Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Egipt
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Egiptu

Morskie atrakcje El Gouna i El Quseir – Egipt z mniej znanej strony

Od 7 900 zł / os. 8 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Egipt — El Gouna, El Quseir

Miasta liczące kilka dekad i kilka tysiącleci, rafa koralowa oszałamiająca całym spektrum barw, sztuczne wyspy i prawieczny port,  rewelacyjne warunki do uprawiania wszelakich sportów wodnych – przed Wami dalekie od przeciętności wakacje w Egipcie! Na egipskiej ziemi powita Was wyrafinowana, szykowna El Gouna, luksusowy i elegancki orientalny kurort, gdzie pomkniecie jak wiatr na skrzydłach latawca, oddając się przyjemności kitesurfingu. Potem zapraszamy do starożytnego portu El Quseir, słynącego z bajecznej rafy koralowej i najlepszych na świecie miejsc do nurkowania.

 • Daj się zaskoczyć weneckim kanałom prywatnego miasta – El Gouny
 • Spróbuj swych sił w kitesurfingu i poczuj wiatr we włosach
...

Plaże i Luksor – dwa oblicza Egiptu

Od 8 700 zł / os. 8 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Egipt — El Gouna, Luksor, El Quseir

Połączenie niebanalnych miasteczek, wolnych od tłumów złotych, piaszczystych plaż oraz zabytków, w których zaklęta jest historia licząca kilka mileniów – wszystko to składa się na idealne wakacje w Egipcie! Wasze wczasy zaczniecie od eleganckiej, europejskiej El Gouny, przywodzącej na myśl Wenecję Orientu, by następnie poznać starożytne budowle Luksoru, pamiętające czasy największej potęgi faraonów. Na koniec czeka Was wypoczynek w wabiącym przepiękną rafą koralową i przejrzystością wód Morza Czerwonego starożytnym porcie El Quseir, jednym z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania.

 • Daj się zaskoczyć weneckim kanałom prywatnego miasta – El Gouny
 • Odkryj majestatyczne grobowce faraonów i królowych w Luksorze i spójrz prosto w oczy tajemniczym sfinksom
...

Magiczna Nubia – rejs prywatną feluką po Nilu

Od 8 500 zł / os. 8 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Egipt — Asuan, Nil, El Quiser

Autentyczny, magiczny, wiejski Egipt w odsłonie dla prawdziwych podróżników żądnych wrażeń. Malowniczy Asuan, rejs po Nilu feluką, tradycyjną żaglową łodzią, zatrzymane w czasie nubijskie wioski i kąpiele w lazurowych wodach Nilu. Podczas tej podróży przekonacie się sami, że wakacje w Egipcie wcale nie muszą być banalne!

 • Popłyń w romantyczny rejs feluką
 • Ciesz się bliskością przyrody śpiąc pod gwiazdami i spędzając wieczory przy ognisku
...

Egipt – od Kairu po górę Synaj

Od 8 700 zł / os. 8 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Egipt — Kair, Dahab

Kair – majestatyczna stolica kraju faraonów, kolebka kultury, historii i sztuki, serce Bliskiego Wschodu, ikona Egiptu, miasto o dwóch obliczach – islamskim i koptyjskim. Dahab – chill out w artystycznej atmosferze, raj dla surferów i nurków, spokojna enklawa relaksu, gdzie ramię w ramię wypoczywają kairskie elity i hippisi. Te wakacje w Egipcie spędzicie poznając jego kontrasty – tętniący życiem, orientalny Kair i niespieszny, rozluźniony Dahab. A prawdziwym ukoronowaniem Waszej wycieczki będzie nocna wspinaczka na górę Synaj, gdzie swym złocistym blaskiem powita Was wschodzące słońce!

 • Powitaj wschód słońca na górze Synaj
 • Wejdź na szczyt Synaju lub wjedź na niego na wielbłądzie
...

Egipt – śladami Aleksandra Wielkiego

Od 10 600 zł / os. 13 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Egipt — Aleksandria, Siwa, Kair, El Quseir

Zagubiona na pustyni starożytna Oaza Siwa, gdzie Aleksander Wielki przyjeżdżał do wyroczni, dziś oprócz magii oferuje relaks w gorących źródłach w blasku pochodni, kąpiele w krystalicznych wodach słonych jezior oraz architekturę i klimat przeniesione z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. Aleksandria i Kair to tysiące lat historii, rozmach, szyk, wysoka kultura i chaos. El Quseir – ciepłe wody Morza Czerwonego i obłędnie kolorowa rafa koralowa. Podczas wycieczki do Egiptu skosztujcie wybornej mieszanki romantyzmu wyjętego z kart awanturniczych powieści, smaku przygody, estetycznych i kulturalnych wrażeń, poznajcie sekrety faraonów i największego zdobywcy w historii ludzkości – Aleksandra Wielkiego.

 • Kontempluj przy blasku ogniska wody słonego jeziora w oazie Siwa
 • Spytaj o przyszłość wyroczni, u której rady zasięgał Aleksander Wielki
...

Grand Tour d'Egypte

Od 11 600 zł / os. 15 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Egipt — Aleksandria, Kair, Asuan, Luksor, El Quseir

Przed Wami najcenniejsze klejnoty Egiptu! Odwiedźcie Aleksandrię, jeden z siedmiu cudów starożytnego świata, stańcie pod przedwiecznymi piramidami Gizy i zobaczcie oszałamiający Kair, odkryjcie Asuan i potężną świątynię Abu Simbel, popłyńcie w rejs po Nilu feluką, tradycyjną żaglową łodzią. Podczas tych wakacji w Egipcie Luksor oszołomi Was majestatem tysiącletnich gmachów, zaś dzikie plaże i rafa koralowa El Quseir – zachwycą swym urokiem i spokojem.

 • Poznaj Aleksandrię, jeden z siedmiu cudów świata
 • Zachwyć się ogromem piramid i odkryj Kair od islamskiej i koptyjskiej strony
...

Egipt – Kair & zaginiona oaza

Od 13 800 zł / os. 10 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Egipt — Kair, Oaza Dakhla, El Quseir

Na początek Kair – kolebka kultury, historii i sztuki, miasto będące sercem Bliskiego Wschodu, o dwóch obliczach – islamskim i koptyjskim. Potem unikatowy, nagradzany eco-logde w jednej z najpiękniejszych egipskich oaz, gdzie doświadczycie prawdziwego luksusu w otoczeniu pełnej ekspresji przyrody. A na koniec Waszych wakacji w Egipcie – wypoczynek nad Morzem Czerwonym w spokojnym El Quseir, gdzie wystarczy tylko zerknąć pod powierzchnię wody, by zachwycić się urodą i bogactwem rafy koralowej!

 • Daj się ponieść handlowej gorączce na największym bazarze Kairu
 • Odkryj monumentalne piramidy w Gizie i spójrz prosto w oczy sfinksowi
...

Jordania i Egipt – Bliski Wschód w pigułce

Od 14 300 zł / os. 13 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Jordania, Egipt — Kair, Luksor, Amman, Petra, Morze Martwe

Odkryjcie Jordanię i Egipt w czasie jednej podróży! Od oszałamiającego Kairu i zachwycającego majestatem tysiącletnich gmachów Luksoru, przez białe mury Ammanu, po tajemniczą Petrę i słone wody Morza Martwego – to prawdziwa gratka zarówno dla miłośników przygód, jak i amatorów starożytnej historii. Skosztujcie wyśmienitej kuchni, odwiedźcie bazary i meczety, poczujcie się niczym Kleopatra pływając w Morzu Martwym i przejedźcie się konno wąskim wąwozem w Petrze – witamy w Egipcie i Jordanii!

 • Unieś się lekko na słonej toni Morza Martwego
 • Zachwyć się maestrią architektów starożytnej Petry
...

Egipt – nostalgiczny rejs dahabiją

Od 14 400 zł / os. 8 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Exclusive
Egipt — Asuan, Nil, Sahl Hasheesh

Przed Wami romantyczna przygoda niczym z kart powieści Agathy Christie – całkowicie niekomercyjny rejs po Nilu dahabiją, luksusową łodzią żaglową rodem z XIX wieku, którą dotrzecie tam, gdzie duże wycieczkowce wpłynąć nie dadzą rady. Razem z egiptologiem odwiedzicie zakątki omijane zwykle przez typowe, gwarne wycieczki. Intymna, kameralna atmosfera łodzi mieszczącej zaledwie kilka kajut spowoduje, że będzie to prawdziwie ekskluzywne doświadczenie, a zarazem  doskonały odpoczynek po zwiedzaniu Asuanu i miły wstęp do relaksu w zacisznym Sahl Hasheesh.

 • Popłyń w nastrojowy, ekskluzywny rejs kameralną dahabiją
 • Poczuj się niczym bohater romantycznej powieści
...

Egipt – luksusowy rejs po Nilu

Od 14 900 zł / os. 10 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Egipt — Kair, Nil, Soma Bay

Przed Wami niezapomniana przygoda, która zaspokoi zarówno pragnienie poszukiwania przygód, jak i tęsknotę za czasami, gdy luksusowe transatlantyki przemierzały ocean niosąc na pokładzie eleganckie damy i wytwornych gentlemanów. Zapraszamy na pokład MS Hamees, wykwintnego statku, który zadba o wszelkie wygody, zaspokoi wszystkie zachcianki i rozpieści zmysły, a przy tym zabierze Was do miejsc, gdzie zobaczyć można ostatnie ślady wspaniałej nubijskiej kultury. W towarzystwie doświadczonego egiptologa odbędziecie fascynującą podróż w przeszłość, którą zaczniecie już w Kairze, by powrócić z niej prosto na zaciszną plażę w urokliwej Soma Bay.

 • Popłyń w niezapomniany rejs luksusowym statkiem
 • Odkryj autentyczną nubijską kulturę w przybrzeżnych wioskach
...

Movenpick Resort El Quseir 5*

Od 7600 zł / os. 9 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Egipt — El Quseir

7 nocy w hotelu Movenpick Resort El Quseir 5* z przelotem i transferami

 • Wypocznij w hotelu z prywatną plażą położoną w pobliżu pięknej rafy koralowej
 • Skosztuj tradycyjnej, kuchni nubijskiej w jednej ze świetnych restauracji obiektu
...

Four Seasons Resort Sharm el Sheikh 5*

Od 8800 zł / os. 8 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Egipt — Sharm el Sheikh

7 nocy w hotelu Four Seasons Resort Sharm el Sheikh 5* z przelotem i transferami

 • Odkryj jedne z najpiękniejszych raf koralowych Morza Czerwonego nurkując w pobliżu hotelu
 • Skosztuj przepysznej, lokalnej kuchni w jednej z hotelowych restauracji
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +2

 3. Stolica

 4. Kair

 5. Populacja

 6. 100 mln

 7. Powierzchnia

 8. 1 010 000 km2

 9. Język

 10. arabski (dialekt egipski)

 11. Waluta

 12. Funt egipski (1 EGP to 100 piastrów i 1000 milimów). Banknoty mają nominały 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów, 25 i 50 piastrów, a monety 5, 10, 20, 25 i 50 piastrów, a także 1 funta.

  1 USD – 15,81 EGP
  1 EUR – 18,73 EGP
  1 PLN – 4,21 EGP

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP podróżujący do Egiptu mają obowiązek posiadania wizy. O wizę można ubiegać się przed podróżą w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, drogą elektroniczną poprzez złożenie wniosku na stronie internetowej: www.visa2egypt.gov.eg lub bezpośrednio na lotnisku w Egipcie. Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu wynosi 25 USD, a wielokrotnego wjazdu 60 USD. Wizę turystyczna jest 30-dniowa; aby ją uzyskać, należy posiadać paszport ważny przez minimum 6 miesięcy od pierwszego dnia pobytu w Egipcie.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Wakacje w Egipcie nie wymagają zrobienia szczepień obowiązkowych. Jak w przypadku niemal każdej podróży zaleca się szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi (około 150 zł), durowi brzusznemu (około 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Dawanie napiwków w Egipcie, czyli bakszyszu, to niepisany obowiązek. Egipcjanie oczekują napiwku za najdrobniejsze usługi, np. wniesienie walizek do pokoju hotelowego czy pomoc w zaparkowaniu samochodu. Chociaż w rachunek za posiłek restauracje wliczają zwykle 10% wartości posiłku, kelnerzy oczekują drobnych kwot za obsługę. Napiwki warto zostawiać osobom sprzątającym hotelowe pokoje czy taksówkarzom. Aby przygotować się na takie sytuacje, dobrze jest mieć przy sobie 50 USD w jednodolarowych banknotach. Innym sposobem na poradzenie sobie z bakszyszem jest posiadanie drobnych przedmiotów jako „prezenty”, np. zapalniczek, długopisów czy słodyczy. Niepozostawianie napiwków może spowodować gorszą jakość usług.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny jedzenia w Egipcie są porównywalne lub nieco niższe niż w Polsce. Robiąc zakupy w małych sklepikach, na targach lub w miejscach, gdzie nie ma wyraźnie zaznaczonej ceny, należy się przygotować na targowanie – Egipcjanie podbijają ceny dla turystów nawet kilkukrotnie! Większe zakupy można zrobić w sieciowych marketach. Ceny za napoje alkoholowe są znacznie wyższe niż w Polsce.

  Przykładowe ceny:

  Posiłek w taniej restauracji – 100 EGP
  Kolacja dla dwóch osób w lepszym lokalu – 600 EGP
  Lokalne piwo beczkowe w restauracji – 45 EGP
  Kawa w restauracji – 30 EGP
  Woda mineralna 1,5 l – 5 EGP
  Coca cola 0,33 l – 15 EGP
  Piwo importowane 0,5 l – 90 EGP
  Wino 0,7 l – 150 EGP
  Banany 1 kg – 12 EGP
  Jabłka 1 kg – 23 EGP

 9. Ciekawostki
  • Piramidy w Gizie nie zostały zbudowane przez niewolników. Wznosili je opłaceni przez faraona pracownicy, dla których ta praca była wyróżnieniem. Budowniczych, którzy zginęli podczas robót, pochowano w grobowcach w pobliżu piramid.
  • Kair jest największym miastem w Afryce i wśród krajów Bliskiego Wschodu. Mieszka tu około 21 milionów ludzi.
  • Egipt jest jednym z najsuchszych krajów na świecie, a większość obszaru stanowią pustynie – Sahara i Pustynia Libijska.
  • W 2013 roku, po raz pierwszy od 112 lat w Kairze spadł śnieg. Ten fenomen pogodowy naukowcy tłumaczą jako efekt globalnego ocieplenia. Wielu mieszkańców stolicy widziało śnieg po raz pierwszy w życiu.
  • Starożytni Egipcjanie nie znali pojęcia grzechu i nie traktowali seksu jako obowiązku religijnego. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mieli pełną dowolność w rozwijaniu swojego życia seksualnego i każda forma aktywności seksualnej była traktowana jak normalna potrzeba. Co więcej, wierzono, że dusza po śmierci także ma zdolność do uprawiania seksu, dlatego do grobowców dorosłych osób wkładano symbole płodności, m.in. posążki kobiet z szerokimi biodrami lub mężczyzn z okazałymi narządami płciowymi.
  • Faraonowie byli chowani wraz ze swoimi sługami, którzy mieli służyć im w zaświatach.
  • Naukowcy do dziś starają się rozwikłać zagadkę powstania Wielkiego Sfinksa z Gizy. Olbrzymi na 20 metrów wysokości i 57 metrów długości piaskowy posąg prawdopodobnie został stworzony ok. 2600 roku p.n.e. jako strażnik piramid. Z punktu widzenia inżynierii wzniesienie tego typu budowli jest niezwykle trudne, a wręcz niemożliwe – nawet w XXI wieku i przy użyciu najnowocześniejszych technik architektonicznych. Kto więc zbudował ten tajemniczy posąg? Niektórzy naukowcy twierdzą, że za budowlę odpowiedzialna jest… niewielka cywilizacja istniejąca niegdyś na Antarktydzie, która kolonizowała nieznane lądy, w tym obszar Nilu.
  • Nad Nilem rozgrywano pierwsze gry zespołowe na świecie. Starożytnym sportowcom zawdzięczamy także zasadę fair play.
  • Nie sposób zliczyć wszystkich osiągnięć starożytnych Egipcjan. Wynaleźli oni m.in. hieroglify („boskie słowa”, które miały służyć do modlitwy) i system irygacyjny, przyczynili się do postępu w astronomii (ułożyli kalendarz z podziałem na 365 dni), matematyce (głównie geometrii), medycynie (w chirurgii i anatomii) oraz w technice mumifikacji zwłok.
  • Spośród 1400 bogów, których czcili starożytni Egipcjanie, najważniejszy był Ra, bóg Słońca, którego przedstawiano z głową sokoła.
  • Gdy w starożytnym Egipcie umierał kot, jego właściciele golili brwi na znak żałoby. Za uśmiercenie tego zwierzęcia groziła kara śmierci.
  • Zabbaleen często nazywane jest „Miastem Śmieciarzy”, ponieważ to tutaj trafiają śmieci ze stolicy. Mieszkańcy Kairu produkują blisko 13 tysięcy ton śmieci każdego dnia.
  • Piramidy są niezaprzeczanym symbolem Egiptu, jednak to w Sudanie jest ich więcej!
  • Według historycznych zapisków królowa Kleopatra Wielka nie była symbolem kobiecego piękna – podobno miała przeciętne rysy twarzy i wydatny nos. To nie uroda, lecz niezwykły czar, inteligencja i charyzmatyczna osobowość wyróżniały Kleopatrę spośród innych wpływowych kobiet starożytnego Egiptu.
  • Biblioteka Aleksandryjska była największą biblioteką starożytnego świata i w swojej kolekcji posiadała ponad 400 tys. książek, niestety jednak, wraz z dużą częścią księgozbioru, spłonęła podczas ataku Juliusza Cezara. W 1974 roku, w celu upamiętnienia starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, „odbudowano” ją, tworząc Bibliotheca Alexandrina, która obecnie może się pochwalić ponad 8-milionowym księgozbiorem oraz zarchiwizowanymi stronami www od 1996 roku.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Kuchnia egipska łączy w sobie specjały kuchni arabskiej i śródziemnomorskiej. Egipcjanie przykładają dużą wagę do różnorodności na talerzu, dlatego tradycyjna kuchnia zaskakuje mieszankami smaków, zapachów i barw. Podstawą kuchni egipskiej są warzywa strączkowe – głównie bób, z którego powstaje foul (pasta z bobu, marchewki, cebuli i pomidorów) lub tamijja (kotleciki), ale fasola, soczewica i ciecierzyca równie często są wykorzystywane jako składniki hummusu, sosów, dipów, past do chleba i do falafeli. W Egipcie można spotkać osiem rodzajów chleba, a najpopularniejszą odmianą jest aysz, który w smaku i wyglądem przypomina podpłomyk. Podczas posiłku odrywa się niewielkie kawałki chlebka aysz i macza w różnych sosach lub dipach – jest to rodzaj przekąski lub pełnoprawnego posiłku – razem z mięsem, warzywami i sosem z tahini jada się go na obiad lub śniadanie.

  Egipcjanie ze względów religijnych nie spożywają wieprzowiny, natomiast dania na bazie wołowiny, drobiu i baraniny można dostać wszędzie. Prawdziwym rarytasem jest mięso gołębia (hamam), które podaje się z ostro przyprawionym ryżem, chociaż można też spotkać całe grillowane lub upieczone gołębie faszerowane kaszą. W niektórych turystycznych miejscach restauracje oferują stek z wielbłąda. Najbardziej znaną obiadową potrawą jest kebab oraz kofta – szaszłyk z mielonej jagnięciny, a także shoarma – pita wypełniona kawałkami mięsa (najczęściej jagnięcego) z warzywami i sosem. W kuchni egipskiej nie brakuje zup, jada się m.in. ads (gęstą zupę fasolową), isan asfur (bulion na wołowinie z makaronem), samak (zupy rybne) i chudar (wywary warzywne).

  Słodkie desery to ważna część egipskich kulinariów, zwłaszcza te, które są przygotowywane z naturalnych składników. Wiele przepisów zaczerpniętych jest z kuchni śródziemnomorskiej, m.in. basbousa, czyli kasza manna ze słodkim syropem i migdałami, którą kroi się w romby i podaje na zimno, baklawa, robiona z chrupkiego ciasta filo i zalewana miodem i orzechami czy ghoriba, biszkopciki na bazie kruchego ciasta z masłem z nadzieniem herbacianym, wyglądem przypominające pierożki. Egipcjanie przepadają także za naleśnikami ze słodkim nadzieniem czy ryżem ugotowanym na mleku z dodatkiem owoców i cynamonu.

  Narodowym napojem w Egipcie jest herbata i kawa. Parzenie herbaty to prawdziwy rytuał – każdy Egipcjanin zawsze znajdzie na to czas – natomiast kawę pija się tu bardzo słodką i mocną, czasem przyprawianą kardamonem, wlewaną prosto z tygielka.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Egipt to jedno z najstarszych państw na świecie, o dobrze zapisanej i udokumentowanej historii, której początki sięgają 3300 roku p.n.e. Zanim Egipt podbili Grecy, a później Arabowie, tą starożytną cywilizacją rządziło niemal 30 dynastii! Natomiast ślady obecności pierwszych ludzi na Saharze datuje się nawet 10 tys. lat wstecz. Historia starożytnego Egiptu i osiągnięcia ówczesnych ludzi miały ogromny wpływ na rozwój m.in. kultury greckiej i rzymskiej, i do dzisiaj są przedmiotem nieustannej fascynacji i badań naukowych czy archeologicznych.

  Kleopatra VII była ostatnią przedstawicielką dynastii Lagidów i starożytnego świata. Po jej śmierci, w 395 roku n.e., Egipt przyłączono do Imperium Rzymskiego. Czasy nowożytne i panowanie cesarskiego prefekta były dla kraju łaskawe – Egipcjanie dostarczali Imperium zboże, które rozdawano najuboższym mieszkańcom. Każda przerwa w dostawie groziła wybuchem zamieszek, z tego też powodu cesarz traktował Egipt w szczególny sposób, m.in. nie ingerując w kwestie wiary mieszkańców – przynajmniej do czasu. Rozwój chrześcijaństwa wpływał na zmiany w strukturze społecznej i kulturze Egipcjan aż do podboju islamskiego i kalifatu. Egipt utrzymał się w kalifacie przez kilka wieków, do 1171 roku. Od XVI do końca XVIII wieku kraj znajdował się pod panowaniem Turków osmańskich, a później rządy przejęli Mamelucy. Egiptu nie ominął w swych planach zdobycia Indii Napoleon, podbijając go na trzy lata, jednak Imperium Osmańskie szybko upomniało się o zabrane ziemie. Od 1882 do 1914 roku Egipt okupowali Brytyjczycy, skupiając się głównie na Kanale Sueskim. W następnych latach władze i ustroje zmieniały się dynamicznie: od sułtanatu, przez niepodległe Królestwo Egipskie, aż po Arabską Republikę Egiptu wprowadzoną w 1953 roku. W 2013 roku, w wyniku kryzysu politycznego, w Kairze doszło do zamachu stanu i obalono prezydenta Muhammada Mursiego. W wyniku tego krwawego wydarzenia tysiące osób ucierpiało lub straciło życie. Obecnym prezydentem, rządzącym od 2014 roku, jest bezpartyjny Abd al-Fattah as-Sisi, najwyższy rangą egipski wojskowy.

 3. Geografia

 4. Egipt, sąsiadujący z Libią, Strefą Gazy i Sudanem, leży pomiędzy dwoma kontynentami – północno-wschodnią Afryką i wschodnią Azją. Granicę między kontynentami stanowi Kanał Sueski. Egipt dzieli się na cztery regiony: dolinę i deltę Nilu, Pustynię Zachodnią, Pustynię Wschodnią oraz półwysep Synaj, posiada też dostęp do dwóch mórz: Śródziemnego i Czerwonego. Przez kraj przepływa tylko jedna rzeka, Nil, która jest zarazem najdłuższą rzeką świata, mierzącą 6671 km, a jej dwa główne źródła, Nil Biały i Nil Błękitny, są zlokalizowane w sercu Afryki. Teren wokół doliny Nilu zamieszkuje 98% społeczeństwa.

  Pustynie zajmują ponad 80% obszaru Egiptu. Na wschód rozciąga się Pustynia Arabska (nazywana także Pustynią Wschodnią), stanowiąca obszar północno-wschodniej Sahary, przechodząca w Pustynię Nubijską. Wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego przebiega pasmo górskie Atbaj, z najwyższym szczytem Dżabal Uda (2259 m n.p.m.). Natomiast od zachodu leży Pustynia Libijska (Pustynia Zachodnia), mająca powierzchnię ponad 2 mln km². Na jej obszarze znajduje się Wielkie Morze Piasku i oaza Siwa. Najwyższym szczytem Egiptu jest Gabal Katrine (2642 m n.p.m.), który znajduje się na półwyspie Synaj, również w dużej mierze pokrytym przez pustynie.

  Egipt leży w dwóch strefach klimatycznych: klimatu zwrotnikowego suchego oraz łagodnego klimatu śródziemnomorskiego, który występuje lokalnie, na wąskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Egipski klimat charakteryzują niewielkie opady, wysoka temperatura latem i niska wilgotność powietrza. O ile w ciągu dnia temperatury mogą sięgać 40°C, to nocą drastycznie spadają – nawet do 10°C. Od maja do marca występują tu silne burze piaskowe, a zima, która zaczyna się w listopadzie i kończy z początkiem lutego, potrafi być dość chłodna.

 5. Kultura i religia

 6. Egipt to kolebka cywilizacji i jeden z najbardziej znanych krajów na świecie – głównie z piramid w Gizie oraz Sfinksa, świątyń w Abu Simbel, oazy Siwa czy tzw. Białej Pustyni i oazy Farafira, wielokulturowej stolicy, rejsach po Nilu, nubijskich wiosek i nieskończonych pustynnych krajobrazów.

  W ostatnich latach liczba mieszkańców Egiptu przekroczyła 100 mln. Społeczeństwo tworzą potomkowie Egipcjan wyznający islam oraz niezwykłe mieszanki etniczne: m.in. Koptowie, uważani za grupę etniczną najbardziej zbliżoną kulturowo starożytnym, Beduini i Berberzy, prowadzący koczowniczy tryb życia ludzie pustyni, a także mniejszość grecka, ormiańska, francuska i włoska.

  Według statystyk, islam w Egipcie wyznaje i praktykuje ok. 89% mieszkańców. Jak w każdym kraju muzułmańskim, obchodzi się tu Ramadan – ruchome święto, podczas którego od świtu do zmierzchu nie spożywa się posiłków ani napojów. W mniej turystycznych miejscach restauracje są zamknięte w ciągu dnia. Egipcjanie są jednak nowoczesnym społeczeństwem i kobiety, zwłaszcza w Kairze, mogą ubierać się według własnego uznania i zajmować wysokie stanowiska w pracy.

Zwiń
Wakacje

Wycieczka

Zwiń

Egipt – inspiracje podróży

Kiedy jechać do Egiptu?

POGODA W EGIPCIE

W Egipcie występują cztery rodzaje klimatu: klimat zwrotnikowy suchy w znakomitej większości kraju, oraz klimat śródziemnomorski, który obejmuje wąski pas wybrzeża od strony Morza Śródziemnego (m.in. Aleksandrię i Port Said). W Egipcie można doświadczyć dwóch pór roku: łagodnej zimy od listopada do kwietnia i gorącego lata od maja do października. Wycieczkę do Egiptu można planować niemal przez cały rok, chociaż odradza się miesiące na przełomie zimy i lata oraz lata i zimy, ze względu na duże skoki temperatur, które są jednak najbardziej odczuwalne na obszarach pustynnych. Latem temperatura dochodzi nawet do 45°C, ale wilgotność powietrza znajduje się na dość niskim poziomie, dzięki czemu upał jest znośny i nie odczuwa się tzw. ściany gorąca, zwłaszcza w Górnym Egipcie oraz południowym Synaju.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Egipt – Aleksandria, Kair i Morze Czerwone

02.06.2021 / Ula i Krzysztof z Krakowa

Wyjazd do Egiptu w kwietniu tego roku był naszym kolejnym wyjazdem z biurem Planet Escape. Trwał 10 dni i był podzielony na dwie części – część aktywną ze zwiedzaniem Aleksandrii i Kairu oraz część wypoczynkową nad Morzem Czerwonym. Niestety obowiązki nie pozwoliły nam na dłuższy wyjazd i nie skorzystaliśmy z sugestii P. Marcina z Planet Escape, aby pobyt w Aleksandrii i Kairze był dłuższy – absolutnie miał rację. Program części aktywnej obejmował najbardziej interesujące punkty turystyczne Aleksandrii (niestety byliśmy tylko jeden dzień), hotel Steigenberger Cecil Hotel fantastyczny przy promenadzie, z historyczną duszą. W Kairze - fantastyczny hotel Cairo Mariott & Omar Khayyam położony w centrum bogatej dzielnicy Al Zamalek, z przepiękną zabytkową pałacową częścią i z pięknymi widokami na miasto z pokoju.
Wyjazd pod piramidy w Saquara, Dashbur i Giza niesamowity, właściwie prywatna wizyta w tych miejscach, szczególni w pierwszych dwóch byliśmy praktycznie sami. Przez cały pobyt (cytadela, muzeum egipskie i inne), polskojęzycznego przewodnika i niesamowite kilka godzin z Marcinem na spacerze i przejażdżce tuk-tukiem po arabskiej dzielnicy. Bez jej odwiedzenia nikt nie będzie wiedział co to Kair.
Na koniec przelot do Hurgady i kilka dni nad Morzem Czerwonym w El Quseir – Movenpick Resort w El Quseir.
Miejsce stworzone do wypoczynku, hotel w nubijskim stylu, pokoje w budynkach parterowych, w całości zbudowanych z kamienia, na rozległym terenie z prywatą plażą, i niesamowitą rafą, do której docierało się z mola wprost z plaży. Fantastyczne miejsce do snoorkowania i nurkowania – wszystko na miejscu – klub nurkowy, przepiękna rafa i nie musisz nigdzie jechać :). Dodatkowo, hotel wypełniony ciszą – bez muzyki przy basenie i na plaży z dyskretną obsługą. Nawet nie pojechaliśmy do samego miasta El Quseir tak było nam tam dobrze. Dodatkowo profesjonalna obsługa, bardzo smaczne jedzenie, a wszystko przy przestrzeganiu reżimu sanitarnego (w miejscach wspólnych tylko w maseczkach).
Podsumowując: wszystko znakomicie zorganizowane, stała obecność i pomoc lokalnych partnerów Planet Escape – dość powiedzieć, że na lotniskach byliśmy odprowadzani aż do prześwietlenia bagażu. Dzięki temu przez cały pobyt czuliśmy się bardzo bezpiecznie.
Jedyna sugestia to że jeżeli chce się zwiedzić i Aleksandrię i Kair i poleżakować na plaży trzeba zaplanować dłuższy pobyt, czyli słuchać rekomendacji P. Marcina z Planet Escape.

Egipt wiosną

18.05.2021 / Beata / Jacek

Wszystkim tym, którzy kochają podróżować, zdecydowanie polecamy wyjazd do Egiptu w kwietniu! My zaczęliśmy naszą przygodę w Asuanie – mieście położonym nad przepięknym odcinkiem, tu wciąż krystalicznie czystego, Nilu. Po dwudniowym pobycie w luksusowym hotelu Movenpick, kąpielach w rzece i wizycie na miejskim targu przesiedliśmy się na tradycyjną łódź żaglową – felukę. To trzeba przeżyć! Ogromne pływające legowisko, które od czasu do czasu zamienia się w jadalnię, w której zaprzyjaźniony z nami pokładowy kucharz serwuje tradycyjne regionalne potrawy. Bajeczne widoki: bujna roślinność, ruiny starożytnych świątyń i grobowców, Nubijczycy podróżujący na osłach; nocowanie na dzikich plażach, wizyty w wioskach, ogniska do późnej nocy, rozmowy z kapitanem i jego majtkiem.... Kompletny chill-out:-) A po tak spędzonych kilku dniach powrót do cywilizacji w najlepszym wydaniu czyli znów hotel Movenpick, ale tym razem nad Morzem Czerwonym. Nie zawiedziecie się! Zbudowany w tradycyjnym egipskim stylu przy pięknej plaży z bezpośrednim dostępem do rafy koralowej oferuje wszystko, co my sobie wymarzyliśmy… Nurkowanie i przepyszne jedzenie… @ Panie Marcinie – dziękujemy, że przekonał nas Pan, iż Egipt ma do zaoferowania znacznie więcej niż średniej jakości zatłoczone hotele i za to, że nam tę wycieczkę wspaniale zorganizowaliście!

Grand Tour d'Egypte 30.04-9.05

18.05.2021 / Róża / Marcin

Ależ to był wyjazd!!! :)
Wybraliśmy się z Planet Escape w niewiarygodną podróż po Egipcie: od Aleksandrii, po Luksor, Asuan aż do Kairu. W 9 dniach zmieściliśmy wszystko i zwiedzanie zapierających dech w piersiach starożytnych zabytków i obserwację egipskiego, codziennego życia. To był niesamowity czas, cudownie zaplanowane wycieczki, przeróżniaste atrakcje i możliwość poznania fantastycznych ludzi (przewodnicy jednogłośnie skradli nasze serca) . Czuliśmy się wyjątkowo zaopiekowani, a czasem wręcz rozpieszczani!
Marcinie, dzięki za tak rewelacyjnie zaplanowaną podróż!!!! Teraz już nie ma wyjścia... będziemy wracać :)

Egipt w kwietniu

16.05.2021 / Krzysztof

Świeżo po wycieczce po Egipcie – przełom kwietnia i maja. Świetna organizacja, program indywidualnie ułożony dla naszej czwórki. W 11 dni udało się zobaczyć praktycznie wszystkie ważne historyczne miejsca, od Aleksandrii po Abu Simbel. Egipt pusty, turystów praktycznie brak, zwiedzanie w spokoju bez żadnych problemów z dostępem do zabytków. Zero kolejek (w Gizie do kasy biletowej do piramid była przed nami słownie jedna osoba), zero przepychania. Pełen komfort zwiedzania. Zostały nam na koniec trzy dni odpoczynku nad morzem. Wszystkie hotele świetnie dobrane, komfortowe, ekskluzywne w niesamowitych miejscach. To nie pierwsza nasza wycieczka z Planet Escape. Serdecznie polecam.

Egipt – Wielkanoc 2021

16.04.2021 / Anna / Michał

Nie spodziewałam się, że wyjazd do Egiptu może być tak fenomenalny. Uważam, że jest to najlepszy czas na zwiedzanie takich perełek jak Luksor, gdzie w czasach przedcovidowych były tłumy turystów, a teraz można obejrzeć to miejsce w całej okazałości, gdyż turystów jest jak na lekarstwo. Wyjazd był bardzo dobrze zorganizowany, wszystko było na czas. Czuliśmy się wspaniale zaopiekowani na miejscu przez naszego przewodnika i kierowcę i przede wszystkim bezpiecznie. Hotele wybrane dla nas fantastyczne i z klimatem.
Polecamy Egipt – teraz najlepszy czas!