Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Wyspy Św. Tomasza i Książęca
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży na Wyspy Św. Tomasza i Książęcą

Sao Tome – ekologiczne sanktuarium

Od 14300 zł / os. 12 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Wyspy Św. Tomasza i Książęca — Lizbona, Sao Tome, Ilheu das Rolas

Ekologiczny raj w Zatoce Gwinejskiej do Waszej dyspozycji! Woda w kolorze przejrzystych błękitów, biały piasek, wielkie wulkany i najwyśmienitsza kawa na świecie prosto z plantacji. Rajska ucieczka poza Europę? Do dzieła!

 • Zobacz i spędź czas w jednym z najrzadziej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie
 • Odpocznij na leżącej na równiku wyspie Ilheu das Rolas
...

Wyspa Książęca - relaks na końcu świata!

Od 19600 zł / os. 12 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Exclusive
Wyspy Św. Tomasza i Książęca — Lizbona, Sao Tome, Wyspa Książęca

Jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic Afryki – Wyspy Świętego Tomasza i Książęca: kraj, o którym nikt nie słyszał. I lepiej. To jedno z ostatnich równikowych sanktuariów ekologicznych i jeden z trzech najmniej odwiedzanych krajów świata. Raj do własnego użytku, krystaliczna woda i biały piasek, bycie jedynym Polakiem w całym państwie, wulkany, najbardziej aromatyczna kawa i najlepsza czekolada na świecie prosto z plantacji.

 • Wybierz się w podróż do jednego z najrzadziej odwiedzanych państw świata
 • Zanocuj w butikowym hotelu – na dawnej plantacji kawy
...

Dzikie plaże i dżungle plantacji Sundy – Wyspa Książęca

Od 25600 zł / os. 11 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Exclusive
Wyspy Św. Tomasza i Książęca — Lizbona, Wyspa Świętego Tomasza, Wyspa Książęca

Jeśli marzyliście o odkrywaniu dziewiczej natury, błogim wypoczynku na ustronnych plażach i luksusowej ucieczce od cywilizacji, Wasze pragnienia spełnią się właśnie teraz! Wyrusz w podróż na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą i odkryj ukryty raj, który zachwyci Cię swoją piękną przyrodą, egzotycznymi plażami i niezwykłą kulturą. Doświadczcie prawdziwego spokoju i ucieczki od codzienności w luksusowych namiotach Sundy Praia i zanurzcie się w nostalgiczną atmosferę dawnej plantacji w Roca Sundy. Zapraszamy na niezapomnianą podróż pełną przygód i odkryć!

 • Wyciągnij się na jednej z pięknych plaż, delektując się błękitem oceanu i złotym piaskiem
 • Wyrusz na trekking przez gęste lasy deszczowe, odkrywając ukryte wodospady i egzotyczną florę i faunę
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT + 0

 3. Stolica

 4. Sao Tome

 5. Populacja

 6. 192 993

 7. Powierzchnia

 8. 964 km2

 9. Język

 10. Językiem urzędowym na Wyspach Św. Tomasza i Książęcej jest portugalski, który stanowi pozostałość po długich latach kolonializmu Portugalczyków na wyspach. Co istotne, lokalni mieszkańcy właściwie nie posługują się językiem angielskim. Osoba anglojęzyczna jest tutaj prawdziwą rzadkością, więc w przypadku chęci podróżowania po Wyspach Św. Tomasza i Książęcej najlepiej zacząć planowanie wyprawy od nauki portugalskiego.

 11. Waluta

 12. Oficjalna waluta Wysp Św. Tomasza i Książęcej to Dobra, którą oznacza się kodem międzynarodowym STD. 1 dobra dzieli się na 100 centymów.

  1 EUR = 24824,08 STD
  1 USD = 22222 STD
  1 PLN = 5918,34 STD

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Dla obywateli RP nie ma obowiązku wizowego w przypadku podróży na Wyspy Św. Tomasza i Książęcą, o ile pobyt nie przekracza 15 dni. Obowiązkowe jest opłacenie na miejscu podatku turystycznego, który wynosi 3 euro za osobę, za każdy dzień pobytu. Podatek ten jest płatny w hotelu. Opłaty lotniskowe są wliczane w koszty biletu lotniczego.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów, w których odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. W przypadku podróży na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą bezpośrednio z Europy – brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Jeśli podróż odbywa się z kraju zagrożonego żółtą febrą (włączając kraje tranzytowe), konieczne jest posiadanie wpisu w „żółtej książeczce”, poświadczającego szczepienie na tę chorobę (ok. 220 zł). Jak w przypadku niemal każdej podróży zaleca się szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki), jednak tę decyzję pozostawia się indywidualnej decyzji podróżującego. Zalecana profilaktyka antymalaryczna. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Pomijając fakt, że na wyspach mało kto posługuje się językiem angielskim, nie zdążyła jeszcze wytworzyć się w tym kraju kultura dawania napiwków. Oczywiście będzie to mile widziane i jest praktykowane przez turystów, jednak nie ma ku temu wielu okazji, ponieważ infrastruktura gastronomiczna jest jeszcze słabo rozwinięta, zwłaszcza poza stolicą. Napiwki zostawić można kierowcy, przewodnikowi podczas trekkingu, obsłudze hotelowej czy kelnerom w restauracjach.

 7. Ceny jedzenia

 8. Wyspy Św. Tomasza i Książęca są wyjątkowo drogim kierunkiem podróżniczym. Wiele produktów jest tutaj sprowadzanych zza granicy, przez co automatycznie ich ceny wzrastają. Dodatkowo nieliczne restauracje o dobrym standardzie mają monopol na rynku i mogą windować ceny. Kolacja dla dwóch osób na plaży składająca się z owoców morza i organizowana przez lokalnego mieszkańca kosztuje nawet 50 Euro!

 9. Ciekawostki
  • Jedną z reklam rumu Bacardi kręcono na plaży na Wyspie Książęcej
  • Ulubionym powiedzeniem mieszkańców Wysp Św. Tomasza i Książęcej jest „leve-leve”, co oznacza nic innego, a – wyluzuj! Lokalni mieszkańcy słyną z luźnego podejścia do życia. Ponadto ludzie tutaj nie zwracają uwagi na upływający czas, nie spieszą się, żyją zupełnie inaczej niż Europejczycy
  • Sao Tome & Principe ze względu na dziewiczy krajobraz nazywane jest Galapagos Afryki
  • Wysepka Ilheu das Rolas wchodząca w skład Sao Tome & Principe znajduje się na równiku. Przebywając na niej można jedną nogą stanąć na półkuli północnej, a jedną – na południowej
  • Wyspy zostały nazwane na cześć św. Tomasza, ponieważ odkryto je w 1470 roku właśnie w dzień św. Tomasza
  • Na Wyspie Św. Tomasza w manufakturze włoskiego emigranta, Claudio Corallo, produkuje się jedną z najdroższych czekolad na świecie. Niewielka fabryka czekolady dysponuje własną plantacją kakao i specjalizuje się w czekoladach o zawartości kakao równej nawet 100%. Ponadto wśród smaków czekolady znajdują się takie specjały jak tabliczki z dodatkiem imbiru, ziaren lokalnej kawy czy soli
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Kuchnia Sao Tome & Principe bazuje głównie na rybach, serwowanych z najprzeróżniejszymi dodatkami np. pieczonymi bananami. W nadmorskich miasteczkach na każdym rogu rozkłada się prowizoryczne bazary, na których bez trudu dostać można świeżutkie ryby i owoce morza. Będąc na wyspach, koniecznie trzeba spróbować lokalnego przysmaku con-con, czyli grillowanej ryby, którą podaje się z owocem chlebowca. Pod dostatkiem będziecie tutaj mieli zwłaszcza tropikalnych, zdrowych owoców: ananasów, awokado, mango i bananów, stanowiących nieodłączny element wielu tradycyjnych potraw. Do najpopularniejszych składników większości dań należą też fasola i kukurydza.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Wyspy odkryte zostały przez portugalskich żeglarzy w 1470 roku. Odkrycie João de Santarém i Pedro Escobara uczyniło z wysepek kolonię Portugalii, która odzyskała niepodległość dopiero w latach 70. XX wieku, a dokładniej – w 1975 roku. Wcześniej, w roku 1960, zorganizowano na wyspach Komitet na Rzecz Wyzwolenia Wyspy Św. Tomasza i Książęcej, prowadzący działania przeciwne portugalskiemu kolonizatorowi. Z powodu sporów między członkami Komitetu przekształcił się on w Ruch Wyzwolenia Wysp Św. Tomasza i Książęcej. Jego ideolodzy i autorzy programu zakładali pełną niepodległość, ustanowienie rządów demokratycznych, świeckich oraz antyimperialnych.

  Kiedy w 1974 roku w Portugalii obalono dyktaturę dało to możliwość dyskusji nad potencjalną niepodległością wysp, którą Sao Tome & Principe zyskało ostatecznie rok później. Ludność portugalska zaczęła wtedy opuszczać wyspy, co doprowadziło do poważnych braków kadrowych na poziomie urzędowym, a i z gospodarką kraju nie było najlepiej. Z tego powodu prezydent wysp Pinto da Costa zwrócił się z prośbą o pomoc do rządu Angoli, która odtąd służyła Sao Tome & Principe benzyną niemal za darmo lub po dużych obniżkach cen. Z pomocą przyszły malutkiemu państwu również kraje o wyraźnie komunistycznym profilu takie jak ZSRR, Kuba oraz Chińska Republika Ludowa. Po roku 1985 pomocne państwu stosunki z komunistami zastąpiono ówcześnie współpracą z Portugalią i Francją. W 1990 roku przeprowadzono referendum, na mocy którego nowa konstytucja zagwarantowała system wielopartyjny.

 3. Geografia

 4. Wyspy Św. Tomasza i Książęca składają się, wbrew temu co mówi nazwa, nie tylko z dwóch głównych wysp, ale też paru mniejszych m.in. Ilheu das Rolas, która leży na równiku. Wyspy znajdują się w Zatoce Gwinejskiej na Oceanie Atlantyckim, a ich powierzchnia wynosi niespełna tysiąc kilometrów kwadratowych. Poprzez wody terytorialne Sao Tome & Principe graniczy z Gabonem i Gwineą Równikową. Linia brzegowa ma długość 261 km. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego z przewagą terenów górzystych i najwyższym szczytem o nazwie Pico de São Tomé mierzącym 2024 m n.p.m.

  Kraj znajduje się w strefie klimatu równikowego wilgotnego z obfitymi i częstymi opadami deszczu. Sieć rzeczna wysp charakteryzuje się dużą gęstością, istnieje tutaj wiele krótkich rzek. Znakomitą większość terytoriów pokrywają wiecznie zielone lasy tropikalne, których nie dotknęła jeszcze działalność człowieka. W wyspiarskiej faunie zachwycają szczególnie ptaki, których żyje tutaj około 140 gatunków.

 5. Kultura i religia

 6. Społeczeństwo Wysp Św. Tomasza i Książęcej składa się z Portugalczyków, którzy przybywali do swej kolonii na przestrzeni wieków oraz potomków niewolników z Czarnego Lądu sprowadzanych tutaj do pracy na plantacjach kawy i kakao. Długie lata portugalskiego kolonializmu przyczyniły się do tego, że na wyspach dominującą religią jest katolicyzm, który wyznaje ponad 70% ludności. Mniej niż 10% społeczeństwa stanowią zdeklarowani protestanci. W mniejszości znajdują się wyznawcy religii plemiennych, które swój początek miały w tradycyjnych wierzeniach afrykańskich.
  Ogromna większość społeczeństwa to potomkowie dawnych pracowników plantacji, którzy żyli na nich w bardzo podstawowych warunkach i harowali od świtu do nocy. Do dzisiaj na niektórych plantacjach można oglądać tradycyjne czworaki, w których mieszkali niewolnicy sprowadzeni z Afryki. Na plantacjach działają małe galerie sztuki, sklepiki z rękodziełem czy domowymi konfiturami. Można kupić w nich rozmaite przetwory z tutejszych warzyw i owoców, cukierki, afrykańskie przyprawy i tradycyjne ozdoby. Saotomańczycy trudnią się rolnictwem, wyrabiają ponadto olej kokosowy czy wino palmowe.

  Na uwagę zasługuje tutaj kolonialna architektura, która zachwyca na plantacjach, na których można zamieszkać w zabytkowych posiadłościach kolonialnych. Na wyspach znajdują się post-kolonialne kościoły, a budownictwo przypominające o rządach Portugalczyków obejrzeć można również w stolicy znajdującej się na Wyspie św. Tomasza.

Zwiń
Wakacje

Wycieczka

Zwiń

Wyspy Św. Tomasza i Książęca – inspiracje podróżnicze

Organiczna czekolada Claudio Corallo

Chcesz zjeść najsmaczniejszą, najbardziej wytrawną czekoladę na świecie? W takim razie daj się ugościć w manufakturze czekolady należącej do słynnego na wyspach włoskiego emigranta – Claudio Corallo. To w tej fabryce możesz nie tylko zobaczyć jak wyrabia się rozmaite rodzaje czekolad, ale też skosztować wyrobu, który w 100% składa się z kakao, a sprzedawany jest wyłącznie w luksusowych sklepach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Ręcznie przygotowywane tabliczki powstają z rosnącego na tutejszych plantacjach kakao oraz wymyślnych dodatków. Spróbuj czekolady z imbirem, ziarnami arabskiej kawy, skórką pomarańczową, solą lub pieprzem. Masz ochotę na specjał zakładu? W takim razie zakup czekoladę z rodzynkami marynowanymi wcześniej przez wiele miesięcy w domowym alkoholu i zabierz ją do domu jako świetną pamiątkę z wycieczki po wyspach.

Sao Tome – spotkaj żółwie i wieloryby

Podczas wczasów na Wyspach Św. Tomasza i Książęcej przy odrobinie szczęścia zobaczysz jedne z najbardziej imponujących zwierząt na świecie. Na wyspie Sao Tome jaja składają aż cztery z pięciu występujących w regionie gatunków żółwi morskich. Żółwie przybywające na wybrane plaże w celu złożenia jaj obserwować można na wyspach od października do lutego. Niestety, gatunki żółwi morskich zagrożone są wyginięciem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ochronie tych zwierząt i sposobach zapobiegania ich wymieralności, udaj się na wycieczkę do ekologicznego muzeum Casa Tato. Na Praia Jale możesz być świadkiem niesamowitego widoku, a mianowicie – dziesiątek maleńkich żółwików, które po wykluciu się z jaj pełzną wprost do morza. Wieloryby przypływają na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego w tej części świata od lipca do października!

Posiadłości na plantacjach

Udaj się w podróż w czasie do okresu portugalskiego kolonializmu, aby zaszyć się na chwilę w plantacyjnej posiadłości, która wygląda, jakby nie zmieniła się od wieków! Na jeden bądź dwa dni wyzbądź się typowo cywilizacyjnych zachcianek i nowoczesnych wygód, a w zamian zyskaj ciszę i spokój oraz relaks z dala od hałasów nowoczesności. W kolonialnym domu przekonaj się, jak przed wieloma laty mieszkali portugalscy właściciele ziemscy, zaś udając się do nadal stojących tutaj czworaków zobacz, w jakim miejscu nocowali niegdyś niewolnicy pracujący na plantacji. Wokół posiadłości czekają na Ciebie nieprzebrane połacie dżungli i plantacji, które kuszą bogactwem naturalnym i zachęcają do licznych trekkingów w trakcie wczasów na wyspach. Poznaj życie portugalskiej plantacji, a do tego odkryj interior wyspy.

Kolonialne Sao Tome

Pobądź przez jakiś czas w najspokojniejszej stolicy, jaką tylko możesz sobie wyobrazić. Odkryj urok dość podupadłych kolonialnych kamieniczek i pozostałości po okresie portugalskiego zwierzchnictwa nad wyspą. Znajdź swoją ulubioną lokalną knajpkę lub klimatyczny bar, ogarnij chaos placów targowych, odwiedź muzeum, a w nim m.in. wystawę malarstwa religijnego czy ruiny dawnego fortu. Na miejscowym rynku zaopatrz się w tropikalne owoce i tradycyjne rękodzieło. Nie doświadczysz w tym mieście miejskiego zgiełku i chaosu metropolii, bo stolica Wysp Św. Tomasza i Książęcej ma niewiele wspólnego z wielkim ośrodkiem miejskim. Odpoczniesz tutaj, chłonąc niepowtarzalny klimat Sao Tome.

Dzikość Wyspy Książęcej

Zatrzymaj się na najstarszej z trzech wysp wulkanicznych Zatoki Gwinejskiej, gdzie oprócz plaż znajdują się bujne lasy, Park Narodowy Obo, plantacje kawy, kakaowca i palmy kokosowej oraz lokalne wioski, w których nie bez pewnych trudności językowych nawiążesz pouczające kontakty z miejscową ludnością. Naucz się od tutejszych mieszkańców podczas wakacji na wyspach niespiesznego stylu życia, odłożenia trosk na później i niezwykle optymistycznego podejścia do życia. Zdobądź najwyższy szczyt wyspy, czyli Pico de Príncipe, odwiedź najmniejsze miasto świata – Santo Antonio, skosztuj słodziutkich bananów i ananasów. Po prostu poznaj się lepiej z tą dziewiczą wyspą pełną urokliwej dzikości!

Ilheu das Rolas – relaks na odludziu

Zrelaksuj się w ekologicznym raju na maleńkiej wysepce Ilheu das Rolas, która leży na równiku, a słyszał o niej naprawdę mało kto, o czym szybko się przekonasz. Stań podczas wycieczki po wyspie jedną stopą na półkuli północnej, zaś drugą na południowej, a następnie zamień się na czas wypoczynku w Robinsona Crusoe, odkrywając niezgłębione połacie lądu. Dotarły na nią co prawda podstawowe zdobycze cywilizacji, jednak jej mieszkańcy przede wszystkim żyją w zgodzie z naturą, bezinwazyjnie czerpiąc z jej bogactwa. Poza plażowaniem na dziewiczym plażach niezmienionych jeszcze prawie przez działalność człowieka, możesz udać się do hotelowego kompleksu spa, nad basen, na wyprawę kajakami czy przejażdżkę rowerową. Nie mówiąc o tym, że Ilheu das Rolas to królestwo wielbicieli trekkingów!

Kiedy jechać na Wyspy Św. Tomasza i Książęcą?

POGODA NA WYSPACH ŚW. TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ

Podróż na wyspy archipelagu warto zaplanować podług naszych oczekiwań, gdyż o każdej porze roku archipelag zapewnia inne atrakcje. Grudzień i styczeń to miesiące, które usatysfakcjonują amatorów obserwacji ptaków. Od listopada do lutego żółwie składają jaja na plaży Jala, natomiast w okresie od sierpnia do października można tu obserwować wieloryby i delfiny. Średnie temperatury w ciągu całego roku wynoszą 25 st. C. Od czerwca do września na wyspach panuje pora sucha, niebo przybiera mocne odcienie błękitu a słońce świeci mocno. Występują tu 2 pory deszczowe : krótka – w październiku i listopadzie oraz długa od lutego do maja. Opady są jednak niewielkie i nie są w stanie zakłócić pobytu na wyspach.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Wakacje na Sao Tome

23.05.2018 / Dorota / Tomek

Organizacja naszej wycieczki na Sao Tome była perfekcyjna, łącznie z lokalnymi operatorami i pobytem w Lizbonie. Zaproponowano wspaniałe atrakcje i uwzględniono wszystkie nasze oczekiwania. Zostaliśmy zwolnieni ze stresu organizacyjnego. Mogliśmy tylko cieszyć się chłonąć lokalne klimaty. Kierunek mało popularny ale polecamy
Nie jest to nasza ostania wyprawa z Wami. Dziękujemy!

Sao Tome

18.10.2016 / Bogusia

Możemy szczerze polecić Biuro „Planet Escape”. We wrześniu spędziliśmy świetne wakacje wraz z przyjaciółmi na Wyspie Świętego Tomasza i przy okazji zahaczając o Lizbonę.

Jeżeli dobrze zrozumiemy powiedzenie o tym „kto ma zegarki a kto ma czas” to wyjazd na Sao Tome na pewno będzie udany dla każdego. Tak było w naszym przypadku. Wyspa jest „mało turystyczna”. Dla nas to duża zaleta. W porównaniu do innych „afrykańskich” krajów zorganizowana – nie Europa czy Japonia, ale program opracowany przez biuro działał. Szczególne wrażenie zrobiła na nas plantacja „Bombaim” i trekking po dżungli.

Pobyt na wysepce „Ilheu das Rollas” to czysty wypoczynek (słodkie lenistwo). Spacerując po wyspie i odkrywając jej malownicze zakamarki czuliśmy się jak Robinson Crusoe. Co prawda wyspa nie była „bezludna”, ale była „małoludna” co sprawiało, że czuliśmy się jakby była tylko dla nas. Generalnie wyjazd przebiegał zgodnie z opisem w „Escape book’u”. Wiedzieliśmy co nas może spotkać, co nie oznacza, że piękno przyrody i „nieziemskie” widoki dzikich plaż czy groźnych fal nie dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Będąc już na Sao Tome poprosiliśmy o wydłużenie naszej wycieczki o dodatkowy dzień w Lizbonie. Dzięki sprawnej i fachowej pomocy Pani Natalii stało się to możliwe. Wielkie dzięki! Dziękujemy też za cały wyjazd.

Polecamy Sao Tome. Brzmi tak samo fantastycznie jak jest w rzeczywistości

10.03.2015 / Patrycja / Marcin

Wróciliśmy, bo musieliśmy, z raju!!! Polecamy Sao Tome. Brzmi tak samo fantastycznie jak jest w rzeczywistości. Ekologiczny raj, bez turystów. Mnóstwo plaż, na których jesteście sami. Plaże nie ustępują Karaibom czy nawet Polinezji. Krystaliczna woda, przepiękna przyroda, cudowna pogoda. Można stanąć w miejscu, gdzie przecina się południk zerowy z równikiem! Pyszne ryby, jack`s fruit i chipsy z chlebowca. Bardzo bezpiecznie, egzotycznie, cudowni, uśmiechnięci i bardzo uczciwi ludzie. Długo byśmy tak mogli przeżywać, ale po prostu jedźcie!!!! Organizacja świetna, zero trosk i super przygoda. Dziękujemy i już wymyślamy dokąd z Wami pojedziemy znowu:-)

Jednym słowem - trafiliśmy do raju! :-) Dzięki PlanetEscape! Ich inspiracji i perfekcyjnej organizacji

18.12.2013 / Jola / Grzegorz

Sao Tome i Principe - malutkie wysepki rozsiane po Zatoce Gwinejskiej - miejsce nie zepsute jeszcze wakacyjnym biznesem a zachwycające nieskażoną przyrodą wzgórz porośniętych pierwotną dżunglą, uroczymi plażami obmywanymi przez kryształowe wody Atlantyku, plażami które można mieć tylko dla siebie. Amatorzy sztuki kulinarnej spróbują tu najświeższych owoców morza, wybornej czekolady i najsmaczniejszych owoców egzotycznych. Fani dobrej muzyki i tańca dopieszczą swoje uszy dźwiękami kizomby.
Jednym słowem - trafiliśmy do raju! :-) Dzięki PlanetEscape! Ich inspiracji i perfekcyjnej organizacji. Chcielibyśmy tam jeszcze wrócić...