Gdyby nie wybudowano słynnej Sydney Opera House, której konstrukcja przywodzi na myśl żagle łopoczące na wietrze, most Harbour Bridge byłby nadal najbardziej charakterystycznym symbolem miasta. Gdy powstawał w latach 30. ubiegłego wieku, w czasach wielkiego kryzysu, był nadzieją na przyszłość. Przy jego budowie pracę znalazło kilka tysięcy osób. Ich zaangażowanie opłaciło się, a most znalazł swoje miejsce na kartach Księgi Światowych Rekordów Guinnessa.
Zwiedzanie Mostu Harbour Bridge w Sydney
Odkrywanie kultowego Sydney Bridge możliwe jest na kilka sposobów. Można go po prostu przejść, spokojnie delektując się widokiem nowoczesnego centrum, jachtów zacumowanych na przystani i słynnej opery. Spacer po moście powinien zająć około 30 min, oczywiście w zależności od tego ile czasu poświęcisz na robienie zdjęć. Fantastycznych kadrów znajdziesz tu bez liku. Popularne są wycieczki rowerowe, podczas których oprócz Sydney Harbour Bridge, można zwiedzić najciekawsze zakątki miasta. Ale wisienką na torcie i atrakcją dla najodważniejszych jest wspinaczka po moście. I tu dostępnych jest wiele opcji. Trasy wiodą zarówno przez całą szerokość łuku, jak i prosto na szczyt. Zabawa trwa od 3 do 3,5 godz. Dla dociekliwych przygotowano specjalną wycieczkę, w ramach której podczas wspinaczki można posłuchać opowieści o pierwszych mieszkańcach Australii i spojrzeć na most Sydney z perspektywy Aborygenów. Wchodzenie na łuk dozwolone jest dopiero od 1998 roku, ale jak wiadomo – to, co nielegalne, jest najbardziej kuszące, szczególnie dla niefrasobliwych studentów miejscowego uniwersytetu. Fakt, gwarancja niezwykłych wrażeń gwarantowana!
Most Harbour Bridge w Sydney – atrakcja turystyczna
Dla mieszkańców Sydney most jest miejscem szczególnym i wyjątkowym i to nie tylko z uwagi na jego praktyczną funkcję. Niczym dobry kumpel doczekał się nawet kilku ksywek. Lokalsi nazywają go „wieszakiem na ubrania”, „żelaznymi płucami”, a nawet „podstawką na tosty”. Dla przyjezdnych jest niezwykłą atrakcją turystyczną. W południowo-wschodnim pylonie udostępniono muzeum. Ekspozycje The Harbour Bridge Sydney Muzeum pokazują historię budowy oraz wyzwania, z jakimi mierzyli się ówcześni inżynierzy. Po 200 schodach można też wspiąć się na punkt widokowy na szczycie pylonu. Szklany wizjer na szczycie pozwala dostrzec przedmieścia Sydney, Stadion Olimpijski w Homebush Bay, a nawet odległe Góry Błękitne! Most jest także miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i społecznych. Co roku, w Sylwestra, odbywa się pokaz sztucznych ogni, który przyciąga tysiące mieszkańców, turystów i telewidzów, w końcu Australia jest jednym z pierwszych krajów, które witają Nowy Rok i robi to naprawdę spektakularnie.
Most Harbour Bridge w Sydney – informacje ogólne
Imponujące rozmiary mostu stawiają go w gronie największych budowli tego typu na świecie. Łuk Harbour Bridge wznosi się na 134 m nad ruchliwym portem, a jego szerokość wynosząca 48,8 m pozwoliła na wpisanie go do Księgi Światowych Rekordów Guinnessa. Całkowita długość mostu to 1149 m. Do budowy użyto głównie stali, betonu i kamienia. Konstrukcję dźwigają cztery potężne pylony o wysokości 89 m każdy. Co ciekawe, do wydobycia granitu potrzebnego do ich zbudowania sprowadzono kamieniarzy ze Szkocji oraz Włoch i wybudowano dla nich całe miasteczko na czas pracy w kamieniołomie. Harbour Bridge in Sydney powstał, aby połączyć dwa brzegi miasta i umożliwić mieszkańcom poruszanie się pomiędzy centrum (dziś nowoczesna dzielnica biznesowa CBD), a dzielnicą North Sydney (Milsons Point). Jego budowa, wg projektu Johna Bradfielda trwała od 1921 roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce 19 marca 1932 roku. Obecnie most posiada osiem pasów ruchu, dwa tory kolejowe, chodnik dla pieszych i ścieżkę rowerową.
Wycieczka rowerowa po moście Harbour Bridge
Ciekawym pomysłem na zwiedzenie Sydney jest wycieczka rowerowa po mieście. Podczas niej zobaczysz największe zabytki w towarzystwie przewodnika. Największą atrakcją jest oczywiście możliwość przejechania się przez Sydney Harbour Bridge, ale i wycieczka na rowerach przez port i nowoczesną dzielnicę biznesową również zrobi na Tobie wrażenie. To rewelacyjna okazja do uchwycenia niesamowitych kadrów zdjęciowych i wspaniałej zabawy. Jeżeli obawiasz się o kondycję, wybierz się na wycieczkę rowerami elektrycznymi. Nie zapomnij założyć wygodnych ubrań oraz sportowych butów i w drogę!
Kiedy najlepiej odwiedzić Most Harbour Bridge w Sydney?
Najlepszym czasem na rowerową wycieczkę po Harbour Bridge Sydney jest australijska jesień, kiedy temperatury są umiarkowane i sprzyjają tego tupu aktywnościom. To czas od marca do maja, a na termometrze można się spodziewać od 18 do 25 kresek. Podobne warunki panują wiosną, czyli od września do listopada. Łagodne zimy (czerwiec – sierpień) także przynoszą niespodzianki w postaci kilkunastostopniowych ciepłych dni. Miłośnicy plaż i wodnych szaleństw, przyjeżdżający do Australii w środku lata, muszą nastawić się na zwiedzanie mostu w ponad 30-stopniowym upale. To również czas, kiedy nad Harbour Bridge często nadciągają deszczowe i burzowe chmury.
Ciekawostki dotyczące Mostu Harbour Bridge w Sydney
- Budowa Sydney Bridge była bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Dwukrotnie przekroczono prognozowane wydatki, osiągając kwotę 10 mln funtów, a zaciągnięte na ten cel długi miasto spłacało przez ponad 50 lat.
- Do pomalowania stalowej konstrukcji mostu, o powierzchni zbliżonej do powierzchni ok. 60 boisk piłkarskich, użyto 272 tys. l szarej farby (wówczas najtańszej na rynku).
- Z okazji 75-lecia mostu została wybita specjalna moneta. Na numizmacie pokazano konstrukcję Harbour Bridge Sydney wraz z widniejącymi nad nią sylwestrowymi fajerwerkami.
- Średni ruch drogowy na obiekcie wynosi obecnie ok. 160 tys. pojazdów na dobę, podczas gdy w pierwszym roku eksploatacji – 11 tys. pojazdów. Z uwagi na niewystarczającą przepustowość mostu, w 1992 roku otwarto dodatkowy tunel (Harbour Tunnel).
Jak dotrzeć do Mostu Harbour Bridge w Sydney?
Most warto przejść lub przejechać rowerem zaczynając od jego północnej strony i kierując się w stronę dzielnicy biznesowej CBD. Dzięki temu będziesz mieć wspaniały widok na miasto, Sydney Harbour i operę przez całą drogę. Do Milson’s Point można dopłynąć promem lub pociągiem z położonej najbliżej mostu stacji Wynyard (zajmie to kilka minut). Szybką kolejką dojedziesz też bez problemu z lotniska czy głównej stacji kolejowej. Bilety można kupić na każdej stacji w automatach biletowych płacąc kartą debetową lub kredytową. Bez problemu złapiesz również taksówkę albo skorzystasz z Ubera.