Dodaj własną opinię

Dodaj opinię

Miejsce:

Petra /Jordania

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Bez przesady uznać można, że Petra jest najważniejszą atrakcją turystyczną całej Jordanii. W 2007 roku, podczas głośnego międzynarodowego plebiscytu, wybrano Nowe Siedem Cudów Świata – i jednym z nich zostało właśnie to niezwykłe, wykute w skale miasto w Jordanii, którego historia liczy już sobie ponad 2000 lat. Dziś jej monumentalne budowle – słynny Skarbiec (pamiętacie, gdzie w filmie „Indiana Jones i Ostatnia Krucjata” ukryty był Święty Graal?), królewskie grobowce, Klasztor, pozostałości domów mieszkalnych, przestronne ulice, misterne zdobienia, wciąż widoczne mimo upływu wieków – budzą niekłamany zachwyt. Zaś nocą, oświetlony setkami lampionów Skarbiec, którego ściany płynnie wtapiają się w ciemność, przypomina o minionej świetności dawno umarłego imperium.

Zwiedzanie miasta Petra w Jordanii – co warto zobaczyć?

Po Petrze można wędrować i wędrować, i nie znudzić się jej wykutymi w skale budowlami. Część z nich zdegradował czas, inne zaś sprawiają wrażenie, jakby powstały całkiem niedawno. To od Was zależy, czy spędzicie na zwiedzaniu Petry jeden, dwa czy trzy dni.

Wejście do tego miasta w skale w Jordanii prowadzi przez Siq, wąski wąwóz o długości ponad 1 km, po obu stronach którego znajdują się strome, wysokie klify. Gdy już zaczniecie podejrzewać, że rozpadlina ta nie ma końca, dostrzeżecie zapierający dech w piersi widok na najbardziej imponujący zabytek Petry, Skarbiec, znany lokalnie jako Al Khazneh. Wyrzeźbiony z piaskowca, służył jako mauzoleum, natomiast swą nazwę bierze z legendy o faraonie, który miał ukryć tu swoje skarby. Filary, wnęki i cokoły w stylu greckim to prawdziwe arcydzieła sztuki murarskiej. Od Skarbca droga wiedzie Aleją Fasad, usianą ponad 40 grobowcami, aż do amfiteatru. Warto również wspiąć się do ołtarza na szczycie wzgórza i zejść po drugiej stronie góry mijając kolejne grobowce. Na szczególną uwagę zasługują też wykute w zachodnich zboczach masywu Jebel Al Khubtha szczególnie imponujące Królewskie Grobowce – Grobowiec Urnowy, z fasadą zwieńczoną wielką urną, poprzedzony rozległym, wykutym w skale tarasem, Grobowiec Jedwabny, o wyjątkowo pięknej kolorystyce, Grobowiec Koryncki, przypominający nieco Skarbiec oraz Grobowiec Pałacowy, o jednej z większych fasad w Petrze. Jeśli macie więcej czasu, koniecznie wybierzcie się do Klasztoru, skąd roztaczają się zachwycające widoki na całą Petrę.

Petra Jordania – ciekawostki

 • Tę niezliczoną ilość świątyń, grobowców i jaskiń z ciemnoróżowego piaskowca wyrzeźbiono ręcznie, zaczynając od góry do dołu, a następnie pokryto sztukaterią i pomalowano na jaskrawe kolory, do dziś zachowane jedynie szczątkowo.
 • Ponad 2000 lat temu Petra była ważnym punktem na trasie starożytnych szlaków handlowych, dzięki czemu szybko następował jej rozwój. Za odpowiednią cenę Nabatejczycy, czyli budowniczowie miasta, zapewniali wodę i schronienie zagranicznym kupcom, a zebrane pieniądze sprawiły, że Petra stała się bardzo bogatym miejscem, a także ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym starożytnego świata.
 • Petra rozciąga się na powierzchni ponad 260 km², czyli cztery razy większej niż Manhattan, i aż około 85% miasta wciąż nie zostało odsłonięte!
 • U szczytu potęgi Nabatejczyków mieszkało tu około 20 000 osób.
 • Petra została uznana przez UNESCO za jeden z 7 Nowych Cudów Świata w 2007 roku. Organizacja określiła to miejsce jako „jedno z najcenniejszych dóbr kulturowych dziedzictwa kulturowego człowieka”.
 • Nabatejczycy byli doskonałymi inżynierami – niedawne wykopaliska odsłoniły złożony system nawadniania, który umożliwił temu plemieniu transportowanie do miasta i magazynowanie wody ze źródeł na wzgórzach. Dzięki temu w Petrze rozkwitały wspaniałe sztuczne ogrody z fontannami, stawami i basenem!
 • W Petrze zobaczycie więcej grobowców niż w Dolinie Królów w Luksorze – w Egipcie znajdują się 63 rzeźbione grobowce i mauzolea, podczas gdy w Petrze – ponad 600.

 • Ile kosztuje bilet wstępu do Petry?

  Bilety do Petry w Jordanii występują w trzech wariantach, na jeden, dwa i trzy dni, i kosztują odpowiednio 50, 55 i 60 JOD (ok. 310, 340 i 375 zł). Wstęp dla dzieci do lat 12 jest bezpłatny. Jeśli jednak macie Jordan Pass, również nie będziecie płacić za wstęp – wystarczy zeskanować kod w kasie.

  Kto odkrył miasto w skale – Petrę?

  Historia Petry obfituje w wiele zwrotów akcji. Twórcami tej starożytnej metropolii, przemyślnie ukrytej miedzy wzgórzami, byli Nabatejczycy, arabscy nomadzi, którzy mieszkali tu miedzy VI i I wiekiem p.n.e. Dawni pasterze, osiedliwszy się w bezpiecznej fortecy, zajęli się handlem. Rosnąca zamożność miasta spowodowała, że Petrą zainteresowali się Rzymianie, toteż mieszkańcy, aby uniknąć podboju, zgodzili się dobrowolnie podporządkować silniejszemu imperium. W średniowieczu miasto zagarnęli krzyżowcy, którzy w XII wieku zbudowali tu dwie cytadele, lecz wkrótce wycofali się, pozostawiając Petrę na pastwę Saladyna, którego wojska doprowadziły miasto do ruiny. W jego upadku miały też swój udział trzęsienia ziemi, które spowodowały wiele zniszczeń i przyczyniły się do znacznego wyludnienia miasta. Później przez wieki o Petrze wiedzieli jedynie beduińscy pasterze, którzy strzegli dostępu do ruin obcym przybyszom. Dopiero w 1812 roku dla świata odkrył ten zakątek szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckhardt, który przybył tu w przebraniu pasterza, Anglikom zaś Petra zawdzięcza nazwę „różowego miasta”, pochodzącą od barw, zmieniających się od żółtego po czerwony z zależności od pory dnia.

  Gdzie znajduje się Petra?

  Petra położona jest w południowo-zachodniej Jordanii, w skalnej dolinie, do której wiedzie tylko jedna droga przez wąwóz As-Sik. Ze stolicy kraju, Ammanu, dojechać tu można w 3–4 godziny. Zwiedzanie Petry dobrze jest jednak rozpocząć wcześnie rano, kiedy ludzi jest najmniej, dlatego warto zanocować na miejscu lub w pobliskim miasteczku Wadi Musa, do którego zresztą Petra należy administracyjnie.

  Pogoda w Petrze – kiedy jechać na wczasy?

  Najlepszą porą na zwiedzanie Petry – najpopularniejszej atrakcji Jordanii – jest wiosna, kiedy temperatury nie są ani za wysokie, ani za niskie. Szczególnie przyjemny jest maj, ponieważ opady są bardzo niskie (do 4 mm), a temperatura raczej nie przekracza 30°C, jednak jest to szczyt sezonu, nie oczekujcie więc, że będziecie mieć te budowle tylko dla siebie. Petra położona jest dość wysoko, dzięki czemu nawet latem temperatury są dość znośne, choć w sierpniu niekiedy słupek rtęci przekracza 40°C. Jest jednak na to sposób – wystarczy przybyć tu o 6 rano, skoro tylko zaczynają działać kasy – unikniecie w ten sposób upału i tłumów. Jesienią znów zaczyna się ochładzać, a temperatury utrzymują się na przyjemnym poziomie aż do listopada. Zimą można spodziewać się krótkich dni i mroźnych nocy, nawet do -8°C. Jeśli jednak nie przeszkadza Wam chłód, to zimowa wycieczka do Petry ma swoje zalety: słabe oświetlenie powoduje znacznie większe zróżnicowanie koloru piaskowca. Latem – od czerwca do sierpnia – w dużej mierze wszelkie takie rozróżnienia zacierają się.

Zwiń
Kiedy jechać do Petry?

Kiedy jechać do Petry?

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Zwiń
Lista ofert

Lista ofert

Jordania i Izrael

Od 13900 zł

Izrael, Jordania - Amman, Petra, Morze Martwe, Jerozolima, Tel Awiw

Odkryjcie dwie perełki Bliskiego Wschodu podczas jednej podróży! Na początek Jordania – Amman i jego kilka tysięcy lat historii, potem zapierające dech w piersi skalne budowle Petry i unoszenie się na słonej tafli Morza Martwego, by następnie przenieść się do sąsiedniego Izraela i zanurzyć się w mistycyzmie Jerozolimy oraz zabawić się w tętniącym życiem, imprezowym Tel Awiwie. Historia, kultura, przyroda, tradycja i nowoczesność, duchowość i rozrywka – a wszystko to podczas jednej podróży!

Jordania i Egipt – Bliski Wschód w pigułce

Od 14 300 zł

Egipt, Jordania - Kair, Luksor, Amman, Petra, Morze Martwe

Odkryjcie Jordanię i Egipt w czasie jednej podróży! Od oszałamiającego Kairu i zachwycającego majestatem tysiącletnich gmachów Luksoru, przez białe mury Ammanu, po tajemniczą Petrę i słone wody Morza Martwego – to prawdziwa gratka zarówno dla miłośników przygód, jak i amatorów starożytnej historii. Skosztujcie wyśmienitej kuchni, odwiedźcie bazary i meczety, poczujcie się niczym Kleopatra pływając w Morzu Martwym i przejedźcie się konno wąskim wąwozem w Petrze – witamy w Egipcie i Jordanii!

Jordania w pigułce

Od 6900 zł

Jordania - Petra, Wadi Rum, Morze Martwe

Jordania to miejsce, gdzie słońce przez okrągły rok opromienia unikatowe zabytki, piaszczyste pustkowia i wspaniałą przyrodę. Majestatyczna Petra, starożytne petroglify na pustkowiu Wadi Rum, cenne minerały i niesamowity krajobraz Morza Martwego: ten niewielki, a równocześnie pełen bezcennych skarbów kraj roztacza przed Wami tęczowy wachlarz wrażeń! Zapraszamy na wakacje w Jordanii!

Skarby Jordanii

Od 9600 zł
Exclusive

Jordania - Amman, Morze Martwe, Petra, Wadi Rum, Akaba

Odkryj Jordanię – historyczny, biblijny kraj, który potrafi zafascynować nawet wytrawnego podróżnika. Od majestatycznej, wykutej w skale Petry, przez starożytne petroglify na pustyni Wadi Rum, słone wody Morza Martwego i rafy koralowe u wybrzeży Morza Czerwonego. Podczas wycieczki do Jordanii skosztuj wyśmienitej kuchni, zobacz, jak żyją koczowniczy Beduini, odwiedź bazary i meczety – Ahlan wa sahlan!

Zwiń
Galeria
Zwiń
Lista hoteli
Zwiń
Petra

Petra

Zwiń
Planet Escape
Kraje, które mogą cię zainteresować

Kraje, które mogą cię zainteresować

Planet Escape
Oferty, które mogą cię zainteresować

Oferty, które mogą cię zainteresować