• Programy
 • Hotele
 • Pogoda
 • Miejsca
 • Informacje
 • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT –4
Stolica
Bridgetown
Język
angielski
Waluta
Dolar barbadoski (1 BBD to 100 centów). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów, a monety 1 dolar oraz 1, 5, 10 i 25 centów.

1 PLN – 0,54 BBD
1 USD – 2,02 BBD
1 EUR – 2,38 BBD
Powierzchnia
431 km2
Populacja
281 000

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP mogą przebywać na terenie Barbadosu w celu turystycznym do 90 dni bez konieczności posiadania wizy, natomiast paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. Przy wjeździe na terytorium Barbadosu należy jednak okazać bilet powrotny.
Szczepienia
Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Przed udaniem się na wakacje na Barbados zaleca się szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi (około 150 zł), durowi brzusznemu (około 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Opłata za obsługę w hotelach i restauracjach – najczęściej w wysokości 10-15% – nierzadko doliczana jest do rachunku, natomiast wszelkie dodatkowe napiwki zależą już od własnego uznania. Napiwki dla taksówkarzy, pokojówek czy przewodników również są uznaniowe, choć najczęściej przyjętą kwotą jest około 2 USD za dzień dla pokojówki czy kierowcy oraz 10% ceny wycieczki dla przewodnika.
Ceny jedzenia
Barbados z pewnością jest krajem droższym od Polski, jednak w zależności od regionu znaleźć tu można duże rozbieżności cenowe. Za tańszą okolicę uważa się obszar położony na południe od stolicy – Bridgetown oraz południowe wybrzeże, za droższą – Platynowe Wybrzeże leżące na północ od Holetown, gdzie znajduje się wiele ekskluzywnych hoteli i restauracji, a w ostatnich latach domy kupują tu także najbogatsi ludzie na świecie.

Przykładowe ceny:
Posiłek w niedrogiej restauracji – 26 BBD
Trzydaniowy posiłek w restauracji średniej klasy – 150 BBD
Piwo lokalne 0,5 l – 5 BBD
Piwo importowane 0,3 l – 8 BBD
Wino średniej klasy – 27 BBD
Cappuccino w kawiarni – 7 BBD
Coca cola 0,3 l – 3 BBD
Woda 1,5 l – 3,5 BBD
Banany 1 kg – 5 BBD
Pomarańcze 1 kg – 7 BBD
Jedzenie
Tradycyjny posiłek Barbadosu wcale nie odbiega tak bardzo od polskiego. Obejmuje on mięso – najczęściej kurczaka lub wieprzowinę – lub rybę marynowaną w ziołach, słodkie odmiany ziemniaków i sałatkę warzywną lub owocową. Kuchnia Barbadosu jest jednak mieszanką wpływów europejskich i afrykańskich, jednak nawet słynne angielskie fish and chips przygotowywane jest tu z dodatkiem tradycyjnych ziół, przez co często uzyskuje zupełnie inny smak od tego, z którym spotkać się można w Wielkiej Brytanii. Nierzadkim zamiennikiem słodkich ziemniaków jest tutaj także macaroni pie – zapiekanka z makaronu i sera, najczęściej doprawiona curry. Narodowymi potrawami Barbadosu są cou-cou – danie o wpływach afrykańskich przygotowywane z mąki kukurydzianej z dodatkiem piżmianu jadalnego (okry) oraz dania przygotowane z ryb ptaszorowatych, zwanych tutaj także latającymi. A na deser tradycyjne conkies – ciasteczka kukurydziane wyrabiane ze słodkich ziemniaków lub mąki kokosowej zawinięte w liście bananowca.

Popularną restauracją szybkiej obsługi na Barbadosie jest Chefette, z charakterystycznym żółto-fioletowym logo. Pomimo że sieć nie jest znana szerzej poza wyspą, kilkukrotnie została uznana za najlepszą restaurację typu fast-food na świecie. W menu znajdziecie dania oparte na tradycyjnych potrawach kreolskich, w tym słynnego pieczonego kurczaka, lokalne wersje curry czy tutejszą wariację na temat europejskiego gyrosa czy indyjskiego roti. Sezonowo dostępne jest również menu wegetariańskie. W większości restauracji znajdujących się w miejscach turystycznych nienależących do większych sieci podróżni z wymaganiami dietetycznymi powinni znaleźć odpowiednie pozycje, coraz bardziej popularne stają się też dania bezglutenowe, bezlaktozowe czy wegańskie.
Ciekawostki
 • Barbados uważany jest za najbardziej rozwinięte państwo na Karaibach.
 • Na Barbadosie produkuje się najstarszy i jeden z najlepszych rumów na świecie! Produkcja Mount Gay Rum rozpoczęła się już w 1703 roku, a obecnie kupić go można w 110 krajach na świecie.
 • Ostatni huragan nawiedził Barbados aż ponad 40 lat temu i można mieć nadzieję, że żywioł ten będzie omijał wyspę także i w przyszłości. Dzięki temu Barbados to jeden z najlepszych kierunków na Karaibach, warty odwiedzenia także poza sezonem!
 • Mieszkańcy Barbadosu mogą cieszyć się ponad 3000 godzinami słonecznymi w ciągu roku.
 • Mimo panujących na wyspie wysokich cen, to obok Curacao, Jamajki oraz Trynidadu i Tobago Barbados uważany jest za jedno z najtańszych państw na Karaibach.
 • Spośród 270 gatunków ptaków, które spotkać można na wyspie, tylko jeden jest endemiczny – gil barbadoski.
 • Cała wyspa jest na tyle niewielka, że objechać dookoła można ją w niecałe 3 godziny.
 • Narodowymi symbolami Barbadosu jest Trójząb Neptuna (umieszczony także na fladze), pelikan oraz brezylka nadobna – niewielki żółto-pomarańczowo-czerwony kwiat.
 • W przeszłości uważano, że zanurzenie ciała w piaskach okolic Cattlewash pomaga na wiele dolegliwości zdrowotnych!
 • Mieszkańcy wyspy nazywają siebie nawzajem bajanami, a sam Barbados – określeniem Bim.
 • Znajdujący się w Bridgetown Trafalgar Square wraz z tutejszym pomnikiem Lorda Nelsona są starsze od swojego brytyjskiego odpowiednika o niemal dwie dekady.
 • Barbados stał się pierwszą wyspą na Karaibach posiadającą wodociągi.
 • Jeśli mangusta przebiegnie Wam drogę, będziecie mieć szczęście. Ssaki te sprowadzone zostały tu z Indii do walki z niszczącymi plony szczurami, wkrótce jednak okazało się, że zamiast na szczury, mangusty – sympatyczne, przypominające nieco kuny zwierzątka o długiej sierści – zaczęły polować na węże… będące naturalnym wrogiem gryzoni.
 • Parlament Barbadosu, najstarszy na zachodniej półkuli, utworzony został w 1639 roku.
 • Na Barbadosie funkcjonuje jedno międzynarodowe lotnisko, jednak jest to jedyny kraj na Karaibach posiadający codzienne, regularne połączenia z Wielką Brytanią, Kanadą oraz Stanami Zjednoczonymi.
 • Grejpfruty – będące tak naprawdę krzyżówką pomarańczy olbrzymiej i pomarańczy chińskiej – pochodzą z Barbadosu.
 • Ceny za przejazdy taksówką znacznie częściej ustalane są tu przez kierowcę aniżeli za pomocą licznika.
 • Barbados jest najgęściej zaludnionym państwem Karaibów i 18 najgęściej zaludnionym krajem na świecie.
 • To właśnie z Barbadosu pochodzą Jofra Archer, Garfield Sobers, Shontelle czy Rihanna. Ta ostatnia otrzymała na wyspie nawet swoje święto obchodzone 21 lutego, które dla wielu osób jest dniem wolnym od pracy.

Poznaj szczegóły o kraju Barbados

Historia
Wyspa zasiedlona była najprawdopodobniej już w 1600 roku p.n.e. przez plemiona pochodzące z Ameryki Południowej, a następnie przez społeczności etniczne Arawaków i Karaibów. Pierwsze kontakty z Europejczykami nastąpiły na początku XVI wieku, kiedy pobliskie regiony zaczęły być odwiedzane przez portugalskich żeglarzy, którzy nadali też wyspie przydomek Barbados, odnoszący się do brodatych korzeni drzew figowych porastających te tereny. Portugalczycy nie skolonizowali wyspy – uczynili to dopiero Brytyjczycy, którzy przybyli tu w 1625 roku pod wodzą Johna Powella, tworząc pierwszą osadę – Jamestown (obecnie Holetown). W 1639 roku na wyspie zebrało się pierwsze ciało ustawodawcze, House of Assembly (Izba Zgromadzenia), pierwsze na zachodniej półkuli.

Kolonizatorzy rozpoczęli uprawę tytoniu i bawełny, by nieco później przejść na produkcję trzciny cukrowej, co zaowocowało wyjątkowym rozwojem wyspy. Ciemną stroną tej sytuacji był rozkwit niewolnictwa – na Barbados sprowadzano niewolników z Afryki, którzy nawet po wyzwoleniu nie mieli zbyt wielu szans na uzyskanie dostępu do zarezerwowanych dla białych plantatorów bogactw i skazani byli na dalszą pracę na ich rzecz. Sytuacja ta doprowadziła do późniejszych segregacji rasowych oraz emigracji białej ludności na Jamajkę i do amerykańskiej Wirginii. Począwszy od lat 30. XX wieku na Barbadosie rozpoczęły się protesty polityczne, kryzys ekonomiczny i rosnąca popularność ruchów socjalistycznych. W efekcie kryzysu systemu kolonialnego kraj uzyskał niepodległość 30 listopada 1966 roku, jednak do dziś stanowi monarchią konstytucyjną uznającą za głowę państwa Królową Elżbietę II.
Geografia
Barbados jest leżącym w regionie Karaibów państwem wyspiarskim, najbardziej na wschód wysuniętym państwem Małych Antyli, wchodzącym w skład Wysp Zawietrznych. Zalicza się go do 15 najmniejszych państw świata pod względem powierzchni. W porównaniu do innych wysp karaibskich Barbados jest mniej górzysty i charakteryzuje się mniejszą różnorodnością fauny i flory. Najwyższy szczyt wyspy – Mount Hillaby – wznosi się jedynie na 336 metrów n.p.m. Na wyspie nie ma znaczących jezior ani rzek, jedynie kilka źródeł, strumieni, stawów oraz jezior podziemnych. Teren Barbadosu podzielony jest na 11 podregionów, zwanych tutaj parafiami.

Klimat Barbadosu określić można jako tropikalny – gorący i wilgotny przez cały rok. Nieco chłodniejszą i bardziej przyjemną porą roku jest tu okres od grudnia do kwietnia, w pozostałej części roku – od maja do listopada bywa bardziej gorąco i parno, jednak odczuwalne temperatury łagodzone są przez tutejsze wiatry. Od przełomu maja i czerwca aż do końca listopada na wyspie trwa także pora deszczowa, a region ten może być dotknięty burzami tropikalnymi oraz cyklonami, które na Karaibach nazywane są huraganami. Największe prawdopodobieństwo ich występowania występuje od sierpnia do października.
Kultura i Religia
Ponad 90% społeczeństwa Barbadosu to osoby pochodzenia afrykańskiego i europejsko-afrykańskiego. Niewielka część populacji jest pochodzenia europejskiego – głównie brytyjskiego oraz indyjskiego. Na wyspie odnotowano też niewielkie grupy Syryjczyków, Libańczyków i Chińczyków, a także społeczności emigrantów, głównie z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Większość populacji Barbadosu stanowią chrześcijanie zgromadzeni w Kościołach anglikańskim, zielonoświątkowym czy Kościele Adwentystów Dnia Siódmego. Od XIX wieku na wyspie rozwinęło się jednak zróżnicowanie religijne, a obecnie niewielki procent społeczeństwa stanowią także bahaici, żydzi, muzułmanie oraz hinduiści.

Kraj jest mieszanką wpływów zachodnioafrykańskich, portugalskich, kreolskich, indyjskich oraz brytyjskich, a jego obywatele nazywani są tu powszechnie bajanami. Sam termin „bajan” pochodzi najprawdopodobniej od tutejszej wymowy słowa „barbadian”, choć istnieje także teoria, według której etymologii należy doszukiwać się w portugalskim wyrazie „baiano”, oznaczającym zatokę.

Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Barbadosie jest festiwal Crop Over, przypominający europejski lub południowoamerykański karnawał. Odbywa się on każdego roku od czerwca aż do pierwszego poniedziałku sierpnia, a wszyscy mieszkańcy wyspy pląsają w tym czasie na ulicach w rytmie tradycyjnej muzyki calypso i soca, odbywają się liczne koncerty czy konkursy, wybiera się także króla i królową trzciny cukrowej.

Oferty podróży na Barbados

Barbados – miejsca warte zobaczenia

Kiedy jechać na Barbados?

POGODA NA BARBADOSIE

Na Barbadosie występuje klimat tropikalny, charakteryzujący się niewielką różnicą temperatur przez cały rok, oscylującą w okolicy 24–27°C. Wraz z nadejściem pory deszczowej, trwającej tu zazwyczaj od początku czerwca aż do końca listopada, pogoda staje się bardziej rześka, jednak występujące tu wtedy opady – najczęściej w postaci intensywnych burz i ulew – mogą nie sprzyjać podróżom. W czasie pomiędzy sierpniem a październikiem wyspa jest najbardziej narażona na huragany, jednak położenie geograficzne Barbadosu sprawia, że deszcze są tu nieregularne i nawet w typowej porze deszczowej mogą zdarzyć się tygodnie bez opadów. Ze względu na ukształtowanie terenu wyspy jedynie nieznacznie bardziej narażony na deszcze jest interior.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Barbados – inspiracje podróży