• Programy
 • Hotele
 • Pogoda
 • Miejsca
 • Informacje
 • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 0
Stolica
Sao Tome
Język
Językiem urzędowym na Wyspach Św. Tomasza i Książęcej jest portugalski, który stanowi pozostałość po długich latach kolonializmu Portugalczyków na wyspach. Co istotne, lokalni mieszkańcy właściwie nie posługują się językiem angielskim. Osoba anglojęzyczna jest tutaj prawdziwą rzadkością, więc w przypadku chęci podróżowania po Wyspach Św. Tomasza i Książęcej najlepiej zacząć planowanie wyprawy od nauki portugalskiego.
Waluta
Oficjalna waluta Wysp Św. Tomasza i Książęcej to Dobra, którą oznacza się kodem międzynarodowym STD. 1 dobra dzieli się na 100 centymów.

1 EUR = 24824,08 STD
1 USD = 22222 STD
1 PLN = 5918,34 STD
Powierzchnia
964 km2
Populacja
192 993

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Dla obywateli RP nie ma obowiązku wizowego w przypadku podróży na Wyspy Św. Tomasza i Książęcą, o ile pobyt nie przekracza 15 dni. Obowiązkowe jest opłacenie na miejscu podatku turystycznego, który wynosi 3 euro za osobę, za każdy dzień pobytu. Podatek ten jest płatny w hotelu. Opłaty lotniskowe są wliczane w koszty biletu lotniczego.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów, w których odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
W przypadku podróży na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą bezpośrednio z Europy – brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Jeśli podróż odbywa się z kraju zagrożonego żółtą febrą (włączając kraje tranzytowe), konieczne jest posiadanie wpisu w „żółtej książeczce”, poświadczającego szczepienie na tę chorobę (ok. 220 zł). Jak w przypadku niemal każdej podróży zaleca się szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki), jednak tę decyzję pozostawia się indywidualnej decyzji podróżującego. Zalecana profilaktyka antymalaryczna. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Pomijając fakt, że na wyspach mało kto posługuje się językiem angielskim, nie zdążyła jeszcze wytworzyć się w tym kraju kultura dawania napiwków. Oczywiście będzie to mile widziane i jest praktykowane przez turystów, jednak nie ma ku temu wielu okazji, ponieważ infrastruktura gastronomiczna jest jeszcze słabo rozwinięta, zwłaszcza poza stolicą. Napiwki zostawić można kierowcy, przewodnikowi podczas trekkingu, obsłudze hotelowej czy kelnerom w restauracjach.
Ceny jedzenia
Wyspy Św. Tomasza i Książęca są wyjątkowo drogim kierunkiem podróżniczym. Wiele produktów jest tutaj sprowadzanych zza granicy, przez co automatycznie ich ceny wzrastają. Dodatkowo nieliczne restauracje o dobrym standardzie mają monopol na rynku i mogą windować ceny. Kolacja dla dwóch osób na plaży składająca się z owoców morza i organizowana przez lokalnego mieszkańca kosztuje nawet 50 Euro!
Jedzenie
Kuchnia Sao Tome & Principe bazuje głównie na rybach, serwowanych z najprzeróżniejszymi dodatkami np. pieczonymi bananami. W nadmorskich miasteczkach na każdym rogu rozkłada się prowizoryczne bazary, na których bez trudu dostać można świeżutkie ryby i owoce morza. Będąc na wyspach, koniecznie trzeba spróbować lokalnego przysmaku con-con, czyli grillowanej ryby, którą podaje się z owocem chlebowca. Pod dostatkiem będziecie tutaj mieli zwłaszcza tropikalnych, zdrowych owoców: ananasów, awokado, mango i bananów, stanowiących nieodłączny element wielu tradycyjnych potraw. Do najpopularniejszych składników większości dań należą też fasola i kukurydza.
Ciekawostki
 • Jedną z reklam rumu Bacardi kręcono na plaży na Wyspie Książęcej
 • Ulubionym powiedzeniem mieszkańców Wysp Św. Tomasza i Książęcej jest „leve-leve”, co oznacza nic innego, a – wyluzuj! Lokalni mieszkańcy słyną z luźnego podejścia do życia. Ponadto ludzie tutaj nie zwracają uwagi na upływający czas, nie spieszą się, żyją zupełnie inaczej niż Europejczycy
 • Sao Tome & Principe ze względu na dziewiczy krajobraz nazywane jest Galapagos Afryki
 • Wysepka Ilheu das Rolas wchodząca w skład Sao Tome & Principe znajduje się na równiku. Przebywając na niej można jedną nogą stanąć na półkuli północnej, a jedną – na południowej
 • Wyspy zostały nazwane na cześć św. Tomasza, ponieważ odkryto je w 1470 roku właśnie w dzień św. Tomasza
 • Na Wyspie Św. Tomasza w manufakturze włoskiego emigranta, Claudio Corallo, produkuje się jedną z najdroższych czekolad na świecie. Niewielka fabryka czekolady dysponuje własną plantacją kakao i specjalizuje się w czekoladach o zawartości kakao równej nawet 100%. Ponadto wśród smaków czekolady znajdują się takie specjały jak tabliczki z dodatkiem imbiru, ziaren lokalnej kawy czy soli

Poznaj szczegóły o kraju Wyspy Św. Tomasza i Książęca

Historia
Wyspy odkryte zostały przez portugalskich żeglarzy w 1470 roku. Odkrycie João de Santarém i Pedro Escobara uczyniło z wysepek kolonię Portugalii, która odzyskała niepodległość dopiero w latach 70. XX wieku, a dokładniej – w 1975 roku. Wcześniej, w roku 1960, zorganizowano na wyspach Komitet na Rzecz Wyzwolenia Wyspy Św. Tomasza i Książęcej, prowadzący działania przeciwne portugalskiemu kolonizatorowi. Z powodu sporów między członkami Komitetu przekształcił się on w Ruch Wyzwolenia Wysp Św. Tomasza i Książęcej. Jego ideolodzy i autorzy programu zakładali pełną niepodległość, ustanowienie rządów demokratycznych, świeckich oraz antyimperialnych.

Kiedy w 1974 roku w Portugalii obalono dyktaturę dało to możliwość dyskusji nad potencjalną niepodległością wysp, którą Sao Tome & Principe zyskało ostatecznie rok później. Ludność portugalska zaczęła wtedy opuszczać wyspy, co doprowadziło do poważnych braków kadrowych na poziomie urzędowym, a i z gospodarką kraju nie było najlepiej. Z tego powodu prezydent wysp Pinto da Costa zwrócił się z prośbą o pomoc do rządu Angoli, która odtąd służyła Sao Tome & Principe benzyną niemal za darmo lub po dużych obniżkach cen. Z pomocą przyszły malutkiemu państwu również kraje o wyraźnie komunistycznym profilu takie jak ZSRR, Kuba oraz Chińska Republika Ludowa. Po roku 1985 pomocne państwu stosunki z komunistami zastąpiono ówcześnie współpracą z Portugalią i Francją. W 1990 roku przeprowadzono referendum, na mocy którego nowa konstytucja zagwarantowała system wielopartyjny.
Geografia
Wyspy Św. Tomasza i Książęca składają się, wbrew temu co mówi nazwa, nie tylko z dwóch głównych wysp, ale też paru mniejszych m.in. Ilheu das Rolas, która leży na równiku. Wyspy znajdują się w Zatoce Gwinejskiej na Oceanie Atlantyckim, a ich powierzchnia wynosi niespełna tysiąc kilometrów kwadratowych. Poprzez wody terytorialne Sao Tome & Principe graniczy z Gabonem i Gwineą Równikową. Linia brzegowa ma długość 261 km. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego z przewagą terenów górzystych i najwyższym szczytem o nazwie Pico de São Tomé mierzącym 2024 m n.p.m.

Kraj znajduje się w strefie klimatu równikowego wilgotnego z obfitymi i częstymi opadami deszczu. Sieć rzeczna wysp charakteryzuje się dużą gęstością, istnieje tutaj wiele krótkich rzek. Znakomitą większość terytoriów pokrywają wiecznie zielone lasy tropikalne, których nie dotknęła jeszcze działalność człowieka. W wyspiarskiej faunie zachwycają szczególnie ptaki, których żyje tutaj około 140 gatunków.
Kultura i Religia
Społeczeństwo Wysp Św. Tomasza i Książęcej składa się z Portugalczyków, którzy przybywali do swej kolonii na przestrzeni wieków oraz potomków niewolników z Czarnego Lądu sprowadzanych tutaj do pracy na plantacjach kawy i kakao. Długie lata portugalskiego kolonializmu przyczyniły się do tego, że na wyspach dominującą religią jest katolicyzm, który wyznaje ponad 70% ludności. Mniej niż 10% społeczeństwa stanowią zdeklarowani protestanci. W mniejszości znajdują się wyznawcy religii plemiennych, które swój początek miały w tradycyjnych wierzeniach afrykańskich.
Ogromna większość społeczeństwa to potomkowie dawnych pracowników plantacji, którzy żyli na nich w bardzo podstawowych warunkach i harowali od świtu do nocy. Do dzisiaj na niektórych plantacjach można oglądać tradycyjne czworaki, w których mieszkali niewolnicy sprowadzeni z Afryki. Na plantacjach działają małe galerie sztuki, sklepiki z rękodziełem czy domowymi konfiturami. Można kupić w nich rozmaite przetwory z tutejszych warzyw i owoców, cukierki, afrykańskie przyprawy i tradycyjne ozdoby. Saotomańczycy trudnią się rolnictwem, wyrabiają ponadto olej kokosowy czy wino palmowe.

Na uwagę zasługuje tutaj kolonialna architektura, która zachwyca na plantacjach, na których można zamieszkać w zabytkowych posiadłościach kolonialnych. Na wyspach znajdują się post-kolonialne kościoły, a budownictwo przypominające o rządach Portugalczyków obejrzeć można również w stolicy znajdującej się na Wyspie św. Tomasza.

Hotele na Wyspach Św. Tomasza i Książęcej

Kiedy jechać na Wyspy Św. Tomasza i Książęcą?

POGODA NA WYSPACH ŚW. TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ

Podróż na wyspy archipelagu warto zaplanować podług naszych oczekiwań, gdyż o każdej porze roku archipelag zapewnia inne atrakcje. Grudzień i styczeń to miesiące, które usatysfakcjonują amatorów obserwacji ptaków. Od listopada do lutego żółwie składają jaja na plaży Jala, natomiast w okresie od sierpnia do października można tu obserwować wieloryby i delfiny. Średnie temperatury w ciągu całego roku wynoszą 25 st. C. Od czerwca do września na wyspach panuje pora sucha, niebo przybiera mocne odcienie błękitu a słońce świeci mocno. Występują tu 2 pory deszczowe : krótka – w październiku i listopadzie oraz długa od lutego do maja. Opady są jednak niewielkie i nie są w stanie zakłócić pobytu na wyspach.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Wyspy Św. Tomasza i Książęca – inspiracje podróżnicze

Organiczna czekolada Claudio Corallo

Chcesz zjeść najsmaczniejszą, najbardziej wytrawną czekoladę na świecie? W takim razie daj się ugościć w manufakturze czekolady należącej do słynnego na wyspach włoskiego emigranta – Claudio Corallo. To w tej...
Zobacz więcej
Nurkowanie w Tajlandii

Sao Tome – spotkaj żółwie i wieloryby

Podczas wczasów na Wyspach Św. Tomasza i Książęcej przy odrobinie szczęścia zobaczysz jedne z najbardziej imponujących zwierząt na świecie. Na wyspie Sao Tome jaja składają aż cztery z pięciu występujących w...
Zobacz więcej

Posiadłości na plantacjach

Udaj się w podróż w czasie do okresu portugalskiego kolonializmu, aby zaszyć się na chwilę w plantacyjnej posiadłości, która wygląda, jakby nie zmieniła się od wieków! Na jeden bądź dwa...
Zobacz więcej

Kolonialne Sao Tome

Pobądź przez jakiś czas w najspokojniejszej stolicy, jaką tylko możesz sobie wyobrazić. Odkryj urok dość podupadłych kolonialnych kamieniczek i pozostałości po okresie portugalskiego zwierzchnictwa nad wyspą. Znajdź swoją ulubioną lokalną...
Zobacz więcej

Dzikość Wyspy Książęcej

Zatrzymaj się na najstarszej z trzech wysp wulkanicznych Zatoki Gwinejskiej, gdzie oprócz plaż znajdują się bujne lasy, Park Narodowy Obo, plantacje kawy, kakaowca i palmy kokosowej oraz lokalne wioski, w...
Zobacz więcej

Ilheu das Rolas – relaks na odludziu

Zrelaksuj się w ekologicznym raju na maleńkiej wysepce Ilheu das Rolas, która leży na równiku, a słyszał o niej naprawdę mało kto, o czym szybko się przekonasz. Stań podczas wycieczki...
Zobacz więcej