Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Chiang Mai /Tajlandia

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Miasto z długą historią i tradycją, z którą będziecie się stykać na każdym kroku. Widać ją w zabytkach, lokalnych wierzeniach i przesądach, kuchni i miejscowych świętach. Miasto, w którym trzeba pobyć dłuższą chwilę, by poczuć jego flow i totalnie się w nim zanurzyć. Nie bez powodu mieszka tu tak wielu Europejczyków, którzy przyjechali na chwilę, a zostali na lata. Chiang Mai zachwyca wspaniałymi świątyniami, kusi pysznym jedzeniem i barwnymi bazarami. Otaczają go malownicze szczyty górskie ze wspaniałym Szczytem Wroniego Stawu czyli Doi Inthanon, najwyższą górą Tajlandii i wiecznie zielone lasy chmurowe. Będąc w Chiang Mai wycieczki po okolicy to obowiązkowy punkt programu. Wśród tutejszych wzniesień schronienie znalazły tradycyjne plemiona górskie. Przyjrzyjcie się im bliżej. Jeżeli pojedziecie w góry na przełomie stycznia i lutego, utoniecie w różowych kwiatach sakury syjamskiej, a niezależnie od pory roku uderzy Was piękno tutejszych krajobrazów. Możecie zorganizować w Chiang Mai trekking na własną rękę lub skorzystać z usług agencji podróży. Dżungla jest też domem dla słoni, które na szczęście coraz częściej mogą cieszyć się spokojnym życiem w specjalnych sanktuariach. Przekonaliśmy Was? Jeżeli tak, przyjedźcie tu, oglądajcie, smakujcie i po prostu bądźcie.

Jak poruszać się po Chiang Mai?

Dawna stolica północnego królestwa Lanna leży 700 km od Bangkoku, ale dojazd jest tu stosunkowo łatwy. Kursują loty np. z Bangkoku lub Phuket, wygodne autobusy z rozkładanymi siedzeniami i kolej. Jeżeli chcecie połączyć przejazd z przygodą wybierzcie pociąg. Nocna podróż w wagonie sypialnym trwa ok. 12 godzin i jest całkiem komfortowa. A jak poruszać się na miejscu? Najlepiej piechotą. W Chiang Mai wszędzie jest blisko. Jeżeli jednak czeka Was dłuższy dystans lub goni Was czas, skorzystajcie z songthaew’a. To pick-up lub ciężarówka w fantazyjny sposób przerobiona na zbiorową taksówkę. Prawdziwie lokalny klimat! Te w Chiang Mai zwykle mają kolor czerwony i dlatego spotkacie się też z nazwą rot si daeng, co znaczy dosłownie „czerwony samochód”. Przydatna bywa aplikacja Grab. Za jej pomocą wypożyczycie motocykl lub samochód z kierowcą lub bez, w dobrej cenie lub zamówicie jedzenie. Z lotniska do centrum jeździ miejski autobus. Dworzec autobusowy leży 3 km od starego miasta i najlepiej przejechać tę trasę taksówką lub tuk-tukiem.

Gdzie nocować w Chiang Mai?

Miasto oferuje wiele opcji zakwaterowania, od backpackerskich hosteli po luksusowe hotele. Mieszkanie na terenie Starego Miasta, w obrębie murów, daje sporo możliwości. Możecie wybrać się na spacer wąskimi i naprawdę urokliwymi uliczkami o każdej porze dnia i nocy. Jest bezpiecznie, a w zasięgu ręki są zabytkowe świątynie i klimatyczne restauracyjki. Wyjątkowy urok mają butikowe hotele nawiązujące do tradycyjnej architektury. Często oferują możliwość skorzystania z tajskiego masażu, a nawet z lekcji gotowania lokalnych potraw. Jeżeli zdecydujecie się na nocleg poza miastem, wybierzcie homestay, czyli niewielki pensjonat prowadzony przez tajską rodzinę. To wspaniała możliwość przyjrzenia się z bliska lokalnemu życiu i nocleg w otoczeniu natury.

Co warto zobaczyć na Chiang Mai – najlepsze atrakcje turystyczne

W Chiang Mai atrakcje turystyczne skupiają się głównie w okolicy otoczonego murami Starego Miasta. Oto kilka naszych propozycji:

Nocny market

Jedwabne szale, posążki buddy i kolorowe sowy. Rzeczy przydatne i zbędne. Wszystko wielobarwne i dużej ilości. Gwar, śmiech, głośnie targowanie. I te zapachy! Zupy w torebkach, snacki na patykach, egzotyczne owoce w kostkach. Możecie lawirować z posiłkiem pomiędzy kupującymi, albo przysiąść na plastikowym krzesełku, na brzegu płynącego tłumu. Na nocnym markecie kupicie pamiątki, ubierzecie się i najecie do syta, skorzystacie z masażu i zagracie w szachy. Gdzie? Po wschodniej stronie Starego Miasta, wzdłuż ulicy Chang Khlan. A gdy będzie Wam mało, pamiętajcie, że to nie jedyny market w Chiang Mai. Bazar niedzielny organizowany jest wieczorami wzdłuż całej ulicy Rachadamnoen, sobotni wzdłuż ulicy Wua Lai i jest znany z wyrobów ze srebra. Na Bazar Khamtien sprzedaje się egzotyczne rośliny, a Thipanet Market słynie z rzemiosła.

Pomnik Trzech Króli

Historia pomnika sięga dawnych czasów, kiedy tą północną prowincją rządził król Mengrai (1259–1317). Wówczas jego królestwo nosiło nazwę Lanna. Król chciał zbudować stolicę, ale jej miejsce i plan postanowił najpierw skonsultować ze swoimi „braćmi” – królem Ram Khamphaengiem władającym Sukhothai i Ngammuangiem rządzącym Phayao. Razem zaobserwowali siedem dobrych wróżb, co przypieczętowało decyzję o ulokowaniu stolicy w tym miejscu. Na pamiątkę powstania Chiang Mai i sojuszu trzech królów postawiono pomnik. Dziś, szczególnie w weekendowe wieczory zbierają się tu muzycy, tancerze oraz różni uliczni artyści i magicy.

Mury miejskie i bramy

Spacerując wzdłuż fosy w Chiang Mai możecie podziwiać zachowane mury miejskie sprzed 700 lat. Przy budowie fortyfikacji obronnych z czterema bramami (później dobudowano jeszcze dwie) i wieżami obserwacyjnymi pracowało ponoć 40 000 robotników, a budowa trwała jedynie cztery miesiące. Każda brama miała swoje odrębne zastosowanie w życiu codziennym, a do czasów II wojny światowej były jedynym sposobem, aby dostać się do miasta. Pilnie je strzeżono i zamykano na noc. Przy planowaniu miasta ogromne znaczenie przykładano do starych wierzeń i astrologii. Do dziś mieszkańcy Chiang Mai wierzą, że duchy opiekuńcze mieszkają w pobliżu bram, i co roku odbywa się ceremonia ku ich czci.

Wat Chiang Mai

Od początku istnienia, centrum Chiang Mai było przeznaczone pod cele polityczne, jako siedziba ówczesnego króla, i religijne. Ponoć ponad 300 świątyń jest w Chiang Mai; zwiedzanie zacznijcie od najważniejszej z nich, czyli Wat Phra Singh. To piękny, bogato zdobiony kompleks świątynny, którego początki sięgają XIV wieku. Mniej okazała, ale również godna uwagi jest świątynia Wat Chedi Luang. Niegdyś znajdował się w niej słynny Szmaragdowy Budda, którego dziś można oglądać w Bangkoku. Uwaga! Zgodnie z buddyjską tradycją, kobiety mają zakaz wstępu do tego sanktuarium, a wejścia strzegą opiekuńcze demony. Jeżeli wybieracie się do buddyjskiej świątyni pamiętajcie o zakryciu ramion i kolan. Okażcie szacunek mnichom i mniszkom, i pamiętajcie, że kobiety nigdy nie powinny dotykać, patrzeć w oczy ani nawet podawać niczego mnichowi. Wybierzcie się do świątyni wcześnie rano, kiedy mnisi wracają z jałmużny.

Słonie w Chiang Mai

Chiang Mai, Tajlandia – co jest Waszym pierwszym skojarzeniem? Słonie oczywiście! Od wieków w Tajlandii uważane są za zwierzęta święte. Tajowie wierzą, że zostały podarowane ludziom przez Buddę i posiadają moc sprowadzania deszczu. Otaczane są szacunkiem, ale jednocześnie wykorzystywane do ciężkich prac w polu. Wraz z rozwojem turystyki, stały się atrakcją numer jeden w Tajlandii. Niestety, często zapewnienie egzotycznej rozrywki turystom poprzedzone jest brutalną tresurą słoni i okupione ich cierpieniem. Wskutek działań człowieka, populacja słoni w Tajlandii zmniejszyła się w ostatnich stu latach o 95%. Ponad 90% słoni w Tajlandii jest udomowionych i nie ma prawa, które by je chroniło przed nieodpowiedzialnymi właścicielami. Słonie stare, niezdolne do pracy są porzucane. Szansą i nadzieją dla nich są sanktuaria jak np. Elephant Nature Park w Chiang Mai, w których okaleczone i schorowane zwierzęta znajdują schronienie. W takich ośrodkach słonie można podglądać w naturalnym środowisku, pobyć z nimi, nakarmić i wykąpać się z nimi w rzece. Oczywiście to nadal forma turystyki, ale zwierzętom nie dzieje się krzywda, a pieniądze, które zapłacicie za odwiedzenie sanktuarium, zostaną spożytkowane na ich leczenie i wykarmienie. Zanim więc zdecydujecie się na przejażdżkę na słoniu lub weźmiecie udział w pokazie sztuczek, zastanówcie się, czy na pewno takiej rozrywki potrzebujecie. Zamiast tego, udajcie się do miejsca, w którym żyją szczęśliwe słonie i dowiedzcie się czegoś więcej o tych pięknych, wrażliwych wielkoludach.

Pogoda i klimat w Chiang Mai

Kiedy przyjechać do Chiang Mai? Optymalnym czasem jest okres od września do lutego. W ciągu dnia wówczas jest ok. 25°C, a pogoda jest idealna do zwiedzania. Pamiętajcie jednak, że w tym czasie przyjeżdża tu najwięcej turystów, a ceny są wyższe niż w pozostałej części roku. Jeżeli macie w planie wycieczkę w góry, zabierzcie cieplejsze ubrania, bo temperatura w nocy potrafi spaść do kilku stopni powyżej zera. W porze suchej, od marca do czerwca, panują w Chiang Mai upały dochodzące w szczycie tutejszego lata nawet do 40°C. Jest to też pora wypalania pól przez rolników. Powoduje to gorszą widoczność, a dla osób zmagających się z chorobami dróg oddechowych np. astmą, jest to najmniej polecany czas. Udanym wakacjom nie powinna przeszkodzić pora deszczowa. Zwykle deszcze są przelotne i rzadko pada cały dzień.

Kuchnia w Chiang Mai

To temat rzeka. Tajska kuchnia to prawdziwa bomba smaków i kolorów, a w Chiang Mai spróbujecie wszystkiego, co w niej najlepsze. Ba! Nawet nauczycie się przyrządzać tajskie potrawy. Działa tu wiele szkół gotowania. Z pierwszej ręki dowiecie się, jak wyczarować w kuchni rasowego pad thaia, sałatkę z papai czy pyszne curry. A jeżeli nie ufacie swoim kulinarnym umiejętnościom, wybierzcie się do restauracji lub na lokalny targ. Co warto zjeść w Chang Mai? Z uwagi na bliskość gór i chłodny klimat potrawy często są bardzo sycące i przesycone rozgrzewającymi przyprawami. Daje się w nich wyczuć również wpływy sąsiednich krajów, Birmy i Chin. Królują potrawy mięsne i mleko kokosowe nie jest podstawowym składnikiem, a zupy i curry bazują na treściwym, klarownym bulionie. Spróbujcie gaeng hang lay moo – to gęste curry z wieprzowiną, imbirem, tamaryndowcem i indyjskimi przyprawami. Najsłynniejszym daniem w okolicy jest khao soi – północnotajska zupa z wołowiną lub kurczakiem, czerwonym curry, kurkumą i kokosowym bulionem, podawana z pierzynką chrupiącego makaronu. Wiadomo, że Polska kiełbasa stoi. Czy można to samo powiedzieć o Chiang Mai? Spróbujcie sai oua i sami odpowiedzcie na to pytanie. Grillowane kiełbaski nasycone są wspaniałą mieszanką tajskich przypraw i ziół, takich jak trawa cytrynowa i liście limonki. Tradycyjny sposób przygotowania miał im zapewnić świeżość przez wiele dni. Na koniec polecimy Wam jeszcze niecodzienną sałatkę z młodego jackfruita, i oczywiście z wieprzowiną. Tajowie wierzą, że owoc ten przynosi szczęście. Jest gotowany podczas ważnych ceremonii, na weselach i w Nowy Rok, aby zapewnić sobie sukces i dobrobyt.


Zwiń
Kiedy jechać do Chiang Mai?

Kiedy jechać do Chiang Mai?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Bangkok, mniejszości etniczne w Chiang Mai i relaks na Khao Lak

Od 12 100 zł

Tajlandia - Bangkok, Chiang Mai, Khao Lak

Kraina uśmiechu, słoni, rajskich plaż, idyllicznych wysp, lazurowych wód oraz kuchni bogatej w smaki i zapachy, o jakich się Wam nie śniło. A do tego masa wrażeń podczas trekkingowych atrakcji w dżungli i kulturowa mieszanka barwnego Chiang Mai.

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Chiang Mai

Chiang Mai

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować