Kiedy jechać do Bangkoku?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Kiedy jechać do Bangkoku?

Bangkok, tętniąca życiem stolica Tajlandii, stanowi bramę do fascynującego świata pełnego kontrastów, gdzie tradycja współistnieje z nowoczesnością, a zgiełk ulicznego życia przeplata się z oazami spokoju w świątyniach. Jest to miasto, które nigdy nie śpi, oferując odwiedzającym nieograniczone możliwości odkrywania – od majestatycznych pałaców i świątyń zdobionych złotem, przez tętniące życiem bazary, aż po ekskluzywne centra handlowe i restauracje serwujące kuchnię z każdego zakątka świata. Bangkok przyciąga swym niepowtarzalnym urokiem – z jednej strony jest to metropolia przesiąknięta bogatą historią i kulturą, a z drugiej nowoczesne miasto, które dynamicznie wchodzi w XXI wiek, oferując wszystko, co najlepsze w azjatyckiej nowoczesności. Znany z przyjaznych mieszkańców, wyśmienitej kuchni ulicznej oraz imponującej architektury, Bangkok stanowi serce Tajlandii, do którego co roku zmierzają miliony turystów z całego świata.

Tajlandia, Bangkok, Wielki Pałac i świątynia Szmaragdowego Buddy

Bangkok – Wielki Pałac Królewski i Świątynia Szmaragdowego Buddy

Decyzja o tym, kiedy odwiedzić Bangkok, może znacząco wpłynąć na Wasze doświadczenia i wrażenia z podróży. Ze względu na jego tropikalny klimat, poszczególne pory roku oferują odmienną atmosferę i możliwości odkrywania uroków Bangkoku. Pogoda w Bangkoku charakteryzuje się kilkoma sezonami, w tym gorącym, wilgotnym okresem deszczowym oraz chłodniejszym czasem, który dla wielu jest najbardziej przyjemny. Każdy z nich ma swoje unikatowe zalety i może wpłynąć na plany zwiedzania, dostępność atrakcji oraz ogólny komfort podróży.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej każdej porze roku w Bangkoku, zastanowimy się, co najlepiej robić i co zobaczyć, oraz doradzimy, kiedy najlepiej zaplanować wizytę, aby w pełni cieszyć się wszystkim, co ta fascynująca metropolia ma do zaoferowania. Bez względu na to, czy jesteście miłośnikami kultury, szukacie miejskich przygód czy po prostu chcecie zanurzyć się w egzotycznej atmosferze Tajlandii, Bangkok zawsze ma coś niezwykłego do zaoferowania!

LISTOPAD – LUTY – ŚWIETNY CZAS NA WYCIECZKĘ DO BANGKOKU

Okres od listopada do lutego w Bangkoku to czas, który przynosi wytchnienie od gorącego, wilgotnego klimatu, otwierając przed mieszkańcami i turystami sezon pełen przyjemnych temperatur, mniejszej ilości opadów i bogatego kalendarza kulturalnych festiwali. W tym okresie, kiedy słupki rtęci rzadko przekraczają 30°C w ciągu dnia i spadają w okolice 20°C nocą, Bangkok przemienia się w idealne miejsce do eksploracji zarówno jego tętniących życiem ulic, jak i zabytkowych zakątków.

To właśnie teraz, przy łagodniejszej pogodzie, podróżnicy mogą w pełni docenić piękno i majestatyczność Wielkiego Pałacu czy Wat Pho, nie martwiąc się o paraliżujące upały czy nagłe monsunowe deszcze. Wieczory stają się idealną porą na rejsy po rzece Chao Phraya, oferując niezapomniane widoki oświetlonego nocą miasta i chłodniejszy powiew wieczornej bryzy.

Jednak to nie tylko atrakcje turystyczne przyciągają w tych miesiącach do Bangkoku. Miasto ożywa dzięki licznie odbywającym się festiwalom, z których każdy dodaje barw i energii do już i tak dynamicznej stolicy Tajlandii. Listopadowy Loi Krathong, święto świateł, wypełnia wieczorne niebo i wody Bangkoku tysiącami lampionów i małych łódeczek, tworząc magiczną atmosferę i dając obietnicę szczęścia oraz oczyszczenia. Grudzień z kolei, przynosi obchody Święta Konstytucji, które, choć może nie oferuje tak widowiskowych celebracji jak inne festiwale, to jednak jest ważnym momentem w życiu miasta, podkreślającym jego bogatą historię i tradycję.

Początek nowego roku to czas pełen radości i nadziei, kiedy mieszkańcy i odwiedzający zbierają się, aby wspólnie świętować, uczestnicząc w imprezach sylwestrowych, które trwają do białego rana. Wszystko to sprawia, że grudzień i styczeń to miesiące, kiedy Bangkok nie tylko świętuje, ale także łączy ludzi z różnych kultur i krajów, oferując im wspólne doświadczenia i niezapomniane wspomnienia.

Podsumowując, listopad do lutego to zdecydowanie najlepszy czas na odwiedzenie Bangkoku. Nie tylko ze względu na bardziej komfortowe warunki pogodowe, ale także dzięki bogactwu kulturalnemu, które o tej porze roku wydaje się być na wyciągnięcie ręki. To okres, gdy miasto pokazuje swoje najpiękniejsze oblicze, zapraszając do wspólnego celebrowania jego unikatowego dziedzictwa i współczesności.

MARZEC – MAJ – NAJGORĘTSZE MIESIĄCE W BANGKOKU

Okres od marca do maja w Bangkoku to najgorętsze miesiące, które stanowią niewątpliwie wyzwanie dla odwiedzających, ale jednocześnie niepowtarzalne możliwości doświadczenia tajskiej kultury w pełnym rozkwicie. W tym okresie, z temperaturami często przekraczającymi 35°C i rosnącą wilgotnością, życie w mieście nabiera innego tempa. Poranki i późne popołudnia stają się kluczowymi momentami na odkrywanie zabytków Bangkoku, takich jak Wielki Pałac czy świątynie Wat Arun i Wat Pho, kiedy to gorąco jest nieco mniej odczuwalne. Wieczory przynoszą odświeżające ochłodzenie, idealne na eksplorację nocnych rynków, które tętnią życiem, oferując bogactwo ulicznej kuchni i niezliczone skarby do odkrycia. W tych miesiącach Bangkok rozbrzmiewa również echem festiwali i świąt. Songkran, czyli obchodzony w kwietniu tajski Nowy Rok, przemienia ulice miasta w arenę największej na świecie bitwy na wodę. Jest to czas pełen zabawy i śmiechu, który jednocześnie daje możliwość uczestnictwa w starożytnej tradycji oczyszczania i odnowy. Centralnym elementem obchodów Songkranu jest woda, która ma nie tylko ochładzać w najgorętszym okresie roku, ale przede wszystkim służyć oczyszczeniu i odcięciu od pecha minionego roku. Mieszkańcy i turyści uczestniczą w gigantycznych bitwach na wodę, które odbywają się na ulicach miasta. Ludzie wyposażeni w pistolety na wodę, wiadra i węże ogrodowe, z radością oblewają się nawzajem, śmiejąc się i tańcząc. Oprócz żywiołowych zabaw wodnych, Songkran to także czas głęboko zakorzenionych tradycji. Wiele osób odwiedza w tym czasie świątynie, aby oddać hołd Buddzie, uczestniczyć w ceremoniach i modlić się o szczęście w nadchodzącym roku. Tradycyjnie, Tajowie uczestniczą w rytuałach polewania wodą posągów Buddy, co ma symbolicznie oczyszczać z negatywnych energii i przynosić dobre uczynki.

Wesak, obchodzony w maju, mający upamiętniać narodziny, oświecenie oraz śmierć Buddy, pozwala z kolei zanurzyć się w duchowości i refleksji, poprzez obserwację, jak Tajowie oddają cześć Buddzie, co stanowi unikatowe doświadczenie kulturowe. Podczas tego święta, Bangkok przemienia się w miasto pełne spokoju i skupienia. Już od wczesnych godzin porannych, mieszkańcy miasta oraz mnisi gromadzą się w świątyniach, aby uczestniczyć w ceremoniach i rytuałach religijnych. Jednym z głównych punktów obchodów jest składanie ofiar z kwiatów, kadzideł i tradycyjnych lamp olejnych jako symboli szacunku i pobożności. Wiele osób korzysta również z okazji, aby podjąć w tym dniu pięć lub osiem wskazań buddyjskich, które są bardziej rygorystycznymi formami praktyk moralnych. Świątynie w całym Bangkoku, takie jak Wat Phra Kaew, Wat Pho czy Wat Arun, stają się centrami celebracji, przyciągając wiernych pragnących uczestniczyć w modlitwach i medytacjach. Szczególnie poruszającym momentem jest wspólne zapalanie świec i medytacja o zmierzchu, kiedy to wierni, trzymając zapalone świece, okrążają główne budynki świątynne trzy razy, co symbolizuje szacunek dla Buddy, jego nauk (Dharmy) i wspólnoty mniszej (Sanghi).

Pomimo wyzwań związanych z wysokimi temperaturami, te miesiące są wyjątkowym czasem na odwiedzenie Bangkoku. Miasto oferuje niezliczone możliwości do odkrywania swojej bogatej historii, kultury i tradycji, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Uczestnictwo w lokalnych festiwalach i świętach dodaje głębi podróży, pozwalając nie tylko na zobaczenie, ale i doświadczenie prawdziwego ducha i serca tajskiego narodu. Tak więc, pomimo gorąca, okres od marca do maja to czas, gdy Bangkok odsłania swoje najbardziej kolorowe oblicze, zapraszając odwiedzających do wspólnego świętowania, odkrywania i cieszenia się jego niezwykłą atmosferą.

PORA DESZCZOWA W BANGKOKU – CZERWIEC – SIERPIEŃ

Miesiące od czerwca do sierpnia w Bangkoku to czas, gdy miasto pogrąża się w porze deszczowej, przynosząc ze sobą wyzwania w postaci wysokiej wilgotności i nagłych opadów deszczu. Jednak nawet w tych miesiącach tajska stolica pozostaje pełna energii i oferuje mnóstwo możliwości odkrywania i uczestnictwa w lokalnym życiu, wzbogaconym o festiwale i wydarzenia kulturalne. W tych miesiącach, temperatura w Bangkoku często sięga ponad 30°C, utrzymując się na wysokim poziomie, który potęgowany jest przez wysoką wilgotność powietrza. Deszcze, choć obfite, mają zazwyczaj krótkotrwały charakter i często występują w popołudniowych lub wieczornych godzinach. Dzięki temu, rano i wczesnym popołudniem można bez większych przeszkód planować zwiedzanie miasta.

Mimo potencjalnych niedogodności pogodowych, Bangkok nie traci na atrakcyjności. Poranne i wczesnopopołudniowe godziny to idealny czas na odwiedzenie największych atrakcji Bangkoku. Częste deszcze sprawiają, że miasto jest bardziej zielone i odświeżone, co dodaje mu uroku. Deszczowa aura sprzyja również odkrywaniu wewnętrznych atrakcji Bangkoku, takich jak muzea, galerie sztuki czy centra handlowe, które oferują ucieczkę przed deszczem i upałem. Warto odwiedzić Muzeum Narodowe w Bangkoku, aby zgłębić historię Tajlandii, czy Bangkok Art and Culture Centre, by zanurzyć się w współczesnej sztuce tajskiej.

W tym okresie w Bangkoku odbywają się również liczne festiwale i święta, które dodają miastu kolorów. Jednym z nich jest święto Asanha Bucha, obchodzone w lipcu, upamiętniające pierwsze kazanie Buddy. W Bangkoku, podobnie jak w całej Tajlandii, dzień Asanha Bucha obfituje w religijne ceremonie i praktyki. Wierni gromadzą się w świątyniach, aby oddać cześć Buddzie, uczestnicząc w modlitwach, medytacjach i słuchaniu kazań. Tradycyjne ofiary, takie jak jedzenie, kwiaty i kadzidełka, składane są mnichom, co jest wyrazem szacunku i wdzięczności za ich duchowe przewodnictwo. Jednym z najbardziej wzruszających i symbolicznych aspektów święta jest procesja z zapalonymi świecami, która odbywa się wieczorem. Wierni, trzymając świece, kwiaty i kadzidła, okrążają główne budowle świątynne trzy razy w medytacyjnej ciszy. Obchody Asanha Bucha w Bangkoku oferują unikatową okazję do doświadczenia autentycznej kultury i duchowości Tajlandii, pozwalając zarówno mieszkańcom, jak i turystom na uczestnictwo w tradycyjnych praktykach buddyjskich i głębsze zrozumienie znaczenia tego święta w życiu Tajów.

Czerwiec do sierpnia to także okres, gdy miłośnicy jedzenia mogą delektować się niezliczonymi festiwalami kulinarnymi, prezentującymi bogactwo tajskiej kuchni. Wielu restauratorów i sprzedawców ulicznych oferuje specjalne dania i przysmaki, co pozwala na prawdziwą kulinarną podróż po Tajlandii bez opuszczania stolicy. Jednym z festiwali, który może przypadać w tym okresie, jest Festiwal Wegetariański. Chociaż jest on bardziej związany z konkretnymi datami księżycowymi i może różnić się co do czasu, czasami jego obchody mogą przypadać na późne lato. Festiwal ten jest obchodzony głównie w chińskich społecznościach w całej Tajlandii, w tym w Bangkoku, i charakteryzuje się powstrzymaniem się od spożywania mięsa i różnymi rytuałami mającymi na celu oczyszczenie ciała i ducha. Ulice Chinatown zapełniają się straganami oferującymi wegetariańskie przysmaki, a atmosfera miasta staje się jeszcze gorętsza i kolorowa.

Mimo że pora deszczowa w Bangkoku może wydawać się mniej atrakcyjna dla niektórych podróżników, to właśnie w tych miesiącach miasto odkrywa przed nami swoją inną twarz, pełną życia, kultury i niezapomnianych doświadczeń. Deszczowa aura nie powstrzymuje Bangkoku przed świętowaniem i zapraszaniem odwiedzających do wspólnego celebrowania jego niezwykłej atmosfery.

WRZESIEŃ I PAŹDZIERNIK W BANGKOKU

Wrzesień i październik w Bangkoku to końcówka pory deszczowej, przynoszącej ze sobą zmienne warunki pogodowe, od intensywnych opadów deszczu po słoneczne dni. Pomimo to, Bangkok pozostaje pełen życia, oferując bogatą gamę atrakcji i wydarzeń. W tym czasie temperatura w Bangkoku wciąż pozostaje wysoka, oscylując wokół 30°C, ale dzięki częstym deszczom powietrze może wydawać się nieco chłodniejsze niż w szczycie lata. Chociaż opady mogą być obfite, zwłaszcza we wrześniu, zazwyczaj mają one krótkotrwały charakter, pozostawiając po sobie odświeżone ulice i ożywioną roślinność, co dodaje miastu dodatkowego uroku.

Okres ten jest także świetnym czasem na odkrywanie takich atrakcji Bangkoku, jak muzea, galerie sztuki i centra handlowe. Deszczowa aura sprzyja również spędzaniu czasu w jednych z wielu kawiarni i restauracji, które serwują lokalne specjały, pozwalając zanurzyć się w bogactwie tajskiej kuchni.

Wrzesień i październik to również czas, kiedy w Bangkoku odbywają się interesujące festiwale i święta. Ważnym wydarzeniem jest Dzień Pamięci Króla Chulalongkorna, czyli Ramy V – Wan Piya Maharata, który przypada na 23 października każdego roku. Jest to święto narodowe w Tajlandii, a w Bangkoku dzień ten obchodzony jest z wielkim szacunkiem i uznaniem dla jednego z najbardziej cenionych monarchów w historii kraju, znanego z przeprowadzenia znaczących reform i zapobieżenia kolonizacji Tajlandii przez mocarstwa europejskie. W tym dniu w całym Bangkoku odbywają się różnorodne uroczystości i ceremonie. Centralnym punktem obchodów jest pomnik Króla Chulalongkorna, położony w pobliżu Pałacu Królewskiego i uniwersytetu Chulalongkorn. Tysiące ludzi, w tym członkowie rodziny królewskiej, urzędnicy państwowi, studenci oraz zwykli obywatele, zbierają się, aby złożyć kwiaty i oddać hołd pamięci króla. Jest to wyraz głębokiego szacunku i wdzięczności za jego wkład w rozwój kraju. Przez cały dzień odbywają się także ceremonie religijne, modlitwy i ofiarowania w świątyniach buddyjskich, co podkreśla duchowy wymiar święta.

Mimo pewnych wyzwań pogodowych, wrzesień i październik w Bangkoku oferują unikatową okazję do doświadczenia miasta z innej perspektywy. Od kulturalnych festiwali, po relaksujące popołudnia w kawiarniach i restauracjach, nawet deszczowa pora roku nie umniejsza bogatej oferty tego dynamicznego miasta.

Wybór najlepszego czasu na wakacje w Bangkoku zależy od Waszych indywidualnych preferencji oraz tego, co chcecie doświadczyć w stolicy Tajlandii. Jedno jest pewne, Bangkok zachwyca przez cały rok swoją różnorodnością, od bogatej kultury i historii, przez niezliczone atrakcje turystyczne, po wyjątkową kuchnię.

 

 

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.