Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży na Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Guana Island 4*

Od 29700 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Brytyjskie Wyspy Dziewicze — Guana Island

7 nocy w hotelu Guana Island 4* z przelotem i transferami

 • Poznaj każdy z zakątków dziewiczej wyspy, bez tłumów turystów i resortowej zabudowy
 • Zachwyć się naturalnym pięknem rajskiej wyspy i jej fauną i florą
...

Rosewood Little Dix Bay 5*

Od 35800 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Brytyjskie Wyspy Dziewicze — Virgin Gorda

7 nocy w hotelu Rosewood Little Dix Bay 5* z przelotem i transferami

 • Spędź błogie chwile wypoczywając na rajskiej plaży i wodach zatoki Little Dix
 • Odkryj na nowo legendarne już miejsce na turystycznej mapie Bahamów
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. UTC –4

 3. Stolica

 4. Road Town

 5. Populacja

 6. 30 030

 7. Powierzchnia

 8. 153 km2

 9. Język

 10. Oficjalnym językiem jest brytyjski angielski, występuje jednak lokalny dialekt kreolski. Mniejszości z Dominikany czy Portoryko posługują się również hiszpańskim.

 11. Waluta

 12. Oficjalną walutą obowiązującą na wyspach jest dolar amerykański USD.

  1 USD = 3,9 PLN
  1 USD = 0,9 EUR

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Oficjalnym językiem jest brytyjski angielski, występuje jednak lokalny dialekt kreolski. Mniejszości z Dominikany czy Portoryko posługują się również hiszpańskim.

 3. Szczepienia

 4. Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Przed udaniem się na wakacje na Brytyjskie Wyspy Dziewicze zaleca się szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi (około 150 zł), durowi brzusznemu (około 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Zwyczajowe napiwki wynoszą pomiędzy 10–20% od ceny usługi lub kwoty na rachunku, jednak czasami są już dodane do serwisu w restauracjach czy hotelach. Napiwki nie są obowiązkowe i powinny odzwierciedlać nasze zadowolenie z usługi.

 7. Ceny jedzenia

 8. Brytyjskie Wyspy Dziewicze należą do drogich kierunków i ceny jedzenia również odzwierciedlają ten stan.

  Przykładowe ceny:

  Posiłek w niedrogiej restauracji – 20 USD
  Trzydaniowy posiłek w restauracji średniej klasy – 80 USD
  Piwo lokalne 0,5 l w kawiarni – 8 USD
  Piwo importowane 0,3 l w kawiarni – 10 USD
  Wino średniej klasy – 10 USD
  Cappuccino w kawiarni – 5 USD
  Coca cola 0,3 l w kawiarni – 2 USD
  Woda 1,5 l – 4 USD
  Banany 1 kg – 1,5 USD
  Pomarańcze 1 kg – 2 USD

 9. Ciekawostki
  • Nazwa Wysp Dziewiczych została nadana przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku na pamiątkę legendy o św. Urszuli i 11 tysiącach dziewic, zamordowanych przez Hunów. Jedna z wysp nosi nazwę Virgin Gorda, czyli „tłusta dziewica”, co miało być przydomkiem św. Urszuli (a może chodzi tylko o kształt wyspy, przypominającej leżącą na boku kobietę?).
  • Przedrostek „Brytyjskie” dodawany jest w celu odróżnienia od sąsiadujących Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.
  • Wyspy są jednym z najpopularniejszych rajów podatkowych na świecie, a ich dochody z tego tytułu przewyższają wpływy z turystyki.
  • Na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych nader często gościli piraci, a jedna z nich – Norman Island – ponoć stała się natchnieniem dla R.L. Stevensona do napisania „Wyspy Skarbów”.
  • Będąc na wyspach, możecie odwiedzić bar o oryginalnej nazwie – Soggy (przemoczony) Dollar Bar. Powstała ona, gdy podpływający do baru żeglarze wskakiwali do wody trzymając pieniądze w kostiumach kąpielowych. Płacąc, wyciągali mokre banknoty zza kąpielówek i staników.
  • Na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych można znaleźć jedną z najstarszych destylarni rumu na Karaibach, mieszczącą się w 400-letnim kamiennym budynku. Rodzina Callwood wytwarza ten rum od ponad 200 lat.
  • Wyspy mają status terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii. Ich mieszkańcy są obywatelami tego kraju, a głową terytorium jest królowa Elżbieta II.
  • Długoletnimi mieszkańcami wysp byli przykładowo brytyjski miliarder i założyciel marki Virgin – Richard Branson, legendarny amerykański aktor Morgan Freeman, czy jeden z najbogatszych ludzi świata, współtwórca Google – Larry Page.
  • Z racji swojego położenia i klimatu wyspy są popularnym kierunkiem dla żeglarzy przekraczających Ocean Atlantycki lub planujących rejs po Morzu Karaibskim.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Tradycyjna kuchnia wyspiarska to obfite i pikantne posiłki. Typową potrawą są bazujące na mące kukurydzianej i okrze cou-cou, spożywane często z soloną lub gotowaną rybą, a także callaloo – gulasz z dużej ilości zielonych liści z dodatkiem mięsa i okry, występuje też tutaj wiele dań z regionu Karaibów.

  Popularnie występuje również roti czyli nadziewane chlebki o indyjskim pochodzeniu. Oczywiście z racji położenia nie brakuje ryb i owoców morza podawanych w najróżniejszym wydaniu, od zupy do dań z grilla. Homary z wyspy Anegada uznawane są za najlepsze na całych Karaibach. Popularną przekąską są pate, podobne do empanady kawałki ciasta wypełnionego mięsnym farszem, a następnie smażone lub pieczone.

  Na wyspach nie brakuje egzotycznych owoców – jak jabłko cukrowe, flaszowiec, gujawa, tamaryndowiec, papaja, marakuja czy kokkoloba (sea grape). Najpopularniejszym drinkiem będzie rum, do którego często dodawane są soki z owoców, zaś popularnym zimnym napojem jest lokalnie produkowany słodki maubi.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Pierwszymi mieszkańcami wysp byli przedstawiciele grupy Indian Arawak, którzy przybyli z sąsiednich wysp i lądów Ameryki Południowej. Czas ich osadnictwa datuje się na lata do drugiego stulecia naszej ery, jednak pierwsze ślady obecności człowieka pochodzą nawet z roku 1500 przed naszą erą. Aż do XV wieku Arawakowie zasiedlali wyspy, by następnie ulec przewadze plemion Karibów.

  Podczas drugiej ekspedycji Krzysztofa Kolumba w 1493 roku wyspy zostały „odkryte” i otrzymały współczesną nazwę. Od tego momentu aż do połowy XVII wieku wyspy były areną wojen o wpływy pomiędzy europejskimi mocarstwami – dopiero w 1648 roku Holendrzy ustanowili stałe osadnictwo na wyspie Tortola, która jeszcze w tym samym stuleciu dostała się pod rządy brytyjskie. Od tego czasu aż do połowy XIX wieku na wyspach rozwijało się rolnictwo i międzynarodowy handel prawie w całości oparty na trzcinie cukrowej i niewolniczej pracy. Następne lata to okres gospodarczego upadku regionu. W 1917 roku Stany Zjednoczone nabyły sąsiedni archipelag, nazywając go Wyspami Dziewiczymi Stanów Zjednoczonych, i m.in. z tego powodu od 1959 roku obowiązującą walutą jest właśnie dolar amerykański.

  Od lat 60. wyspy mają status autonomicznej kolonii. Przełom XX i XXI wieku to imponujący rozwój turystyki i sektora finansów, dzięki czemu wyspy osiągnęły największe PKB w regionie, zatrzymany niestety we wrześniu 2017 roku, kiedy to Huragan Irma uderzył w wyspy powodując ogromne zniszczenia i śmierć wielu obywateli. Odbudowa kraju i powrót do normalności zajął wiele miesięcy i pochłonął ogromne środki finansowe.

 3. Geografia

 4. Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI) razem z Wyspami Dziewiczymi Stanów Zjednoczonych (USVI) stanowią archipelag Wysp Dziewiczych, położony na granicy Morza Karaibskiego i Oceanu Atlantyckiego. Większość pagórkowatych i pełnych stromych wzniesień o niedużej wysokości wysp ma pochodzenie wulkaniczne. Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 521 metrów. Na BVI składają się cztery duże wyspy (Tortola, Anegada, Virgin Gorda oraz Jost Van Dyke) i ponad 30 mniejszych oraz kilkadziesiąt malutkich ledwie wystających ponad powierzchnię wody. Kilkadziesiąt z wysepek jest niezamieszkałych, a łączna długość linii brzegowej wynosi zaledwie około 80 kilometrów. Cechą charakterystyczną jest bardzo niewielki zasób naturalnych wód wewnątrz wysp, cieki wodne występują jedynie okresowo, a większość wód pochodzi ze studni czy zbierania deszczówki.

 5. Kultura i religia

 6. Synkretyczna kultura doskonale odzwierciedla stulecia mieszania się ludzi, wyznań i tradycji – widać tu wpływy afrykańskie, europejskie, amerykańskie i karaibskie. Również w sporcie da się zauważyć ogromny wpływ amerykanizacji – najpopularniejszymi sportami są baseball, koszykówka i football amerykański. Tradycyjne tańce czy muzyka nawiązują do folku i korzystają z prostych instrumentów szarpanych i bębnów. Doskonałymi pamiątkami będą ręcznie wyrabiane biżuteria i ozdoby, obrazy i figurki czy wyroby z gliny. Uwagę zwracają tradycyjne, wielobarwne stroje oddające żywy charakter ludzi i miejsca.

  Według oficjalnych danych ponad 90% mieszkańców wyznaje chrześcijaństwo – metodyzm, anglikanizm i katolicyzm. Pozostałe wyznania mają marginalny charakter.

Zwiń
Wakacje

Brytyjskie Wyspy Dziewicze – inspiracje podróży

Kiedy jechać na Brytyjskie Wyspy Dziewicze?

POGODA NA BRYTYJSKICH WYSPACH DZIEWICZYCH

Brytyjskie Wyspy Dziewicze charakteryzuje tropikalny i wilgotny klimat oraz wysokie temperatury i stałe wiatry przez cały rok, czyniąc z nich idealne miejsce dla żeglarzy. Zależnie od pory roku, w ciągu dnia średnie temperatury wynoszą 27–32°C, podczas miesięcy zimowych na skutek chłodniejszych wiatrów wieczory bywają przyjemnie rześkie. Największe sumy opadów przypadają na miesiące wrzesień – listopad, wrzesień jest również miesiącem, kiedy co kilka lat występują huragany.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII