Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Morze Martwe /Jordania

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Morze Cuchnące, Morze Diabelskie, Jezioro Asfaltowe, Morze Sodomy, Morze Lota – przez wieki swego istnienia Morze Martwe dorobiło się wielu nazw. I nie dziwota. To najniżej położone miejsce na powierzchni ziemi jest tak osobliwe, że nie musiało nawet obrastać w legendy, by fascynować i zdumiewać.

Morze Martwe – gdzie leży?

Gdzie na mapie znajduje się Morze Martwe? Położone jest na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii, między wysokimi klifami i górami, a lustro wody znajduje się na najniżej położonym obszarze lądowym Ziemi – 437,6 m p.p.m. Wprawdzie woda z niego nie odpływa, jednak z różnych przyczyn (jedną z nich jest pozyskiwanie materiału do celów kosmetycznych) jej poziom systematycznie spada, nawet o metr rocznie. Aby spowolnić ten proces, Jordania i Izrael podpisały umowę, zgodnie z którą powstać ma rurociąg doprowadzający do Morza Martwego wodę z Morza Czerwonego.

Kiedy jechać nad Morze Martwe?

Nad Morze Martwe można jeździć cały rok, jednak zdecydowanie najprzyjemniejsze są miesiące wiosenne i jesienne, kiedy temperatury sięgają 30°C – jest więc przyjemnie ciepło, ale nie upalnie. Latem skwar może być trudny do wytrzymania, natomiast zimą temperatura rzadko spada poniżej 20°C, dlatego jeśli nie przeszkadzają Wam nieco chłodniejsze warunki, bez problemu możecie wybrać się nad Morze Martwe także w grudniu czy styczniu, co będzie miłą odmianą od polskich mrozów. Temperatura wody rzadko kiedy spada poniżej 20°C, zaś latem potrafi przekroczyć nawet 30°C, nie jest więc zbytnią ochłodą. Wszystko więc zależy od upodobań – dobrze czuć się tu będą zarówno amatorzy letnich skwarów, jak i ci, którzy wolą wypoczywać w łagodniejszym klimacie. Jedno jest pewne – słońca Wam tu nie braknie!

Jakie plaże są nad Morzem Martwym?

Najbardziej znaną plażą nad Morzem Martwym jest Amman Beach, położona około 2 km od strefy hotelowej. To duża, gwarna, publiczna plaża, której ogromna zaletą jest posiadanie pryszniców – a spłukanie soli z ciała po kąpieli w Morzu Martwym jest koniecznością! Wstęp na plażę jest płatny 25 JOD. Jeśli chcecie mieć morze tylko dla siebie, możecie wybrać się na dziką plażę, miejcie jednak na uwadze kilka rzeczy. Po pierwsze, koniecznie załóżcie buty, ponieważ ostre kryształy soli mogą pokaleczyć Wam stopy. Uważajcie też spacerując po wybrzeżu – w wyniku parowania wody z morza tworzą się głębokie jamy, ukryte pod warstwą soli. Zaopatrzcie się tez w kilka butelek wody, żeby po wyjściu z kąpieli móc spłukać z siebie sól.

Kąpiel w Morzu Martwym – dlaczego warto wykąpać się w Morzu Martwym?

Przebywanie w tej wodzie jest nie tylko bezpieczne, lecz także świetnie wpływa na organizm: jest bardzo bogata w minerały, m.in. wapń, magnez, fosfor, brom i siarkę, które mają nie tylko działanie kosmetyczne, lecz przede wszystkim lecznicze. Podobne działanie ma też czarne błoto z tego morza. Trudno więc dziwić się, że kąpieli w nim zażywali już starożytni – a w ich liczbie król Herod i Kleopatra. Kąpiel w Morzu Martwym jest też wyjątkowo przyjemna – tak duży stopień zasolenia powoduje, że nawet osoby nieumiejące pływać bez problemu unoszą się na wodzie. Co więcej, mimo że temperatura osiąga tu nawet 40oC, a słońce świeci 330 dni w roku, można opalać się tu bez używania filtrów ochronnych – gruba powłoka ozonowa chroni przed poparzeniami słonecznymi! A jeśli cierpicie na alergię lub dręczy Was stres, to suche, pozbawione pyłków powietrze, przesycone bromkami, będzie miało na Was zbawienny wpływ. W okolicy znajduje się wiele uzdrowisk i ośrodków SPA, które oferują zabiegi terapeutyczne (skuteczne zwłaszcza przy schorzeniach skóry i stawów) i upiększające, a ponadto z racji niskiego położenia tego rejonu jest tu więcej tlenu, toteż dobrze czują się tu osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych.

Morze Martwe – ciekawostki

  • Morze Martwe, wbrew nazwie, nie jest morzem, lecz jeziorem bezodpływowym.
  • Na jego dnie leżą ponoć ruiny Sodomy i Gomory, zaś na południowo–zachodnim krańcu wznosi się słup soli, w który zamieniona miała być żona Lota.
  • Jest tak słone, że żyją w nim jedynie bakterie i grzyby, a ryby, które zapuszczają się tu czasem z zasilającego jezioro Jordanu, giną natychmiast.
  • Morze Martwe wysycha – w ciągu ostatnich 50 lat linia brzegowa obniżyła się o około 25 m.
  • Niekiedy na powierzchni morza pojawiają się grudy asfaltu, który wydostaje się z głębi ziemi poprzez szczeliny zwane diapirami. W 1834 roku na brzegu znaleziono bryłę ważącą 2700 kg!
  • Choć tak słone – średnie zasolenie Morza Martwego wynosi 260‰ – nie jest najbardziej słone na świecie. Rekord pod tym względem należy do jeziora Patience w Kanadzie – do 428‰.
Zwiń
Kiedy jechać nad Morze Martwe?

Kiedy jechać nad Morze Martwe?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Jordania i Izrael

Od 13900 zł

Izrael, Jordania - Amman, Petra, Morze Martwe, Jerozolima, Tel Awiw

Odkryjcie dwie perełki Bliskiego Wschodu podczas jednej podróży! Na początek Jordania – Amman i jego kilka tysięcy lat historii, potem zapierające dech w piersi skalne budowle Petry i unoszenie się na słonej tafli Morza Martwego, by następnie przenieść się do sąsiedniego Izraela i zanurzyć się w mistycyzmie Jerozolimy oraz zabawić się w tętniącym życiem, imprezowym Tel Awiwie. Historia, kultura, przyroda, tradycja i nowoczesność, duchowość i rozrywka – a wszystko to podczas jednej podróży!

Jordania i Egipt – Bliski Wschód w pigułce

Od 14 300 zł

Egipt, Jordania - Kair, Luksor, Amman, Petra, Morze Martwe

Odkryjcie Jordanię i Egipt w czasie jednej podróży! Od oszałamiającego Kairu i zachwycającego majestatem tysiącletnich gmachów Luksoru, przez białe mury Ammanu, po tajemniczą Petrę i słone wody Morza Martwego – to prawdziwa gratka zarówno dla miłośników przygód, jak i amatorów starożytnej historii. Skosztujcie wyśmienitej kuchni, odwiedźcie bazary i meczety, poczujcie się niczym Kleopatra pływając w Morzu Martwym i przejedźcie się konno wąskim wąwozem w Petrze – witamy w Egipcie i Jordanii!

Jordania w pigułce

Od 6900 zł

Jordania - Petra, Wadi Rum, Morze Martwe

Jordania to miejsce, gdzie słońce przez okrągły rok opromienia unikatowe zabytki, piaszczyste pustkowia i wspaniałą przyrodę. Majestatyczna Petra, starożytne petroglify na pustkowiu Wadi Rum, cenne minerały i niesamowity krajobraz Morza Martwego: ten niewielki, a równocześnie pełen bezcennych skarbów kraj roztacza przed Wami tęczowy wachlarz wrażeń! Zapraszamy na wakacje w Jordanii!

Skarby Jordanii

Od 9600 zł
Exclusive

Jordania - Amman, Morze Martwe, Petra, Wadi Rum, Akaba

Odkryj Jordanię – historyczny, biblijny kraj, który potrafi zafascynować nawet wytrawnego podróżnika. Od majestatycznej, wykutej w skale Petry, przez starożytne petroglify na pustyni Wadi Rum, słone wody Morza Martwego i rafy koralowe u wybrzeży Morza Czerwonego. Podczas wycieczki do Jordanii skosztuj wyśmienitej kuchni, zobacz, jak żyją koczowniczy Beduini, odwiedź bazary i meczety – Ahlan wa sahlan!

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Morze Martwe

Morze Martwe

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować