Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Australia
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Australii

Australia w pigułce

Od 21700 zł / os. 13 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Australia — Sydney, Góry Błękitne, Uluru, Cairns

Najmniejszy kontynent i (niemal) największe państwo na świecie, bezkresne pustynne przestrzenie i spalony słońcem busz, wielomilionowe miasta, w których chce się żyć, i święte miejsca Aborygenów, od dziesiątek tysięcy lat otaczane czcią. Wolisz plaże czy muzea? Wyrafinowanie opery czy zmysłowy wieczór przy wybornym winie? Wędrówkę po osnutych błękitną mgiełką górach czy obserwację umykających spod kół samochodu zwierząt? Dlaczego nie wybrać wszystkiego? Wakacje w Australii to barwne marzenie, które zawsze może się spełnić!

 • Poznaj Sydney, jedno z najpiękniejszych miast świata
 • Zobacz lśniące żagle najsłynniejszej na świecie opery
...

Najpiękniejsze zakątki Australii

Od 22900 zł / os. 16 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Australia — Melbourne, Park Narodowy Grampians, Apollo Bay, Byron Bay, Sydney

Podczas tej wycieczki do Australii poznacie wiele różnych oblicz tego kontynentu: od wspaniałych metropolii – Melbourne i Sydney, po górskie krajobrazy Parku Narodowego Grampians, subtropikalny ekosystem Great Otway, spektakularne klifowe wybrzeże wzdłuż Great Ocean Road i klimatyczne miasteczko Byron Bay ze wspaniałymi plażami. W miastach zakosztujecie kosmopolitycznego stylu życia i będziecie gościć w najlepszych restauracjach, a podczas czterodniowego objazdu przekonacie się, czym jest prawdziwe australijskie barbecue!

 • Poznaj najpiękniejsze australijskie miasta – Sydney i Melbourne
 • Podziwiaj zachód słońca nad kolumnami 12 Apostołów
...

Australia i Nowa Kaledonia – podróż na Antypody

Od 28900 zł / os. 19 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Nowa Kaledonia, Australia — Sydney, Poe, Kone, Hiengene, Poindimie, Farino, Ile Des Pins, Noumea

Nowa Kaledonia to nie tylko rajski archipelag dla amatorów plażowania i nurkowania! To czarująca mozaika Francji i Melanezji: gościnności i elegancji, wyrafinowanej kuchni serwowanej w cieniu palm, kolonialnych budowli i rustykalnych bungalowów. Podczas proponowanej przez nas wycieczki do Australii i Nowej Kaledonii zwiedzicie różnorodną krajobrazowo wyspę Grande Terre, zachwycicie się spektakularnym wybrzeżem, wspaniałymi plażami, klifami i ciekawymi formacjami skalnymi, wypoczynek natomiast spędzicie na plażach Ile des Pins, która określana jest jako wyspa najbliżej raju. Nie zabraknie również przystanku w Sydney, bowiem podczas podróży na Antypody nie może zabraknąć Australii i tego wyjątkowego miasta.

 • Poznaj Sydney, jedno z najpiękniejszych miast świata
 • Odkryj największą wyspę Nowej Kaledonii – Grande Terre
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +8 do +12

 3. Stolica

 4. Canberra

 5. Populacja

 6. 23 581 000

 7. Powierzchnia

 8. 7 686 850 km2

 9. Język

 10. angielski

 11. Waluta

 12. Walutą jest dolar australijski (AUD), stosowany od roku 1966. Dzieli się on na 100 centów. Banknoty wykonane są z polimeru, czyli de facto są plastikowe. Na każdym banknocie znajduje się przezroczyste okienko, w które wklejony jest hologram. Banknoty mają nominały 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. Monety są jedno - i dwu-dolarowe oraz 5-, 10-, 20- i 50-centowe.

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP zobowiązani są do posiadania wizy, gdy wybierają się do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. O bezpłatną wizę mogą aplikować poprzez platformę eVisitor – https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-finder/visit lub przez stronę australijskiego ministerstwa www.border.gov.au/. Potwierdzenie uzyskania wizy otrzymuje się mailowo.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów w którym odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Nie ma szczepień obowiązkowych przed podróżą do Australii. Do zalecanych należą szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

  Mimo, że w Australii nie występuje żółta gorączka (yellow fever), od podróżujących z Afryki i Ameryki Południowej wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia przeciwko żółtej gorączce (tzw. żółta książeczka, Międzynarodowe Świadectwo Szczepień, International Certificate of Vaccination).

 5. Napiwki

 6. Nie ma konkretnych zasad w sprawie napiwków. Osoby zatrudnione jako kelnerzy zarabiają zazwyczaj wystarczająco dobrze. Jeśli wręcza się napiwek, wynosi on zazwyczaj 10-15% ceny usługi.

 7. Ceny jedzenia

 8. W Australii woda pitna jest droższa niż benzyna. Ceny jedzenia są wysokie, znacznie wyższe niż w Polsce i nieco wyższe niż na zachodzie Europy. Przykładowo: piwo kosztuje od 4 AUD (12 zł), chleb od 3,5 AUD (10 zł) wędliny od 23 AUD (70 zł), kilogram jabłek od 5 AUD (16 zł). Jedzenie w restauracjach również jest dość drogie. Hamburger może kosztować ok. 45 zł (12 AUD). Mięso kangura można kupić w każdym supermarkecie.

 9. Ciekawostki
  • Aborygeni żyją w Australii od około 50 000 lat, a kultura aborygeńska to najstarsza, wciąż istniejąca kultura na świecie. Jednak aż do lat 60. XX wieku Aborygeni uważani byli za zwierzęta.
  • W Australii jest dwa razy więcej kangurów niż obywateli.
  • W Australii żyją średnio cztery osoby na kilometr kwadratowy, większość z nich mieszka na wybrzeżach, a środek kontynentu jest niemal niezaludniony. Obecnie w Sydney, Melbourne i Brisbane żyje tyle osób, ile w 1968 roku mieszkało w całym kraju.
  • Najdłuższa, państwowa autostrada świata znajduje się w Australii – to Highway 1, mierząca 14 500 km.
  • Narodową potrawą jest vegemite (pasta do smarowania chleba zrobiona z wyciągu z drożdży).
  • Australia była drugim, po Nowej Zelandii, krajem na świecie, który przyznał kobietom prawa wyborcze.
  • Australijczycy uwielbiają skracać wyrazy: „Barbie” to barbecue, czyli grill, roo to kangaroo, Aussie to Australijczyk, arvo – afternoon, a selfie – self photography.
  • W Australii żyje ponad 750 000 wielbłądów, więcej niż na Saharze – to największa populacja dzikich wielbłądów na świecie.
  • Kangury i emu nie potrafią chodzić do tyłu i m.in. dlatego znajdują się w australijskim godle narodowym – symbolizują naród idący naprzód.
  • Kangurzyce mogę wybrać płeć dziecka w czasie jego rozwoju, mogą także wstrzymać rozwój ciąży.
  • Australia jest jedynym kontynentem na świecie, gdzie nie ma aktywnego wulkanu.
  • W Australii na stałe mieszka około 200 000 Polaków.
  • Najdłuższy na świecie płot mierzy 5 530 km (dwa razy więcej niż Wielki Mur Chiński), odgradza dzikie psy dingo od owiec.
  • 25% Australijczyków urodziło się poza Australią.
  • W mieście Coober Pedy ludzie żyją w wykutych pod ziemią jaskiniach.
  • W 1859 roku wypuszczono na wolność 24 króliki. Obecnie są plagą i wyrządzają najwięcej szkód w uprawach w całym państwie. Inne szkodniki to ropuchy i koty domowe, także przywiezione z Europy.
  • Około 70 000 Australijczyków jest wyznawcami religii Jedi.
  • W Australii według statystyk jedna osoba czyta średnio 54 minuty dziennie. Czytają też najwięcej gazet na świecie.
  • Jest tu 480 lotnisk.
  • 13 obywateli Australii otrzymało nagrodę Nobla.
  • Typowym narodzonym w Australii słowem jest pom lub pommy – pejoratywne określenie Anglika, zazwyczaj używane w wyrażeniu „whinging pom”, gdzie oznacza starego marudę.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Będąc na wakacjach w Australii nie można nie spróbować specyficznych potraw dla tego kraju. Stek z kangura czy krokodyla w sosie curry, filet ze strusia emu z migdałami i calvados, czy fish and chips z rekina – warto się odważyć! Jak zawsze, najlepsze są potrawy przygotowywane z lokalnych składników, takich jak np. przepyszna, lokalna baranina. Warto również spróbować lokalnych słodkości, tj. czekoladowych biszkopty „Tim Tam” (kultowe, dostępne tylko w Australii), anzac biscuits, czyli ciastek kokosowo-owsianych i lamingtonów – narodowych ciastek Australii.

  Ananasy, papaja, owoc kaki, marakuja, duriany, figi czy owoce tamaryndowca – dzięki panującemu tu klimatowi można w owocach przebierać i wybierać. Popularne są także kiwi, mango czy znane nam gruszki, czereśnie i jabłka. Warzywa najczęściej się grilluje lub piecze z dodatkiem oliwy i ziół. Najbardziej znane i możliwe do kupienia praktycznie w każdym kraju australijskie piwo to Fosters. Co ciekawe, sami Australijczycy go nie piją, a i z nabyciem go w tutejszych sklepach może być problem!

  Produkcja win w Australii cieszy się ponad 200-letnią tradycją, a kraj ten jest jednym z największych producentów wina na świecie. Winorośl uprawia się głównie w Australii Południowej, tam gdzie lata są wystarczająco chłodne, by przed zbiorem rozwinęły się w winogronach właściwe związki smakowo-aromatyczne.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Australię zamieszkiwali Aborygeni, którzy przybyli tu prawdopodobnie z Azji Południowo-Wschodniej kilkadziesiąt tysięcy lat przed odkryciem tego kontynentu. Australia pozostała w pełnej izolacji od reszty świata aż do połowy XVIII wieku. Co ciekawie, nie była znana nawet cywilizacjom wschodnioazjatyckim. Pytanie, czy została „odkryta” czy „najechana”, jest wciąż aktualne.

  Portugalczycy prawdopodobnie zawitali do wybrzeży Australii w XVI wieku. Ziemie te uznali za niezamieszkałe i nieprzyjazne dla Europejczyków ze względu na wymagający klimat. Odkrywcą Australii jest Holender Willem Jansz, który wylądował tu w roku 1606. Holendrzy w XVII wieku nazwali kontynent Nową Holandią, nie zapuszczając się do jego głębi.

  Za oficjalnego odkrywcę Australii uważa się jednak angielskiego żeglarza i podróżnika Jamesa Cooka, który przybył tu w 1768 roku. Nazwał wschodnie wybrzeża Nową Południową Walią i przyłączył je do Imperium Brytyjskiego. Początkowo organizowano tu kolonie karne dla przestępców – do 1858 roku przewieziono tutaj ponad 160 000 więźniów. Rdzenni mieszkańcy natomiast traktowani byli jako element fauny, prawo pozwalało bezkarnie ich zabijać, a wielu było wykorzystywanych jako niewolnicy. W 1851 roku odkryto złoto w głębi kontynentu, co zaowocowało rozwojem osadnictwa i kolonizacją kontynentu. Warto pamiętać, że najwyższy szczyt Australii, Górę Kościuszki, odkrył i nazwał polski odkrywca, Paweł Edmund Strzelecki. Inną znaną osobą z Polski, która przewinęła się przez ten kontynent, była potentatka kosmetyczna, urodzona w Krakowie Helena Rubinstein.

  Niepodległość od Wielkiej Brytanii proklamowano w roku 1942. Australia nadal jest częścią Zjednoczonego Królestwa, tytularną głową państwa pozostaje królowa Elżbieta II. Gubernatorem generalnym jest Peter Cosgrove. Urząd premiera sprawuje obecnie Malcolm Turnbull.

 3. Geografia

 4. Australia to jedno z największych państw świata i najmniejszy kontynent zarazem. Jest to jedyny kontynent, na którym nie ma aktywnych wulkanów. Duża rozciągłość południkowa Australii sprawia, że kraj ten leży w trzech strefach klimatycznych: klimatu podrównikowego, klimatu zwrotnikowego, a na południu klimatu podzwrotnikowego. Pora deszczowa i sucha panuje nad całą północną Australią, tam gdzie jest klimat podrównikowy i wysokie temperatury. Południowa część Australii ma klimat śródziemnomorski. Najcieplejszym miesiącem jest styczeń, z temperaturami około 30 stopni.

  Obszar Australii wcześnie został odizolowany od innych kontynentów, dzięki temu jest tu wiele gatunków endemicznych, czyli niewystępujących nigdzie indziej. Bardzo liczne są torbacze: kangury, koala, kret workowaty, wombaty. Świat ptaków bardzo bogaty, obejmuje także papugi i ptaki rajskie.

 5. Kultura i religia

 6. 70% mieszkańców deklaruje się jako chrześcijanie. Kultura Aborygenów przetrwała jedynie w rezerwatach. Najpopularniejszym i najbardziej unikalnym tradycyjnym instrumentem jest didgeridoo, czyli rodzaj naturalnej, drewnianej trąbki, rura długości 1-1,5 metra, wykonana z eukaliptusów. Didgeridoo wydaje charakterystyczny buczący dźwięk; został zaadoptowany przez wielu muzyków spoza obszaru tej kultury.

  Praktykowane tradycje wywodzą się głównie z kultury brytyjskiej. Para młoda otrzymuje zazwyczaj biblię jako prezent ślubny. Małżeńska biblia jest skarbem rodzinnym i często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

  Pierwsze amatorskie przedstawienia teatralne odbywały się w teatrach więziennych. Patrick White jest jedynym australijskim laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Otrzymał ją w roku 1973, za „epickie i psychologiczne mistrzostwo, dzięki któremu odkryty został nowy literacki kontynent”. Słynni współcześni Australijczycy to np. aktorzy Russell Crowe i Nicole Kidman.

  Znaną cechą Australijczyków jest zamiłowanie do hazardu. Jest tu mnóstwo kasyn i domów gry, często także gra się na ulicach. Gracze w Australii nie płacą podatków od wygranej, bo hazard uważany jest za rozrywkę i hobby, a nie źródło dochodów.

Zwiń
Wakacje do Australii

Wycieczka do Australii

 1. Spotkanie z australijskim zoo – kangury, koale i inne
 2. Australia nie tylko kojarzy się z pięknymi plażami czy unikatowymi formacjami skalnymi, ale również z jednymi z najbardziej uroczych i ekscentrycznych mieszkańców – kangurami i koalami. To kraina, gdzie natura prezentuje swoje najbardziej kolorowe i nieco szalone oblicze. Wykorzystajcie wycieczkę do Australii w pełni i poznajcie jej niezwykłych mieszkańców!

  W świecie kangurów każdy dzień zaczyna się skokiem. Te elastyczne stworzenia, z ogromnymi tylnymi nogami, potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych obserwatorów. Podglądanie ich, gdy swobodnie przemieszczają się po otwartych przestrzeniach, to jak podziwianie pokazu tanecznego na żywo. Ileż to radości w tym energicznym machaniu ogonem i niekończących się wyścigach przez piaszczyste tereny! Australijskie koale, z drugiej strony, reprezentują spokój i urok w jednym. Te niewielkie, puszyste stworzenia zwykle można zastać w bezpiecznym objęciu eukaliptusowych gałęzi. Ich główne zainteresowanie to jedzenie… i jeszcze więcej jedzenia. Przez większą część dnia koale zajmują się delektowaniem się liśćmi eukaliptusa, a w przerwach oddając się niekończącym się drzemkom.

  W wielkim teatrze przyrody zwanym Australią, gdzie każdy dzień jest jak przedstawienie, kangury i koale pełnią rolę gwiazd sceny. Jednak, gdy zajrzycie za kulisy, odkryjecie, że to zaledwie początek tej niezwykłej przygody. Spójrzcie tylko na emu, gigantyczne, nielotne ptaki z nogami zdolnymi do osiągnięcia niebotycznych prędkości. Ich sylwetki przywodzą na myśl długonogich maratończyków, śmigających po australijskich niezmierzonych przestrzeniach. Prawdziwą ucztą dla oczu są wielobarwne papugi lorysy niebieskobrzuche, których lot jest jak dynamiczny taniec, dodając kolorów otaczającemu krajobrazowi. W lesie eukaliptusowym mieszkają też wombaty, sympatyczne torbacze, nie można też zapomnieć o uroczych dziobakach, niezwykłych zwierzętach, które łączą cechy ptaków (składanie jaj), gadów (łuski na nogach) i ssaków (karmienie mlekiem). Australijska przyroda to prawdziwy spektakl, a każde spotkanie z jej mieszkańcami to moment, który utkwi w pamięci na zawsze.

 3. Słońce, fale i surf
 4. Wycieczka do Australii to jak zaproszenie do raju dla wszystkich miłośników surfowania! Ten kontynent, ze swoimi nieskończonymi plażami, zacisznymi zatokami i falami, które kuszą surferów z całego świata, jest miejscem, gdzie każda deska staje się magicznym latającym dywanem na szlaku ku przygodzie. Wybrzeże Australii rozciąga się na tysiące kilometrów, oferując różnorodne warunki do surfowania, od łagodnych fal w Noosa Heads w Queensland, idealnych dla początkujących, po potężne i wymagające fale w miejscach takich jak Bells Beach w Wiktorii czy Margaret River w Australii Zachodniej. Podróż do Australii to także okazja do odkrywania kultury surfowania, która jest głęboko zakorzeniona w australijskim stylu życia. Surfowanie jest tutaj nie tylko sportem, ale sposobem na życie. To tu odbywają się liczne zawody surfingowe, w tym prestiżowe wydarzenia World Surf League.

  Dla podróżników chcących nauczyć się surfowania, Australia oferuje szeroki wybór szkół surfingu. Można znaleźć je w popularnych miejscach surferskich jak Gold Coast, Byron Bay czy Bondi Beach w Sydney. Lekcje są dostępne dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania, a instruktorzy są często doświadczonymi surferami, którzy z entuzjazmem dzielą się swoją wiedzą i pasją. Podróż do Australii w celu surfowania to nie tylko sportowe wyzwanie, ale także szansa na bliski kontakt z naturą i kulturą tego wyjątkowego kraju. To doświadczenie, które pozostaje w pamięci na długo po powrocie z plaży.

 5. Australia, kraj winem płynący
 6. Wybrać się w podróż do Australii i nie spróbować lokalnego wina byłoby poważnym niedopatrzeniem! Kraj ten, jako jeden z czołowych producentów wina na świecie, ma bogatą historię i różnorodność w dziedzinie winiarstwa, a australijskie wina zyskały międzynarodowe uznanie dzięki swojej jakości, innowacyjności i charakterystycznemu stylowi. Historia winiarstwa w Australii rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy to pierwsze winnice zostały założone przez europejskich osadników. Pomimo wyzwań klimatycznych i geograficznych, sektor winiarski w Australii rozwinął się, stając się jednym z filarów gospodarki kraju.

  Różnorodność regionów winiarskich jest jednym z kluczowych atutów australijskiego winiarstwa. Każdy region, od chłodniejszych terenów Tasmanii po cieplejsze obszary południowej i zachodniej Australii, produkuje wina o unikatowym profilu smakowym. Barossa Valley w Południowej Australii jest znana przede wszystkim z mocnych i pełnych win z odmiany Shiraz. To właśnie tam powstają niektóre z najbardziej cenionych na świecie czerwonych win, charakteryzujących się głębią smaku i długowiecznością. Margaret River w Australii Zachodniej słynie z eleganckich i złożonych win białych, zwłaszcza z odmian Chardonnay i Sauvignon Blanc. Region ten, ze swoim umiarkowanym klimatem, przyciąga uwagę miłośników subtelnego i wyrafinowanego stylu win. Yarra Valley w Wiktorii to kolejny istotny region winiarski, znany z produkcji wyśmienitych Pinot Noir i Chardonnay. Chłodniejszy klimat tego obszaru sprzyja powstawaniu win o wysokiej kwasowości i eleganckiej strukturze.

  Wina z Australii zdobywają międzynarodowe nagrody i uznanie, a także są ważnym elementem eksportu i turystyki w kraju. Degustacje i wycieczki po winnicach są popularną atrakcją dla turystów odwiedzających Australię.

 7. Hotele w Australii
 8. Hotele w Australii są tak różnorodne jak sam kraj. Od luksusowych kurortów pośród naturalnego otoczenia, przez nowoczesne gmachy, aż po kameralne, butikowe hotele, każdy z nich oferuje unikalne doświadczenia, które wzbogacają podróż po tym fascynującym kontynencie. Wśród wielu wyjątkowych miejsc noclegowych, kilka hoteli wyróżnia się szczególnie i warto odwiedzić je podczas wycieczki do Australii. Manly Pacific Sydney MGallery Collection to elegancki hotel położony w jednej z najbardziej malowniczych dzielnic Sydney – Manly. Jego lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do słynnej Manly Beach, co czyni go idealnym miejscem dla osób szukających połączenia miejskiego stylu życia z urokami nadmorskiego relaksu. Wyrafinowane wnętrza i wysokiej jakości usługi sprawiają, że Manly Pacific stanowi synonim luksusu w sercu Sydney. Captains at the Bay w Apollo Bay to przykład butikowego hotelu, który oferuje intymną i spersonalizowaną atmosferę. Ten niewielki, ale elegancki hotel jest idealny dla osób pragnących spokojnego wypoczynku, a jego bliskość do Great Ocean Road czyni go doskonałym punktem wypadowym do odkrywania przybrzeżnych atrakcji. Crystalbrook Byron jest luksusowym kurortem położonym w sercu subtropikalnych lasów deszczowych Byron Bay. Ten ekologiczny hotel oferuje nie tylko komfortowe zakwaterowanie, ale także niepowtarzalne doświadczenia, takie jak joga o wschodzie słońca czy zabiegi spa. Crystalbrook Byron to miejsce, gdzie luksus spotyka się z naturą, oferując gościom ucieczkę od codzienności i odnowę biologiczną.

  Hotel QT Melbourne wyróżnia się nowoczesnym designem i artystycznym podejściem. Położony w sercu Melbourne, hotel ten oferuje gościom wyrafinowane wnętrza, innowacyjne rozwiązania oraz dostęp do tętniących życiem ulic, restauracji i galerii miasta. QT Melbourne to idealne miejsce dla tych, którzy szukają miejskiego stylu i nowoczesnego luksusu. Pacific Hotel zapewnia wyjątkowe widoki na Morze Koralowe i jest doskonale zlokalizowany do odkrywania uroków Cairns i okolic. Z balkonów hotelowych roztaczają się spektakularne widoki, a nowoczesne udogodnienia i bliskość atrakcji turystycznych sprawiają, że jest to idealne miejsce na pobyt w tej tropikalnej części Australii.

 9. Australia – miejsca warte zobaczenia
 10. Australia, jako kraj o ogromnej różnorodności geograficznej i kulturowej, kryje wiele niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć. Od spektakularnych krajobrazów po tętniące życiem metropolie, Australia gwarantuje niezliczone atrakcje dla każdego podróżnika. Co więc zobaczyć podczas podróży do Australii? Na pewno nie można pominąć Wielkiej Rafy Koralowej, największego systemu raf koralowych na świecie. Ten podwodny cud natury, który można oglądać nawet z kosmosu, zapewnia niezrównane możliwości do nurkowania i snorkelingu, pozwalając na bezpośredni kontakt z bogatym życiem morskim i kolorowymi koralowcami. Odmienne wrażenia oferuje Uluru w sercu australijskiego Outbacku, kolejne miejsce, które zachwyca swoim majestatem. Ta olbrzymia monolitowa skała, uważana za święte miejsce przez rdzennych mieszkańców Australii, zapewnia niezapomniane widoki, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy zmienia kolory. Z kolei Great Ocean Road, malownicza trasa wzdłuż południowego wybrzeża Wiktorii, roztacza przed oczyma podróżnika zachwycające panoramy. Przemierzając tę trasę, można zobaczyć imponujące formacje skalne, takie jak Dwunastu Apostołów, a także zetknąć się z dziką przyrodą, w tym koalami i kangurami. Park Narodowy Kakadu w Terytorium Północnym to obszar o niezwykłym znaczeniu ekologicznym i kulturowym. Znajdują się tu starożytne rysunki skalne Aborygenów, różnorodne ekosystemy, od mokradeł po suche sawanny, oraz bogata flora i fauna. W końcu Tasmania, oddzielona od kontynentu Cieśniną Bassa, jest wyspą o unikatowym uroku, z pięknymi krajobrazami, ciekawą historią i rozległymi dzikimi terenami. Park Narodowy Freycinet i Bay of Fires to tylko niektóre z licznych atrakcji naturalnych, które Tasmania ma do zaoferowania.

  A australijskie miasta? Od tętniących życiem metropolii po spokojne, nadmorskie miasteczka, najpiękniejsze miasta Australii są świadectwem urozmaiconej historii i nowoczesnego rozwoju. Sydney, największe i najbardziej znane miasto Australii, słynie z Sydney Opera House i Harbour Bridge, które stanowią symbole nie tylko miasta, ale całego kraju. Sydney oferuje również wspaniałe plaże, takie jak Bondi czy Manly, a także tętniące życiem dzielnice, pełne kawiarni, restauracji i galerii. Melbourne, często nazywane kulturalną stolicą Australii, to miasto muzeów, galerii sztuki, artystów, modnych kawiarni i znakomitej kuchni. Z kolei Brisbane, stolica stanu Queensland, łączy nowoczesność z naturalnym pięknem. Położone nad rzeką Brisbane, miasto oferuje wspaniałe parki i ogrody, a także dynamiczne życie nocne i kulturalne. Jest to również brama do słynnych australijskich kurortów na Gold Coast i Sunshine Coast. Perth, najbardziej odizolowana metropolia świata, zachwyca swoją spokojną atmosferą i pięknymi plażami, będąc przy tym idealnym miejscem do obserwowania zachodu słońca nad Oceanem Indyjskim i odkrywania naturalnych piękności Zachodniej Australii, w tym słynnego regionu winiarskiego Margaret River. W końcu Adelaide, znana jako miasto festiwali, zapewnia bogate życie kulturalne oraz kusi licznymi parkami i ogrodami, jest również bramą do regionów winiarskich, takich jak Barossa Valley i McLaren Vale.

Zwiń

Australia – inspiracje podróżnicze

Przytul Koalę!

Obok kangurów, strusi i emu to z pewnością najbardziej rozpoznawalny i kojarzony z Australią zwierzęcy symbol. Ale uwaga, puchaty miś koala, bo o nim mowa, to wcale nie miś, a torbacz. Mylne skojarzenie z niedźwiadkiem wynika z wyglądu koali, rzeczywiście przypominającego misia. Chcesz spotkać te zwierzątka podróżując po Australii? Koniecznie wybierz wakacje na południowym i wschodnim wybrzeżu kontynentu, gdzie mieszkają koale. Najpewniej spotkasz je nad Kennet River. Jeśli więc masz w planie wycieczkę Great Ocean Road, wypatruj na trasie misia… przepraszam, torbacza! Wprawdzie ich kolonie żyją w gęstym lesie, ale nigdy nie wiadomo kiedy, podczas Twojej podróży, koala przespaceruje w poprzek drogi. Nie powinien Cię też zdziwić widok zwierzątka leniwie wypoczywającego na okolicznych balkonach. W okresie upałów często natomiast przytulają się do drzew, w ten sposób regulując temperaturę swojego ciała. Sympatyczny leniwy futrzak, który całymi dniami odpoczywa i śpi, gdyż aktywny jest nocą,nieustannie przeżuwa. To, co tak mu smakuje, ale i zapewnia główne źródło pożywienia i wody, to liście eukaliptusa. Stąd nazwa torbacza, która w języku Aborygenów oznacza „ten, który nie pije”. Chcąc więc spotkać na swej drodze koalę przystanki w podróży po Australii najlepiej robić tam, gdzie rosną eukaliptusy.

Opera w Sydney

Na pewno znasz najsłynniejszy budynek Australii. Opera w Sydney to najbardziej rozpoznawalny budynek miasta i jednocześnie symbol tego kontynentu, od 2007 roku będący na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby zobaczyć Operę, skieruj się do portu, a dokładnie na przylądek Bennelong Point. Tu, w dawnym miejscu nieczynnej zajezdni tramwajowej, wzniesiono szklano-betonową konstrukcję przypominającą z wyglądu żaglowiec, choć, co ciekawe, jej projekt wzorowany był na… ćwiartkach pomarańczy. Fascynuje Cię architektura, fotografia, muzyka lub teatr? Budynek w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu będzie dla Ciebie prawdziwą gratką! Opera w Sydney jest bowiem siedzibą nie tylko Sydney Symphony i zespołu Opera Australia, ale i grup baletowych i teatralnych. Jest tu także kino, a miejsce szczyci się największymi kurtynami i organami świata oraz monumentalnymi schodami wykorzystywanymi także jako widownia. Jeśli planujesz wakacje w Australii i chcesz odwiedzić Operę w Sydney, a być może zobaczyć któreś z czterdziestu organizowanych w niej co tydzień przedstawień i koncertów, pamiętaj, że budynek jest nieczynny w Boże Narodzenie i Wielki Piątek. Każdego dnia jednak będziesz mógł zachwycać się do woli widokiem spektakularnie błyszczącego w słońcu obiektu, który wspaniale prezentuje się na tle mostu Harbour Bridge – największego mostu łukowego na świecie.

Święta Góra Aborygenów – Uluru

Chcesz znaleźć się w miejscu powstania świata? Zaplanuj podróż do Australii i wybierz się na wycieczkę do Uluru – miejsca, gdzie według legend aborygeńskich wszystko się zaczęło. Święta skała będąca na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jednym z symboli kontynentu, a w języku żyjącego tu plemienia jej nazwa oznacza „miejsce zgromadzeń”. Nazywana jest także Ayers Rock, a znajdziesz ją podróżując po Parku Narodowym Uluru – Kata Tjuta. Najbardziej magiczne pory dnia, podczas których warto odwiedzić płaską pustynię, na której wyrasta ogromny kamień, to świt i zmierzch. Wtedy to, podczas wschodów i zachodów słońca, zachwycisz się najbardziej intensywnymi odcieniami niesamowitej czerwieni skały Uluru, której odcienie zmieniają się także w zależności od pogody. Czyż nie byłoby romantycznie oświadczyć się ukochanej w takiej scenerii? Albo otworzyć szampana do wyjątkowej kolacji z mistyczną górą w tle? Jeśli akurat miłość Ci nie w głowie, nic straconego. Polecamy skosztować wyśmienitych steków przygotowanych na prawdziwym australijskim barbecue, które można zorganizować w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach z widokiem na Ayers Rock. Możesz także wybrać się na darmową wycieczkę wokół skały z przewodnikiem, pieszo lub wypożyczonym rowerem. My natomiast polecamy rozważyć jeszcze jedną opcję – podziwianie świętej skały z lotu ptaka, czyli z balonu. Dech zapiera! Przekonaj się o tym!

Zanurkuj w Wielkiej Rafie Koralowej

Prawdziwy raj dla podwodnych fotografów oraz miłośników nurkowania i snorkelingu! Podróż do Australii nie może odbyć się bez zobaczenia Wielkiej Rafy Koralowej ciągnącej się wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża. Chyba że masz to szczęście, by przebywać akurat gdzieś w przestworzach Kosmosu, z którego ten jeden z siedmiu cudów natury jest widoczny! My jednak zachęcamy Cię do obejrzenia jej z bliska. Naprawdę warto! Szczególnie ze względu na to, że według naukowców ta największa na świecie rafa, licząca sobie ponad 18 mln lat (a w niektórych jej częściach nawet więcej) w wyniku działalności człowieka i ocieplenia wód Morza Koralowego, powoli umiera, tracąc swe piękne, zachwycające barwy. A zawdzięcza je ona symbiozie alg morskich z koralowcami. Gdy warunki są niekorzystne, algi opuszczają koralowce, które w wyniku głodu bieleją. Nie czekaj! Nie zastanawiaj się dłużej i za cel wakacji wybierz Australię, zaznaczając na trasie przystanki u wybrzeży Queensland. Pamiętaj przy tym, że powierzchnia Wielkiej Rafy Koralowej przekracza wielkość obszaru Polski. Tutejsze laguny i wysepki odkryją przed Tobą niesamowite bogactwo fauny. W wodach rafy, oprócz koralowców o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach,spotkasz setki i tysiące gatunków ryb, w tym rekinów czy płaszczek, a także mięczaków, żółwi,morświnów i delfinów. Nurkowanie na terenie największej atrakcji turystycznej Australii najlepiej zaplanuj między końcem sierpnia a początkiem grudnia, choć jest ono możliwe przez cały rok i na różnych stopniach zaawansowania. Jeśli marzysz o bliskim, acz bezpiecznym spotkaniu z rekinem, nic trudnego, wybierz opcję nurkowania w klatkach. Inne formy aktywności polecane w związku z wycieczką nad Wielką Rafę Koralową to sky diving, rafting, a nawet lot awionetką – co za widok! Szczególnie warto zwrócić wtedy uwagę na słynny atol w kształcie serca. Idealny moment na oświadczyny!

Przepiękna trasa Great Ocean Road

Jeśli podróż do Australii, to koniecznie z trasą Great Ocean Road w planie wycieczki! Te 243 kilometry części drogi stanowej B100, ciągnącej się pomiędzy wybrzeżem południowo-wschodnim a zachodnim, zbudowali po I wojnie światowej żołnierze w hołdzie poległym kompanom. Odwiedź zatem koniecznie ten największy na świecie pomnik ofiar wojny, przy którym dodatkowo postawiono Great Ocean Road Monument, upamiętniający z kolei budowniczych Drogi. Jednak historia to nie wszystko. Wzdłuż trasy ciągną się parki narodowe Australii, urocze plaże, zachwycają spektakularne widoki na fantastyczne piaskowcowe i wapienne klify, z których najsłynniejszymi formacjami skalnymi jest niewątpliwie miejsce o nazwie Dwunastu Apostołów. Koniecznie musisz tam dotrzeć i zrobić pamiątkowe zdjęcie z wakacji na tle zachodzącego słońca! Jeśli jesteś miłośnikiem historii, będziesz także w swoim żywiole ze względu na mroczną sławę Wybrzeża Wraków w Cieśninie Bassa. Miejsce,znane z aż ponad 80. katastrof morskich, to istne cmentarzysko statków. Road trip nad brzegami oceanu to także wodospady, dzika przyroda, w tym koale wolno żyjące wśród eukaliptusów – zobacz ten najwyższy w Australii w Otway Rainforest. Do tego słynna latarnia morska Cape Otway – idealne miejsce do zdjęcia z podróży na tle szerokich wód oceanu. Wolisz piesze wędrówki? Nie będziesz narzekać na brak okazji – szlak Great Ocean Walk zapewnia bowiem aż 104 km ścieżek wzdłuż i w okolicy Great Ocean Road. A skoro już o aktywnościach mowa, jeśli jesteś fanem sportu, to polecamy podróż w tamte rejony w czasie Great Ocean Marathon lub wyścigu kolarskiego Cadel Evans Great Ocean Road Race. Jeśli zaś chcesz nauczyć się surfingu czy snorkelingu albo uprawiać sky diving, żaden problem – Great Ocean Road zaprasza Cię i do takich aktywności! A może poszukujesz filmowych spotów? Zatrzymaj się po drodze na The Loch Ard Gorge – plaży, która zagrała w niejednym filmie i serialu, np. „Podróży do wnętrza Ziemi”.

Australian Open

Jesteś fanem sportu? Kochasz tenis? W takim razie środek australijskiego lata to dla Ciebie wymarzony czas na podróż do Australii. Wtedy to, na przełomie stycznia i lutego, odbywają się słynne rozgrywki prestiżowego turnieju tenisowego Australian Open, będącego częścią Wielkiego Szlemu. Jeśli zdecydujesz się na wakacje w Australii w innym terminie, mimo wszystko zatrzymaj się w Melbourne i zobacz słynny kompleks sportowy. Może akurat Twoja podróż zbiegnie się w czasie z koncertem jakiejś wielkiej gwiazdy, także organizowanym na terenie Parku Melbourne? Sprawdź już teraz kalendarz i planuj wczasy w Australii!

Kiedy jechać do Australii?

POGODA W AUSTRALII

Klimat Australii, ze względu na wielkość tego kraju i jego położenie w trzech strefach klimatycznych, jest bardzo zróżnicowany. W północnej Australii występuje przeważnie klimat tropikalny, z dużą ilością opadów latem (monsun); w południowo-zachodniej części kraju – klimat śródziemnomorski, podczas gdy w rejonie południowo-wschodnim występuje klimat morski (Tasmania i przybrzeżna część Wiktorii) i wilgotny podzwrotnikowy (północna część Nowej Południowej Walii). W środkowej części kraju dominuje klimat suchy i półpustynny.

Na północy kraju, gdzie panuje klimat tropikalny, występuje pora deszczowa i sucha, zaś na pozostałym obszarze – cztery pory roku. Wiosna to okres od września do listopada, lato – od grudnia do lutego, jesień od marca do maja, a zima – od czerwca do sierpnia. Najcieplejszym miesiącem w roku jest styczeń (do 33 ͦC w Australii Zachodniej), zaś lipiec posiada najniższe temperatury (poniżej 10 ͦC, nawet do 0 ͦC w południowo-zachodniej części lądu).

Duże zróżnicowanie klimatyczne powoduje, że trudno określić najlepszą porę na wyjazd do Australii, ponieważ każdy region ma co innego do zaoferowania. Na południe i wschód kraju pojechać warto wiosną i jesienią (lato jest bardzo suche i gorące, a zimą bardzo często pada), na północ w okresie od maja do października, kiedy temperatury i wilgotność powietrza bardzo nie przeszkadzają (od listopada do kwietnia w tych rejonach występują częste opady deszczu, a temperatura przekracza 40 ͦC). Najlepsze miesiące na zwiedzanie Australii Zachodniej to listopad–kwiecień.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Nasza Australia

19.01.2019 / Aleksandra / Sylwia / Grzegorz / Darek

Brawo za organizację! Wszystko się udało - polecam wszystkim.

Wycieczka do Australii

14.01.2019 / Magdalena / Robert

Pani Natalio, z opóźnieniem ale najszerszymi podziękowaniami za pomoc w organizacji naszej "podróży życia", dla współpracownika z Australii za przygotowanie i opiekę na "końcu świata"!!!! Nigdy, przenigdy nie czuliśmy się tak bezpieczni i zaopiekowani, mimo iż nikogo przy nas nie było. Cenimy sobie pracę całego PLANET ESCAPE, od pomysłu klienta po jego realizację.