Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Kambodża
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Kambodży

Mistyczne świątynie Angkoru i plażowanie na Morzu Andamańskim

Od 13 400 zł / os. 14 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Tajlandia, Kambodża — Bangkok, Siem Reap, Koh Yao Yai

Początek wycieczki do nieprawdopodobne miasto Bangkok, z późniejszym odkrywaniem mistycznych świątyń Angkoru w Kambodży. Jako wisienka na torcie rajska wyspa Koh Yao Yai na wybrzeżu andamańskim w Tajlandii.

 • Przejażdżka tuk tukiem po Chinatown w Bangoku
 • Wschody słońca nad mistycznymi świątyniami Angkoru
...

Bangkok, świątynie Angkoru i relaks na Koh Rong

Od 14 500 zł / os. 16 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Tajlandia, Kambodża — Bangkok, Siem Reap, Battambang, Phnom Penh, Koh Rong

Na początek Bangkok i jego nieprawdopodobny rozmach. Potem przeskok do majestatycznego Angkoru i idyllicznych wiosek na jeziorze Tonle Sap, rejs łodzią do Battambang i odkrywanie uroczych świątyń oraz wizyta w Phnom Penh, „perle Azji”. A na koniec podróży po Tajlandii i Kambodży – relaks na nieodkrytych, dziewiczych plażach Koh Rong!

 • Odkryj niezwykły, kosmopolityczny Bangkok
 • Zobacz zachód słońca nad świątyniami Angkoru
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT + 7

 3. Stolica

 4. Phnom Penh

 5. Populacja

 6. 15,14 mln

 7. Powierzchnia

 8. 181 035 km2

 9. Język

 10. Językiem urzędowym Kambodży jest khmerski, należący do grupy językowej mon-khmer i rodziny języków austroazjatyckich. Język ten posługuje się pismem alfabetyczno-sylabicznym. Językiem khmerskim włada w obrębie Kambodży około 12 milionów osób. Inne języki, jakie często spotyka się na terenie tego kraju to angielski, francuski oraz chiński.

 11. Waluta

 12. Oficjalna waluta w Kambodży to riel kambodżański o kodzie międzynarodowym KHR. 1 riel dzięki się na 10 kaków, co daje z kolei 100 senów.

  1 USD = 4010,07 KHR
  1 EUR = 4397,84 KHR
  1 PLN = 1057,25 KHR

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP muszą posiadać wizę turystyczną w trakcie pobytu w Kambodży. Wizę można uzyskać odpowiednio wcześniej w ambasadzie Kambodży np. w Berlinie, przez Internet pod adresem: https://www.evisa.gov.kh/ lub bezpośrednio na przejściu granicznym. Aby otrzymać wizę należy posiadać paszport ważny jeszcze przez pół roku od planowanej daty wjazdu do Kambodży, a także przygotować dwa zdjęcia paszportowe i wypełnić odpowiedni wniosek. Koszt wizy uzyskanej na lotnisku wynosi 30 USD. Wyrobienie wizy przez Internet jest 7 USD droższe, kosztuje bowiem 37 USD.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed udaniem się w podróż do Kambodży zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 90 zł), durowi brzusznemu (ok. 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. W Kambodży zostawianie napiwków nie jest w żadnym razie wymagane, a system napiwków nie upowszechnił się tutaj do tego stopnia, co w bardziej popularnych destynacjach turystycznych. Nie istnieje z góry ustalona wysokość stawek, jest to raczej kwestia indywidualna. Mimo to, zostawienie dolara lub dwóch napiwku zawsze będzie mile widziane, zwłaszcza z dodatkowym komentarzem i uśmiechem nagradzającym świetną obsługę. Brak napiwków automatycznie doliczanych do rozmaitych usług nie oznacza, że turyści są zwolnieni z dodatkowego nagradzania obsługi, a nawet sami chętnie to robią. Przyjęło się zostawianie napiwków lokalnym przewodnikom słabo opłacanym przez agencje turystyczne, kierowcom, kelnerom, pokojówkom czy bagażowym.

 7. Ceny jedzenia

 8. Jak wszędzie w miejscach turystycznych jedzenie jest o wiele droższe, dlatego najlepiej stołować się tam, gdzie jada sporo lokalnych mieszkańców. Jedzenie uliczne pod względem warunków sanitarnych nie stoi tutaj na tak wysokim poziomie jak w Tajlandii, jednak warte jest spróbowania, a przy okazji odpowiednio tańsze. Na lokalnych targach żywności i ryneczkach pożywną i typowo laotańską potrawę można zjeść już za niespełna 2 USD. Najdrożej jest w największych miejscowościach i w pobliżu atrakcji turystycznych, a ponadto w eleganckich restauracjach czy w miejscach, gdzie serwują dania kuchni europejskich. Przykładowe ceny jedzenia: bagietka w formie kanapki z dodatkami 0,50 USD, butelka lokalnego piwa 1,50 USD, duża butelka wody mineralnej 0,50 USD, potrawka z kurczaka w restauracji około 4 USD, makaron z warzywami w knajpce 2 USD, koktajl na bazie kokosa 1,50 USD, kawa ze skondensowanym mleczkiem około 1 USD, piwo Angkor w lokalu 1 USD.

 9. Ciekawostki
  • Najpopularniejszy środek transportu do motorower/skuter, których w samej stolicy jeździ ponad milion, co jest liczbą imponującą, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że Phnom Penh ma nieco ponad półtorej miliona mieszkańców!
  • Na targach żywności czy rynkach napoje np. soki serwuje się tutaj w plastikowych woreczkach z małą słomką
  • Flaga Kambodży jest jedną z dwóch flag narodowych na świecie przedstawiających budowlę. W przypadku flagi kambodżańskiej jest to słynna świątynia Angkor
  • W Kambodży nie ma zwyczaju obchodzenia urodzin. Co więcej, osoby starsze często nie znają nawet swojej daty urodzenia
  • Kambodża jest jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie. Prawdopodobnie jeszcze wiele lat potrwa oczyszczanie tego kraju z min – tak, aby był on w pełni bezpieczny na mniej turystycznych terenach
  • Jezioro kambodżańskie Tonle Sap jest największym jeziorem w całej Azji Południowo-Wschodniej
  • W Kambodży rozwijała się dyscyplina sportowa, a właściwie sztuka walki o nazwie Bokator związana z kulturą khmerską
  • Kambodżańska ludność jest niezwykle młoda – ponad połowa mieszkańców tego kraju to kilkunastolatkowie!
  • W niewielu kambodżańskich domach można znaleźć lodówkę, a energia elektryczna nie należy tutaj do najtańszych, dlatego ludzie starają się gromadzić i spożywać żywność na bieżąco, bez konieczności jej przechowywania.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Nieodparty wpływ na kuchnie Kambodży miały sąsiadujące z nią kraje, czyli przede wszystkim Tajlandia i Wietnam, a dodatkowo w tutejszych tradycjach kulinarnych wiele pochodzi od francuskiego kolonizatora.

  Podstawowym produktem w jadłospisie mieszkańców Kambodży jest ryż, który występuje w rozmaitych odmianach np. jaśminowej, dzikiej, brązowej czy kleistej. Ta ostatnia odmiana najczęściej spożywana jest w formie deseru, zazwyczaj z owocami i mleczkiem kokosowym. Ryż jada się tutaj właściwie do każdego posiłku, nawet na śniadanie! Na obiad serwuje się go ze świeżą grillowaną rybą lub z zupą. Wiele ze spożywanych w Kambodży ryb pochodzi z jeziora Tonle Sap lub z potężnego Mekongu. Z mięs dość popularne są kurczak i wieprzowina. Dania przyprawia się sezonowymi ziołami i podaje z sałatką z lokalnych warzyw.

  Na stołach królują ponadto owoce tropikalne, przede wszystkim duriany, mangostany i pigwice. Oprócz tego mieszkańcy Kambodży chętnie sięgają po kokosy, papaje, ananasy, arbuzy czy banany. Niezwykle charakterystycznym dodatkiem kulinariów kambodżańskich jest prahok, czyli sfermentowana pasta rybna o niecodziennym smaku i aromacie. Do najpopularniejszych potraw kambodżańskich należą m.in. amok (rodzaj curry na mleku kokosowym przyrządzonego, opcjonalnie, z kurczaka, ryby lub krewetek z dodatkiem warzyw) czy Somlah Machou, czyli słodko-kwaśna zupa z kurczakiem lub rybą.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Czasy świetności Imperium Khmerów wiążą się z powstawaniem i rozbudowywaniem jego stolicy, czyli Angkoru. Według archeologów pierwsze budowle powstały już na początku IX wieku i od tego czasu miasto systematycznie się rozrastało. Najbardziej znana świątynia – Angkor Wat – datowana jest na początek XII w. Imperium hhmerskie było między XI a XV wiekiem najpotężniejszym państwem Azji Południowo-Wschodniej, rozciągającym swe wpływy od Morza Południowochińskiego aż do Zatoki Syjamskiej. W roku 1431 Angkor został zdobyty przez Tajów, którzy przenieśli stolicę Państwa do Phnom Penh, a Angkor na ponad 400 lat pochłonęła dżungla.

  Po panowaniu tajskim i sporach terytorialnych z Wietnamem, w drugiej połowie XIX wieku nadszedł czas kolonizacji francuskiej – Kambodża została włączona do francuskich Indochin. Wywołało to oczywiście wiele buntów w społeczeństwie, które zaczęło ponownie odbudowywać niepodległy kraj dopiero po II wojnie światowej, kiedy to Kambodża odzyskała niepodległość. Kraj został przyjęty do ONZ, a Francja musiała uznać niezależność kolonii. Dwadzieścia lat szybkiego rozwoju zostało jednak przerwane przez rewolucję Czerwonych Khmerów w latach 70. i objęcie władzy przez Pol Pota, który w brutalny sposób dążył do zniszczenia dorobku kulturowego i intelektualnego kraju. Okres rządów ugrupowania Czerwonych Khmerów jest postrzegany przez wielu historyków jako największe ludobójstwo w dziejach świata.

  Kolejne lata także nie przyniosły spokoju. „Wyzwolona” przez Wietnamczyków Kambodża stała się polem kolejnych walk narodowych, które trwały do połowy lat 90. Okres wojny domowej odczuwalny jest do dzisiaj, a Kambodża wciąż pozostaje jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie. Na szczęście wszystkie miejsca i trakty turystyczne są dawno wyczyszczone z niewybuchów i min przez międzynarodowe organizację takie jak Halo trust, czy CMAC.

 3. Geografia

 4. Kambodża zlokalizowana w Azji Południowo-Wschodniej graniczy tylko z trzema krajami – Tajlandią, Laosem i Wietnamem oraz posiada linię brzegową o długości ponad 400 km. Większość terenów Kambodży zajmuje Nizina Kambodżańska, w obrębie której płynie rzeka Mekong i znajduje się jezioro Tonle Sap. Nizinę otaczają pasma górskie m.in. Góry Kardamonowe i Dangrek. Najwyższy szczyt Kambodży – Phnum Aôral ma wysokość 1813 m n.p.m.

  Na terenie kraju panuje klimat zwrotnikowy monsunowy o dwóch wyraźnych porach – deszczowej i suchej. W XX wieku prowadzono tutaj intensywną wycinkę drzew, przez co lasy stanowią obecnie mniej niż połowę terytoriów Kambodży. Pozostałe tereny pokrywają pola ryżowe czy sawanny. W kambodżańskich lasach rosną takie drzewa jak cynamonowce kamforowe, sandałowce i teczyny. Wśród fauny warto wymienić żyjące w Kambodży duże ssaki m.in. bantengi, antylopy garna i tapiry malajskie. Z gadów powszechnie występują tutaj różne gatunki pytonów.

 5. Kultura i religia

 6. Królestwo Kambodży jest dosyć jednorodne pod względem etnicznym i religijnym. Aż 89% z ponad 13 milionów mieszkańców Kambodży stanowią Khmerowie, czyli rdzenni mieszkańcy tych terenów. Resztę ludności Kambodży stanowią takie mniejszości jak Wietnamczycy (5%), Chińczycy (3%) oraz Czamowie (2%).

  Dominującą religią – czy raczej systemem filozoficzno-etycznym – jest buddyzm theravada, który wyznaje 85% ludności Kambodży. Ma on od wieków znaczący wpływ na życie mieszkańców, kreując ich postrzeganie świata, innych ludzi oraz roli jednostki w społeczeństwie. Dość powiedzieć, że większość khmerskich chłopców około 16 roku życia wstępuje na jakiś czas do klasztoru, by zakosztować życia mnicha i uporządkować swój system wartości.

  Do 1970 roku, czyli do komunistycznego przewrotu wywołanego przez Czerwonych Khmerów, buddyzm theravada był religią państwową Kambodży. Klasztory były często również ośrodkami edukacyjnymi, a duża część mnichów stanowiła intelektualną elitę, czego przykładem był prowadzony przez nich w Phnom Penh Instytut Buddyjski. Od 1975 roku komuniści tępili wszelkie przejawy religijności zabijając mnichów, burząc świątynie lub przekształcając je w budynki gospodarcze. W ostatnich latach obserwuje się ponowny wzrost liczby wyznawców buddyzmu. Innymi religiami wyznawanymi w Kambodży są wierzenia lokalne (ok. 9% ludności), islam (2%) i chrześcijaństwo (1%).

  Wypoczywając w Kambodży należy pamiętać o kilku nienaruszalnych zasadach, których przestrzeganie pozwoli nie urazić żadnego mieszkańca tego kraju. W kontaktach z innymi należy pamiętać, aby nie zwracać stóp w kierunku danej osoby i pod żadnym pozorem nie dotykać jej głowy, co tyczy się również absolutnego zakazu głaskania po głowie małych dzieci. Kobiety nie powinny dotykać mnichów i czegokolwiek im podawać. Dodatkowo warto pamiętać o tym, żeby ograniczać do minimum publiczne okazywanie uczuć.

Zwiń
Wakacje do Kambodży

Wycieczka do Kambodży

 1. Mistyczne świątynie Angkor
 2. Angkor to serce i dusza starożytnego Imperium Khmerskiego, które osiągnęło swoje apogeum w okresie od IX do XV wieku. W ciągu tych wieków wzniesiono imponujące świątynie i budowle, które dzisiaj fascynują odwiedzających swym rozmachem i rzeźbiarskim kunsztem. Centralnym punktem kompleksu jest niewątpliwie Angkor Wat, świątynia, której pięć imponujących kondygnacji wznosi się ku niebu. Budowla ta jest oszałamiającym przykładem architektonicznego geniuszu, z jej perfekcyjnie wyważonymi proporcjami, mistycznymi dekoracjami i długimi korytarzami. Najdłuższa płaskorzeźba, jeden z najokazalszych skarbów Angkor Wat, to tzw. kamienny „arras” o długości ponad 900 metrów, przedstawiający około 20 tys. postaci! Warto przyjechać tu na wschód słońca, gdyż wtedy świątynia Angkor Wat wygląda wyjątkowo pięknie. Samą świątynię najlepiej zwiedza się rano bądź pod wieczór, kiedy nie ma zbyt wielu turystów.

  Jednakże Angkor to o wiele więcej niż tylko Angkor Wat. Rozciągający się na obszarze około 400 km² kompleks kryje w sobie wiele innych imponujących budowli, z których każda ma swoją unikalną historię i znaczenie. To chociażby Ta Prohm, którą zdobią intrygujące korzenie drzew wplątane w mury, tworząc malowniczy i tajemniczy krajobraz, czy też Bayon, z charakterystycznymi kamiennymi twarzami, będąc przykładem wyrafinowanej sztuki rzeźbiarskiej tamtego okresu.

  Jednym z najbardziej fascynujących aspektów Angkor jest fakt, że przez wiele stuleci leżał on zapomniany i pochłonięty przez dżunglę. To centrum kulturowe i polityczne imperium khmerskiego istniało od IX do XV wieku naszej ery i było największą metropolią ówczesnego świata. Kompleks zajmował pierwotnie powierzchnię ok. 1 tys. km² i liczył ok. milion mieszkańców. Schyłek tej potęgi nastąpił w XV wieku, po śmierci ostatniego wielkiego władcy Dżajawarmana, i po najeździe Tajów, gdy stolicę przeniesiono do Phnom Penh. To dopiero w XIX wieku europejscy odkrywcy przywrócili mu uwagę świata. To wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miejsce jest obowiązkowym punktem programu podczas wycieczki do Kambodży.

 3. Pływające wioski na Tonle Sap
 4. Tonle Sap, największe jezioro w Kambodży, to nie tylko zbiornik wodny o imponujących rozmiarach, ale także miejsce, w którym kształtuje się unikalna kultura pływających wiosek. Te osiedla, unoszące się na tafli jeziora, stanowią przykład zdumiewającego współżycia człowieka z wodnym środowiskiem. Główną cechą tych pływających osiedli jest ich mobilność. W zależności od pory roku i poziomu wody Tonle Sap, wioski mogą przemieszczać się na inne obszary jeziora, co umożliwia mieszkańcom dostosowanie się do zmieniających się warunków. Ta elastyczność jest kluczowa w kontekście wahającego się stanu wody w Tonle Sap, który podlega cyklicznym zmianom sezonowym i opadom deszczu – podczas pory deszczowej jezioro zwiększa swą powierzchnię pięciokrotnie, a poziom wody podnosi się o kilka metrów. Dlatego mieszkańcy żyją w domach opierających się na beczkach, na fragmentach łodzi lub na palach sięgających 10 metrów.

  Życie w pływających wioskach jest zintegrowane z rybołówstwem i rolnictwem. Mieszkańcy polegają na jeziorze jako źródle pożywienia i dochodu, łowiąc ryby i uprawiając ryż na podmokłych terenach. Te tradycyjne praktyki stanowią podstawę ich egzystencji i kultury. Pływające szkoły, kościoły i sklepy są codziennymi elementami życia w tych społecznościach, a ich istnienie ukazuje niezwykłą zdolność ludzi do dostosowania się do trudnych warunków.

  Jeśli podczas podróży do Kambodży zdecydujecie się na wizytę w pływających wioskach, bez problemu wykupicie taką wycieczkę w jednym z wielu lokalnych agencji turystycznych. Zdecydowanie polecamy odleglejsze i większe wioski Kampong Klaeng lub Kampong Pluk, ciekawsze od turystycznego Chong Kneas.

 5. Dziewicze wyspy Koh Rong i Koh Rong Sanloem
 6. Jeśli w czasie wakacji w Kambodży szukacie prawdziwie rajskich i nieskażonych miejsc, to nie mogliście lepiej trafić! Na Koh Rong, drugiej co do wielkości wyspy Kambodży, znajdują się zaledwie cztery wioski, a drogi to nic innego, jak wąskie, uklepane ścieżki. Znajdziecie tu nieco hoteli i dostosowaną do potrzeb turystów infrastrukturę, jednak miejsce to wciąż zachowuje dziewiczą atmosferę, kusząc podróżnych swoją naturalną urodą, spokojem i nietkniętym pięknem. Ze swoimi białymi piaskami, turkusowymi wodami i bujną roślinnością, wyspa stanowi prawdziwy azyl dla podróżnych pragnących oderwać się od miejskiego hałasu i pośpiechu. Interior wyspy pokrywają lasy, w których poszukać można pełnych uroku sezonowych wodospadów, natomiast wybrzeże to doskonałe miejsce dla amatorów nurkowania – wokół wyspy znajduje się wiele spotów nurkowych. A jeśli Koh Rong wyda się Wam zbyt komercyjna, możecie wybrać się na island hopping i zatrzymać się na całkowicie bezludnych wysepkach, doskonałych do snorkelingu i opalania się. A nocą możecie wybrać się na plażę i ucieszyć oczy widokiem świecącego planktonu, kiedy woda rozświetla się tysiącami bioluminescencyjnych punkcików.

  Mniejsza, bo długa na zaledwie 10 km i słabiej rozwinięta jest wyspa Koh Rong Sanloem. Także i tu możecie wybrać się na trekking po dżungli, nurkować, snorkelować, wybrać się na island hopping lub rejs wędkarski. Tutejsze plaże słyną z zachodów słońca, a rajska wyspa stanowi prawdziwą ucieczkę od rzeczywistości.

 7. Hotele w Kambodży
 8. Hotele w Kambodży stanowią harmoniczne połączenie luksusu, autentyczności i niezwykłego piękna tego kraju. W dużych miastach, takich jak Phnom Penh i Siem Reap, można znaleźć hotele klasy międzynarodowej, które oferują najwyższy standard usług i komfortu. Te hotele często posiadają bogate zaplecze, takie jak baseny, spa, restauracje o różnorodnej kuchni oraz profesjonalne udogodnienia biznesowe. To m.in. elegancki pięciogwiazdkowy Raffles Hotel Le Royal w Phnom Penh oraz również pięciogwiazdkowe Heritage Suites i Zannier Phum Baitang w Siem Reap.

  Jeśli celem Waszej podróży po Kambodży są plaże i spokojne wybrzeża, to kraj ten również ma wiele do zaoferowania. Wyspy Koh Rong i Koh Rong Sanloem są domem dla licznych ośrodków wypoczynkowych i kurortów, które oferują niezwykłe doświadczenia na plaży. Od bungalowów na plaży po luksusowe willi, te hotele pozwalają podróżnym zanurzyć się w sielankowym otoczeniu i cieszyć się urokami Morza Południowochińskiego. Do wyboru macie nowoczesny, obszerny The One Resort lub klimatyczne bungalowy wprost na plaży – Secret Paradise Resort.

  Ceniący bliskość z przyrodą i autentyczną kulturą podróżni również znajdą w Kambodży hotele spełniające ich oczekiwania. Wioseczki na wodach Tonle Sap oferują niezapomniane doświadczenia, pozwalając poznać życie lokalnych rybaków i zobaczyć, jak ludzie dostosowali się do wodnego otoczenia. Ponadto, rosnąca popularność ekoturystyki w Kambodży oznacza, że można znaleźć hotele ekologiczne, które respektują środowisko i promują zrównoważony rozwój.

  Warto również zwrócić uwagę na hotele o wyjątkowym charakterze historycznym. Kambodża ma wiele rezydencji i budynków, które są związane z długą historią kraju. Jednym z takich hoteli, mieszczącym się w budynku dawnej ambasady, jest kolonialny White Mansion.

 9. Kambodża – miejsca warte zobaczenia
 10. Kambodża to kraj o bogatej historii, kulturze i dziedzictwie. To miejsce, w którym łączą się wspaniałe zabytki, malownicza przyroda i niezwykłe tradycje, tworząc fascynującą mozaikę atrakcji, którą poznacie podczas wycieczki do Kambodży. Jednym z najsłynniejszych i najważniejszych miejsc jest kompleks świątyń Angkor. W sercu tego kompleksu stoi monumentalna świątynia Angkor Wat, będąca symbolem narodowym Kambodży. Angkor Wat zachwyca swoją architekturą, rzeźbami i mistycznym wydźwiękiem. Oprócz niego, inne świątynie takie jak Bayon z charakterystycznymi kamieniami twarzami czy Ta Prohm z korzeniami drzew wplecionymi w mury, stanowią niewiarygodnie piękne przykłady architektury i ducha ludzkiego twórczego geniuszu. Na południu Kambodży znajdują się niezwykłe wybrzeża, a szczególnie nie można przejść obok dziewiczych wysp Koh Rong i Koh Rong Sanloem. Te rajskie wyspy zachwycają białymi plażami, błękitnymi wodami i tropikalnym klimatem. To idealne miejsce dla miłośników relaksu, nurkowania i obserwacji podwodnej fauny. Świadectwem ciężkich czasów kraju jest Tuol Sleng Genocide Museum w Phnom Penh, dawne więzienie, które stało się symbolem okrucieństwa reżimu Czerwonych Khmerów. Innym miejscem o ogromnym znaczeniu historycznym jest kompleks świątynny Banteay Chhmar, który mimo że mniej znany niż Angkor, wciąż zachwyca swoją architekturą i bogactwem detali rzeźbiarskich. Warto odwiedzić też Battambang, w którym przeplata się typowo miejska atmosfera, z wyluzowanym i spokojnym klimatem małych kawiarenek i bulwarów ciągnących się wzdłuż rzeki, odkryć piękną kolonialną i chińską architekturę Siem Reap i sprawdzić, czy w Kampot rzeczywiście... pieprz rośnie!

Zwiń

Kambodża – inspiracje podróżnicze

Góry Kardamonowe w Kambodży

Oderwij się od codzienności i naprawdę ucieknij od cywilizacji w jednej z największych azjatyckich dżungli w Górach Kardamonowych, a wszystko podczas jednych wakacji w Kambodży. Od tej dżungli większy jest w całej Azji Południowo-Wschodniej jedynie malezyjski las tropikalny na Borneo. Zamieszkasz tutaj w samym sercu dżungli w przyjaznym środowisku ecolodge’u, z którego tarasu podziwiać będziesz piękną rzekę Tatai i tworzący się na niej wodospad. Ponadto odkryjesz zakątki tzw. Koh Kong Conservation Corridor, czyli znajdujących się pod ochroną terenów, gdzie możesz spotkać takie stworzenia jak gibbony, krokodyle, a nawet słonie. Zagłębisz się w lasy namorzynowe, docenisz niebywałe bogactwo tutejszej fauny i flory, a na koniec wypoczniesz na dziewiczych plażach wyspy Koh Kong, której nie objęły jeszcze wpływy masowej turystyki. Coś w sam raz dla wielbicieli przyrody i kameralnych plaż, nieodzowny punkt podróży do Kambodży.

Phnom Penh

Pomyśl i zadumaj się nad tragicznymi losami mieszkańców kraju, odwiedzając miejsca czarnych kart historii Kambodży, które zapisane zostały w latach reżimu Czerwonych Khmerów. Phnom Penh jako stolica kraju jest ku temu najlepszym miejscem. To smutny punkt programu, ale wart uwzględnienia podczas wycieczki objazdowej po Kambodży. W Muzeum Ludobójstwa Tuol Seng, w którym niegdyś mieściło się więzienie bezpieczeństwa S21, dowiesz się więcej o okrutnych zbrodniach, jakie miały miejsce na terenie Kambodży. Jeszcze więcej doświadczysz na Polach Śmierci, gdzie niegdyś masowo mordowano i grzebano mieszkańców kraju, który w latach 70. XX wieku pogrążony był w krwawej dyktaturze.

Kolonialny czar Battambang

Przejedź się bambusowym pociągiem podczas pobytu w miasteczku o kolonialnym dziedzictwie Francji – Battambang, pamiętając, że to nie jedyna atrakcja tego miejsca! Oprócz przejażdżki niekonwencjonalnym środkiem transportu możesz tutaj zwiedzać do woli, ponieważ czasy francuskiego kolonializmu odcisnęły swoje piętno na tych terenach i pozostawiły na nich wyraźne dziedzictwo. Mimo to liczne rezydencje czy posiadłości w stylu kolonialnym pełne europejskiego szyku, to nie jedyna architektura miasteczka warta zobaczenia. Zwiedzaj Battambang szlakiem wielu, bogato zdobionych świątyń buddyjskich i hinduistycznych, w których podziwiać można wspaniałe malowidła naścienne, płaskorzeźby, zewnętrzne zdobienia często mieniące się złotem. Zachęcamy też do odwiedzenia lokalnego rynku, na którym kupisz wszystko, czego dusza zapragnie, najlepiej słodkie, soczyste owoce tropikalne, a przy okazji zaobserwujesz zwyczaje sprzedawców i mieszkańców. Niby miejscowość niewielka, a jednak warto odwiedzić ją, decydując się na wycieczkę objazdową po Kambodży.

Raj nieodkryty – Koh Rong

Znużyły Cię zatłoczone, niezwykle popularne plaże w bardziej plażowych destynacjach? W takim razie nieodkryte piękno i dziewiczość kambodżańskich wysp czekają właśnie na Ciebie podczas Twoich wczasów w Kambodży! Zagubione na turkusowych wodach Zatoki Tajlandzkiej są gwarancją relaksu w przepięknych okolicznościach przyrody, w ciszy i spokoju, z dala od miejskiego zgiełku i turystycznych centrów pełnych hałasu. My proponujemy odpoczynek na drugiej co do wielkości wyspie Kambodży – Koh Rong. Aż 2/3 całej linii brzegowej, jaką dysponuje ta wyspa stanowią plaże, w dodatku niebiańskie, więc jest to naturalny wybór dla wszystkich miłośników wyjątkowego plażowania na wakacjach. Nie znajdziesz tutaj ani kawałka asfaltowej drogi, a gdy znudzi Ci się beztroskie lenistwo możesz udać się w rejs na sąsiednie wysepki, dzięki świetnie zorganizowanemu transportowi wodnemu. Na samej wyspie do atrakcji należą chociażby nurkowanie, trekkingi po bujnej dżungli czy wędkowanie.

Pływające wioski na Tonle Sap

Wioski zbudowane na palach wetkniętych bezpośrednio w dno jeziora? Takie nietypowe osady, które razem tworzą fantastyczny krajobraz zobaczysz, płynąc w trakcie wycieczki objazdowej po Kambodży największym jeziorem w Azji Południowo-Wschodniej – Tonle Sap łączącym się z równie imponującą rzeką Mekong. Z podłużnych łodzi będziesz wypatrywać zwykłych domostw, ale też szkół, które ulokowano na wodzie. Ponadto zauważysz tutaj liczne przejawy sprytu mieszkańców jeziora – z powodu bardzo nieregularnego stanu wody w Tonle Sap muszą oni budować liczne kładki czy mostki, które posiadają bardzo proste mechanizmy umożliwiające np. podwyższenie kładki, gdy poziom wody w jeziorze gwałtownie się podniesie. Tutejszym mieszkańcom nie brak zajęć, dzięki temu, że Tonle Sap obfituje w ryby słodkowodne. Chcesz wybrać się na połów z lokalnym rybakiem? A może zwiedzić nawodne świątynie? Pływające wioski rybackie i domostwa na palach stoją przed Tobą otworem – wystarczy tylko zdecydować się na wczasy w Kambodży!

Świętynie Angkoru

Poznaj potęgę Angkoru i zobacz, koniecznie o świcie, najsłynniejszą świątynię świata – Angkor Wat. W czym tkwi wyjątkowość jednego z najbardziej imponujących kompleksów archeologicznych, jakie zachowały się do naszych czasów? To niepowtarzalne dzieło ludzkich rąk, a dokładniej imperium państwa Khmerów, którego członkowie stworzyli tutaj niegdyś ogromne, zwłaszcza jak na realia początków nowego tysiąclecia, miasto. Na terenie o powierzchni aż 400 km² znajdują się liczne, zapierające dech w piersiach świątynie – np. Ta Prohm zainspirowała twórców słynnej serii filmów o przygodach seksownej miłośniczki przygód, którzy postanowili, że część akcji „Lara Croft: Tomb Rider” będzie się rozgrywać właśnie tutaj. Nas taki wybór zupełnie nie dziwi, ponieważ magia i mistycyzm tego miejsca przepełniają każdego, kto zagłębi się w murach i zrujnowanych korytarzach świątyń, które raz po raz zagarniane są przez dżunglę, oplatającą oszlifowane kamienie wielkimi korzeniami. Skuś się na wakacje w Kambodży śladami Lary Croft.

Kiedy jechać do Kambodży?

POGODA W KAMBODŻY

Kambodża obdarzona została jednym z najprostszych systemów pogodowych w Azji Południowo-Wschodniej. Ze względu na swój niewielki rozmiar i stosunkowo małe różnice wysokości cały kraj podlega tym samym czynnikom pogodowym.
Pora sucha w Kambodży trwa od października do końca kwietnia, a sezon deszczowy od maja do września. Najwięcej opadów występuje na wybrzeżu oraz w górach, w południowo-zachodniej części kraju. Natomiast maj i czerwiec są najgorętszymi miesiącami w roku, z temperaturami przekraczającymi 35 st. C.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Kambodża i Wietnam 27.01 - 11.02.2024

24.03.2024 / Maciej

Wycieczka przygotowana perfekcyjnie. Wszystko dograne w drobnych szczegółach . Przepiękna Kambodża którą objechaliśmy prawie całą . Dużo przyrody która jest przepiękna . Wietnam był do odpoczynku na plaży . Nasza pani przewodnik Justyna Gac organizowała nam na miejscu wszystko perfekcyjnie cały czas była z nami i pokazała nam więcej Kambodży niż obejmował program . Ogromne podziękowania dla Justyny jesteś wspaniała . Ogromne podziękowania dla Aleksandra który zorganizował wszystko w Polsce . Pozdrawiamy i dziękujemy Maciej Kasia Maciej Henia

Dubaj, Wietnam, Kambodża i Tajlandia

20.12.2018 / Janusz / Ania

Dziękujemy za zorganizowanie super wycieczki. 4 państwa w niecałe trzy tygodnie i jeszcze odpoczywaliśmy nad morzem południowo- chińskim. Często czuliśmy się jak w filmie 80 dni dookoła świata. Tak szybko zmieniały się krajobrazy i ludzie. Tego właśnie chcieliśmy a wymagało to sprawnej organizacji we wszystkich krajach. Doznania intensywne i nie wiało nudą ani komercją. Dobre hotele w centrum wszystkich atrakcji. Mili i sympatyczni piloci którzy zapraszali nas do swoich domów. Nawiązaliśmy dużo znajomości z ludźmi z całego świata. Tego na wycieczce autokarowej w dużej grupie się nie znajdzie.

Wakacje w Wietnamie i Kambodży

26.11.2018 / Krystyna / Tadeusz

Pani Beato i Cała Ekipo Planete Escape,
Nasza wyprawa zbliża się ku końcowi. Obecnie jesteśmy na wyspie i zgodnie z zaleceniami managerów Chen Sea odpoczywamy zażywając słodkiego lenistwa w warunkach raju na ziemi. Chcemy bardzo podziękować całej ekipie PE za perfekcyjne pod każdym względem zorganizowanie naszych dream holidays. Od samego początku jesteśmy pod wrażeniem super sprawnego i zgodnego z ofertą naszego pobytu w Wietnamie i Kambodży. Wszystkie hotele: w Hanoi, na statku w zatoce Ha Long, w Hoi An, w Siem Reap były bez zarzutu i spełniały nasze oczekiwania. Przewodnicy w Hanoi i Kambodży jak też kierowcy którzy nas odbierali zasługują na najwyższe noty. Ścieżka wizowa na lotnisku w Hanoi też zadziałała na piątkę. Mamy nadzieję, że końcówka wakacji będzie też udana. Oczywiście odezwiemy się po powrocie z ostatecznym podsumowaniem. Jeszcze raz wielkie dzięki

Bangkok - Kambodża

29.04.2018 / PANEK TEAM

10-osobową grupą wybraliśmy się do Bangkoku i Kambodży (Siem Reap i Koh Rong Sanloem) Wspólnie stwierdzamy, że cały wyjazd był rewlacyjny. Nie było ani jednej rzeczy, do której można byłoby się przyczepić. Wszystko było, dosłownie, dopięte na ostatni guzik. Punktualne transfery lokalne, cudowne hotele, jakby stworzone specjalnie pod nasze gusta. Warunki hotelowe, ich lokalizacja, jedzenie, gościnność ... wszystko na 5+. Przemiły kontakt z organizatorami. Widać, że wiedzą co robią!
Minusów zdecydowanie brak!

Wycieczka Tajlandia/Kambodża

11.02.2018 / Marek / Małgorzata

Jesteśmy pod olbrzymim wrażeniem organizacji naszej wycieczki do Tajlandii I Kambodży przez biuro Planet Escape. Wycieczka szyta na miarę - Bangkok, Siem Reap i boskie Rajskie Wyspy w Tajlandii. Dlaczego takie wrażenie? Ponieważ 4x byliśmy uczestnikami wycieczek z LOGOS Tour i Rainbow. Mając skale odniesienia - PLANET ESCAPE wyprzedza inne komercjalne biura o lata świetlne. Nasza wyprawa to 6 osób ciekawych świata, byliśmy w rożnych zakątkach globu, spragnieni nowych doznań i również odrobiny luksusu. Z polecenia skorzystaliśmy po raz pierwszy z oferty biura PLANET ESCAPE - dlaczego? Ponieważ pierwsze pytania przedstawicielki PLANET dotyczyły, czego oczekujemy i czego się spodziewamy . Po kilku rozmowach dostaliśmy propozycje spędzenia wspaniałych 2 tygodni w Tajlandii i Kambodży. Wszystkie nasze uwagi /poprawki zostały zaakceptowane i tak po kliku dniach dostaliśmy końcową ofertę naszej wyprawy.

Jakie sa zalety ofert PLANET ESCAPE?
1. Rewelacyjny stosunek ceny do standardu wyprawy. Próbowaliśmy samemu zorganizować pobyt na podobnych warunkach - koszty były o 50-60%wyższe.
2. 8 lotow , w tym 4 przeloty AirAsia - godziny lotow idealnie dobrane, bez tkwienia godzinami na lotniskach.
3. Na każdym lotnisku - prywatny bus do wyłącznej dyspozycji (nie ma podróżowania po 300-400 km w autobusach jak w innych biurach podroży i zawijania do perfumerii, sklepów z papirusem lub biżuteria. ). W Bangkoku i Siem Reap - lokalni przewodnicy - znakomicie, profesjonalni, elastyczni, w trakcie zwiedzania sami ustalaliśmy program - parę razy był on zmodyfikowany, bez żadnych zastrzeżeń z ich strony. Mikrobusy bezpieczne, z wysokim standardem, owoce, woda itp. Poza tym - cały czas dla siebie, bez pospiechu, mile włóczenie po zakamarkach tajemniczej Tajlandii i Kambodży, bez turystów , bez kilkunastopiętrowych hoteli .
4. Fantastycznie dobrane miejsca noclegowe - to nie sa hotele sieciowe , lecz starannie wybrane butikowe suity, domki na palach z jacuzzi , 10 m od morza - standard bardzo wysoki. Dla przykładu cena za nocleg wg Booking com na Koh Kardan - 18.000 batow za dobę- cena nie do zapłacenia przy samodzielnej organizacji wyprawy.
5. Ani razu nie musielismy pokazywac dokumentow rezerwacji ano voucherow - wszystko zagaralo w 100 % od A do Z. Zadziwila nas punktualnosc zakontraktowanych przewoznikow i i obsluga wszystkich hoteli/suit. Wlasciciele biura nadal poszukuja rajskich miejsc do zobaczenia w Tajlandii , Mielismy z nimi kontakt w czasie naszych wakacji - po 2 tygodniach i ochlonieciu po powrocie jestesmy zdecydowani korzystac tylko z podrozy szytych na miare przez Panstwa .
Zapomnijcie o LOGOS, LOGOS Sliwka, Rainbow itp. Nie ma porównania - to są 2 rożne światy.
Aha - to nie jest w zadnym aspekcie opinia sponsorowana - pojedzcie raz i sami zobaczycie jak można zwiedzać świat. Wiele razy sam organizowałem wyprawy , ale za taka cene i taki standard nie jestem w stanie tego zrobic. Marek i Malgorzata l. 59-60

Tajlandia - Kambodża

13.03.2017 / Robert

Planet Escape - biuro turystyczne jak najbardziej godne polecenia. Profesjonalizm, niezwykle indywidualne, ciepłe, partnerskie, pomocne podejście do klienta , Należy również dodać " cierpliwość " osób które organizowały nasz wyjazd z Planet Escape do naszych niekończących się pytań i ....obaw.
Sam wyjazd... no cóż, zakochaliśmy się w Azji, po prostu bajka. Pobyt w Kambodży (Heritage Suite Resort) - rewelacja, a kompleks "Paradise Koh Yaio" zapamiętamy na zawsze ... kto wie czy tam nie wrócimy (oczywiście z Planet Escape ) Myślę, że mogę napisać, że po wielu różnych doświadczeniach z biurami podróży przez ostanie 15 lat naszych rodzinnych wyjazdów, wczasów , wycieczek znaleźliśmy organizatora ( Planet Escape) które w pełni spełnia nasze oczekiwania a nawet nas przemiłe zaskakuje (dziękujemy Panie Piotrze!)

Dubaj/Tajlandia/Kambodża

01.02.2017 / Mariola i Marta

Biuro "Planet Escape" a szczególnie Pani Natalia, idealnie trafiła w nasz gust podróżniczy. Cały wyjazd był zaplanowany od A do Z, począwszy od wyboru linii lotniczych przez hotele a skończywszy na propozycjach atrakcji zawartych w specjalnie dla nas przygotowanym przewodniku. Długo nie zapomnimy tak wspaniałego wyjazdu, gdzie był czas zarówno na zwiedzanie, odpoczynek oraz imprezowanie. Na pewno będziemy korzystać z usług "Planet Escape", a także polecać je znajomym

Wietnam i Kambodża

24.10.2016 / Basia / Jacek

Długo pozostaniemy pod wrażeniem podróży do Wietnamu i Kambodży. Wyjazd zorganizowany przez Planet Escape bez zarzutu ,zarówno pod katem organizacji przelotów, perfekcyjnie dobranych hoteli, poleconych miejsc, osób z którymi mieliśmy przyjemność spotkać sie podczas naszej wyprawy.

Szczerze polecamy podróże z Planet Escape.

Tajlandia i Kambodża

19.08.2016 / Beata

Byliśmy z biurem w Tajlandii i Kambodży w lipcu na 14- dniowym objeździe. Naszym zdaniem wyjazd był zorganizowany wzorcowo. Przede wszystkim doskonałe hotele, butikowe, nieduże, ale swietnie położone, w samym centrum najciekawszych punktów turystycznych Bangkoku czy Siem Reap. Także ośrodek na Koh Phangan, gdzie odpoczywaliśmy na koniec naszego pobytu kilka dni, godny polecenia, bajkowa plaża, doskonale spa, świetna restauracja na samej plaży, pyszne śniadania i bardzo rodzinna atmosfera. Pełen relaks. Pozytywnie zaskoczyła nas także jakość transportu- odbiór z lotniska do hoteli. Zawsze na czas, duże, eleganckie limuzyny z barkiem z zimna wodą i mokrymi reczniczkami do przemycia twarzy i rąk. Niby drobiazg, ale po 10 godzinach w samolocie miły gest. Na pewno przydał sie przewodnik przygotowany dla nas przez biuro, korzystaliśmy ze wskazówek co zwiedzać i gdzie zjeść, nie zawiedliśmy sie . Jedyne zastrzeżenie mieliśmy do organizacji przelotu z Kambodży na wyspę Koh Phangan, gdyż podróż trwała praktycznie cały dzień. Samolot z Kambodży do Bangkoku, pózniej następny lot z Bangkoku na południe , stamtąd dwie godziny samochodem do przystani promowej, dalej promem 3 godziny i tak skonani ok 21 dotarliśmy do hotelu. Wiem, ze inni podróżowali samolotem na sasiedńia wyspę i podróż trwała kilka godzin krócej. Ten element wyprawy raczej do poprawki, nawet kosztem dodatkowych kilku złotych, bo 13 godzin podróży w trakcie urlopu to troche słabo. Jeśli chodzi o Kambodżę i Angkor to koniecznie z przewodnikiem. Ten pryskany prze biuro był bardzo dobrze przygotowany, swietnie znał angielski, miły, przyjazny człowiek. Poprosiliśmy go aby następny dzień także spędził z nami, pojechaliśmy z nim na wycieczkę do wiosek na jeziorze Tonle Sap, wspaniała, pouczająca wyprawa.
Podsumowując- biuro polecam, dają wsparcie i "kręgosłup " wyprawie, pozostawiając przyjemność z samodzielnego zwiedzania świata. Na pewno jeszcze kiedyś skorzystamy z Planet Escape.

TAJLANDIA I KAMBODŻA

28.01.2016 / Małgosia / Jurek

Nasz wyjazd z Planet Escape udał się w 100 %. Jeszcze przed wyjazdem przy planowaniu naszej wycieczki do Tajlandii i Kambodży czuliśmy, że mamy do czynienia z profesjonalistami i pasjonatami.I nie zawiedliśmy się.Transfery na czas, uśmiechnięci kierowcy na czas. A my na luzie,bo wiedzieliśmy,że ktoś nad nami czuwa. Dzięki temu skupiliśmy się na samych przyjemnościach a nie na kwestiach organizacyjnych. Na pewno będziemy polecali Planet Escape wszystkim znajomym jako godnego zaufania partnera . A następny wyjazd tylko z Wami. Szczególnie dziękujemy Panu Szymonowi , który uwzględnił nasze wszystkie sugestie przy planowaniu podróży.

Dziękujemy całemu zespołowi Planet Escape

20.04.2015 / Małgorzata / Andrzej

Właśnie wróciliśmy pełni wrażeń z długiej podróży po Azji - 80 dni ... nie dookoła świata, ale przez Tajlandię, Kambodżę, Wietnam i Filipiny. Programowo i logistycznie ogromne przedsięwzięcie - 20 różnych hoteli, 15 startów i lądowań samolotem, do tego przejazdy pociągiem, łodzią i samochodem. Pan Piotr ze swoim zespołem doskonale wszystko ze sobą zgrał. Szczególnie ceniliśmy sobie funkcjonujące bez zarzutu transfery z lotniska do hotelu, czy też z hotelu na lotnisko, do dworca kolejowego, czy też na inne miejsce spotkania.
W programie mieliśmy zwiedzanie ciekawych miejsc takich jak Wielki Pałac Królewski i Swiątynia Szmaragdowego Buddy w Bangkoku, Angkor Wat, Angkor Thom, Bayon wydarte dżungli, czy Ta Prohm trzymane jeszcze ciągle przez dżunglę w swoich objęciach, a wszystko to w Siem Reap, a potem Wietnam od północy na południe z ryżowymi tarasami w Sapa, urokliwą zatoką Ha Long, cesarską stolicą Hue, przepięknym miasteczkiem Hoi An, które swój obecny wygląd zawdzięcza polskiemu konserwatorowi zabytków Kazimierzowi Kwiatkowskiemu, znanemu w regionie jako Kazik i mającemu w centrum miasteczka swój pomnik, kompleksem świątyń My Son, aż do delty Mekongu. Ponadto przeżyliśmy Nowy Rok księżycowy w Hanoi, ze sztucznymi ogniami nad jeziorem Hoan Kiem i ciekawy spektakl zatytułowany "The Mist" w sajgońskiej operze.
Tak bogaty program kulturalno-krajoznawczy (6 tygodni) wymagał oczywiście pewnej dozy odpoczynku, a tego zapewniły nam pobyty na wyspach Koh Lanta, Koh Ngai, Phu Quoc i Palawan (5 tygodni). Palawan jest cudownym miejscem do uprawiania snorkelingu i podziwiania bogatego życia wśród raf koralowych.
Był to wspaniały urlop z którego przywieźliśmy ponad 5.000 zdjęć i kilka godzin materiału filmowego. Dziękujemy całemu zespołowi Planet Escape i polecamy taką wyprawę jak nasza innym podróżnikom żądnym wrażeń i pięknych krajobrazów!

Zachęcam Was Wszystkich do poznania Filozofii Podróżowania jaką oferuje Wam Planet Escape

13.08.2013 / Lady vel Joanna Szymeczko

Planet Escape zorganizowała dla mnie największą przygodę życia jaką była trzymiesięczna podróż po Azji. Dzięki Planet Escape nauczyłam się wyjątkowego podróżowania z plecakiem i w bliskim kontakcie z lokalnymi ludzmi, a tak najlepiej poznajemy kraj i jego kulturę. Spałam w takich miejscach o jakich nigdy nie śmiałam marzyć, jadłam rękami, pałeczkami, na ulicy, na łódce, albo to co sama ugotowałam na kursie tajskiej kuchni. Dzięki Planet Escape miałam możliwość bycia w wielkich Metropoliach i malutkich, lokalnych wioskach. Podróżowałam wszystkimi środkami transportu takimi jak pociąg, marszutka, tuk tuk, słoń i wieloma innymi. Wrażenia jakie zostały w mojej pamięci dzięki tej podróży pozostaną do końca życia i uzależniły na tyle, że nigdy nie przestanę podróżować w ten właśnie sposób. Zachęcam Was Wszystkich do poznania Filozofii Podróżowania jaką oferuje Wam Planet Escape, obiecuję, że nie pożałujecie :))