejmuje około dwóch godzin spływu kajakowego, w zależności od poziomu wody i Waszej kondycji, a także zwiedzanie jaskiń. Spływ zaczyna się w wiosce Kamu, około 10 km na północ od Vang Vieng. Pokonując niewielkie bystrza dotrzecie do jaskini Tham Sim, gdzie zatrzymacie się na pierwszy przystanek, oglądając imponujące stalaktyty, stalagmity i liczne... nietoperze. Po wyjściu z jaskini czeka Was krótka wędrówka przez przełęcz na miejsce pikniku nad rzeką. Kolejny odcinek spływu prowadzi do gospodarstwa ekologicznego, gdzie warto napić się orzeźwiającej herbaty morwowej oraz dalej w dół rzeki, do jaskini Tham Non, jednej z największych jaskiń w okolicy Vang Vieng, która służyła jako schronienie dla mieszkańców wioski podczas drugiej wojny indochińskiej, a dziś jest domem dla kolonii nietoperzy. Zaopatrzcie się w kostiumy kąpielowe i coś do przebrania i w drogę!

 5. Hotele w Laosie
 6. Laos oferuje różnorodność wyboru pod względem zakwaterowania, zarówno dla budżetowych, jak i bardziej wymagających podróżnych. W kraju można znaleźć luksusowe hotele, przytulne pensjonaty, piękne bungalowy nad brzegiem rzeki, a także tradycyjne domy dla podróżnych poszukujących bardziej autentycznych doświadczeń. Wiele hoteli w Laosie jest usytuowanych w malowniczych miejscach, takich jak nad brzegiem rzeki Mekong, wśród górskich dżungli czy w historycznych miastach. Te lokalizacje oferują gościom niezapomniane widoki i dostęp do natury. Na szczególną uwagę zasługuje kolonialny The Luang Say Residence w Luang Prabang, stylowe domki The Kongloview w Kong Lor czy klasycznie laotański Green Park Boutique Hotel w Vientiane. W Laosie buddyzm jest główną religią, a wiele hoteli dba o to, aby w ich otoczeniu były elementy duchowości. W niektórych hotelach goście mogą uczestniczyć w medytacjach lub uczestniczyć w ceremoniach buddyjskich, co pozwala na głębsze zrozumienie lokalnej kultury i filozofii życia, zaś inne obiekty oferują zajęcia, takie jak nauka tradycyjnego tańca laotańskiego lub rękodzieła, co pozwala gościom poznać lokalną kulturę w czasie podróży po Laosie.

 7. Laos – miejsca warte zobaczenia
 8. Laos, położony w sercu Azji Południowo-Wschodniej, to kraj pełen uroku i piękna. Choć jest jednym z mniej znanych celów turystycznych w regionie, oferuje niezapomniane doświadczenia związane z przyrodą, kulturą i historią. Co więc zwiedzać podczas wycieczki do Laosu? Na pewno nie można ominąć Luang Prabang, miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, malowniczo położonego nad brzegiem rzeki Mekong i słynącego z zachowanych zabytków kolonialnej architektury, buddyjskich klasztorów i pagód. O poranku można obserwować mnichów zbierających jałmużnę, co jest niezapomnianym doświadczeniem. Kolejnym wartym zobaczenia miejscem jest Vang Vieng, mała miejscowość otoczona urokliwymi krajobrazami, popularna wśród miłośników przygód, ponieważ oferuje możliwość eksploracji jaskiń, pływania po rzece, wspinaczki, trekkingu i wielu innych aktywności na świeżym powietrzu. Urok Vang Vieng leży również w jego spokojnej atmosferze i pięknych widokach na rzekę i okoliczne góry. Ciekawym i tajemniczym miejscem jest Plain of Jars (Równina Dzbanów), obszar z setkami kamiennych naczyń, których pochodzenie i cel nie są do końca znane. Z kolei Wat Phou to kompleks hinduskich świątyń, które są również wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce, które pamięta czasy Khmerów, i zachwyca pięknymi rzeźbami i kamiennymi detalami. Amatorom natury z pewnością spodoba się rzeka Mekong, jedna z największych rzek Azji, która przepływa przez cały Laos, tworząc niezapomniane krajobrazy i oferując wiele możliwości aktywności na wodzie. Rejs po Mekongu to wspaniała okazja do odkrywania laotańskiej wsi, kultury i dzikiej przyrody. Równie piękny jest Bolaven Plateau, wyżyna położona na południu Laosu, słynąca z uprawy kawy. To miejsce oferuje piękne krajobrazy, wodospady, wioski górskie i możliwość degustacji lokalnej kawy.

Zwiń

Laos - inspiracje podróżnicze

Perła kolonializmu

Odkryj najpiękniejsze kolonialne miasteczko Azji, jakim jest Luang Prabang ze swymi niezliczonymi świątyniami, nocnym targiem i atmosferą nie do podrobienia. Dawna stolica leżąca u brzegu rzeki Mekong to zabytkowe miasto o niebywałym znaczeniu dla laotańskiej kultury. Wczasy w Laosie to zachwyt nad dosłownie wszystkim – od architektury, zwłaszcza buddyjskich świątyń, przez pokazy klasycznego tańca i koncerty lokalnej muzyki aż po artystyczne rzemiosło, którego próbkę zobaczysz na miejskich targach, gdzie najpewniej zakupisz jeden z wyjątkowych drobiazgów. Nie zapominaj również o tutejszej kuchni, o targu otwieranym po zmroku, o wyraźnych wpływach kulinariów z Francji, dzięki którym zjesz tutaj chrupiące i doskonałe bagietki oraz przepyszne naleśniki. Luang Prabang to miasto, którego nie pomija żadna wycieczka objazdowa po Laosie – zupełnie to nie dziwi!

Wyspy na Mekongu

Zwolnij w trakcie podróży po Laosie, zapomnij o świecie, prawdziwie ucieknij od negatywnych myśli i wypocznij w wygodnym hamaku na jednej z czterech tysięcy wysp rozrzuconych po Mekongu. Brzmi fantastycznie, nie sądzisz? Na wyspach potężnej rzeki nieodzownie kojarzonej ze wspaniałością przyrodniczą Azji toczy się normalne życie, które Ty możesz podejrzeć ze swojego hamaka, z łodzi, z urokliwego domku na palach podróżując po Laosie. Podejrzyj miejscową ludność przy codziennych czynnościach, dzieciaki pluskające się w rzece, rybaków w trakcie połowu czy kobiety piorące odzież. Ale przede wszystkim wsłuchaj się w szum wody, w dojmująco piękny brak cywilizacyjnych hałasów, rozejrzyj się dookoła i zachłyśnij się otoczeniem, które jest totalnie unikatowe i sprawi, że Twoje wczasy w Laosie będą po prostu niepowtarzalne.

Kraina kawą płynąca

Płaskowyż Bolaven i porastające go w dużej części laotańskie plantacje kawy czekają na Ciebie – miłośnika aromatycznej małej czarnej, który chce odbyć fascynującą wyprawę do Laosu. Jeśli nim jesteś lub właśnie zamierzasz polubić ten popularny na całym świecie napój, nie możesz ominąć przepięknego rejonu Laosu, w którym skosztujesz najlepszej laotańskiej kawy. W dodatku poznasz dogłębnie proces jej produkcji, a pomocny pracownik plantacji pewnie zaangażuje Cię w którąś z prac. Pod koniec zwiedzania wybranej plantacji dostaniesz do degustacji przygotowane na Twoich oczach ziarna, które zmieli i zaparzy dla Ciebie Laotańczyk. W plantacyjnym sklepiku zaopatrzysz się w większe ilości kawy, aby po powrocie z wakacji w Laosie móc ponownie poczuć ten niepowtarzalny aromat.

Jaskinia Kong Lor

Odważ się na wyprawę do ukrytych zakamarków jaskini Kong Lor, gdzie udasz się łodzią, by zgłębić jej czeluści. Rzeka wpływa wprost do jaskini, której sklepienie ma w niektórych miejscach nawet sto metrów wysokości! Tunel naturalnie wydrążony w jaskini mierzy ponad siedem kilometrów, a pokonanie go podczas wyjątkowego rejsu dostarcza naprawdę niezapomnianych wrażeń. Zadrzyj głowę mocno do góry i wypatruj zachwycających stalaktytów czy stalagmitów, a może i mieszkańców jaskini w postaci rozmaitych stworków… Co najlepsze, po wypłynięciu z jaskini przewodnik robi zazwyczaj przerwę na pływanie wśród zieleni i innych skał. Ta atrakcja nie może Cię ominąć podczas wycieczki do Laosu.

Aktywnie w Vang Vieng

Spędź wakacje w Laosie na rozmaitych aktywnościach w czarujących okolicach miasta Vang Vieng! Zrób sobie przejażdżkę rowerową, mknąc po urokliwych mostkach i kładkach, z których można delektować się krajobrazem naznaczonym wapiennymi skałami. Wśród nich ukryte są jaskinie czekające na odkrycie, a szczególnie piękne miejsca znajdziesz w pobliżu Błękitnej Laguny! A może atrakcje na wodzie? W tym miejscu to żaden problem, bo ogromną popularność zdobyło tutaj kajakarstwo. Z bardziej nietypowych aktywności możesz wybrać, uwaga, spływ na dętkach rzeką Nam Song – dzięki niemu długo nie zapomnisz swojej podróży do Laosu.

Ofiarowanie pokarmu w Luang Prabang

Zaobserwuj nietypową tradycję, którą pielęgnuje się na ulicach fascynującego Luang Prabang podczas wycieczki w tym mieście. Codziennie o poranku rządek mnichów w pomarańczowych szatach przepasanych szarfą przemierza ulice miasta, z pokorą w oczach odbierając pokarm od ludności. Klęczący na chodnikach ludzie ofiarowują mnichom wiele różnych produktów spożywczych, gotowe potrawy, owoce. Co ciekawe, każdy może wziąć w tym udział, więc nie wahaj się, jeśli zdecydowałeś się na wakacje w Laosie! Wstań wcześniej, zakup wybrane produkty na lokalnym targu i obdaruj nimi laotańskich mnichów. Nie zdziw się, gdy zobaczysz, że Laotańczycy podają mnichom ryż… rękoma! Co kultura, to obyczaj!

Kiedy jechać do Laosu?

POGODA W LAOSIE

Najlepszy okres żeby pojechać do Laosu trwa od listopada do kwietnia, kiedy jest ciepło i sucho, a noce są przyjemnie chłodne. Od marca temperatury i wilgotność powietrza wzrasta, z nasilającym się deszczem w maju i czerwcu. Wrzesień w Laosie podobnie jak w całej Azji Południowo – Wschodniej jest najbardziej deszczowym miesiącem w roku. Wielu turystów wybiera porę deszczową z uwagi na niezbyt duże opady, ale jednak bardziej rześkie powietrze.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII