Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Chiny
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Chin

Hong Kong & Bohol

Od 9200 zł
Filipiny, Chiny — Hong Kong, Bohol (Panglao)

Marzy się Wam połączenie ognia i wody, wigoru i absolutnego spokoju, wielkomiejskiej gorączki i zniewalająco pięknych plaż? Na początek proponujemy wycieczkę do Hong Kongu, stolicy światowej finansjery, frapujące połączenie Wschodu z Zachodem, gdzie w cieniu potężnych drapaczy chmur kryją się wspomnienia kolonialnej przeszłości. Następnie zapraszamy na Panglao, niewielką filipińską wysepkę otoczoną rafą koralową, miejsce jakby stworzone do plażowania, uprawiania sportów wodnych i zażywania przyjemności nocnego życia.

 • Daj się zaskoczyć wyrafinowanemu połączeniu rozmaitych kultur w Hong Kongu
 • Oddaj się kulinarnemu szaleństwu na nocnym targu na Temple Street w Hong Kongu
...

Hong Kong & Siargao

Od 17900 zł
Exclusive
Filipiny, Chiny — Hong Kong, Siargao

Wyspa, na której mieszają się dwa światy i tradycja z nowoczesnością, a w powietrzu unosi się ulotne wspomnienie woni drewna sandałowego, któremu miasto zawdzięcza swą nazwę pachnącego portu – to emocjonujący początek Waszych wakacji w Hong Kongu i na Filipinach. Gdy już przemierzycie wielkomiejskie aleje i zmęczy Was blask neonów, ucieknijcie do wspaniałych parków lub na jedną z przybrzeżnych wysepek. Jednak prawdziwa sielanka dopiero przed Wami: zapraszamy wakacje na Siargao, mekkę surferów, gdzie czekają puste, białe plaże, tropikalna przyroda i błękitne wody ciepłego Morza Filipińskiego.

 • Poczuj powiew historii w ultranowoczesnym centrum Hong Kongu
 • Odwiedź globalną stolicę finansów i handlu
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +8

 3. Stolica

 4. Pekin

 5. Populacja

 6. 1 360 720 000

 7. Powierzchnia

 8. 9 596 960 km2

 9. Język

 10. Mandaryński

 11. Waluta

 12. Renminbi, potocznie nazywana juanem (CNY). Jeden juan dzieli się na 10 jiao, a jeden jiao na 10 fenów. Wszystkie nominały, od 1 fena do 100 juanów, dostępne są w postaci banknotów. Ponadto w postaci bilonu występują nominały od 1 fena do 1 juana.

  1 USD – 6,84 CNY
  1 EUR – 7,94 CNY
  1 PLN – 1,85 CNY

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. O wizę pobytową należy ubiegać się przed wyjazdem, w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej. Koszt wizy to około 260 zł. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy po terminie upływu ważności chińskiej wizy. Od turystów indywidualnych chińskie urzędy konsularne mogą wymagać okazania biletu powrotnego. Wizę tranzytową można otrzymać na niektórych lotniskach. Po wylądowaniu należy udać się do stanowiska „72 Hour Visa Free Transit”, gdzie po wypełnieniu formularza można otrzymać wizę tranzytową. Posiadając wizę tranzytową, nie można opuszczać granic administracyjnych danego miasta.

 3. Szczepienia

 4. Przed udaniem się w podróż do Chin zaleca się wykonanie szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (około 80 zł), durowi brzusznemu (około 210 zł), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 240 zł), wściekliźnie (około 160 zł) i japońskiemu zapaleniu mózgu (około 370 zł). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Malaria może występować w regionach wiejskich tj. Anhui, Guizhou, Hainan, Henan, Hubei, Yunnan. Zalecana profilaktyka antymalaryczna. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. W Chinach nie ma obowiązku ani zwyczaju dawania napiwków. Jedynie w miejscach turystycznych obsługa będzie oczekiwała dodatku w wysokości 10% wartości usługi. Warto wynagrodzić w ten sposób towarzyszącego grupie pilota czy prywatnego przewodnika.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny jedzenia są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu, od wielkości miasta i od tego, czy dane miejsce jest popularne wśród zagranicznych turystów. W Szanghaju czy Pekinie ceny nie odbiegają od zachodnioeuropejskich. Przykładowe ceny: woda mineralna - 2 zł, lokalne piwo w puszce - 4-15 zł, świeży sok - 8 zł, kawa - 6 zł, obiad w dobrej restauracji - ok. 60 zł, zupa z pierożkami -15 zł, hot pot dla 2 osób – 80-100 zł, bez napojów.

 9. Ciekawostki
  • Cyfra 4 kojarzona jest z umieraniem i śmiercią, 8 oznacza bogactwo
  • Gęsi zastępują psy policyjne – słyną z dobrego węchu i bywają agresywne
  • W Chinach kolorem szczęścia jest czerwony, a kolorem żałoby biały
  • Wielu historyków uważa, że piłka nożna powstała w Chinach około 1000 roku p.n.e.
  • W całych Chinach odbywa się średnio 250 protestów dziennie
  • W II wieku n.e. Chińczycy odkryli, że krew płynie po całym ciele i jest pompowana przez serce. W Europie odkryto to dopiero w XVII wieku
  • Słowo „parasol” brzmi podobnie jak „rozstanie”, dlatego nie daje się nikomu parasolek
  • Techniki czytania linii papilarnych były znane w Chinach już w 700 roku n.e.
  • Podobno w Chinach codziennie jest otwierana jedna restauracja KFC
  • W Chinach jest więcej chrześcijan niż we Włoszech (54 mln)
  • Brad Pitt jest w Chinach persona non grata. Aktor zagrał w filmie „Siedem lat w Tybecie”, który w Chinach uznano za kłamliwy i godzący w dobre imię kraju
  • Facebook i Twitter są cenzurowane
  • Nie należy pisać czerwonym kolorem. Jest on zarezerwowany dla korespondencji zawierającej skargi
  • Chińska waluta, juan, liczy sobie około trzech tysięcy lat i jest najstarszym środkiem płatniczym na świecie.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Podstawowymi składnikami kuchni chińskiej są warzywa, owoce, mięso oraz zboża. Tradycyjne potrawy chińskie przygotowuje się według zasady pięciu smaków – słodkiego, gorzkiego, słonego, cierpkiego i kwaśnego, między którymi należy zachować równowagę. Kompozycje tych smaków oraz ich proporcje mogą różnić się w zależności od regionu, w którym przyrządza się danie.

  Kuchnia chińska dzieli się na kilka regionalnych odmian, które różnią się między sobą składnikami, przyprawami oraz sposobem przyrządzania. Kuchnia pekińska to kuchnia północnych Chin. Duży wpływ na tę kuchnię mieli Mongołowie, którzy przyczynili się do powstania dwóch niezwykle popularnych sposobów przygotowania posiłków – grilla i tzw. hot potów. Z kolei muzułmanom kuchnia pekińska zawdzięcza lokalne przysmaki, takie jak kwaśny sok z fasoli, gotowane flaki, mięsne paszteciki czy bulion z kawałkami baraniny.

  Kuchnia kantońska dominuje w południowych Chinach. Dania tego regionu przygotowuje się z ryżu oraz drobno posiekanych składników, krótko smażonych w woku na małej ilości tłuszczu. W kuchni południowych Chin używa się dużych ilości mięsa, nie stroni się także od węży, ślimaków, mięsa z psów, kotów oraz owoców morza i ryb.

  Na wschodzie Chin rozwinęła się kuchnia syczuańska, która charakteryzuje się dużą pikantnością potraw, uzyskiwaną dzięki stosowaniu kilku rodzajów papryczek chili, pieprzu syczuańskiego i imbiru. Znanych jest około pięć tysięcy dań regionalnych, a sam proces smażenia może odbywać się na kilkanaście sposobów.

  Kuchnia szanghajska zalicza się do najdelikatniejszych. Wiele dań doprawia się cukrem, dlatego często pojawia się w tej kuchni smak słodko-kwaśny. Można spotkać tutaj wiele potraw bardzo specyficznych jak np. tofu czy sfermentowane... stuletnie jaja.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Narodziny cywilizacji chińskiej sięgają okresu około 4000 lat p.n.e. W okresie Shang, od XVI do XI wieku p.n.e., pojawiło się pismo, znane głównie z odnalezionych podczas wykopalisk kości wróżebnych. Panowanie dynastii Zhou od XI do III wieku p.n.e. było okresem klasycznego feudalizmu chińskiego i podziału kraju na księstwa lenne. Był to również czas rozkwitu filozofii, nauki, kultury i sztuki. To właśnie wtedy powstawały znane i tłumaczone obecnie na wiele języków dzieła, m.in. Konfucjusza.

  Epokę Walczących Królestw (475–221 p.n.e.) zakończyło zwycięstwo królestwa Qin, które po raz pierwszy zjednoczyło terytoria w jeden organizm państwowy. Władca królestwa mianował się pierwszym cesarzem dynastii Qin i nadał sobie imię Shi Huangdi. Spuścizna po cesarzu to przede wszystkim niezwykłe skarby kultury: Armia Terakotowa oraz Wielki Mur Chiński. Czasy największej świetności Chin przypadały na panowanie dynastii Han, w latach 220–206 p.n.e. W I wieku n.e. znany był już papier, rozwijała się astronomia, udoskonalono kalendarz. Kolejny etap rozwoju Chin – „złoty wiek” to panowanie dynastii Tang (618–907). W tym czasie tworzyli najwięksi chińscy poeci, artyści i muzycy. W 1211 roku rozpoczął się okres podbojów i panowania Mongołów na tronie chińskim. Gdy imperium mongolskie zaczęło się rozpadać, rządy w Chinach przejęła dynastia Ming (1368–1644), która była ostatnią, rdzennie chińską rodziną rządzącą. Wojny z Mongołami, najazdy piratów, wewnętrzne konflikty polityczne w państwie doprowadziły w 1644 roku do jej upadku. Władzę przejęła wówczas mandżurska dynastia Qing, która rządziła w latach 1644–1911. W tym czasie do Chin docierali Europejczycy, prowadząc działalność polityczną, handlową i misyjną.

  Brytyjsko-chińskie wojny opiumowe, walki wewnętrzne, powstanie tajpingów (zginęło w nim ponad 20 milionów ludzi) i przegrana wojna z Japonią w 1894 roku doprowadziły do upadku kraju. W latach 1946–1949 trwała wojna domowa, która podzieliła społeczność chińską na zwolenników komunistów pod wodzą Mao Zedonga i narodowców pod przywództwem Chang Kai-Sheka. Zwycięstwo odnieśli komuniści, którzy utworzyli następnie Chińską Republikę Ludową. Chiny pogrążyły się w chaosie na całą dekadę, gdy w 1966 roku ogłoszoną Rewolucję Kulturalną. Po śmierci Mao Zedonga w roku 1976 przeprowadzono wiele reform ekonomicznych oraz nawiązano szerszy kontakt ze światem zachodnim. Działania te sprawiły, że Chiny bardzo szybko znalazły się w gronie najszybciej rozwijających się państw świata, jednak wolność w Chinach jest bardzo ograniczona, a władze państwowe mają ścisłą kontrolę nad sytuacją polityczną, gospodarczą i społeczną kraju oraz nad życiem swoich obywateli.

 3. Geografia

 4. Chiny to trzeci co do wielkości kraj świata, zajmujący powierzchnię 9,6 mln km², czyli 6,5% powierzchni lądowej świata. Swoim obszarem zajmuje sporą część Azji Środkowej i Wschodniej, aż do Oceanu Spokojnego. Dwie trzecie powierzchni Chin zajmują góry, pustynie, zbiorniki wodne oraz rzeki. Południowo-zachodnią część kraju ogranicza najwyżej położona wyżyna na ziemi – Wyżyna Tybetańska (4500 m n.p.m.) oraz jezioro Qinghai. Wyżynę otaczają pasma najwyższych gór świata, czyli Himalaje z ich najwyższym szczytem – Mount Everest (8848 m n.p.m.).

  Duża rozciągłość południkowa sprawia, że w Chinach wyróżnia się trzy pasy klimatyczne. Chiny leżą w strefach: zwrotnikowej na południu, podzwrotnikowej w środkowym pasie kraju i umiarkowanej na północy. Wschodnie znajdują się w strefie monsunowej. W Tybecie występuje klimat subpolarny. Zachodnie Chiny poza Tybetem i Chiny Północne to klimat kontynentalny suchy.

  Ze względu na zróżnicowanie klimatyczne, różnorodny jest także świat roślin i zwierząt. Zagrożona wyginięciem panda wielka to symbol fauny Chin. Inni znani przedstawiciele tutejszego świata zwierząt to jak, irbis i niedźwiedź tybetański. Zagrożony wyginięciem wielbłąd dwugarbny zamieszkuje stepy. Tygrys syberyjski również jest gatunkiem coraz rzadziej spotykanym. Popularnymi ptakami są żurawie mandżurskie i turkuśniki. Największym ptakiem drapieżnym południowych Chin jest bielik białobrzuchy. Liczne są różne gady, z najgroźniejszym – pytonem tygrysim. Chiny starają się chronić swoje dziedzictwo przyrodnicze, ale ochrona przyrody zazwyczaj przegrywa z rozwojem gospodarki i ogromnym zaludnieniem kraju.

 5. Kultura i religia

 6. Władze Chin uznają oficjalnie 56 narodowości, spośród których największą, stanowiącą 91% populacji, są etniczni Chińczycy, czyli Hanowie. Do grupy 55 mniejszości narodowych należą m.in. Zhuangowie, Mongołowie, Ujgurzy, Tajowie, Tybetańczycy oraz przedstawiciele muzułmańskiej mniejszości Hui. Oprócz tego w Chinach żyje około 730 tysięcy ludzi należących do grupy określanej jako Wei Shibie Minzu, co można przetłumaczyć jako nieokreślone narodowości. W najbarwniejszej pod względem etnicznym prowincji Yunnan, na powierzchni niewiele większej od obszaru Polski, występuje ponad dwadzieścia grup etnicznych, w tym wyznający matriarchat i stosujący unikalne pismo obrazkowe przedstawiciele ludu Naxi.

  Kultura chińska należy do najstarszych kultur świata i już w czasach starożytnych osiągnęła wysoki stopień rozwoju. To właśnie tutaj powstał papier, ruchoma czcionka i druk, proch strzelniczy, kompas, sejsmograf. Do najważniejszych cech tej kultury należy kult przodków, a także ścisły związek ze światem przyrody. To właśnie Chińczykom zawdzięczamy tak popularną obecnie akupunkturę, akupresurę czy aromaterapię.

  W wyniku polityki komunistycznego rządu, aż 71,2% ogółu społeczeństwa deklaruje się jako osoby bezwyznaniowe. Najwięcej ludności, bo około 20%, wyznaje chińskie religie ludowe. Główną rolę odgrywają tutaj taoizm oraz konfucjanizm – bardziej filozofia życiowa niż religia, kładący duży nacisk na poszanowanie tradycji, co skutkuje u Chińczyków tendencją do konserwatyzmu i tradycjonalizmu. Około 6% Chińczyków wyznaje buddyzm, zaś islam prawie 2%.

Zwiń

Inspiracje podróży do Chin

Stopover w Hong Kongu

Jedyna w swoim rodzaju nocna panorama rozświetlonych wszystkimi kolorami drapaczy chmur rozsławiła to miasto na całym świecie. Wybierz się w podróż do Hong Kongu i zobacz ją na własne oczy! Wysokie nowoczesne wieżowce to jednak nie wszystko czego można się tu spodziewać. Wakacje w Hong Kongu to także odpoczynek na łonie natury. Zaskakująco, znakomita większość jego obszaru to tereny parkowe i leśne, do których wycieczki będą miłym urozmaiceniem podróży po Hong Kongu. Miłośnicy kultury znajdą w nim też wiele miejsc tradycyjnego dziedzictwa, a także różnorodne muzea i ciekawe parki tematyczne. Poza barwną spuścizną kulturową i bujną roślinnością, to wyjątkowe miasto  ma Ci do zaoferowania także swoją wspaniałą legendarną kuchnię. Nie zastanawiaj się dłużej i wybierz się w podróż do Hong Kongu!

Kiedy jechać do Chin?

POGODA W CHINACH

Rozległość i zróżnicowane ukształtowanie Chin powoduje, że kraj ten pozostaje pod wpływem aż trzech stref klimatycznych: północ znajduje się w strefie umiarkowanej, część centralna – w podzwrotnikowej, zaś południe – w zwrotnikowej. Wschodnie i południowo-wschodnie Chiny pozostają pod wpływem monsunów, podczas gdy w zachodnich, gdzie góry Tybetu wznoszą się na wysokość około 5000 m n.p.m., występuje klimat o cechach subpolarnych. Z tego powodu trudno jednoznacznie opisać warunki klimatyczne panujące w całym kraju i powszechnie stosowana praktyką jest dzielenie Chin na kilka części.

Na północy występują największe roczne amplitudy temperatur – zimą panuje tu siarczysty mróz, temperatury sięgają nawet -40°C, natomiast latem (od czerwca do końca września) robi się ciepło, od 20°C do 3040°C. W Chinach centralnych nieprzyjemnie gorąco jest od maja do października, za to zima trwa krótko (grudzień – styczeń) i jest łagodna. Warto wybrać się tu w marcu lub kwietniu, gdy temperatura jest umiarkowana, choć spora wilgotność powietrza nie wszystkim odpowiada. Najwięcej opadów występuje latem. Nie polecamy zwiedzania południa Chin wiosną i latem (kwiecień – wrzesień), kiedy temperatury i wilgotność są wysokie, można natomiast wybrać się tu łagodną zimą (styczeń – marzec) lub przyjemnie ciepłą jesienią (październik – grudzień).

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować