Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Amman /Jordania

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Amman, stolica Jordanii, to fascynujące miasto pełne kontrastów – unikatowa mieszanka współgrającej ze sobą tradycji i nowoczesności. Żyje tu niemal połowa wszystkich mieszkańców kraju, dlatego ta ponad dwumilionowa metropolia, usytuowana na pagórkowatym terenie pomiędzy pustynią a żyzną Doliną Jordanu, może sprawiać wrażenie chaotycznej. Początkowo miasto rozlokowane było na siedmiu wzgórzach (obecnie – już na 20), co symbolizuje siedmioramienna gwiazda widniejąca na fladze Jordanii. Choć wśród dzisiejszych zabudowań trudno odnaleźć pamiątki liczącej już ponad 5 000 lat historii Ammanu, to wprawne oko bez trudu wyłoni z ultranowoczesnej zabudowy obiekty pamiętające minione wieki.

Miasto podzielone jest na dwie części: zachodni Amman to handlowe serce metropolii, gdzie niedawno wzniesione wieżowce, hotele, eleganckie restauracje, galerie sztuki i butiki stoją ramię w ramię z tradycyjnymi kawiarniami i malutkimi warsztatami. Jeśli chcecie posmakować jordańskiego życia nocnego – skierujcie się właśnie tutaj. Natomiast wschodni Amman to starsza dzielnica, gdzie znajdują się małe sklepiki, bazary i niewielkie, tradycyjne domki. Cechą charakterystyczną miasta jest niemal jednolicie biała zabudowa, prezentująca się szczególnie atrakcyjnie o zachodzie słońca. Stolica szczyci się też swymi mieszkańcami, którzy słyną z wielokulturowości, wielowyznaniowości, dobrego wykształcenia i niezwykłej gościnności.

Zwiedzanie Ammanu – co warto zobaczyć?

Serce dawnego Ammanu bije na starym mieście, gdzie po wdrapaniu się na wzgórze zobaczycie Cytadelę wraz z ruinami świątyni Herkulesa oraz Teatr Rzymski. Znajdując się na najwyższym wzgórzu Ammanu możecie rozkoszować się widokiem i faktycznie ocenić, czy przydomek „białego miasta” jest adekwatny. Przejdźcie się Rainbow Street, gdzie poczujecie typowo europejski klimat, z licznymi kawiarniami, restauracjami ciągnącymi się wzdłuż deptaka, ale również znajdziecie tu typowe knajpki z lokalnym jedzeniem. Jeśli jesteście ciekawi historii Jordanii wybierzcie się do Muzeum Archeologicznego, gdzie znajdziecie eksponaty z czasów prehistorycznych, do XV wieku. Fanom motoryzacji polecamy udać się do The Royal Automobile Museum, gdzie zobaczycie różnorakie samochody, motocykle, a nawet samolot z osobistej kolekcji króla Husajna. Jeśli jednak jesteście zainteresowani tematyką wojenną, zwiedźcie The Royal Tank Museum, którego ekspozycja obejmuje ponad 150 czołgów.

Historia Ammanu – co warto wiedzieć?

Amman jest jedną z najdłużej zamieszkanych stolic, a odkryte ślady osadnictwa są datowane na ponad 7 000 lat p.n.e. Amman, zanim przyjął obecną nazwę, znany był podczas okresu panowania Ammonitów jako Rabba Ammon. Potwierdzenie, że już w przeszłości był to ważny ośrodek miejski, znajduje się w Starym Testamencie, gdzie został wspomniany jako stolica państwa Ammonitów. Od III wieku p.n.e. miasto nosiło nadaną przez Ptolomeuszy nazwę Filadelfia, zaś Nabatejczycy w VI wieku nazwali je nazwę Amman i ta nazwa pozostała do dziś. Przez wieki tereny te podbijały liczne narody i sprawowały tu rządy, chronili się tu też imigranci uciekający przed prześladowaniami ze swoich targanych konfliktami ojczyzn, dzięki czemu miasto obecnie jest swoistym tyglem kultur i narodowości. Ciekawą informacją jest fakt, że pierwotnie Amman był usytuowany na 7 wzgórzach, czego pamiątką jest siedmioramienna gwiazda widniejąca na fladze Jordanii. Obecnie miasto jest o wiele większe i zajmuje aż 20 (!) wzgórz.

Pogoda w Ammanie – kiedy jechać na wczasy?

Amman to stolica, w której pogoda sprzyja od marca do listopada, jednak jeśli chcecie uniknąć szczytu sezonu, polecamy Wam wybrać się do Ammanu w okresie naszej wiosny i jesieni. Wtedy temperatura oscyluje między 22–26°C, jest więc przyjemnie i można komfortowo zwiedzać Amman. Od maja do początku listopada przeważnie nie pada deszcz, więc można cieszyć się słońcem i dłuższym dniem. Nasza zima to pora, gdy w Ammanie maksymalna temperatura osiąga 14°C, a dodatkowo występują zwiększone opady deszczu i porywiste wiatry.

Atrakcje, zabytki w Ammanie – przewodnik wakacyjny

Atrakcji w Ammanie nie ma zbyt dużo, jednak warto zatrzymać się i odwiedzić kilka głównych punktów. Pamiętajcie, że Amman to miasto schodów, zabierzcie więc ze sobą wygodne buty… i trochę kondycji! Polecamy Wam przespacerować się po targowiskach ̶ tam poczujecie prawdziwy powiew orientu w niezwykle aromatycznych przyprawach z kuchni jordańskiej. Poniżej znajdziecie najważniejsze atrakcje Ammanu.

Wzgórza Ammanu

Typowa wizytówka miasta, która najczęściej gości na pocztówkach. Szczególnie urokliwe widoki na zabudowę z piaskowca można podziwiać podczas zachodu słońca, gdy promienie oświetlają budynki rozsiane po okolicznych wzgórzach.

Cytadela Jebel Al Qala’a

Najwyższe wzgórze Ammanu, z pozostałościami dawnego miasta Rabba Ammon, od którego miasto wzięło swą nazwę. Wśród najważniejszych pozostałości są ruiny świątyni Herkulesa, bazyliki bizantyjskiej i pałacu Umajjadów, prawdopodobnie z VIII wieku.

Teatr rzymski

Amfiteatr zbudowany w II wieku dla 6 tys. widzów, częściowo zrekonstruowany, wciąż zachwyca rozmachem, z jakim został zbudowany. Powstał prawdopodobnie w II wieku za panowania Antoninusa Piusa (138–61), na trzech poziomach: władcy siedzieli najniżej, wojsko pośrodku, natomiast zwykła publiczność – najwyżej. W ostatnich latach w teatrze organizuje się koncerty i przedstawienia.

Nymphaeum

Dawniej był to dwupoziomowy kompleks fontann i basenów publicznych, pochodzący z II wieku, jednak do obecnych czasów zachowało się tylko kilka kolumn, przypominających o świetności tego miejsca.

Meczet króla Abdullaha

Jedyny w mieście udostępniony do zwiedzania dla nie muzułmanów meczet, z niezwykłą, niebieską mozaikową kopułą wraz z cytatami z Koranu. Może pomieścić imponującą liczbę wiernych ̶ 7 tys. wewnątrz i 3 tys. na dziedzińcu. W świątyni znajduje się Muzeum Islamskie, prezentujące niewielką kolekcję fotografii i rzeczy osobistych króla Abdullaha I, starożytne ceramiki, monety i kamienne ryciny.

Czy warto jechać do Ammanu?

Amman to idealne miasto jako baza wypadowa do najważniejszych atrakcji Jordanii, jak Petra czy Morze Martwe. Znajduje się tutaj jeden z głównych portów lotniczych w kraju, a więc zapewne tak czy inaczej będziecie przejeżdżać przez to miasto. Zachęcamy Was do zatrzymania się w nim, aby poczuć nutkę orientalnego klimatu i zobaczyć tę metropolię ̶ wielokulturową, tolerancyjną i niezwykle gościnną. To miasto, gdzie wiele narodów spotyka się w jednym miejscu, a wyznawcy różnych religii żyją ze sobą zgodnie, obok siebie.

Jaką funkcję pełni Amman?

Amman od roku 1946 pełni funkcję stolicy Jordanii, a więc jest to główne centrum administracji kraju. Miasto to skupia większość mieszkańców tego kraju oraz uchodźców, którzy szukają spokojnego życia. Dla turystów często jest to punkt początkowy lub końcowy wycieczki po Jordanii i krajach ościennych.

Zwiń
Kiedy jechać do Ammanu?

Kiedy jechać do Ammanu?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Jordania i Izrael

Od 13900 zł

Izrael, Jordania - Amman, Petra, Morze Martwe, Jerozolima, Tel Awiw

Odkryjcie dwie perełki Bliskiego Wschodu podczas jednej podróży! Na początek Jordania – Amman i jego kilka tysięcy lat historii, potem zapierające dech w piersi skalne budowle Petry i unoszenie się na słonej tafli Morza Martwego, by następnie przenieść się do sąsiedniego Izraela i zanurzyć się w mistycyzmie Jerozolimy oraz zabawić się w tętniącym życiem, imprezowym Tel Awiwie. Historia, kultura, przyroda, tradycja i nowoczesność, duchowość i rozrywka – a wszystko to podczas jednej podróży!

Jordania i Egipt – Bliski Wschód w pigułce

Od 14 300 zł

Egipt, Jordania - Kair, Luksor, Amman, Petra, Morze Martwe

Odkryjcie Jordanię i Egipt w czasie jednej podróży! Od oszałamiającego Kairu i zachwycającego majestatem tysiącletnich gmachów Luksoru, przez białe mury Ammanu, po tajemniczą Petrę i słone wody Morza Martwego – to prawdziwa gratka zarówno dla miłośników przygód, jak i amatorów starożytnej historii. Skosztujcie wyśmienitej kuchni, odwiedźcie bazary i meczety, poczujcie się niczym Kleopatra pływając w Morzu Martwym i przejedźcie się konno wąskim wąwozem w Petrze – witamy w Egipcie i Jordanii!

Skarby Jordanii

Od 9600 zł
Exclusive

Jordania - Amman, Morze Martwe, Petra, Wadi Rum, Akaba

Odkryj Jordanię – historyczny, biblijny kraj, który potrafi zafascynować nawet wytrawnego podróżnika. Od majestatycznej, wykutej w skale Petry, przez starożytne petroglify na pustyni Wadi Rum, słone wody Morza Martwego i rafy koralowe u wybrzeży Morza Czerwonego. Podczas wycieczki do Jordanii skosztuj wyśmienitej kuchni, zobacz, jak żyją koczowniczy Beduini, odwiedź bazary i meczety – Ahlan wa sahlan!

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Amman

Amman

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować