• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Flaga Mauritiusa
Strefa czasowa
GMT + 4
Stolica
Port Louis
Język
Językiem urzędowym na Mauritiusie jest angielski, jednak w powszechnym użyciu są jeszcze trzy inne języki: kreolski, francuski oraz bhodźpuri. Językiem kreolski posługuje się większość mieszkańców stanowiących około 80% populacji. Powstał on na bazie języka francuskiego i funkcjonuje również pod nazwami – maurytyjski czy morisyen. Co ciekawe, nie istnieje jeden ujednolicony zapis tego języka, używa się go głównie w mowie. Bhodźpuri upowszechnił się na terenie Mauritiusu za sprawą ludności o pochodzeniu indyjskim. Język ten należy do grupy indoaryjskiej, mówi nim około 10% Maurytyjczyków.
Waluta
Oficjalną walutą Mauritiusu jest rupia maurytyjska funkcjonująca pod kodem międzynarodowym MUR. 1 rupia dzieli się na 100 centów. Na wyspie można płacić zarówno w euro, jak i w dolarach amerykańskich.

1 USD = 35,43 MUR
1 EUR = 39,36 MUR
1 PLN = 9,42 MUR
Powierzchnia
2040 km2
Populacja
1,296 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Przy pobycie na Mauritiusie nie dłuższym niż trzy miesiące obywatele RP nie muszą starać się o uzyskanie wizy turystycznej czy pobytowej. Jedynym warunkiem wjazdu na teren kraju jest posiadanie paszportu ważnego jeszcze przez 6 miesięcy od pierwszego dnia wakacji na Mauritiusie.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Wakacje na Mauritiusie nie wymagają zrobienia szczepień obowiązkowych. Jak w przypadku niemal każdej podróży zaleca się szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki) i durowi brzusznemu (ok. 230 zł), jednak tę decyzję pozostawia się indywidualnej decyzji podróżującego. Malaria na Mauritiusie nie występuje. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Na Mauritiusie zwyczaj dawania napiwków jest ogólnie przyjęty, najczęściej daje się je w lokalnej walucie, czyli rupiach maurytyjskich lub w dolarach. Napiwki za dobrą obsługę zostawia się zazwyczaj bagażowym, kierowcom, przewodnikom wycieczek czy pokojówkom – w tym wypadku najlepiej zostawić drobną kwotę w pokoju po każdym dniu pobytu lub większą ostatniego dnia. Pensje na Mauritiusie nie są zbyt duże, więc napiwki dla przewodników wycieczek cało- lub kilkudniowych, a także dla kierowców, stanowią dość sporą pomoc. Niektóre restauracje, również w hotelach, podają w menu ceny, które nie obejmują VAT-u, dlatego przy odbiorze rachunku można się zdziwić, gdy zobaczy się kwotę wyższą o 15% . Zazwyczaj w menu restauracji znajduje się odpowiednia informacja.
Ceny jedzenia
W kwestii cen jedzenia na Mauritiusie wiele zależy od miejsc, w których robi się zakupy i jada posiłki. Najdrożej jest w restauracjach hotelowych, zaś w sklepach i marketach najwyższe ceny mają produkty spożywcze importowane, taniej wyjdzie zakup lokalnych składników i napojów. Bardzo drogi jest nabiał, o wiele taniej kupić można egzotyczne owoce i ryby, których tutaj nie brakuje. Warzywa i owoce najlepiej kupować na targach i straganach – można tam dostać świeższe i tańsze produkty. Przykładowe ceny jedzenia: małe piwo lokalne 30 MUR, coca-cola 2l 45 MUR, lokalny rum 1l 300 MUR, woda mineralna 20 MUR, kawa 30 MUR, obiad w restauracyjce 150 MUR.
Jedzenie
Kulinaria Mauritiusu to ogromna i fascynująca mieszanka składników oraz inspiracji z całego świata. Ze względu na bogactwo etniczne społeczeństwa w codziennym jadłospisie mieszkańców przenikają się wpływy indyjskie, chińskie, francuskie, afrykańskie… Ważną rolę w kuchni pełnią przyprawy, przede wszystkim cynamon, kardamon, szafran, tymianek czy curry. Pod dostatkiem mają tutaj ryb i owoców morza np. krewetek czy kałamarnic, dlatego też często pojawiają się one na talerzach Maurytyjczyków. Ponadto na stołach królują egzotyczne owoce zrywane prosto z drzew jak chociażby: papaje, arbuzy, ananasy, mango lub gujawy. Z warzyw popularne są pomidory, a z dodatków imbir, który upowszechnili tutaj Hindusi. Przybysze z Indii wprowadzili do maurytyjskiej kuchni także ryż i chili. Z alkoholi warto skosztować lokalnych gatunków rumu, które wytwarza się z rosnącej na wyspie trzciny cukrowej.
Ciekawostki
  • Większość terenów Mauritiusu pokrywają plantacje trzciny cukrowej, które zajmują około 80% powierzchni całego kraju. W rejonach wyżynnych uprawia się tutaj również herbatę. Trzcina cukrowa i herbata są głównym produktem eksportowym
  • Mauritius od 1968 nie posiada regularnej armii. Państwo utrzymuje jedynie straż nadbrzeżną oraz paramilitarne siły policji
  • Stolica kraju – Port Louis jest jednym z najbogatszych miast w Afryce
  • W Port Louis żyje niemal połowa wszystkich mieszkańców kraju!
  • Najpopularniejszym alkoholem na Mauritiusie jest rum. W kraju znajduje się kilka destylarni i fabryk rumu, również takich, które są otwarte dla turystów i prezentują im proces powstawania rumu. Co ciekawe na Mauritiusie dostać można rum w różnych smakach np. kawowym, imbirowym czy o smaku chili lub marakui
  • Większość mieszkańców kraju stanowią… Hindusi!
  • Wielu Hindusów dotarło na Mauritius po zniesieniu tutaj niewolnictwa. Zostali oni sprowadzeni do kraju do pracy na plantacjach
  • Co prawda ogromna liczba mieszkańców ma indyjskie rysy twarzy czy kolor skóry, jednak większość z tych osób nie zna ani słowa w hindi czy innym języku powszechnym w Indiach

Poznaj szczegóły o kraju Mauritius

Historia
Za odkrywców Mauritiusu uważa się Arabów, którzy przybyli na bezludną wtedy wyspę najprawdopodobniej w X wieku. Pierwsi osiedlili się tu kolonizatorzy holenderscy – w 1598 roku wylądowali w południowo-wschodniej zatoce znanej dzisiaj jako Grand Port. W 1710 roku Holendrzy opuścili Mauritius, by zostać wkrótce zastąpieni przez Francuzów, którzy także wylądowali w rejonie południowo-wschodniej zatoki. Rezydowali na Mauritiusie niemal sto lat. Już w XVIII wieku miasto służyło francuskim kolonizatorom za centrum polityczno-gospodarcze wyspy.

Na początku XIX wieku, po ciężkich bitwach, panowanie nad wyspą przejęli Brytyjczycy i nadali jej nazwę Mauritius, która z czasem stała się oficjalną i pozostała aktualna do dziś. W 1835 roku zostało zniesione niewolnictwo, co spowodowało migracje ludności w obrębie wyspy. Był to też okres napływu ludności z subkontynentu indyjskiego, która przybywała na Mauritius do pracy przy uprawach trzciny cukrowej.

Mauritius uzyskał niepodległość 12 marca 1968 roku w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Dużą rolę w budowaniu nowego, niezależnego państwa odegrał ówczesny premier, Seewoosagur Ramgoolam, który przyczynił się do szybkiego rozwoju gospodarczego i politycznego. Obecnie Mauritius jest państwem o stabilnym ustroju demokratycznym, w którym prawa człowieka są powszechnie respektowane. Bezpieczna sytuacja społeczno-polityczna pozwoliła na wprowadzenie zagranicznych inwestycji a także uzyskanie przez Mauritius jednego z najwyższych w całej Afryce dochodów przypadających na jednego mieszkańca.
Geografia
Mauritius składa się z kilku wysp, z największą o takiej samej nazwie, leżących na Oceanie Indyjskim. Największa wyspa ma powierzchnię 1865 km², zaś Rodrigues, która jest drugą pod względem wielkości ma tylko 109 km². Pozostałe wyspy to m.in. Agalega czy grupa wysepek znanych pod nazwą Cargados Carajos. Mauritius wchodzi w skład Archipelagu Maskarenów. Poprzez wody terytorialne państwo graniczy z Madagaskarem i Reunionem, od których oddalony jest kolejno o prawie 900 km i 160 km. Długość linii brzegowej wynosi 177 km. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, na Mauritiusie dominują tereny wyżynne. Najwyższym szczytem jest Piton de la Petite Riviere Noire wznoszący się na wysokość 828 m n.p.m.

Na wyspach panuje klimat zwrotnikowy wilgotny i bardzo często występują tutaj cyklony. Z powodu obfitych opadów deszczu sieć wód gruntowych jest dość gęsta z głównymi rzekami – Riviere des Creoles i Riviere du Rempart. Świat fauny i flory na Mauritiusie jest stosunkowo ubogi, głównie ze względu na działalność człowieka, ale też postępujące zmiany klimatyczne. Można spotkać tutaj gekony, żółwie czy flamingi.
Kultura i Religia
Na Mauritiusie żyje obok siebie pięć głównych grup etnicznych: indo-maurytyjska (68%), kreolska (27%), sino-maurytyjska (3%), franko-maurytyjska (1%) oraz imigranci z Afryki Południowej (1%). Zdecydowaną większość stanowi grupa mająca swoje korzenie w Indiach składająca się potomków osób, które przenosiły się na Mauritius, aby podjąć pracę na plantacjach trzciny cukrowej, gdy oficjalnie zniesiono niewolnictwo.

Podział religijny ludności maurytyjskiej jest odzwierciedleniem mieszanki etnicznej społeczeństwa. Ponad połowa mieszkańców wyznaje hinduizm i niemal cała ta grupa ma korzenie indyjskie. Około 30% stanowią zdeklarowani katolicy, zaś mniej niż 20% - muzułmanie.

W muzyce i tańcu na Mauritiusie zdecydowanie dominuje gatunek zwany séga. Wywodzi się on z tradycji afrykańskich niewolników pracujących na uprawach trzciny cukrowej. Po długich godzinach niewolniczej pracy na plantacjach rodzimy taniec, muzyka, dźwięki bębnów przypominały przybyszom z kontynentalnej Afryki o wolnym życiu poza Mauritiusem.

Najważniejszym instrumentem dla tego gatunku muzyki jest oczywiście bęben służący do wybijania rytmu. Tradycyjnie nosi on nazwę ravanne i jest prostym, drewnianym instrumentem pokrytym skórą kozy. Podstawowe brzmienie ravanne było stopniowo wzbogacane o inne instrumenty, a także śpiew co spowodowało, że z czasem muzyka séga przeniosła się do sfery kultury popularnej. Nastąpiło to w latach 50. XX wieku za sprawą jednego ze słynniejszych kreolskich piosenkarzy, Ti-Frère.
Mauritius, Flic en Flac – Casela Park

Wycieczka na Mauritius

Podwodny spacer
Jedyny w swoim rodzaju spacer po dnie morza jest wyjątkową okazją poznania świata zwierząt i roślin zamieszkujących wody Oceanu Indyjskiego. Na czym polega? Na statku otrzymacie specjalny kask wypełniony powietrzem. W ten sposób możecie chodzić po dnie morza, bez konieczności posiadania kursu nurka. Jeśli więc w czasie Waszych ekskluzywnych wakacji na Mauritiusie zechcecie sprawdzić, co kryje się w morskich głębinach, koniecznie wybierzcie się na taką wycieczkę!
Bajkowy ogród botaniczny
Ekskluzywna wycieczka na Mauritius to doskonała okazja, by odwiedzić wspaniały ogród botaniczny w Pamplemousses. Nazwa tego niewielkiego miasta, położonego około 10 km od strolicy wyspy, oznacza po francusku „grejpfrut“ i pochodzi z czasów, gdy w okolicy znajdowały się liczne plantacje tego owocu. Główną atrakcję tego miejsca stanowi ogród botaniczny, założony przez konsula francuskiego Pierre Poivre pod koniec XVIII wieku, który początkowo pełnił funkcję letniej rezydencji, a z biegiem czasu stał się pomnikiem przyrody. Zobaczycie w nim 82 gatunki palm – w tym palmę cejlońską, która kwitnie przez 40 lat, palmy talipot, kwitnące przez 60 lat, palmy podróżniczki, palmy z korzeniem stopy słonia itp. Rosną tu też inne drzewa, których nie ma w Europie: drzewa cynamonowe, kamfora, imbir, figowce bengalskie – święte drzewa wyznawców hinduizmu czy też baobaby olbrzymy. Niecodzienną atrakcją jest Victoria Regia, czyli największa lilia wodna na świecie.
Ekskluzywne hotele na Mauritiusie
Mauritius to miejsce, które wręcz słynie z luksusowych hoteli! Najlepszym tego przykładem są hotele sieci LUX, w których wypocząć możecie przy plaży Belle Mare, na półwyspie Le Morne i w Grand Gaube. Wśród ekskluzywnych hoteli na Mauritiusie warto też zwrócić uwagę na elegancki, wzorowany na kolonialnych posiadłościach The Residence, przestronne bungalowy z prywatnymi basenami w Maradiva Villas czy też komfortowy Radisson Blu Azuri. Położony przy jednej z najpiękniejszych plaż na Mauritiusie, na terenie historycznego rezerwatu przyrodniczego Outrigger umożliwia Gościom szeroki wybór form aktywności, natomiast szykowny The St. Regis zachwyci amatorów wyrafinowanego luksusu na luzie.
Mauritius – miejsca warte zobaczenia
Mauritius, maleńka wyspa zagubiona na Oceanie Indyjskim, pomiędzy Afryką i Azją, oddalona od Europy o jedenaście tysięcy kilometrów, została odkryta przez Portugalczyków ponad pięćset lat temu. Stanowi ona prawdziwą mozaikę kultur, nacji, religii, tworząc tym samym niespotykany nigdzie indziej klimat. Na każdym kroku widoczne są tutaj wpływy hinduskie, tamilskie, muzułmańskie, chińskie, kreolskie, holenderskie, francuskie i angielskie. Wspaniała pogoda, biały piasek, ciepły ocean, miła hotelowa obsługa… W tak sielankowej atmosferze będziecie spędzać Wasze ekskluzywne wakacje na Mauritiusie. Wybierzcie się do stolicy, Port Louis, odwiedźcie bajkowy ogród botaniczny w Pamplemousses, popłyńcie na Ile aux Cerfs, zanurkujcie przy wspaniałej, piaszczystej plaży Flic en Flac i Belle Mare, a na koniec przelećcie się helikopterem nad półwyspem Le Morne, a wspomnienia z tej ekskluzywnej wycieczki na Mauritius z pewnością długo będą Wam towarzyszyć!

Ekskluzywne podróże i wycieczki na Mauritius szyte na miarę

Ekskluzywne hotele na Mauritiusie

Kiedy jechać na Mauritius?

POGODA NA MAURITIUSIE

TEMPERATURA - przez cały rok na Mauritiusie jest powyżej 20 stopni w dzień. Najwyższe temperatury czyli około 30 stopni i więcej wypada w lecie (listopad – luty). Najniższe czyli około 25 stopni wypada w zimę (maj – sierpień). Miesiące pośrednie czyli marzec, kwiecień, wrzesień, październik to temperatury około 28 stopni.

DESZCZE I CYKLONY - tzw. pora deszczowa wypada w lecie ( listopad – luty), kiedy pada intensywnie przez 1-2h, a potem wychodzi słońce i dalej jest świetna pogoda. Cyklony zdarzają się najczęściej w końcówce grudnia i w styczniu. Czasem jest 1 w roku, czasem 2-3 w roku.

WIATRY - Wiatry wieją najbardziej na wschodnim wybrzeżu.
Podsumowując na Mauritius można jeździć przez cały rok, trzeba tylko wybrać odpowiednie wybrzeże. Wschodnie jest najlepsze od listopada do kwietnia, zachodnie i północne jest dobre przez cały rok.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Mauritius – inspiracje podróżnicze

Mauritius, Reunion, wakacje

Wakacje na Mauritiusie & przygoda na Reunion

Myślisz o relaksie pod palemką z drinkiem w ręku? Albo marzy Ci się aktywny wypoczynek? Zainspiruj się oglądając naszą relację z wycieczki na Mauritius i Reunion! Przed Tobą wspaniała podróż...
Zobacz więcej
Zachód słońca na Mauritiusie

Czarujące zachody słońca na Mauritiusie

Udaj się na spacer wzdłuż plaży lub w rejs o zachodzie słońca, aby zachwycić się wszystkimi odcieniami błękitu i czerwieni, które stają się udziałem powolnego nastawania mroku. W hotelu, które...
Zobacz więcej
Rejs łodzią podwodną Mauritius

Rejs łodzią podwodną

Na jeden dzień wczasów na Mauritiusie stań się kapitanem i w łodzi podwodnej typu batyskaf odkrywaj zatopione wraki statków i inne tajemnice oceanicznych głębin. W łodzi podwodnej zanurzysz się na...
Zobacz więcej
Wielka Piątka Afryki

Przechadzka z lwem

Pokonaj strach stając oko w oko z królem zwierząt – lwem! Podczas pełnego wrażeń safari w trakcie wycieczki objazdowej po Mauritiusie możesz po pierwsze zobaczyć przepiękne zwierzęta Afryki takie jak...
Zobacz więcej
Mauritius, Flic en Flac – Casela Park

Casela Park

Poczuj adrenalinę na wczasach na Mauritiusie – w parze lub podróżując z dziećmi i spędź dzień pełen wrażeń w Casela Park! Zjedź na linach, podziwiając egzotyczne pejzaże Mauritiusu z dużej...
Zobacz więcej
Spacer pod wodą, Mauritius

Chodzenie pod wodą

Poznaj podwodny świat z perspektywy jego mieszkańców! Absolutny hit wakacji na Mauritiusie to atrakcja, które po prostu nie możesz nie spróbować. Spacer po dnie oceanu daje niesamowitą możliwość zobaczenia morskiego...
Zobacz więcej
Kreolskie rytmy, Mauritius

Kreolskie rytmy

Tańcz do białego rana wokół ogniska przy akompaniamencie afrykańskich bębnów na rozległych plażach. Poznaj żywiołowe rytmy i kroki muzyki oraz tańca narodowego Mauritiusu i Reunionu, czyli sega. Obejrzyj przedstawienie muzyczno-taneczne,...
Zobacz więcej