Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Nurkowanie w Tajlandii

Zanurz się w podwodnym królestwie, aby odkrywać feerię barw raf koralowych, różnorodność egzotycznych gatunków ryb i wielu innych stworzeń. Najlepiej w trakcie wycieczki objazdowej po Tajlandii udaj się na wyspy Similan, Koh Tao, Koh Lantę czy Koh Phi Phi, których warunki do nurkowania zasłynęły jak świat długi i szeroki. Spodziewaj się świetnie prowadzonych centrów nurkowych, wykwalifikowanych dive masterów, znakomitych instruktorów, bogatej oferty wypraw, a przede wszystkim – gwarantowanych wrażeń podczas nurkowania w jednej z wybranych miejscówek.Wczasy w Tajlandii bez nurkowania nie byłyby takie same!

Nurkowanie w Tajlandii – informacje praktyczne

Tajlandia z pewnością kojarzy Wam się z chaotycznym zgiełkiem i oślepiającym blaskiem neonów Bangkoku, niezwykłą historią i tradycją, z jaką spotkacie się w Chiang Mai lub idyllicznymi wyspami i wysepkami południa. Jednakże nie tylko na lądzie ten kraj zachwyca swoim bogactwem krajobrazowym i kulturowym, ponieważ tuż pod taflą krystalicznie czystej wody kryje się równie fascynujące podwodne królestwo. Szczególną popularnością cieszy się nurkowanie w okolicach Phuket, Krabi oraz wysp Koh Phi Phi. Widoczność w niektórych miejscach dochodzi do 30 m głębokości – co jest niespotykane w wielu częściach świata. Z łatwością można więc podziwiać wspaniałe widoki podwodnych formacji skalnych, twardych i miękkich koralowców, rekinów wielorybich, mant, a nawet zatopionych statków.

Kiedy najlepiej nurkować w Tajlandii?

Wybierając Tajlandię jako kierunek Waszej wyprawy nurkowej, musicie mieć na względzie jej zróżnicowanie klimatyczne. Kraj ten otoczony jest wodami Morza Andamańskiego oraz Zatoki Tajskiej, co znacząco wpływa na jej warunki pogodowe. Aby jak najwięcej wycisnąć z waszej nurkowej podróży, najlepiej udać się tu porą suchą, od listopada do końca kwietnia – w szczególności, jeżeli jednym z Waszych punktów jest Park Narodowy Wysp Similan, który jest niedostępny przez resztę sezonu. Jak można się spodziewać, podczas pory deszczowej morze może być wzburzone, a widoczność ograniczona. Grudzień, styczeń i luty to zdecydowanie najbardziej oblegane przez turystów miesiące, dlatego należy zarezerwować miejsca w centrach nurkowych z wyprzedzeniem, aby uniknąć rozczarowania. Nie bez powodu tyle osób wybiera właśnie miesiące zimowe do nurkowania. Woda wtedy jest najbardziej przejrzysta, a podczas wyprawy nurkowej można spotkać rekiny wielorybie!

Ile kosztuje nurkowanie w Tajlandii?

Nurkowanie w Tajlandii jest stosunkowo niedrogie, szczególnie porównując je do innych polecanych miejsc do uprawiania tego sportu. Nawet podróżując budżetowo, najlepszą opcją będzie wyspa Koh Tao leżąca w Zatoce Tajlandzkiej. Dzięki ogromnej ilości centrów nurkowych, ceny za kursy i rejsy są tu stosunkowo niskie. Wiele szkół, zarówno u wybrzeży Zatoki Tajlandzkiej, jak i Morza Andamańskiego, oferuje pakiety i zniżki, szczególnie jeżeli posiada się własny sprzęt lub ma się doświadczenie w eksplorowaniu dna morskiego. Pamiętajcie, że wiele miejsc, głównie w okolicy Phuket, jest częścią morskich parków narodowych, dlatego aby uzyskać dostęp do tych lokalizacji, należy uiścić dodatkową opłatę.

Najlepsze miejsca do nurkowania

Hin Daeng i Hin Muang

W niedalekiej odległości od malowniczych wysepek Koh Phi Phi położone jest jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w Tajlandii – Hin Daeng. Te skalne podwodne urwiska porośnięte są czerwonymi koralowcami, których niewątpliwe piękno przyciąga nie tylko nurków, ale także wiele gatunków zwierząt. Okolice Hin Daeng odwiedzają często przedstawiciele rekinów wielorybich oraz mant olbrzymich, które z pewnością zaskoczą Was swoimi rozmiarami. Tuż obok znajduje się siostrzana formacja skalna zwana Hin Muang, którą pokrywa rafa koralowa w purpurowych odcieniach. Pionowa ściana z charakterystycznymi wierzchołkami, pomiędzy którymi można przepływać, pozwala bliżej przyjrzeć się maleńkim stworzeniom zamieszkującym te krystaliczne wody. 

Wrak King Cruiser

King Cruiser jest jednym z najlepszych miejsc do uprawiania nurkowania wrakowego w całej Azji! Był to prom łączący Phuket i wyspy Koh Phi Phi, który zatonął w 1997 roku po uderzeniu najprawdopodobniej w Anemone Reef. Obecnie King Cruiser stanowi atrakcję dla nurków, którzy mogą zwiedzać pozostałości statku spowite gamą kolorów tworzoną przez ławice ryb oraz sporej wielkości koralowce. To miejsce przeznaczone jest głównie dla osób posiadających doświadczenie w nurkowaniu, ze względu na występujące tam silne prądy, zmienną widoczność i potencjalne niebezpieczeństwa, które pojawiają się wraz z coraz większym zapadaniem się tego rdzewiejącego wraku.

Similan Islands

Jeśli wybieracie się do Tajlandii w celu odwiedzenia najpopularniejszych spotów nurkowych, obowiązkowym punktem Waszej wycieczki muszą stać się prawdziwie rajskie Similany! Ten archipelag składający się z zaledwie dziewięciu wysepek niezaprzeczalnie uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Wyspy Similan oferują bardzo zróżnicowany podwodny krajobraz. Zachodnie części wysp to skaliste formacje porośnięte twardymi koralowcami. Te głębokie nurkowiska przyciągają także wiele gatunków dużych ryb jak rekiny manty czy płaszczki. Z drugiej strony, wyspy są piaszczyste, a podziwiać tam możne okazałe ukwiały, gorgonie czy korale mózgowe, dzięki którym wschodnie ściany archipelagów wypełniają się kolorami. Odwiedzając Wyspy Similan, musicie mieć jednak na względzie, że wielu turystów również będzie chciało podziwiać ich piękno, dlatego musicie przygotować się na wszechobecne tłumy.

Shark Point

Shark Point to znakomite miejsce do nurkowania leżące pomiędzy Phuket a wyspami Koh Phi Phi. Jest to zgrupowanie podwodnych skał, których wierzchołki wychylają się znad tafli nierealnie turkusowej wody. Miejsce to charakteryzują kolorowe, miękkie koralowce oraz szerokie gorgonie zdobiące wapienne skały. Dzięki dobrej widoczności, z łatwością uda się Wam wypatrzeć koniki morskie czy niewielkie barwne rybki, które bujną rafę koralową zamieniły w swój plac zabaw. Podczas nurkowej wyprawy być może będą Wam towarzyszyć rekiny leopardzie, które odpoczywają na piaszczystym dnie.

Rodzaje nurkowania

Nurkowanie na rafie

Każdy nurek pragnie ujrzeć barwne rafy koralowe. Nie ma nic bardziej krzepiącego niż widok tysięcy tropikalnych ryb stłoczonych w pokaźnych ławicach. Relaksujące i piękne rafy koralowe nigdy nie przestają zadziwiać nawet najbardziej doświadczonych nurków, zresztą nigdy nie wiadomo, jaki cud natury kryje się za ogromnym wachlarzem gorgonii lub w którym ukwiale odnajdzie się bajkowy Nemo. Rafy koralowe to jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na Ziemi, który tętni życiem dziesiątek tysięcy gatunków. Zajmuje zaledwie niewielki procent powierzchni naszych oceanów, dlatego tak ważna jest ich ochrona.

Nurkowanie wrakowe

Nurkowanie wrakowe to pełen wrażeń i przygód typ zwiedzania podwodnego świata, który polega na eksplorowaniu zatopionych obiektów, jak statki czy samoloty. Większość zwolenników uważa nurkowanie wrakowe za niezwykle ekscytujące, ponieważ nie tylko mogą w ten sposób cofnąć się na moment do przeszłości, ale otwiera to również przed nimi nowe ścieżki odkrywania świata. Nie jest to jedynie metaforyczne „zanurzenie się” w głębi historii, ale zatopione obiekty potrafią być pokryte żywą gamą kolorów, którą tworzy bogata rafa koralowa. Oprócz tego morskie stworzenia wręcz uwielbiają bawić się w chowanego z nurkami, ukrywając się w zakamarkach statków. W Tajlandii wiele centrów nurkowych oferuje wyprawy powiązane z eksplorowaniem zatopionych wraków. Każdy zapalony nurek odnajdzie tu coś dla siebie!

Nurkowanie makro

Początkujący nurkowie zazwyczaj są pod takim wrażeniem po spotkaniu z takimi morskimi zwierzętami, jak kolorowe, tropikalne ryby, żółwie czy rekiny, że nie zwracają uwagi na niewielkie, ale równie zachwycające stworzenia chowające się w rafie koralowej. Aby dojrzeć tych nadzwyczajnych mieszkańców, należy powoli zbliżyć się i obserwować szczeliny rafy koralowej. W poszukiwaniach zdecydowanie pomogą obiektywy makro używane przy aparatach fotograficznych, od których pochodzi nazwa tego typu odkrywania podwodnego świata. Niektóre z niewielkich zwierzątek, które można spotkać w Tajlandii podczas nurkowania makro, to koniki morskie, iglicznie, smoki morskie, krewetki i wiele innych zaskakujących stworzeń. Każde z nich odgrywa naprawdę ważną rolę w ekosystemie. Oczyszczają one rafy koralowe z pasożytów oraz chronią koralowce i ukwiały przed intruzami.

Snorkeling w Tajlandii

Dla osób, które niekoniecznie uwielbiają odkrywać podwodny świat na dużych głębokościach, Tajlandia stwarza również idealne warunki do nurkowania z rurką! Od strony wybrzeża otoczonego Zatoką Tajlandzką wiele wysp stwarza idealne warunki do snorkelingu. Koh Chang, Koh Samui, Koh Phangan to świetne miejsca dla tego typu aktywności. Tajskie wody zamieszkuje ponad 900 gatunków ryb, a płytkie wody umożliwiają ich obserwację w pełnej okazałości. Poszukajcie charakterystycznych błazenków, ryb motylkowych, gigantycznych małży. Może będziecie mieli dostatecznie dużo szczęścia, aby ujrzeć niegroźne rekiny rafowe poszukujące swojego posiłku. Nurkowanie i snorkeling w Tajlandii z pewnością gwarantuje niezapomniane wspomnienia!

Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować