Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Fidżi
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży po Fidżi

Likuliku Lagoon Resort 5*

Od 35500 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Fidżi — Malolo

7 nocy w hotelu Likuliku Lagoon Resort 5* z przelotem i transferami

 • Rozkoszuj się klimatem tropikalnego raju i lazurową wodą
 • Zanurkuj w krystalicznie czystych wodach prosto z prywatnego tarasu i chatki na wodzie
...

Fidżi i Samoa – najpiękniejsze wyspy Oceanii

Od 38900 zł / os. 16 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Samoa, Fidżi — Liku Liku, Upolu, Nadi

Jeśli marzy się Wam wypoczynek na białym piasku rajskich plaż, w cieniu wysmukłych palm, gdzie do snu kołysać Was będzie łagodny szum oceanu, a budzić śpiew egzotycznych ptaków i zapach tropikalnych kwiatów, to wakacje na Fidżi i Samoa będą strzałem w dziesiątkę! Na początek – relaks w tradycyjnych chatkach bure, składających się na Liku Liku, jeden z najbardziej luksusowych hoteli Fidżi, na bezludnej wysepce Malolo. Później – wizyta na samoańskiej Upolu, w towarzystwie latających lisów, w otoczeniu dziewiczej, nieskażonej przyrody, na szerokiej, złocistej plaży, przy której rozpościera się fantastyczna rafa koralowa. Zapraszamy na prawdziwie rajskie wakacje!

 • Zanurkuj na rafie koralowej w dziewiczych wodach wokół wyspy Malolo
 • Daj się rozpieścić w spa w jednym z najbardziej luksusowych hoteli Fidżi
...

Tokoriki Island Resort 5*

Od 39800 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Fidżi — Tokoriki

7 nocy w hotelu Tokoriki Island Resort 5* z przelotem i transferami

 • Rozkoszuj się naturalnym i rajskim wypoczynkiem w butikowym wydaniu
 • Napawaj się błękitem wody nie opuszczając hamaka rozwieszonego pod palmami
...

Luksusowe wakacje na Fidżi i ekskluzywne hotele Tokoriki i Likuliku

Od 56500 zł / os. 15 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Exclusive
Fidżi — Tokoriki, Manolo

W samym sercu Południowego Pacyfiku, pośród klarownych wód oceanu, mąconych jedynie tęczowymi barwami koralowców i ryb, leży kilka setek tropikalnych wysp i wysepek, na których mieszkają najszczęśliwsi ludzie na Ziemi. Białe, piaszczyste plaże, nieskalane, idealnie czyste wody wabiące pełnym uroku podwodnym światem i łagodnie szumiące palmy składają się na wymarzone miejsce wypoczynku. Czy już pakujecie walizki, by spędzić luksusowe wakacje na Fidżi? Dodajmy do tego ekskluzywne, pięciogwiazdkowe hotele zapewniające najwyższą jakość obsługi, wyjątkowo dobrą kuchnię, wyrafinowane usługi spa i szeroki wachlarz rozrywek, a Wasz luksusowy wyjazd na Fidżi zyska prawdziwie unikatową oprawę!

 • Zamieszkaj w luksusowych hotelach Tokoriki Island Resort i Likuliku Lagoon Resort
 • Spędź luksusowy urlop na Fidżi w eleganckich, tradycyjnych chatkach bure położonych na wodzie
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT + 12

 3. Stolica

 4. Suva

 5. Populacja

 6. 881 065

 7. Powierzchnia

 8. 18 270 km2

 9. Język

 10. Na Fidżi ustanowiono trzy języki urzędowe: angielski, fidżyjski oraz hindi fidżyjskie. Językiem angielskim posługuje się właściwie każdy mieszkaniec Fidżi. Fidżyjski to język austronezyjski blisko spokrewniony z językami polinezyjskimi, posługuje się nim około 300 tysięcy osób, które należą do ludności autochtonicznej. Hindi fidżyjski to pierwszy język potomków robotników, którzy zostali sprowadzeni na Fidżi na przełomie XIX i XX wieku przez Brytyjczyków.

 11. Waluta

 12. Oficjalną walutą Fidżi jest dolar fidżyjski, który dzieli się na 100 centów i określany jest kodem międzynarodowym FJD.

  1 PLN = 0,56 FJD
  1 EUR = 2,37 FJD
  1 USD = 2,13 FJD

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP mają obowiązek posiadać wizę turystyczną podczas pobytu na Fidżi, jednak można ją otrzymać na przejściu granicznym na lotnisku i jest ona ważna przez 120 dni. Do wjazdu na teren kraju konieczny jest paszport ważny przez minimum 3 miesiące, licząc od pierwszego dnia pobytu na Fidżi.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Podróż na Fidżi nie wymaga zrobienia szczepień obowiązkowych. Jak w przypadku niemal każdej podróży zaleca się szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł), jednak tę decyzję pozostawia się indywidualnej decyzji podróżującego. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Zostawianie napiwków za usługi na Fidżi jest opcjonalne i zależy od dobrej woli podróżującego. Oczywiście zawsze będzie to mile widziane. Dość często spotyka się w restauracjach czy knajpkach pojemniki czy słoiki na wspólne napiwki dla całej obsługi, które później są dzielone przez wszystkich członków personelu. Właściwie nie zdarza się, aby stała kwota napiwku była odgórnie doliczana do rachunku.

 7. Ceny jedzenia

 8. Koszt jedzenia na Fidżi jest porównywalny do standardów europejskich, czyli nie ma tutaj szans na posiłek w cenach azjatyckich. Najdroższe są posiłki w lokalach hotelowych i restauracjach o wysokim standardzie w większych ośrodkach turystycznych. Przykładowe ceny jedzenia: obiad w hotelowej restauracji od 15 USD, śniadanie w restauracji hotelu czterogwiazdkowego (omlet i świeżo wyciskany sok owocowy) ok. 15 USD, puszka coca-coli 0,70 USD, woda mineralna ok. 1 USD, piwo w lokalu 2 FJD, ananas 1 FJD, chipsy ok. 3 FJD, sok w kartonie ok. 4 FJD, piwo w supermarkecie od 1 FJD.

 9. Ciekawostki
  • Fidżi składa się z ponad trzystu wysp, z czego zaledwie jedna trzecia jest zamieszkana. Ponadto większość mieszkańców żyje na dwóch największych wyspach, czyli Viti Levu i Vanua Levu.
  • Na wyspie Taveuni wchodzącej w skład państwa Fidżi rośnie Tagimaucia, czyli roślina o pięknych malinowych kwiatach, która jest gatunkiem endemicznym tj. nie występuje nigdzie indziej na świecie.
  • Pierwotnymi mieszkańcami wysp Fidżi byli przedstawiciele ludu Lapita, którzy przybyli na te tereny przed trzema tysiącami lat.
  • Dawni mieszkańcy wysp praktykowali kanibalizm jako silny element ich tradycji.
  • Angielski misjonarz kościoła metodystów, który przybył na Fidżi w połowie XIX wieku padł tam ofiarą kanibalizmu. Ocalać miał tylko jego jeden sandał, który (ponoć ten sam) znajduje się obecnie w muzeum na Fidżi. Baker miał być jedynym białym człowiekiem, który padł na Fidżi ofiarą kanibalizmu.
  • Niemal połowę mieszkańców wysp Fidżi stanowią Hindusi, którzy zostali tutaj sprowadzeni jako siła robocza przez Brytyjczyków.
  • Narodowa reprezentacja Fidżi w rugby jest jedną z najlepszych na świecie, a sport ten jest zresztą jednym z najpopularniejszych na wyspach.
  • Znakomita większość mieszkańców Fidżi posługuje się płynnie językiem angielskim, co wynika z kolonialnej przeszłości tego kraju.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Po pierwsze, na Fiji nie będziecie chodzić głodni, choćbyście byli największymi smakoszami na świecie! Przepyszne potrawy rozpieszczą bowiem każde podniebienie. Jada się tutaj głównie owoce morza oraz dania z kokosów i trzciny cukrowej. Specjalnością jest kokoda, czyli ryba podawana w kokosie z sosem limonkowym. W tutejszych kulinariach widać wpływy hinduskie, co objawia się obecnością w codziennym menu ryżu, fasoli i soczewicy. My polecamy najpopularniejsze danie, połączenie pieczonej ryby z maniokiem – cassava.

  Na śniadanie często jada się tutaj roti, czyli rodzaj indyjskiego placka lub świeżo wypiekane pieczywo, które serwuje się np. z dżemem owocowym. Oczywiście niezwykle powszechne ze względu na liczbę Hindusów jest również curry przyrządzane na rozmaite sposoby. Napojem o podobnej popularności co yerba mate w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej jest na Fidżi napój z kava (pieprzu metystynowego), który ma właściwości odprężające i relaksujące, a ponadto wykorzystywana jest do leczenia rozmaitych dolegliwości.

  Kosztujcie do woli mięs, soczystych owoców muśniętych słońcem i świeżo złowionych ryb, które piecze się na rozgrzanych kamieniach, a następnie owija w liście bananowca i podaje zgłodniałym podróżnikom. Smacznego!

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Jeszcze przed naszą erą wyspy były zasiedlane przez ludność z Azji Południowo-Wschodniej, a następnie Melanezyjczyków. Dla Europejczyków wyspy odkrył Abel Tasman, holenderski żeglarz, który przybył na Fidżi w połowie XVII wieku, przeszło sto lat później badaniem wysp zajął się słynny podróżnik – James Cook. Zła sława wysp spowodowana informacjami o kanibalizmie jego mieszkańców przyczyniła się najpewniej do tego, że Fidżyjczyków przez długie lata nikt specjalnie nie niepokoił.

  Jeszcze w połowie XIX wieku na Fidżi rządzili wodzowie plemienni, do czasu gdy jeden z nich na mocy sojuszu z królestwem Tonga przyjął chrześcijaństwo i mianował się królem Fidżi. Po kilku latach swych rządów odczuł zagrożenie ze strony innych plemion, a także Tonga i z tego powodu postanowił szukać pomocy u Wielkiej Brytanii, którą poprosił o ochronę. Wynikiem tego było ogłoszenie 1874 roku Fidżi kolonia brytyjską. Ludność fidżyjska niechętna pracy na roli po trosze zmusiła władze brytyjskie do radzenia sobie w inny sposób. Brytyjczycy zaczęli sprowadzać do pracy na plantacjach robotników z Indii.

  W latach 50. XX wieku na Fidżi zaczęły powstawać partie polityczne, a w 1970 roku Wielka Brytania przyznała wyspom niepodległość. Fidżi stało się członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów i ONZ. W państwie o świeżo uzyskanej niepodległości wzrastały konflikty etniczne, zwłaszcza na linii ludności rdzennej i Hindusów, ponieważ ci ostatni czuli się dyskryminowani m.in. przez niesprawiedliwe prawo nabywania ziemi, zgodnie z którym autochtoniczni mieszkańcy mieli prawo do ogromnej większości terenów. W 1987 roku rządy objęła Partia Pracy Fidżi głosząca integrację grup etnicznych. Jeszcze w tym samym roku doszło do bezkrwawego zamachu stanu przeprowadzonego przez niezadowolonych autochtonów.

  Uchwalona w 1990 roku konstytucja gwarantowała rzeczywistą władzę w państwie Fidżyjczykom, co przyczyniło się do masowej emigracji żyjących na Fidżi Hindusów. Po siedmiu latach nowa konstytucja okazała się bardziej sprzyjająca wieloetniczności na wyspach. W kolejnych latach jednak rdzenni mieszkańcy o nacjonalistycznym światopoglądzie przeprowadzali zamachy stanu uderzające w Hindusów. Aktualnie prezydentem Fidżi jest Epeli Nailatikau.

 3. Geografia

 4. Państwo składa się z ponad 300 wysp i 500 wysp pochodzenia wulkanicznego leżących na Oceanie Spokojnym, wśród których dwie największe wyspy to Viti Levu mające ponad pół miliona mieszkańców oraz Vanua Levu, które zamieszkuje ponad 130 tysięcy osób. Dwie największe wyspy stanowią niemal 90% powierzchni całego kraju, która wynosi 18 270 km², zaś linia brzegowa ma długość 1130 km. Najwyższym szczytem na Fidżi jest Tomavini o wysokości 1324 m n.p.m.

  Na wyspach panuje klimat równikowy ze średnią roczną temperaturą oscylującą wokół 27 stopni Celsjusza. Sieć wód gruntowych jest dobrze rozwinięta na największych wyspach. Większa część terytorium pokrywają, w większości wiecznie zielone lasy tropikalne. Jeśli chodzi o faunę, to na wyspach występuje wiele gatunków gadów czy ptaków, ale zdecydowanie najbogatszy jest świat zwierząt morskich. Ponadto wokół wysp występuje dobrze rozwinięta rafa koralowa.

 5. Kultura i religia

 6. Dwie główne grupy etniczne na Fidżi stanowiące większość mieszkańców to Melanezyjczycy i Hindusi. Pierwsi należą do rdzennej ludności, która jest wynikiem związków osób czarnoskórych z białą ludnością napływową, która jeszcze w wiekach przed naszą erą przybywała z Azji na wyspy Melanezji. Co ciekawe, u Melanezyjczyków naturalnie występują blond włosy, co u ludzi czarnoskórych nie występuje w żadnym innym przypadku.

  Hindusi zostali sprowadzeni na Fidżi przez Brytyjczyków, którzy potrzebowali tutaj rąk do pracy na plantacjach. Ludność przybywająca z Indii przez długi czas była dyskryminowana, a jej niezadowolenie wraz z nacjonalistycznymi dążeniami rdzennych mieszkańców, prowadziło do konfliktów o podłożu etnicznym. W mniejszości znajdują się mieszkańcy wyspy Rotuma.

  Spuścizną po Anglikach mających przez wiek zwierzchnictwo nad Fidżi jest wyznanie połowy Fidżyjczyków, którzy deklarują się jako wyznawcy protestantyzmu, głównie metodyzmu, ale też kościoła zielonoświątkowców i adwentystów dnia siódmego. Około 30% ludności stanowią wyznawcy hinduizmu, mniej niż 10% to katolicy. Oprócz tego na wyspach mieszkają także muzułmanie.

  Istotną rolę odgrywa w kulturze Fidżi muzyka, która zbliżona jest do polinezyjskiej i wykonywana na takich instrumentach jak mandolina czy gitara hawajska oraz instrumenty lokalne np. bębny lali. Gdy mowa o obyczajowości, Fidżyjczycy słynną z lekkiego podejścia do życia, pewnej opieszałości i wyjątkowego optymizmu. W ziołolecznictwie i podczas rozmaitych ceremonii ogromne znaczenie ma nieodmiennie kojarzona z Melanezją kava, czyli pieprz metystynowy, który wykorzystuje się tutaj m.in. do przyrządzania słynnego napoju o relaksującym czy wręcz rozleniwiającym działaniu.

Zwiń
Wakacje

Fidżi – inspiracje podróżnicze

Relaks w hamaku na Fidżi

Kiedy już ochłoniesz po zwiedzaniu podwodnych jaskiń, nurkowaniu wśród raf koralowych czy przemierzaniu dżungli i zapragniesz słodkiego „nic nierobienia”, mamy dla Ciebie alternatywę do plażowania. Pobujaj się w hamaku! Taka forma relaksu na wyspach Yassawa to świetny sposób na odpoczynek w podróży po Fidżi. Pozwól sobie na leniwe wakacje bez wyrzutów sumienia, ułóż wygodnie i z zimnym napojem w ręku czy ulubioną lekturą i rozkoszuj chwilą wytchnienia w cieniu palm. Albo po prostu zamknij oczy i przypomnij sobie najlepsze sceny z filmu „Błękitna Laguna”… Niesamowite! Jesteś właśnie  na wyspach, na którego plażach nakręcono kultowy film!

Lokalne wioski na Fidżi

Wakacje na Fidżi to nie tylko błogie lenistwo i wylegiwanie się na białym piasku.  Jeśli poznawanie ludzi, odkrywanie świata i jego kulturowej różnorodności to Twoja pasja, koniecznie zrób sobie wycieczkę po lokalnych wioskach na wyspach archipelagu. Pamiętaj jednak, że obowiązuje w nich ściśle przestrzegana towarzyska etykieta. Rdzenna ludność Fidżi jest szczególnie przywiązana do swoich tradycji i obyczajów. Pamiętaj, żeby przed wejściem do każdego budynku zdjąć buty i poczekać , aż gospodarz zaprosi Cię do środka. Nie hałasuj, nie kłóć się, a nawet głośno nie śmiej w pobliżu domu wodza. Stoi on na środku wioski, więc łatwo go zlokalizować, by odpowiednio się zachować. Nie zapominaj też o odpowiednim stroju. Skąpe odzienie nie jest wyrazem należnego wodzowi szacunku. Odwiedziny lokalnej wioski będzie na pewno miłym wspomnieniem z podróży po Fidżi, tutaj mijający się ludzie zawsze się pozdrawiają.

Nurkowanie z mantami na Fidżi

Wody wokół archipelagu Fidżi to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania! Jeśli chcesz zobaczyć podwodny świat miękkich korali i poznać życie jego mieszkańców, zaplanuj koniecznie wakacje na Fidżi! Czeka Cię tu niesamowite bogactwo i różnorodność oceanicznej fauny. Bliskie spotkanie z mantą, czyli diabłem morskim, będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem! Doskonała widoczność i rozmiary tej wielkiej płaszczki, sprzyjają możliwości jej spotkania oko w oko. Zadbaj o podwodny sprzęt fotograficzny i bądź gotowy na najlepsze zdjęcia z podróży po Fidżi. A nawet jeśli nie nurkujesz, masz szansę zobaczyć je podczas wycieczki rejsowej czy pływania z rurką, stworzenia te bowiem, często wyskakują ponad powierzchnię wody, czasem nawet na wysokość 1,5 metra, by potem narobić huku opadając na je taflę.

Przepiękne plaże Fidżi

Marzysz o błogim relaksie na rajskiej plaży pod palmami, w otoczeniu bajecznych raf koralowych? Wakacje na Fidżi to wymarzone miejsce na odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Nieważne czy będziesz spacerować po miękkim alabastrowym piasku, czy oddawać się kąpielom słonecznym leżąc na nim beztrosko, czy zażywać kąpieli w lazurowych wodach oceanu, każda opcja się sprawdzi i z podróży po Fidżi wrócisz jak nowo narodzony. Wybierz się w podróż na archipelag wysp  Fidżi i zapomnij o całym świecie. Dostałeś się do raju na Ziemi!

Kiedy jechać na Fidżi?

POGODA NA FIDŻI

Fidżi znajduje się w strefie klimatu tropikalnego. Pora sucha, czyli z najmniejszą liczbą opadów przypada na okres od maja do października i jest to najlepszy okres żeby odwiedzić Fidżi. Pora deszczowa trwa od listopada do kwietnia. Deszcze zwykle padają po południu lub w ciągu nocy, po czym przychodzi szybkie rozpogodzenie.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII