Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Kilimandżaro – najwyższy szczyt Afryki

Masz ochotę na trochę więcej adrenaliny podczas wakacji w Tanzanii i nie lada osiągnięcie? W takim razie zdobądź najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro mający wysokość 5895 m n.p.m., znajdujący się na granicy Kenii i Tanzanii. Przed Tobą prawdziwe wyzwanie podróży po Tanzanii, a pokonanie trasy – ze względu na aklimatyzację na dużych wysokościach – zajmie Ci dobrych kilka dni, o ile nie chcesz pójść na łatwiznę. Zmienność pięter roślinności w miarę postępowania wspinaczki jest olśniewająca. Zobaczysz tutaj stepy, wiecznie zielone lasy, a wreszcie wieczny śnieg. Zdobywanie kolejnych odcinków szlaku i zatrzymywanie się w następujących na trasie schroniskach/kempingach zostanie nagrodzone widokiem z samego szczytu masywu górskiego Kilimandżaro. Chcesz po powrocie z wycieczki do Tanzanii powiedzieć, że niestraszny Ci jeden z ze szczytów Korony Ziemi? Do do dzieła!

Pogoda na Kilimandżaro

Chociaż technicznie rzecz biorąc wspinaczka na Kilimandżaro możliwa jest przez cały rok, są pewne miesiące, które charakteryzują się chłodniejszą pogodą, większą ilością deszczu i potencjalnie dużą pokrywą śniegu na szczycie. Generalnie najlepszą porą na wspinaczkę na Kilimandżaro są najcieplejsze i najsuchsze pory roku, od grudnia do połowy marca i od połowy czerwca do końca października, tym samym jednak jest to czas, który na trekking ten wybiera się najwięcej osób, szlaki stają się więc zatłoczone. Styczeń i luty to dwa najlepsze miesiące na wejście na Kilimandżaro i dlatego też najbardziej popularne. Rano i wieczorem można spodziewać się czystego, słonecznego nieba, jednak po południu mogą pojawić się chmury i deszcz. Pora deszczowa zaczyna się pod koniec marca i trwa do początku czerwca i w tym czasie nie polecamy wspinaczki na Kilimandżaro, ponieważ szlaki mogą być bardzo mokre, błotniste i zaśnieżone. Czerwiec jest miesiącem przejściowym, należy więc być przygotowanym na niskie temperatury, niebo jest zazwyczaj zachmurzone, co oznacza mniej imponujące widoki. Od lipca do końca października jest chłodniej, ale znacznie bardziej sucho niż w poprzednich miesiącach. Krótka pora deszczowa w Tanzanii zaczyna się na początku listopada i trwa do początku grudnia, kiedy to powszechne są popołudniowe deszcze, ale rano i wieczorem można spodziewać się czystego nieba, nie jest to jednak idealny miesiąc na wędrówkę na Kilimandżaro – może być mokro, błotniście i ślisko.

Wycieczka na Kilimandżaro – jak zaplanować?

Wspinaczka na Kilimandżaro jest Twoim marzeniem? Nic dziwnego! Co roku szczyt zdobywa ponad 30 000 osób, ale wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie i ważne jest, aby się do niego dobrze przygotować. Zdecydowanie najważniejsze jest zbudowanie odpowiedniej kondycji – zacznij trenować z wyprzedzeniem, jak najczęściej uprawiaj sport ze szczególnym uwzględnieniem wzmacniania nóg, noś plecak z obciążeniem, zadbaj o swoje mięśnie i stawy. Gdy już znajdziesz się u podnóża góry, nie spiesz się z podchodzeniem – najczęstszym czynnikiem, który powstrzymuje wielu wspinaczy przed zdobyciem szczytu, jest choroba wysokościowa, czyli niemożność zaaklimatyzowania się na dużej wysokości. Daj sobie tyle czasu, ile tylko Twój organizm potrzebuje! Pamiętaj też, że ryzyko choroby wysokościowej wzrasta, jeśli cierpisz na przeziębienie lub grypę, więc poczekaj na wspinaczkę na Kilimandżaro do czasu, gdy całkowicie wyzdrowiejesz. Decydując się na wejście na Dach Afryki zaopatrz się też w stosowny i odpowiednio wcześniej przetestowany sprzęt, przede wszystkim wygodne i sprawdzone buty, ciepłą i nieprzemakalną odzież (tak, wprawdzie to Afryka, ale musisz liczyć się ze spadkiem temperatur poniżej 0°C) i ewentualnie kijki trekkingowe dopasowane do Twojej wagi i wysokości, ochraniacze na spodnie i raczki, by nie poślizgnąć się na zlodowaciałym śniegu. Sprzęt kempingowy i żywność dostarczane są i noszone przez tragarzy, tym więc nie musisz się martwić!

Koszt wejścia na Kilimandżaro

Ile kosztuje wejście na Kilimandżaro? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od wybranego wariantu podejścia, liczby osób biorących udział w trekkingu, a także tego, czy decydujesz się wyłącznie na zdobycie szczytu, czy też chcesz wycieczkę połączyć z safari po parkach narodowych Tanzanii lub z wypoczynkiem na Zanzibarze. Jeśli chcesz poznać dokładną cenę, skontaktuj się z Planet Escape – zadbamy o to, by jak najdokładniej i najrzetelniej odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania!

Wyprawa na szczyt Kilimandżaro

Trzy najpopularniejsze trasy wiodące na Kilimandżaro to Machame Route, Lemosho Route i Rongai Route. Każda ma swoje wady i zalety. Machame Route jest najpopularniejsza, ponieważ jej pokonanie zajmuje najmniej czasu (ok. 6 dni), choć jest tym samym najbardziej stroma, a sceneria towarzysząca podczas wędrówki jest iście oszałamiająca. Lemosho Route jest dłuższa (ok. 8 dni), dzięki czemu wspinacze mają większą możliwość zaaklimatyzowania się, więc też niemal nigdy nie zdarzają się przypadki przerwania wędrówki z powodu choroby wysokościowej. Pod względem urody w niczym nie ustępuje Machame Route, dlatego polecamy ją  osobom mającym ograniczone doświadczenie w trekkingu. Najmniej popularna jest Rongai Route, biegnąca po kenijskiej stronie, którą dociera się na szczyt od północy. Pokonywać ją można w dowolnym tempie, obserwując przy okazji dużą zwierzynę – antylopy, słonie i bawoły. Sporą atrakcją może być też wspinaczka na Kilimandżaro podczas pełni księżyca – lodowce są oświetlone jasnym światłem, a widoki – absolutnie oszałamiające. Jeśli chcesz zdobyć szczyt podczas pełni, siedmiodniową wspinaczką powinieneś rozpocząć pięć dni wcześniej. Tego typu wycieczki cieszą się olbrzymią popularnością, dlatego miejsca należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Ty jednak nie musisz się martwić o to martwić – to do Planet Escape należy zorganizowanie kompleksowej wycieczki do Tanzanii tak, żebyś nie musiał niczym się przejmować!

Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować