Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Kitesurfing na Zanzibarze

W poszukiwaniu pomyślnych wiatrów zabierzemy Cię na Zanzibar, gdzie kitesurfing ma się rewelacyjnie! Piękne piaszczyste plaże, słońce, ciepła woda i sprzyjające wiatry przyciągają coraz więcej fanów tego sportu. W wielu miejscach daleko od brzegu położona rafa tworzy ogromne, błękitne baseny z płytką wodą, doskonałe do oswajania się z kitem. Chcesz wiedzieć, gdzie i kiedy pojechać na Zanzibar, żeby jak najpełniej cieszyć się kitesurfingiem? Zapraszamy do odkrywania własnych, ulubionych miejsc na wyspie Zanzibar, gdzie kitesurfing może stać się Twoim ulubionym sportem. Przygotuj się dobrze na przygodę: pamiętaj, że wyspiarskie, tropikalne słońce mocno grzeje, a w wodzie można natrafić na koralowce. Zabierz dużo dobrego humoru i pamiętaj, że czas na Zanzi płynie własnym rytmem. Niech nasze propozycje będą dla Ciebie inspiracją. Pomyślnych wiatrów!

Kitesurfing Zanzibar – gdzie warto pojechać?

Zdecydowanie najlepsze warunki do uprawiania kitesurfingu panują po wschodniej stronie wyspy. Miejscowości położone na południowym wschodzie polecane są dla osób początkujących i zajmujących się freeridem. Im wyżej na północny wschód, tym bardziej warunki sprzyjają zaawansowanym sportowcom i miłośnikom ostrzejszej jazdy. To, co jest charakterystyczne dla wód przy Zanzibarze, to pływy. Czas przypływów to świetna okazja dla tych, którzy lubią zabawę z falą i większą dawkę emocji. Odpływy są lepsze dla początkujących. Woda się cofa, zostawiając łagodną, bezpieczną taflę. 

Plaża Uhuru, Jambiani 

Jambiani jest małą wioską rybacką, położoną zaledwie 10 km od gwarnego Paje, która swoją kameralną atmosferą przyciąga wszystkich tych, którzy stronią od dużych kurortów. To idealne miejsce dla osób, które dopiero oswajają się z deską i potrzebują więcej przestrzeni do doskonalenia swoich umiejętności. Działa tu kilka szkół, z których szczególnie polecamy Uhuru Kite Zanzibar i Zanzibar Prokite. Pod okiem doświadczonych instruktorów nauczycie się pływania podczas przypływów i odpływów. Wieje tu stały, boczny wiatr o prędkości od 10 do 20 węzłów, zapewniający gładką powierzchnię wody, który sprzyja nauce pilotażu latawca. Fani freeridu na Uhuru mogą cieszyć się czystymi, długimi falami interwałowymi do 2 metrów. 

Paje 

Biały piasek, turkusowa woda, stały wiatr – czyli wszystko to, co kitesurfingowcy lubią najbardziej, znajdziesz właśnie w Paje. Nic dziwnego, że ta niewielka miejscowość przyciąga wielbicieli latania na desce z całego świata. Jest tu wesoło i gwarno. Sporo się dzieje zarówno na wodzie, jak i w okolicznych barach oraz restauracjach, plaża tętni życiem do późnych godzin nocnych. Dlatego jeżeli lubisz po wodnym szaleństwie poimprezować z przyjaciółmi, to przyjedź do Paje. To doskonałe miejsce szczególnie dla osób poczatkujących oraz średniozaawansowanych. Wiatr wieje w szczycie sezonu z prędkością ok. 14–18 węzłów. Na miejscu działa wiele szkółek, wypożyczalni i przechowalni sprzętu, jeżeli wolisz przyjechać z własnym kitem. 

Plaża Breezes 

Miejsce polecane dla bardziej doświadczonych sportowców, a to za sprawą wiatru, który zazwyczaj dmucha z prędkością do 25 węzłów, ale potrafi czasem sięgnąć i 30. Przy plaży zlokalizowanych jest sporo hoteli all inclusive, co sprawia, że turystów jest wielu, a w wodzie robi się dość tłoczno. Jeżeli nastawiasz się na samotną walkę z falami, możesz się zawieść, jeżeli natomiast lubisz towarzystwo i mocniejsze podmuchy, to znajdziesz tu idealny spot.

Plaża Kiwenga 

To najdłuższa piaszczysta plaża na wyspie. Podczas księżycowych nocy światło księżyca odbija się od białego piasku, dzięki czemu możesz latać przy jego blasku do późnych godzin wieczornych. Wieją tu stałe, boczne wiatry o prędkości od 15 do 25 węzłów. Miejsce przeznaczone jest raczej dla profesjonalistów, ale jeżeli nie odstrasza Cię „skok na głęboką wodę” i nauka w trudniejszych warunkach, skorzystaj z jednej z tutejszych szkół. W luksusowych ośrodkach działają indywidualni instruktorzy dla tych, którzy wolą uczyć się w bardziej komfortowych warunkach. 

Plaża Nungwi 

Propozycja z dalekiego, północnego krańca wyspy. To niewielka wioska, która staje się coraz bardziej popularnym miejscem wypoczynkowym i spotem na kiteboarding. Zanzibar wystawia tu swój nos na północne wiatry, które wieją z prędkością od 15 do 20 węzłów. To miejsce, które podobnie jak Paje na południu, jest dobrą opcją dla tych, którzy nie tylko chcą popływać na desce, ale także dobrze się zabawić wieczorową porą. To dobry spot dla początkujących, woda jest dość płaska, płytka, a tłok w wodzie jest umiarkowany. Tu przeżyjesz najpiękniejsze zachody słońca, sunąc po turkusowej lagunie na latawcu, a po zakończonym pływaniu odpoczniesz przy pysznym drinku.

Tanzania kitesurfing – kiedy najlepsza pogoda?

Najlepszym przyjacielem dla kitesurfingowca na Zanzibarze są monsuny. Od maja do października wieje południowy Kusini, a od połowy grudnia do lutego – silniejszy i bardziej porywisty północny Kaskazi. To właśnie monsuny sprawiają, że na Zanzi możemy wyróżnić dwie pory suche i dwie deszczowe. Temperatura w ciągu całego roku jest w miarę stała i rzadko spada poniżej 26°C. Najgoręcej jest na początku roku, kiedy słupek rtęci przekracza 30°C, a wysoka wilgotność wzmaga uczucie gorąca. Od marca do końca maja na wyspie panuje tzw. długa pora deszczowa, kiedy potrafi padać nawet kilka dni z rzędu, a hotele świecą pustkami.

Temperatura wody na Zanzibarze

Podobnie jak temperatura powietrza, temperatura wody na Zanzibarze jest w miarę stała i waha się od 23 do 27°C, a w styczniu i w lutym czasem przekracza 28°C. Zatem jeżeli jesteś fanem gorących kąpieli, wybierz początek roku na wodne szaleństwo na wyspie Zanzibar. Windsurfing i inne sporty wodne mają swój czas także podczas tzw. długiej pory suchej, występującej pomiędzy czerwcem i październikiem. Woda jest trochę chłodniejsza i ma stałą temperaturę ok. 25°C.

Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować