Wiedza
-
Historia
Temasek, czyli morskie miasto - pod taką pierwszą, najstarszą nazwą pojawił się Singapur w dziejach. Nazwa Singapur, czyli „Miasto Lwa”, pochodzi z transkrypcji sanskrytu, z XIV wieku. Wtedy tutaj osiedlali się kupcy Indyjscy i oni nadali nazwę temu miejscu. W roku 1511 ziemie te podbili Portugalczycy, w XVII wieku ich miejsce zajęli Holendrzy. Europejczycy doceniali strategiczne położenie miasta. W XIX wieku Thomas Stamford Raffles wydzierżawił tereny dzisiejszego miasta w imieniu Wielkiej Brytanii. Wtedy zaczynają się nowożytne dzieje miasta, które wykupione w 1826, zostało ważnym ośrodkiem panowania brytyjskiego na Malajach. W roku 1869, gdy otwarto Kanał Sueski, Singapur stał się ważnym portem morskim o międzynarodowym znaczeniu.
W czasie II Wojny Światowej został zajęty przez Japonię. Co ciekawe, dostali się oni tu od strony lądowej – jako że morska była dobrze ufortyfikowana, praktycznie niemożliwa do zdobycia. Po wyzwoleniu po wojnie stał się osobną kolonią brytyjską. W roku 1963 miasto weszło w skład Federacji Malezji, ale tylko na dwa lata. 9 sierpnia 1965 Singapur stał się niepodległą republiką, należącą do brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Pierwszy premier Singapuru, Lee Kuan Yew, uważany był za architekta cudu gospodarczego tego Tygrysa Azji. Dziś jest to potężny kraj, liczący się na międzynarodowej mapie świata, niezależnie od swoich niewielkich rozmiarów.
-
Geografia
Całe państwo ma szerokość 25 km i długość 45 km, ale to nie warunki naturalne decydują o znaczeniu Singapuru. Główna wyspa ma powierzchnię zaledwie 576 km². Towarzyszy jej około 60 mniejszych, otoczonych rafą koralową. Z Półwyspem Malajskim Singapur łączy nasyp oraz most. Pozostałości dawnych lasów równikowych i namorzynowych stanowią dziś tylko 5% powierzchni wyspy. Są one chronione w rezerwatach przyrody. Ogromy ogród botaniczny stanowi atrakcję turystyczną. Klimat panuje tu równikowy – tropikalny, wilgotny, jako że Singapur jest położony jedynie 137 km od równika. Temperatury są wysokie, takie same przez cały rok. Dobowe amplitudy to jedynie około 10 stopni. Wilgotność średnia wynosi aż 75%, czasem sięga nawet 90%. Opady są znaczne, przez to jest dużo strumieni, ale na wyspie nie ma rzek – teren jest nizinny, równinny. Woda pitna jest importowana.
-
Kultura i religia
Pod względem religijnym Singapur jest zróżnicowany. 16 % stanowią bezwyznaniowcy. 1/3 mieszkańców wyznaje buddyzm, 1/5 chrześcijaństwo. Ważny jest także islam (14%) czy hinduizm (5%). Warto wspomnieć także taoizm czy religie tradycyjne, plemienne.
Singapur, poza rozwiniętą gospodarką, słynie z surowego prawa. Wymierza się tu karę chłosty oraz karę śmierci. Kary, w tym śmierci, mogą obejmować także cudzoziemców, co prowadzi do konfliktów między Singapurem a innymi krajami. Grzywną jest karane śmiecenie, palenie papierosów w miejscach publicznych, plucie itd. Itd. Itd. Kary pieniężne są wysokie.
W Singapurze funkcjonuje cenzura. Kraj określa się jako autorytarny. Co ciekawe, Singapur nie wierzy w trwałość europejskiej unii walutowej i nie planuje kupowania obligacji krajów europejskich pogrążonych w kryzysie zadłużenia. W Singapurze cała ziemia należy do rządu. System polityczny jest unikatowy w skali świata.