• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Flaga Tanzanii
Strefa czasowa
GMT + 3
Stolica
Dodoma
Język
suahili oraz angielski
Waluta
szyling tanzański (TZS), który dzieli się na 100 centów

1 USD = 2675 TZS
1 EUR = 2917,64 TZS
1 PLN = 686,25 TZS

Aktualny kurs walut można sprawdzić na stronie NBP: https://nbp.pl/statystyka-i-sprawozdawczosc/kursy/tabela-a/

Powierzchnia
947 303 km2
Populacja
67,46 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP udający się w podróż do Tanzanii muszą posiadać wizę turystyczną, którą można wyrobić za pośrednictwem strony internetowej https://visa.immigration.go.tz/ (czas oczekiwania to ok. 2 tygodnie, dlatego nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę), w ambasadzie Tanzanii w Berlinie (Polska podlega kompetencji terytorialnej tej ambasady) oraz na samym przejściu granicznym, w porcie lotniczym, co jednak wiąże się z oczekiwaniem co najmniej 2–3 godziny. Koszt wizy wynosi 50 USD. Do uzyskania wizy niezbędne jest posiadanie paszportu ważnego 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. Dodatkowo opuszczając Zanzibar należy uiścić opłatę wyjazdową w wysokości 50 USD (część linii lotniczych opłatę tą zawiera w cenie biletów).

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Przed udaniem się w podróż do Tanzanii zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, a także polio, przeciwko któremu można zaszczepić się razem ze szczepieniem na błonicę i tężec, decyzja o szczepieniu pozostaje do indywidualnej decyzji podróżnego. Na terenie Tanzanii występuje zagrożenie malarią – należy pamiętać o profilaktyce przeciwmalarycznej, przede wszystkim w postaci repelentów. Mimo że w Tanzanii nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania tej choroby (niektóre kraje Afryki i Ameryki Południowej) w wieku ≥ 1 roku życia wymaga się okazania potwierdzenia szczepienia (dotyczy to również podróżnych w tranzycie >12 godzin na lotniskach krajów endemicznego występowania żółtej gorączki). Potwierdzenie szczepienia powinni posiadać także podróżni przemieszczający się pomiędzy Tanzanią kontynentalną a Zanzibarem i na odwrót. Przy szczepieniu przeciw żółtej gorączce wydawane jest Międzynarodowe Świadectwo Szczepień (International Certificate of Vaccination) potwierdzające przyjęcie szczepionki.
Napiwki
W Tanzanii pozostawianie napiwków za obsługę jest powszechnie przyjęte. Często w większych restauracjach z góry dolicza się 10% opłaty serwisowej do rachunku, jednak mimo to warto dodatkowo nagrodzić dobrą obsługę kilkoma szylingami. Zwyczajowo napiwek wręcza się bagażowemu i pokojówce w hotelu. W Tanzanii napiwek to znacząca część wynagrodzenia kierowcy/przewodnika/kucharza podczas safari. Przyjęte jest, że napiwki wręcza się na koniec wycieczki, jeżeli jest się zadowolonym z usługi. Standardowy napiwek dla kierowcy/przewodnika to ok. 10–20 USD od osoby za dzień, dla kucharza 5–10 USD za dzień od osoby. Raczej nie powinno się praktykować dawania nawet drobnych pieniędzy miejscowym dzieciom, które mogą chcieć przysłużyć się turyście jakąś drobną przysługą lub po prostu żebrzą. O wiele rozsądniej będzie kupić czy przywieźć ze sobą przybory szkolne i zanieść je do lokalnej szkoły lub fundacji.
Ceny jedzenia
W kwestii kosztów wyżywienia w Tanzanii należy pamiętać przede wszystkim o targowaniu się, gdy mowa o stołowaniu się na ulicy, w przydrożnych stoiskach, gdzie spokojnie można zbić cenę za poszczególne potrawy czy składniki. Najtaniej będzie jadać właśnie w takich miejscach lub lokalnych, klimatycznych knajpkach. Najwyższe ceny są w restauracjach o wyższym standardzie i tych, które znajdują się w hotelach. Często zawyża się ceny rozmaitych produktów z myślą o turystach, dlatego właśnie targowanie jest właściwie codziennością dla miejscowych. Przykładowe ceny: woda mineralna 1000 TZS, piwo około 2400 TZS, obiad w lokalnej knajpce 8000 TZS, danie w restauracji o wysokim standardzie 64000 TZS.
Jedzenie
Tanzania słynie między innymi ze znakomitej kuchni. To stąd pochodzi kisamvu, czyli warzywa podawane z ryżem, a także bamia: inaczej mięsny gulasz z dodatkiem piżmianu jadalnego czy mchicha, a więc rodzaj curry z orzeszkami ziemnymi. Najchętniej spożywanym tutaj napojem jest herbata, koniecznie z dużą ilością mleka. Specjalność Zanzibaru to przede wszystkim wszelkie odmiany owoców morza: barakudy, pyszne tuńczyki, wielkie krewetki. Do przyrządzania większości dań używa się przypraw, które rozsławiają wyspę jak świat długi i szeroki. Mowa rzecz jasna o cynamonie, kardamonie i wanilii, które słyną ze swoich zbawiennych właściwości. Zapraszamy na ucztę dla Waszych podniebień!
Ciekawostki
  • Drzewo o nazwie dalbergia czarnodrzew występujące na terenach Tanzanii jest źródłem najdroższego drewna na świecie, które stanowi budulec luksusowych mebli.
  • Tanzania jest krajem o największym zagęszczeniu dzikiej zwierzyny na kilometr kwadratowy. Żyją tutaj ponad cztery miliony zwierząt reprezentujących kilkaset gatunków.
  • W Tanzanii znajduje się najwyższy szczyt w całej Afryce, czyli Kilimandżaro o wysokości 5895 m n.p.m.
  • Obszary chronione ze względu na bogactwo przyrodnicze zajmują aż 30% powierzchni kraju, a w ich skład wchodzą: 12 parków narodowych, 13 rezerwatów naturalnych i 38 rejonów chronionych. Ponadto Park Narodowy Serengeti jest największym rezerwatem naturalnym na kontynencie. Zamieszkuje go ponad milion dużych ssaków. Z kolei Park Narodowy Ruaha zamieszkuje największa populacja słoni w Afryce Wschodniej.
  • Ngorongoro to znajdująca się w Tanzanii największa na świecie kaldera wygasłego wulkanu, której powierzchnia wynosi aż 8300 km².
  • Jezioro Tanganika jest najgłębszym jeziorem w Afryce i jednym z najgłębszych na Ziemi. Głębokość maksymalna przekracza 1,4 km.
  • Około 80% mieszkańców Tanzanii na co dzień zajmuje się rolnictwem. Tanzańczycy produkują m.in. kawę, bawełnę, tytoń, herbatę czy orzechy nerkowca.

Poznaj szczegóły o kraju Tanzania i Zanzibar

Historia
Na terytorium byłej Tanganiki (kontynentalna część Tanzanii) odnaleziono najstarsze ślady istot człekokształtnych. Pierwszymi ludami, które tutaj przybyły, byli Buszmeni, później wyparci przez Kuszytów. Przed dwoma tysiącami lat część terenów Tanzanii zasiedliły ludy Bantu, zaś pod koniec X wieku dotarli tutaj Masajowie. Już w czasach starożytnych na tanzańskie wybrzeże docierali kupcy Persji, Egiptu, Arabii czy Indii w celu nabycia kości słoniowej, złota, drzewa sandałowego czy niewolników.

Część kraju znalazła się pod wpływem arabskim i z tego powodu do Tanzanii dotarła wiara muzułmańska. Na wybrzeżu rozwijała się cywilizacja Suahili. W XV wieku władzę w kraju przejęli portugalscy kolonizatorzy, przeciwko którym organizowano jednak powstania, a pod koniec XVII wieku wyparli ich stąd Arabowie. Przybysze z Omanu ścierali się w obrębie kraju z sułtanami Zanzibaru.

U schyłku XIX wieku Tanzania przeszła we władanie niemieckie w ramach Niemieckiej Afryki Wschodniej. W wyniku działań podczas pierwszej wojny światowej państwo weszło w skład Brytyjskiej Afryki Wschodniej. Niewolnictwo zniesiono tutaj ostatecznie dopiero w 1909 roku. Kilka lat później powstało Afrykańskie Stowarzyszenie Tanganiki – w latach 50. przemienione na Afrykański Narodowy Związek Tanganiki. Po drugiej wojnie światowej Tanzania stała się terytorium powierniczym ONZ.
W 1961 roku Tanzania uzyskała pełną niepodległość w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Trzy lata później, w wyniku współpracy z Zanzibarem, powstała Zjednoczona Republika Tanzanii. Mimo to Zanzibar ma własne organy władzy. Pierwszy wiceprezydent Tanzanii jest równocześnie prezydentem Zanzibaru. Obszar ma także własną konstytucję.
Geografia
Państwo leży we wschodniej Afryce i graniczy z Burundi, Kenią, Malawi, Mozambikiem, Rwandą, Ugandą, Zambią oraz Demokratyczną Republiką Konga. Długość wybrzeża Tanzanii to ponad 1400 km, a najwyższym punktem jest oczywiście szczyt Kilimandżaro, który znajduje się na wysokości 5895 m n.p.m. Do najbardziej popularnych atrakcji turystycznych tego kraju należy przede wszystkim Park Narodowy Serengeti.

Mimo ogromu zlokalizowanych tam bogactw naturalnych, piękna krajobrazu i możliwości rozwinięcia turystyki, Tanzania pozostaje jednym z biedniejszych państw afrykańskich. Podstawę jej gospodarki stanowi rolnictwo, uprawia się tutaj głównie: kawę, herbatę, bawełnę, nanercz zachodni, agawę sizalową i goździki, których ilość to aż 83% światowych zbiorów.
Kultura i Religia
W tanzańskim świecie religii dominuje chrześcijaństwo. Co ważne, żyje w tym kraju całkiem sporo wyznawców animizmu, czyli swego rodzaju wierzeń plemiennych zbliżonych w pewien sposób do szamanizmu, zaś najliczniejszą mniejszością religijną są muzułmanie. Na wyspie Zanzibar miażdżącą większość stanowią muzułmanie, zaś wśród wyznawców islamu największą grupę stanowią sunnici.

Ważną rolę w kulturze Tanzanii odgrywa muzyka. Nowoczesna muzyka tego kraju podlega silnym wpływom z Kongo. Rumba, jazz, a nawet rock, i oczywiście melodie tradycyjne mieszają się tutaj z silnym oddziaływaniem reggae. Taniec jest równie ważną formą wyrazu dla mieszkańców Tanzanii i stanowi istotną część ich codziennego życia. Służy on jednak głównie do tego, aby połączyć tańczącego z jego przodkami oraz ich duchami.

W Tanzanii, dokładniej w Kondoa, odnaleziono zespół malowideł naskalnych. Pierwsze badania rozpoczęto nad nimi w latach 30. XX wieku, zaś w 2006 roku wpisano je na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najstarsze malowidła pochodzą prawdopodobnie sprzed kilku tysięcy lat, na pewno nie są młodsze niż 1500 lat. Współcześnie najbardziej znanym tanzańskim artystą jest George Lilanga, którego prace, głównie rzeźby i obrazy, doceniono na całym świecie. Umarł on w 2005 roku, na kilka lat przed śmiercią z powodu gangreny amputowano mu nogę, co jednak nie przeszkodziło mu w dalszym tworzeniu.

Popularny sport to piłka nożna, która niektórym szczęśliwcom z wrodzonym talentem daje możliwość podjęcia dobrze płatnej pracy za granicą. Tanzańscy piłkarze nie są, co prawda, tak rozchwytywani przez zagraniczne kluby jak ich koledzy z Wybrzeża Kości Słoniowej, jednak zanotowano kilka przypadków ich transferów do klubów szwedzkich czy szwajcarskich. Jednym z takich zawodników był chociażby Renatus Boniface Njohole, a także Eddie Odhiambo, któremu udało się zagrać w barwach Southampton na boiskach angielskiej Premier League.

Wycieczka na Zanzibar

Wakacje na Zanzibarze
Zanzibar, malownicza wyspa u wybrzeży wschodniej Afryki, słynie nie tylko z białych plaż i turkusowych wód, ale także z bogatej historii i kultury. Jednym z najbardziej fascynujących miejsc na Zanzibarze jest Stone Town – kosmopolityczna stolica, która przez wieki przyciągała kupców i podróżników z różnych stron świata. To właśnie tutaj, w sercu wyspy, tkwią korzenie wielokulturowości Zanzibaru, co sprawia, że eksploracja tego miejsca staje się podróżą przez czas i przestrzeń, gdzie każdy zakątek kryje w sobie tajemnicze historie i niezwykłe wspomnienia.

Dlaczego warto wybrać się na Zanzibar?


Zanzibar jest jednym z najczęstszych miejsc na bucket list wielu miłośników podróży – zachęca przede wszystkim szerokim wyborem przepięknych plaż otulonych przez lazurowe wody Oceanu Indyjskiego. To idealne miejsce dla amatorów nurkowania, uprawiania snorkelingu i oceanicznego wędkowania. Oprócz zachwycającego wybrzeża, wyspa ma do zaoferowania fascynujące wnętrze: kręte uliczki Stone Town, tętniące życiem bazary, plantacje przypraw, które przesyca aromatyczna mgiełka wanilii i cynamonu, rezerwaty przyrody z ogromnymi baobabami, w których koronach bawią się małpy błękitne i ukrywa się mnogość egzotycznych gatunków ptactwa i motyli.

Zanzibar – co warto zobaczyć?


Zanzibar to nie tylko tropikalny raj z białymi plażami i lazurowym morzem, ale także skarbnica pasjonującej historii i kultury. Leżący u wybrzeży Tanzanii archipelag oferuje mieszankę afrykańskich, arabskich i europejskich wpływów, które są widoczne w jego pałacach, meczetach w Stone Town oraz w aromatach przypraw i egzotycznych owocach na lokalnych bazarach. Wąskie uliczki Stone Town opowiadają historie o handlu przyprawami, niewolnictwie i dawnych władcach. Ale to nie tylko przeszłość przyciąga podróżników na Zanzibar. Wyspy te są również rajem dla miłośników przyrody. Białe plaże, otoczone palmami i koralowymi rafami, są idealne do wypoczynku, nurkowania i snorkelingu.

Stone Town


Kosmopolityczna stolica Zanzibaru, Stone Town, to istna kulturowa mozaika! Na jej powstanie wpływ mieli przede wszystkim kupcy najrozmaitszych narodowości, którzy zatrzymywali się w tym zanzibarskim porcie na przestrzeni wieków: Hindusi, Chińczycy, Arabowie z Omanu, Fenicjanie, Sumerowie, Persowie, Asyryjczycy, Portugalczycy, Egipcjanie, Holendrzy i Brytyjczycy. W architekturze miasta dominują wpływy arabskie, zauważalne szczególnie na przykładzie dużych, imponujących rezydencji kupieckich z XIX wieku, których koronkowe balkony przesłaniają hinduskie świątynie, a ze strzelistymi minaretami sąsiadują wiktoriańskie pałace. W historycznym centrum Stone Town znajduje się ponad 49 meczetów, dwa kościoły chrześcijańskie i cztery świątynie hinduistyczne, tworząc fascynujący kulturowo-religijny patchwork. Spędzając Wasze luksusowe wakacje na Zanzibarze koniecznie wybierzcie się na wycieczkę do tego intrygującego miejsca.

Jozani Forest


Jeśli w czasie luksusowych wakacji na Zanzibarze chcecie poznać jego unikatową przyrodę, zapraszamy do Jozani Forest, części Parku Narodowego Jozani Chwaka Bay, największego na wyspie chronionego obszaru. Spacerując po terenie parku możecie podziwiać m.in. las namorzynowy, potężne baobaby, ogromne fikusy oraz wiele innych tropikalnych drzew i krzewów, jak również całe mnóstwo gatunków ptaków i motyli. Główna atrakcja rezerwatu to spotkanie z gerezankami (Red Colobus), małpami występującymi jedynie na Zanzibarze. W lesie żyją również, trochę bardziej nieśmiałe, małpy błękitne Blue Monkeys, które czasami można wypatrzyć wysoko na drzewach. Ciekawskie zwierzęta chętnie pozują do zdjęć!

Prison Island


Zaledwie pół godziny drogi motorówką na zachód dzieli wyspę Changuu od wybrzeży Stone Town. Pierwotnie Changuu należała do bogatego arabskiego kupca, który używał wyspy jako miejsca zesłania dla nieposłusznych niewolników. Pod naciskiem Brytyjczyków, którzy kontrolowali Zanzibar, w 1873 roku podpisano tzw. Traktat Angielsko-Zanzibarski, na mocy którego sułtan Zanzibaru zgodził się na zniesienie handlu niewolnikami, jednak całkowite wyeliminowanie niewolnictwa zajęło jeszcze wiele lat. Brytyjczycy przejęli kontrolę nad Zanzibarem w 1890 roku, a formalne zniesienie niewolnictwa w tej części Tanzanii miało miejsce na początku XX wieku. W latach 70. XIX wieku Changuu określono mianem „Prison Island” – Więziennej Wyspy. Niebawem Prison Island zyskała nową funkcję – po wybuchu epidemii cholery służyła jako miejsce odosobnienia i kwarantanny dla chorych z krajów wschodniej Afryki. Spędzając Wasze luksusowe wakacje na Zanzibarze możecie zobaczyć obecną główną atrakcję wyspy – mieszczący się tutaj azyl gigantycznych żółwi. Te niezwykłe zwierzęta zostały niegdyś przywiezione na Zanzibar z Seszeli w prezencie dla sułtana. Poza żółwiami na Prison Island odkryjecie plażę z białym piaskiem oraz tropikalny las zamieszkiwany przez wiele gatunków ptaków, w pobliżu którego znajduje się także atrakcyjne miejsce do snorkelingu.

Podróż na Zanzibar – informacje praktyczne


Podróż na Zanzibar wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed wyjazdem warto zaszczepić się przeciwko żółtej febrze oraz zabrać leki przeciwmalaryczne, gdyż malaria jest w regionie powszechna. Warto również mieć aktualne szczepienia przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu i zapaleniu wątroby typu A i B. Wiza turystyczna jest wymagana, można ją uzyskać online lub na lotnisku. Należy pamiętać o zabraniu lekkiej, przewiewnej odzieży, kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz środków odstraszających komary. Na Zanzibarze, mimo że jest to popularny cel turystyczny, należy szanować lokalne zwyczaje i kulturę, zwłaszcza w ubiorze i zachowaniu. Woda z kranu nie jest zalecana do picia, lepiej spożywać wodę butelkowaną. Wypoczynek na Zanzibarze z powodzeniem można połączyć z safari w jednym lub kilku z tanzańskich parków narodowych.
Atrakcje Zanzibaru – przewodnik wakacyjny
Zanzibar to wyspa pełna atrakcji dla każdego. Przez cały rok panuje tu tropikalny klimat, co sprawia, że jest to idealne miejsce na wypoczynek i relaks. Ta urzekająca wyspa, leżąca u wschodnich wybrzeży Afryki, przyciąga turystów z całego świata swoją niepowtarzalną atmosferą i pięknymi krajobrazami. Zanzibar oferuje bogactwo kulturowe, tropikalne plaże, turkusowe wody oceanu Indyjskiego, a także niezwykłą przyrodę. Ta magiczna wyspa posiada mnóstwo atrakcji, które stanowią idealne tło dla romantycznych wyjazdów z drugą połówką, czy rodzinnych wakacji.

Safari Blue


Ekskluzywne wakacje na Zanzibarze to wyśmienita okazja, by wybrać się na zorganizowaną wycieczkę Safari Blue, czyli całodniową przejażdżkę tradycyjną drewnianą łodzią dhow po zatoce Menai w południowo-wschodniej części wyspy. Rejs po błękitnym oceanie urozmaicą liczne przystanki, podczas których będziecie mogli posnorkelować, odkryć otoczoną namorzynami lagunę, wspiąć się na wiekowy baobab i zrelaksować się na uroczej mieliźnie. Na koniec czeka Was smakowity lunch na wyspie Kwale, złożony z grillowanych owoców morza, kurczaka, ryżu, frytek, napoi bezalkoholowych, lokalnych piw i wspaniałej kawy.

Lekcja gotowania


Lekcja gotowania w trakcie luksusowego wyjazdu na Zanzibar to prawdziwa gratka dla smakoszy! Tzw. cooking class z reguły rozpoczyna się na targu, gdzie pod okiem doświadczonej miejscowej kucharki wybierzecie i kupicie potrzebne do przyrządzenia posiłku produkty, m.in. przyprawy, ryby, mięso, owoce. Nie obejdzie się bez targowania! Po zakupach pojedziecie lokalnym busikiem, zwanym daladala, do domu Waszej gospodyni, gdzie doświadczone kucharki nauczą Was przygotowywania tradycyjnych zanzibarskich potraw. Po skończonej lekcji będziecie delektować się pysznym lunchem, słuchając tutejszej muzyki taraab.

Spice Tour


Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego Zanzibar jest nazywany często „spice island” – wyspą przypraw – koniecznie wybierzcie się na tę wycieczkę! Pojedziecie do wioski Kizimbani, oddalonej o pół godziny drogi od Stone Town, gdzie doświadczeni przewodnicy pokażą Wam hodowle różnego rodzaju przypraw, tropikalnych owoców i roślin okopowych (na przykład manioku). Poznacie wykorzystanie oglądanych roślin i będziecie mogli je odkrywać kilkoma zmysłami: nie tylko wzrokiem, ale też dotykiem, węchem i smakiem. Ta wycieczka to także niepowtarzalna okazja, by zgłębić miejscową technikę wspinaczki na palmy.
Ekskluzywne hotele na Zanzibarze
Zanzibar to rajska wyspa, która przyciąga turystów nie tylko swoim naturalnym pięknem, ale także luksusowymi hotelami, które oferują wyjątkowy komfort i ekskluzywne doświadczenia. Tulia Zanzibar to hotel, który wyróżnia się eleganckim wystrojem i indywidualnym podejściem do Gości. Położony bezpośrednio przy plaży, oferuje prywatne wille z basenami, a także wspaniałe spa i restauracje serwujące dania kuchni międzynarodowej. Riu Palace Zanzibar to kolejna perła wśród luksusowych hoteli na wyspie. Znany z przepięknych widoków na ocean, hotel oferuje przestronne, stylowo urządzone pokoje, kilka basenów oraz szeroki wybór aktywności, w tym sporty wodne i wieczorne rozrywki. The Residence Zanzibar, z kolei, to miejsce, które łączy nowoczesny luksus z tradycyjnym zanzibarskim urokiem. Każda willa posiada prywatny basen i taras, a hotel oferuje szeroką gamę zabiegów w spa, inspirowanych lokalnymi tradycjami. Na terenie obiektu znajdują się także restauracje serwujące wykwintne dania z lokalnych składników oraz międzynarodowe specjały. Wszystkie te hotele są położone w pięknych, malowniczych miejscach, które zapewniają spokój i relaks, a jednocześnie umożliwiają łatwy dostęp do najważniejszych atrakcji Zanzibaru. Dodatkowo, profesjonalna i uprzejma obsługa sprawia, że każdy Gość czuje się wyjątkowo. Zanzibar, dzięki takim obiektom, staje się miejscem idealnym na luksusowy wypoczynek, łącząc piękno przyrody z najwyższym standardem usług.
Wyjątkowe miejsca na Zanzibarze
Zanzibar to wyspa pełna wyjątkowych miejsc, które przyciągają turystów z całego świata. Stone Town, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to labirynt wąskich uliczek, kolonialnej architektury i tętniących życiem targowisk. Warto odwiedzić także Prison Island, znaną z historycznych budynków i rezerwatu żółwi olbrzymich. Kolejnym unikatowym miejscem jest Jozani Forest, jedyny park narodowy na Zanzibarze, gdzie można spotkać endemiczne małpy – gerezy. Plaże Zanzibaru, takie jak Nungwi i Kendwa, słyną z białego piasku i krystalicznie czystej wody, idealnej do nurkowania i snorkelingu. Mnemba Atoll to raj dla miłośników podwodnego świata, oferujący niesamowite rafy koralowe i różnorodne życie morskie. Warto również odwiedzić Paje, miejscowość znaną z doskonałych warunków do kitesurfingu. Dla tych, którzy chcą poznać lokalną kulturę, wizyta na farmie przypraw jest niezapomnianym doświadczeniem, umożliwiającym poznanie procesu uprawy i przetwarzania przypraw, które nadają Zanzibarowi przydomek „Wyspy Przypraw”. Każde z tych miejsc oferuje coś unikatowego, czyniąc Zanzibar wyjątkowym celem podróży.
Jaki region wybrać na wyjazd na Zanzibar?
Jeśli zastanawiacie się, który region wybrać na wyjazd na Zanzibar, warto skonsultować się z doświadczonymi podróżnikami, takimi jak eksperci Planet Escape. Jeśli planujecie odciąć się od świata i leżakować na białym piasku, to najpiękniejsze plaże znajdziecie na północy wyspy, w rybackiej wiosce Nungwi. Jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie nie występuje rafa koralowa i można pływać na pełnych falach. Plaża Michamvi leży na północno-wschodnim krańcu Zanzibaru, z dala od większych miasteczek i kurortów. To doskonałe miejsce dla tych, którzy pragną spokojnego i kameralnego wypoczynku z dala od tłumów. Plaża jest długa i piaszczysta, w całości pokryta sypkim i białym piaskiem przypominającym cukier puder. Będąc na Zanzibarze nie można pominąć Stone Town – wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Stare Miasto jest chaotyczne, nieprzewidywalne i łatwo zabłądzić w labiryncie jego zaułków, podwórek i skwerów, lecz dzięki temu można w pełni poczuć, w jaki sposób mieszają się tutaj architektoniczne style, epoki, rasy i kultury.

Hotele w Tanzanii i na Zanzibarze

Kiedy jechać do Tanzanii i na Zanzibar?

POGODA W TANZANII

W Tanzanii wyróżniamy dwie pory suche, które trwają od stycznia do marca oraz od czerwca do października. Planując jednak safari warto wziąć pod uwagę okresy naturalnej migracji zwierząt . Miesiące czerwiec i lipiec oraz styczeń i luty to okres migracji zwierząt do kenijskiego parku narodowego Maasai Mara. Jest to najlepsza pora, by zobaczyć jak miliony gnu wraz z innymi roślinożercami zaczynają swoją wędrówkę - to niesamowity spektakl. W lutym równinę pokrywają śliczne kwiaty, nie ma też tak wiele kurzu.

POGODA NA ZANZIBARZE

Zanzibar posiada tropikalny klimat. Jego położenie blisko równika powoduje bardzo małe wahania temperatury pomiędzy zimą i latem - przez cały rok temperatura jest w okolicach 25-30 stopni. Pora deszczowa przypada na okres od połowy marca do maja oraz w listopadzie. Najlepszym okresem na podróż na Zanzibar jest pora sucha, która występuje od czerwca do października oraz w styczniu-lutym
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Tanzania i Zanzibar – inspiracje podróżnicze

Kitesurfing na Zanzibarze

W poszukiwaniu pomyślnych wiatrów zabierzemy Cię na Zanzibar, gdzie kitesurfing ma się rewelacyjnie! Piękne piaszczyste plaże, słońce, ciepła woda i sprzyjające wiatry przyciągają coraz więcej fanów tego sportu. W wielu...
Zobacz więcej
Wielka Migracja Afryki - Tanzania i Kenia

Wielka Migracja Afryki – Tanzania i Kenia

Bądź częścią niesamowitego spektaklu – wielkiej migracji zwierząt, która odgrywa się na stepach Tanzanii i Kenii. Kiedy ma miejsce Wielka Migracja w Afryce? Wielka Migracja Serengeti odbywa się dwa razy...
Zobacz więcej
Rejs tradycyjną łódką dhow

Rejs dhow na Zanzibarze

Popłyń w rejs powszechną na Czarnym Lądzie łodzią dhow, w której poczujesz się jak lokalny mieszkaniec, będąc w podróży po Tanzanii i Zanzibarze. Odkrywaj wybrzeże, zatrzymując się przy kolejnych plażach...
Zobacz więcej
Wielka Migracja Afryki - Tanzania i Kenia

Safari po Serengeti

Weź udział w safari prywatnym jeepem, podczas którego przez parę emocjonujących dni wakacji w Tanzanii staniesz się nieodzownym elementem afrykańskiej fauny i flory. Odkryjesz dzikie i nieokrzesane piękno Parku Narodowego...
Zobacz więcej
Zanzibar - Wyspa Przypraw

Wyspa Przypraw – Zanzibar

Ze stałego lądu w Tanzanii już przecież tak niedaleko na piękną wyspę! Zatrzymaj się na relaks w niebiańskich okolicznościach podczas wakacji na Zanzibarze, który poza bielą plaż i turkusami wód,...
Zobacz więcej
Stone Town

Stone Town

Tego nie możesz przegapić podczas wakacji w Tanzanii! Wycieczka po fascynującym, pełnym egzotycznych aromatów mieście – stolicy Zanzibaru, czyli Stone Town, to absolutny mus podczas podróży do Afryki. W mieście...
Zobacz więcej
Kilimandżaro, Wielka Migracja

Kilimandżaro – najwyższy szczyt Afryki

Masz ochotę na trochę więcej adrenaliny podczas wakacji w Tanzanii i nie lada osiągnięcie? W takim razie zdobądź najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro mający wysokość 5895 m n.p.m., znajdujący się...
Zobacz więcej
Wielka Piątka Afryki

Wielka Piątka Afryki

Zobacz każdy z okazów wchodzących w skład słynnej Wielkiej Piątki Afryki, a wszystko  to podczas wakacji w Tanzanii! Tym terminem nazywa się gatunki dużych ssaków, które zamieszkują kontynent afrykański. Podczas...
Zobacz więcej