Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Koh Tao /Tajlandia

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Koh Tao jest niewielką wyspą położoną na wschodnim wybrzeżu kraju, nad Zatoką Tajlandzką. Wyspa jest znacznie mniejsza niż inne popularne kurorty w Tajlandii – ma ona zaledwie 21 km² powierzchni. Nazywana bywa Turtle Island, ze względu na linię brzegową, która kształtem przypomina żółwia. Nie tylko z tego powodu nazwa okazała się trafna – wyspę zamieszkują także dwa gatunki żółwi. Koh Tao słynie z idealnych warunków do różnych uprawiana sportów wodnych, a w szczególności do nurkowania. Na miejscu można skorzystać licznych ofert szkół nurkowania, a Koh Tao to doskonałe miejsce, by poznać uroki podwodnego świata. Rafy na wyspie są zachwycające, a ich obserwacja nie jest zakłócana przez dużą liczbę turystów. Koh Tao będzie doskonałym celem podróży również dla osób poszukujących relaksu na pięknych, piaszczystych plażach. Baza turystyczna na wyspie nie jest jeszcze mocno rozwinięta, więc można cieszyć się tu ciszą i spokojem.

Koh Tao – dlaczego wyspa śmierci?

Koh Tao, choć słynie przede wszystkim z pięknych widoków, rajskich plaż, cudownych raf koralowych oraz niezapomnianych nocnych imprez, ma również swoją ciemną stronę. Od kilku lat nazywana jest Wyspą Gwałtu albo Wyspą Śmierci. W ciągu ostatnich kilku lat na wyspie zostało zaginęło lub zmarło w niewyjaśnionych okolicznościach kilkunastu europejskich turystów. Pierwszy taki incydent miał miejsce w 2014 roku, kiedy odnaleziono tu ciała dwóch turystów z Wielkiej Brytanii. O zabójstwo oskarżono wtedy dwóch imigrantów z Birmy, którzy pracowali w jednym z okolicznych barów. Choć obywatele Birmy starali się wycofać zeznania, w których początkowo przyznali się do winy, sąd utrzymał wyrok, odnosząc się do opinii policji i uznając, że żaden obywatel Tajlandii nie mógłby popełnić takiego przestępstwa. Sprawa do tej pory budzi wiele wątpliwości. W kolejnych latach na Koh Tao miało miejsce kilka innych przypadków zaginięcia bądź śmierci europejskich turystów. Przy każdym z tych przypadków policja wykluczyła udział osób trzecich. Raporty sporządzone przez służby oraz prace podczas śledztwa wzbudzają wśród członków rodzin ofiar wiele wątpliwości, lecz prawda na temat wspomnianych incydentów najprawdopodobniej wciąż pozostanie tajemnicą.

Jak dostać się na Koh Tao?

Na Koh Tao, tak jak na pozostałe wyspy leżące w Zatoce Tajlandzkiej, kursują promy. Jest to jedyny środek transportu, którym można dotrzeć na wyspę. Na Koh Tao najprościej dostać się z portu Don Sak w Surat Thani oraz z portu Chumphon, a także z Koh Samui i Koh Phangan.

Jeśli planujecie podróżować na Koh Tao z Bangkoku, możecie skorzystać z oferty biura Lomprayah i wykupić łączony bilet na prom i autobus. Pierwszy etap podróży obejmuje przejazd autobusem z Bangkoku do portu Chumphon, a następnie rejs promem, który trwa niecałe dwie godziny. Drugą z możliwości jest wykupienie biletu lotniczego łączonego z biletem na prom. Bilet obejmuje podróż samolotem z lotniska Don Muang do Surat Thani, a następnie rejs promem z portu Don Sak na Koh Tao. W cenie biletu zawarte są wszystkie transfery. Należy pamiętać, że taki bilet łączony można wykupić tylko na określone godziny, gdyż wieczorami promy już nie kursują.

Najlepsze punkty widokowe na Koh Tao

Viewpoint the best

Jest to doskonałe miejsce, aby podziwiać zachód słońca, a także widoki na zachodnią stronę wyspy oraz plażę Sai Ri. Wędrówka na punkt widokowy rozpoczyna się z miejsca, gdzie z łatwością można dojechać samochodem, a następnie wybrać się na pieszą wędrówkę.

Mango Viewpoint

Punkt widokowy Mango Viewpoint leży w północnej części wyspy, tuż przy drodze do Mango Bay. Jest on zlokalizowany tylko 15 minut drogi od plaży Sai Ri, głównego ośrodka turystycznego na wyspie. Do ścieżki prowadzonej na punkt widokowy dojechać można samochodem, a na szczyt można wjechać także skuterem. Jest to dogodne rozwiązanie tylko wtedy, gdy jest ładna, bezdeszczowa pogoda, gdyż droga na punk widokowy jest stroma. Na Mango Viewpoint obowiązuje opłata za wstęp w wysokości 100 BHT.

Piera Point

Piera Point to niewielki, ukryty na wschodzie wyspy punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama na Leuk Bay. Z punktu można także podziwiać urokliwe wschody słońca na Koh Tao.

Plaże na Koh Tao

Sai Ri Beach (Sairee Beach)

Sai Ri Beach jest to główna i największa plaża na wyspie Koh Tao, o długości prawie 2 km. Plaża znajduje się na zachodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko głównego portu. Turyści mogą na miejscu skorzystać wielu restauracji i barów, wypożyczyć skuter, a także zapisać się na lekcje nurkowania. Jest to idealne miejsce dla osób chcących wypocząć na leżaku, a także dla tych aktywnych fizycznie oraz dla rodzin z dziećmi. Sai Ri Beach tętni życiem nie tylko w dzień – lokalne sklepy oraz bary są otwarte do późnych godzin, więc nawet nocą nie można się tu nudzić.

Haad Thien Beach

Haad Thien Beach to jedna z piękniejszych, a zarazem bardzo kameralna plaża na Koh Tao, nazywana także Rocky Bay lub Shark Bay, jako że nurkując w jej okolicach ponoć można zobaczyć rekina – żarłacza rafowego czarnopłetwego. Krystalicznie czysta i ciepła woda oraz biały piasek tworzą niezwykle rajski klimat. Wolny czas na plaży można spędzić pływając, nurkując lub po prostu opalając się – to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, ale również par i samotnych podróżników. Plażę otaczają granitowe skały, które tworzą zaciszną zatoczkę. Linia brzegowa Haad Tien Beach jest całkowicie zajęta przez hotele, udogodnienia na plaży są zatem dostępne tylko dla gości hotelowych.

Chalok Baan

Plaża Chalok Baan jest trzecią co do wielkości na Koh Tao. W okolicy plaży infrastruktura turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta, znajduje się tu wiele hoteli, restauracji, barów i sklepów, a także ośrodków oferujących usługi nurkowe. Plaża jest bardzo długa i charakteryzuje się łagodnym zejściem do wody. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi lub par, które szukają chwili relaksu.

Nurkowanie na Koh Tao

Tajlandia jest uważana za jedno z najbezpieczniejszych miejsc do nurkowania i snorkelingu na świecie, a Koh Tao będzie idealnym miejscem dla osób, które chciałyby postawić swoje pierwsze kroki w poznawaniu podwodnego świata. Na wyspie działa mnóstwo ośrodków nurkowych, które umożliwiają zdobycie podstawowych umiejętności oraz stosownych świadectw – podobno na Koh Tao wydawanych jest więcej certyfikatów nurkowych niż gdziekolwiek indziej na świecie. Nurkowanie na tej wyspie jest także bardzo atrakcyjne cenowo, a krystalicznie czysta, a zarazem ciepła woda zapewnia idealną widoczność – w niektórych miejscach wynosi ona nawet 30 metrów. Trudno o podobne warunki do nurkowania w innych częściach świata. Na Koh Tao nawet płytkie wody obfitują w bogactwo fauny i flory, podwodny świat zachęca każdego, kto jest gotów na wielką przygodę.

Zwiń
Kiedy jechać na Koh Tao?

Kiedy jechać na Koh Tao?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Koh Tao

Koh Tao

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować