Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Jordania
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Jordanii

Jordania i Egipt – Bliski Wschód w pigułce

Od 14 300 zł / os. 13 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Jordania, Egipt — Kair, Luksor, Amman, Petra, Morze Martwe

Odkryjcie Jordanię i Egipt w czasie jednej podróży! Od oszałamiającego Kairu i zachwycającego majestatem tysiącletnich gmachów Luksoru, przez białe mury Ammanu, po tajemniczą Petrę i słone wody Morza Martwego – to prawdziwa gratka zarówno dla miłośników przygód, jak i amatorów starożytnej historii. Skosztujcie wyśmienitej kuchni, odwiedźcie bazary i meczety, poczujcie się niczym Kleopatra pływając w Morzu Martwym i przejedźcie się konno wąskim wąwozem w Petrze – witamy w Egipcie i Jordanii!

 • Unieś się lekko na słonej toni Morza Martwego
 • Zachwyć się maestrią architektów starożytnej Petry
...

Jordania w pigułce

Od 6900 zł / os. 4 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Jordania — Petra, Wadi Rum, Morze Martwe

Jordania to miejsce, gdzie słońce przez okrągły rok opromienia unikatowe zabytki, piaszczyste pustkowia i wspaniałą przyrodę. Majestatyczna Petra, starożytne petroglify na pustkowiu Wadi Rum, cenne minerały i niesamowity krajobraz Morza Martwego: ten niewielki, a równocześnie pełen bezcennych skarbów kraj roztacza przed Wami tęczowy wachlarz wrażeń! Zapraszamy na wakacje w Jordanii!

 • Zachwyć się maestrią architektów starożytnej Petry
 • Podziwiaj gwiazdy nad pustynią Wadi Rum
...

Skarby Jordanii

Od 9600 zł / os. 8 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Exclusive
Jordania — Amman, Morze Martwe, Petra, Wadi Rum, Akaba

Odkryj Jordanię – historyczny, biblijny kraj, który potrafi zafascynować nawet wytrawnego podróżnika. Od majestatycznej, wykutej w skale Petry, przez starożytne petroglify na pustyni Wadi Rum, słone wody Morza Martwego i rafy koralowe u wybrzeży Morza Czerwonego. Podczas wycieczki do Jordanii skosztuj wyśmienitej kuchni, zobacz, jak żyją koczowniczy Beduini, odwiedź bazary i meczety – Ahlan wa sahlan!

 • Unieś się lekko na słonej toni Morza Martwego
 • Zachwyć się maestrią architektów starożytnej Petry
...

Jordania i Izrael

Od 13900 zł / os. 9 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
Jordania, Izrael — Amman, Petra, Morze Martwe, Jerozolima, Tel Awiw

Odkryjcie dwie perełki Bliskiego Wschodu podczas jednej podróży! Na początek Jordania – Amman i jego kilka tysięcy lat historii, potem zapierające dech w piersi skalne budowle Petry i unoszenie się na słonej tafli Morza Martwego, by następnie przenieść się do sąsiedniego Izraela i zanurzyć się w mistycyzmie Jerozolimy oraz zabawić się w tętniącym życiem, imprezowym Tel Awiwie. Historia, kultura, przyroda, tradycja i nowoczesność, duchowość i rozrywka – a wszystko to podczas jednej podróży!

 • Sprawdź, czy Petra naprawdę jest różowym miastem
 • Unieś się lekko na słonej tafli Morza Martwego
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GM +2

 3. Stolica

 4. Amman

 5. Populacja

 6. 7 131 000

 7. Powierzchnia

 8. 88 794 km2

 9. Język

 10. arabski

 11. Waluta

 12. Walutą Jordanii jest dinar (JOD). Jeden dinar dzieli się na 100 piastrów.

  1 USD – 0,71 JOD
  1 EUR – 0,81 JOD
  1 PLN – 0,19 JOD

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP udający się w podróż do Jordanii mają obowiązek posiadania wizy. Wydawana jest ona na granicy, kosztuje 40 JOD i ważna jest przez miesiąc. Należy mieć ze sobą jordańską walutę – nie jest to problemem, ponieważ na granicy działa kantor wymiany. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia wyjazdu. W niektórych przypadkach pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 10 JOD (czasem wliczona jest w cenę biletu lotniczego).

  Jeśli planujecie pobyt w Jordanii dłuższy niż 3 dni, możecie przed podróżą rozważyć zakup tzw. Jordan Pass (www.jordanpass.jo). Dzięki temu uzyskacie wizę za darmo oraz wolne wstępy do ponad 40 atrakcji. Koszt Jordan Pass wynosi 70–80 JOD i zmienia się w zależności od tego, ile dni chcecie spędzić w Petrze.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów w którym odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed wyjazdem do Jordanii nie obowiązują żadne szczepienia ochronne, istnieje jednak ryzyko zakażenia amebą i zatruć pokarmowych, dlatego należy pamiętać o starannym myciu warzyw i owoców. Szczepienia zalecane to błonica i tężec (ok. 90 zł) oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B (każda dawka szczepionki ok. 80 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. W Jordanii dawanie napiwków – bakszyszu – jest częścią kultury i w wielu przypadkach uważane jest za oczywiste. W niektórych branżach, np. w restauracjach, płaci się pracownikom niższe pensje, oczekując, że braki uzupełnią właśnie napiwkami. Zwyczajowo bakszysz wynosi 10% od wartości usługi. Przyjęte jest też dawanie napiwku lokalnym przewodnikom, np. w Petrze, lub prywatnym kierowcom.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny jedzenia w Jordanii zbliżone są do polskich, lecz na dobrą sprawę jedynie w supermarketach znajdziecie etykietki na produktach. W małych, lokalnych sklepikach o wszystko musicie pytać i na ogół zapłacicie więcej niż mieszkańcy. Koszt skromnego posiłku w niedrogiej restauracji to około 5 JOD, w lepszej około 15 JOD, za piwo zapłacicie 4–5 JOD, za kawę – 2,5 JOD, a za colę 0,5 JOD.

 9. Ciekawostki
  • Góra Nebo w Jordanii jest wedle wielu badaczy miejscem pochówku Mojżesza.
  • Wadi Kharar, teren nad rzeką Jordan, uważany jest za miejsce, gdzie Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa Chrystusa. W późniejszych latach Jan był więziony w pałacu Mukawir, znajdującym się na południe od Madaba.
  • Jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata, miasto Petra, zostało dosłownie wykute w skale 2000 lat temu. O jego istnieniu świat zachodni dowiedział się dopiero w XIX wieku.
  • Jordańczycy wierzą, że dzieci nie należy nadmiernie wychwalać i traktowane jest to jako zły omen. Wy natomiast, jeśli zostaniecie zaproszeni do jordańskiego domu, wystrzegajcie się podziwiania przedmiotów należących do gospodarzy – poczują się oni w obowiązku, by Was nim obdarować.
  • Morze Martwe lub Słone Jezioro w Jordanii to najniższy punkt na Ziemi, położony ponad 402 m poniżej poziomu morza.
  • W Jordanii uprzejmość wymaga trzykrotnego odmówienia posiłku, zanim zasiądzie się do stołu.
  • Prawie każdy budynek w Ammanie jest wykonany z kamienia lub betonu, pokrytego cienkimi, białymi płytami z wapienia. Miasto dzięki temu wygląda wyjątkowo pięknie, lecz łatwo się w nim pogubić – nie ma tu żadnych punktów orientacyjnych!
  • Stolica Jordanii może być jednym z najstarszych miast na świecie – wykopaliska archeologiczne świadczą, że ludzie żyli tu już w XIII wieku p.n.e.
  • Jordania słynie z gościnności, nie tylko w stosunku do turystów (choć hasło „Ahlan wa sahlan!” „Witamy!” słyszeć będziecie na każdym kroku), ale przede wszystkim uchodźców. Położona na targanym konfliktami terenie, przyjęła ogromną liczbę uciekinierów z okolicznych regionów. Liczba uchodźców z Palestyny i z Syrii sięga 3,5 mln osób, co stanowi ponad jedną trzecią ludności.
  • Jordania jest jedynym państwem arabskim na Bliskim Wschodzie, które nie posiada własnej ropy naftowej.
  • W Jordanii dniem wolnym od pracy jest piątek.
  • Jednym z najpopularniejszych drzew są drzewa oliwne, które spotkać można na każdym kroku – od posadzonego przez Jana Pawła II jako znak pokoju na Górze Nebo, do zagajników rosnących na całej północy w Jerash i Umm Qais.
  • Narodowym kwiatem jest czarny irys – bardzo rzadki, rosnący jedynie w Wadi Rum i tylko wiosną. Podczas Waszej podróży na pewno zobaczycie wiele hoteli, restauracji, sklepów czy biur nazywających się właśnie Black Iris.
  • W Jordanii ogromnym szacunkiem cieszy się Thomas Edward Lawrence. Ten brytyjski archeolog, podróżnik, wojskowy, pisarz i dyplomata pełnił rolę doradcy wojskowego podczas arabskiej rewolty skierowanej przeciwko Imperium Osmańskiemu i wydatnie przyczynił się do zwycięstwa Arabów, dzięki czemu zasłużył sobie na przydomek Lawrence'a z Arabii. Jego wspomnieniowa książka, „Siedem filarów mądrości”, jest do dziś bardzo popularna, a jej tytułem nazwana została jedna z najpiękniejszych formacji skalnych na Wadi Rum.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Jeśli lubicie kuchnię bliskowschodnią, w Jordanii będziecie mieć używanie. Krzyżują się tu wpływy kultury tureckiej i arabskiej, toteż zjecie tu potrawy charakterystyczne dla tych krajów. Popularny jest zarówno turecki kebab i chleb pita – Jordańczycy zresztą chleb jedzą w bardzo dużych ilościach i pod różnymi postaciami – jak i arabski falafel oraz harissa, czyli ostra pasta z papryki, z oliwą i czosnkiem. Posiłek zaczyna się od przystawek, mezzeh, na które podać można np. tradycyjny hummus, paszteciki z baraniny, wątróbkę smażoną z cytryną i czosnkiem czy sałatkę z ostrego sera, cebuli i pomidorów. Innym popularnym mezze jest baba ghanoush, pasta z bakłażanów i sezamu, sałatka lubia z pomidorów, cebuli i mięty oraz manakeesh i fatayer – pikantne ciasteczka z tymiankiem i różnymi dodatkami. Jeśli nie jesteście bardzo głodni, zamawiajcie z rozwagą – może okazać się, że po przystawkach nie będziecie mieć miejsca na nic innego!

  Na danie główne Jordańczycy często jedzą kibba naja, czyli podawaną na surowo mieloną baraninę z pszenicą, koftę – grillowane kiełbaski lub maqlubbę, ryż ze smażonym mięsem i pomidorami. Bardzo smakowity jest mansaf, pieczone z dodatkiem jogurtu lub kwaśnej śmietany jagnię, posypane prażonymi orzeszkami piniowymi lub migdałami. Ta specjalna potrawa podawana jest najczęściej na specjalne okazje, jak ślub, narodziny dziecka czy wizyta bardzo szanowanego gościa. Warto skosztować też hamamu, czyli pieczonego gołębia, nadziewanego ryżem z przyprawami. Jeśli nie jecie mięsa, polecamy kushari – danie z ryżu, makaronu, smażonej cebuli, ciecierzycy, soczewicy i ostrego sosu pomidorowego.

  Jordańskie słodycze są naprawdę słodkie, przygotowywane z miodu, syropów i wody różanej. Wyjątkowo smaczna jest baklawa, czyli ciasto z orzechami i miodem oraz barazak – ciasteczka z pistacjami i sezamem. Do posiłków pije się najczęściej mocną, gorzką kawę oraz bardzo słodką miętową herbatę. Alkohole są wprawdzie dostępne, ale zdecydowanie mało popularne.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Dzieje Jordanii sięgają czasów bardzo odległych. W starożytności tereny te należały do państwa Izraelitów oraz plemion Amonitów, Edomitów i Moabitów. W VI wieku p.n.e. przybyli tu Nabatejczycy, po których pamiątką do dziś pozostaje Petra – wykuta w skale stolica, dziś jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata. Państwo Nabatejczyków wchłonięte zostało przez Rzymian, zaś w VII wieku Jordanię zdobyli Arabowie, czyniąc z niej część Syrii. W XII wieku przez ziemie te przeciągnęli krzyżowcy, budując tu kilka zamków obronnych, zdobytych następnie przez egipskich Mameluków, rządzących Jordanią do początku XIV wieku. W 1517 roku kraj dostał się pod panowanie Turków osmańskich, którzy władali nią aż do 1918 roku. To właśnie podczas I wojny światowej wybuchło powstanie antytureckie, podczas którego wojska brytyjskie wspomagane przez oddziały arabskie opanowały Palestynę i Syrię. W 1921 roku rząd brytyjski na terenach leżących na wschód od Jordanu utworzył emirat Transjordanii i wydzielił ten obszar z Palestyny. W roku 1946 Transjordania została proklamowana niepodległym królestwem, a trzy lata później jej nazwę zmieniono na Jordańskie Królestwo Haszymidzkie. W 1967 roku Izrael odebrał Jordanowi Zachodni Brzeg i część Jerozolimy. Ten i inne powody stały się przyczyną trwających wiele lat walk między tymi krajami. Deklarację o zakończeniu stanu wojny i układ pokojowy podpisano dopiero w 1994 roku. Dziś Jordania jest monarchią konstytucyjną, na której czele stoi król Abd Allah ibn Husajn. Kraj utrzymuje dobre stosunki z UE i USA oraz prowadzi politykę przyjazną wobec Zachodu.

 3. Geografia

 4. Jordania położona jest w Azji Południowo-Zachodniej i graniczy z Izraelem, Autonomią Palestyńską, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Większość powierzchni tego mierzącego 88,794 km² kraju zajęte jest przez pustynny płaskowyż, którego największym wzniesieniem jest Dżabal ar-Ramm o wysokości 1738 m n.p.m. Najniższym natomiast punktem jest depresja Morza Martwego, sięgająca nieco ponad 400 m n.p.m.

  Jordania leży w trzech strefach klimatycznych: na północnym zachodzie panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, w środkowej części – podzwrotnikowy kontynentalny, zaś na południu – zwrotnikowy suchy. Zimą bywa tu chłodno, około 4-7°C (najniższa temperatura -8,4°C zmierzona została w Ma’an), zaś latem jest dość gorąco, około 30-32°C (najwyższa temperatura: 51,1°C zmierzona została w Deir Alla). Opady są niewielkie i wahają się między 50 mm rocznie na południu kraju do 800 mm na północnym zachodzie.

  Zarówno flora, jak i fauna Jordanii jest uboga. Na wschodzie i na południowym wschodzie w wielu miejscach roślinności po prostu nie ma, zaś na zachodzie kraju występują pozostałości lasów dębowych i sosnowych, które zajmują zaledwie 1% powierzchni. Spośród żyjących tu zwierząt wymienić trzeba gazele, koziorożce i góralki oraz nielicznie występujące gepardy, szakale i karakale. Obfita jest natomiast populacja gadów – skorpionów i węży – które upodobały sobie suche, pustynne obszary Jordanii.

 5. Kultura i religia

 6. Jordania to kraj o bardzo bogatej kulturze, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością, bogactwo z biedą, a otwartość i gościnność z konserwatyzmem. W kraju tym mieszkają obok siebie, zgodnie i bez konfliktów, wyznawcy wielu odłamów chrześcijaństwa i islamu. Dla Jordańczyków bardzo ważne są związki z ziemią, dlatego ogromnym szacunkiem cieszą się tu Beduini, uważani za rdzennych mieszkańców tej ziemi. Bardzo istotne są też wartości rodzinne, a choć kobiety mają konstytucyjnie zagwarantowane takie same prawa jak mężczyźni, to jordańskie społeczeństwo zachowało mocno patriarchalny charakter.

  Ogromną popularnością pośród Jordańczyków cieszą się wszelakiego rodzaju przesądy i wiara w siły nadprzyrodzone, np. w tzw. złe oko, czyli przynoszące nieszczęście spojrzenie. Aby się przed nim uchronić, na szyi nosi się błękitny medalion, który można również zawiesić w domu lub w samochodzie, pali się kadzidło oraz daje biednym jałmużnę. Jeśli te sposoby nie pomogą, osobę, uważaną za ofiarę złego oka, okadza się czytając wersety z Koranu lub Biblii – w zależności od wyznania. Aby przed nieszczęściem uchronić dzieci, przy ich łóżeczkach wiesza się srebrne plakietki z cytatami ze świętych ksiąg. Najważniejszym wydarzeniem w życiu Jordańczyków jest ślub, a ponieważ impreza ta jest wyjątkowo kosztowna, mężczyźni rzadko kiedy pobierają się przed trzydziestką. Teoretycznie dozwolona jest poligamia, jednak mało kogo stać na utrzymanie więcej niż jednej żony, toteż obyczaj ten coraz szybciej odchodzi do lamusa.

  Ponieważ coraz większą rolę w gospodarce Jordanii zaczyna odgrywać turystyka, obcokrajowcy są tu mile widziani, a ich niewiedzę na temat panujących tu zwyczajów i tradycji traktuje się pobłażliwie. Jednak zdecydowanie lepiej powstrzymać się od publicznego okazywania sobie uczuć, picia alkoholu czy noszenia nazbyt skąpego ubioru.

Zwiń
Wakacje

Jordania – inspiracje podróżnicze

Pustynia Wadi Rum

Morze czerwonego piasku, sfałdowanego w drobne falki, na którego powierzchni ślady człowieka czy samochodu utrzymują się do pierwszego podmuchu wiatru. Piętrzące się tu i ówdzie skały, przywodzące na myśl księżycowy – lub wręcz marsjański – krajobraz. Pustynia, która zagrała w co najmniej trzynastu filmach. Niesamowite widoki, zadziwiające formacje skalne, wschody i zachody słońca prezentujące przed oczyma oniemiałych z zachwytu widzów fantastyczne spektakle, każdego dnia inne – i zawsze budzące zachwyt. Noc w luksusowym namiocie, nad którym rozpościera się bezkresne, usiane miriadami gwiazd niebo. Czy trzeba pisać coś więcej? Obmyślając podróż po Jordanii, nie zapomnij zaplanować wycieczki na pustynię Wadi Rum!

Relaksująca kąpiel w Morzu Martwym

Morze Martwe, najgłębiej ukryty cud Jordanii, to też jedna z największych atrakcji tego niewielkiego kraju. Wprawdzie nie uświadczy się tu żadnej formy życia (może prócz grzybów i bakterii…) – stopień zasolenia tego zbiornika wodnego jest tak duży, że wszystkie organizmy giną w okamgnieniu – to kąpiel w jego ciepłej wodzie jest prawdziwym dobrodziejstwem dla organizmu. Ta naturalna kopalnia minerałów jest uważana za najstarsze uzdrowisko oraz największe naturalne spa na świecie! Wypoczywając w Jordanii nie zapomnij o zanurzeniu się w falach tego morza – powietrze jest tu bardzo bogate w tlen, bromki i mikroelementy, dzięki czemu odstresujesz się i odetchniesz pełną piersią. Natomiast czarne błoto i siarka oraz dobroczynne substancje unoszące się w wodzie leczą zarówno choroby skóry, jak i wpływają na jej kondycję – i urodę. Nic dziwnego, że z tego naturalnego spa korzystała słynąca z urody królowa Kleopatra!

Petra – starożytne miasto wykute w skale

Jaskinie, świątynie i grobowce – surowe piękno Petry przyciąga jak magnes. To „Różowe Miasto”, wykute ze skały 2000 lat temu, przez wieki pozostawało w ukryciu. Dziś opowiada o zaginionej, mało znanej cywilizacji. Podróżując po Jordanii posłuchaj opowieści, które szepcze osypujący się z majestatycznych budowli piasek, postaraj się wyczuć w powietrzu zapach kadzidła, daj się porwać potędze historii przyczajonej w każdym załomku skał… Zobaczysz tu oszałamiającą mieszkankę stylów architektonicznych i cuda antycznej inżynierii, których unikatowość powodowała, że miasto to wpisano nie tylko na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, lecz także uznano je za jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata. Petra to prawdziwe dzieło sztuki, wyrzeźbione w nieustannie zmieniającym kolor kamieniu. Upewnij się, że podczas wakacji w Jordanii znajdziesz choć dzień, by odwiedzić to zadziwiające miejsce!

Zrób zakupy w Akabie!

Choć Akaba słynie przede wszystkim z nadmorskich plaż i miejsc do nurkowania, to jest również jednym z najlepszych w Jordanii miejsc do oddania się zakupowemu szaleństwu. Funkcjonuje tu Special Economic Zone (ASEZ), strefa bezcłowa, dzięki której kupisz luksusowe artykuły po znacznie niższej niż gdzie indziej cenie. Prawdziwą przygodą będzie też wędrówka po dzielnicy pełnej sklepików, kafejek i straganów, na których przekupnie rozkładają wszystkie skarby Arabii – mnóstwo ostro i słodko woniejących przypraw, ozdoby i biżuterię, tkaniny, ceramikę, butelki wypełnione kolorowym piaskiem usypanym w różne wzory… Przygotuj się na wypicie niezliczonej liczby maleńkich filiżanek herbaty, zawsze serwowanych na powitanie przez właścicieli sklepów i pamiętaj o targowaniu się, żeby pamiątki przywiezione z Twej podróży po Jordanii cieszyły Cię nie tylko swą urodą, ale i przyjazną ceną!

Największe atrakcje Ammanu

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że Amman to kolejne współczesne arabskie miasto, głośne, chaotyczne i zatłoczone (mieszka tu ponad połowa ludności całego kraju). Niewątpliwie jest w tym nieco racji. Jednak jeśli poświęcisz trochę czasu, odkryjesz inne oblicze Ammanu – prócz najsłynniejszych ruin rzymskich i cytadeli odnajdziesz prawdziwe perełki. Zajrzyj do jednej z najstarszych restauracji miasta, gdzie do syta najesz się pysznym hummusem i falafelami, odwiedź Diwan Duke – fantastyczną rekonstrukcję tradycyjnego domu dla gości, daj się zaintrygować oryginalnemu połączeniu dzieł sztuki nowoczesnej i pomieszczeń, w których są prezentowane, wdrap się na jedno ze wzgórz, by spojrzeć na Amman leżący u Twych stóp. To świetny początek wakacji w Jordanii!

Zanurkuj w Morzu Czerwonym!

Jeśli podczas wakacji w Jordanii chcesz zobaczyć, jak mureny polują razem ze skrzydlicami, rekiny czyhają na zrzucaną z transportowych statków padlinę, ryby i ślimaki tłoczą się wokół wraków statków i przy zatopionym czołgu, a rafa koralowa zadziwia bogactwem – wybierz się do Akaby! Niezależnie od tego, czy w wodzie czujesz się jak delfin, czy jesteś dopiero na początku swej nurkowej drogi, to w tym miejscu skorzystasz zarówno ze szkoleń dla początkujących, jak i wykupisz pakiety dla zaawansowanych. Najbardziej znane miejsca nurkowe to wrak Cedar Pride, Japońskie ogrody, Power Station, Samolot Herkules C-130 czy Siedem sióstr. A może pod wodą spotkasz się z samym królem Abd Allahem II? Nurkowanie to jedna z jego ulubionych rozrywek!

Smaki tradycyjnej kuchni jordańskiej

Kuchnia Jordanii to prawdziwy raj dla amatorów bliskowschodnich potraw. Na jej specyfikę składa się połączenie smaków tureckich i arabskich, więc znajdziesz tu dania typowe dla obu tych kuchni. Podczas podróży po Jordanii koniecznie zatrzymaj się w którejś z restauracyjek starego Ammanu i zamów kilkanaście mezzeh, tradycyjnych arabskich przystawek! Nie możesz nie skosztować tradycyjnego hummusu – ten sprzedawany w polskich sklepach to zaledwie daleki kuzyn autentycznej pasty z ciecierzycy i sezamu, która – rozsmarowana na chlebku pita – zachwyci Twoje podniebienie. Spróbuj też pasztecików z baraniną, smażonej wątróbki, świetnie doprawionych sałatek i pikantnych placuszków z ziołami. Lubisz tatara? Na pewno do gustu przypadnie Ci kibba naja, podawana na surowo mielona baranina z pszenicą. Wolisz pieczone mięso? Poproś o mansaf, jagnię z jogurtem i prażonymi orzeszkami piniowymi lub migdałami. Nie jadasz mięsa? Wybór wegetariańskich i wegańskich potraw jest ogromny. A jeśli jesteś amatorem słodyczy, przygotuj się na spotkanie z maleńkimi arcydziełami sztuki cukierniczej, przygotowywanymi z miodu, syropów i wody różanej. Ratunkiem przed zasłodzeniem będzie kawa – czarna jak piekło, mocna jak śmierć i gorzka jak miłość!

Kiedy jechać do Jordanii?

POGODA W JORDANII

Choć Jordania jest niewielkim krajem, to jej klimat jest mocno zróżnicowany. Na północnym zachodzie występują najbardziej obfite opady, zwłaszcza między listopadem a marcem. Zimą bywa tu chłodno, natomiast latem temperatury są przyjemnie ciepłe, bez upałów. W dolinie rzeki Jordan klimat jest odmienny – pada tu rzadko, lata są upalne, a zimy – łagodne. Natomiast południe i wschód to tereny pustynne, gdzie latem temperatury przekraczają 40°C, zimą zaś jest bardzo przyjemnie. Zupełnie inny klimat – śródziemnomorski – panuje na zachodzie, gdzie lata (od maja do października) są suche i gorące, a zimy (od listopada do kwietnia) – wilgotne i suche.

Niezależnie od regionu, najlepszy czas na wycieczkę do Jordanii to okres od kwietnia do maja oraz od września do listopada. Latem upały, zwłaszcza na pustyni, mogą uprzykrzyć życie, natomiast zimą, gdy w Ammanie pada śnieg – rozważyć warto wizytę nad Morzem Czerwonym i Martwym oraz nad Jordanem, gdzie w tym czasie temperatura oscyluje w okolicach 15-23°C.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Jordania

14.11.2021 / Hanna

Nasz październikowy wyjazd do Jordanii był bardzo udany. Dużo zobaczyliśmy i dowiedzieliśmy się o tym kraju, podróżując komfortowo i beztrosko, zaopiekowani przez świetnego przewodnika. Indywidualne zwiedzanie pozwala na spokojne cieszenie się zabytkami i przyrodą, będąc jednocześnie zwolnionym z zajmowania się organizacją rzeczy przyziemnych, jak hotele czy przemieszczanie się. Planet Escape w osobie Pani Natalii spisało się znakomicie. Dziękujemy!

Majówka w Jordanii

12.05.2019 / Iza / Krzysiek / Filip / Franek

Spędziliśmy przedłożony weekend majowy w Jordanii! To był strzał w dziesiątkę! Bezpośredni lot do Ammanu i po 3,5h jesteśmy w zupełnie innym wymiarze :o) To już nasza kolejna podroż z Planet Escape i jak zwykle świetnie zorganizowana. Najpierw krotki odpoczynek nad Morzem Martwym, potem magiczna Petra, czerwone góry Wadi Rum, nurkowanie w Aqabie i pożegnanie Jordanii w Ammanie. Wspaniale dobrane hotele, profesjonalna obsługa i transfery na miejscu. Lokalni przewodnicy i kierowcy pokazali nam dużo więcej i opowiedzieli o swoim kraju! Jordania jest niesamowita i tak blisko Polski. Wspaniali otwarci ludzie i mnóstwo rzeczy do zobaczenia połączonych z relaksem w świetnych hotelach. Polecamy ten kierunek z Planet Escape! Na pewno będziecie zachwyceni. Na zdjęciu obok niesamowita Petra czyli jeden z 7 cudów świata! Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć z Jordanii zapraszam na mój profil Instagram https://www.instagram.com/izasmulska/