Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Chile
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Chile

Naturalne skarby Andów. Niesamowita podróż po Ameryce Łacińskiej

Od 26 500 zł / os. 17 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Peru, Chile, Boliwia — Lima, Arequipa, Kanion Colca, Puno, Jezioro Titicaca, Copacabana, Isla del Sol, La Paz, Salar de Uyuni, San Pedro de Atacama, Santiago de Chile

Podróż przez trzy kraje Ameryki Południowej pozwoli Wam odkryć różnice i podobieństwa pomiędzy Peru, Boliwią i Chile. Odwiedzicie trzy stolice tych krajów oraz najbardziej popularne atrakcje przyciągające turystów w te piękne i malownicze tereny.

 • Zachwyć się majestatycznymi andyjskimi krajobrazami
 • Poznaj lokalne społeczności, od wieków żyjące zgodnie z tradycją i zwyczajami
...

Wycieczka Chile & Wyspa Wielkanocna

Od 28 000 zł / os. 14 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Chile — Santiago, Valparaiso, Atacama, Wyspa Wielkanocna

Ten ciągnący się tysiącami kilometrów wąziutki skrawek lądu w niemal magiczny sposób łączy w sobie zaczarowane lasy i wody leżące u podnóża masywnych wulkanów, strzeliste szczyty górskie i jeziora pełne kryształów soli oraz jałową, najbardziej suchą pustynię na świecie, nad którą lśnią najjaśniejsze na świecie gwiazdy… Przynależąca do Chile Wyspa Wielkanocna to kolebka niezwykłych, tajemniczych legend i tradycji, podczas gdy nowoczesne Santiago tętni życiem jak mało która stolica kontynentu. Dodajmy jeszcze do tego wyśmienite wina i świetną kuchnię oraz życzliwych i gościnnych mieszkańców, a Twoje wakacje w Chile staną się prawdziwie niezapomnianą przygodą! Wycieczka na Wyspę Wielkanocną to gwarantowana moc wrażeń!

 • Odwiedź pełne energii Santiago de Chile
 • Zachwyć się uroczo chaotyczną architekturą „Perły Pacyfiku” – Valparaiso
...

Argentyna i Chile – krajobrazy południa

Od 22500 zł / os. 15 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Chile, Argentyna — Buenos Aires, El Chalten, El Calafate, Torres del Paine, Punta Arenas, Santiago

Wybierzcie się na głębokie południe kontynentu amerykańskiego i odkryjcie patagońskie krajobrazy sięgające aż po sam horyzont! To właśnie tutaj strzeliste skalne szczyty przebijają błękit nieba, a jęzory wiecznych lodowców zasilają krystalicznie czyste jeziora. Miłośnicy trekkingów docenią majestat Fitz Roy’a oraz trzy wieże Torres del Paine, amatorzy wielkomiejskiego stylu dadzą się porwać gorączkowemu rytmowi Buenos Aires, wino z winnic uderzy Wam do głowy, a kolonie pingwinów na Islas Magdalenas poruszą nawet najbardziej zatwardziałe serca. Wakacje w Argentynie i Chile to niezapomniana przygoda na końcu świata!

 • Poczuj historyczny klimat dzielnic starego centrum Buenos Aires
 • Dotrzyj pod słynny szczyt Fitz Roy niedaleko El Calafate
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT -4 do -6

 3. Stolica

 4. Santiago

 5. Populacja

 6. 18 383 000

 7. Powierzchnia

 8. 756 950 km2

 9. Język

 10. Językiem urzędowym jest hiszpański.

 11. Waluta

 12. Oficjalną walutą Chile jest peso chilijskie, który dzieli się na 100 centavo i określane jest kodem międzynarodowym CLP, w samym kraju natomiast używa się skrótu $.

  1 PLN = 175,09 CLP
  1 EUR = 749,24 CLP
  1 USD = 641,20 CLP

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP wybierający się w podróż do Chile nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Opłata lotniskowa przy lotach międzynarodowych wynosi 30 USD.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Wyjeżdżający do Chile nie muszą poddawać się specjalistycznym szczepieniom, zaleca się jednak szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B (ok. 240 zł każda dawka szczepionki), durowi brzusznemu (ok. 220 zł), polio, błonicy i tężcowi (ok. 140 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Pamiętajcie, by napiwki dawać wyłącznie w peso, ponieważ zagraniczne monety nie są wymieniane w tutejszych bankach i kantorach. Pracownicy zadowalają się niewielkimi sumami – zazwyczaj wystarczy zaokrąglić w górę płaconą kwotę. Taksówkarze nie oczekują napiwków, natomiast obsłudze hotelowej lub restauracyjnej na pewno miło będzie, jeśli docenicie ich starania.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny produktów spożywczych w chilijskich supermarketach są porównywalne do tych w Polsce. Za kilogram warzyw czy owoców zapłacimy od 500 do 1400 CLP, za 1,5 litra wody mineralnej około 480 CLP, za 2 litry coca-coli 1500 CLP, a za butelkę lokalnego piwa od 600 do 1500 CLP. W restauracjach zjemy jednak nieco drożej niż w Polsce. 3-daniowy obiad w restauracji średniej klasy to koszt rzędu 22000 CLP za dwie osoby.

 9. Ciekawostki
  • Chile to najwęższy i najdłuższy kraj świata – aby dojechać z północy na południe kraju trzeba pokonać dystans ponad 6 tys. km, podczas gdy odległość od północnego do południowego bieguna wynosi 12,7135 km – zaledwie dwa razy więcej.
  • Znajduje się tu pustynia Atacama, jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie.
  • Okolice miasteczka Vicuna słyną z najczystszego nieba na południowej półkuli – liczba gwiazd widocznych tu nocą przy dobrej pogodzie przyprawia o zawrót głowy.
  • Produkowane tu wino należy do najlepszych na świecie, zwłaszcza ostatnimi laty jego jakość bardzo się poprawiła.
  • Podobnie jak i w innych krajach położonych na południowej półkuli, chilijskie pory roku są odwrotne do europejskich.
  • Chile to kraj o nieprawdopodobnej wręcz różnorodności geograficznej – od niekończących się plaż (choć kąpiel polecamy wyłącznie przyzwyczajonym do zimnej wody pływakom) do strzelistych szczytów Andów, od suchych pustyni do lodowców Patagonii – do wyboru, do koloru.
  • Na terenie Chile znajduje się aż 30 parków narodowych.
  • Jeśli sądzicie, że najstarsze mumie na świecie znajdują się w Egipcie, to jesteście w błędzie! Badania wykazały, że niektóre szczątki znalezione w regionie Arica pochodzą z 5000 roku p.n.e. i mogą mieć nawet 7000 lat.
  • Wywodzące się z Chile kury z gatunku Araucana znoszą jajka koloru... niebieskiego.
  • Narodowym ptakiem tego kraju jest kondor (choć słynna ballada El condor pasa pochodzi z Peru).
  • Do Chile przynależy miasteczko Villa Las Estrellas na Antarktydzie. Latem mieszka tam około 120 osób, zimą – 40 mniej.
  • Szwajcarski pisarz Erich von Däniken uważał, że w tworzeniu i transporcie tajemniczych posągów na Wyspie Wielkanocnej pomagały wyspiarzom istoty pozaziemskie.
  • Gdy na wyspę tę przybyli pierwsi Europejczycy, nie było na niej wcale drzew – wszystkie wycięto do budowy domów, łodzi i platform służących do transportowania maoi.
  • Na morzu Valparaiso położony jest należący do Chile archipelag Juan Fernandez. To właśnie tutaj na początku XVIII wieku rozbił się statek Aleksandra Selkirka – marynarza, który posłużył Danielowi Defoe za inspirację do stworzenia postaci słynnego Robinsona Crusoe. Tu także (prawdopodobnie) ukryty jest gigantyczny skarb, czyli złote monety i klejnoty zrabowane Inkom przez Hiszpanów.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Chilijska kuchnia stanowi interesujące połączenie tradycyjnej kuchni hiszpańskiej, miejscowego ludu Mapuche i późniejszych wpływów z innych kuchni europejskich, zwłaszcza niemieckiej, włoskiej i francuskiej. Brytyjczykom Chilijczycy zawdzięczają popołudniowe picie herbaty – zwyczaj celebrowany przez przedstawicieli wszystkich klas i środowisk.

  Tutejsze potrawy charakteryzują się różnorodnością smaków i składników, a zróżnicowana geografia i klimat kraju powoduje, że obfitość produktów rolnych, owoców i warzyw jest imponująca. Długa linia brzegowa sprawia, że w całym kraju łatwo dostępne są owoce morza, unikalne gatunki ryb, mięczaków, skorupiaków i alg. Chile jest również jednym z największych producentów wina na świecie – zarówno ten alkohol, jak i pisco, rodzaj brandy z winogron, jest albo składnikiem wielu potraw, albo podawany jest do posiłku.

  Tradycyjna kuchnia północnego Chile bogata jest w białko. Jada się tu niemal nieznane w innych częściach kraju bulwy podobnego do ziemniaków szczawiku bulwiastego, a także mięso lam i alpak. Szczególnie warto spróbować asado, czyli mięsa pieczonego na grillu, chicharrón de papa – gotowanego, a następnie smażonego mięsa i tłuszczu z lamy i jagnięciny, podawanego z ziemniakami i surówką, czy też caldillo de congrio, gulaszu rybnego z węgorzem i warzywami. Na wybrzeżu i w centralnej części kraju skosztujecie posiłków wywodzących się z połączenia smaków rdzennych mieszkańców i europejskich imigrantów, czyli np. sopa de mariscos – zupy z owoców morza lub palta reina, awokado faszerowanego sałatką z kurczaka, tuńczykiem lub krewetkami. Potrawy południowego Chile pozostają pod dużym wpływem kuchni ludu Mapuche i Chilote. Na szczególną uwagę zasługuje tu przyprawa merkén, przygotowana z suszonych i wędzonych czerwonych chilli i kolendry, zmielonych na drobny proszek, oraz kollongka, kura znosząca niebieskie jaja. Skosztujcie też empanadas, czyli pieczonego ciasta wypełnionego mięsem, cebulą i przyprawami, oraz valdiviano, jednej z najstarszych potraw w kuchni chilijskiej, nazwanej na cześć konkwistadora Pedro de Valdivii. Ta zupa z pasków mięsa, cebuli i ziemniaków była jedną z potraw jedzonych przez hiszpańskich konkwistadorów.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Terytorium Chile zaludnione zostało przez Indian już około 10 000 lat p.n.e. Dzielili się oni na trzy grupy: plemiona zamieszkujące północną część Chile, pozostające pod dużym wpływem kultury inkaskiej, Patagończyków i Araukanów, społeczeństwo myśliwych, zbieraczy i rolników, stanowiące największą grupę rdzennych Amerykanów. Ich populacja wynosiła około 1,5 mln i to z nimi właśnie zetknęli się w 1520 roku przybyli tu pod wodzą Ferdynanda Magellana Europejczycy. Początkowo zainteresowanie tymi ziemiami było dość nikłe, jednak już w 1541 roku Pedro de Valdivia, kapitan armii, zdając sobie sprawę z możliwości rozszerzenia hiszpańskiego imperium na południe, podporządkował sobie okolicznych mieszkańców i założył miasto Santiago de Nueva Extremadura, obecnie Santiago de Chile. Największy opór wobec hiszpańskich rządów przyszedł ze strony ludu Mapuche, który sprzeciwiał się podbojom i kolonizacji europejskiej aż do lat 80. XIX wieku. Hiszpanie nigdy nie zdołali podporządkować sobie całego kraju, a Chile aż do XVIII wieku pozostawało najmniej zamożną dziedziną hiszpańskiej korony. Na początku XIX wieku Chilijczycy rozpoczęli walkę o uzyskanie niepodległości. Trwające wiele lat zmagania zakończyły się sukcesem – w 1818 roku Chile proklamowało deklarację niepodległości. W latach 1823–1830 nastąpił okres organizacji chilijskiego państwa, później zaś era republikańska, podczas której uchwalono konstytucję i sformowano silny rząd.

  W 1891 roku wybuchła wojna domowa, w wyniku której w kraju utworzono republikę parlamentarną, zdominowana przez Kongres, ze słabym, pozbawionym władzy prezydentem. Przez następne lata kraj szybko się urbanizował, powstały pierwsze związki zawodowe, a wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego spowodowało wzbogacenie się południowych rejonów. Po II wojnie światowej rządy w kraju sprawowały ugrupowania lewicowe, a w roku 1970 prezydentem został socjalista Salvador Allende, za którego czasów spadła inflacja i bezrobocie, zwiększyły się wynagrodzenia, przeprowadzono daleko posunięte reformy socjalne, wpływające na poprawę sytuacji rdzennych Indian, oraz obniżono podatki. Jednak jego rządy spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem prawicowej opozycji, czego efektem były strajki i powstanie organizacji terrorystycznych. W 1973 roku doszło do zamachu stanu, podczas którego zginął demokratycznie wybrany prezydent Allende, a władzę objął dyktatorski reżim wojskowy kierowany przez Augusto Pinocheta. Aresztowano, torturowano lub zabito dziesiątki tysięcy przeciwników politycznych, podczas gdy wielu innych zostało skazanych na wygnanie. Pinochet rozwiązał Kongres i wyeliminował wszelką opozycję, lecz już w latach 80. doszło do wybuchu regularnych walk partyzanckich. W 1989 roku dyktator przegrał wybory, a prezydentem został Patricio Aylwin Azócar z opozycyjnej koalicji Porozumienie Na Rzecz Demokracji. W 2006 roku Michelle Bachelet z Socjalistycznej Partii Chile została pierwszą kobietą prezydent.

 3. Geografia

 4. Pustynie, wyspy, Andy i Antarktyda: ukształtowanie Chile jest wyjątkowe. To państwo o najbardziej wydłużonym kształcie na świecie, położone w południowo-zachodniej części Ameryki Łacińskiej, rozciąga się od Antarktydy na południowym krańcu, do najbardziej na świecie jałowej pustyni Atakama na północy. Graniczy z Peru na północy, Boliwią i Argentyną na wschodzie, Antarktydą na południu i Oceanem Spokojnym na zachodzie. Długość jego linii brzegowej wynosi 4300 km, a powierzchnia – 756,950 km2.

  Chile szczyci się ogromną różnorodnością terenu: to tutaj znajdziecie zarówno śnieżnobiałe lodowce, jak i solniska, najsuchszą pustynię na planecie oraz mnóstwo lasów, jezior i aktywnych wulkanów. Teren jest górzysty – tylko jedna piąta powierzchni Chile jest płaska. Największe zmiany rzeźby terenu zauważyć można przemieszczając się ze wschodu na zachód: w tej linii znajdują się zarówno wyspy Pacyfiku, wybrzeże, pas nadmorski z Cordillera de la Costa, równiny i doliny oraz majestatyczna Cordillera de Los Andes. Jaskrawy kontrast oczywiście rzuca się też w oczy przy podróży z północy na południe: jałowe Norte Grande i pustynia Atakama płynnie przechodzą w śródziemnomorską Central Valley. Dalej na południe, w kierunku Bio-Bio, Araucanía i Lake District, teren pokryty jest gęstym lasem deszczowym, usiany jeziorami i lagunami. Najbardziej wysunięty na południe punkt Chile, Patagonia, to prawdziwy koniec świata: olśniewająca eksplozja wysp, lodowców, gór lodowych i ośnieżonych szczytów.

  Do Chile należą także położone na Pacyfiku wyspy. To m.in. Wyspa Wielkanocna, położona 3600 km od brzegów kontynentu, jedna z najbardziej na świecie oddalonych od wysp i lądów zamieszkana wyspa, oraz archipelag Juan Fernandez, w skład którego wchodzi wyspa Robinson Crusoe, miejsce, gdzie mieszkał słynny bohater powieści Daniela Defoe.

  Ze względu na długość kraju, w Chile występują aż cztery strefy klimatyczne. O ile na północy kraju występuje klimat zwrotnikowy suchy lub wybitnie suchy, z najniższą temperaturą 20°C, o tyle na południu kraju dominuje klimat subpolarny, w którym latem temperatura przekracza zaledwie kilka stopni.

 5. Kultura i religia

 6. Kultura Chile odzwierciedla jego stosunkowo jednorodną populację – Metysi, czyli potomkowie konkwistadorów i rdzennych mieszkańców, stanowią 65% ogółu ludności, podczas gdy 30% to biali, wywodzący się od hiszpańskich kolonistów. Od czasów kolonialnych kultura chilijska stanowi mieszankę elementów hiszpańskich z rdzenną kulturą (głównie Mapuche). Kluczowe dla chilijskiej kultury ludowej są muzyka ludowa – tonada – i taniec – cueca – nieco odmienne w zależności od regionu. Lokalne zwyczaje i tradycje najłatwiej zaobserwować podczas licznych festiwali religijnych, odbywających się w różnych miejscach w całym kraju, przyciągających setki tysięcy uczestników. Chilijczycy w większości są chrześcijanami, dlatego ich święta przypadają w tym samym czasie, co w Polsce.

  Najważniejszą dziedziną sztuki jest literatura, w szczególności poezja: Nagrodę Nobla (odpowiednio w roku 1945 i 1971) zdobyło dwoje chilijskich poetów, Gabriela Mistral i Pablo Neruda, a powieści Isabel Allende, powstające od końca XX wieku, cieszą się ogromną popularnością nie tylko w Ameryce Łacińskiej, ale także w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Zwiń
Wakacje

Wycieczka

Zwiń

Chile – inspiracje podróżnicze

Wzgórza Valparaiso

Wybierz się w podróż do Chile i daj się oczarować wąskim uliczkom Klejnotu Pacyfiku. Wespnij się na niekończące się schody, przejedź się na jedno z dziesiątek tutejszych wzgórz zabytkową kolejką linową, zachwyć się panoramami roztaczającymi się z punktów widokowych, poczuj ekscytację podczas karnawału! Nie zapomnij zwiedzić portu i nabrzeży, gdzie poczujesz niepowtarzalną atmosferę chilijskiej żeglarskiej przystani. Skosztuj świeżo złowionych owoców morza i posłuchaj, jak rybacy wesoło przekrzykują się między sobą. Valparaíso, niegdyś najpotężniejsze miasto Chile, rozpościera się na kilkudziesięciu wzgórzach, a jego wielobarwne, choć podniszczone domy, kościoły, rezydencje i pałace, przytulone do stromych, brukowanych uliczek, zbiegają w stronę morza. Podczas wakacji w Chile nie dasz rady oderwać wzroku od pięknie ubarwionych kolonialnych budynków, zapierających dech w piersiach punktów widokowych i obłędnie kolorowych murali. Jeśli poczujesz zmęczenie wędrówką po stromych zboczach, wsiądź do jednej z kilkunastu acensores – choć powstały ponad wiek temu, nadal działają niemal bez zarzutu, a przejażdżka takim wagonikiem stanie się prawdziwą podróżą w czasie, do lat, gdy Valparaíso rozbrzmiewało melodią poematów mieszkającego tu noblisty Pabla Nerudy.

Dolina Księżycowa

Podczas wakacji w Chile odkryj tę niezwykłą dolinę, naprawdę zasługującą na swoją nazwę! Surrealistyczny, księżycowy krajobraz wyrzeźbionych przez wiatr wzgórz, które otaczają dno doliny – niegdyś jeziora – najwspanialej prezentuje się o wschodzie lub zachodzie słońca. Jego promienie, kładące się na skałach, piasku, soli i żwirze, przekształcają je w czarującą paletę złota i czerwieni. Wstań przed świtem, wypożycz rower w San Pedro de Atacama i popedałuj wygodną drogą na powitanie budzącego się dnia! Potem wespnij się na ogromną, stromą wydmę, usiądź i rozkoszuj się widokiem imponującej gamy kolorów i faktur, suchych jezior usłanych przedziwnymi formacjami solnymi, przypominającymi rzeźby stworzone ludzką ręką. Jeśli wybierzesz się tu o zachodzie, zobaczysz jak słońce maluje miriady plamek na zboczach wzgórz i wąwozów, kolor nieba przechodzi od różu do purpury, a w końcu granatu i głębokiej czerni. Nie oczekuj jednak żadnej roślinności – w tej części pustyni Atacama życie nie występuje… Spróbuj więc wczuć się w klimat jednego z najbardziej suchych miejsc na ziemi, gdzie testowano prototyp łazika marsjańskiego – naukowcy sądzą, że takie właśnie warunki panują na Czerwonej Planecie!

Pustynia Atacama

Spróbuj zanurzyć się w szmaragdowych wodach Laguna Cejar, jednego z wielu jeziorek rozlewających się na powierzchni Salar de Atacama. Nie daj się jednak zaskoczyć sile, z jaką woda wypchnie Cię na powierzchnię – stężenie soli wyższe jest tu niż w Morzu Martwym, dlatego to wprost wymarzone miejsce do nieważkiego unoszenia się na falach! Podczas Twojej podróży po tej części Chile soli Ci zresztą nie zabraknie… Salar de Atacama to osobliwa, hipnotyzująca równina usłana rozciągającą się aż za horyzont solną skorupą, przypominającą spękaną rafę koralową w kolorze kawy z mlekiem. Jest największym w kraju solniskiem, otoczonym dymiącymi wulkanami, punktującymi szkarłatnie zabarwione księżycowe krajobrazy. Tu i ówdzie widać tafle wody, w których brodzą różowe flamingi, z gracją wyławiające ze słonej wody małe krewetki. Niektóre z lagun otoczone są cienką taflą soli, lśniącą w promieniach zachodzącego słońca, które maluje niepokalaną biel w różne odcienie różu. Jeśli po wizycie na pustyni Atacama czujesz zmęczenie, a upał da Ci się we znaki, wskocz do Ojos del Salar: dwóch małych, idealnie okrągłych oczek wodnych, których zimna woda jest doskonałą ochłodą podczas pustynnego skwaru!

Tajemnicze posągi moai na Rapa Nui

Prawie 900 kamiennych kolosów, z których największe mierzą nawet 10 metrów wysokości i ważą do 72 ton – ich historia zaczyna się niemal dokładnie wtedy, gdy na polskich ziemiach Mieszko I przyjmował chrzest! Może podczas Twojej podróży po Chile zapragniesz odkryć tajemnice tych wyciosanych z wulkanicznej skały gigantów? Kto je rzeźbił, kto obrabiał i transportował na miejsce położone kilkanaście kilometrów dalej niż kamieniołomy, z których pozyskiwano materiał do ich budowy? Jak na ich głowy założono kapelusze, wykonane z zupełnie innego surowca? Skąd wzięło się przekonanie, że posągi te przeszły z jednego końca wyspy na drugi na własnych nogach? W czasie wycieczki na Wyspę Wielkanocną daj się ponieść fantazji! Nie musisz wierzyć, że twórcami moai byli przybysze z kosmosu, ani że zaklęta jest w nich tajemnicza moc – wystarczy, że spojrzysz na ich potężne, zagadkowo uśmiechnięte twarze, by poczuć, że na temat tych figur wciąż jeszcze nie powiedziano ostatniego słowa…

Chilijskie wino

Jeśli nie wyobrażasz sobie obiadu (lunchu, kolacji, popołudnia, wieczoru…) bez kieliszka wina o szlachetnym, delikatnym lub głębokim smaku, kwaskowatego lub słodkawego, pachnącego czekoladą, malinami czy jeżynami – wakacje w Chile staną się dla Ciebie podróżą do winiarskiego eldorado! Wytwarzane tu wina mają tysiące twarzy, czarują mnogością aromatów i bukietów, niosą ze sobą rozmaite nuty i zapachy. Chile to szóste państwo winiarskie świata i drugie – po Meksyku – Ameryki Południowej. Historia winiarstwa w tym kraju sięga XVI wieku i wiąże się z przybyciem tu europejskich misjonarzy, którzy jako pierwsi zaczęli sadzić winorośl. Zanim jednak tutejsze wina podbiły świat, musiało minąć kilka wieków. Opłacało się czekać! Dziś, gdy skosztujesz tego trunku, zachwyci Cię rozmaitość jego rodzajów. Niezwykłe zróżnicowanie terenu Chile, ciągnącego się na długości 4300 km sprawia, że wytwarzane tu wina charakteryzują się ogromną różnorodnością – panujące tu warunki są wręcz idealne do uprawy winorośli. Rozglądasz się już za korkociągiem? Zapraszamy na wycieczkę do Chile!

Park Narodowy Torres del Paine

Doświadcz wspaniałego majestatu natury, gdy zachwyt i zgroza mieszają się ze sobą w równych proporcjach. Pośród turkusowych wód, lodowców i monumentalnych, granitowych baszt, które wschodzące słońce rozpala do czerwoności, zrozumiesz, dlaczego ten Park Narodowy Torres del Paine nazywany jest ósmym cudem świata. Załóż wygodne buty i wyrusz na trekking po tej niezmierzonej przestrzeni, jednym z najpiękniejszych zakątków na kuli ziemskiej. Swą podróż po Chile wykorzystaj, by ujrzeć szmaragdowe Lake Grey, rozlewające się u stóp lodowca o tej samej nazwie lub popłynąć kajakiem pomiędzy kolosalnymi, błękitnymi i białymi górami lodowymi. Zobacz kondory krążące Ci nad głowę pośród bezkresnego błękitu nieba, upoluj aparatem lisy, jelenie lub guanako, a nawet – zaczaj się na trudno uchwytną pumę!

Lastarria – towarzyskie centrum Santiago

Wybierając się na wakacje do Chile nie możesz pominąć Barrio Lastarri – jednej z najpiękniejszych dzielnic stolicy tego kraju, Santiago! Jej kręte uliczki, niemal europejska architektura, artystyczna, przesiąknięta duchem cyganerii atmosfera, klimatyczne restauracyjki i winiarnie sprawiają, że od kilku lat miejsce to stale zyskuje na popularności. Koniecznie zobacz Gabriela Mistral Cultural Centre, gdzie odbywają się pokazy tańca i spektakle teatralne, oraz fascynujące Museo Nacional de Bellas Artes, pełne dzieł sztuki najsłynniejszych chilijskich artystów. Wybierz się na spacer na Cerro Santa Lucia, po którego zboczach dotrzesz do malowniczego parku, pełnego fontann i posągów, i zachwyć się wspaniałą panoramą miasta z niebosiężnymi szczytami Andów w tle. Po wędrówce główną arterią – Jose Victorino Lastarria – zapuść się w boczne, kręte zaułki, gdzie na każdym kroku zobaczysz maleńkie sklepiki i ulicznych artystów, których dzieła i performance przyciągają wzrok. Po zwiedzaniu wypocznij w którejś z kawiarenek lub winiarni, rozkoszując się tradycyjną chilijską kuchnią, wybornym winem lub lodami ze słynnej lodziarni Santa Rosa – sprawdź koniecznie, czy ich sława najlepszych w Ameryce Południowej jest zasłużona!

Kiedy jechać do Chile?

POGODA W CHILE

Klimat w Chile jest wyjątkowo zróżnicowany: od gorącego i suchego na pustynnej północy, przez łagodny i umiarkowany w centrum, zwłaszcza na wybrzeżu, aż do surowego klimatu subpolarnego na odległym południu Ziemi Ognistej i Patagonii. Najzimniejsze miesiące to lipiec i sierpień, dlatego ten okres na podróż do Chile powinni wybrać amatorzy narciarstwa, zaś najcieplejsze – to listopad i luty, idealne do zwiedzania Santiago, środkowej części kraju oraz Wyspy Wielkanocnej. Największe opady występują od końca kwietnia do początku października. Od października do kwietnia natomiast dni prawie zawsze są pogodne. Temperatura może się znacznie różnić, nawet w ciągu jednego dnia.

Na urozmaicenie klimatu wpływa także ukształtowanie terenu. W niektórych miejscach, m.in. na wybrzeżu i w Andach, notuje się bardzo małą ilość opadów, a na pustyni Atacama znajdują się obszary, gdzie deszcz nie padał nigdy!

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII