• Programy
 • Hotele
 • Pogoda
 • Miejsca
 • Informacje
 • Inspiracje
Informacje ogólne
Flaga Tanzanii
Strefa czasowa
GMT + 3
Stolica
Dodoma
Język
Językiem urzędowym w Tanzanii jest suahili oraz język angielski. Tego pierwszego używa się w szkolnictwie podstawowym, zaś angielski powszechnie służy do komunikacji na uniwersytetach, w szkolnictwie wyższym. Oprócz tego jednak na terenie Tanzanii w użyciu znajduje się wiele innych języków. Suahili to język z rodziny bantu używany w Afryce Wschodniej i Środkowej i składający się z około dwudziestu dialektów.
Waluta
Oficjalna jednostka walutowa w Tanzanii to szyling tanzański, który dzieli się na 100 centów. Jego kod międzynarodowy to TZS. Warto jednak wiedzieć, że w Tanzanii płatności można bez problemu dokonywać w dolarach amerykańskich.

1 USD = 1987,59 TZS
1 EUR = 2214,57 TZS
1 PLN = 544,71 TZS
Powierzchnia
945 087 km2
Populacja
49,25 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP udający się w podróż do Tanzanii muszą posiadać wizę turystyczną, którą można wyrobić za pośrednictwem strony internetowej https://eservices.immigration.go.tz/visa/ (czas oczekiwania to ok. 2 tygodnie, dlatego nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę), w ambasadzie Tanzanii w Berlinie (Polska podlega kompetencji terytorialnej tej ambasady) oraz na samym przejściu granicznym, w porcie lotniczym, co jednak wiąże się z oczekiwaniem co najmniej 2-3 godziny. Koszt wizy wynosi 50 USD. Do uzyskania wizy niezbędne jest posiadanie paszportu ważnego 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. Dodatkowo opuszczając Zanzibar należy uiścić opłatę wyjazdową w wysokości 50 USD (część linii lotniczych opłatę tą zawiera w cenie biletów).

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Przed udaniem się w podróż do Tanzanii zaleca się szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i polio (ok. 150 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł), wściekliźnie (ok. 170 zł każda dawka szczepionki), cholerze (ok. 200 zł każda dawka szczepionki) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki).
Napiwki
W Tanzanii pozostawianie napiwków za obsługę jest przyjęte. Często w większych restauracjach z góry dolicza się 10% opłaty serwisowej do rachunku, jednak mimo to warto dodatkowo nagrodzić dobrą obsługę kilkoma szylingami. Zwyczajowo napiwek wręcza się bagażowemu i pokojówce w hotelu. Raczej nie powinno się praktykować dawania nawet drobnych pieniędzy miejscowym dzieciom, które mogą chcieć przysłużyć się turyście jakąś drobną przysługą lub po prostu żebrzą. O wiele rozsądniej będzie kupić czy przywieźć ze sobą słodycze lub przybory szkolne i obdarować nimi lokalne dzieci.

W Tanzanii napiwek to znacząca część wynagrodzenia kierowcy/przewodnika/kucharza podczas safari. Przyjęte jest, że napiwki wręcza się na koniec wycieczki, jeżeli jest się zadowolonym z usługi. Standardowy napiwek dla kierowcy/przewodnika to ok. 10–20 USD od osoby za dzień, dla kucharza 5–10 USD za dzień od osoby.
Ceny jedzenia
W kwestii kosztów wyżywienia w Tanzanii należy pamiętać przede wszystkim o targowaniu się, gdy mowa o stołowaniu się na ulicy, w przydrożnych stoiskach, gdzie spokojnie można zbić cenę za poszczególne potrawy czy składniki. Najtaniej będzie jadać właśnie w takich miejscach lub lokalnych, klimatycznych knajpkach. Najwyższe ceny są w restauracjach o wyższym standardzie i tych, które znajdują się w hotelach. Często zawyża się ceny rozmaitych produktów z myślą o turystach, dlatego właśnie targowanie jest właściwie codziennością dla miejscowych. Przykładowe ceny: woda mineralna 500 TZS, piwo około 1500 TZS, posiłek przy stoisku ulicznym 600 TZS, obiad w lokalnej knajpce 1000 TZS, danie w restauracji o wysokim standardzie 8000 TZS.
Jedzenie
Tanzania słynie między innymi ze znakomitej kuchni. To stąd pochodzi kisamvu, czyli jarzyny podawane z ryżem, a także bamia: inaczej mięsny gulasz z dodatkiem piżmianu jadalnego czy mchicha, a więc rodzaj curry z orzeszkami ziemnymi. Najchętniej spożywanym tutaj napojem jest herbata, koniecznie z dużą ilością mleka. Specjalność Zanzibaru to zaś przede wszystkim wszelkie odmiany owoców morza: barakudy, pyszne tuńczyki, wielkie krewetki. Do przyrządzania większości dań używa się przypraw, które rozsławiają wyspę jak świat długi i szeroki. Mowa rzecz jasna o cynamonie, kardamonie i wanilii, które słyną ze swoich zbawiennych właściwości. Zapraszamy na ucztę dla Waszych podniebień!
Ciekawostki
 • Drzewo o nazwie dalbergia czarnodrzew występujące na terenach Tanzanii jest źródłem najdroższego drewna na świecie, które stanowi budulec luksusowych mebli
 • Tanzania jest krajem o największym zagęszczeniu dzikiej zwierzyny na kilometr kwadratowy. Żyje tutaj ponad cztery miliony zwierząt reprezentujących kilkaset gatunków
 • W Tanzanii znajduje się najwyższy szczyt w całej Afryce, czyli Kilimandżaro o wysokości 5895 m n.p.m.
 • Obszary chronione ze względu na bogactwo przyrodnicze zajmują aż 30% powierzchni kraju, a w ich skład wchodzą: 12 parków narodowych, 13 rezerwatów naturalnych i 38 rejonów chronionych. Ponadto Park Narodowy Serengeti jest największym rezerwatem naturalnym na kontynencie. Zamieszkuje go ponad milion dużych ssaków. Z kolei Park Narodowy Ruaha zamieszkuje największa populacja słoni w Afryce Wschodniej
 • Ngorongoro to znajdująca się w Tanzanii największa na świecie kaldera wygasłego wulkanu, której powierzchnia wynosi aż 8300 km².
 • Jezioro Tanganika jest najgłębszym jeziorem w Afryce i jednym z najgłębszych na Ziemi. Głębokość maksymalna przekracza 1,4 km
 • Około 80% mieszkańców Tanzanii na co dzień zajmuje się rolnictwem. Tanzańczycy produkują m.in. kawę, bawełnę, tytoń, herbatę czy orzechy nerkowca
 • Rodzaje mięsa najczęściej spożywane w Europie czy USA w Tanzanii są bardzo drogie, dlatego lokalni mieszkańcy zadowalają się nieco większą egzotyką np. mięsem krokodyla, antylopy i słonia

Poznaj szczegóły o kraju Tanzania i Zanzibar

Historia
Na terytorium byłej Tanganiki odnaleziono najstarsze ślady istot człekokształtnych. Pierwszymi ludami, które tutaj przybyły byli Buszmeni, później wyparci przez Kuszytów. Przed dwu tysiącami lat część terenów Tanzanii zasiedliły ludy Bantu, zaś pod koniec X wieku dotarli tutaj Masajowie. Już w czasach starożytnych na tanzańskie wybrzeże docierali kupcy Persji, Egiptu, Arabii czy Indii w celu nabycia kości słoniowej, złota, drzewa sandałowego czy niewolników.

Część kraju znalazła się pod wpływem arabskim i z tego powodu do Tanzanii dotarła wiara muzułmańska. Na wybrzeżu rozwijała się cywilizacja Suahili. W XV wieku władzę w kraju przejęli portugalscy kolonizatorzy, przeciwko którym organizowano jednak powstania, a pod koniec XVII wieku wyparli ich stąd Arabowie. Przybysze z Omanu ścierali się w obrębie kraju z sułtanami Zanzibaru.

U schyłku XIX wieku Tanzania przeszła we władanie niemieckie w ramach Niemieckiej Afryki Wschodniej. W wyniku działań podczas pierwszej wojny światowej państwo weszło w skład Brytyjskiej Afryki Wschodniej. Niewolnictwo zniesiono tutaj ostatecznie dopiero w 1922 roku. Kilka lat później powstało Afrykańskie Stowarzyszenie Tanganiki – w latach 50. przemieniony na Afrykański Narodowy Związek Tanganiki. Po drugiej wojnie światowej Tanzania stała się terytorium powierniczym ONZ.

W 1961 roku Tanzania uzyskała pełną niepodległość w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Trzy lata później powstała w wyniku współpracy z Zanzibarem – Zjednoczona Republika Tanzanii. W 1970 roku na prezydenta po raz kolejny wybrano Juliusa Nyerere, a niedługo po tym w kraju zapanował kryzys spowodowany rodzącym się separatyzmem i niezadowoleniem z unii z Tanganiką. Nie lepiej wyglądała sytuacja gospodarcza i ekonomiczna, miejsce miała tutaj ponadto klęska głodu i nieurodzaju, co przyczyniło się do wzmożonej współpracy z państwami zachodnimi, które nadeszły Tanzanii z pomocą. W 1998 roku w Dar es Salaam miał miejsce zamach terrorystyczny dokonany przez islamskich fundamentalistów, którzy uderzył w ambasadę Stanów Zjednoczonych.
Geografia
W Tanzanii mieszka 40 mln osób, gęstość zaludnienia wynosi 42 mieszk./km², zaś powierzchnia 945 000 km². Państwo leży we wschodniej Afryce i graniczy z Burundi, Kenią, Malawi, Mozambikiem, Rwandą, Ugandą, Zambią oraz Demokratyczną Republiką Konga. Długość wybrzeża Tanzanii to ponad 1400 km, a najwyższym punktem jest oczywiście szczyt Kilimandżaro, który znajduje się na wysokości 5895 m n.p.m. Do najbardziej popularnych atrakcji turystycznych tego kraju należy przede wszystkim Park Narodowy Serengeti. Co roku odwiedza go ponad 90 tys. turystów z całego świata.

Mimo ogromu zlokalizowanych tam bogactw naturalnych, piękna krajobrazu i możliwości rozwinięcia turystyki Tanzania pozostaje jednym z biedniejszych państw afrykańskich. Podstawę jej gospodarki stanowi rolnictwo, uprawia się tutaj głównie: kawę, herbatę, bawełnę, nanercz zachodni, agawę sizalową i goździki, których ilość to aż 83% światowych zbiorów.
Kultura i Religia
W tanzańskim świecie religii dominuje islam, który wyznaje ponad jedna trzecia z wszystkich 42 milionów mieszkańców. Co ważne, żyje w tym kraju niewiele mniej – bo około 20% - chrześcijan (chociaż szacuje się, że w ostatnim czasie ta liczba znacząco wzrosła) i całkiem sporo wyznawców animizmu, czyli swego rodzaju wierzeń plemiennych zbliżonych w pewien sposób do szamanizmu. Na wyspie Zanzibar miażdżącą większość stanowią muzułmanie, zaś z wyznawców islamu największą grupą są sunnici.

Ważna rolę w kulturze Tanzanii odgrywa muzyka. Nowoczesna muzyka tego kraju podlega silnym wpływom z Kongo. Rumba, jazz, a nawet rock, i oczywiście melodie tradycyjne mieszają się tutaj z silnym oddziaływaniem reggae. Taniec jest równie ważną formą wyrazu dla mieszkańców Tanzanii i stanowi istotną część ich codziennego życia. Służy on jednak głównie do tego, aby połączyć tańczącego z jego przodkami oraz ich duchami.

W Tanzanii, dokładniej w Kondoa, odnaleziono zespół malowideł naskalnych. Pierwsze badania rozpoczęto nad nimi w latach 30. XX wieku, zaś w 2006 roku wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarsze malowidła pochodzą prawdopodobnie sprzed kilku tysięcy lat, na pewno nie są młodsze niż 1500 lat. Współcześnie najbardziej znanym tanzańskim artystą jest George Lilanga, którego prace, głównie rzeźby i obrazy, doceniono na całym świecie. Umarł on w 2005 roku, na kilka lat przed śmiercią z powodu gangreny amputowano mu nogę, co jednak nie przeszkodziło mu w dalszym tworzeniu.

Popularny sport to piłka nożna, która niektórym szczęśliwcom z wrodzonym talentem daje możliwość podjęcia dobrze płatnej pracy za granicą. Tanzańscy piłkarze nie są, co prawda, tak rozchwytywani przez zagraniczne kluby jak ich koledzy z Wybrzeża Kości Słoniowej, jednak zanotowano kilka przypadków ich transferów do klubów szwedzkich czy szwajcarskich. Jednym z takich zawodników był chociażby Renatus Boniface Njohole, a także Eddie Odhiambo, któremu to udało się grać w barwach Southampton na boiskach angielskiej Premier League.

Wycieczka na Zanzibar

Wycieczka po Stone Town
Kosmopolityczna stolica Zanzibaru, Stone Town, to istna kulturowa mozaika! Na jej powstanie wpływ mieli przede wszystkim kupcy najrozmaitszych narodowości, którzy zatrzymywali się w tym zanzibarskim porcie na przestrzeni wieków: Hindusi, Chińczycy, Arabowie z Omanu, Fenicjanie, Sumerowie, Persowie, Asyryjczycy, Portugalczycy, Egipcjanie, Holendrzy i Brytyjczycy. W architekturze miasta dominują wpływy arabskie, zauważalne szczególnie na przykładzie dużych, imponujących rezydencji kupieckich z XIX wieku, których koronkowe balkony przesłaniają hinduskie świątynie, a ze strzelistymi minaretami sąsiadują wiktoriańskie pałace. W historycznym centrum Stone Town znajduje się ponad 49 meczetów, dwa kościoły chrześcijańskie i cztery świątynie hinduistyczne, tworząc fascynujący kulturowo-religijny patchwork. Spędzając Wasze luksusowe wakacje na Zanzibarze koniecznie wybierzcie się na wycieczkę do tego intrygującego miejsca.
Safari Blue
Ekskluzywne wakacje na Zanzibarze to wyśmienita okazja, by wybrać się na zorganizowaną wycieczkę Safari Blue, czyli całodniową przejażdżkę tradycyjną drewnianą łodzią dhow po zatoce Menai w południowo-wschodniej części wyspy. Rejs po błękitnym oceanie urozmaicą liczne przystanki, podczas których będziecie mogli posnorkelować, odkryć otoczoną namorzynami lagunę, wspiąć się na wiekowy baobab i zrelaksować się na uroczej mieliźnie. Na koniec czeka Was smakowity lunch na wyspie Kwale, złożony z grillowanych owoców morza, kurczaka, ryżu, frytek, napoi bezalkoholowych, lokalnych piw i wspaniałej kawy.
Jozani Forest
Jeśli w czasie luksusowych wakacji na Zanzibarze chcecie poznać jego unikatową przyrodę, zapraszamy do Jozani Forest, części Parku Narodowego Jozani Chwaka Bay, największego na wyspie chronionego obszaru. Spacerując po lesie możecie podziwiać tu m.in. las namorzynowy, potężne baobaby, ogromne fikusy oraz wiele innych tropikalnych drzew i krzewów, jak również całe mnóstwo gatunków ptaków i motyli. Główna atrakcja rezerwatu to spotkanie z gerezankami (Red Colobus), małpami występującymi jedynie na Zanzibarze. W lesie żyją również, trochę bardziej nieśmiałe, małpy błękitne Blue Monkeys, które czasami można wypatrzyć wysoko na drzewach. Ciekawskie zwierzęta chętnie pozują do zdjęć!
Lekcja gotowania
Lekcja gotowania w trakcie luksusowego wyjazdu na Zanzibar to prawdziwa gratka dla smakoszy! Tzw. cooking class z reguły rozpoczyna się na targu, gdzie pod okiem doświadczonej miejscowej kucharki wybierzecie i kupicie potrzebne do przyrządzenia posiłku produkty, m.in. przyprawy, ryby, mięso, owoce. Nie obejdzie się bez targowania! Po zakupach pojedziecie lokalnym busikiem, zwanym daladala, do domu Waszej gospodyni, gdzie doświadczone kucharki nauczą Was przygotowywania tradycyjnych zanzibarskich potraw. Po skończonej lekcji będziecie delektować się pysznym lunchem, słuchając tutejszej muzyki Taraab.
Prison Island
Zaledwie pół godziny drogi motorówką na zachód dzieli wyspę Changuu od wybrzeży Stone Town. Pierwotnie Changuu należała do bogatego arabskiego kupca, który używał wyspy jako miejsca zesłania dla nieposłusznych niewolników. W 1873 roku, pod rządami trzeciego z kolei sułtana, niewolnictwo zostało zniesione, a Changuu określono mianem „Prison Island” – Więziennej Wyspy. Niebawem Prison Island zyskała nową funkcję – po wybuchu epidemii cholery służyła jako miejsce odosobnienia i kwarantanny dla chorych z krajów wschodniej Afryki. Spędzając Wasze luksusowe wakacje na Zanzibarze możecie zobaczyć obecną główną atrakcję wyspy – mieszczące się tutaj sanktuarium gigantycznych żółwi. Te niezwykłe zwierzęta zostały niegdyś przywiezione na Zanzibar z Seszeli w prezencie dla sułtana. Poza żółwiami na Prison Island odkryjecie plażę z białym piaskiem oraz tropikalny las zamieszkiwany przez wiele gatunków ptaków, w pobliżu którego znajduje się także atrakcyjne miejsce do snorkelingu.
Spice Tour
Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego Zanzibar jest nazywany często „spice island” – wyspą przypraw – koniecznie wybierzcie się na tę wycieczkę! Pojedziecie do wioski Kizimbani, oddalonej o pół godziny drogi od Stone Town, gdzie doświadczeni przewodnicy pokażą Wam hodowle różnego rodzaju przypraw, tropikalnych owoców i roślin okopowych (na przykład manioku). Poznacie wykorzystanie oglądanych roślin i będziecie mogli je odkrywać kilkoma zmysłami: nie tylko wzrokiem, ale też dotykiem, węchem i smakiem. Ta wycieczka to także niepowtarzalna okazja, by zgłębić miejscową technikę wspinaczki na palmy.

Hotele w Tanzanii i na Zanzibarze

Kiedy jechać do Tanzanii i na Zanzibar?

POGODA W TANZANII

W Tanzanii wyróżniamy dwie pory suche, które trwają od stycznia do marca oraz od czerwca do października. Planując jednak safari warto wziąć pod uwagę okresy naturalnej migracji zwierząt . Miesiące czerwiec i lipiec oraz styczeń i luty to okres migracji zwierząt do kenijskiego parku narodowego Maasai Mara. Jest to najlepsza pora, by zobaczyć jak miliony gnu wraz z innymi roślinożercami zaczynają swoją wędrówkę - to niesamowity spektakl. W lutym równinę pokrywają śliczne kwiaty, nie ma też tak wiele kurzu.

POGODA NA ZANZIBARZE

Zanzibar posiada tropikalny klimat. Jego położenie blisko równika powoduje bardzo małe wahania temperatury pomiędzy zimą i latem - przez cały rok temperatura jest w okolicach 25-30 stopni. Pora deszczowa przypada na okres od połowy marca do maja oraz w listopadzie. Najlepszym okresem na podróż na Zanzibar jest pora sucha, która występuje od czerwca do października oraz w styczniu-lutym
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Tanzania i Zanzibar – inspiracje podróżnicze