Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Filipiny
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży na Filipiny

Tajemnicze Wisaje i Camiguin

Od 12100 zł / os. 13 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Filipiny — Cebu, Siquijor, Bohol, Camiguin

Na początek energia i dynamika miasta Cebu połączona z kultem i tradycją Filipin. Nieco później zaskoczy Was kameralność i atmosfera szamańskiej wyspy Siquijor – dopadnie Was jej idylliczność i magia plaż. Czekoladowe Wzgórza na wyspie Bohol i spotkanie z Tarsjuszami sprawią, że nie będziecie chcieli stamtąd wracać! Na koniec kokosowe palmy, manilskie banany, gorące źródła i… niezliczona ilość wulkanów na Camiguin.

 • Poczuj ducha historii i legendy w mieście Cebu i poczuj jego intrygujące kontrasty
 • Sprawdź, czy na wyspie Siquijor naprawdę żyją szamani, co skrywają tamtejsze dżungle i zanurkuj w wodach słynących z najpiękniejszych raf koralowych na świecie
...

Plażowanie na Filipinach

Od 12500 zł / os. 14 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Filipiny — Cebu, Panglao, Bohol, Boracay, Manila

Białe połacie piasku, lazur wody płynnie przechodzący w błękit nieba, łagodny szum fal i szelest rzucających przyjemny cień palm, drinki kolorowe jak rybki śledzone przez maskę do snorkelingu i wielkie, zdziwione oczy maleńkich tarsjuszy – wakacje na Filipinach to synonim beztroskiego relaksu i wspaniałej rozrywki. Odkryj wszystkie barwy rafy koralowej, sprawdź, dlaczego Wzgórza Czekoladowe noszą tak apetyczną nazwę, skosztuj egzotycznych manilskich przysmaków, wyciągnij się na miękkim piasku i rozkoszuj się ucieczką od codzienności!

 • Poznaj podwodny świat Morza Sulu
 • Ciesz się wypoczynkiem na białych plażach dwóch filipińskich perełek: Panglao i Boracay
...

Palawan – podróż na nieodkrytą perłę Filipin

Od 12800 zł / os. 15 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Filipiny — Manila, Palawan (El Nido, Port Barton, Sabang)

Zapraszamy w podróż na Palawan – jedną z ostatnich niezbadanych wysp Azji Południowo-Wschodniej, najbardziej dziką i tajemniczą z wysp archipelagu. Niezapomnianą przygodę rozpoczniecie w El Nido, krainie unikatowych zachodów słońca, rajskich bezludnych wysepek i zachwycającej podmorskiej fauny i flory. Spędzając wakacje na Filipinach w Port Barton zobaczycie rybackie miasteczko i będziecie snorkelować z żółwiami, zaś w Sabang o poranku popłyniecie z nurtem Podziemnej Rzeki, by wieczór i kolejne dni spędzić na rajskiej plaży o białym piasku.

 • Eksploruj bezludne, rajskie wysepki malowniczego El Nido
 • Zakosztuj przyrody w jej naturalnym, niezmienionym przez człowieka stanie
...

Nieodkryty Palawan i rajskie plaże Boracay

Od 13400 zł / os. 14 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Filipiny — Palawan, Boracay

Palawan to jedna z większych, a zarazem najmniej zbadanych wysp Filipin, kryjąca w sobie i otaczających ją wodach wiele tajemnic. Spędzając wakacje na Filipinach wyrusz więc w wyjątkową podróż na Palawan i podziwiaj niezwykłą faunę i florę podmorskiego świata rejonu El Nido, odwiedź pamiętające japońską okupację bezludne rajskie wysepki, udaj się w ekscytującą podróż z nurtem podziemnej rzeki w Sabang… Na koniec rozkoszuj się wakacjami na wysepce Boracay – kwintesencji raju z białymi plażami i lazurowymi wodami.

 • Eksploruj bezludne wysepki przybrzeżnych wód El Nido
 • Odkrywaj dziewiczą tropikalną przyrodę w jej najlepszym wydaniu
...

Tarsjusze, szamani i rekiny wielorybie

Od 13500 zł / os. 12 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Filipiny — Bohol, Siquijor, Sumilon

Marzycie o niezapomnianych przygodach, egzotycznych plażach o białym piasku, kryształowo czystym morzu i fascynujących kulturowych doświadczeniach? Wyobraźcie sobie leżenie na miękkim piasku pod tropikalnym słońcem, przy wtórze szumu fal. Na Filipinach znajdziecie takie plaże, które wydają się wzięte prosto z pocztówki. Bohol, Siquijor, Sumilon – to tylko niektóre z nich! Poznajcie maleńkie tarsjusze, popływajcie z rekinami wielorybimi, sprawdźcie, skąd wzięła się nazwa Czekoladowych Wzgórz, wybierzcie się na rejs rzeką Loboc… Zapraszamy w podróż na Filipiny – gdzie marzenia stają się rzeczywistością!

 • Poznaj to, co najlepsze na Filipinach: rajskie plaże, przejrzyste morze i tęczową rafę koralową
 • Zobacz na własne oczy maleńkie, wielkookie tarsjusze na Boholu
...

Oblicza Filipin – rajskie plaże i cuda natury

Od 13700 zł / os. 14 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Filipiny — Palawan, Bohol, Panglao

Podróż na Filipiny to wyjątkowa wyprawa w miejsca, gdzie natura zachowała swój pierwotny, niezmieniony stan. Zapraszamy na Palawan – do eldorado poławiaczy pereł, mekki fanów nurkowania i rajskich bezludnych wysepek, miejsca, gdzie można odbyć wyjątkowy rejs Podziemną Rzeką, będącą  jednym z cudów natury podziemnego świata. Po emocjach na Palawanie czekają Was przenosiny na niezwykłą wyspę Bohol, do królestwa Czekoladowych Wzgórz i wielkookich tarsjuszy. Na koniec zaś zrelaksujecie się na tropikalnej, białej plaży rajskiego Panglao.

 • Daj się ponieść przygodzie płynąc z nurtem Podziemnej Rzeki w Sabang
 • Odwiedź Oslob i snorkeluj z majestatycznymi rekinami wielorybimi
...

Ekskluzywne plażowanie na perle wśród wysp

Od 15100 zł / os. 11 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Exclusive
Filipiny — Manila, Boracay

Wśród kilku tysięcy wysp pełnych rajskich plaż jest w czym wybierać. Początek to stolica Filipin, gdzie poznacie tutejszą kulturę, a także niebiańską wyspę, gdzie bajecznie kolorowe rybki pływają w krystalicznie czystych wodach, zaś tropikalne dżungle dają wytchnienie od słońca białych plaż.

 • Zobacz walkę kogutów w Manili
 • Zachwyć się zachodem słońca nad Morzem Sulu
...

Hong Kong & Bohol

Od 15400 zł / os. 11 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Filipiny, Chiny — Hong Kong, Bohol (Panglao)

Marzy się Wam połączenie ognia i wody, wigoru i absolutnego spokoju, wielkomiejskiej gorączki i zniewalająco pięknych plaż? Na początek proponujemy wycieczkę do Hong Kongu, stolicy światowej finansjery, frapujące połączenie Wschodu z Zachodem, gdzie w cieniu potężnych drapaczy chmur kryją się wspomnienia kolonialnej przeszłości. Następnie zapraszamy na Panglao, niewielką filipińską wysepkę otoczoną rafą koralową, miejsce jakby stworzone do plażowania, uprawiania sportów wodnych i zażywania przyjemności nocnego życia.

 • Daj się zaskoczyć wyrafinowanemu połączeniu rozmaitych kultur w Hong Kongu
 • Oddaj się kulinarnemu szaleństwu na nocnym targu na Temple Street w Hong Kongu
...

Filipiny – z wizytą na trzech wyspach

Od 15800 zł / os. 14 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Filipiny — Manila, Busuanga, El Nido (Palawan), Bohol

Wybierzcie się na wakacje na Filipiny – klejnot w koronie Azji Południowo-Wschodniej! Czeka tu na Was niesamowita różnorodność przyrodnicza, piaszczyste plaże o białym piasku, lazurowe wody oceanu i malownicze wyspy – wszystko to sprawia, że to miejsce jest idealne na relaks i błogie lenistwo. Poznajcie przepiękne plaże Coron, Palawanu i Boholu, które zachwycą Was swoją urodą, wybierzcie się na island hopping, zanurkujcie między egzotycznymi gatunkami ryb na rafie koralowej, między wrakami japońskich statków i  poznajcie serdeczność Filipińczyków… Odkryjcie raj na ziemi, gdzie czekają na Was słońce, plaże i przygody!

 • Odwiedź najpiękniejsze plaże archipelagu Calamian Islands
 • Wybierz się na island hopping
...

Hong Kong & Siargao

Od 19900 zł / os. 10 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Exclusive
Filipiny, Chiny — Hong Kong, Siargao

Wyspa, na której mieszają się dwa światy i tradycja z nowoczesnością, a w powietrzu unosi się ulotne wspomnienie woni drewna sandałowego, któremu miasto zawdzięcza swą nazwę pachnącego portu – to emocjonujący początek Waszych wakacji w Hong Kongu i na Filipinach. Gdy już przemierzycie wielkomiejskie aleje i zmęczy Was blask neonów, ucieknijcie do wspaniałych parków lub na jedną z przybrzeżnych wysepek. Jednak prawdziwa sielanka dopiero przed Wami: zapraszamy wakacje na Siargao, mekkę surferów, gdzie czekają puste, białe plaże, tropikalna przyroda i błękitne wody ciepłego Morza Filipińskiego.

 • Poczuj powiew historii w ultranowoczesnym centrum Hong Kongu
 • Odwiedź globalną stolicę finansów i handlu
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT + 8

 3. Stolica

 4. Manila

 5. Populacja

 6. 98,39 mln

 7. Powierzchnia

 8. 300 000 km2

 9. Język

 10. Na Filipinach uznano dwa języki urzędowe – filipiński i angielski. Język filipiński określany jako filipino powstał z przeniknięcia się innych języków filipińskich, głównie tagalog, z wpływami z języka hiszpańskiego. Filipino jest językiem ojczystym dla ponad 20 milionów osób, a w latach 80. XX wieku dokonano reformy jego ortografii, dodając do filipińskiego alfabetu litery zapis słów zapożyczonych z angielskiego i hiszpańskiego. Warto jednak wiedzieć, że grupa języków filipińskich używanych na wyspach liczy ponad 170 języków. Na Filipinach występują więc ponadto język cebuański, warajski czy iloko. Do 1977 roku podstawowym językiem komunikacji na wyspach był język konkwistadorów, a więc hiszpański.

 11. Waluta

 12. Jednostką walutową Filipin jest peso filipińskie dzielące się na 100 centavos. Jego kod międzynarodowy to PHP.

  1 USD = 44,06 PHP
  1 EUR = 47,63 PHP
  1 PLN = 11,83 PHP

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP nie mają obowiązku posiadania wizy przy pobycie na Filipinach nie dłuższym niż 30 dni. Do wjazdu na teren Filipin niezbędne jest posiadanie paszportu ważnego jeszcze przez minimum 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia pobytu. Podróżujący nie mogą przekroczyć przysługujących im dni pobytu. Osoba, która chce przebywać na Filipinach dłużej niż 21 dni musi złożyć wniosek wizowy jeszcze przed podróżą. Opłata wylotowa, którą należy uiścić na lotnisku wynosi 500 PHP.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów w którym odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed udaniem się w podróż na Filipiny zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka), wściekliźnie (ok. 170 zł każda dawka) i japońskiemu zapaleniu mózgu (ok. 400 zł każda dawka). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Zostawianie napiwków na Filipinach to rzecz przyjęta wśród turystów. Najczęściej zostawia się napiwki pokojówkom w hotelach i bagażowym, czasami również przewodnikom wycieczek i kierowcom. W restauracjach raczej nie dolicza się napiwków do rachunku, jest to sprawa dobrowolna, podobnie jak wysokość napiwku. Najlepiej za dobrą obsługę zostawić kwotę stanowiącą około 10% wartości zamówienia.

 7. Ceny jedzenia

 8. Jedzenie uliczne na Filipinach w przeciwieństwie do innych krajów Azji Południowowschodniej nie zachwyca i aby naprawdę dobrze zjeść należy udać się do lokalnej knajpki lub restauracji. Przykładowe ceny: obiad w lokalnej knajpce około 150 PHP, obiad w restauracji średniej klasy 400 PHP, piwo lokalne 30 PHP, piwo z importu 70 PHP, coca-cola 15 PHP, 1 kg mango 50 PHP, woda mineralna 20 PHP.

 9. Ciekawostki
  • Nazwa kraju pochodzi od imienia króla Hiszpanii Filipa II Habsburga. Z kolei stolica Filipin – Manila wzięła swoją nazwę od białego kwiatu rosnącego w okolicy
  • Filipiny są liderem światowym pod względem produkcji kokosów. W 2010 roku wyprodukowano tutaj ponad 19 milionów ton tego owocu
  • Większość Filipińczyków to chrześcijanie, głównie katolicy, a Filipiny są jedynym krajem z dominacją religii chrześcijańskiej w całej Azji
  • Na Filipinach żyje obecnie zaledwie 30 tysięcy rdzennych mieszkańców – Negrytów
  • Tarasy ryżowe znajdujące się w północnej części wyspy Luzon określane są często jako ósmy cud świata
  • Filipiny, zwłaszcza Manilę nazywa się światową stolicą „smsowania” („text capital of the world”) ze względu na ilość smsów wysyłanych przez Filipińczyków, która pozostawia daleko w tyle Stany Zjednoczone i Europę
  • Co zaskakujące, karaoke zostało wynalezione właśnie na Filipinach! To Filipińczyk, Roberto del Rosario był pomysłodawcą karaoke
  • Najsłodszym owocem na świecie zapisanym do Światowej Księgi Rekordów Guinessa jest Mango Carabao
  • Najmniejszy ssak na świecie Wyrak (Tarsjusz) – zamieszkuje filipińską wyspę Bohol.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Wbrew pozorom kuchnia filipińska raczej niewiele przejęła od hiszpańskich konkwistadorów, korzystając raczej z bogatych tradycji chińskich i malajskich, które czynią kulinaria Filipińczyków naprawdę ciekawymi. W przeciwieństwie do innych krajów azjatyckich na Filipinach tzw. jedzenie „uliczne” nie należy do najlepszych, ale za to już w lokalnych knajpach można naprawdę smacznie zjeść. Na stoiskach ulicznych sprzedaje się chociażby balut, czyli przekąska uważana za niebywały przysmak – gotowane jajko kurze lub kacze, w którym znajduje się zarodek ptaka. Z mniej rewolucyjnych dla Europejczyka specjałów poleca się przepyszne, filipińskie lody, które występują w rozmaitych smakach, raczej nietypowych poza kontynentem azjatyckim. Warto skosztować zwłaszcza lodów o smaku durianu, awokado czy słodkiej kukurydzy.

  Jadłospis Filipińczyków jest bardzo zróżnicowany, dzięki bogactwu dostępnych w tym kraju składników. Mieszkańcy Filipin lubią zarówno proste dania takie jak najzwyklejszy ryż z rybą czy kurczaka adobo w marynacie z sosu sojowego, czosnku i octu, ale też bardziej wymyślne – mechado (wołowina z sokiem z kalamondinu), puchero (mieszanka różnego rodzaju mięsa z warzywami przypominająca leczo). W niektórych częściach Filipin popularnością cieszy się także paella o rodowodzie hiszpańskim. Filipińczycy uwielbiają wszelkiej maści fast foody stąd lokalne marki jak Jolibee czy Chowking słynniejsze są nawet od McDonaldsa. Filipiny słyną ponadto z deserów, nie tylko lodów o wyjątkowych smakach. Koniecznie trzeba tutaj spróbować halo-halo – lodu z fasolą, galaretką, dowolnymi owocami, ciecierzycą, tapioką czy słodkimi ziemniakami. Brzmi nietypowo, ale za to jak smakuje!

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Pierwsi osiedleńcy przybyli na Filipiny z Azji kontynentalnej oraz Indonezji, utrzymując następnie kontakty handlowe z innymi wyspami, a także z Chinami. Częściowo filipińskie wysepki były podległe państwom indonezyjskim, a w XV wieku zawitał tutaj islam. W 1521 roku Filipiny odkrył Ferdynand Magellan, jednak dopiero 20 lat później ekspedycja Ruya Lopeza de Villalobos nadała wyspom ich aktualną nazwę.

  Kolejne dwie dekady po tym wydarzeniu ta sama ekspedycja założyła pierwszą osadę na wyspie Cebu. Cały XVI wiek upłynął pod znakiem hiszpańskich podbojów na Filipinach, które znalazły się pod protektoratem Hiszpanii. Konkwistadorzy nie podporządkowali sobie jedynie ludności islamskiej, ale chrystianizacja przebiegłe zgodnie z planem, zatrzymując ekspansję muzułmanów. W XVII i XVII wieku Filipiny wzbudziły zainteresowanie Holendrów i Anglików, których ataki musieli odpierać Hiszpanie, jednocześnie borykając się z kolejnymi powstaniami ludności tubylczej. Ostatecznie Hiszpania utraciła władzę na wyspach w wyniku wojny hiszpańsko-amerykańskiej. W 1898 roku Filipińczycy biorący udział w powstaniu proklamowali niepodległość, której USA nie uznała. W 1934 roku Amerykanie przyznali Filipinom autonomię na 10 lat, zakładając proklamowanie niepodległości po upływie tego czasu.

  W 1941 roku Filipiny zajęła Japonia, którą pod koniec II wojny światowej wyparły stamtąd Stany Zjednoczone. Rok po wojnie uznano niepodległość Filipin. Od lat 60. wyspy zaczęły na większą skalę borykać się z problemem separatyzmu islamskiego mniejszości muzułmańskiej żądającej autonomii zamieszkiwanych przez nią obszarów. W tym czasie rządy dyktatorskie sprawował Ferdinand Marcos, którego obalono dopiero w 1986 roku.

 3. Geografia

 4. Filipiny to państwo wyspiarskie w Azji Południowo-Wschodniej obejmujące Archipelag Filipiński na Oceanie Spokojnym. Część wysp oblewają wody Morza Celebes, Morza Sulu oraz Morza Południowochińskiego. Poprzez wody terytorialne państwo graniczy z Indonezją, Malezją, Wietnamem i Chinami, a długość jego linii brzegowej wynosi ponad 17 400 km. Na archipelag składa się ponad siedem tysięcy wysp, z których dwie największe to Mindanao i Luzon.

  Na Filipinach znajduje się aż czternaście aktywnych wulkanów, kraj ten jest w większości górzysty, najwyższy szczyt na wyspach o nazwie Apo ma wysokość 2953 m n.p.m. Gęsta jest na wyspach sieć rzeczna, co wynika głównie z obfitych opadów, a najdłuższą rzeką jest Mindanao o długości 550 km. Lasy tropikalne stanowią około 30% powierzchni kraju, na wybrzeżu występują lasy namorzynowe, zaś nad rzekami lasy galeriowe. Na nizinach rosną ponadto lasy monsunowe.

  Wśród występujących na Filipinach gatunków zwierząt warto wspomnieć m.in. sambary filipińskie, makaki jawajskie czy krokodyle różańcowe. Gatunkiem endemicznym jest chociażby małpożer, jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków ptaków. Obszary ochrony przyrodniczej stanowią zaledwie 2% powierzchni kraju.

 5. Kultura i religia

 6. Na kulturę i obyczajowość Filipińczyków wpłynęła przede wszystkim Hiszpania, która przez wiele lat prowadziła na wyspach misje katolickich księży. Widać to zarówno w języku filipińskim czy architekturze, jak i w religijności mieszkańców, odrobinę mniej w kuchni. Po wojnie amerykańsko-hiszpańskiej również Stany Zjednoczone dołożyły swoje oddziaływanie na kulturę Filipin, do których dotarł wtedy na większą skalę język angielski oraz kultura popularna. Również swoje 3 grosze dołożyli okupujący kraj Japończycy. Na Filipinach pierwsze miejsce wśród priorytetów wydaje się zajmować rodzina, najlepiej wielopokoleniowa i naprawdę ogromna. Za niezwykle rodzinne i hucznie obchodzone święto uchodzi zwłaszcza Nowy Rok.

  Co istotne, jeśli ktoś zostanie zaproszony na obiad czy kolację do filipińskiego domu, musi koniecznie pamiętać o przyniesieniu ze sobą podarunku dla gospodarza np. kwiatów czy cukierków. Ważnym elementem codzienności Filipińczyków jest również muzyka, szczególnie popularna muzyka amerykańska czy filipiński rock. Do dwóch z najpopularniejszych tańców tradycyjnych na Filipinach należą: cariñosa i tinikling, które uformowały się podczas okresu kolonialnego.

  Filipiny to zdecydowanie kraj katolicki, w którym hiszpańskim konkwistadorom powiodła się adaptacja swojej religii w warunkach azjatyckich, co stanowi ewenement na skalę kontynentu. Katolicy stanowią około 80% filipińskich obywateli. Drugą, chociaż o wiele mniejszą grupę, tworzą protestanci, zaś do około pięciomilionowej mniejszości należą wyznawcy islamu. Buddyzm wyznaje ledwie 1% mieszkańców Filipin.

Zwiń
Wakacje na Filipiny

Wycieczka na Filipiny

 1. Tarasy ryżowe i wiszące trumny
 2. Gdzie znajdziecie najstarsze tarasy ryżowe na świecie? Właśnie na Filipinach! Zbudowane około 2 tysiące lat temu tarasy ryżowe Banaue i znajdujące się na wyspie Luzon są uznane za narodowe dziedzictwo kraju oraz ósmy cud świata według wielu Filipińczyków. Choć droga do nich nie jest łatwa (z Manili jedzie się tam ponad 10 godzin), dystans na pewno jest wart pokonania. Tarasy te pokrywają niemal każdy centymetr okolicznych wzgórz, rozciągając się w nieskończoność we wszystkich kierunkach.

  Jeśli jesteście zainteresowani niezwykłymi i nieco makabrycznymi doświadczeniami, to niedaleko Banaue, w wiosce Sagada, można zaobserwować osobliwe naskalne cmentarze. Trumny zmarłych z plemienia Igorot były umieszczane na półkach skalnych, tworząc swoiste naskalne cmentarzysko. Towarzyszyło to szeregowi rytuałów pogrzebowych, które rozpoczynały się jeszcze za życia denata. Starsi ludzie sami tworzyli swoje trumny, w których później były składani w pozycji embrionalnej. Dokładne początki tej nietypowej formy pochówku pozostają niejasne, ale przypuszcza się, że sięga ona kilkuset lat wstecz. Szacuje się, że najstarsze zachowane trumny mają już ponad 100 lat. Dziś jednak ta forma pochówku stopniowo zanika. Dlaczego więc zmarli byli chowani na skalnych ścianach? Wierzono, że dusza, opuszczając ciało, jest bliżej nieba. Inni uważali, że to specjalne umieszczenie trumien stanowiło nagrodę za godne życie na ziemi oraz symbolizowało wysoki status społeczny zmarłego. Byli także tacy, którzy uważali, że umieszczenie trumien wysoko na skałach zapewnia zmarłym ciszę i spokój.

 3. Tysiące rajskich plaż
 4. Przepis na idealny wypoczynek na Filipinach? Wyobraźcie sobie rajską plażę z białym piaskiem oblewaną przez ciepłe, turkusowe wody. Relaksujecie się na wygodnym leżaku z fascynującą książką w ręku, obok leży kokos wypełniony orzeźwiającą wodą, albo ulubiony drink. Jeśli planujecie podróż na Filipiny, nie możecie przegapić okazji do odwiedzenia przynajmniej jednej z idyllicznych wysepek, aby osobiście doświadczyć błogiego nic nierobienia w cieniu plam. Wśród najlepszych miejsc na relaks na plaży z pewnością nie można pominąć wysp El Nido, Boholu, Camiguin, Pamilacan i oczywiście, Boracay. Każda z tych wysp oferuje wyjątkowe piękno i niezapomniane widoki, które zapewnią błogi wypoczynek. Natomiast jeśli jesteście miłośnikami aktywnego spędzania czasu, to wyspa Siargao jest bez wątpienia numerem jeden dla wszystkich entuzjastów surfingu, dlatego też jest często określana mianem Surfingowej Stolicy Filipin.

 5. Wzgórza Czekoladowe i tarsjusze
 6. Studzimy Wasz entuzjazm, Czekoladowe Wzgórza niestety nie są czekoladowe. Są to stożkowate wapienne pagórki zlokalizowane na wyspie Bohol i zajmują powierzchnię 50 km². Nie do końca wiadomo, ile konkretnie wzgórz znajduje się wyspie. Szacuje się, że jest ich około 1260. Ich nazwa wzięła się od koloru, jaki przybiera trawa w porze suchej w mocno słoneczne dni. Najprawdopodobniej są wynikiem długotrwałego procesu wietrzenia skał wapiennych, jednak filipińskie wierzenia i legendy wyjaśniają ich pochodzenie w inny sposób. Mówi się, że charakterystyczne wzgórza to sprawka walczących ze sobą olbrzymów. Inna historia mówi, że wzgórza to w rzeczywistości łzy innego olbrzyma, który opłakiwał śmierć ukochanej.

  Prawdopodobnie kojarzycie małe stworzenia o wielkich wyłupiastych oczach, przypominające trochę gremliny, które pilnie obserwują świat (o ile akurat nie śpią) z gałęzi drzew. Te stworzenia to tarsjusze, które można obserwować na Filipinach w specjalnych rezerwatach na Boholu. Te miejsca służą ochronie tych niewielkich ssaków i prowadzeniu badań naukowych mających na celu ich ochronę.

 7. Hotele na Filipinach
 8. Na Filipinach każdy znajdzie coś dla siebie – od przytulnych i prostych obiektów poza utartym szlakiem jak La Cosita, czy Dolaron Beach Resort po luksusowe hotele najwyższej kategorii. Jeśli pragniecie wypocząć na Filipinach w iście królewskich warunkach, niewielka wysepka Boracay jest przedsionkiem luksusu – posiada doskonałą infrastrukturę turystyczną z licznymi luksusowymi hotelami, idealnymi na błogi relaks. Zwróćcie szczególną uwagę na hotel Shangri La Boracay Resort & Spa, Astoria Boracay oraz Nay Palad na rajskiej wyspie Siargo. Dla miłośników luksusowego wypoczynku te miejsca stanowią prawdziwy raj.

 9. Filipiny – miejsca warte zobaczenia
 10. Terytorium Filipin obejmuje ponad 7000 wysp i wysepek rozsianych po Oceanie Spokojnym. Zaledwie 880 z nich jest zamieszkanych. Skąd więc rozpocząć eksplorację Filipin? Największym magnesem przyciągającym turystów na Filipiny są piękne plaże i otaczający je bajeczny ocean z wyjątkową rafą koralową. Wybrzeże Filipin obfituje w niezamieszkane wysepki, które często zachwycają pięknymi, piaszczystymi plażami lub doskonałymi miejscami do nurkowania z rurką (snorkelingu). Dlatego też jedną z popularniejszych aktywności podczas wakacji na Filipinach jest island hopping czyli pływanie z wyspy na wyspę i po prostu czerpanie garściami z uroków rajskich miejsc. Boracay regularnie przoduje w rankingach najlepszych plaż na świecie, choć plaże na Bantayan, Apo, Panglao, Camiguin, Siargao, czy Siquijor, w niczym im nie ustępują. Ale Filipiny to nie tylko palmy i wspaniałe plaże. Fanom górskich wędrówek proponujemy trekking na wulkany Pinatubo, Taal oraz Mayon. Podejścia nie są bardzo wymagające, więc nawet początkujący entuzjaści trekkingów dadzą sobie radę. Filipiny są jedynym katolickim krajem w Azji, dlatego na próżno szukać tu świątyń buddyjskich czy hinduskich, za to możecie zwiedzać niezliczone ilości kościołów i katedr. Jeśli czujecie niedosyt mocnych wrażeń, warto wybrać się do niewielkiego miasteczka San Fernando w okolicach Wielkanocy, które w tym okresie jest na ustach całego świata, by na własnej skórze przeżyć tutejsze krwawe widowisko Misterium Męki Pańskiej.

Zwiń

Filipiny – inspiracje podróżnicze

Homestay i Wzgórza Czekoladowe

Zamieszkaj z Filipińczykami w ich rodzinnym domu na wyspie Bohol i w trakcie wycieczki objazdowej po Filipinach odkryj niesamowite atrakcje wyspy: najmniejsze na świecie ssaki naczelne, czyli wyraki, Wzgórza Czekoladowe oraz rzekę Loboc. Przepiękne wzgórza zyskują czekoladową barwę na skutek słońca, rzeka wiedzie przez bujną, egzotyczną roślinność, mając po obu stronach dziewiczą dżunglę, a słodkie wyraki przyglądają się ludziom z drzew swoimi wielkimi ślepkami. Coś w sam raz dla wielbicieli przyrody i kultury – wczasy na Filipinach w autentycznym wydaniu, czyli w bliskości z naturą i w kontakcie z lokalnymi mieszkańcami.

Cuda natury na Palawanie

Odwiedź podziemną rzekę w Sabang, czyli jeden z siedmiu cudów natury usytuowany na przepięknej wyspie Palawan i w ten sposób urozmaić swoje wczasy na Filipinach. Wybierz się w rejs łodzią do najdalszych zakątków tego tajemniczego miejsca, gdzie z pomocą latarki ujrzysz bogactwo wnętrza jaskini, przepiękne stalaktyty układające się w misterne formacje, zwisające ze ścian śpiące nietoperze. Ukryta pod ziemią rzeka ciągnie się przez długie kilometry – poznaj chociaż część tego naturalnego cudu, pokonując rzekę łodzią z miejscowym przewodnikiem, który raczy zwiedzających ciekawymi opowieściami. Po takiej atrakcji bez wątpienia postanowisz przeżyć wakacje na Filipinach raz jeszcze!

Relaks na plaży Boracay

Wypocznij w hedonistycznym raju na białych piaskach jednej z najpiękniejszych plaż świata, na niebiańskiej wyspie Boracay – rajskim przystanku w trakcie podróży po Filipinach. Zachwyca tutaj biel piasku, parasole przeciwsłoneczne z liści palmowych pozwalają wypocząć w cieniu, lazurowe wody aż proszą się o pływanie w nich przez cały dzień, urokliwe pomosty zachęcają do podziwiania romantycznych zachodów słońca. Tutejsze atrakcje to po prostu fascynujące skarby przyrody nieskażonej jeszcze działaniem cywilizacyjnym, zapewniające ciszę, spokój, brak turystycznego zgiełku i absolutne powodzenie wakacji na Filipinach.

Island Hopping w El Nido

Odkryj podczas wakacji na Filipinach to, co starannie ukryte w rajskich okolicach El Nido! Bezludne plaże o białym piasku, urokliwe zatoczki, romantyczne i odosobnione zakątki – wszystko to podczas island hoppingu łodzią, która zabierze Cię do najciekawszych miejsc zatoki Bacuit. Odwiedzisz tajemnicze jaskinie, popływasz w krystalicznie czystej wodzie Morza Południowochińskiego, poznasz bogactwo podmorskiej fauny i flory, uprawiając snorkeling w najlepszych punktach do nurkowania z rurką. Dodatkowo zatrzymasz się na pobliskich, rajskich wysepkach, gdzie zrobić można piknik, racząc się tropikalnymi owocami. Zatoka Bacuit to punkt obowiązkowy programu każdej wycieczki objazdowej po Filipinach.

Jeepney po Manili

Rozpocznij wycieczkę objazdową po Filipinach i poznaj ich stolicę, zwiedzając ją najsłynniejszym środkiem transportu – jeepneyem, czyli rodzajem dużego samochodu terenowego. Ale nie takiego zwykłego, a jaskrawo i wielobarwnie ozdobionego rozmaitymi malunkami. Najciekawsze, że samochody te są pozostałością po amerykańskiej armii przebywającej na Filipinach podczas drugiej wojny światowej. Poruszając się po mieście jeepneyem z pewnością poznasz wielu lokalnych mieszkańców, wdając się z nimi w pogawędkę w tym niemiłosiernym ścisku! Może sama Manila nie jest najpiękniejszym miejscem w kraju, ale podróż na Filipiny nie byłaby pełna bez poznania tego miasta.

Tarasy Ifugao

Udaj się w góry wyspy Luzon, gdzie od dwóch tysięcy lat plemię Ifugao uprawia swe niezwykłe tarasy ryżowe – ta atrakcja stanowi obowiązkowy kierunek podczas zwiedzania przyrodniczych skarbów Filipin. Nie bez powodu Filipińczycy uważają je za kolejny z cudów świata, szczególnie że tarasy powstały wyłącznie przy użyciu rąk ludzkich, bez specjalistycznego sprzętu. Przepiękne kaskady soczystej zieleni znajdują się na wysokości 1500 m n.p.m., a nawadniają je systemy irygacyjne wybudowane w wyżej położonych lasach deszczowych. Przy okazji podziwiając skarb natury wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO możesz poznać zwyczaje lokalnego plemienia, którego przedstawicieli rozpoznasz po kolorowych ubraniach. Wakacje na Filipinach nie obejdą się bez odwiedzin w tym fantastycznym regionie.

Kiedy jechać Filipiny?

POGODA NA FILIPINACH

Tropikalny klimat archipelagu filipińskiego kształtowany jest przez sezonowe monsuny. Na znacznej części Filipin pora sucha i jednocześnie najlepszy okres na wypoczynek przypada na miesiące od grudnia do marca. Opady są wówczas sporadyczne, a średnia temperatura oscyluje wokół 25°C. Pora deszczowa trwa na Filipinach od czerwca do listopada. Niezwykle obfite deszcze tropikalne odczuwalne są najbardziej na południu archipelagu. Należy jednak pamiętać, iż często występują odstępstwa od przyjętej generalnie sezonowości. Z roku na rok początek i koniec pory deszczowej ulegają przesunięciu. Radzimy unikać okresu od sierpnia do października, kiedy to, nad Filipiny nadciągają tropikalne cyklony.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Wycieczka na Filipiny

21.05.2024 / Wojciech

W maju 2024 pojechaliśmy na wycieczkę na Filipiny. Podróż i pobyt dla dwóch osób zaplanował nam Pan Tomasz z Planet Escape. Wszystko było zorganizowane perfekcyjnie, hotele w bardzo wysokim standardzie, punktualne transfery i dedykowani przewodnicy. Również sprawdził się telefon alarmowy, z którego musieliśmy skorzystać z powodu opóźnionego lotu. Dziękujemy Planet Escape za bardzo profesjonalną obsługę i serdecznie polecamy to biuro podróży.

Filipiny

12.02.2024 / Edyta / Tomek

Chcieliśmy podziękować Wam za perfekcyjne zorganizowanie nam 3 tygodni na Filipinach i super 4 dni w Hongkongu
Jesteście biurem naszych marzeń i jakby to prezes powiedział odkryciem wakacyjnym :) ;) Czekamy na kolejną podróż z Wami i planujemy kolejne
Polecamy wszystkim i bardzo dziękujemy. Jesteście super otwarci i posiadacie super wiedzę i cudownie o niej opowiadacie, Pan Tomek jest wyjątkowo cierpliwy i potrafi dzielić się swoją wiedzą i sprawia że już żadne inne biuro nie jest atrakcyjne. Robicie to z pasją i zaangażowaniem
Dziękujemy raz jeszcze i chcemy więcej 🫶

Filipiny, Hong Kong i Wietnam

21.11.2017 / Rafał

Wspaniała wyprawa doskonale zorganizowana pod każdym względem.Byliśmy z żoną we dwójkę- wszędzie czekał na nas oznaczony transport, wszystko dopięte na ostatni guzik, wszystko zgodne z naszymi oczekiwaniami. Lokalni przewodnicy np. w Hanoi chcieli nam pokazać mauzoleum ich wodza - my zmieniliśmy jego plan bez protestów i tym samym piliśmy kawę z jajkiem zamiast oglądać tą wydmuszkę. I tak było wszędzie. Polecam firmę pierwszy raz z nimi i już rozmawiamy o kolejnej wyprawie.

FILIPINY (PALAWAN, BOHOL)

16.03.2017 / Ula / Jacek

Niedawno wróciliśmy z 2-tygodniowej podróży na Filipiny. Jej organizację powierzyliśmy Planet Escape, co okazało się dobrym wyborem. Była to bardzo ciekawa i udana podróż pod każdym względem. Kraj jest ciekawy, piękny bezpieczny, czysty, a ludzie mili, przyjaźni. Podróżowaliśmy po wyspach Luzon, Palawan, Cebu, Bohol, więc była potrzeba transferów z lotniska, do promów, do hoteli itd. Korzystaliśmy z usług lokalnych biur na Filipinach, z którymi współpracuje Planet Escape, które okazały się rzetelne, kierowcy punktualni, mili. Wybór hoteli (najczęściej bungalowy) zgodnie z naszymi oczekiwaniami, bez większych uwag, zawsze pięknie położone, oferujące w cenie noclegu wycieczki po okolicznych wyspach, i miejscowych atrakcjach. Kilka nocy spędziliśmy, w polecanym przez Planet Escape, prywatnym domu Nowozelandki Sally, położonym w dżungli (świetna kuchnia). Bardzo polecamy to miejsce.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z podróży oraz z obsługi Planet Escape i polecamy to biuro podróży. Są profesjonalni i rzetelni. Przed podróżą przygotowali dedykowany nam mini przewodnik po Filipinach, zawierający wszystkie niezbędne w podróży informacje m. in. kontakty do lokalnych biur turystycznych, do kierowców, propozycje miejsc do zwiedzenia i atrakcji w pobliżu naszych hoteli. Na pewno przy organizacji następnej wyprawy skorzystamy z usług Planet Escape.

Filipiny - Palawan

06.03.2017 / Kasia

Pierwszy raz jechaliśmy z Planet Escape i jesteśmy bardzo mile zaskoczeni. Organizacja całej podróży przerosła nasze oczekiwania. Świetnie zgrane transfery, przyjemne hotele i największy plus, czyli przewodnik, w którym mieliśmy krok po kroku opisany program wycieczki, ciekawe miejsca do zobaczenia i praktyczne uwagi. Dzięki temu podróż odbyła się bezstresowo. Ogromnym plusem jest to, że wyjazd był zorganizowany pod nas, zdecydowanie przyjemniej się tak podróżuje niż z grupą przypadkowych ludzi. Sam Palawan jest godny polecenia tym, którzy chcieliby poczuć klimat prawdziwych Filipin, niekoniecznie nastawionych na turystów.

W 100% polecamy i na pewno skorzystamy w przyszłości. I dziękujemy p.Oliwierowi za świetny kontakt przy planowaniu tego wyjazdu.

Kolejny wyjazd z Planet Escape :-)

03.03.2017 / Asia

Kilka dni temu wróciliśmy z Filipin. Jest to nasz kolejny wyjazd z biurem Planet i jak zawsze na wysokim poziomie :-) !!! Fantastycznie organizują wyjazdy, nawet bez znajomości języka, nie ma problemu ze zwiedzaniem. Wolimy bardziej aktywny tryb wypoczynku i jeszcze się nie zawiedliśmy :-)!!!
Dziękujemy bardzo za te chwile i możliwość poznania świata z tak fantastycznym biurem jak Planet Escape :-) !!!

P.S. Mieliśmy przyjemność zwiedzić Indie, Tajlandię z Kambodżą, Filipiny, Sri Lankę z Malediwami i zawsze oferta szyta na miarę naszych oczekiwań ,super :-) ! Polecamy w 100 !

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem pracy Waszego biura!

04.07.2016 / Elena

Bardzo dziękuje za wspaniałą pomoc w organizacji naszego wyjazdu na Filipiny (Palawan).Jesteśmy pod wielkim wrażeniem pracy Waszego biura. Pan Szymon spisał się na medal,załatwił wszystko tak,że o nic na miejscu nie musieli my się martwić.Bilety,transfery,wycieczki,a było ich naprawdę sporo,wszystko było załatwione na wysokim poziomie.Wróciliśmy bardzo bardzo zadowoleni. Cała Ekipa Planet Escape,to ludzie z pasją,doradzają i pomagają w organizacji wyjazdu.Każdego klienta biorą pod opiekę od początku wyjazdu,aż po powrót do kraju. Z czystym sumieniem polecam biuro!!!

Filipiny - Raj na ziemi

16.03.2016 / Arkadiusz

Kierunek wspaniały, organizacja dla naszej 14-sto osobowej grupy dopracowana perfekcyjnie, stały kontakt o każdej porze dnia i nocy, idealnie przygotowany przewodnik to elementy które składają się na wybór Planet Escape. Jeszcze raz w imieniu całej grupy dziękuję i zapowiadamy że jeszcze nie raz skorzystamy z waszych usług.
pozdrawiam
Arczi

Gorąco polecamy!!!

11.09.2015 / Kuba / Aga

Dzięki Planet Escape spędziliśmy wspaniałe wakacje na Filipinach. Bardzo ciekawy wybór miejsc, które zwiedziliśmy - ciepłe morze, przestronne, puste plaże, rafy koralowe, dzika przyroda.
Bardzo pozytywnie odebraliśmy brak tłumów turystów, które się napotyka podróżując w miejsca oferowane przez inne biura podróży.
Musimy również pochwalić organizację wyjazdu. Wszystko było dopięte na ostatni guzik, co z pewnością nie było łatwe, biorąc pod uwagę ilość miejsc, które zwiedziliśmy i związanych z tym transferów.

Gorąco polecamy!!!

Podróżowanie z Wami to czysta przyjemność

01.06.2015 / Łukasz / Agata / Jadzia / Krysia / Paweł / Justyna

Podróżowanie z Wami to czysta przyjemność .Wszystko zorganizowane na najwyższym poziomie , dopięte na ostatni guzik , fajne propozycje wycieczek , bezproblemowa obsługa na miejscu sprawiły , że zakochaliśmy się w Filipinach . Jeśli następne wakacje to tylko z Wami!

Dziękujemy całemu zespołowi Planet Escape

20.04.2015 / Małgorzata / Andrzej

Właśnie wróciliśmy pełni wrażeń z długiej podróży po Azji - 80 dni ... nie dookoła świata, ale przez Tajlandię, Kambodżę, Wietnam i Filipiny. Programowo i logistycznie ogromne przedsięwzięcie - 20 różnych hoteli, 15 startów i lądowań samolotem, do tego przejazdy pociągiem, łodzią i samochodem. Pan Piotr ze swoim zespołem doskonale wszystko ze sobą zgrał. Szczególnie ceniliśmy sobie funkcjonujące bez zarzutu transfery z lotniska do hotelu, czy też z hotelu na lotnisko, do dworca kolejowego, czy też na inne miejsce spotkania.
W programie mieliśmy zwiedzanie ciekawych miejsc takich jak Wielki Pałac Królewski i Swiątynia Szmaragdowego Buddy w Bangkoku, Angkor Wat, Angkor Thom, Bayon wydarte dżungli, czy Ta Prohm trzymane jeszcze ciągle przez dżunglę w swoich objęciach, a wszystko to w Siem Reap, a potem Wietnam od północy na południe z ryżowymi tarasami w Sapa, urokliwą zatoką Ha Long, cesarską stolicą Hue, przepięknym miasteczkiem Hoi An, które swój obecny wygląd zawdzięcza polskiemu konserwatorowi zabytków Kazimierzowi Kwiatkowskiemu, znanemu w regionie jako Kazik i mającemu w centrum miasteczka swój pomnik, kompleksem świątyń My Son, aż do delty Mekongu. Ponadto przeżyliśmy Nowy Rok księżycowy w Hanoi, ze sztucznymi ogniami nad jeziorem Hoan Kiem i ciekawy spektakl zatytułowany "The Mist" w sajgońskiej operze.
Tak bogaty program kulturalno-krajoznawczy (6 tygodni) wymagał oczywiście pewnej dozy odpoczynku, a tego zapewniły nam pobyty na wyspach Koh Lanta, Koh Ngai, Phu Quoc i Palawan (5 tygodni). Palawan jest cudownym miejscem do uprawiania snorkelingu i podziwiania bogatego życia wśród raf koralowych.
Był to wspaniały urlop z którego przywieźliśmy ponad 5.000 zdjęć i kilka godzin materiału filmowego. Dziękujemy całemu zespołowi Planet Escape i polecamy taką wyprawę jak nasza innym podróżnikom żądnym wrażeń i pięknych krajobrazów!

Świetnie zorganizowana wycieczka, wszystko zgodnie z opisem, transfery co do minuty :)

23.01.2015 / Bartek / Iwona

Świetnie zorganizowana wycieczka, wszystko zgodnie z opisem, transfery co do minuty :), polecamy wycieczkę na Filipiny. Z całą pewnością nie była to ostatnia wyprawa z Planet.

Ponownie skorzystaliśmy z usług Planet Escape i nie zawiedliśmy się!

30.07.2014 / Kinga / Paweł

Ponownie skorzystaliśmy z usług Planet Escape i nie zawiedliśmy się! Tym razem odwiedziliśmy przemiły kraj, jakim są Filipiny! Polecono nam nieodkrytą dotąd przez turystów wyspę Palawan, która urzekła nas swoim urokiem i spokojem. Aby podróż nie była nazbyt spokojna popłynęliśmy również na Boracay, który polecamy wszystkim osobom nie mogącym usiedzieć w miejscu! Za każdym razem byliśmy przywożeni i zawożeni na lotnisko, co było ogromnie wygodne - poznaliśmy przy tym wielu ciekawych ludzi.