• Pogoda
 • Miejsca
 • Informacje
 • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 1
Stolica
Wiedeń
Język
niemiecki
Waluta
Euro (1 EUR to 100 centów). Banknoty posiadają nominały 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 i 1 EUR, a monety 2 i 1 EUR oraz 50, 20, 10, 5, 2 i 1 centów.

1 USD – 0,9 EUR
1 PLN – 0,23 EUR
Powierzchnia
83 879 km2
Populacja
8,86 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP podróżujący do Austrii nie są zobowiązani do posiadania wizy pobytowej na okres do 90 dni. Nie ma także obowiązku przechodzenia kontroli dokumentów na wjeździe do kraju, jednak należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.
Szczepienia
Przed podróżą do Austrii nie ma obowiązku szczepienia ochronnego, warto jednak rozważyć szczepienie przeciw tężcowi, błonicy i polio (ok. 150 zł) oraz żółtaczce pokarmowej (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
W Austrii napiwki są zwyczajowe. Pozostawia się je zarówno w restauracjach i barach, jak i podczas korzystania z innych usług, np. taksówek. Brak napiwku może zostać przyjęty jako niezadowolenie ze strony klienta. W niektórych miejscach napiwki doliczane są do rachunku, zwykle jest to 10% wartości zamówienia lub zaokrągla się kwotę do pełnej wartości.
Ceny jedzenia
Ceny jedzenia w Austrii są wyższe od tych w Polsce. W centrach dużych miast, w turystycznych lokalizacjach oraz w czasie sezonu zimowego w kurortach narciarskich ceny bywają bardzo wysokie.

Przykładowe ceny:

Posiłek w lokalnej restauracji – ok. 12 EUR
Kolacja dla dwóch osób w dobrej restauracji – 50 EUR
Tort Sachera (kawałek) – ok. 8 EUR
Lokalne piwo beczkowe w restauracji – ok. 3,90 EUR
Kawa w restauracji – 3,15 EUR
Woda mineralna 1,5 l – 0,6 EUR
Piwo 0,5 l – 1,1 EUR
Wino 0,7 l – 7 EUR
Jabłka 1 kg – 2,3 EUR
Lokalny ser 1 kg – ok. 12 EUR
Jedzenie
Jeśli jakaś potrawa jest jednoznacznie kojarzona z danym krajem, to dla Austrii będzie to sznycel wiedeński – Wiener Schnitzel! Panierowany w jajku i bułce tartej, ogromny i cienko rozbity kawałek mięsa cielęcego, smażony na maśle, podaje się z gotowanymi ziemniakami i surówką. W tradycyjnej kuchni austriackiej znajdziecie przede wszystkim potrawy mięsne, a warzywa traktowane są jako dodatek. Oryginalne przepisy łączą smaki kuchni niemieckiej, czeskiej, węgierskiej, a także francuskiej i włoskiej. Na stołach Austriaków królują dość tłuste i sycące dania: gulasze wołowe lub wieprzowe, pieczenie, kotlety, golonka czy rozmaite kiełbasy i szynki, m.in. Tafelspitz, gotowana na warzywnym wywarze wołowina z sosem chrzanowym czy Klachelsuppe, zupa z golonki zabielona śmietaną. Nie brakuje także włoskich akcentów, jak Kasespatzle, makaronu z serem Ementaler i cebulą oraz czeskich, jak knedle z morelami, masłem i bułką tartą. Popularnym austriackim daniem jest zupa czosnkowa oraz zupa cebulowa, co z kolei ma korzenie w kuchni francuskiej.

Austriacy śniadania jedzą i na słono, i na słodko. W obu przypadkach są to zwykle omlety podawane albo z serem i warzywami, albo z owocami i śmietaną (np. Keiserschmarrn, tzw. omlet cesarski). Do tego obowiązkowa kawa – cappuccino, latte lub espresso, a popołudniami kawa po wiedeńsku, czyli mokka ze spienionym gorącym mlekiem i z dużą ilością bitej śmietany. Szczególne upodobanie do „napoju bogów” Austriacy przejęli od Włochów, a poza kawą chętnie piją wino i piwo oraz austriacki zamiennik coca-coli, ziołowy Almdudler.

Spędzając urlop w Austrii trzeba koniecznie spróbować lokalnych słodkości! Najbardziej znanymi deserami są: strudel, drożdżowe ciasto z jabłkiem i rodzynkami, często podawane z lodami waniliowymi, Gugelhupf, drożdżowa babka z orzechami polana czekoladą i tort Sachera – czekoladowe ciasto przekładane musem z moreli. Warto skosztować też Topfenstrudel, czyli strudla z serem, Salzburger Nockerl, żółtek utartych z cukrem z mąką i spienionym białkiem i Linzertorte, migdałowego tortu z dżemem z czarnych porzeczek.
Ciekawostki
 • Austria to kraj alpejski – góry pokrywają około 62% powierzchni całego państwa. W Alpach Austriackich możemy znaleźć m.in. najdłuższą jaskinię świata, której wnętrze wypełnione jest lodem – to Eisriesenwelt. Jej długość sięga 42 km.
 • Austria jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku krajów świata. Niemal 1/3 jej obszarów leśnych objęta jest ochroną, a około 60% energii wytwarza się z odnawialnych źródeł.
 • Od 1867 roku do zakończenia I wojny światowej Austro-Węgry były jednym z największych mocarstw na świecie. Państwo zajmowało powierzchnię 677 000 km². Stolicami monarchii były Wiedeń oraz Budapeszt, a szóstym największym miastem w państwie był… Kraków. Austro-Węgry składały się z trzech części – austriackiej Przedlitawii, węgierskiej Zalitawii oraz Bośni (od 1908).
 • W 1991 roku w pasie granicznym między Austrią, a Włochami, w Alpach Ötztalskich odnaleziono bardzo dobrze zachowaną mumię Ötziego – „Człowieka Lodu”, który zmarł około 5300 lat temu. Jego szczątki odsłonił lodowiec, a ich stan pozwolił na dokonanie kompleksowych badań.
 • Austriaczka Bertha von Suttner jest pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Wydarzenie to miało miejsce w 1905 roku.
 • Utworzony w 1752 roku w Wiedniu Tiergarten Schonbrunn jest najstarszym działającym ogrodem zoologicznym na świecie. W stolicy znajduje się także Cmentarz Centralny, który mieści około 3 miliony nagrobków. Pochowano tutaj m.in. Beethovena, Schuberta oraz Straussa.
 • Około ¼ ludności kraju mieszka w stolicy państwa – Wiedniu.
 • Spośród znanych Austriaków warto wymienić Marię Antoninę, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gustava Klimta, Johanna Straussa, Arnolda Schwarzeneggera, Gregora Mendela oraz Adolfa Hitlera.
 • Najbardziej rozpoznawalny i najczęściej sprzedawany napój energetyczny świata – Red Bull – powstał w Austrii.
 • W Salzburgu działa restauracja oraz zajazd St. Peter Stiftskeller, która powstała w 803 roku. Działa nieprzerwanie od ponad 1200 lat. Zajmuje również 1 miejsce wśród najstarszych firm w Europie.
 • Kawa stała się popularna w Austrii w XVII wieku, kiedy to atakująca kraj armia turecka, dokonując odwrotu, pozostawiła po sobie mnóstwo ziaren tej aromatycznej rośliny. Od tamtego czasu w kraju każdego dnia o godzinie 15 zaczyna się „jause” – tradycyjna przerwa na kawę!
 • Jedno z najbardziej znanych austriackich miasteczek, Hallstatt, położone niedaleko Salzburga, czaruje widokami – krystalicznym jeziorem otoczonym majestatycznymi górami. Ten krajobraz wyjątkowo spodobał się Chińczykom, którzy postanowili wybudować u siebie replikę miasteczka. „Chińskie Hallstatt” znajduje się w Luoyang w prowincji Boluo i zostało otwarte w 2012 roku.

Poznaj szczegóły o kraju Austria

Historia
Na terenach dzisiejszej Austrii od 5000 roku p.n.e. rozwijały się różne cywilizacje, m.in. Ilirów, Scytów i Celtów, które w I wieku p.n.e. zostały włączone w granice Imperium Rzymskiego. Po upadku Cesarstwa nastąpił napływ ludności bawarskiej i słowiańskiej. W IX wieku powstała Marchia Naddunajska, a jej włodarzom z dynastii Babenbergów nadano tytuły książęce. Po zakończeniu panowania rodu, Marchia dostała się pod okupację Czech, zaś pod koniec XIII wieku władzę nad wolną Austrią na kolejne stulecia objęli Habsburgowie, którzy uzyskując tytuł arcyksiążąt stopniowo poszerzali granice swojego imperium. W późniejszych wiekach w skład cesarstwa weszły Karyntia, Kraina, Tyrol, Bryzgowia i Triest. Ród rządził także w Czechach, na Śląsku, Bukowinie i Węgrzech oraz w Belgii. 1683 rok przyniósł jedną z najbardziej znanych bitew ówczesnej historii – oblężenie Wiednia przez Turków. Zjednoczone wojska Rzeczpospolitej, Świętego Cesarstwa Rzymskiego oraz Republiki Weneckiej odparły najeźdźców zapobiegając dalszej ekspansji Imperium Osmańskiego w głąb Europy.

W XVIII wieku Austria wzięła udział w dwóch rozbiorach Polski. Na skutek wiosny ludów w 1848 roku i powstania na Węgrzech, Cesarstwo przekształciło się w dualistyczne królestwo Austro-Węgier, które charakteryzowało się oddzielnym parlamentem, ale wspólną głową państwa, armią i polityką zagraniczną. W późniejszym czasie Austro-Węgry składały się już z trzech wyraźnych części – austriackiej Przedlitawii, węgierskiej Zalitawii oraz Bośni, w której głównym mieście, Sarajewie, w 1914 roku doszło do zabójstwa cesarza Franciszka Ferdynanda Habsburga, co doprowadziło do wybuchu I wojny światowej, która dla Austro-Węgier okazała się przegrana, czego wynikiem był upadek monarchii. Kryzys, którego doświadczyła Austria, trwał przez całą II wojnę światową, zaś od 1952 roku nastąpił proces odrodzenia gospodarki i szybkiego, efektywnego rozwoju. Obecnie Austria jest wysoko rozwiniętym krajem wchodzącym w struktury ONZ oraz Unii Europejskiej.
Geografia
62% powierzchni Austrii zajmują góry – w głównej mierze Alpy, ale też Karpaty, które od zachodu ciągną się przez terytorium kraju zajmując 0,5% jego powierzchni. Najwyższym szczytem Austrii jest Grossglockner, który osiąga wysokość 3797 m n.p.m. i znajduje się w paśmie Alp Centralnych, w Wysokich Taurach. Niemal ¼ terytorium kraju stanowią obszary chronione, m.in. 6 parków narodowych. Austria nie posiada dostępu do morza, ale w zamian ma wiele jezior, zarówno alpejskich, jak i stepowych. Spośród największych zbiorników wodnych warto wyróżnić Jezioro Bodeńskie na północnym-zachodzie Austrii oraz stepowe Jezioro Nezyderskie położone na południowym wschodzie kraju na granicy z Węgrami. Alpejskie jeziora są krystalicznie czyste, a ich woda nadaje się do bezpośredniego spożycia (np. w jeziorze Weissensee). Główną rzeką Austrii jest Dunaj, który stanowi naturalną granicę z Bratysławą i Budapesztem.

W Austrii panuje klimat umiarkowany. W zależności od części i charakteru rzeźby, występują tu różne podtypy klimatyczne, różniące się od siebie ilością opadów oraz temperaturą. W wysokogórskich obszarach śnieg może zalegać przez większość roku, co sprzyja uprawianiu zimowych sportów, dzięki czemu Austria jest popularnym celem zimowej turystyki. W kraju występują także lodowce, spośród których najdłuższy jest Pasterze.
Kultura i Religia
Austria to kraj wielonarodowościowy, na którego kulturę wpływają sąsiadujące państwa: Niemcy, Czechy, Węgry, Włochy oraz Polska. Szacuje się, że 72% Austriaków wyznaje katolicyzm i wiele z tradycji oraz obrzędów związanych jest z tą religią, m.in. Jarmarki Bożonarodzeniowe i przeżywanie Adwentu, huczne obchodzenie karnawału czy barwne pochody Wielkanocne i szukanie wielkanocnych koszyczków ze słodkościami. W Austrii okres zimowy spędza się bardzo przyjemnie – poza celebrowaniem świątecznej atmosfery Austriacy poświęcają dużo czasu na sezonowe sporty, m.in. wyprawy narciarskie czy łyżwy.

Pomimo tego, że oficjalnym językiem w Austrii jest niemiecki, Austriacy posługują się głównie Österreichisch, regionalnymi odmianami tego języka. W przeciwieństwie do pedantycznych i zdystansowanych Niemców, mieszkańcy Austrii uchodzą za społeczeństwo otwarte i skłonne do integracji oraz mające duże poczucie humoru. Cenią literaturę, sztukę i architekturę, a w Austrii można zwiedzić najznakomitsze muzea i galerie w Europie. Najbardziej znanymi austriackimi artystami są m.in. muzycy klasyczni Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwik van Beethoven i Johann Strauss, a pisarzami – Rainer Maria Rilke czy laureatka Nagrody Nobla – Elfriede Jelinek.

Wycieczka do Austrii

Wakacje w Austrii przez cały rok
Luksusowe wakacje w Austrii spędzić można o każdej porze roku! Odkrywaj wspaniałe regionu Schladming-Dachstein i Tyrolu, szusuj po setkach kilometrów tras i korzystaj ze świetnych wyciągów i kolejek, wędruj po szlakach pieszych, zwiedź Graz i delektuj się wybornym winem i czekoladą. Luksusowe wycieczki do Austrii to sposób na prawdziwie rodzinne wakacje!
Kuchnia w Austrii
Oczywiście z Austrią kojarzy się przede wszystkim sznycel wiedeński i tort Sachera, lecz podczas luksusowych wakacji w Austrii koniecznie trzeba spróbować też nieco mniej znanych przysmaków – np. Tafelspitz, gotowanej na warzywnym wywarze wołowiny z sosem chrzanowym czy Klachelsuppe, zupy z golonki zabielona śmietaną. Ekskluzywna wycieczka do Austrii nie byłaby też pełna bez wybornego, produkowanego m.in. w Styrii wina, słynnego na cały świat piwa oraz słodkiej kawy z ogromną ilością bitej śmietany. Tu z pewnością nie jada się dietetycznie!
Luksusowe hotele w Austrii
Luksusowe hotele w Austrii to przeważnie eleganckie, drewniane chalety doskonale wtapiające się w otaczający je górski krajobraz. Amatorom niewielkich, luksusowych domków polecamy szczególnie Alpenchalets Reiteralm i Bergresort Hauser Kaibling w Styrii, podczas gdy zwolennikom większych, ekskluzywnych kompleksów z basenami, saunami i spa na pewno spodobają się najlepsze hotele Tyrolu – DasPosthotel i Das Central.
Austria – miejsca warte zobaczenia
Luksusowe wakacje w Austrii, połączone z nartami w Alpach, to wspaniała okazja do poznania Styrii i Tyrolu – miejsc oferujących szeroki wachlarz atrakcji i zimą, i latem. Pola golfowe, szlaki piesze i rowerowe, ekskluzywne hotele, a przede wszystkim jedne z najlepszych w Europie tras narciarskich powodują, że żadna chwila ekskluzywnych wycieczek w Austrii nie będzie stracona!

Luksusowe hotele w Austrii

Austria – miejsca warte zobaczenia

Kiedy jechać do Austrii?

POGODA W AUSTRII

Austria znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego z czterema porami roku. Jednak ze względu na położenie – kraj rozciąga się z zachodu na wschód, i rzeźbę (dwie trzecie terytorium zajmują Alpy), występują regionalne różnice klimatyczne.

W Alpach można spodziewać się krótkiego lata i długiej, deszczowej i mroźnej zimy. Na niektórych alpejskich szczytach śnieg utrzymuje się przez cały rok. Najsuchszą częścią kraju jest wschodnia część z klimatem kontynentalnym, w której zlokalizowana jest m.in. stolica. Wiedeń zachwyca przez cały rok, oferując przyjemną wiosną i lato, a przy tym nie tracąc uroku podczas chłodnej zimy.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Austria – inspiracje podróży

Cesarskim szlakiem – pałace i zamki

W Tyrolu poczujesz prawdziwy powiew historii! Znajduje się tam sporo imponujących zamków, twierdz i pałaców. Pamiętasz Elżbietę Bawarską, czyli cesarzową Sissi, uważaną niegdyś za najpiękniejszą kobietę świata? To właśnie jej...
Zobacz więcej

Bratwurst, tort Sachera i sznycel wiedeński – smaki Austrii

Wycieczka do Austrii to doskonała okazja, by rozsmakować się w tutejszych kulinariach. Kuchnia austriacka to przede wszystkim chrupiący Wiener Schnitzel w złocistej panierce (legenda głosi, że dodawano do niej prawdziwe...
Zobacz więcej

Narty w Austrii

Austria to istny raj dla narciarzy! Koniecznie przyjrzyj się jej zachodniej części, czyli Tyrolowi, który kryje w sobie aż 80 ośrodków narciarskich i 3000 kilometrów tras, niezwykle malowniczych i doskonale...
Zobacz więcej

Platformy widokowe i wiszące mosty

Jeżeli brakuje Ci adrenaliny, koniecznie wybierz się na platformę widokową – w Austrii jest ich całe mnóstwo! Obowiązkowym punktem programu jest Airwalk, platforma położona na wysokości 1933 m, na zaporze...
Zobacz więcej

Wędrówki po Austrii

Czy wiesz, że wakacje w Austrii to świetna okazja do powędrowania jedną z wielu zapierających dech w piersiach tras trekkingowych? Jeśli wybierzesz się na wycieczkę do położonej w Tyrolu gminy...
Zobacz więcej