Wiedza
-
Historia
Ślady człowieka odnalezione na obszarze dzisiejszych Indii liczą nawet po kilkanaście tysięcy lat. W VI wieku p.n.e. część Indii podbił władca perski Dariusz I wielki, a następnie z dzielnymi ludami indyjskimi mierzył się w IV wieku p.n.e. słynny Aleksander Macedoński. Kilka wieków później wraz z Wielkimi Mogołami do Indii dotarła religia islamska. W 1498 roku kraj odkrył portugalski żeglarz Vasco da Gama. Począwszy od XVI aż do XIX wieku rządy na północy Indii sprawowali Wielcy Mogołowie, którzy zezwalali na handel Indii z krajami europejskimi. Zmierzch imperium Wielkich Mogołów zapoczątkowany w XVIII wieku ułatwił Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej pozyskanie tutaj ogromnych wpływów. W XX wieku nasiliły się jednak tendencje niepodległościowe m.in. pod duchowym przywództwem Mahatma Gandhiego. Ostatecznie zmusiły one Wielką Brytanię do przyznania Indiom i Pakistanowi autonomii w roku 1947. Proces liberalizacji gospodarki indyjskiej zapoczątkowano w latach 80., jednak po dziś dzień w kraju tym ponad połowa obywateli żyje w biedzie.
-
Geografia
Indie znajdują się w Azji Południowej, graniczą z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Birmą, Bangladeszem. Kraj ma dostęp do Morza Arabskiego, Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Najwyższy, indyjski szczyt to himalajski Kanczendzonga mierzący 8586 m n.p.m. Największą rzeką jest Ganges uważany przez hindusów za święty. Ponadto administracyjnie do Indii należą archipelagi składające się z licznych wysepek – Andamany i Nikobary leżące na Oceanie Indyjskim. Na terenie Indii znajduje się kilkanaście parków narodowych, wśród których największe to: Park Narodowy Kaziranga chroniącego nosorożca indyjskiego i Park Narodowy Manas, który obejmuje ochroną tygrysa bengalskiego. Wśród indyjskich lasów dominują lasy monsunowe, a obszary leśne w ogóle stanowią około 20% powierzchni kraju, stopniowo ulegając zmniejszeniu w wyniku działalności człowieka. Fauna Indii jest niezwykle zróżnicowana, a najbardziej charakterystyczne gatunki to m.in. żółw kaczuga indyjska, nachur, paw indyjski, niedźwiedź himalajski czy słoń indyjski.
-
Kultura i religia
Najbardziej charakterystycznym elementem współczesnej kultury indyjskie jest znane na całym świecie Bollywood, czyli indyjski przemysł filmowy pokazujący, jak istotne dla Hindusów są muzyka i taniec, ponieważ znakomita większość filmów produkowanych w Indiach to musicale, najczęściej muzyczne przeróbki znanych produkcji amerykańskich lub brytyjskich. Klasyczna muzyka indyjska to jednak tradycja znacznie starsza niż nowoczesne Bollywood.
Na ulicach indyjskich właściwie każdy element uzmysławia turystom ogromną odmienność i bogactwo kulturowe. Nawet ubiór, zależny od regionu, w jakim się mieszka, to właściwie odrębna sztuka. Najbardziej charakterystycznym strojem jest bez wątpienia sari, czyli charakterystyczny pas noszony przez Hinduski drapowany na ciele w rozmaity sposób, ozdabiany równie wymyślnie i bogato.
Klasyczna muzyka indyjska dzieli się przede wszystkim na dwa główne nurty: północny i południowy. Pierwszy znany pod nazwą muzyki hindustańskiej rozpropagował na świecie słynny kompozytor i muzyk – Ravi Shankar grający na charakterystycznym instrumencie o nazwie sitara. Drugi nurt, muzyka karnatacka, stanowi jeden z najstarszych systemów muzycznych na świecie. Inną, niezwykle silnie rozwiniętą w Indiach formą sztuki jest klasyczny taniec, dzielący się na siedem podstawowych, zupełnie odrębnych stylów. Ekspresja w danym tańcu zależy od regionu, w którym powstał, jednak każdy ze stylów to taniec związany z obrzędami religijnymi, wyjątkowymi strojami i opowiadaną historią.
Wśród religii w Indiach dominuje hinduizm, który jednak daleki jest od pełnej jednolitości. Z hinduizmu na terenie Indii wywodzi się tzw. system kastowy polegający na podziale społeczeństwa na grupy, do których przynależność dziedziczy się. Druga znacząca w Indiach religia to islam.