Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Austria
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty luksusowych podróży do Austrii

Przepraszamy, brak ofert o wybranych właściwościach.

Spóbuj ponownie wybierając inny typ podróży, miesiąc lub destynację.

Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT + 1

 3. Stolica

 4. Wiedeń

 5. Populacja

 6. 8,86 mln

 7. Powierzchnia

 8. 83 879 km2

 9. Język

 10. niemiecki

 11. Waluta

 12. Euro (1 EUR to 100 centów). Banknoty posiadają nominały 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 i 1 EUR, a monety 2 i 1 EUR oraz 50, 20, 10, 5, 2 i 1 centów.

  1 USD – 0,9 EUR
  1 PLN – 0,23 EUR

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP podróżujący do Austrii nie są zobowiązani do posiadania wizy pobytowej na okres do 90 dni. Nie ma także obowiązku przechodzenia kontroli dokumentów na wjeździe do kraju, jednak należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

 3. Szczepienia

 4. Przed podróżą do Austrii nie ma obowiązku szczepienia ochronnego, warto jednak rozważyć szczepienie przeciw tężcowi, błonicy i polio (ok. 150 zł) oraz żółtaczce pokarmowej (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. W Austrii napiwki są zwyczajowe. Pozostawia się je zarówno w restauracjach i barach, jak i podczas korzystania z innych usług, np. taksówek. Brak napiwku może zostać przyjęty jako niezadowolenie ze strony klienta. W niektórych miejscach napiwki doliczane są do rachunku, zwykle jest to 10% wartości zamówienia lub zaokrągla się kwotę do pełnej wartości.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny jedzenia w Austrii są wyższe od tych w Polsce. W centrach dużych miast, w turystycznych lokalizacjach oraz w czasie sezonu zimowego w kurortach narciarskich ceny bywają bardzo wysokie.

  Przykładowe ceny:

  Posiłek w lokalnej restauracji – ok. 12 EUR
  Kolacja dla dwóch osób w dobrej restauracji – 50 EUR
  Tort Sachera (kawałek) – ok. 8 EUR
  Lokalne piwo beczkowe w restauracji – ok. 3,90 EUR
  Kawa w restauracji – 3,15 EUR
  Woda mineralna 1,5 l – 0,6 EUR
  Piwo 0,5 l – 1,1 EUR
  Wino 0,7 l – 7 EUR
  Jabłka 1 kg – 2,3 EUR
  Lokalny ser 1 kg – ok. 12 EUR

 9. Ciekawostki
  • Austria to kraj alpejski – góry pokrywają około 62% powierzchni całego państwa. W Alpach Austriackich możemy znaleźć m.in. najdłuższą jaskinię świata, której wnętrze wypełnione jest lodem – to Eisriesenwelt. Jej długość sięga 42 km.
  • Austria jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku krajów świata. Niemal 1/3 jej obszarów leśnych objęta jest ochroną, a około 60% energii wytwarza się z odnawialnych źródeł.
  • Od 1867 roku do zakończenia I wojny światowej Austro-Węgry były jednym z największych mocarstw na świecie. Państwo zajmowało powierzchnię 677 000 km². Stolicami monarchii były Wiedeń oraz Budapeszt, a szóstym największym miastem w państwie był… Kraków. Austro-Węgry składały się z trzech części – austriackiej Przedlitawii, węgierskiej Zalitawii oraz Bośni (od 1908).
  • W 1991 roku w pasie granicznym między Austrią, a Włochami, w Alpach Ötztalskich odnaleziono bardzo dobrze zachowaną mumię Ötziego – „Człowieka Lodu”, który zmarł około 5300 lat temu. Jego szczątki odsłonił lodowiec, a ich stan pozwolił na dokonanie kompleksowych badań.
  • Austriaczka Bertha von Suttner jest pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Wydarzenie to miało miejsce w 1905 roku.
  • Utworzony w 1752 roku w Wiedniu Tiergarten Schonbrunn jest najstarszym działającym ogrodem zoologicznym na świecie. W stolicy znajduje się także Cmentarz Centralny, który mieści około 3 miliony nagrobków. Pochowano tutaj m.in. Beethovena, Schuberta oraz Straussa.
  • Około ¼ ludności kraju mieszka w stolicy państwa – Wiedniu.
  • Spośród znanych Austriaków warto wymienić Marię Antoninę, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gustava Klimta, Johanna Straussa, Arnolda Schwarzeneggera, Gregora Mendela oraz Adolfa Hitlera.
  • Najbardziej rozpoznawalny i najczęściej sprzedawany napój energetyczny świata – Red Bull – powstał w Austrii.
  • W Salzburgu działa restauracja oraz zajazd St. Peter Stiftskeller, która powstała w 803 roku. Działa nieprzerwanie od ponad 1200 lat. Zajmuje również 1 miejsce wśród najstarszych firm w Europie.
  • Kawa stała się popularna w Austrii w XVII wieku, kiedy to atakująca kraj armia turecka, dokonując odwrotu, pozostawiła po sobie mnóstwo ziaren tej aromatycznej rośliny. Od tamtego czasu w kraju każdego dnia o godzinie 15 zaczyna się „jause” – tradycyjna przerwa na kawę!
  • Jedno z najbardziej znanych austriackich miasteczek, Hallstatt, położone niedaleko Salzburga, czaruje widokami – krystalicznym jeziorem otoczonym majestatycznymi górami. Ten krajobraz wyjątkowo spodobał się Chińczykom, którzy postanowili wybudować u siebie replikę miasteczka. „Chińskie Hallstatt” znajduje się w Luoyang w prowincji Boluo i zostało otwarte w 2012 roku.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Jeśli jakaś potrawa jest jednoznacznie kojarzona z danym krajem, to dla Austrii będzie to sznycel wiedeński – Wiener Schnitzel! Panierowany w jajku i bułce tartej, ogromny i cienko rozbity kawałek mięsa cielęcego, smażony na maśle, podaje się z gotowanymi ziemniakami i surówką. W tradycyjnej kuchni austriackiej znajdziecie przede wszystkim potrawy mięsne, a warzywa traktowane są jako dodatek. Oryginalne przepisy łączą smaki kuchni niemieckiej, czeskiej, węgierskiej, a także francuskiej i włoskiej. Na stołach Austriaków królują dość tłuste i sycące dania: gulasze wołowe lub wieprzowe, pieczenie, kotlety, golonka czy rozmaite kiełbasy i szynki, m.in. Tafelspitz, gotowana na warzywnym wywarze wołowina z sosem chrzanowym czy Klachelsuppe, zupa z golonki zabielona śmietaną. Nie brakuje także włoskich akcentów, jak Kasespatzle, makaronu z serem Ementaler i cebulą oraz czeskich, jak knedle z morelami, masłem i bułką tartą. Popularnym austriackim daniem jest zupa czosnkowa oraz zupa cebulowa, co z kolei ma korzenie w kuchni francuskiej.

  Austriacy śniadania jedzą i na słono, i na słodko. W obu przypadkach są to zwykle omlety podawane albo z serem i warzywami, albo z owocami i śmietaną (np. Keiserschmarrn, tzw. omlet cesarski). Do tego obowiązkowa kawa – cappuccino, latte lub espresso, a popołudniami kawa po wiedeńsku, czyli mokka ze spienionym gorącym mlekiem i z dużą ilością bitej śmietany. Szczególne upodobanie do „napoju bogów” Austriacy przejęli od Włochów, a poza kawą chętnie piją wino i piwo oraz austriacki zamiennik coca-coli, ziołowy Almdudler.

  Spędzając urlop w Austrii trzeba koniecznie spróbować lokalnych słodkości! Najbardziej znanymi deserami są: strudel, drożdżowe ciasto z jabłkiem i rodzynkami, często podawane z lodami waniliowymi, Gugelhupf, drożdżowa babka z orzechami polana czekoladą i tort Sachera – czekoladowe ciasto przekładane musem z moreli. Warto skosztować też Topfenstrudel, czyli strudla z serem, Salzburger Nockerl, żółtek utartych z cukrem z mąką i spienionym białkiem i Linzertorte, migdałowego tortu z dżemem z czarnych porzeczek.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Na terenach dzisiejszej Austrii od 5000 roku p.n.e. rozwijały się różne cywilizacje, m.in. Ilirów, Scytów i Celtów, które w I wieku p.n.e. zostały włączone w granice Imperium Rzymskiego. Po upadku Cesarstwa nastąpił napływ ludności bawarskiej i słowiańskiej. W IX wieku powstała Marchia Naddunajska, a jej włodarzom z dynastii Babenbergów nadano tytuły książęce. Po zakończeniu panowania rodu, Marchia dostała się pod okupację Czech, zaś pod koniec XIII wieku władzę nad wolną Austrią na kolejne stulecia objęli Habsburgowie, którzy uzyskując tytuł arcyksiążąt stopniowo poszerzali granice swojego imperium. W późniejszych wiekach w skład cesarstwa weszły Karyntia, Kraina, Tyrol, Bryzgowia i Triest. Ród rządził także w Czechach, na Śląsku, Bukowinie i Węgrzech oraz w Belgii. 1683 rok przyniósł jedną z najbardziej znanych bitew ówczesnej historii – oblężenie Wiednia przez Turków. Zjednoczone wojska Rzeczpospolitej, Świętego Cesarstwa Rzymskiego oraz Republiki Weneckiej odparły najeźdźców zapobiegając dalszej ekspansji Imperium Osmańskiego w głąb Europy.

  W XVIII wieku Austria wzięła udział w dwóch rozbiorach Polski. Na skutek wiosny ludów w 1848 roku i powstania na Węgrzech, Cesarstwo przekształciło się w dualistyczne królestwo Austro-Węgier, które charakteryzowało się oddzielnym parlamentem, ale wspólną głową państwa, armią i polityką zagraniczną. W późniejszym czasie Austro-Węgry składały się już z trzech wyraźnych części – austriackiej Przedlitawii, węgierskiej Zalitawii oraz Bośni, w której głównym mieście, Sarajewie, w 1914 roku doszło do zabójstwa cesarza Franciszka Ferdynanda Habsburga, co doprowadziło do wybuchu I wojny światowej, która dla Austro-Węgier okazała się przegrana, czego wynikiem był upadek monarchii. Kryzys, którego doświadczyła Austria, trwał przez całą II wojnę światową, zaś od 1952 roku nastąpił proces odrodzenia gospodarki i szybkiego, efektywnego rozwoju. Obecnie Austria jest wysoko rozwiniętym krajem wchodzącym w struktury ONZ oraz Unii Europejskiej.

 3. Geografia

 4. 62% powierzchni Austrii zajmują góry – w głównej mierze Alpy, ale też Karpaty, które od zachodu ciągną się przez terytorium kraju zajmując 0,5% jego powierzchni. Najwyższym szczytem Austrii jest Grossglockner, który osiąga wysokość 3797 m n.p.m. i znajduje się w paśmie Alp Centralnych, w Wysokich Taurach. Niemal ¼ terytorium kraju stanowią obszary chronione, m.in. 6 parków narodowych. Austria nie posiada dostępu do morza, ale w zamian ma wiele jezior, zarówno alpejskich, jak i stepowych. Spośród największych zbiorników wodnych warto wyróżnić Jezioro Bodeńskie na północnym-zachodzie Austrii oraz stepowe Jezioro Nezyderskie położone na południowym wschodzie kraju na granicy z Węgrami. Alpejskie jeziora są krystalicznie czyste, a ich woda nadaje się do bezpośredniego spożycia (np. w jeziorze Weissensee). Główną rzeką Austrii jest Dunaj, który stanowi naturalną granicę z Bratysławą i Budapesztem.

  W Austrii panuje klimat umiarkowany. W zależności od części i charakteru rzeźby, występują tu różne podtypy klimatyczne, różniące się od siebie ilością opadów oraz temperaturą. W wysokogórskich obszarach śnieg może zalegać przez większość roku, co sprzyja uprawianiu zimowych sportów, dzięki czemu Austria jest popularnym celem zimowej turystyki. W kraju występują także lodowce, spośród których najdłuższy jest Pasterze.

 5. Kultura i religia

 6. Austria to kraj wielonarodowościowy, na którego kulturę wpływają sąsiadujące państwa: Niemcy, Czechy, Węgry, Włochy oraz Polska. Szacuje się, że 72% Austriaków wyznaje katolicyzm i wiele z tradycji oraz obrzędów związanych jest z tą religią, m.in. Jarmarki Bożonarodzeniowe i przeżywanie Adwentu, huczne obchodzenie karnawału czy barwne pochody Wielkanocne i szukanie wielkanocnych koszyczków ze słodkościami. W Austrii okres zimowy spędza się bardzo przyjemnie – poza celebrowaniem świątecznej atmosfery Austriacy poświęcają dużo czasu na sezonowe sporty, m.in. wyprawy narciarskie czy łyżwy.

  Pomimo tego, że oficjalnym językiem w Austrii jest niemiecki, Austriacy posługują się głównie Österreichisch, regionalnymi odmianami tego języka. W przeciwieństwie do pedantycznych i zdystansowanych Niemców, mieszkańcy Austrii uchodzą za społeczeństwo otwarte i skłonne do integracji oraz mające duże poczucie humoru. Cenią literaturę, sztukę i architekturę, a w Austrii można zwiedzić najznakomitsze muzea i galerie w Europie. Najbardziej znanymi austriackimi artystami są m.in. muzycy klasyczni Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwik van Beethoven i Johann Strauss, a pisarzami – Rainer Maria Rilke czy laureatka Nagrody Nobla – Elfriede Jelinek.

Zwiń
Wakacje do Austrii

Wycieczka do Austrii

 1. Wakacje w Austrii przez cały rok
 2. Luksusowe wakacje w Austrii spędzić można o każdej porze roku! Odkrywaj wspaniałe regionu Schladming-Dachstein i Tyrolu, szusuj po setkach kilometrów tras i korzystaj ze świetnych wyciągów i kolejek, wędruj po szlakach pieszych, zwiedź Graz i delektuj się wybornym winem i czekoladą. Luksusowe wycieczki do Austrii to sposób na prawdziwie rodzinne wakacje!

 3. Kuchnia w Austrii
 4. Oczywiście z Austrią kojarzy się przede wszystkim sznycel wiedeński i tort Sachera, lecz podczas luksusowych wakacji w Austrii koniecznie trzeba spróbować też nieco mniej znanych przysmaków – np. Tafelspitz, gotowanej na warzywnym wywarze wołowiny z sosem chrzanowym czy Klachelsuppe, zupy z golonki zabielona śmietaną. Ekskluzywna wycieczka do Austrii nie byłaby też pełna bez wybornego, produkowanego m.in. w Styrii wina, słynnego na cały świat piwa oraz słodkiej kawy z ogromną ilością bitej śmietany. Tu z pewnością nie jada się dietetycznie!

 5. Luksusowe hotele w Austrii
 6. Luksusowe hotele w Austrii to przeważnie eleganckie, drewniane chalety doskonale wtapiające się w otaczający je górski krajobraz. Amatorom niewielkich, luksusowych domków polecamy szczególnie Alpenchalets Reiteralm i Bergresort Hauser Kaibling w Styrii, podczas gdy zwolennikom większych, ekskluzywnych kompleksów z basenami, saunami i spa na pewno spodobają się najlepsze hotele Tyrolu – DasPosthotel i Das Central.

 7. Austria – miejsca warte zobaczenia
 8. Luksusowe wakacje w Austrii, połączone z nartami w Alpach, to wspaniała okazja do poznania Styrii i Tyrolu – miejsc oferujących szeroki wachlarz atrakcji i zimą, i latem. Pola golfowe, szlaki piesze i rowerowe, ekskluzywne hotele, a przede wszystkim jedne z najlepszych w Europie tras narciarskich powodują, że żadna chwila ekskluzywnych wycieczek w Austrii nie będzie stracona!

Zwiń

Austria – inspiracje podróży

Cesarskim szlakiem – pałace i zamki

W Tyrolu poczujesz prawdziwy powiew historii! Znajduje się tam sporo imponujących zamków, twierdz i pałaców. Pamiętasz Elżbietę Bawarską, czyli cesarzową Sissi, uważaną niegdyś za najpiękniejszą kobietę świata? To właśnie jej zimowa rezydencja – Hofburg – znajduje się w Innsbrucku, stolicy Tyrolu. Rokokowy zamek cesarski kusi atrakcjami prezentowanymi w ponad 400 wystawnych salach. Inne perełki regionu to XII-wieczny zamek Matzen, wprawdzie zamknięty dla zwiedzających, lecz wart odwiedzenia, chociażby ze względu na otaczający go bajkowy park. Landeck to dawna siedziba władz administracyjnych i sądowniczych, Ehrenberg – jedna z najważniejszych i najstarszych fortyfikacji w Europie Środkowej, a zamek Bruck to dawna rezydencja hrabiów ulokowana w urokliwym parku z pięknym stawem. Styria również może pochwalić się imponującą liczbą kompleksów zamkowych. Jest ich tam aż kilkadziesiąt! W Wiedniu natomiast znajduje się letni pałac rodu Habsburgów – Schönbrunn. Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleks posiada 1441 komnat, ogród w stylu francuskim z palmiarnią, a na dodatek – swego czasu koncertował tam sam Mozart! Nie musimy chyba dwa razy powtarzać, że warto tam zajrzeć – wycieczka do Austrii nie byłaby bez tej wizyty w stu procentach satysfakcjonująca!

Bratwurst, tort Sachera i sznycel wiedeński – smaki Austrii

Wycieczka do Austrii to doskonała okazja, by rozsmakować się w tutejszych kulinariach. Kuchnia austriacka to przede wszystkim chrupiący Wiener Schnitzel w złocistej panierce (legenda głosi, że dodawano do niej prawdziwe złoto!), czyli sznycel wiedeński. Ogromny i cieniutko rozbity – klasyczny powinien mieć zaledwie 4 mm grubości, podawany z typową sałatką ziemniaczaną (Kartoffelsalat), stanowi kulinarną wizytówkę Austrii. Bratwurst, czyli po prostu… wieprzowa kiełbasa, to kolejna propozycja dla miłośników mięsnych przysmaków. Dobrze smakuje, gdy jest gorąca – najlepiej prosto z grilla! Po całym dniu na stoku z pewnością rozgrzeje Cię Frittatensuppe, czyli rosół z paskami delikatnych naleśników zamiast makaronu. Zastanawiasz się nad deserem? Proszę bardzo! Do wyboru masz zarówno Germknödel – ogromny knedel nadziewany powidłami śliwkowymi, suto oblany sosem waniliowym o budyniowej konsystencji oraz posypany makiem, jak i Apfelstrudel, czyli po prostu strudel jabłkowy, który kryje w sobie soczyste jabłka i słodkie rodzynki, a jego tajną bronią jest orzechowa kruszonka i szczypta cynamonu. Jeśli podczas wakacji w Austrii zahaczysz o Wiedeń, koniecznie spróbuj także Sachertorte, czyli legendarnego symbolu miasta – tortu czekoladowego o XIX-wiecznym rodowodzie!

Narty w Austrii

Austria to istny raj dla narciarzy! Koniecznie przyjrzyj się jej zachodniej części, czyli Tyrolowi, który kryje w sobie aż 80 ośrodków narciarskich i 3000 kilometrów tras, niezwykle malowniczych i doskonale przygotowanych dla narciarzy i snowboardzistów o różnych stopniach zaawansowania. Znajdziesz tu też nowoczesną infrastrukturę i wyciągi, które zaspokoją nawet wymagających zwolenników tej formy aktywności. Może spędzając wakacje w Austrii spróbujesz swych sił na jednym ze stoków olimpijskich w Innsbrucku, mieście okrytym sławą za sprawą Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku i Franza Klammera, któremu brawurowa jazda przyniosła wówczas upragnione złoto olimpijskie? Czujesz w sobie żyłkę kaskadera? Północne zbocze Vallugi – St. Anton am Arlberg – uważane jest za trasę najbardziej ryzykowną. Stroma i odsłonięta, przyprawia o gęsią skórkę, a do wagonika gondoli można wsiąść tylko z przewodnikiem górskim. Podobnie jak Harakiri w Mayrhofen, najbardziej stroma trasa w Austrii, to zdecydowanie miejsce dla zwolenników mocnych wrażeń! A jeśli chcesz porządnie się zmęczyć i spalić kalorie z wszystkich austriackich kuszących przysmaków, koniecznie wybierz trasę wiodącą ze szczytu Schwarze Schneid w Sölden – ma 15 km długości, co czyni ją najdłuższą w całej Austrii.

Platformy widokowe i wiszące mosty

Jeżeli brakuje Ci adrenaliny, koniecznie wybierz się na platformę widokową – w Austrii jest ich całe mnóstwo! Obowiązkowym punktem programu jest Airwalk, platforma położona na wysokości 1933 m, na zaporze Kölnbrein w Karyntii, gwarantująca dreszczyk emocji i spektakularny widok z najwyższej w Austrii tamy. Natomiast na Kitzsteinhorn, gdzie znajduje się platforma Gipfelwelt 3000, dojedziesz wygodnie górską kolejką – potem czeka Cię tylko rozkoszowanie się oszałamiającą panoramą 30 alpejskich szczytów! Żwawsze bicie serca zapewnią Ci także wiszące mosty. Najwyższa w Europie konstrukcja tego typu znajduje się w miejscowości Stubnerkogel w Bad Gastein: ma 140 m długości i zawieszona jest na wysokości aż 2300 m. To prawdziwy spacer w chmurach! A może wybierzesz się do Dachstein, na spacer niemal pół kilometra nad ziemią, po moście szerokim na metr i długim na 100 metrów? Te liczby, podobnie jak roztaczające się przed Tobą widoki, naprawdę robią wrażenie! Na końcu trasy czeka też niespodzianka – prowadzące na platformę widokową wąziutkie schody, które zweryfikują, czy Twoje nerwy, podobnie jak i most, są ze stali… A na koniec: podniebna ścieżka Längenfeld, łącząca ze sobą dwa miasta – Brand i Burgstein oraz wpisany do księgi rekordów Guinnessa linowy most Highline179, rozpięty między ruinami 700-letniego zamku Ehrenberg, a i niemal równie wiekowego Fortu Claudia. Na czas wycieczki do Austrii lęk wysokości zostaw w domu!

Wędrówki po Austrii

Czy wiesz, że wakacje w Austrii to świetna okazja do powędrowania jedną z wielu zapierających dech w piersiach tras trekkingowych? Jeśli wybierzesz się na wycieczkę do położonej w Tyrolu gminy Ischgl, będziesz mieć do dyspozycji  liczne, wiodące przez malownicze miasta i wioski, stosunkowo proste szlaki, których pokonanie zajmuje średnio ok. 3 godziny, a fantastyczne alpejskie widoki sprawiają, że zapomina się o wszelkich troskach! Jest coś dla ducha, musi być też dla ciała – po drodze możesz z powodzeniem posilić się w jednej z lokalnych restauracji. Lasy, wąwozy i inne zielone tereny są szczególnie bliskie Twemu sercu? Polecamy więc region Styrii, nazywanej zielonym sercem Austrii, gdzie lasy zajmują niemal połowę powierzchni! Szczególnie urokliwe wydaje się pojezierze Salzkammergut – kusi oszałamiającymi widokami podczas pieszych wędrówek. W Karyntii szczególnie pociągające wydają się lodowce, w Tyrolu – doliny i wąwozy, a także słynny Orli szlak, na Ziemi Salzburskiej – wodospady i groty lodowe, a w Vorarlberg będziesz rozkoszować się różnorodnością – od górzystych zakątków po zupełnie płaskie tereny.

Kiedy jechać do Austrii?

POGODA W AUSTRII

Austria znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego z czterema porami roku. Jednak ze względu na położenie – kraj rozciąga się z zachodu na wschód, i rzeźbę (dwie trzecie terytorium zajmują Alpy), występują regionalne różnice klimatyczne.

W Alpach można spodziewać się krótkiego lata i długiej, deszczowej i mroźnej zimy. Na niektórych alpejskich szczytach śnieg utrzymuje się przez cały rok. Najsuchszą częścią kraju jest wschodnia część z klimatem kontynentalnym, w której zlokalizowana jest m.in. stolica. Wiedeń zachwyca przez cały rok, oferując przyjemną wiosną i lato, a przy tym nie tracąc uroku podczas chłodnej zimy.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII