• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT + 8
Stolica
Kuala Lumpur
Język
Językiem urzędowym w Malezji jest język malajski określany jako bahasa malaysia. Niegdyś w języku malajskim stosowano alfabet arabski, ale obecnie do zapisu malajskiego używa się alfabetu łacińskiego. Język malajski jest łudząco podobny do indonezyjskiego, który wywodzi się właśnie z Malezji, a różnice między nimi wynikają z uwarunkowań politycznych.
Waluta
Jednostką monetarną w Malezji jest ringgit, który dzieli się na 100 senów. Międzynarodowy kod tej waluty to MYR, zaś powszechnie używany symbol – RM.

1 USD = 3,56 MYR
1 EUR = 3,92 MYR
1 PLN = 0,98 MYR
Powierzchnia
329 847 km2
Populacja
29,72 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP nie mają obowiązku wyrabiania wizy na pobyt w Malezji, jeśli nie trwa on dłużej niż 90 dni. Jedynym wymogiem przy wjeździe na teren kraju jest posiadanie paszportu ważnego przez minimum 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia pobytu.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Przed udaniem się w podróż do Malezji zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Kwestia zostawiania napiwków to indywidualna decyzja podróżującego. W hotelu warto zostawić drobny napiwek bagażowemu i pokojówce. W lokalnych knajpach można spotkać się z zaokrąglaniem kwoty rachunku, co pełni rolę napiwku. W większych restauracjach często do rachunku dodaje się kwotę odpowiadającą 10% wartości zamówienia i wtedy zostawianie napiwku nie jest wymagane.
Ceny jedzenia
Wśród produktów spożywczych najdroższy w Malezji jest alkohol, którego oficjalnie nie można sprzedawać i spożywać, jeśli wyznaje się islam. Alkohol można dostać w typowych resortach turystycznych, ale jego ceny nie należą do najniższych. Poza hotelowymi restauracjami i ekskluzywnymi lokalami jedzenie w Malezji jest naprawdę tanie. Przykładowe ceny: tradycyjne śniadanie na bazie ryżu, jajka i kurczaka 3 RM, smażony ryż z kurczakiem i dodatkami + sok z mango 5 RM, woda mineralna 1,5 RM, cappuccino w kawiarni od 4 RM, piwo w sklepie od 7-8 RM, piwo w lokalu gastronomicznym od 10 RM, zupa rybna 3 RM, coca-cola 1 RM.
Jedzenie
Naszym zdaniem Malezja oferuje najlepsze na świecie kulinaria. Tutejsza kuchnia to nie tylko wielkie trzy w jednym: autentyczne kuchnie Malajów, Chińczyków i Hindusów, ale przede wszystkim świeżość i różnorodność produktów. Wśród lubianych przez Malezyjczyków zup króluje laksa przyrządzana na bazie czerwonej pasty curry, mleczka kokosowego i makaronu z dodatkiem owoców morza lub kurczaka oraz innych dodatków. Laksy najlepiej skosztować na ulicznych straganach, gdzie ponoć smakuje najbardziej autentycznie. Co ciekawe, w Malezji na śniadanie jada się potrawę, która w Europie cieszyłaby się popularnością raczej w ramach obiadu. Mowa o nasi lemak, czyli o ryżu z mleczkiem kokosowym z warzywami i kurczakiem, często również z gotowanym jajkiem. Istotny element codziennego menu stanowi roti canai – placki podawane zazwyczaj z pastą curry, w której macza się roti. Malezyjczycy uwielbiają popijać rozmaite dania herbatą, najlepiej z dodatkiem mleka, którą określa się tutaj jako teh tarik. Dzięki bogactwu egzotycznych owoców chętnie popija się w Malezji świeżo wyciskane soki np. z arbuza, mango czy ananasa.
Ciekawostki
  • Roślina o największym na świecie kwiecie rośnie właśnie w Malezji, jest to raflezja rosnąca w wilgotnych lasach tropikalnych Bornego i Sumatry. Kwiat raflezji może ważyć nawet 10 kg i mieć metrową średnicę
  • Na terenie Malezji rośnie najstarszy las deszczowy na Ziemi znajdujący się w Parku Narodowym Taman Negara. Ma on około 130 milionów lat, a więc jest starszy nawet od dżungli amazońskiej i lasu deszczowego w Kongo
  • W Malezji znajdują się najdłuższe mosty linowe wykonane z lian na świecie, które osiągają długość nawet 450 metrów
  • Część z Dajaków, czyli ludów zamieszkujących Malezję, to tzw. „łowcy głów” wyznający wierzenia animistyczne i praktykujące niegdyś odcinanie głów wrogów, które następnie zatrzymywano w ramach wojennego trofeum
  • W tym pełnym bogactw naturalnych kraju występuje około 14 tysięcy gatunków roślin i drzew, ponad 200 gatunków ssaków, 600 gatunków ptaków, 140 gatunków węży i około 60 gatunków jaszczurki
  • Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur mają wysokość 452 metrów, co czyni je najwyższymi bliźniaczymi wieżami na świecie
  • Jeden ze stanów w Malezji wprowadził projekt przeznaczony dla małżeństw zagrożonych rozwodem. Pary borykające się z problemami małżeńskimi mogą na koszt państwa wybrać się na drugi miesiąc miodowy mający ożywić ich relacje
  • W Parku Narodowym Gunung Mulu, położonym w stanie Sarawak, mieści się największa grota jaskinna na świecie mogąca pomieścić 40 zaparkowanych Boeingów 747 (Jumbo Jet), najdłuższy podziemny pasaż oraz system podwodnych rzek
  • Zielona strzałka na hotelowych sufitach oraz słowo „Kiblat” wskazują kierunek do modlitwy (Mekki)
  • W wielu miejscach publicznych zakazane pod karą grzywny jest wnoszenie króla owoców – Duriana, jednego z charakterystycznie pachnących przysmaków Malezyjczyków.

Poznaj szczegóły o kraju Malezja

Historia
Pierwsze wyodrębnione społeczności powstawały na Półwyspie Malajskim w I tysiącleciu p.n.e., a na początku naszej ery najsilniejszą pozycję osiągnęło hinduistyczno-buddyjskie królestwo Langkasuka. W XV wieku na tereny dzisiejszej Malezji zaczęły oddziaływać wpływy islamskie, poprzez powstałe tutaj muzułmańskie państwo Malakka, które w 1511 roku podbili Portugalczycy. Wpływy w Malezji zdobywali jeszcze kolejno Holendrzy i Brytyjczycy. Dopiero ci ostatni podporządkowali sobie malezyjskie państwa. Pod wpływem Wielkiej Brytanii do Malezji zaczęli przybywać pracownicy z Chin oraz Indii, których zatrudniano na plantacjach kauczuku i w kopalniach cyny, przez co rdzenna ludność tych ziem – Malajowie zostali w pewien sposób zdominowani przez inne narodowości. Różnorodność etniczna utrudniała ponadto jakąkolwiek mobilizację przeciwko brytyjskiemu kolonizatorowi. Dopiero w okresie drugiej wojny światowej, gdy Malezję okupowali Japończycy, miejscowa ludność wystąpiła najpierw przeciw Japonii, a następnie Wielkiej Brytanii. Po wojnie Brytyjczycy utworzyli Federację Malajską, która w 1954 roku uzyskała pełną autonomię, zaś trzy lata później niepodległość jako członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W latach 60. Malezja toczyła wojnę z Indonezją, a głównym problemem wewnętrznym okazywał się przez lata konflikt etniczny pomiędzy Malajami będącymi głównie u władzy a Chińczykami, którzy dominowali w świecie gospodarczym. Malajowie byli właściwie najbiedniejszą grupą społeczną i z tego powodu starano się poprzez odpowiednie działania rządu poprawić ich sytuację. W 2003 roku premierem został Abdullah Ahmad Badawi, który popierał umiarkowany islam i podjęcie walki z korupcją. Następnie w Malezji wzmożono działania przeciwko terroryzmowi, w wyniku czego aresztowano wiele osób podejrzanych m.in. o sprzyjanie Al-Kaidzie.
Geografia
Malezja leży w Azji Południowo-Wschodniej, składa się z Półwyspu Malajskiego oraz części wyspy Borneo, graniczy z Tajlandią, Indonezją i Brunei. Linia brzegowa Malezji ma 2607 km. Ukształtowanie terenu jest zarówno górzyste czy wyżynne, jak i nizinne. Górzyste jest zwłaszcza malezyjskie terytorium wyspy Bornero, na którym znajduje się najwyższy szczyt kraju – Kinabalu o wysokości 4175 m n.p.m. Na terenie Malezji występuje klimat równikowy z bardzo wysoką wilgotnością i dużymi opadami. Fakt, że wiecznie zielone lasy tropikalne zajmują około 50% powierzchni kraju przyczynia się do ogromnego bogactwa naturalnego Malezji, zwłaszcza flory i fauny. To tutaj znajduje się największe skupisko orangutanów. Ponadto na terenie Malezji żyją również rozmaite gatunki ptaków np. argusy malajskie czy gadów jak chociażby wyjątkowo wyglądająca jaszczurka nazywana smokiem latającym.
Kultura i Religia
Kulturę i obyczajowość w Malezji determinuje w dużej mierze przeważająca w tym kraju religia islamska, ale żyją tutaj również hindusi. W Malezji należy tutaj pamiętać o ubiorze stosownym do miejsca, zdejmowaniu obuwia przed wejściem do danej świątyni i niewyzywającym zachowaniu wśród muzułmanów.

Malezję wyróżnia chociażby tradycyjny taniec – joget, który powstał w stanie Malakka pod wpływem tańców portugalskich. Tańczy się go zazwyczaj w parach, często na weselach, festiwalach oraz z innych okazji. Na muzykę malezyjską składają się wpływy rozmaitych kultur, od rdzennych Malajów przez Chińczyków aż po hindusów.

Wyznawcy islamu stanowią ponad 60% wszystkich mieszkańców. Niespełna 20% obywateli wyznaje hinduizm, mniej niż 10% katolicyzm lub protestantyzm. Hindusi są grupą stanowiącą około 6% społeczeństwa. Niewielki procent Malezyjczyków wyznaje także animistyczne religie plemienne.

Wycieczka do Malezji

Chińska enklawa na Penang
A gdyby wakacje w Malezji połączyć z odkrywaniem chińskiej kultury? Zapraszamy na Penang, malowniczą wyspę, na której bardziej niż w skażonych rewolucją kulturową Chinach można doświadczyć autentycznej tradycji i uroków starego chińskiego świata. Historia chińskiej obecności na Penangu sięga wieków wstecz. W XV wieku Chińczycy przybyli na te tereny w poszukiwaniu handlowych okazji, co przyczyniło się do rozwoju pierwszych osiedli chińskich na wyspie. Jednak to głównie w XIX i XX wieku, w okresie kolonializmu brytyjskiego, chińska społeczność zaczęła się rozrastać. Wielu Chińczyków przybyło na Penang w poszukiwaniu pracy na plantacjach gumy, herbaty i przy produkcji przypraw. Chińczycy przynieśli ze sobą nie tylko swoje zwyczaje i język, ale także kulturę kulinarną. Chińska kuchnia jest nieodłączną częścią Penangu i przyczyniła się do stworzenia unikalnego stylu kulinarnego znanego jako „Penang Hawker Food”. Dania takie jak char kway teow, laksa i hajnański ryż z kurczakiem stały się ikonami tego regionu. Ponadto, chińskie sklepy spożywcze, restauracje i kawiarnie są nieodłącznym elementem krajobrazu Penangu.

Wpływ chińskiej kultury na Penang nie ogranicza się jednak tylko do kulinariów. Chińczycy przynieśli również ze sobą tradycje religijne, takie jak taoizm, buddyzm i konfucjanizm. W Penangu można znaleźć wiele świątyń i buddyjskich klasztorów, które są ważnymi miejscami kultu, jak np. Kek Lok Si Temple, największa buddyjska świątynia w Malezji. Ponadto, chińska kultura miała wpływ na architekturę Penangu, co zobaczycie na przykładzie budynków, których styl i dekoracje często odzwierciedlają chińskie wzorce i motywy. Wyspa jest również znana z kolorowych, chińskich lampionów, które ozdabiają wiele ulic i publicznych miejsc. Wybierzcie się na spacer, odkrywajcie chińskie knajpki, włączcie się w obchody chińskiego Nowego Roku, zapolujcie na smoki i rozkoszujcie się wszystkimi smakami i barwami tej kosmopolitycznej wyspy, gdzie harmonijnie współistnieją ze sobą Chińczycy, Malajczycy, hinduscy Tamilowie i inni!
Spacerem przez Kuala Lumpur
Kuala Lumpur, stolica Malezji, to fascynujące miasto, które łączy w sobie różnorodne kultury, tradycje i atrakcje turystyczne. To miejsce, gdzie nowoczesność spotyka się z tradycją, a wieżowce konkurują o uwagę z historycznymi zabytkami, którego pod żadnym pozorem nie można pominąć podczas podróży po Malezji. Na brak atrakcji z pewnością nie można tu narzekać! Jedną z nich jest Petronas Towers, dwie potężne wieże o wysokości 452 metrów, które były kiedyś najwyższymi na świecie i stanowią symbol miasta. Wizyta na ich tarasie widokowym oferuje niesamowite widoki na panoramę Kuala Lumpur, zwłaszcza o zachodzie słońca, kiedy miasto rozświetla się milionami świateł. Kuala Lumpur to także miasto kontrastów religijnych, co widoczne jest w różnych świątyniach i meczetach. Meczet Masjid Jamek jest jednym z najstarszych w Kuala Lumpur i oferuje piękne widoki na rzekę Klang, z kolei Sri Mahamariamman to hinduska świątynia, która zachwyca swoją kolorową architekturą i bogactwem detali. Kuala Lumpur to również miasto ogrodów i parków. Perdana Botanical Gardens to miejsce, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku i cieszyć się spokojem przyrody. Jednym z unikalnych miejsc w Kuala Lumpur jest również Jalan Alor, słynna ulica pełna straganów i restauracji, gdzie można spróbować różnorodnych malezyjskich dań, od klasycznego satay po smakowite potrawy z owoców morza. A jeśli jesteście zainteresowani historią i kulturą, wybierzcie się na wycieczkę do położonych kilkanaście kilometrów od miasta Batu Caves, jednego z najważniejszych miejsc kultu hinduskiego w Malezji. Te imponujące jaskinie skalne wypełnione posągami bogów hinduskich stanowią iście spektakularny widok, a przejście 272 schodami do wejścia to wyjątkowe doświadczenie.
Z kamerą wśród zwierząt
Choć pierwszym skojarzeniem z Malezją, a zwłaszcza Borneo, są orangutany, to jednak kraj ten ma do zaoferowania zdecydowanie więcej – jest jednym z najbogatszych krajów pod względem fauny na świecie. Różnorodne siedliska, w tym dżungle, góry, wyspy i wybrzeża, stwarzają idealne warunki do życia i rozwoju wielu gatunków zwierząt. Symbolem narodowym Malezji jest krytycznie zagrożony tygrys malajski, występujący we herbie kraju. Być może będziecie mieć okazję zobaczyć go w parkach narodowych lub rezerwatach. Jeśli wybierzecie się do parku Taman Negara, możecie wypatrywać również zagrożonego nosorożca sumatrzańskiego, podobnie jak i malajskich słoni. A prócz tego? Kameleony i jaszczurki, najrozmaitsze małpy, na przybrzeżnych rafach koralowych piękne ryby, rekiny, mureny, delfiny i wiele innych morskich stworzeń, ponad 800 gatunków ptaków... Wasza podróż po Malezji z pewnością będzie przyrodniczo urozmaicona!
Hotele w Malezji
Hotele w Malezji są odzwierciedleniem różnorodności i bogactwa tego kraju. Proponują one coś dla każdego – od luksusu po tradycję, od przyrody po nowoczesność. Malezja, zwłaszcza w głównych miastach takich jak Kuala Lumpur i Penang, dysponuje wieloma luksusowymi hotelami. Hotelowe wieżowce oferujące panoramiczne widoki, nowoczesny design i najnowocześniejsze udogodnienia są popularne wśród turystów biznesowych i tych, którzy pragną rozpieszczać się luksusem. Przykładem może być nowoczesny Fraser Place w Kuala Lumpur czy Shangri-La Rasa Sayang na Penangu. W Malezji można również znaleźć hotele, które promują lokalną kulturę i tradycje. Przykładem jest hotel The Majestic w Kuala Lumpur, który odzwierciedla kolonialne dziedzictwo kraju. Goście mogą tu poczuć ducha historycznego Malezji, jednocześnie ciesząc się nowoczesnymi udogodnieniami. Dla miłośników przyrody, Malezja oferuje wiele ekologicznych hoteli położonych w pięknych miejscach, jak lasy deszczowe czy wybrzeża. Te hotele często wspierają ochronę środowiska i promują zrównoważony turystykę. Bon Ton Resort Langkawi to przykład ekologicznego kurortu w jednym z najpiękniejszych zakątków Malezji, Langkawi. W Malezji hotele często oferują wyjątkowe doświadczenia kulinarne. Dla miłośników kuchni azjatyckiej, pobyt w hotelach może być prawdziwą ucztą. Na przykład Shangri-La Rasa Sayang Resort & Spa na Penangu słynie z doskonałej kuchni, w tym autentycznych dań malajskich.
Malezja – miejsca warte zobaczenia
Od górskich wiosek po piękne plaże, od dżungli po nowoczesne miasta, Malezja oferuje niezwykle różnorodne doświadczenia podróżne. Podczas wycieczki po Malezji na pewno nie zdążycie zobaczyć wszystkiego, ale wybierzcie, co najbardziej chcecie odwiedzić!

Na pewno ważnym punktem na mapie Malezji jest stolica, Kuala Lumpur, miasto, które w pełni odzwierciedla różnorodność kraju. Główna atrakcja to Petronas Towers, dwie imponujące wieże, które w przeszłości były najwyższymi na świecie, z których można podziwiać panoramiczne widoki na miasto. Inną ikoną Kuala Lumpur jest Meczet Piątkowy, piękna świątynia z czerwonej cegły, będąca doskonałym przykładem architektury muzułmańskiej. W samym sercu miasta znajduje się Centrum KLCC, gdzie można zrobić zakupy w luksusowych sklepach i spróbować kuchni z całego świata. Nie można też przegapić Jalan Alor, słynnej uliczki z uliczną kuchnią, gdzie można rozkoszować się różnorodnymi smakami Malezji. W okolicy miasta znajdują się Batu Caves, jedna z najważniejszych atrakcji kulturowych w Malezji, olbrzymie jaskinie skalne, kryjące świątynie hinduistyczne, miejsce pielgrzymek i imponującej architektury. Zupełnie inne wrażenia oferuje Langkawi, archipelag na zachodnim wybrzeżu Malezji, znany ze swoich pięknych plaż i tropikalnych lasów. Wyspa jest idealnym miejscem na relaks na plaży, uprawianie sportów wodnych i odkrywanie przyrody, oferując wiele atrakcji, jak linowa kolejka na górę Gunung Mat Cincang, z której roztaczają się spektakularne widoki na archipelag. Z kolei Malakka, historyczne miasto na zachodnim wybrzeżu Malezji, jest pełne śladów kolonialnej przeszłości. Warto odwiedzić Fort A Famosa, który jest jednym z nielicznych zachowanych fragmentów pierwszej europejskiej osady w Azji Południowo-Wschodniej. Stare Miasto Malakki jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca kolorowymi budynkami i historycznymi uliczkami. Jeśli natomiast szukacie ucieczki od tropikalnego ciepła, idealnym miejscem będzie Cameron Highlands. Ta górzysta kraina słynie z plantacji herbaty, pięknych ogrodów kwiatowych i łagodnego klimatu, gdzie możecie odwiedzić plantacje herbaty, zwiedzić ogród motyli lub spacerować po pięknych parkach. Amatorzy natury nie powinni ominąć Taman Negara, co dosłownie oznacza „Park Narodowy”, jednego z najstarszych lasów deszczowych na świecie. To prawdziwa oaza dla miłośników przyrody i entuzjastów ekoturystyki, gdzie można spróbować trekkingu po dżungli, pływać w rwących rzekach lub śledzić dzikie zwierzęta. Z kolei jeśli jesteście amatorami nurkowania i snorkelingu, nie możecie przegapić Wysp Perhentian. Te malezyjskie wyspy na wschodnim wybrzeżu są domem dla bajecznych raf koralowych, kolorowych ryb i żółwi morskich, tworząc idealne miejsce na zanurzenie się w fascynujący podwodny świat. I wreszcie, last but not least, Borneo i spotkanie z orangutanami: wyspa, podzielona między Malezję, Indonezję i Brunei, to raj dla miłośników przyrody i zwierząt. W malezyjskiej części Borneo znajduje się Park Narodowy Kinabalu oraz ośrodki rehabilitacji orangutanów, gdzie można spotkać te urocze małpy. I jak, pakujecie już walizki?

Hotele w Malezji

Kiedy jechać do Malezji?

POGODA W MALEZJI

Malezję cechuje klasyczny klimat równikowy, z wysokimi temperaturami i stałymi opadami w ciągu całego roku. Najlepszą porą na podróż na wschodnie wybrzeże (Perhentian) są miesiące luty – sierpień. Od października do lutego wybrzeże to jednak nawiedzają gwałtowne ulewy. To samo dotyczy centralnej części półwyspu malajskiego, gdzie znajdują się takie atrakcje jak park Narodowy Taman Negara czy Wzgórza Camerona. Alternatywą dla wschodniego wybrzeża w porze zimowej są wyspy Langkawi i Panang, gdzie od grudnia do maja panują fantastyczne warunki pogodowe.

Sezonowość na tropikalnej Borneo jest już nieco bardziej skomplikowana. Przez cały rok temperatury oscylują tu pomiędzy 27 a 32 °C, wilgotność wynosi 80% . Pogoda jest nieprzewidywalna, warunki zmieniają się szybko i po kilkugodzinnej ulewie możemy spodziewać się pięknego błękitnego nieba. Na Borneo można jechać przez cały rok z najlepszą pogodą od marca do października.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Malezja – inspiracje podróżnicze

Uliczna kuchnia Malezji

Bez jedzenia nie ma wakacji w Malezji! Zwłaszcza z taką wspaniałością kuchni, która ukształtowała się pod wpływem wielu kultur. Zatrzymaj się w Penang, Kuala Lumpur, Melaka i Kuching, które stanowią...
Zobacz więcej

Dzika dżungla Borneo

Poza dżunglą amazońską nie znajdziesz takiego miejsca na Ziemi, gdzie dziewicze lasy deszczowe od wieków prawie się nie zmieniły i zachwycają kolejnych przybyszów na wczasach w Malezji. Zobaczysz tutaj, jak...
Zobacz więcej

Herbata na Wyżynie Camerona

Ucieknij na jeden dzień wczasów w Malezji od zgiełku stolicy i upałów wielkiego miasta na zielone, pokryte herbatą Cameron Highlands. W trakcie spaceru lub dłuższego trekkingu po okolicy postaraj się...
Zobacz więcej
Nurkowanie w Tajlandii

Raj pod wodą na Sipadan

Wokół niewielkiej wysepki w trakcie podróży do Malezji czeka na Ciebie fascynujący podwodny świat, zaś na wyspach archipelagu Semporna ekskluzywne ośrodki hotelowe, które w dodatku dysponują znakomitym zapleczem dla nurków....
Zobacz więcej

Wieże Petronas

Zamieszkaj w hotelu na terenie „Złotego Trójkąta” w Kuala Lumpur i miej bezpośredni widok na jeszcze do niedawna najwyższy obiekt na świecie. Przyznaj, że niemal 90 pięter i łączna wysokość...
Zobacz więcej

Orangutany na Borneo

Nie możesz być na wakacjach w Malezji i nie spotkać się z orangutanem! Odwiedź centrum rehabilitacji tych wspaniałych zwierzaków i stań oko w oko z orang hutan, czyli w tłumaczeniu...
Zobacz więcej