Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Aruba
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty luksusowych wakacji na Arubie

Boardwalk Boutique Hotel 4*

Od 15200 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Aruba — Palm Beach

7 nocy w hotelu Boardwalk Boutique Hotel 4* z przelotem i transferami

 • Ciesz się wyjątkowym wypoczynkiem w hotelu zlokalizowanym nieopodal jednej z najpiękniejszych piaszczystych plaż na Arubie
 • Rozkoszuj się karaibską atmosferą
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT – 4

 3. Stolica

 4. Oranjestad

 5. Populacja

 6. 115 000

 7. Powierzchnia

 8. 179 km2

 9. Język

 10. niderlandzki, papiamento

 11. Waluta

 12. Florin arubański (1 AWG to 100 centów). Banknoty mają nominały 10, 25, 50, 100, 200 i 500 florinów, a monety 1, 2,5 i 5 florinów oraz 5, 10, 25 i 50 centów.

  1 PLN – 0,48 AWG
  1 USD – 1,80 AWG
  1 EUR – 2,13 AWG

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP mogą przebywać na terenie Aruby w celu turystycznym do 90 dni bez konieczności posiadania wizy, natomiast paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. Przy wjeździe na terytorium Aruby władze imigracyjne mogą zażądać okazania biletu powrotnego.

 3. Szczepienia

 4. Przed udaniem się na wakacje na Arubę zaleca się szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi (około 150 zł), durowi brzusznemu (około 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 250 zł każda dawka szczepionki). Przy wjeździe z państw, w których występuje żółta febra, należy okazać aktualny dowód szczepienia (około 220 zł). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Opłata za obsługę w hotelach i restauracjach – najczęściej w wysokości 10-15% – nierzadko doliczana jest do rachunku, natomiast wszelkie dodatkowe napiwki zależą już od własnego uznania. Napiwki dla taksówkarzy, pokojówek czy przewodników również są uznaniowe, choć najczęściej przyjętą kwotą jest około 2 USD za dzień dla pokojówki czy kierowcy oraz 10% ceny wycieczki dla przewodnika.

 7. Ceny jedzenia

 8. Aruba – jak większość karaibskich wysp – uchodzi za kraj stosunkowo drogi, a spora liczba produktów jest tu importowana z Ameryki Północnej. Najwyższe ceny występują w stolicy wyspy – Oranjestadzie oraz w turystycznych kurortach, najniższe na lokalnych targach i w street foodach.

  Przykładowe ceny:

  Posiłek w niedrogiej restauracji – 27 AWG
  Trzydaniowy posiłek w restauracji średniej klasy – 140 AWG
  Piwo lokalne 0,5 l – 7 AWG
  Piwo importowane 0,3 l – 8,5 AWG
  Wino średniej klasy – 20 AWG
  Cappuccino w kawiarni – 5,5 AWG
  Coca cola 0,3 l – 3 AWG
  Woda 1,5 l – 4,5 AWG
  Banany 1 kg – 4 AWG
  Pomarańcze 1 kg – 7 AWG

 9. Ciekawostki
  • Hasło reklamowe Aruby brzmi „One Happy Island” – szczęśliwa wyspa.
  • Aruba jest jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie miejsc na świecie. Na wyspie zamieszkiwanej przez około 115 tysięcy mieszkańców można spotkać ponad 90 różnych narodowości i grup etnicznych kultywujących swoje tradycje aż do czasów obecnych!
  • Geograficznie Aruba należy do Ameryki Południowej, jednak częściej zaliczana jest do krajów Ameryki Środkowej lub Północnej.
  • Aruba to najbardziej słoneczny i najmniej deszczowy region Karaibów.
  • Podczas pobytu na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy, w słoneczne dni bez problemu na horyzoncie zobaczyć będziecie mogli Wenezuelę – kraje te dzieli niecałe 30 kilometrów.
  • Aruba uważana jest za najlepsze miejsce do nurkowania i eksplorowania zatopionych wraków na całych Karaibach.
  • Skolonizowana przez Holendrów Aruba pozostawała także pod wpływem Indonezji, dzięki czemu nawet obecnie możecie zjeść tu przepyszne bami czy nasi goreng!
  • Najpopularniejszym sportem na Arubie jest baseball.
  • Aruba uważana jest za jednego z pionierów oczyszczania wody, więc bez problemu możecie ją pić tutaj z kranu.
  • Wygrane w tutejszych kasynach nie są opodatkowane!
  • Ponad 1/5 powierzchni wyspy pokrywa teren Parku Narodowego Arikok.
  • Najważniejszym towarem eksportowym wyspy jest aloes.
  • Powierzchnia wyspy porównywalna jest do terenu Dąbrowy Górniczej czy Świnoujścia.
  • Na Arubie mieszka najbardziej zagrożony gatunek grzechotnika na świecie. Szacuje się, że tutejszej odmiany tych węży pozostało na wolności jedynie 230 osobników.
  • Najpopularniejszym drinkiem na wyspie jest ariba, składająca się z wódki, rumu, soku bananowego, pomarańczowego, żurawinowego i ananasowego.
  • Odwiedzając wyspę przez 10 lat z rzędu, w ramach nagrody możecie otrzymać wpis w lokalnej gazecie. Jeśli dodacie do tego rokroczne wizyty przez kolejną dekadę, czeka Was tytuł Ambasadora Dobrej Woli Aruby.
  • Większość tutejszych sieci supermarketów należy do Chińczyków. Jednym z niewielu wyjątków są markety Superfoods.
  • Oranjestad – stolica Aruby – w języku holenderskim oznacza pomarańczowe miasto. Pomiędzy uliczkami miasta w godzinach 10:00–17:00 kursuje darmowy, dwupoziomowy tramwaj, zatrzymujący się przy najważniejszych atrakcjach.
  • Jednym z tutejszych przysmaków jest mięso iguany.
  • Nazwa wyspy najprawdopodobniej pochodzi od hiszpańskiego wyrażenia „oro huba”, określającego miejsce, gdzie było złoto, lub od dwóch karaibskich słów „ora” i „oubua”, oznaczających muszlę i wyspę.
  • Do wypożyczenia samochodu na wyspie nierzadko wymagane jest dwuletnie doświadczenie w prowadzeniu auta.
  • Z Aruby pochodzi Bobby Farrell – wokalista zespołu Boney M.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Tradycyjna kuchnia Aruby daje świetny wgląd w jej historyczną przeszłość, łącząc wpływy Holandii, Ameryki Południowej i reszty Karaibów oraz innej z niderlandzkich kolonii – Indonezji, przez co niekiedy uważa się, że to właśnie na Arubie można zjeść najlepsze indonezyjskie potrawy poza samą Indonezją! Ze względu na swoje położenie geograficzne wyspa ma także codzienny dostęp do świeżych połowów ryb i owoców morza, które stanowią nieodzowny składnik wielu dań. Najpopularniejsze potrawy na Arubie przyrządzane są z ryb okoniowatych, w tym między innymi lucjana czerwonego, krewetek, skrzydlic, choć powszechne są także tutejsze wersje azjatyckiej mahi mahi. W arubańskim menu z pewnością często spotkacie także zupy i gulasze – w wersjach zarówno rybnych i mięsnych, jak i wegetariańskich. Gulasz przygotowany z koziny nazywa się cabrito stoba, natomiast z ryb – keri keri. Podczas wakacji na Arubie spróbujcie także keshi yena – okrągłej kulki serowej nadziewanej mięsem, najczęściej drobiowym, oraz funchi, tutejszej odmiany polenty podawanej najczęściej z serem gouda. Odwiedzając tutejsze street foody nie możecie też pominąć pastechi – smażonego ciasta nadziewanego serem gouda, choć w ostatnich latach popularne są opcje także z szynką, kurczakiem lub grzybami. A co na deser? Popularną słodkością na Arubie są pan bollo – pudding chlebowy podawany z lodami lub rumem, a także bolo di banana – lokalna wersja budyniu.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Najwcześniejszymi mieszkańcami Aruby były indiańskie plemiona Arawak, które zostawiły po sobie na wyspie czerwone rysunki naskalne oraz prymitywne narzędzia gliniane i kamienne. W 1499 roku tereny wyspy zostały zajęte przez Hiszpanię, a region Aruby stał się centrum piractwa i przemytu. W 1636 roku została ona przejęta przez Holenderską Kompanię Zachodnioindyjską i włączona w skład Antyli Holenderskich. Podczas trwania wojen napoleońskich przez krótki czas panowali tu Brytyjczycy, jednak w 1816 roku nastąpił powrót do rządów holenderskich. W 1984 roku wyspa uzyskała status autonomii, jednak 8 lat później decyzja o przejściu do pełnej niepodległości została odroczona na czas nieokreślony i do dziś dnia wyspa stanowi autonomiczne terytorium zamorskie Holandii.

 3. Geografia

 4. Aruba wraz z Bonaire i Curacao należy do grupy wysp ABC położonych na południowym zachodzie archipelagu Antyli, około 30 kilometrów od wybrzeża Wenezueli i południowoamerykańskiego stanu Falcon. Teren Aruby w większości jest płaski, z kilkoma niewielkimi wzgórzami. Najwyższym punktem wyspy jest Góra Jamanota o wysokości 188 metrów n.p.m.

  Na terenie Aruby panuje klimat gorący pustynny, nieznacznie różniący się pomiędzy sezonami, ze średnią roczną temperaturą oscylującą w okolicy 28°C. Rekordy temperatury zdarzać się mogą w okresie sierpnia i września, kiedy słupki rtęci wskazywać mogą nawet 40°C. Pora deszczowa występuje tu pomiędzy październikiem a grudniem, jednak wykazuje dużą zmienność.

 5. Kultura i religia

 6. Aruba ze względu na swoje położenie geograficzne jest obecnie mieszanką kulturową niemal 100 narodowości i grup etnicznych – w tym rdzennej ludności Ameryki Południowej, potomków niewolników afrykańskich oraz hiszpańskich i holenderskich kolonizatorów. Niemal połowa mieszkańców wyspy to chrześcijanie, około 30% ateiści, a pozostałe 20% skupionych jest w rozmaitych grupach wyznaniowych.

  Ściśle związaną z kulturą Aruby jest muzyka, która odgrywa ważną rolę podczas tutejszych świąt, karnawałów, a także nieformalnych uroczystości. Jednym z najważniejszych świąt na wyspie jest Dzień Św. Jana, który jest połączeniem przedchrześcijańskich dożynek Arawaków oraz uroczystości poświęconych hiszpańskim misjonarzom.

Zwiń
Wakacje

Wycieczka

Zwiń

Aruba – inspiracje podróży

Kiedy jechać na Arubę?

POGODA NA ARUBIE

Klimat Aruby charakteryzuje się niewielkimi różnicami temperatur przez cały rok, a niemal płaskie ukształtowanie i niewielki teren wyspy sprawiają, że odczuwalne są one w każdym regionie niemal jednakowo. Od października do grudnia występuje tu pora deszczowa, jednak przez wpływ południowej oscylacji bywa ona zmienna. Aruba leży poza pasem huraganów, a zagrożenie tropikalnymi burzami jest tu stosunkowo niewielkie. Wyspa jest podatna na działanie pasatów, co może stanowić dodatkową atrakcję dla fanów windsurfingu.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII