Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Petra /Jordania

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Bez przesady uznać można, że Petra jest najważniejszą atrakcją turystyczną całej Jordanii. W 2007 roku, podczas głośnego międzynarodowego plebiscytu, wybrano Nowe Siedem Cudów Świata – i jednym z nich zostało właśnie to niezwykłe, wykute w skale miasto, którego historia liczy już sobie ponad 2000 lat. Twórcami tej starożytnej metropolii, przemyślnie ukrytej miedzy wzgórzami, byli Nabatejczycy, arabscy nomadzi, którzy mieszkali tu miedzy III i I wiekiem p.n.e. Dawni pasterze, osiedliwszy się w bezpiecznej fortecy, zajęli się handlem. Rosnąca zamożność miasta spowodowała, że Petrą zainteresowali się Rzymianie, toteż mieszkańcy, aby uniknąć podboju, zgodzili się dobrowolnie podporządkować silniejszemu imperium. Zagładę Petrze przyniosły dopiero trzęsienia ziemi, powtarzające się między VI a VIII wiekiem.

Dla zachodniego świata Petrę odkryli na początku XIX wieku Anglicy. To im zawdzięcza ona nazwę „różowego miasta”, pochodzącą od barw, zmieniających się od żółtego po czerwony z zależności od pory dnia. Dziś jej monumentalne budowle – słynny Skarbiec (pamiętacie, gdzie w filmie „Indiana Jones i Ostatnia Krucjata” ukryty był Święty Graal?), królewskie grobowce, Klasztor, pozostałości domów mieszkalnych, przestronne ulice, misterne zdobienia, wciąż widoczne mimo upływu wieków – budzą niekłamany zachwyt. Zaś nocą, oświetlony setkami lampionów Skarbiec, którego ściany płynnie wtapiają się w ciemność, przypomina o minionej świetności dawno umarłego imperium.

Zwiń
Kiedy jechać do Petry?

Kiedy jechać do Petry?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Jordania w pigułce

Od 5900 zł

Jordania - Petra, Wadi Rum, Morze Martwe

Jordania to miejsce, gdzie słońce przez okrągły rok opromienia unikatowe zabytki, piaszczyste pustkowia i wspaniałą przyrodę. Majestatyczna Petra, starożytne petroglify na pustkowiu Wadi Rum, cenne minerały i niesamowity krajobraz Morza Martwego: ten niewielki, a równocześnie pełen bezcennych skarbów kraj roztacza przed Wami tęczowy wachlarz wrażeń! Zapraszamy na wakacje w Jordanii!

Skarby Jordanii

Od 7500 zł
Exclusive

Jordania - Amman, Morze Martwe, Petra, Wadi Rum, Akaba

Odkryj Jordanię – historyczny, biblijny kraj, który potrafi zafascynować nawet wytrawnego podróżnika. Od majestatycznej, wykutej w skale Petry, przez starożytne petroglify na pustyni Wadi Rum, słone wody Morza Martwego i rafy koralowe u wybrzeży Morza Czerwonego. Podczas wycieczki do Jordanii skosztuj wyśmienitej kuchni, zobacz, jak żyją koczowniczy Beduini, odwiedź bazary i meczety – Ahlan wa sahlan!

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Petra

Petra

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować