Informacje ogólne

Kuala Lumpur jest stolicą, a zarazem największym miastem w Malezji. Miasto leży w stanie Selangor w centralnej części Półwyspu Malajskiego. Jest jednym z najszybciej rozwijających się miast Azji Południowo-Wschodniej. Pomimo przemiany w supernowoczesną metropolię przepełnioną drapaczami chmur, miasto zachowało swój staroświecki urok, którego przejawem są budynki z epoki kolonialnej. Poza gęstą zabudową w Kuala Lumpur znaleźć można również mnóstwo terenów zielonych i atrakcji przyrodniczych. Zagłębiając się w uliczki Chinatown czy Little India można odkryć różne oblicza tego miasta. Kuala Lumpur to bowiem ogromny tygiel Malajów, Hindusów i Chińczyków znajdujący odzwierciedlenie przede wszystkim w lokalnej kuchni, która daje nieograniczone możliwości.

Co zobaczyć w Kuala Lumpur?

Petronas Towers

Srebrne wieże Petronas Towers są symbolem miasta Kuala Lumpur i zarazem idealną alegorią błyskawicznego wzrostu miasta od slumsów do metropolii XXI wieku. Pierwszym punktem widokowym wież jest Skybridge, znajdujący się na poziomie 41. i 42. piętra, czyli na wysokości 170 m. Jest to przeszklony korytarz, który łączy dwie wieże. Z kolejnego tarasu widokowego znajdującego się na 86. piętrze można podziwiać miasto z wysokości 370 m. Choć wieże ukończone zostały w 1998 roku, nadal uosabiają współczesne Kuala Lumpur.

Merdeka Square

Merdeka Square, Plac Niepodległości, to szczególnie ważne dla Malezyjczyków miejsce. To tu 31 sierpnia 1957 roku opuszczono z masztu flagę brytyjską, by jej miejsca zajęła flaga Malezji. Obecnie w tym miejscu stoi najwyższy na świecie maszt flagowy. Jego wysokość wynosi aż 100 metrów.

Lake Gardens – Tun Abdul Razak Heritage Park

Jest to 70-hektarowy, pięknie zagospodarowany park, który stanowi największą zieloną przestrzeń w Kuala Lumpur. Poza jeziorem i Ogrodami Botanicznymi Perdana główną atrakcją parku jest KL Bird Park. Znajdują się tu również m.in. Park Motyli, Jeleni Park, Ogród Orchidei czy Ogród Hibiskusa. Jeziora, place zabaw, mnóstwo zieleni – wszystko to sprawia, że park jest chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Islamic Arts Museum Malaysia

Muzeum prezentuje islamską sztukę dekoracyjną z całego świata. Jest to największe muzeum sztuki islamskiej w Azji Południowo-Wschodniej – w swojej kolekcji posiada ponad siedem tysięcy eksponatów. Architektonicznie jest to mieszanka kubizmu i tradycyjnej architektury islamskiej. Centrum służy pielęgnowaniu wiary, rytuałów, tradycji oraz podstaw kulturowych religii muzułmańskiej. Regularnie odbywają się tu wystawy krajowe i międzynarodowe o tematyce nawiązującej do islamu.

Sin Sze Si Ya Temple

Sin Sze Si Ya Temple jest najstarszą chińską świątynią w Kuala Lumpur, zbudowaną w 1864 roku na polecenie Kapitana Yap Ah Loy. Świątynia powstała na cześć dwóch bóstw – Sin Sze Si Ya i Si Sze Si Ya, które pomogły mu w objęciu funkcji Kapitan China w Kuala Lumpur. Obiekt składa się z sali modlitewnej oraz dwóch mniejszych sal bocznych. W świątyni można skorzystać z usług wróżbitów, którzy przepowiedzą przyszłość.

Thean Hou Temple

Ta poświęcona bogini morza Tian Hou bogato zdobiona, wielopiętrowa chińska świątynia, położona na szczycie wzgórz Robson Heights, jest jedną z największych i najstarszych świątyń buddyjskich w Azji Południowo-Wschodniej. Budynek łączy w sobie nowoczesną architekturę z tradycyjnymi elementami buddyzmu i taoizmu. Ze wzgórza, na którym znajduje się świątynia, roztaczają się wspaniałe panoramiczne widoki na miasto.

Masjid Wilayah

Meczet Wilayah wzorowany jest na Błękitnym Meczecie w Stambule, łącząc w sobie styl osmański i malajski. Projekt dwóch wysokich minaretów został zaczerpnięty ze stylu egipskiego, a wystrój wnętrz charakteryzują malezyjskie, wielobarwne wzory. Meczet może pomieścić jednocześnie 17 000 wiernych.

ILHAM

Galeria sztuki ILHAM Mieści się w 60-piętrowej wieży zaprojektowanej przez brytyjskich architektów Foster and Partners. Celem utworzenia galerii było ujęcie nowoczesnej i współczesnej sztuki malezyjskiej w kontekście regionalnym i globalnym, prowokując tym samym debatę kulturalną. W galerii odbywają się również rozmowy, przedstawienia, pokazy filmowe i warsztaty dla dzieci, często związane z tematem aktualnej wystawy.

Batu Caves

Jaskinie Batu stanowią kompleks wapiennych grot na Półwyspie Malajskim i są jedną z największych atrakcji turystycznych kraju, stanowią też ważne centrum pielgrzymek dla wiernych. Ich nazwa pochodzi od Sungai Batu (rzeki Batu), która przepływa w pobliżu. Przed wejściem do głównych jaskiń stoi ponad 42 metrowy posąg boga Murugana. Aby dostać się do Jaskini Świątynnej należy pokonać 272 kolorowe stopnie.

Kuala Lumpur – co warto zobaczyć w 48 godzin

Stolica Malezji to niewątpliwie jedno z najciekawszych miast Azji Południowo-Wschodniej. Na pobyt w tym mieście warto poświęcić dłuższą chwilę, jednak jeśli Wasz czas jest ograniczony, znajdziecie tu wskazówki, co warto zobaczyć w Kuala Lumpur mając tylko 48 godzin.

Podczas nawet krótkiego pobytu w Kuala Lumpur niewątpliwe warto zobaczyć Menara Kuala Lumpur, czyli 421-metrową wieżę telewizyjną wznoszącą się na wzgórzu Bukit Nanas. Znajduje się ona w pierwszej dziesiątce najwyższych wież na świecie. Z tarasu widokowego na wysokości 276 m podziwiać można najlepsze widoki na miasto. Kolejny poziom (Sky Box) ze szklaną podłogą, znajduje się 20 metrów wyżej. Trzeci – Sky Deck – położony jest na poziomie 421 m i mogą tu wejść tylko osoby dorosłe.

Wymieniając najważniejsze atrakcje w Kuala Lumpur, należy pamiętać również o wspomnianych wyżej bliźniaczych wieżach Petronas. Jeśli nie macie wystarczająco dużo czasu, aby wjechać na taras widokowy, nic straconego. Dużo lepsze widoki na miasto (oraz spektakularne wieże Petronas) można podziwiać z wieży telewizyjnej Menara Kuala Lumpur.

Kolejnym z obowiązkowych punktów na mapie Kuala Lumpur jest Chinatown, jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Malezji. Tętniące życiem, kolorowe Chinatown koncentruje się na Petaling Street, gdzie znajduje się ogromny targ oferujący produkty spożywcze, ubrania i akcesoria. Jest to raj dla zakupoholików i smakoszy. Będąc w Chinatown można zwiedzić urzekające świątynie buddyjskie, galerie sztuki oraz skosztować tradycyjnego malajskiego jedzenia.

Pozostając w centrum stolicy Malezji warto odwiedzić Kampung Baru. Choć Kuala Lumpur to tętniąca życiem metropolia pełna drapaczy chmur i najnowocześniejszych centrów handlowych, miasto ma też swoje drugie oblicze. Kampung Baru to wyjątkowa wiejska enklawa w sercu miasta. Kampung Baru oznacza Nową Wioskę, choć oficjalnie założona została już w 1900 roku. Jest to chroniona osada, w której zabroniona jest jakakolwiek nowa zabudowa. Znajdują się tu tradycyjne drewniane malajskie domy wzniesione na betonowych palach otoczone palmami kokosowymi i bananowcami. Na wąskich uliczkach można spotkać kury i kozy spacerujące pomiędzy straganami z ulicznym jedzeniem, gdzie można skosztować pysznych regionalnych dań kuchni malajskiej.

Odwiedzając stolicę Malezji warto zobaczyć także meczet Masjid Jamek Sultan Abdul Samad, jeden z najstarszych meczetów w Malezji, zaprojektowany przez brytyjskiego architekta AB Hubbacka. Architektonicznie łączy w sobie style: mauretański, islamski i mongolski. Masjid Jamek był pierwszym ceglanym meczetem w Malezji, jego budowę ukończono w 1909 roku. Położony jest u zbiegu rzek Gombak i Klang. Turyści odwiedzający meczet muszą pamiętać o odpowiednim ubraniu – należy mieć zakryte ramiona oraz nogi, a buty zostawić przed wejściem.

Kuala Lumpur – atrakcje turystyczne

Poza zabytkami Kuala Lumpur oferuje również różne atrakcje, które zapewnią turystom rozrywkę w wolnym czasie.

Będąc w Kuala Lumpur warto zobaczyć KLCC Park, będący sercem gigantycznego kompleksu KLCC. W parku znajdują się ścieżki do joggingu, plac zabaw dla dzieci i fontanny. Park jest również doskonałym punktem widokowym na Petronas Towers. Zielony, bujnie porośnięty, stanowi świetny kontrast dla wysokich wieżowców wokół. Każdego dnia w godzinach 20:00, 21:00 i 22:00 w parku odbywa się pokaz grającej fontanny Symphony Lake.

Miłośnikom dobrego jedzenia polecamy udać się na Jalan Alor, czyli położony w samym sercu Kuala Lumpur targ nocny. W ciągu dnia jest tu dość spokojnie, ale kiedy zachodzi słońce, ulica zaczyna tętnić życiem. Można tu skosztować wielu lokalnych przysmaków w bardzo korzystnych cenach. Okrzyki ulicznych sprzedawców i zapach potraw z grilla nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat, którego nie zaznacie w żadnej innej części Malezji.

Sympatycy zwierząt, w szczególności wodnych, powinni udać się do Aquaria KLCC – nowoczesnego akwarium, które zaliczane jest do pięciu najlepszych akwariów w Azji. Można tu spotkać 5000 różnych gatunków zwierząt wodnych i lądowych w ich naturalnych siedliskach. Akwarium jest dwupoziomowe. Znajduje się tu również 90-metrowy przeszklony tunel, który stanowi jedną z największych atrakcji akwarium. Odwiedzający będą mogli wyruszyć w odkrywczą podróż, poznając zróżnicowaną biosferę Malezji i regionów poza nią.

Świetną rozrywką dla rodzin z dziećmi będzie wizyta w Petrosains Science Discovery Centre. Jest to malezyjskie muzeum nauki i technologii, zlokalizowane na czwartym piętrze bliźniaczych wież Petronas. Interaktywne eksponaty pozwalają w wyjątkowy, nowy sposób przyswajać wiedzę z różnych dziedzin naukowych.


Kiedy jechać?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Hotele