Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Boliwia
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Boliwii

Naturalne skarby Andów. Niesamowita podróż po Ameryce Łacińskiej

Od 26 500 zł / os. 17 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Peru, Chile, Boliwia — Lima, Arequipa, Kanion Colca, Puno, Jezioro Titicaca, Copacabana, Isla del Sol, La Paz, Salar de Uyuni, San Pedro de Atacama, Santiago de Chile

Podróż przez trzy kraje Ameryki Południowej pozwoli Wam odkryć różnice i podobieństwa pomiędzy Peru, Boliwią i Chile. Odwiedzicie trzy stolice tych krajów oraz najbardziej popularne atrakcje przyciągające turystów w te piękne i malownicze tereny.

 • Zachwyć się majestatycznymi andyjskimi krajobrazami
 • Poznaj lokalne społeczności, od wieków żyjące zgodnie z tradycją i zwyczajami
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT -4

 3. Stolica

 4. Sucre – stolica konstytucyjna, La Paz – siedziba rządu

 5. Populacja

 6. 11,2 mln

 7. Powierzchnia

 8. 1 098 581 km2

 9. Język

 10. Urzędowym językiem obowiązującym w Boliwii jest hiszpański, do najbardziej rozpowszechnionych należą również quechua i ajmara, którymi posługuje się kolejno 25% i 17% mieszkańców. W dużych miastach i w pobliżu atrakcji turystycznych dużo osób potrafi porozumieć się w języku angielskim.

 11. Waluta

 12. Obowiązującą w kraju walutą jest boliviano o międzynarodowym kodzie BOB. Najpopularniejszym środkiem płatniczym jest gotówka. Wiele restauracji czy sklepów nie oferuje możliwości płacenia kartą. W bankomatach obowiązują limity transakcji i czasem są naliczane prowizje od wybieranej kwoty. Najpopularniejszymi kartami są VISA i MasterCard. Dolarami amerykańskimi zapłacimy w lepszych hotelach i restauracjach oraz w firmach oferujących usługi turystyczne. Wymiany pieniędzy możemy dokonać w każdym banku lub w autoryzowanych kantorach, odradzamy wymianę walut na ulicy i od przypadkowych osób.

  1 USD = 7 BOB
  1 EUR = 8 BOB
  1 PLN = 1,8 BOB

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP udający się na wycieczkę do Boliwii na okres krótszy niż 90 dni nie mają obowiązku posiadania wizy. W przypadku dłuższego pobytu należy ubiegać się o stosowną wizę w lokalnym Urzędzie Migracyjnym lub najbliższej ambasadzie Boliwii. Podczas przekraczania granicy turyści otrzymują formularz wjazdowy, który należy zwrócić podczas wyjazdu z kraju. Podróżujący mogą być proszeni o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Przy wjeździe należy okazać ważny paszport.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed wyjazdem do Boliwii zaleca się szczepienia przeciwko durowi brzusznemu (około 210 zł), żółtej gorączce (około 200 zł) oraz zapaleniu wątroby typu A i B (240 zł każda dawka szczepionki). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Zwyczaj zostawiania napiwków nie jest szeroko rozpowszechniony w Boliwii, jednak ze względu na niskie zarobki są one bardzo doceniane. Jeśli serwis w restauracji, barze lub hotelu spełnia oczekiwania, możemy zostawić napiwek w wysokości 10-15% zamówienia. Kierowcy taksówek nie oczekują napiwków i ten zwyczaj nie jest praktykowany.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny w Boliwii należą do najniższych w Ameryce Południowej. Dotyczy to również jedzenia. Za duże, litrowe piwo zapłacimy ok. 16 BOB, za butelkowaną wodę 5 BOB. Ceny w lokalnych restauracjach zaczynają się od 15 BOB w górę. Restauracje w popularnych turystycznych miejscach oferują posiłki w granicach 40-60 BOB, pełna kolacja w dobrej restauracji to wydatek powyżej 100 BOB. Uliczni sprzedawcy oferują przekąski i świeżo wyciskane soki za ok. 7 BOB. Zakupów spożywczych najlepiej dokonywać na lokalnych targowiskach lub w lokalnych supermarketach.

 9. Ciekawostki
  • Boliwia i Paragwaj są jedynymi krajami w Ameryce Południowej bez dostępu do oceanu.
  • Pomimo braku dostępu do oceanu, Boliwia posiada Marynarkę Wojenną stacjonującą na Jeziorze Titicaca.
  • Jezioro Titicaca jest najwyżej położonym żeglownym jeziorem na świecie.
  • Położone na wysokości 4150 m n.p.m. El Alto jest uznawane za najwyżej położone duże miasto na świecie.
  • Nazwa państwa i jego waluty wywodzi się od postaci Simona Bolivara – przywódcy walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy hiszpańskiej.
  • Dominującym językiem jest hiszpański, jednak na terenie kraju używa się ok. 36 języków.
  • Boliwia posiada dwie stolice: oficjalną jest Sucre, a stolicą administracyjną jest położone na wysokości 3780 m n.p.m. La Paz – najwyżej położona stolica na świecie.
  • Salar de Uyuni jest największym solniskiem świata, jego obszar to ponad 10,500 km2. To właśnie tutaj zbudowano solny hotel, którego całość konstrukcji jest wykonana z bloków solnych, łącznie z łóżkami, stołami oraz pozostałymi elementami wystroju.
  • Największym eksporterem orzechów brazylijskich na świecie jest Boliwia.
  • Jednym z przysmaków lokalnej kuchni jest popularne zwierzątko domowe – świnka morska.
  • Cal Orcko to jedne z najlepiej zachowanych stanowisk paleontologicznych. Na wapiennym klifie można zobaczyć ponad 5000 odcisków stóp dinozaurów z przed 68 mln lat.
  • Jednym z największych skarbów Boliwii są jej bogactwa naturalne. W tutejszych lasach deszczowych występuje ok. 40% znanych na świecie gatunków roślin i zwierząt.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Pierwsze skojarzenie dotyczące jedzenia w Boliwii? Czy potrafimy wymienić najsłynniejsze dania z tego kraju? Podróż do Boliwii nie kojarzy nam się z jedzeniem tak bardzo, jak np. wyjazd do Indii. Jednak tutejsza kuchnia to oryginalne połączenie lokalnych składników i tradycji z wyraźnym wpływem kuchni hiszpańskiej i latynoamerykańskiej. Podstawą diety i większości posiłków są kukurydza, ziemniaki, quinoa i fasola. Najpopularniejszymi dodatkami są ryż i wypieki na bazie pszenicy.

  Kuchnia jest zróżnicowana ze względu na geografię kraju. W zachodniej, wyżynnej części kraju serwuje się potrawy przystosowane do zimnego, górskiego klimatu, sycące i często pikantnie doprawione. W regionach nizinnych i amazońskich w kuchni dominują świeże owoce i warzywa oraz ryby. Do najpopularniejszych napojów należą chicha – napój ze sfermentowanej kukurydzy, zarówno w wersji alkoholowej i bezalkoholowej, oraz mate de coca – herbata zaparzana z liści koki, pita powszechnie w górskich rejonach, pomagająca w codziennym życiu na dużych wysokościach. W przeciwieństwie do wielu innych krajów, trudno wymienić typowe boliwijskie danie. Zależnie od regionu, każdy z zapytanych mieszkańców miałby inną odpowiedź na to pytanie.

  W Boliwii specyficzne są również zwyczaje kulinarne. Najważniejszym i najdłuższym posiłkiem dnia jest lunch (almuerzo), spożywany zazwyczaj pomiędzy południem a godziną 15:00, kiedy duża cześć społeczeństwa korzysta z tradycyjnej sjesty. Śniadania (desayuno) są raczej skromne i składają się z lekkiej przekąski i kawy lub innego gorącego napoju. Pomiędzy godziną 16:00 i 17:00 popularna jest przerwa na herbatę i słodką przekąskę. Kolacja (cena) serwowana jest od godziny 20:00 i jest zazwyczaj lekkim posiłkiem na zakończenie dnia.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Historia okresu przedkolumbijskiego na obszarze dzisiejszej Boliwii nie jest dobrze i dokładnie zbadana. Najstarsze ślady osadnictwa znaleziono na południowych brzegach Jeziora Titicaca i można je datować na ok. 1500 lat p.n.e. W późniejszym okresie nastąpił rozwój kultury Tiahuanaco, w X wieku zakończony jej upadkiem. Miejscowe ziemie i zamieszkujące je plemiona były stopniowo wchłaniane przez imperium Inków. Jedna z teorii głosi, że zaginione miasto Inków Paititi znajduje się właśnie gdzieś na terenach dzisiejszej Boliwii.

  W latach 1533–1538 podboju tych terenów dokonał Diego de Almagro. Początkowo obszar ten stanowił część wicekrólestwa Peru i był określany mianem Górnego Peru. W 1538 roku zostało założone miasto La Plata, dziś znane jako Sucre – obecna stolica kraju. W roku 1545 hiszpańscy konkwistadorzy odkryli w Boliwii olbrzymie złoża srebra. Miasto, które powstało wokół osady Potosi, należało wraz z pobliskim Sucre do najbogatszych miejsc na świecie. Po długich walkach wyzwoleńczych Boliwia uzyskała niepodległość od Hiszpanii w roku 1825, a pierwszym prezydentem nowej republiki został Simon Bolivar. Pod koniec XIX wieku, na skutek wojny z Chile, Boliwia utraciła dostęp do Oceanu Spokojnego.

  W 1952 roku w Boliwii wybuchła rewolucja, obecnie uznawana za jeden z najważniejszych ruchów społecznych, które zaistniały w Ameryce Południowej. Na jej skutek przeprowadzono liczne i radykalne reformy: uchwalono równość wszystkich wobec prawa, znacjonalizowano największe firmy górnicze, uchwalono gruntowną reformę rolną, zniesiono ograniczenia praw wyborczych, chłopi boliwijscy stali się po raz pierwszy w historii ważnym podmiotem życia publicznego. W 1985 odbyły się pierwsze demokratyczne wybory, w których zwyciężył Paz Estenssoro. Obecnym prezydentem i szefem rządu jest polityk pochodzenia indiańskiego – Evo Morales Ayma.

 3. Geografia

 4. Ze względu na swoje położenie nazywana często Tybetem Ameryki, oddzielona od mórz i oceanów jest najwyżej położonym krajem obu Ameryk, a ponad połowa jej powierzchni to góry i wyżyny. Najwyższym szczytem górskim jest Nevado Sajama (6542 m n.p.m.), wzdłuż granicy chilijskiej rozciąga się pasmo Andów Boliwijskich, których szerokość wynosi od 400 do 800 km, naturalną granicą na wschodzie jest Kordyliera Środkowa. Pomiędzy dwoma pasmami górskimi położony jest rozciągający się aż do Peru płaskowyż (altiplano), na którym nim znajdują się Jezioro Titicaca i solnisko Salar de Uyuni. Występuje tam typowy górski klimat z dużymi różnicami temperatur. Charakterystycznym elementem są surazos – silne i chłodne wiatry wiejące z południowego Pacyfiku. Północ i wschód kraju to zielone tereny należące do obszaru Niziny Amazońskiej, cechujące się wilgotnym i tropikalnym klimatem z dużą ilością opadów, bogatą florą i fauną i licznymi parkami narodowymi.

  Boliwia ma do zaoferowania jedne z najbardziej zróżnicowanych i spektakularnych krajobrazów: od chłodnych, surowych i smaganych wiatrem górskich szczytów i odkrytych przestrzeni na płaskowyżu, aż po bujne i żyzne amazońskie doliny i lasy regionu Amazonki. Bogactwo fauny obejmuje zwierzęta charakterystyczne wyłącznie dla tych regionów – możemy podziwiać tu jaguary, tapiry, pekari, wikunie andyjskie, kondory, kapibary, mrówkojady, a nawet anakondy.

  Boliwia jest piątym co do wielkości krajem pod względem wielkości w Ameryce Południowej, graniczy z pięcioma krajami – Brazylią, Paragwajem, Argentyną oraz Chile i Peru.

 5. Kultura i religia

 6. Boliwia najbardziej spośród wszystkich krajów Ameryki Południowej zachowała swój pierwotny charakter. Nawet w dzisiejszych czasach ponad 60% populacji deklaruje przynależność do grup plemion Indian Quechua, Guarani czy Ajmara. Daje to rzadką okazję do bezpośredniego kontaktu z nieraz zapomnianymi czy nawet wymarłymi już w innych częściach kontynentu zwyczajami i kulturą.

  Mieszkańcy regionów górskich, określani jako kollas, znani są z przywiązania do tradycji i cięższej pracy niż mieszkańcy nizin. Mieszkający na nizinach cambas są bardziej otwarci na innych ludzi, wyluzowani i pogodniejsi. Codzienne życie przeciętnego Boliwijczyka może wyglądać bardzo różnie. Jest to kraj wielkich kontrastów, zarówno społecznych, jak i kulturowych. Duża część ludności wiejskiej wiedzie bardzo prosty styl życia, podobnie jak ich przodkowie przed wiekami – utrzymują się z ciężkiej pracy na roli lub hodowli zwierząt – gdy tymczasem mieszkańcy miast prowadzą bardziej zachodni styl życia, który okazują poprzez sposób ubierania i zachowania.

  Jak w wielu krajach Ameryki Łacińskiej, najpopularniejszym sportem jest piłka nożna, która przyciąga przed telewizory całe rodziny. Każdy mecz drużyny narodowej, a nawet mniejszych, lokalnych klubów, jest ważnym wydarzeniem. Jedną z kulturalnych ciekawostek jest również zamiłowanie do walk. Tradycyjne walki pomiędzy kobietami z plemienia Ajmara odbywają się w rejonie Jeziora Titicaca, równie znanym rytuałem są tinku, podczas których uczestnicy grają na instrumentach, śpiewają i popijają chicha. Drugiego dnia odbywają się walki pomiędzy dwoma zwaśnionymi plemionami. Obecnie oba wydarzenia mają jedynie charakter kulturowy i stanowią atrakcję turystyczną.

  Zdecydowana większość mieszkańców Boliwii jest wyznania katolickiego, jednak zaledwie 1/3 tej grupy określa siebie jako „aktywnych wyznawców”. W regionach wiejskich nastąpiło zmieszanie lokalnych wierzeń inkaskich z tradycjami i doktrynami chrześcijańskimi. Kult naturalnych bóstw i duchów jest szczególnie widoczny w przypadku Pachamama – Matki Ziemi, której wciąż składa się podarki, aby wyprosić pomyślność i szczęście. Często jej postać jest utożsamiana z Marią, co widoczne jest szczególnie w dziełach sztuki powstających już od czasów podboju hiszpańskiego. Również ludy ajmarskie w dalszym ciągu czczą swoje górskie bóstwa i duchy, znane jako achachilas i apus. Bóstwa są odpowiedzialne za pomyślną pogodę w górskich regionach, szczególnie za opady deszczu i dostęp do wody. Charakterystycznym elementem krajobrazu są kamienne kopce (apacheta), wedle tradycji uważane za małe świątynie, a dołożenie kolejnego kamienia do ich konstrukcji ma uwolnić wierzących od zmartwień i problemów.

Zwiń
Wakacje

Wycieczka

Zwiń

Boliwia – inspiracje podróżnicze

Podróż do Boliwii & Peru

Wybierz się w pełną przygód podróż do Boliwii i Peru! Zobacz naszą relację z wycieczki do Ameryki Południowej i ruszaj w drogę!

Jezioro Titicaca w Boliwii

Podczas wakacji w Boliwii koniecznie udaj się w malowniczy rejs po Jeziorze Titicaca, podziwiając z pokładu katamaranu ośnieżone szczyty Andów. Odkryj Wyspę Słońca i legendarne miejsca, w których powstała cywilizacja Inków. Przechadzając się pośród kamiennych murów starożytnych cytadel poczujesz duchową atmosferę, magię tego miejsca i żyjących tam ludów. Daj się wciągnąć w świat opowieści o zamierzchłych czasach, przemierzając wraz z indiańskim przewodnikiem tę pradawną ziemię. Wyspa Słońca od wieków pozostaje intrygującą zagadką – według lokalnych podań i wierzeń właśnie na jej terenie narodzili się inkascy bogowie, którzy stworzyli ten starożytny lud. Już sam rejs po pięknie położonym jeziorze będzie wspaniałym doznaniem i okazją do podziwiania przepięknych górskich krajobrazów i pierwotnej natury.

Salar de Uyuni

Wybierz się na ekscytującą wyprawę po największej na ziemi słonej pustyni i przeżyj trzy dni otoczony bezkresem przestrzeni i pięknem tego odizolowanego od świata, wręcz nierealnego miejsca. Miej pod ręką aparat fotograficzny, ponieważ pędząc przed siebie przez bezdroża solniska zobaczysz ośnieżone szczyty, kolorowe laguny pełne lokalnej fauny oraz zdumiewające cuda natury. Spędź noce w jedynym na świecie hotelu zbudowanym całkowicie z soli, a wieczorami zachwyć się spektakularnymi widokami rozgwieżdżonego nieba. Żadna podróż po Boliwii nie może być kompletna bez przejazdu po salarze!

La Paz – najwyższe miasto świata

Kręte i strome uliczki La Paz pozbawią Cię tchu, to najwyżej położone duże miasto na świecie! Spaceruj po kamiennych uliczkach starego miasta, wytarguj najlepszą cenę za czapkę z wełny alpaki, zaglądnij do którejś z licznych, klimatycznych restauracji serwujących lokalne specjały. Może masz ochotę na burgera z lamy? Wybierz się w podróż kolejką linową na pobliskie wzgórza i podziwiaj panoramę miasta na tle ośnieżonych szczytów. A gdy znudzą Cię zwykłe miastowe sprawy, zaraz za rogatką czeka moc atrakcji: zjazd rowerowy po krętej Drodze Śmierci, wycieczka po Księżycowej Dolinie czy trekkingi w przepięknych andyjskich dolinach. Wakacje w Boliwii i wizyta w La Paz to mnogość atrakcji dla każdego!

Sucre – białe miasto

Po atrakcjach i trudach podróży po Boliwii zatrzymaj się na kilka dni w Białym Mieście. Nie znajdziesz tutaj zatłoczonych centrów handlowych, gwarnych miejsc i zgiełku miasta. Życie w Sucre płynie sennie i powoli. Gdy już znużą Cię przechadzki po brukowanych zaułkach i wzdłuż pięknie bielonych domów i rezydencji, zakosztuj lokalnej kuchni w restauracji położonej przy jednym z licznych placów. Odpoczywając od słońca pod zacienionymi arkadami podziwiaj koloryt ubrań i zwyczajów miejscowej ludności, która pomimo życia w stolicy kraju zachowała swoje dziedzictwo kulturowe.

Kolorowe życie Indian w Sucre

Po atrakcjach i trudach podróży po Boliwii zatrzymaj się na kilka dni w Białym Mieście. Nie znajdziesz tutaj zatłoczonych centrów handlowych, gwarnych miejsc i zgiełku miasta. Życie w Sucre płynie sennie i powoli. Gdy już znużą Cię przechadzki po brukowanych zaułkach i wzdłuż pięknie bielonych domów i rezydencji, zakosztuj lokalnej kuchni w restauracji położonej przy jednym z licznych placów. Odpoczywając od słońca pod zacienionymi arkadami podziwiaj koloryt ubrań i zwyczajów miejscowej ludności, która pomimo życia w stolicy kraju zachowała swoje dziedzictwo kulturowe.

Kiedy jechać do Boliwii?

POGODA W BOLIWII

Zależnie od obszaru i wysokości na terenie Boliwii możemy spotkać kilka typów klimatycznych, jednak większość kraju znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego. Północna i wschodnia część kraju to gorące i wilgotne regiony strefy podrównikowej o dużym nasileniu opadów. Klimat Boliwii cechuje się występowaniem pory suchej i mokrej oraz dużymi amplitudami dobowymi temperatur, co szczególnie jest widoczne na terenach górskich. Wyróżnia się zaledwie dwa okresy klimatyczne w roku: lato trwa od października do przełomu kwietnia i maja, a następnie następuje 5-miesięczna zima. Wysoki sezon turystyczny trwa właśnie w ciągu zimy, jego szczyt przypada na sierpień, kiedy pogoda jest najbardziej przewidywalna, a średnie opady najniższe w ciągu roku. W popularnych miejscowościach turystycznych, jakimi są Copacabana i Uyuni, ruch turystyczny trwa cały rok, a szczególnie popularnym okresem wycieczek po Salar de Uyuni jest właśnie pora deszczowa, podczas której możemy zaobserwować efekt lustra występujący na pustyni.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII