• Programy
 • Hotele
 • Pogoda
 • Miejsca
 • Informacje
 • Inspiracje
Informacje ogólne
tajlandia flaga
Strefa czasowa
GMT +7
Stolica
Bangkok
Język
Językiem urzędowym jest tajski.
Waluta
W Tajlandii oficjalną walutą jest tajski Baht, 1 THB dzieli się na 100 satangów. Pieniądze najlepiej wymieniać na lokalną walutę w kantorach. Pamiętajcie, że kursy wymiany walut np. w kantorach na lotnisku będą wyższe niż w samym Bangkoku.

1 USD - 32,62 THB
1 EUR - 35,47 THB
1 PLN - 8,66 THB
Powierzchnia
513 120 km2
Populacja
67 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Wizy turystyczne dla obywateli RP nie są wymagane przy pobycie w Tajlandii krótszym niż 30 dni. Wymóg stanowi posiadanie paszportu ważnego przez co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty przybycia do Tajlandii. Po wylądowaniu w Tajlandii pasażerowie otrzymują formularz wjazdowy sformułowany w języku angielskim, który po wypełnieniu należy okazać podczas odprawy paszportowej.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Przed udaniem się na wakacje do Tajlandii zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł), wściekliźnie (ok. 170 zł każda dawka szczepionki), cholerze (ok. 200 zł każda dawka szczepionki), japońskiemu zapaleniu mózgu (ok. 400 zł każda dawka szczepionki) oraz WZW typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Napiwki nie są wymagane, ale z pewnością będą mile widziane, dlatego warto zostawić drobną sumę kelnerce w restauracji, bagażowemu w hotelu czy pokojówce. Można pamiętać również o mnichach, dbających o odwiedzane przez Was świątynie, którzy nie oczekują niczego za swoją pracę, a jednak kilka Bahtów z pewnością ich ucieszy. W lokalach gastronomicznych kwota napiwku powinna wynieść od 5 do 10% wartości zamówienia, jednak nie jest to odgórnie narzucone, a jedynie w dobrym guście. Najlepiej przygotować sobie drobne kwoty w lokalnej walucie lub w dolarach na czas podróży do Tajlandii.
Ceny jedzenia
Zwłaszcza jedzenie, tym bardziej w lokalnych knajpkach i przy ulicznych stoiskach, jest w Tajlandii bardzo tanie. Dobrze i smacznie zjeść można już za jednego dolara. Przykładowe ceny: piwo w restauracji 100 THB, świeży kokos 20 THB, woda 1,5l 7 THB, herbata w kawiarni 30 THB, coca-cola puszka 15 THB, piwo Chang 30 THB.
Jedzenie
Potrawy w Tajlandii, nie dość, że są bardzo tanie, to jeszcze niezwykle różnorodne i smaczne. Tajskie kulinaria od lat czerpią inspiracje z innych, najlepszych kuchni świata m.in. chińskiej, indyjskiej, muzułmańskiej, a nawet… europejskiej. Z reguły tutejsze dania cechuje pikanteria, łagodzona często mleczkiem kokosowym. Podstawę codziennego menu Tajów stanowi oczywiście ryż, chociaż dość popularny jest także makaron.

Z mięs najchętniej jada się drób, a specjał wielu szefów kuchni stanowią znakomite ryby i owoce morza. Narodowa potrawa Tajlandii Tom Yam Kung - ostro-kwaśna zupa na bazie krewetek i pomidorów. Równie smaczna jest zupa z kurczakiem na mleku kokosowym – Tom Kha Gai. W tajskich knajpach nie można nie spróbować ponadto rozmaitych kombinacji na temat curry: zielone, czerwone, z mlekiem kokosowym, łagodne lub pikantne… Tajowie nie obejdą się też bez deserów, z których większość przyrządza się z dodatkiem mleka kokosowego i egzotycznych owoców, których tutaj rzecz jasna nie brakuje. Koniecznie spróbować należy soczystego, słodkiego mango, durianu o niezwykle intensywnym zapachu, liczi, papai, mangostanu, rambutanu czy bardziej powszechnych w Europie bananów, które jednak występują w Tajlandii w tak licznych odmianach, że zdecydowanie jest w czym wybierać.

Ulubionym deserem Tajów jest bez wątpienia kleisty ryż ze skondensowanym mlekiem i dojrzałym mango – Khao Niaw Mamuang. My jednak polecamy w tajskim upale zwłaszcza świeżo wyciśnięte, gęste soki z tropikalnych owoców!
Ciekawostki
 • Dla Tajów głowa jest najważniejszą częścią ciała i z tego względu nie można dotykać głów innych osób. Dotyczy to również głaskania dzieci
 • Ogromnym szacunkiem cieszy się w Tajlandii rodzina królewska. Nie powinno się krytykować jej członków, ani nieodpowiednio obchodzić się z przedmiotami, na których widnieje królewski wizerunek np. z banknotami
 • Targowanie się podczas zakupów na lokalnym rynku to rzecz normalna, a wręcz oczekiwana
 • Przed seansem filmowy w kinie widzowie odsłuchują na stojąco królewski hymn
 • Tajowie mają obsesję na punkcie jasnej cery, dlatego większość kremów dostępnych na tutejszym rynku kosmetycznym ma działanie wybielające. Jasna cera to cecha arystokratów, zaś opalone osoby uważa się za pochodzące z chłopstwa. Nikogo, kto o tym wie, nie dziwi więc widok Tajek na plaży, które mają twarze owinięte chustami, na głowach kapelusze, a do tego ubrania zakrywające całe ciało
 • W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny
 • Podnoszenie głosu, wykłócanie się z obsługą hotelu, kelnerką czy sprzedawcą na lokalnym targu uważa się za niekulturalne. Wszystkie sprawy należy załatwiać w Tajlandii ze spokojem, bez zbędnego krzyku i pretensji, które dla Tajów są oznaką słabości
 • Tajlandia to kraj orchidei – na terenie kraju występuje około 1300 gatunków tych kwiatów, większość z nich nie ma nawet odpowiedników nazw w języku polskim. Orchidee rosną tutaj dosłownie wszędzie
 • Niekwestionowany symbol Tajlandii to słoń. Obchodzi się tutaj dzień słonia, organizuje się ponadto festiwal słoni, oddaje się im hołd. Te znaczące dla Tajów zwierzęta stanowią obiekt prawdziwego kultu. Nawet w logo słynnego, tajskiego piwa o nazwie Chang zobaczycie nic innego, a słonia właśnie!
 • W Tajlandii obowiązuje kalendarz, w którym rok 0 liczy się od dnia śmierci Buddy (paranibbana). Rok 2015 to 2558 w Tajlandii.

Poznaj szczegóły o kraju Tajlandia

Historia
Pierwsze zjednoczone królestwo na terenie Tajlandii miało swą siedzibę w Sukhotai w XIII wieku. Zaledwie wiek później zostało ono wchłonięte do potężnego Królestwa Syjamu ze stolicą w Ayutthai, które rządziło terytorium zbliżonym do obecnego państwa Tajlandzkiego oraz sporej części sąsiednich Kambodży i Laosu. Upadek Ayutthai związany z najazdem Birmańczyków w 1767 spowodował przeniesienie stolicy na teren obecnej dzielnicy Bangkoku – Thonburi, a w konsekwencji na drugi brzeg rzeki Chao Phraya, na wyspę Rattanakosin, gdzie po dziś dzień mieści się Pałac Królewski oraz Świątynia Szmaragdowego Buddy. Od tego momentu Tajlandią rządzi dynastia Chakri, która szczyci się faktem, że nigdy nie została podbita przez najeźdźców w tym również zachodnich kolonialistów, dzięki czemu Tajlandia stanowi kraj, który właściwie nie został poddany kolonizacji przez żadne imperium. W wyniku wielu mniej lub bardziej krwawych zamachów stanu, Syjam stał się Tajlandią o ustroju monarchii konstytucyjnej.
Geografia
Tajlandia leży w Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Indochińskim i częściowo na Półwyspie Malajskim, graniczy z Kambodżą, Laosem, Malezją i Birmą, zaś linia brzegowa ma długość ponad 3200 km. Tajlandia ma dostęp do wód Oceanu Indyjskiego, Pacyfiku oraz Morza Andamańskiego. Flora na terenie kraju jest niezwykle zróżnicowana, a najpowszechniej występująca szata roślinna to wilgotny las monsunowy, który porastają drzewa sandałowe, tekowe i hebany. Ponadto w Tajlandii występują lasy równikowe, namorzynowe i sawanny. Najbardziej charakterystyczne dla tajskiej fauny są bantengi, słonie indyjskie, rozmaite gatunki małp, tropikalnych ptaków i gadów.
Kultura i Religia
Tajlandia jest monarchią konstytucyjną, gdzie władzę sprawuje król oraz parlament, obecnie zdominowany przez wojsko. Król Rama IX (Bhumibol Adulyadej) był najdłużej panującym… i przy okazji najbogatszym monarchą na świecie, niemniej jednak w niezwykle rozwarstwionym społeczeństwie cieszył się prawdziwie wielką estymą. Podobizna króla występuje na banknotach, monetach i znaczkach. Za nawet najmniejszą zniewagę rodu królewskiego lub też nieposzanowanie wizerunku króla grozi kara więzienia. Dużą uwagę poświęca się hymnowi, który zazwyczaj słyszany jest dwa razy w ciągu dnia o równych porach. Podczas grania hymnu ustaje całe życie, samochody zatrzymują się, a piesi stoją na baczność.

Będąc w Tajlandii należy pamiętać o dwóch tabu, jakimi są części ciała: głowa i stopa. Podczas gdy głowa uważana jest za świętą i nie należy jej dotykać, nawet próbując kogoś pogłaskać, stopy uznawane są za plugawe. Wielką obrazą okazuje się kierowanie stóp w stronę lokalnych mieszkańców, tak jak i przechodzenie nad kimś siedzącym czy leżącym. Za haniebną może być uznana nawet próba zatrzymania toczącej się monety nogą (stopa + głowa, w dodatku Króla). O stopach pamiętać należy również wchodząc do czyjegoś domu, a często i nawet sklepu. W pomieszczeniach chodzi się boso, a buty zostawia przed drzwiami.
Tajowie są niezwykle przyjaźni i otwarci, stąd bardzo powszechne zdarzają się pytania o życie prywatne zachodnich turystów, które z reguły sprawiają w zakłopotanie (zarobki, wagę ciała, liczbę partnerów itp.) Za ciekawostkę może uchodzić również fakt, że Tajowie są niezwykle przesądni, więc chociażby każdy z dni tygodnia ma swój szczęśliwy oraz pechowy odpowiednik kolorystyczny. Z tego powodu nikogo nie powinno dziwić, że np. we wtorki wielu mieszkańców ubiera się na różowo.
Tajlandia słynie ze swego charakterystycznego tańca dworskiego, muzyki, architektury świątynnej, jedwabiu oraz widowiskowej sztuki walki – Muay Thai. Wszystkie te elementy przywędrowały do Syjamu od potężniejszego niegdyś sąsiada – Angkoru, który ostatecznie udało się Tajom podbić.

Buddyzm Teravada (Stara Szkoła) zwany również pejoratywnie Hinajaną (małym wozem) to główna religia regionu, w tym Tajlandii. Założeniem Teravady są Cztery Szlachetne prawdy, służące osiągnięciu oświecenia. Uznawana za cięższą drogę w dotarciu do celu (w tym przypadku nibbany), od powszechnego nurtu Mahajana. Każdy z chłopców przynajmniej raz w życiu wstępuje do nowicjatu lub zostaje mnichem, przywdziewając pomarańczowe szaty. Silne wpływy hinduistyczne oraz animistyczne najczęściej widoczne są w przydomowych ogródkach, które dekoruje się statuetkami hinduskich bogów (najczęściej Brama i Ganesha) oraz domkiem ochronnym dla duchów (Saan Phra Pum). W Tajlandii występuje silna wiara w gwiazdy i opiekuńcze amulety, dlatego mówi się, że modlitwy do Buddy kieruje się w sprawach życia przyszłego, natomiast powodzeniu spraw doczesnych należy dopomóc poprzez dodatkowe zabezpieczenia materialne w postaci przedmiotów mających przynosić szczęście.

Wycieczka do Tajlandii

Tajski island hopping
Idealna do nurkowania Koh Kradan, filmowa Koh Phi Phi, rozrywkowa Koh Phangan czy też leniwe Koh Yao Yai & Noi? Luksusowe wakacje w Tajlandii to możliwość odkrycia wszystkich tych możliwości podczas jednego z licznie odbywających się tu rejsów pomiędzy wyspami, a także szansa na odkrycie niewielkich, często nawet nienazwanych bezludnych wysepek, które nierzadko będą tylko i wyłącznie do Waszej dyspozycji!
Mi krop, durian i słynny pad thai
Tajska kuchnia należy do jednej z najlepszych i najpopularniejszych na świecie. Podczas ekskluzywnej podróży do Tajlandii będziecie mieli okazję spróbować najważniejszych przysmaków Azji Południowo-Wschodniej, do których należy między innymi mi krop – chrupiący makaron ryżowy w ostro-słodkim sosie, pad thai – mieszanka makaronu z warzywami, mięsem lub tofu, kiełkami, jajkiem i sosem rybnym oraz ukochany lub znienawidzony durian! Owoc o charakterystycznym kształcie wyróżnia się także nieco osobliwym smakiem oraz zapachem, przez niektórych opisywany jako połączenie malin i orzechów, przez innych jako masło z prażoną cebulką… Jego jedzenie, a nawet wnoszenie, zakazane jest w niektórych miejscach publicznych, jednak podobnie jak w przypadku prażonych bądź smażonych owadów, które powszechnie spotkacie tu w ulicznych street foodach, z pewnością jest to doświadczenie, które należy przeżyć podczas wakacji w Tajlandii!
Wakacje dla każdego
Niemal 1600 kilometrów z północy na południe i nieco ponad 700 ze wschodu na wschód – terytorium, jakie zajmuje dawny Syjam, daje możliwość połączenia ekskluzywnych wakacji w Tajlandii spędzonych w pięciogwiazdkowych hotelach, z najwyższej jakości usługami, trekkingami przez dzikie, wiecznie zielone dżungle czy odwiedzeniem uroczych i niekomercyjnych miasteczek. Na wakacjach w tym miejscu nie będą się nudzić ani najmłodsi ani też starsze pokolenia. Co więcej, mnogość dostępnych połączeń lotniczych pozwala bez problemu wyskoczyć na dzień lub dwa do nie tak odległego Angkor Watu na terenie Kambodży, do fascynującego Singapuru czy na plaże północnej Malezji, dzięki czemu Wasze luksusowe wakacje w Tajlandii możemy w niemal dowolny sposób uszyć na miarę.
Hotele w Tajlandii
Hotele w Tajlandii oferują niemal 800 tysięcy pokoi, dzięki czemu bez problemu znajdziecie tu zarówno proste i niedrogie obiekty, takie jak Thapwarin czy też Ton Nam Homestay oraz butikowe i klimatyczne perełki, między innymi Tamarind Village oraz Sevenseas Resort. Nie brak tu też hoteli najwyższej kategorii, będących idealnym zwieńczeniem luksusowej podróży do Tajlandii, spośród których szczególnie polecamy Wam The Surin, Rayavadee, Six Senses oraz The Sarojin.
Tajlandia – miejsca warte zobaczenia
Tajlandia – zwana niekiedy także krainą uśmiechu – to jeden z najczęściej wybieranych kierunków na pierwszą, egzotyczną podróż. Historyczne stolice, dżungle idealne do trekkingu, przepyszne jedzenie, klimatyczny, choć początkowo nieco chaotyczny Bangkok i setki przepięknych plaż – to tylko niektóre z możliwości, które czekają na Was podczas luksusowych wakacji w Tajlandii. Dodatkowo niemal 1500 tajskich wysp umożliwi Wam idealny wypoczynek niezależnie od tego, czy chcecie w tym miejscu nurkować, imprezować czy też spędzić kilka dni w ciszy i spokoju na niemal bezludnych plażach – bez problemu znajdziecie to wszystko w trakcie Waszej podróży do Tajlandii.

Wakacje i wycieczki w Tajlandii szyte na miarę

Hotele w Tajlandii

Kiedy jechać do Tajlandii?

POGODA W TAJLANDII

Do Tajlandii można podróżować cały rok. Północna i centralna część kraju znajdują się w strefie klimatu zwrotnikowego, a wybrzeża półwyspu malajskiego ulegają wpływom sezonowych monsunów o różnych porach roku.

CENTRALNA I PÓŁNOCNA TAJLANDIA
W północnej i centralnej części Tajlandii pora sucha trwa od listopada do maja. Po zimie (grudzień, styczeń), gdy temperatury w górzystych regionach mogą w nocy spadać do +5, rozpoczyna się pora gorąca i słupki rtęci sięgają 30° C. Od maja do lipca w regionie odczuwalne są wpływy południowo-zachodniego monsunu, który stopniowo przybiera na sile, by w sierpniu i wrześniu osiągnąć maksimum.

ZACHODNIE WYBRZEŻE
Na Phuket, półwyspie Krabi czy wysepkach Koh Lanta i Koh Ngai najlepsza pogoda panuje od listopada do marca. Wówczas delikatna bryza obniża odczuwalną wilgotność powietrza i utrzymuje przyjemną temperaturę (26-32°C). Monsun nadciąga tu już końcem maja, osiągając szczyt opadów we wrześniu i październiku. W pozostałych miesiącach w porach popołudniowych mogą występować krótkotrwałe ulewy.

WSCHODNIE WYBRZEŻE
Na wyspach Zatoki Tajskiej: Koh Samui, Koh Phangan i Koh Tao doskonała pogoda panuje od lutego do sierpnia. Temperatury oscylują w granicach 28 - 30°C, a przyjemny delikatny wiatr stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Na przełomie sierpnia i września nad wyspy napływa monsun przynoszący obfite opady, których maksimum przypada na październik i listopad.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Tajlandia – inspiracje podróżnicze

Tajlandia

Wycieczka do Tajlandii & Kambodży

Wycieczka do Tajlandii & Kambodży to kwintesencja egzotyki! Przed Wami piękne plaże porośnięte palmami, podwodny świat morza skrywający kolorową rafę, ciekawa kultura i pyszne, uliczne jedzenie. Tajlandia to gotowy przepis...
Zobacz więcej
Nurkowanie w Tajlandii

Nurkowanie w Tajlandii

Zanurz się w podwodnym królestwie, aby odkrywać feerię barw raf koralowych, różnorodność egzotycznych gatunków ryb i wielu innych stworzeń. Najlepiej w trakcie wycieczki objazdowej po Tajlandii udaj się na wyspy...
Zobacz więcej
Tajlandia, Bangkok, street food

Street food – spróbuj przysmaków Azji!

Na tę atrakcję wakacji w Tajlandii brak słów – trzeba jej po prostu spróbować! Bogactwo tajskiej kuchni jest znane nie od dzisiaj, również poza Azją, jednak jej najautentyczniejsze oblicze poznać...
Zobacz więcej
Tajlandia, mniejszości etniczne

Mniejszości etniczne

Na jeden dzień w podróży po Tajlandii przenieś się do osad plemion górskich Karen, Akha, Lisu i innych, które znajdują się na północy kraju, zachwycając swą kulturową odmiennością. Z pewnością...
Zobacz więcej
Tajlandia, niebiańska plaża

Niebiańskie plaże Tajlandii

W idyllicznych plażach na tajskich wyspach możesz przebierać do woli! Udaj się na wczasy w Tajlandii na jedną, dwie, a nawet trzy wybrane wysepki, których brzegi obmywają raz po raz lazurowe...
Zobacz więcej
Tajlandia, mnogość pałaców i świątyń

Świątynie Bangkoku & Chiang Mai

Zarówno w kosmopolitycznym Bangkoku jak i nieco mniej chaotycznym Chiang Mai ogrom architektonicznego dziedzictwa jest przejmujący i stanowi bardzo charakterystyczny element podróży do Tajlandii! Odkryj niesamowitość i różnorodność świątyń i...
Zobacz więcej
Kult słonia

Kult słonia

Odczuj na własnej skórze potęgę i jednoczesną łagodność świętego dla Tajów zwierzęcia – słonia. Jeśli masz ochotę, podczas wycieczki do Tajlandii poznaj słonia trochę lepiej, nakarm go, umyj, spędź z...
Zobacz więcej