Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Kuba
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży na Kubę

Hawana i Karaibskie Wybrzeże Meksyku

Od 16 700 zł / os. 14 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Meksyk, Kuba — Hawana, Valladolid, Playa del Carmen

Podczas podróży na Kubę i do Meksyku przeżyjesz niezapomniane chwile, poznając autentyczną kulturę i codzienność mieszkańców Karaibów. Gorące rytmy salsy i dekadencja Hawany, rozkoszne karaibskie plaże, mistyczne piramidy Majów oraz niezwykle sprzyjająca pogoda!

 • Zachwyć się perłą w koronie Kuby - Hawaną!
 • Wypocznij na przepięknej karaibskiej plaży w Playa del Carmen
...

Cuba Autentica - w domach u Kubańczyków

Od 13200 zł / os. 14 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Kuba — Hawana, Vinales, Cienfuegos, Trinidad, Cayo Santa Maria

Gorące rytmy salsy i rumby, rozkoszne karaibskie plaże, romantyzm i dekadencja Hawany, energetyczna muzyka oraz niezwykle sprzyjająca pogoda. Ostatni bastion komunizmu w wydaniu tropikalnym zaprasza w swe upalne progi!

 • Zachwyć się perłą w koronie Kuby - Hawaną!
 • Na spragnionych lokalnej kultury czeka kolonialny Trinidad – tutaj czas zatrzymał się w 1850 roku
...

Wycieczka na Kubę - Hawana i Varadero

Od 13900 zł / os. 10 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Kuba — Hawana, Varadero

Gorące rytmy salsy i rumby, romantyzm i dekadencja Hawany oraz relaks na pięknych plażach w Varadero. Ostatni bastion komunizmu w wydaniu tropikalnym zaprasza w swe upalne progi!

 • Podziwiaj kolonialną architekturę Hawany
 • Skosztuj prawdziwego mojito i zatańcz w casa la musica
...

Luksusowe wakacje na Kubie – dekadencka Hawana i rajska Cayo Santa Maria

Od 14900 zł / os. 12 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Exclusive
Kuba — Hawana, Cayo Santa Maria

Macie ochotę na podróż do kraju, który żyje muzyką, a na jego ulicach od wieczora aż po świt rozbrzmiewają dźwięki salsy i rumby? Do krainy, gdzie można spędzać dnie na rajskich karaibskich plażach lub popijać rum z colą w cieniu kolonialnych budynków? Marzycie o sentymentalnej, a równocześnie luksusowej podróży na Kubę, do państwa schyłkowego komunizmu? Teraz macie szansę pojechać na luksusową wycieczkę  na Kubę, by poznać i pokochać tę gorącą wyspę taką, jaką jest w rzeczywistości!

 • Zanocuj w luksusowym, pięciogwiazdkowym hotelu Kempinski w Hawanie
 • Wybierz się na luksusowe wakacje na Kubie, będące podróżą w czasie i sprawdź, jak żyje się w kraju, w którym komunizm ma się całkiem dobrze
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT – 5

 3. Stolica

 4. Hawana

 5. Populacja

 6. 11 mln

 7. Powierzchnia

 8. 109 884 km2

 9. Język

 10. Językiem urzędowym jest język hiszpański, jednak wielu Kubańczyków z uwagi na prężny rozwój turystyki czy kontakty z rodziną mieszkającą w USA bardzo dobrze posługuje się językiem angielskim. W kontaktach z pracownikami sektora turystycznego właściwie nie występują problemy z komunikacją po angielsku.

 11. Waluta

 12. Do stycznia 2021 roku na terenie Kuby obowiązywały dwie waluty: pesos convertible, czyli peso kubańskie wymienialne (CUC) i pesos Cubanos (CUP). Obecnie jedyną oficjalną walutą jest pesos Cubanos (peso kubańskie – CUP). 1 CUP to 100 centavos. Banknoty mają nominały 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 peso, a monety 1, 2, 5, 10 i 20 centavos oraz 1 i 3 pesos. W wielu miejscach płacić można wyłącznie dolarami.

  1 USD – 110 CUP
  1 EUR – 110 CUP
  1 PLN – 25 CUP

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP przed wyjazdem na Kubę powinni posiadać wizę. W Planet Escape usługa ta znajduje się w cenie wycieczki, tzw. Kartę Turysty otrzymuje się w pakiecie przedwyjazdowym. W przypadku lotów Air Canada, kartę odbiera się na lotnisku w Kanadzie na stanowisku przy bramie z której jest wylot na Kubę. Zdjęcia nie są potrzebne do wyrobienia kubańskiej wizy. Wizę należy okazać w trakcie odprawy paszportowej przed bezpośrednim lotem na Kubę, a czasem nawet już na pierwszym lotnisku np. w Warszawie. Na Kubie podczas kontroli paszportowej celnik zwraca turyście jedną część wizy (wiza składa się z dwóch części z danymi – oryginału i kopii), którą należy zachować do wyjazdu z kraju.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów w którym odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed udaniem się na wycieczkę na Kubę zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (90 zł), durowi brzusznemu (240 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (każda dawka szczepionki 250 zł). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. W wyjątkowych przypadkach np. przy bardziej aktywnej podróży obejmującej trekkingi i wycieczki po dżungli zaleca się szczepienie przeciwko wściekliźnie (każda dawka szczepionki 170 zł) ze względu na możliwość zetknięcia się z zarażonym zwierzęciem (są to jednak skrajne przypadki) oraz stosowanie profilaktyki przeciwmalarycznej w postaci repelentów. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Napiwek to na Kubie istotny element funkcjonowania sektora turystycznego. Waluta, w jakiej najlepiej je dawać, to USD lub CUP. Napiwki najlepiej zostawiać kelnerom w restauracji i pokojówkom w hotelu, ale na zapełnienie kapeluszy będą liczyć również tancerze w lokalnej knajpie, zespół przygrywający do kolacji, pracownik hotelu obsługujący zabytkową windę czy pozujące do zdjęć Kubanki z cygarami. Jeśli chodzi o wielkość napiwków, to nie obowiązują w tej kwestii jakieś szczególne zasady. Warto pamiętać o trudnej sytuacji Kubańczyków (podstawowe produkty spożywcze na kartki, pensje w lokalnej, praktycznie bezwartościowej walucie), ale i zachować zdrowy rozsądek.
  Ponadto Kuba pełna jest osób, które oczekują napiwków, choć turystom mogłoby się wydawać, że za wykonywaną przez nich pracę wystarczy państwowe wynagrodzenie. Otóż – nie wystarczy. Nie oznacza to, że podczas podróży na Kubę należy rozdawać swoje pieniądze wszystkim wokół, ale pracownik hotelu obsługujący zabytkową windę czy starszy pan, który „za darmo” częstuje turystów wodą z miejskiego źródełka z pewnością ucieszą się z drobnej monety. Jeśli chodzi o wielkość napiwków, to na Kubie nie obowiązują w tej kwestii jakieś szczególne zasady. Warto pamiętać o trudnej sytuacji Kubańczyków (podstawowe produkty spożywcze na kartki, pensje w lokalnej, praktycznie bezwartościowej walucie), ale i zachować zdrowy rozsądek.

 7. Ceny jedzenia

 8. Jedzenie jest dość tanie. Jeśli nocujecie w kwaterach prywatnych (casas partitulares), wystarczy przy śniadaniu zgłosić gospodarzom, że zamierzacie zjeść u nich kolację. Cena takiego posiłku to około 15 USD. Za zdecydowaną większość produktów płaci się dolarami, peso przyjmowane są tylko w bardzo nielicznych państwowych sklepikach lub ulicznych knajpkach.

  Przykładowe ceny:

  Woda mineralna 1,5 l – 1 USD
  Piwo lokalne – 3 USD
  Kawa w prywatnej restauracji – 1 USD
  Rum 1 l – od 10 USD
  Drink w hotelu – 5-10 USD
  Cygara – 30-50 USD
  Posiłek w restauracji – od 10 USD
  Owoce 1 kg – 100 CUP
  Drink w lokalnym barze – 150-500 CUP
  Woda 1,5 l w państwowym sklepie – 300 CUP
  Kawa w państwowej kawiarni – 100-200 CUP

 9. Ciekawostki
  • Na Kubie wielu mieszkańców wyznaje synkretyczne wierzenia powstałe z przeniknięcia się tradycji katolickich i afrykańskich. Kult ten to santería, w której chociażby bóstwa plemienne przyporządkowane zostały odpowiednim świętym katolickim.
  • Żywność wciąż dostaje się tutaj na kartki, a półki w sklepach świecą pustkami. Zazwyczaj w lokalnym sklepie kupić można tylko suszone banany, mąkę, ryż, cukier, sól czy mąkę.
  • Kultura jedzenia „na ulicy” nabiera nowego znaczenia na Kubie. Placki posypane serem i kawałkami bliżej niezidentyfikowanego mięsa (mające imitować pizzę) sprzedaje się tutaj wprost z okien prywatnych domów na kawałku kartonu. O ketchupie można tylko pomarzyć. Takie domowe bary szybkiej obsługi rzadko kiedy wyposażone są ponadto w sprzęt tak prozaiczny jak… lodówka.
  • Kubańczycy wciąż jeżdżą polskimi maluchami.
  • Były dyktator Kuby, Fidel Castro był przyjacielem laureata literackiej nagrody Nobla, mistrza realizmu magicznego cenionego na całym świecie – Gabriela Garcii Marqueza. Ponoć Castro miał czytać i oceniać dzieła swojego kolumbijskiego przyjaciela przed oddaniem ich do druku.
  • Na Kubie bardzo dobrze funkcjonuje służba zdrowia, w której stawia się przede wszystkim na profilaktykę. Kubańskie uniwersytety wykształciły wielu, znakomitych lekarzy, którzy są cenionymi specjalistami również poza granami Kuby, w bardziej potrzebujących krajach, dokąd rząd ich wysyła w ramach specjalnych programów wsparcia.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Wycieczka na Kubę z pewnością nie okaże się wielką przygodą kulinarną i podróżą po luksusowych daniach, ale nie oznacza to, że nie zjecie tutaj dobrze i naprawdę pysznie. Na kuchnię Kubańczyków wpłynęły głównie tradycje hiszpańskie, położenie wyspy, a także panująca na niej sytuacja polityczno-gospodarcza. Nie wszystkiego jest tutaj pod dostatkiem, ale z tego, co można kupić w sklepach Kubańczycy tworzą prawdziwe cuda. Podstawę codziennych dań mieszkańców Kuby stanowi ryż. Sztandarową potrawą jest Moros y Cristianos, co oznacza Maurowie i Chrześcijanie. W skład tego popularnego dania wchodzi właśnie biały ryż symbolizujący chrześcijan i czarna fasola, która odnosi się do ciemnoskórych Maurów, a także przeróżne dodatki, tj. cebula, czosnek, rozmaite potrawy, zależnie od gustu i możliwości gotującego. Równie często jada się tutaj ropa vieja, czyli ryż z kawałkami wołowiny, warzywami i sosem pomidorowym. W codziennym jadłospisie podczas podróży na Kubę bez wątpienia znajdą się egzotyczne owoce, gęste soki z soczystego mango, sałatki z ogromnego awokado czy przepyszne lody z kultowej lodziarni Coppelia. Oczywiście kubańskie wakacje nie obejdą się również bez dużej ilości lokalnego rumu, najlepszych cygar na świecie i kawy o wyjątkowo charakterystycznym aromacie.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Przed przybyciem Hiszpanów na Karaiby Kubę zamieszkiwali Indianie Guanahatabey, pierwotni mieszkańcy tych ziem, a następnie Sibonejowie i Tainowie. W 1492 roku wyspę odkrył Krzysztof Kolumb, w kolejnych latach Kubę kolonizowano, a w 1521 roku włączoną ją do wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Rdzenna ludność praktycznie przestała istnieć, dlatego Hiszpanie zaczęli sprowadzać z Czarnego Lądu niewolników przeznaczonych do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. W XVIII wieku Kuba znalazła się czasowo pod protektoratem Anglii, jednak Hiszpanie odzyskali ją, zrzekając się tym samym na rzecz Anglików praw do Florydy. W 1894 roku na wyspie wybuchło powstanie przeciwko hiszpańskiemu oprawcy, na którego czele stanął bohater walk o niepodległość, Jose Marti. Wojna amerykańsko-hiszpańska z końca wieku XIX doprowadziła do zmiany zwierzchnictwa nad Kubą. Odtąd to USA decydowała o losach tego państwa.

  Pierwszą połowę XX wieku ogromny wpływ na Kubę wywierała polityka Stanów Zjednoczonych. Uchwalono niekorzystną dla Kubańczyków „poprawkę Platta”, zapewniono rządowi USA możliwość prowadzenia bazy wojskowej w Guantanamo. Władzę na Kubie dzierżyło odpowiednio dwóch dyktatorów – Gerardo Machado y Morales oraz Fulgencio Batista, którego to obaliła kubańska rewolucja wszczęta w latach 50. przez Fidela Castro, jego brata i lekarza z Argentyny znanego pod przydomkiem El Che. Rządy młodego prawnika, kolejnego tyrana Kuby, zapoczątkowały okres intensywnej współpracy ze Związkiem Radzieckim oraz tym intensywniejszego uniezależniania się od Stanów Zjednoczonych. W 2008 roku Fidela Castro zastąpił jego brat, Raul. W najnowszej historii Kuby wyróżnia się kilka, najistotniejszych wydarzeń jak np. inwazję w Zatoce Świń, która na długie lata uniemożliwiła porozumienie między wyspą a USA, wizytę Jana Pawła II czy tzw. kryzys kubański w czasie zimnej wojny. Pod koniec roku 2014 nastąpił przełom w sprawie kubańsko-amerykańskiej, wznowiono bowiem stosunki dyplomatyczne między tymi krajami, zapowiadając tym samym otwarcie się Stanów Zjednoczonych na Kubę. Wydarzenie to zapoczątkuje prawdopodobnie szereg znaczących zmian.

 3. Geografia

 4. Kuba, największa wyspa na Karaibach, znajduje się na Morzu Karaibskim z dostępem do Zatoki Meksykańskiej, należąc do archipelagu Wielkich Antyli. Linia brzegowa ma długość ponad 3700 metrów i cechuje ją duże zróżnicowanie – pełna jest zatoczek i półwyspów oraz przybrzeżnych wysepek. Do Kuby przynależą administracyjnie liczne wyspy m.in. Cayo Coco, Cayo Santa Maria czy największa – Isla de la Juventud. Wyspa jest w większości nizinna, znajdujące się na niej pasma górskie są raczej niskie z wyjątkiem najwyższych gór – Sierra Maestra, ale mimo to kubański krajobraz bez wątpienia zachwyca różnorodnością. Na Kubie dominuje klimat podrównikowy wilgotny z wysokimi temperaturami, dużą wilgotnością i porą deszczową. Najdłuższa rzeka to Rio Cauto o długości 340 km. Co ciekawe, obszary porośnięte lasami stanowią na wyspie skrajną mniejszość. Na terenie kraju znajdują się za to liczne obszary objęte ochroną, z czego dwa parki narodowe wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kubańską faunę zdominowały zwierzęta niewielkich gabarytów: liczne gatunki tropikalnych ptaków morskich i lądowych, gryzonie, a także, poza terenami miejskimi, jadowite owady np. czarne wdowy. Na terenach bagiennych występują krokodyle, zaś na sawannach legwany.

 5. Kultura i religia

 6. Son, rumba, salsa czy cubaton to tylko niektóre z kubańskich skarbów. Oczywiście najbardziej cenionym aspektem kultury Kubańczyków jest przede wszystkim muzyka, zarówno taniec jak i śpiew, które wypełniają tutejsze ulice, nie dając o sobie zapomnieć jeszcze długo po odbyciu wycieczki na Kubę. Do najbardziej znanych wykonawców i zespołów pochodzących z Kuby należą w pierwszej kolejności Buena Vista Social Club, Celia Cruz, która karierę zrobiła w USA czy Gente de Zona – grupa chłopaków rozsławiona na świecie dzięki popularnemu kawałkowi „Bailando” wyprodukowanemu we współpracy z Enrique Iglesiasem. Aby poznać muzyczną część kultury Kubańczyków nie trzeba jednak przesłuchiwać dyskografii najsłynniejszych twórców. To na ulicy Hawany, Trinidadu czy Santiago de Cuba zobaczycie w akcji lokalnych mieszkańców, którzy tańczą niczym zawodowcy, a w ulicznych zespołach wykonują piosenki Buena Vista Social Club czy słynną Guantanamerę.

  Jeśli chodzi o kubańską literaturę, to zdecydowanie największą popularnością cieszą się dzieła Kubańczyków-emigrantów. Uznanie zdobył sobie chociażby były uczeń Gabriela Garcii Marqueza – Eliseo Alberto. Na uwagę zasługuje także twórczość Yossa np. jego zbiór opowiadań pt. „Siedem grzechów kubańskich”. Z lżejszej literatury warto polecić Dainę Chaviano, autorkę romansów traktujących o Kubie i dostarczających czytelników wielu, ciekawych informacji na temat kubańskiej kultury. Znamienne, że ogromny wpływ na świat literatury hiszpańskojęzycznej wywarło właśnie dwóch Kubańczyków, bez wątpienia wybitnych twórców – Jose Lezama Lima i Guillermo Cabrera Infante.

  Teoretycznie na Kubie dominuje katolicyzm, jednak w praktyce duża część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich wyznanie ma niewiele wspólnego chrześcijaństwem, a stanowi synkretyczny kult powstały w wyniku zetknięcia się afrykańskich praktyk religijnych z katolicyzmem hiszpańskich konkwistadorów. Hiszpanie zabronili niewolnikom czczenia ich bóstw, ale mimo to wierzeń z Czarnego Lądu nie udało się zlikwidować, a jedynie nieco je zmienić. Oprócz tego na Kubie żyje dość spory, zwłaszcza jak na kraj poddany niegdyś hiszpańskiej konkwiście, odsetek osób bezwyznaniowych.

Zwiń
Wakacje na Kubę

Wycieczka na Kubę

 1. Casas particulares – z wizytą w domach Kubańczyków
 2. Jeśli w czasie Waszych luksusowych wakacji na Kubie chcecie zakosztować autentycznej kubańskiej atmosfery, poznać kulturę i obyczaje Kubańczyków oraz dowiedzieć się nieco więcej o ich codziennym życiu – wybierzcie zamiast hoteli casas particulares! Będziecie mieć wówczas okazję zamieszkać w prywatnych domach, porozmawiać z gospodarzami, poznać Kubę „od kuchni” w każdym tego słowa znaczeniu, także smakując lokalnych dań, różniących się znacznie od potraw podawanych w hotelach. Oczywiście standard w tego typu domach odbiega od luksusów dostępnych w pięciogwiazdkowych kurortach – Kubańczycy mają ograniczony dostęp do wielu produktów i usług – lecz z pewnością casas particulares są schludne, czyste, klimatycznie urządzone, a choć dość staroświeckie, to zdecydowanie bardziej klimatyczne niż nawet najlepszy hotel.

 3. Hawańskie ciekawostki
 4. Czy wiecie, że:
  • sporą część budowli w mieście zbudowano z białego wapienia, który powstał z koralowców;
  • mimo dominacji katolicyzmu w stolicy, znaczna część mieszkańców Hawany wyznaje synkretyczne wierzenia, powstałe z przeniknięcia się religii chrześcijańskiej i pogańskich praktyk z Czarnego Lądu;
  • w lutym odbywa się tutaj niezwykle hucznie obchodzony karnawał oraz Międzynarodowy Festiwal Jazzu, zaś pierwszego stycznia obchodzi się święto państwowe, czyli Dzień Rewolucji, oczywiście urozmaicone występami muzyków i tancerzy;
  • jeden z muzyków Buena Vista Social Club zarobkowo zajmował się czyszczeniem butów, dopiero film dokumentalny amerykańskiej produkcji rozsławił artystów na całym świecie i pozwolił im wyrwać się z biedy;
  • w Hawanie ogromną popularnością cieszy się Fiat 126p, świetnie znany nam jako maluch! W Polsce wyprodukowano ich przeszło trzy miliony, z czego na Kubę trafiło ok. 10 tys. i do tej pory większość z nich jest na chodzie. Co jakiś czas w stolicy odbywają się pokazy tych samochodów, połączone ze zjazdem fanów oraz konkursem na najlepszego malucha w przeróżnych kategoriach, np. najładniejsze auto, najlepiej zachowany oryginał czy najlepszy tuning. Jeśli więc w czasie Waszych luksusowych wakacji na Kubie zechcecie cofnąć się w czasie i przemierzyć ulice Hawany tym samochodem, nic prostszego!

 5. Co przywieźć z Kuby?
 6. Co przywieźć na pamiątkę z luksusowych wakacji na Kubie? Z tą karaibską wyspą nieodmiennie kojarzone są dwa artykuły: cygara i rum! Najlepsze spośród cygar to Cohiba, jednak tylko prawdziwi znawcy wyczują, że to właśnie ta marka oferuje maksimum lekkości, pikanterii i smaku. Dobrą opinią cieszą się również cygara Montecristo, H. Upman, Corona, Romeo y Julieta. Cygara, wciąż wykonywane ręcznie, można kupić legalnie tylko w państwowych sklepach lub w hotelach u osoby zajmującej się produkcją zawodowo. Rum natomiast jest narodowym napojem Kubańczyków. Alkohol, powstający w wyniku destylacji melasy lub soku z trzciny cukrowej, o zawartości alkoholu od 40 do 80%, leżakuje w beczkach, najczęściej dębowych. Jego historia sięga już XVII wieku! Rodzaje rumu dzieli się na trzy podstawowe kategorie: lekki, średni i ciężki, czyli ciemny – różnica pomiędzy nimi to okres składowania. Dwa pierwsze najlepiej serwować z dodatkami, np. lodem czy plasterkiem cytryny, a ostatni popijać solo, aby nie utracił swoich niepowtarzalnych walorów smakowych. Jeśli więc w czasie luksusowej podróży na Kubę posmakowało Wam mojito, cuba libre i daiquiri, nie zapomnijcie zaopatrzyć się w butelkę tego trunku!

 7. Hotele na Kubie
 8. Luksusowe hotele na Kubie to przede wszystkim duże, ekskluzywne obiekty w Varadero i Cayo Santa Maria – miejscach, gdzie piasek jest miękki, biały i złoty, plaże zdają się nie mieć końca, wody Morza Karaibskiego czarują oszałamiająco lazurowym kolorem, a palmy (i parasole) rzucają orzeźwiający cień. Jeśli wczasy na Kubie chcecie spędzić wyłącznie w gronie dorosłych, zatrzymajcie się w pięciogwiazdkowych hotelach Royalton Cayo Santa Maria lub Melia Buenavista na Cayo Santa Maria oraz Paradisus Princesa del Mar czy Royalton Hicacos w Varadero. Decydując się na wakacje z dziećmi, możecie wybrać Melia las Dunas lub Paradisus Varadero, zaś wizytę w Hawanie z pewnością uprzyjemni pobyt w legendarnym hotelu Nacional de Cuba, w którym zatrzymywały się takie sławy, jak Walt Disney, Frank Sinatra czy Jean Paul Sartre. Bardzo wiele luksusowych hoteli na Kubie oferuje formułę all inclusive oraz liczne udogodnienia, dzięki czemu wakacje na tej wyspie można spędzić nawet nie wychodząc poza obręb kurortu. Tym, którzy jednak mają w sobie żyłkę przygody i woleliby poznać Kubę od mniej luksusowej, za to bardziej autentycznej strony, polecamy noclegi w casas particulares – w gościnie u Kubańczyków.

 9. Kuba – miejsca warte zobaczenia
 10. Roztańczona Hawana, kolonialny Trinidad i eleganckie Cienfuegos, rajskie wyspy Morza Karaibskiego – Cayo Largo, Cayo Santa Maria czy Cayo Coco, kojarzona z amerykańską inwazją Zatoka Świń, fascynująca dolina Viñales i pełne ekskluzywnych kurortów, imprezowe Varadero: Kuba to wyspa jedyna w swoim rodzaju! Luksusowa podróż na Kubę to zarazem podróż w czasie. Zobaczycie tu stare amerykańskie samochody, budowle pamietające czasy kolonialne, zamieszkacie w domach Kubańczyków, skosztujecie wybornego rumu i cygar, zatańczycie salsę... Perła Karaibów to miejsce o tysiącu oblicz – poznajcie kilka z nich podczas luksusowej wycieczki na Kubę!

Zwiń

Kuba – inspiracje podróżnicze

Kuba – najpiękniejsze plaże

Odkryj bezludne plaże o delikatnych piaskach, które w podróży po Kubie będziesz mieć tylko dla siebie! Krajobrazy Varadero należą do jednych z najpiękniejszy plaż na świecie i każdy musi choć raz w życiu na nich wypoczywać, ale faktem jest, że turystów tutaj nie brakuje. Z tego względu warto udać się do mniej popularnych miejsc wypoczynkowych na Kubie, gdzie wciąż istnieją rajskie zakątki przypominające bezludny raj. Cayo Coco, Cayo Santa Maria czy Cayo Largo to maleńkie wysepki należące do Kuby i rozrzucone wokół niej na turkusowych wodach Morza Karaibskiego. Pragniesz raju, w którym bez problemu znajdziesz podczas spaceru kawałek plaży tylko dla siebie? W takim razie po obowiązkowym pobycie w Varadero zdecyduj się na którąś z kubańskich „Cayo” i uczyń swoje wczasy na Kubie pełne relaksu.

Amerykańskie samochody

Przenieś się w czasie, aby zagościć na Kubie lat 50. i 60. opanowanej przez Amerykanów, mafię i masową turystykę. Niepowtarzalny klimat tamtego okresu nadal jest odczuwany w Hawanie, ale tylko do czasu, ponieważ w 2015 roku wznowiono stosunki dyplomatyczne między Kubą i Stanami Zjednoczonymi. Spiesz więc czym prędzej na wyspę określaną Królową Karaibów i dzięki tysiącom oldschoolowych samochodów amerykańskiej produkcji poczuj się tutaj jak mafijny boss przed kilkudziesięciu laty. Oczywiście nie możesz odpuścić przejażdżki takim samochodem z hawańskim taksówkarzem w trakcie wycieczki objazdowej po Kubie. Nie zdziw się, gdy dowiesz się, że w starym amerykańskim samochodzie zamontowano silnik z… rosyjskiego auta!

Muzyka ulicy

Daj się porwać kubańskim rytmom, które rozbrzmiewają na ulicach Hawany czy Trinidadu dosłownie przez całą dobę! Muzyka jest na Kubie wszechobecna! Słychać ją z każdego baru, restauracji, klubu tanecznego, hotelu, a nawet sklepu z pamiątkami. Wieczorem wybierz się do słynnego hawańskiego kabaretu Tropicana, gdzie poczujesz się co najmniej jak podczas szalonego karnawału w Rio de Janeiro. Później przetańcz całą noc w jednym z hawańskich klubów, a kolejnego dnia wczasów na Kubie podszkol się dodatkowo z rumby i samby w jednej z licznych szkół tańca. Jeśli nie masz jeszcze dość, a jest to raczej niemożliwe, pójdź na koncert starych, dobrych hitów słynnego zespołu Buena Vista Social Club.

Zapal kubańskie cygaro!

Naucz się tradycyjnych metod zwijania kubańskich cygar, żeby potem skosztować, jak naprawdę smakuje Kuba! Odwiedź manufakturę cygar, zakup dla siebie najlepsze gatunki i koniecznie kilka sztuk dla bliskich czy przyjaciół, bo wypalić słynne, kubańskie cygaro to nie lada wydarzenie! A jeśli w trakcie wycieczki po Kubie chcesz totalnie wczuć się w tutejszą obyczajowość i klimat do cygara napij się czarnej jak smoła kawy oraz dobrze schłodzonego rumu bez dodatków. Wszystko rzecz jasna z widokiem na rozległą plantację tytoniu i akompaniamentem tradycyjnej muzyki, przy której niełatwo usiedzieć w miejscu!

Kubański Rum

Wciel się na kilka dni podróży po Kubie w rolę pisarza i poczuj się jak Ernest Hemingway. Spróbuj drinka stworzonego przez papę Hemingwaya – daiquiri, który zmrozi Ci gardło i ukoi zmysły w niewyobrażalnym kubańskim upale. Dowiedz się też więcej o podstawie kubańskich koktajli, czyli o rumie, który nigdzie nie smakuje tak jak na wyspie Fidela. Pamiętaj, że historia najpowszechniejszego na Karaibach trunku to nie tylko wiedza o sposobach jego produkcji, ale i niespokojne dzieje całego kontynentu. W hawańskim muzeum rumu nie tylko zamienisz się w degustatora rumu, ale też poznasz Kubę, tutejszą produkcję alkoholu wraz z jej rozwojem czy regiony, które słyną z plantacji trzciny cukrowej niezbędnej w procesie wytwarzania kubańskiego alkoholu. Wczasy na Kubie bez rumu? Nie ma mowy!

All inclusive w Varadero

Rozkoszuj się ciągnącymi się w nieskończoność piaskami kurortu Varadero, gdzie czekają na Ciebie rajskie wczasy w opcji all inclusive. W luksusowych hotelach pełnych basenów, atrakcji rekreacyjno-wypoczynkowych, tarasów, restauracji a la carte czy gabinetów kompleksów spa nie zabraknie Ci niczego podczas relaksu w kubańskim stylu. Nie martw się niczym w trakcie wakacji na Kubie tylko wypoczywaj nad Morzem Karaibskim, popijając kubańskie drinki cieszące się popularnością właściwie wszędzie czy delektując się gęstymi sokami z mango i innych owoców tropikalnych. Skosztuj karaibskich owoców morza, odwiedź zaaranżowane w Twoim hotelu restauracje rozmaitych kuchni świata i po prostu zapomnij o świecie! Wybierz tę opcję jako odpoczynek po zakończeniu wycieczki objazdowej po Kubie lub jako samodzielną opcję na totalny relaks.

Kiedy jechać na Kubę?

POGODA NA KUBIE

Kuba leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Najlepszą porą roku na pobyt na wyspie jest okres między listopadem a majem, kiedy panuje słoneczna, piękna pogoda. Czerwiec to początek pory deszczowej, temperatury i wilgotność powietrza są wysokie. Opady nie są jednak zbyt uciążliwe, trwają przeciętnie 20 minut dziennie. Od sierpnia do października istnieje największe prawdopodobieństwo powstawania cyklonów, nie jest to jednak zjawisko regularne i dotyczy Kuby tylko w niewielkim stopniu.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Kuba 2020

15.10.2020 / Julia / Tomek

Dziękujemy za zorganizowanie nam podróży poślubnej, o jakiej nawet nie marzyliśmy :)
Wszystko było dopięte na ostatni guzik, Escape Box zawierał wszelkie niezbędne informacje. Hotele były bardzo dobrze zlokalizowane, dzięki czemu mieliśmy wszędzie blisko :) Cała podróż została tak pomyślana, że był czas zarówno na oglądanie fascynujących miejsc, jak i na wypoczynek i relaks :)
Gorąco polecamy biuro Planet Escape. Dziękujemy za miłą współpracę - na pewno jeszcze nie raz skorzystamy z Waszych usług :)

Podróż dookoła świata

08.04.2019 / Eliza

Podróż na każdym etapie była rewelacyjna ... cała logistyka była na najwyższym poziomie, miejsca w których mieliśmy noclegi wręcz rewelacyjne zarówno ich położenie jak i standard. Każda chwila podróży, nawet ta z złożenia wolna zwana "czasem wolnym" była ekscytująca ...gdyż propozycje na fakultatywne, krótkie wypady opisane w przewodniku sprawiły że nie udało nam się mieć czasu wolnego ... Co do esape booka... to też wielkie słowa uznania dla Pani, która go pisała... perfekcyjnie opisane zostały każda trasa, informacje praktyczne - mega użyteczne , krótkie opisy atrakcji turystycznych - w samo sedno. Na całej wyprawie czuliśmy się bezpiecznie byliśmy , obsługa biur partnerskich bardzo profesjonalna.

Najbardziej emocjonujące wspomnienia z każdego z krajów :
Tajlandia - wyprawa w góry i nocleg w górskiej wiosce wraz z kąpielą z słoniem
Wietnam- treking po górach i nocleg w wiosce w homestay ... kolacja z gospodarzami zakrapiana ryżowym trunkiem... .. ziołowa kąpiel w beczkach... .A po wyczerpującym spacerze ten bajkowy resort w krainie imbiru z widokiem na tarasy ryżowe ...
Hong kong - panorama na drapacze chmur .. niezapomniana
Meksyk - hacienda na plantacji agawy.. NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCE NA CAŁEJ WYPRAWIE... a z żalem wyjeżdżaliśmy
Kuba - Havana ..dostarcza tak wiele sprzecznych doznań... to niestety nie do opisana .. to trzeba samemu przeżyć ..

Niezwykła Kuba

19.08.2018 / Kasia / Marek

Na początku chcielibyśmy bardzo podziękować za przygotowanie tak niesamowitej podróży. Korzystaliśmy z Państwa pomocy po raz pierwszy i jesteśmy bardzo zadowoleni.
Wyjazd na Kubę był dopięty na ostatni guzik. Miejsca, w których nocowaliśmy były zawsze w centrum, bardzo schludne i czyste. Przejazdy bardzo dobrze zorganizowane, jesteśmy zadowoleni z ilości dni w każdym miejscu- była wystarczająca by wszystko zwiedzić. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za zorganizowanie nam tak wspaniałych wakacji! Na pewno będziemy do Was wracać :) Pozdrawiamy serdecznie, Kasia i Marek

Kuba 2017

18.09.2017 / Piotr

Rodzinny wyjazd na Kubę został zorganizowany perfekcyjnie, począwszy od pakietu powitalnego Escape Box po ostatni transfer. Hotele, transfery i rezerwacja auta na miejscu - bez zarzutu, szczególnie, że nie jest to łatwy kraj do samodzielnych podróży. Również bardzo dobry kontakt mailowy i telefoniczny na miejscu, w kraju.
Super agencja godna polecenia.

Jesteśmy oczarowani Kubą!

06.01.2017 / Jola

Na przełomie listopada i grudnia spędzaliśmy wakacje / 12 osób/ na Kubie. To był już nasz kolejny wyjazd z Planet Escape i kolejne fantastyczne wakacje. Jesteśmy oczarowani Kubą. Los tak sprawił ,że znaleźliśmy się w centrum historii wyspy gdy zmarł F. Castro. To co działo się później w czasie żałoby trwającej 9 dni na pewno zmieniło nieco charakter wyjazdu ale historia wyspy tworzyła się na naszych oczach.Kuba bez muzyki , tańca i mojito -to już nawet brzmi jakoś dziwnie.
Dziękujemy za doskonale zorganizowany wyjazd, warto było dać się namówić na mieszkanie w domach u Kubańczyków. Podziękowania od całej naszej grupy dla ekipy Planet Escape, szczególne podziękowania dla Pana p. Piotrze za kolejny super wyjazd, pozdrawiamy i dziękujemy "naszemu" przewodnikowi Iwanowi-Kubańczykowi dzięki któremu odkrywaliśmy Kubę w sposób o jakim marzy każdy turysta.

Już planujemy kolejny wyjazd z Wami , tylko co do kierunku jeszcze się nie zdecydowaliśmy.

Kuba

21.04.2016 / Karolina / Wojtek

Mieliśmy przyjemność z planet Escape udać się na podróż poślubną na Kubę w wersji 3 dni Hawana + 7 dni Cayo Santa Maria. Hawana nas rozczarowała, nie tego się spodziewaliśmy. Zniszczone budynki, pełno naganiaczy no i gdzie była ta muzyka i uśmiechnięci ludzie? Spotkani przez nas ludzie najczęściej smutni i zabiedzeni, zdarza im się prosić o pieniądze. Hotel Quinta Avenida bardzo ładne ale umiejscowiony za daleko od starego miasta na spacer (3 godziny pieszo- ale o tym nas informowano). Byłoby dużo bliżej ale spać u Hawańczyków jakoś nam się nie uśmiechało. Chyba jednak warto zaczekać aż upadnie komunizm i odrobina nowoczesności zawędruje na Kubę. Druga część wycieczki - bardzo sprawny przejazd na rajską wyspę gdzie zachwycaliśmy się bielutkim piaskiem, czystym oceanem i wspaniałą przyrodą (lasy namorzynowe, dzikie kolibry na basenie i pelikany w Oceanie). Pogoda również dopisała. W Hotelu Eurostars na minus można zaliczyć tylko jedzenie, które było monotonne i niedobre (nawet na kolacjach a`la carte). O Planet Escape mogę się wypowiadać w samych superlatywach - bardzo dobry kontakt, pełna informacja, świetnie zaplanowane loty - tutaj chciałem gorąco podziękować pani Natalii (muchas gracias!).

Kuba

03.12.2015 / Marta / Michał

Pojechaliśmy z PlanetEscape na Kubę. Miejsce obowiązkowe do zobaczenia. Żeby poczuć Jej klimat trzeba zejść z utartych szlaków, nie ograniczyć się wyłącznie do turystycznych kurortów i plaż. Najlepiej zamieszkać u Kubańczyków w domach, koniecznie wynająć auto, zjechać z autostrady i przebijać sie przez kolejne wioski oglądając Ich codzienność. Taką właśnie wyprawę zorganizowało nam PlanetEscape. Nie martwiliśmy się o żadne sprawy organizacyjne, przejazdy, hotele, kwatery, wynajem auta. Interesowała nas wyłącznie Kuba. Plan był bardzo napięty bo mieliśmy mało czasu ale nie było żadnego problemu organizacyjnego. Bardzo polecamy i Kubę i PlanetEscape.

Najlepsi!

24.07.2015 / Marta / Przemek

Dokładnie rok temu dopinaliśmy na ostatni guzik szczegóły naszej cudownej podróży poślubnej: wymarzona Kuba, niespodziewane lecz piękne Kajmany oraz niezwykle chilloutowa Jamajka. Wybór Kuby nie był przypadkowy - oboje kochamy taniec, kubańskie rytmy nie są nam obce. Jednak muzyka na żywo na każdym kroku zaskoczyła nas i zachwyciła mimo wszystko! Hawanę zeszliśmy wzdłuż i wszerz, odpoczywając w małych prywatnych restauracyjkach i popijając przepyszne drinki w jeszcze mniejszych barach, a umiejętności negocjacji cen taksówek opanowaliśmy niemalże do perfekcji. W rajskim Varadero, gdzie kolor morza po prostu zwala z nóg, mogliśmy odpocząć na plaży, ale zawsze aktywnie - obsługa hotelu nie pozwalała się nudzić. Dzięki podróży do Trynidadu mieliśmy okazję zobaczyć Kubę "od środka", a sam Trynidad... To nasze małe miejsce na Ziemi, do którego na pewno jeszcze wrócimy! Przepiękne kolonialne miasteczko, przesympatyczna kubańska rodzina, mili i nienachalni miejscowi, najlepsi nauczyciele salsy i niesamowite imprezy na schodach Casa de la Musica. Podczas ekspresowego pobytu na Kajmanach zdążyliśmy płacić banknotami z wizerunkiem żółwmi, napić się mango mijoto, poczuć niezwykle spokojny klimat wyspy, zjeść najlepszego jerk chicken na wyspie oraz przekonać się, że ci niezwykle sympatycznie mieszkańcy Kajmanów to tak naprawdę niezła mieszanka kulturowa. Na sam koniec zostawiliśmy chillout w najbardziej chilloutowym miejscu na Ziemi, czyli na Jamajce :). Widok na Blue Monutain z Kingston i przepiękna Treasure Beach robią wrażenie. Podróż przez całą wyspę na lotnisko z niezwykle gadatliwym Jamajczykiem na pewno będziemy długo pamietać. A lekcje gotowania (jerk oczywiście!) i masaże w tym pięknym miejscu były idealnym zakończeniem naszej podróży. I dopiero tu mogliśmy uświadomić sobie, że choć te 3 wyspy, mimo że położone tak blisko siebie, różnią się bardzo - kulturą, kuchnią, muzyką, stylem życia, a przede wszystkim ludźmi - i to jest najpiękniejsze!
Planet Escape? Cóż, właśnie zaplanowaliśmy z nimi kolejną podróż: Malezja - Indonezja - Singapur, ruszamy we wrześniu! Chyba nie trzeba nic dodawać...? Najlepsi!

Spotkacie tutaj ludzi, którzy dzięki swoim pasjom i profesjonalizmowi uczynią Wasz wyjazd naprawdę wyjątkowym

21.07.2015 / Maria

Jeśli zależy Państwu na spędzeniu wolnego czasu w wyjątkowym miejscu i w wyjątkowy sposób, wybierzcie Planet Escape.Spotkacie tutaj ludzi, którzy dzięki swoim pasjom i profesjonalizmowi uczynią Wasz wyjazd naprawdę wyjątkowym.

Kuba lipiec 2015

Nasza pierwsza podróż z Planet Escape była cudowna i z pewnością nie ostatnia!

21.04.2015 / Monika / Jarek

Nasza pierwsza podróż z Planet Escape była cudowna i z pewnością nie ostatnia! Kuba w jej czystej postaci, jeszcze przed inwazją turystów z Ameryki Północnej oraz rajska wyspa Cayo Largo to nasz mały raj na ziemi! Kuba- kraj, w którym nie raz można przecierać oczy ze zdziwienia i zachwytu oczywiście:) Życie z Kubańczykami pod jednym dachem to jest dopiero przygoda, niezapomniana...:) Cayo Largo- dziewicza wyspa należąca do Kuby jest rajem w czystej postaci. Kilometry cudownych białych plaż z miękkim piaskiem otulającym stopy, błękitna woda, palmy chylące się ku wodzie i cisza, cisza, spokój i relaks...!!! Ach, cóż to był za wyjazd!!! Bez wątpienia polecamy wszystkim, którzy kochają gorące rytmy kubańskiej muzyki, lekko unoszący się w powietrzu zapach cygar no i najlepsze na świecie daiquiri:). Pan Marcin z Planet Escape jest mistrzem w organizowaniu wyjazdów życia. Nasz wyjazd to był totalny spontan i gdybyśmy mogli zrobić to raz jeszcze to postąpilibyśmy dokładnie w ten sam sposób, czyli kontaktując się z Panem Marcinem! Uwagi i rady Pana Marcia były bardzo celne, wszystko dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Jeszcze raz dziękujemy ekipie Planet Escape za uszycie naszej przygody na miarę!!! Każdemu, kto kocha przygody, podróże oraz potrzebuje wyrwać się z szarej rzeczywistości codziennego życia z całą pewnością polecamy Planet Escape. Dziękujemy:)

Wspaniała Podróż Poślubna na Kubę z Planet Escape

22.09.2014 / Agata / Łukasz

Wspaniała Podróż Poślubna na Kubę z Planet Escape. Idealnie zbalansowany wyjazd. Był czas na poznanie prawdziwej Kuby, jak i na słodkie leniuchowanie z Mojito w cieniu palmy nad lazurowym morzem karaibskim. Wszystkie miejsca noclegowe były o wysokim standardzie. Właściciele Casas bardzo przyjaźni, codziennie serwowali nam przepyszne śniadanka :o) wskazowki opisane w Escape Booku - niezastapione. Był to nasz pierwszy, ale na pewno nie ostatni wyjazd z Wami, jeszcze raz gorąco DZIĘKUJEMY :o)

Po 9 latach podróżowania , znalazłam idealne biuro !!!

08.08.2014 / Agnieszka

Po 9 latach podróżowania , znalazłam idealne biuro !!! Bardzo profesjonalne podejście i wiedza , potrafią zaspokoić potrzeby tak wybrednej osoby jak ja!!! Jedziemy z wami dalej....