Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Malawi
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Malawi

Przepraszamy, brak ofert o wybranych właściwościach.

Spóbuj ponownie wybierając inny typ podróży, miesiąc lub destynację.

Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT + 2

 3. Stolica

 4. Lilongwe

 5. Populacja

 6. 19 130 000

 7. Powierzchnia

 8. 118 484 km2

 9. Język

 10. angielski, czewa

 11. Waluta

 12. Kwacha (1 MWK to 100 tambala). Banknoty mają nominały 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 kwacha a monety 1, 5 i 10 kwacha oraz 1, 2, 5, 10, 20 i 50 tambala. W praktyce używanie tambali jest jedynie sporadyczne.

  1 EUR – 883 MWK
  1 USD – 745 MWK
  1 PLN – 198 MWK

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP udający się w podróż do Malawi muszą posiadać wizę turystyczną, którą można wyrobić za pośrednictwem strony internetowej www.evisa.gov.mw, w ambasadzie Malawi w Berlinie (Polska podlega kompetencji terytorialnej tej ambasady) oraz na samym przejściu granicznym, w porcie lotniczym, co jednak wiąże się z oczekiwaniem co najmniej 2–3 godziny. Władze Malawi zalecają uzyskanie wizy jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Koszt wizy wynosi 50 USD. Do jej uzyskania niezbędne jest posiadanie paszportu ważnego 6 miesięcy od planowanej daty powrotu oraz przedstawienie biletu powrotnego lub odpowiedniej liczby środków do jego zakupu oraz pokrycie kosztów pobytu w kraju.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Przed udaniem się na wakacje do Malawi zaleca się jednak szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi (około 150 zł), durowi brzusznemu (około 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 250 zł każda dawka szczepionki). Przy wjeździe z państw, w których występuje żółta febra, należy okazać aktualny dowód szczepienia (około 220 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Ze względu na jeden z najniższych dochodów krajowych brutto na świecie, napiwki w Malawi stanowią normalną i od turystów często wręcz oczekiwaną rzecz. Warto jednak pamiętać, że nieproporcjonalne napiwki mogą zaburzyć tu równowagę społeczną i ekonomiczną, w związku z czym większość z lodge’y posiada skrzynkę na wszystkie napiwki, która dzielona jest odpowiednio pomiędzy całym personelem, także tym niewidocznym dla Gości. Najczęściej przyjętą kwotą jest około 5–10 USD na osobę dziennie, wręczane w gotówce, najlepiej właśnie w dolarach amerykańskich, ewentualnie w euro, funtach brytyjskich lub randach południowoafrykańskich.

 7. Ceny jedzenia

 8. Malawi jest krajem stosunkowo tanim, o czym świadczyć mogą między innymi nominały tutejszej waluty – najdrobniejsza moneta to odpowiednik 1/200 polskiego grosza. Mimo to, nie ma tu zwyczaju stołowania się poza domem, a w supermarketach zakupy robią głównie zagraniczni turyści oraz niewielka, najbogatsza część społeczeństwa. Najtańsze zakupy zrobicie tu na lokalnych targach.

  Przykładowe ceny:

  Posiłek w taniej restauracji – 3000 MWK
  Trzydaniowy posiłek w restauracji średniej klasy – 15000 MWK
  Zestaw w zagranicznej sieci fast food – 4500 MWK
  Cappuccino w kawiarni – 1400 MWK
  Piwo lokalne 0,5 l – 800 MWK
  Piwo importowane 0,3 l – 1200 MWK
  Butelka wina – 6000 MWK
  Butelka wody 1 l – 500 MWK
  Puszka Coca coli 0,3 l – 500 MWK
  Banany 1 kg – 1200 MWK
  Pomarańcze 1 kg – 2700 MWK

 9. Ciekawostki
  • Nazwa kraju – Malawi – dosłownie oznacza płomienie ognia i odnosi się do odbicia widoku wschodzącego słońca w Jeziorze Malawi.
  • Pomimo tego, że kraj jest śródlądowy, ponad 1/5 jego terenu pokrywają jeziora i rzeki.
  • Jezioro Malawi (nazywane niekiedy Niasa) stanowiące częściowo granicę kraju z Tanzanią i Mozambikiem jest trzecim największym jeziorem w Afryce i żyje tu więcej gatunków ryb niż w każdym innym śródlądowym zbiorniku wodnym.
  • W drugiej połowie XX wieku Malawi było jedynym krajem poza Danią, gdzie browar Carlsberg posiadał swoje fabryki.
  • Malawi jest jednym z 73 państw, których reprezentanci nigdy nie zdobyli medalu na Igrzyskach Olimpijskich.
  • Najważniejszymi towarami eksportowymi kraju jest tytoń i herbata.
  • Malawi to obok Somalii, Centralnej Republiki Afrykańskiej, Burundi i Liberii jeden z najbiedniejszych krajów Afryki.
  • W 2016 roku w Malawi doszło do pierwszej przeprowadzonej na dużą skalę translokacji tutejszych słoni. 500 osobników przeniesionych zostało z Parków Narodowych Majete oraz Liwonde do Parku Narodowego Nkhotakota.
  • Więźniowie i strażnicy jednego z lokalnych ośrodków zamkniętych uczestniczący w muzycznej akcji Zomba Prison Project nominowani zostali do Nagrody Grammy w kategorii Best World Music Album.
  • Jedynie 10% kobiet uzyskuje tu wykształcenie średnie. Ponad 20% młodych dziewcząt nie może kontynuować swojej edukacji ze względu na brak odpowiedniej wiedzy dotyczącej menstruacji i znikomego dostępu do podpasek czy tamponów.
  • Malawi ma jeden z najwyższych współczynników małżeństw wśród dzieci. Szacuje się, że połowa dziewczynek zostaje żoną i/lub matką jeszcze przed 18 rokiem życia.
  • Podczas wakacji w Malawi zobaczyć możecie little five – pięć rzadko spotykanych zwierząt afrykańskich, odpowiadających w pewien sposób słynnej wielkiej piątce. Należą do nich ryjkoskoczki (elephant shrew), rohatyńce (rhino beetle), bawolik czerwonodzioby (buffalo weaver), mrówkolwy (ant lion) oraz żółwie lamparcie (leopard tortoise).
  • Blantyre – miejscowość leżąca na południu kraju – nazwana została na cześć miejsca urodzenia Davida Lingstone’a. Według miejscowych pogoda bywa tu równie kapryśna, co w jej szkockim odpowiedniku.
  • Ze względu na życzliwość i otwartość miejscowych, kraj nierzadko nazywany jest ciepłym sercem Afryki.
  • Czyste niebo, wiejskie okolice i brak miejskich świateł – Malawi to bez wątpienia jedno z najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd!
  • Flaga Malawi to czarno-czerwono-zielono poziome pasy. Kolory te symbolizują odpowiednio Afrykańczyków, krew męczenników walczących o niepodległość i dziewiczą naturę kraju. Na górnym pasie znajduje się zachodzące słońce.
  • To właśnie w Malawi znajduje się najliczniejsze skupisko sztuki naskalnej w Afryce Środkowej. Wpisany na listę UNESCO obszar Changoni obejmuje 127 stanowisk z dziełami później epoki kamienia.
  • Joyce Banda – druga w historii Afryki kobieta prezydent – w 2013 roku sprzedała na aukcji jeden z luksusowych, prezydenckich samolotów. Zdobyte w ten sposób pieniądze zostały przekazane na pomoc gospodarce Malawi.
  • Zwracajcie uwagę na ostrzeżenia – w niektórych jeziorach zabronione jest pływanie w godzinach wieczornych, najczęściej już od 16:00. Zamieszkujące je krokodyle i hipopotamy o zmierzchu stają się bardzo aktywne.
  • Część z Parków Narodowych Malawi możecie zwiedzać pieszo!
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Kuchnia Malawi jest stosunkowo odporna na wpływy zewnętrzne i pozostaje niezmienna i tradycyjna od lat. Poza większymi miastami większość ze składników zamówionego dania najprawdopodobniej wyhodowana została przez te same osoby lub w pobliżu restauracji. Znaczna większość dań koncentruje się na węglowodanach skrobiowych, które podaje się nierzadko we wszystkich trzech posiłkiem z dodatkiem warzyw i mięsa – najczęściej drobiu oraz koziny. Specjalnością kraju są także świeże ryby, głównie z Jeziora Malawi, łatwe do zdobycia i smaczne. Produkty mleczne są tu powszechne dzięki dobrze rozwiniętej hodowli bydła, a owoce tropikalne, takie jak banany, mango czy ananasy, stanowią w sezonie popularne składniki deserów.

  Do najpopularniejszych potraw w Malawi należą m.in. nkhwaniwotendera – gulasz z liści dyni i orzechów ziemnych, dziwala – smażone koniki polne, podane często z dodatkiem soli, cebuli i pomidorów, oraz ndivo – sos lub gulasz przygotowany z warzyw lub mięsa, dodawany najczęściej do nsima, czyli tradycyjnych placuszków przygotowanych z gęstej papki mąki kukurydzianej. Jeśli lubicie ryby, skosztujcie chambo – miejscowej odmiany tilapii podawanej często z marchewkowo-cebulowym curry, utipa – niewielkich rybek, w smaku i wyglądzie przypominających sardynki oraz waliwasamaki – łososia z dodatkiem cebuli, marchewki i makaronu lub ryżu z przyprawami. Do obiadu przekąsić można ntchochi, czyli chlebek przygotowany z puree bananowego oraz popić mawehu, orzeźwiającym, bezalkoholowym napojem z mąki kukurydzianej, zaś na deser uraczyć się mandasi – lokalną odmianą pączka smażonego w głębokim tłuszczu.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Historia przedkolonialnego Malawi sięga niemal 2000 lat, kiedy na tych terenach istniało wiele prymitywnych społeczności plemiennych. Już w IV wieku jednak na obszar dzisiejszego kraju przybyły ludy Bantu, które upowszechniły tu broń i żelazne narzędzia, a powszechni wcześniej myśliwi–zbieracze zaczęli prowadzić osiadły tryb życia skupiając się na rolnictwie. Od 1480 roku ludność zamieszkująca południowe krańce jeziora Malawi zaczęła się skupiać w początkowo niewielkim imperium Maravi, od którego także wywodzi się dzisiejsza nazwa kraju. W czasach swojej świetności królestwo to objęło tereny nie tylko Malawi, ale także części dzisiejszej Zambii oraz Mozambiku, aż po wybrzeże Oceanu Indyjskiego. W tym okresie na tereny położone na południe od Maravi dotarli także Portugalczycy, z którymi kontakty opierały się głównie na sprzedaży kości słoniowej i niewolników oraz kupnie kukurydzy, wcześniej niedostępnej na tych terenach.

  W 1859 roku na tereny jeziora Niasa dotarł szkocki odkrywca i misjonarz – David Livingstone. W ślad za nim podążyły brytyjskie misje prezbiteriańskie oraz kupcy, a w 1883 roku Wielka Brytania wysłała do Malawi swojego konsula, co doprowadziło do utworzenia tu 8 lat później Protektoratu Shire Highlands i przejęcia kontroli nad obszarem Malawi. W 1907 roku powstała tu rada ustawodawcza, zmieniono też nazwę kraju na Niasa. W czasie wojen światowych tereny te zostały najechane przez panujących w Tanzanii Niemców, jednak kraj nadal pozostawał w rękach Brytyjczyków. W 1953 roku tereny Malawi zostały dołączone do Federacji Rodezji i Niasy obejmujące także tereny Zambii i Zimbabwe. 10 lat później została ona rozwiązana, a Niasa – już jako Malawi – ogłosiła niepodległość w roku 1964.

  W czasach niezależnego kraju Malawi nastąpiło przeniesienie stolicy z Zomby do Lilongwe, a lata 70. i 80. XX wieku upłynęły pod autorytarnym panowaniem prezydenta Hastingsa Bandy. Na zmiany w kraju wpłynęła mająca miejsce na początku lat 90. susza oraz wojna domowa w sąsiednim Mozambiku, co poskutkowało przeprowadzeniem referendum w roku 1993, uważanym za początek rzeczywistej demokracji w tym kraju.

 3. Geografia

 4. Malawi to kraj śródlądowy leżący w południowej Afryce, zajmujący wąski i kręty pas lądu wzdłuż doliny Rift oraz Jeziora Malawi. Od strony północnej oraz wschodniej graniczy z Tanzanią, na zachodzie z Zambią, a na południu z Mozambikiem. Jest to jeden z najgęściej zaludnionych i najmniej zurbanizowanych krajów tej części kontynentu – jedynie około 17% społeczeństwa żyje na obszarach miejskich – lecz współczynnik urbanizacji rośnie tu w tempie znacznie szybszym aniżeli średnia afrykańska czy nawet światowa. Mimo niezwykłego zróżnicowania krajobrazu, Malawi można podzielić na cztery zasadnicze regiony: dolinę Wielkich Rowów Afrykańskich, centralne płaskowyże, wyżyny i odizolowane góry. Administracyjnie kraj podzielony jest na trzy regiony: centralny, północny i południowy.

  Na terenie Malawi panuje klimat subtropikalny, wyróżniający się porą deszczową od listopada do kwietnia oraz porą suchą w pozostałej części roku. Maj i październik są miesiącami przejściowymi, w których również mogą się pojawić ulewne deszcze. Temperatury nieznacznie różnią się pomiędzy sezonami, jednak wyraźnie zauważalna jest tendencja ich spadku wraz ze wzrostem wysokości terenu. W Nsanje, leżącej w dolinie rzeki Shire średnie temperatury przez cały rok utrzymują się w okolicy 24°C, podczas gdy w leżącym na granicy z Mozambikiem Dedza na wysokości niemal 1600 metrów n.p.m. w październiku mogą spadać poniżej 10°C, a w regionie płaskowyżu Nyika oraz wyższych partii masywu Mlandżi nawet w lipcu spodziewać się można przymrozków.

 5. Kultura i religia

 6. Ze współczesnym Malawi związanych jest 10 grup etnicznych – Chewa, Nyanja, Lomwe, Yao, Tumbuka, Sena, Tonga, Ngoni, Ngonda i Lambya. Wszystkie z nich używają języków z grupy bantu, jednak jedynie czewa jest językiem urzędowym. W 1996 roku ówczesny rząd zdecydował o możliwości prowadzenia początkowej edukacji w języku ojczystym uczniów lub języku urzędowym, a dopiero w wyższych klasach po angielsku, który mimo że pod koniec XX wieku rozumiany był przez niecałe 20% społeczeństwa, wciąż chętnie używany jest w sprawach biznesowych, administracyjnych czy sądowych. Prawie 80% populacji Malawi deklaruje wiarę chrześcijańską, jednak podzieleni są oni pomiędzy wyznania protestanckie oraz katolickie. Około 14% społeczeństwa – głównie w regionie południowego brzegu Jeziora Malawi – wyznaje islam, a tamtejsze szkoły nierzadko wprowadzają możliwość nauki języka arabskiego. Pozostała część ludności podzielona jest pomiędzy ateizm, tradycyjne wierzenia afrykańskie i inne religie.

  Jedne z najważniejszych rytualnych uroczystości – praktykowane nawet w tutejszych odłamach chrześcijańskich – związane są z obrzędami ślubnymi. Tradycyjnie wszyscy członkowie rodziny oraz miejscowi wodzowie zbierają się w domu przyszłej panny młodej, gdzie dochodzi do oficjalnych zaręczyn. Mieszkańcy wioski organizują dwie huczne uroczystości – jedną z dużą ilością jedzenia i picia już dzień wcześniej oraz drugą – w dzień samych zaręczyn. W ramach uczczenia związku rodzina panny młodej otrzymuje koguta, natomiast bliscy pana młodego – kurę.

Zwiń
Wakacje

Malawi – inspiracje podróży

Kiedy jechać do Malawi?

POGODA W MALAWI

Malawi leży w strefie klimatu subtropikalnego, w którym wyróżnić można porę suchą (maj – październik) oraz deszczową (listopad – kwiecień) dzielące rok niemal równo na pół. Średnie temperatury w kraju w dużej mierze zależą od wysokości, i tak w stołecznym Lilongwe utrzymują się na poziomie 16–17°C w porze suchej oraz 22–23°C w okresie deszczowym. W położonej bliżej południowej części kraju i okolic dorzecza Shire części kraju temperatury przez cały rok wskazują około 28–30°C. Jeśli w trakcie podróży do Malawi planujecie odwiedzić także wyżej położone regiony, takie jak płaskowyż Nyika czy okolice masywu górskiego Mlandżi, nawet w lecie przygotowani musicie być na nierzadkie przymrozki w nocy i o poranku.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII