Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Zimbabwe
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Zimbabwe

Botswana & Zimbabwe w pigułce

Od 27900 zł / os. 12 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Zimbabwe, Botswana — Wodospady Wiktorii, Park Narodowy Chobe, Delta Okawango, Durban

Monumentalne Wodospady Wiktorii w Zimbabwe, emocjonujące safari w najciekawszych parkach narodowych Botswany i wypoczynek na świetnych plażach RPA podczas jednej wyprawy? Dlaczego nie! Zapraszamy w wyjątkową podróż po rzadko odwiedzanych zakątkach Afryki, gdzie przyroda wciąż skutecznie opiera się działaniom człowieka, zwierzęta przeciągają przez sawanny w nieprzeliczonych stadach, a uroda krajobrazu nie daje o sobie zapomnieć. A na koniec – miękki piasek afrykańskich plaż.

 • Doświadcz potęgi wyjątkowych Wodospadów Wiktorii
 • Wybierz się na safari do parku Chobe i wypatruj słoni z pokładu łodzi
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +2

 3. Stolica

 4. Harare

 5. Populacja

 6. 16,2 mln

 7. Powierzchnia

 8. 390 757 km2

 9. Język

 10. Zimbabwe posiada aż 16 oficjalnych języków, którymi posługują się mieszkańcy kraju, lecz urzędowym i używanym w szkolnictwie jest angielski. Do najbardziej rozpowszechnionych należą języki należące do rodziny bantu – shona i ndebele.

 11. Waluta

 12. Od 2014 roku Zimbabwe nie posiada swojej własnej, oficjalnej waluty. Najpopularniejszymi walutami w obiegu są amerykański dolar i rand południowoafrykański.

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele Polski przebywający na terenie Zimbabwe muszą posiadać stosowną wizę. Można ją otrzymać na głównych przejściach granicznych lub wypełnić wniosek na stronie www.evisa.gov.zw, dzięki czemu unikniecie kolejek na granicy. Po wypełnieniu i zaakceptowaniu wniosku otrzymacie promesę wizową, którą należy przedstawić na granicy i uiścić opłatę. Wiza występuje w trzech rodzajach: jednokrotnego wjazdu (30 USD), dwukrotnego wjazdu (45 USD) oraz wielokrotnego wjazdu (55 USD). Ceny wiz często się zmieniają. Jeśli planujecie wypad do Zambii i powrót do Zimbabwe, najbardziej opłaca się tzw. UniVisa, w cenie 50 USD, dzięki której w ciągu 30 dni możecie przekraczać granicę dowolną liczbę razy. O e-Wizę należy zacząć starać się co najmniej 3 tygodnie przed planowanym wyjazdem (jakkolwiek jej otrzymanie zajmuje ok. 2 dni), obowiązuje 3 miesiące od daty wystawienia, a paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy po powrocie. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż. W przypadku podróżowania z dziećmi wymagane są poświadczone notarialne dokumenty w języku angielskim.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed udaniem się w podróż do Zimbabwe zaleca się wykonanie szczepień ochronnych przeciwko błonicy, tężcowi i polio (ok. 150 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka). Turyści przyjeżdżający z krajów, gdzie występuje żółta febra, muszą przedstawić na granicy książeczkę z potwierdzeniem szczepienia na tą chorobę (ok. 220 zł). Na niżej położonych terenach okresowo występuje zagrożenie malaryczne; zalecana profilaktyka to tabletki antymalaryczne oraz repelenty przeciwko owadom. Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Dawanie napiwków nie jest obowiązkowe, jednak zawsze jest bardzo doceniane przez obdarowywanych. Szczególnie warto doceniać starania kierowców i przewodników podczas safari (ok. 10-20 USD za dzień za osobę). W niektórych restauracjach automatycznie dodawany jest rachunek za serwis w wysokości 10%.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny jedzenia w Zimbabwe nie należą do wysokich, choć w dużych miastach i miejscach cieszących się popularnością wśród turystów można spotkać restauracje i lokale serwujące międzynarodową kuchnię w wysokim standardzie – i równie wysokich cenach.

  Woda mineralna 0,33 l – 0,90 USD
  Piwo lokalne – 1,50 USD
  Piwo importowane – 2,50 USD
  Wino – 4 -20 USD
  Kawa – 3,50 USD
  Coca cola 0,33 l – 0,90 USD
  Owoce (1 kg bananów) – 1–2 USD
  Posiłek w lokalnej knajpce – 5–15 USD
  Posiłek w restauracji 3 dania – 50 USD

 9. Ciekawostki
  • Zimbabwe było kiedyś bardzo bogatym krajem, jednak katastrofalnie błędne zarządzanie doprowadziło do zapaści gospodarczej. W 2008 roku inflacja osiągnęła poziom 79,6 miliarda procent! Rok później kurs wymiany wyniósł 35 kwadrylionów dolarów zimbabweńskich za 1 dolara amerykańskiego, a Zimbabwe postanowiło porzucić swoją walutę
  • Obecnie w tym kraju obowiązują dwie waluty – dolar amerykański i juan chiński, wprowadzony gdy Chiny zdecydowały się umorzyć dług Zimbabwe w wysokości 40 milionów dolarów. Prócz tego można tu płacić jeszcze sześcioma walutami, w tym euro, botswańskimi pulami i randami południowoafrykańskimi
  • Pierwszym prezydentem tego kraju, urzędującym w latach 1980–1987, był Canaan Banana. Jednym pierwszych prezydenckich rozporządzeń był zakaz żartowania z jego nazwiska
  • Zimbabwe jest krajem bijącym dość sprzeczne rekordy. Z jednej strony czytać potrafi tu aż 90% dorosłych (wg UNESCO 83,6%), co jest najwyższym wynikiem w całej Afryce, z drugiej zaś – bezrobocie sięga 95%, co z kolei jest rekordem w skali światowej
  • Granica Botswany z Zimbabwe, której długość wynosi 150 metrów, jest najkrótszą granicą na świecie
  • Na początku 2013 roku, po wypłaceniu styczniowych pensji pracownikom budżetowym, w kasie państwa pozostało niewiele ponad 200 dolarów
  • W północnym Zimbabwe mieszka plemię Vadoma, którego członkowie wyróżniają się posiadaniem jedynie dwóch palców u stóp. Ta wada genetyczna, zwana ektrodaktylią, jest przez nich tak ceniona, że aby jej nie zatracić, nie mogą zawierać związków z osobami spoza swego plemienia
  • Choć Afryka kojarzy się z tropikami, to najniższa zanotowana w Zimbabwe temperatura wyniosła -10,3°C
  • Najbardziej zabójczą chorobą w tym kraju jest HIV/AIDS, a średnia długość życia wynosi zaledwie 46,6 lat
  • Choć w świadomości większości z nas syreny są mitycznymi, legendarnymi istotami, to dla Zimbabwejczyków istnieją one realnie. Co więcej, odpowiedzialne są za wszystkie nieszczęścia – porwania, tortury i morderstwa
  • Mbira (zanza) to tradycyjny i bardzo charakterystyczny instrument szarpany popularnie wykorzystywany w muzyce ludowej
  • Uważa się, że Zimbabwe mogło być siedzibą Ofiru, biblijnej krainy słynącej z wydobycia złota
  • Wielkie Zimbabwe, zwane również Domem z Kamieni, to największa historyczna budowla w południowej Afryce z epoki przedeuropejskiej. Położony 250 km na wschód od Harare kompleks, zajmujący powierzchnię ponad 500 km2, powstał w XI–XV wieku. Wszystkie imponujące budowle wzniesiono z granitowych kostek bez użycia jakiejkolwiek zaprawy
  • Zimbabwe to bardzo młode państwo – niepodległość zyskało dopiero w 1980 roku. Ustanowiona wówczas flaga składa się z trójkąta i siedmiu poziomych pasów, symbolizujących kolejno: czarny – ludność tubylczą; czerwone – krew przelaną podczas walk o wyzwolenie; żółte – bogactwa mineralne państwa; zielone – rolnictwo; zaś biel na trójkącie obrazuje pokój i radość.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Głównym składnikiem większości potraw jest kukurydza i wytwarzana z niej mąka. Do najpopularniejszych dań, które będziecie mieć okazję spróbować, należy sadza – ugotowane placuszki sporządzane z grubo mielonej mąki lub kaszki kukurydzianej, podawane z mięsami lub warzywami, idealne do zanurzania w sosie lub zupie. Sadza jest również powszechnie spożywana z boerewors (kiełbasą z wołowiny lub wieprzowiny ), kurczakiem lub zsiadłym mlekiem, powszechnie znanym jako lacto (mukaka wakakora ). Ponadto bardzo popularne są także karpenta – małe rybki, smakujące jak szprotki. Warto spróbować też biltong – przekąski z solonego, suszonego mięsa – oraz zjeść gem squash, rodzaj smacznego kabaczka.

  Bota to podobna do owsianki zupa z dodatkiem masła orzechowego, mleka i dżemu, również przygotowywana z kaszki kukurydzianej, często serwowana na śniadanie. Dovi to tradycyjny gulasz z mięsem i warzywami z dodatkiem popularnych orzechów; zupa na bazie grzybów i zielonego groszku nosi nazwę nhedzi, a najpopularniejszym deserem jest kandyzowany owoc papai, nazywany tutaj Mapopo Candy. Koniecznie sięgnijcie też po produkowane w tym kraju piwo Chibuku, sporządzane z wody, kukurydzy, sorgo i drożdży. Jest to zawiesisty trunek o białej barwie, będący dobrym źródłem węglowodanów, minerałów i witamin.

  W kuchni tego kraju bardzo wyraźnie widać wpływy brytyjskiej kolonizacji. Popularnymi dodatkami stały się przyprawy i cukier oraz różnego rodzaju wypieki, a codzienna herbata stała się już narodową tradycją. W dużych miastach i ośrodkach turystycznych restauracje serwują specjały kuchni międzynarodowej i tradycyjne dania w nowoczesnym wydaniu.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Najstarsza historia obecnego Zimbabwe związana jest najprawdopodobniej z grupami wędrownych Buszmenów, które trudniły się zbieractwem i łowiectwem, by następnie wyewoluować w pierwotne ludy rolnicze. Pokojowo nastawione plemiona zostały podbite przez Bantu i Karanga, którym przypisuje się wzniesienie kompleksu budowli, znanego obecnie pod nazwą Wielkie Zimbabwe. Początek budowy datuje się na przełom X i XI wieku. To zagadkowe miasto, którego tajemnice do dziś ekscytują archeologów, to ponad 500 km2, na które składa się „Świątynia”, „Akropol”, „Kompleks w Dolinie” i resztki wielu innych budowli o wciąż nie do końca poznanym przeznaczeniu. Przez wieki był to najważniejszy ośrodek kultury i handlu w południowej Afryce, zanim w XVI wieku do tych terenów dotarli portugalscy kupcy.

  Od drugiej połowy XIX wieku kraj stopniowo ulegał wpływom brytyjskim, by od 1890 roku stać się częścią Brytyjskiej Kompanii Południowoafrykańskiej. W 1923 roku utworzono na tych obszarach Rodezję Południową, nazwaną tak na cześć Cecila Rhodesa, twórcy idei skolonizowania przez Wielką Brytanię pasa ziem afrykańskich ciągnących się od Kraju Przylądkowego do Egiptu. W 1964 roku przymiotnik „południowa” został usunięty, a kraj otrzymał nazwę Rodezja oraz stał się samodzielną kolonią o szerokiej autonomii. W 1980 roku proklamowano niepodległość Zimbabwe – nazwanego tak na pamiątkę Wielkiego Zimbabwe – które zostało członkiem Wspólnoty Narodów. Pierwszym premierem został Robert Mugabe, oskarżany później o łamanie praw człowieka i ograniczanie wolności słowa. Wieloletnie walki o władzę i wpływy doprowadziły kraj do gospodarczego kryzysu i zamieszek. Po zamachu stanu w 2017 roku głową państwa został Emmerson Mnangagwa. Polityczne i ekonomiczne problemy nie mają wpływu na rozwój turystyki, a liczba zagranicznych gości odwiedzających ten kraj wzrasta rokrocznie.

 3. Geografia

 4. Zimbabwe jest krajem śródlądowym, położonym między rzekami Zambezi i Limpopo. Graniczy z Południową Afryką od południa, Botswaną od południowego zachodu, Zambią od północnego zachodu i Mozambikiem od wschodu. Przeważający obszar kraju leży na centralnym płaskowyżu, którego średnia wysokość wynosi pomiędzy 1000 a 1600 metrów. Jedynie ok. 20% powierzchni zajmują tereny nizinne, które zazwyczaj obfitują w bogatszą florę i faunę. Na terenie kraju znajduje się aż 10 parków narodowych, co oznacza, że 1/5 obszaru kraju objęta jest ochroną. Szczególną sławą cieszy się Park Narodowy Hwange, będący jednym z najlepszych miejsc w Afryce, gdzie podczas safari można podziwiać Wielką Piątkę, natomiast Park Narodowy Matobo słynie z populacji orłów oraz ogromnych ilości ptactwa. Specjalne miejsce na mapie Zimbabwe zajmują Wodospady Wiktorii, jedne z największych i najbardziej spektakularnych wodospadów świata, znajdujące się w północno-zachodniej części kraju.

  Klimat można określić jako tropikalny z licznymi lokalnymi odmianami. Południe jest ciepłe i suche, północ gorąca i zielona, w środku kraju pojawiają się zimowe mrozy, a największe nasilenie opadów występuje na wschodnich wyżynach. Pora deszczowa trwa w miesiącach październik – marzec, a charakterystyczną cechą klimatu jest okresowe występowanie długotrwałej suszy. Jeśli chodzi o świat roślinny, nie jest on zbyt urozmaicony: na południu kraju oraz na północnym zachodzie występują suche sawanny, z niskimi akacjami i kolczastymi krzewami, zaś w pozostałych miejscach – widne lasy tropikalne (miombo), zrzucające liście w porze suchej. Doliny rzeki Zambezi i Limpopo są porośnięte lasami mopane. Odmiennie sytuacja przedstawia się w przypadku fauny – podróżnika zadziwi tu zarówno liczba gatunków, jak i liczebność populacji, w której występują lwy, gepardy i hieny, słonie, żyrafy i najrozmaitsze antylopy, hipopotamy i krokodyle. Z ptaków dominują strusie, papugi, flamingi i pelikany.

 5. Kultura i religia

 6. Zdecydowana większość populacji Zimbabwe ma korzenie wywodzące się z grup plemion Bantu, prawie 10 milionów z nich przynależy do grupy Szona, a ok. 2,5 miliona – do Ndebele. Znacząca część mieszkańców kraju jest wyznania chrześcijańskiego, lecz pomimo dużej religijności tradycyjne wierzenia plemienne oraz związane z nimi obrzędy mają się bardzo dobrze.

  Doskonałym sposobem poznania lokalnej ludności jest zaznajomienie się z ekspresyjną i bogatą sztuką. Najlepszym i najbardziej znanym jej przykładem są tradycyjne rzeźby, od stuleci związane nieprzerwanie z plemionami Szona. Subtelne i finezyjne kształty wykuwane są w najrzadszych i najpiękniejszych kamieniach oraz rzeźbione w cennych gatunkach drewna. Przedstawiają one zazwyczaj postacie zwierząt i ludzi, bogów, wymyślne figury geometryczne. Tym, co najbardziej w nich zdumiewa i zachwyca zachodniego człowieka jest fakt, że do wykonania niezwykle skomplikowanych wzorów i kształtów używa się najprostszych narzędzi.

  Ważną rolę w codziennym życiu pełni muzyka. Tradycyjne melodie wygrywane na mbirze i bębnach od wieków towarzyszyły spotkaniom i ważnym wydarzeniom – oprócz walorów artystycznych i rozrywkowych muzyka pełni również funkcje społeczną. Nowoczesne aranżacje są inspirowane muzyką kościelną i gospel, a także wpływami zagranicznymi.

Zwiń
Wakacje

Zimbabwe – inspiracje podróżnicze

Lot nad Wodospadami Wiktorii

Odważ się na ekscytującą, niezapomnianą przygodę – lot helikopterem nad Wodospadami Wiktorii! Widok potężnych mas wody, spadających z wysokości ponad 100 metrów, potrafi oszołomić, a huk kaskady rywalizuje z warkotem śmigłowca. Poszybuj nad wzbijającą się na wysokość niemal pół kilometra ścianą mgły, przetnij spinającą brzegi Zambezi tęczę i podziwiaj jeden z najlepszych spektakli natury, jaki możesz zobaczyć na naszej planecie. Po takim locie nie będziesz mieć żadnych wątpliwości, dlaczego miejscowe plemiona zwykły nazywać wodospad Mosi-o-Tunya – dymem, który grzmi! Wakacje w Zimbabwe to najlepsza okazja, żeby dać się zahipnotyzować „widokowi tak pięknemu, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”, jak o tych wodospadach wypowiedział się ich odkrywca, David Livingstone… Nie zapomnij tylko aparatu, bo panorama roztaczająca się z okien helikoptera to to prawdziwy fotograficzny samograj – te zdjęcia po prostu nie mogą się nie udać!

Kiedy jechać do Zimbabwe?

POGODA W ZIMBABWE

W Zimbabwe występują tu trzy główne pory roku: deszczowa, gorąca i wilgotna, od połowy listopada do połowy marca, a następnie od połowy marca do połowy maja, kiedy deszcze padają rzadziej, lecz temperatury są nadal wysokie; chłodna, sucha i słoneczna, od połowy maja do połowy sierpnia; okres intensywnych upałów pod koniec pory suchej, od końca sierpnia do połowy listopada, przed deszczami, które nadchodzą w listopadzie.

Najlepszy czas na wakacje w Zimbabwe to okres od połowy maja do sierpnia, kiedy jest najchłodniej (10°C–26°C), najbardziej słonecznie i prawie nie ma deszczu, nawet jeśli w nocy, zwłaszcza powyżej 1500 metrów, może być zimno. Zwykle do połowy sierpnia temperatura zaczyna rosnąć (do 28°C), zaś we wrześniu i październiku zaczyna dokuczać upał (34°C).

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII