Pogoda i temperatury na Kubie – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury na Kubie – kiedy jechać na wakacje?

Jeśli szukacie słońca, morza i piasku, Kuba będzie dla Was idealnym miejscem na wakacje! Przejrzyste, błękitne, tropikalne wody i jasne plaże sprzyjają relaksowi z chłodnym napojem w ręku, natomiast jeśli wolicie bardziej aktywny sposób spędzania urlopu, będziecie mieć wiele okazji, aby rozkoszować się wspaniałą lokalną kulturą i życiem nocnym. Hawana czy Trinidad emanują urokiem starego świata, z brukowanymi uliczkami i malowniczymi zabytkowymi budynkami, nie wspominając o najlepszej muzyce na żywo i festiwalach, dzięki którym nie będziecie się nudzić w tym tętniących życiem kubańskich miastach, a plaże Varadero czy Cayo Santa Maria kuszą białym piaskiem. Jeśli  zastanawiacie się więc, jaki jest najlepszy termin na wyprawę na Kubę – zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Vale de Vinales

Vale de Vinales

Kuba – klimat

Na Kubie panuje słoneczny i gorący klimat tropikalny spowodowany północno-wschodnimi pasatami, które utrzymują komfortową pogodę przez większą część roku. Występują tu dwie pory – sucha, od listopada do kwietnia, oraz deszczowa, od maja do października. Średnia temperatura przez cały rok oscyluje pomiędzy 19°C a 33°C. Region wschodni jest nieco cieplejszy niż zachodni, wahania temperatury między dniem a nocą są mniejsze w regionach przybrzeżnych, a większe w głębi lądu. Średnie opady w ciągu roku wynoszą od 860 mm na wschodzie do 1730 mm w zachodniej części wyspy. Pora sucha to najlepsze miesiące na odwiedzenie Kuby, jeśli szukacie czystego, błękitnego nieba, umiarkowanie wysokich temperatur (w tym okresie najcieplej jest w kwietniu; ok. 29,5°C) i niższej wilgotności (najsuchszym miesiącem jest marzec,  ze średnio tylko 28 mm opadów). Deszcze  nie są całkowicie wykluczone i chociaż zdarzają się rzadko, bywają krótkie, ale gwałtowne.

Cienfuegos

Cienfuegos

Podczas pory deszczowej temperatury są nieco wyższe (aż do 32,1°C w sierpniu), jest to również najbardziej wilgotny okres; szczególnie we wrześniu, przy średniej wilgotności 80%, odnotowuje się również największą ilość opadów, ze średnio aż 141 mm w czerwcu. Pada zwykle po południu lub wieczorami, jednak nawet w te najgorsze miesiące ulewy nie trwają zwykle zbyt długo i można także doświadczyć pięknych i pogodnych dni na wyspie. W zimie deszcze nie są częste, ale nadal są możliwe, głównie występują na północnych zboczach, które są pod wpływem zimnego powietrza pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Deszcz pada na Kubie średnio 85-100 dni w roku, co daje w sumie około 132 centymetry rocznie. W sierpniu i wrześniu zdarzają się huragany, wiążące się z ulewnymi opadami i porywistymi wiatrami, lecz choć nie należy ich lekceważyć, trzeba mieć też na uwadze, że pojawiają się one stosunkowo rzadko.

Trinidad

Trinidad

Pogoda i temperatury na Kubie w ciągu roku

Kuba – pogoda w styczniu

Styczeń na Kubie to pełnia lata! Temperatury w dzień sięgają 29°C, natomiast wieczorami zimne fronty przynoszą nieco ochłody, dlatego warto zabrać na wyjazd coś cieplejszego do ubrania – słupki rtęci spaść mogą poniżej 20°C. Liczba godzin słonecznych w ciągu dnia wynosi 9, w związku z czym ryzyko deszczu jest niewielkie. To szczyt sezonu, oznaczający wysokie ceny hoteli i wycieczek, jednak jeśli zdecydujecie się na wakacje na Kubie w styczniu, będziecie mieć okazję wzięcia udziału w  Festival Internacional de Jazz, festiwalu, podczas którego organizowane są jam session w miastach takich jak Hawana i Santiago de Cuba, przyciągające muzyków i fanów z całego świata.

Kuba – pogoda w lutym

Przejrzysta woda i słoneczne dni, z temperaturą sięgającą w dzień 30°C, zaś nocą 19°C, podobnie jak w styczniu, sprawiają, że luty jest najlepszym czasem na nurkowanie i snorkeling na południowym wybrzeżu Kuby. Szczyt sezonu turystycznego wciąż trwa. Woda w oceanie dochodzi do 26°C, dlatego świetnie nadaje się do kąpieli. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w północno-zachodniej części wyspy temperatura może spaść do 15˚C, a nocą poniżej – w Hawanie nawet do około 10°C. Południowa część wyspy, zwłaszcza południowo-wschodnia (Santiago de Cuba i Zatoka Guantanamo), jest cieplejsza niż północna, a chłodne masy powietrza w zimie docierają tu rzadziej.

Kuba – pogoda w marcu

Stabilna pogoda, temperatury sięgające 31°C w dzień i 20°C nocą, ciepła woda w oceanie – wszystko to sprawia, że pora sucha jest idealna dla aktywności na świeżym powietrzu, takich jak turystyka piesza i rowerowa. Wybierając się na urlop na Kubę w marcu będziecie mieć też okazję obserwować migrujące ptaki, które przylatują tu zarówno z Południowej, jak i Północnej Ameryki. Niekiedy mogą zdarzyć się oczyszczające atmosferę, ulewne deszcze, lecz nie potrwają one zbyt długo i nie będą przeszkodą w cieszeniu się wakacyjnymi aktywnościami.

Rajskie plaże Varadero

Rajskie plaże Varadero

Kuba – pogoda w kwietniu

W kwietniu na Kubie pogoda zaczyna powoli się zmieniać, a pora sucha ustępuje deszczowej. Z wyjątkiem okresu świąt wielkanocnych, na wyspie nie ma zbyt wielu turystów, ceny nieco obniżają się, a plaże zwolna pustoszeją. Tym niemniej, z temperaturami sięgającymi 32°C w dzień i 21°C w nocy, kwiecień to nadal bardzo dobry czas na wizytę na Kubie, idealny na zajęcia na świeżym powietrzu i imprezy oraz kąpiele w ciepłym morzu.

Kuba – pogoda w maju

Maj, z temperaturami sięgającymi 30°C w dzień i 22°C nocą, wodą osiągającą ciepłotę nawet 28°C i 8–10 godzinami słońca dziennie, jest dobrym miesiącem do wypoczynku na Kubie, chociaż wzrasta zarówno wilgotność, jak i możliwość opadów. Ponieważ miesiąc ten pozostaje poza głównym sezonem turystycznym, liczba turystów jest na Kubie niewielka, ale za to ceny stosunkowo niskie.

Kuba – pogoda w czerwcu

Z jednej strony – początek pory deszczowej, upały sięgające 32°C i spore ryzyko zmoknięcia. Z drugiej – niskie ceny i niewielu turystów. Czerwiec na Kubie nie jest wymarzonym okresem na wakacje, jeśli jednak przede wszystkim liczy się dla Was budżet i niestraszne Wam deszcze, możecie rozważyć wyjazd w tym terminie. To też początek sezonu huraganów, ale nadal możecie rozkoszować się ciepłymi dniami na plaży, choć wysoka wilgotność powietrza nieco daje się we znaki.

Santiago de Cuba

Santiago de Cuba

Kuba – pogoda w lipcu i sierpniu

W porze deszczowej panuje wszędzie parny upał, który pomimo łagodzącej go morskiej bryzy jest trudny do zniesienia. Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień. Temperatura w ciągu dnia rzadko przekracza 33–34°C, jednak z powodu dużego poziomu wilgotności, który często sięga aż do 80%, upał staje się jeszcze bardziej dokuczliwy. Deszcze są intensywne, ale występują najczęściej w postaci przelotnych opadów lub burz z piorunami zazwyczaj późnym popołudniem. Lato to świetny czas na muzyczne doznania, na Kubie odbywają się wtedy liczne festiwale i karnawał, który w Santiago de Cuba świętowany jest w lipcu, a na Hawanie na przełomie lipca i sierpnia. Wybierając się w podróż w tym okresie należy wziąć pod uwagę wzrost cen, spowodowany okresem wakacyjnym wśród Kubańczyków.

Kuba – pogoda we wrześniu

Wrzesień to raczej spokojny miesiąc dla turystyki na Kubie – nadal jest bardzo parno i gorąco, do 31°C, zdarzają się huragany i burze, a wiele hoteli, restauracji i punktów usługowych zamyka swe podwoje. Tym niemniej jest to miesiąc warty rozważenia przez podróżujących z ograniczonym budżetem, jako że ceny utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie.

Kuba – pogoda w październiku

Nieprzyjemnie upalne dni powoli mijają, ale groźba tropikalnych burz odstrasza odwiedzających. I niesłusznie! Wprawdzie ciągle jest gorąco i wilgotno (temperatura powietrza w dzień dochodzi do 30°C, w nocy jest ok. 22°C, a woda w morzu ma 27–28°C), lecz deszcz pada często dopiero pod koniec dnia, huragany zdarzają się rzadko, choć pogoda w tym czasie może się często zmieniać. To dobry czas na aktywne zwiedzanie i pełną przygód podróż po Kubie!

Sancti Spíritus

Sancti Spíritus

Kuba – pogoda w listopadzie

W listopadzie na Kubie rozpoczyna się pora sucha. Prawdopodobieństwo deszczu, który pojawia się głównie wieczorami, jest stosunkowo nieduże, zwłaszcza na zachodzie kraju. Na wschodzie może niekiedy popadać, będą to jednak krótkie, trwające najwyżej kwadrans opady. Listopad na Kubie to też świetny czas, by ucieszyć oczy rozmaitymi odcieniami zieleni egzotycznej roślinności, po miesiącach pory deszczowej prezentującej się zjawiskowo. Planując wycieczkę po Kubie w listopadzie należy mieć jednak na względzie, że w tym czasie występują duże różnice pomiędzy temperaturami w różnych miejscach – np. w Hawanie dochodzą nawet do 30°C, podczas gdy w Santiago de Cuba będzie 10 stopni mniej.

Kuba – pogoda w grudniu

Pogoda na Kubie w grudniu jest po prostu idealna! Temperatury powietrza sięgają 29°C w ciągu dnia, w nocy spadają o kilka stopni, i równie przyjemna (ok. 26°C) jest temperatura wody w oceanie. Słońce w grudniu świeci aż przez 26 dni, toteż grudzień na Kubie to gwarancja udanych wakacji, choć ceny w tym okresie szybują w górę, a turystów jest wyjątkowo dużo. Jeśli jednak nie przeszkadza to Wam – dlaczego nie spędzić Bożego Narodzenia i sylwestra na Karaibach?

Santa Clara

Santa Clara

Temperatura wody na Kubie

Oblewana krystalicznie czystymi, turkusowymi wodami Morza Karaibskiego Kuba zapewnia fantastyczne warunki do kąpieli przez cały rok. Temperatura wody nie spada poniżej 25°C (od stycznia do marca), by w najcieplejszych miesiącach (od lipca do września) osiągnąć nawet 29°C, dlatego też kąpiele w niej są niezwykle przyjemne. Morze jest prawie zawsze spokojne, a wielkie fale, jeśli się zdarzają, to jedynie w sezonie huraganów, przypadającym na nasze wakacje, jednak ich pojawienie się wcale nie jest regułą.

Hawana

Hawana

Aga Spiechowicz

Aga Spiechowicz

Zwariowana wariatka o pozytywnym usposobieniu, zagrzebana w książkach miłośniczka kotów, kąpieli w przeręblu i długich wędrówek po beskidzkich szlakach. Gdy wystawi nos z lektury i akurat nie wyrusza na włóczęgę, lubi zgłębiać tajniki zielarstwa, projektować książki i eksperymentować z fotografią. W Planet Escape wypełnia zawartością niezliczone strony przewodników, wciąż wydłużając listę krajów do odwiedzenia – w końcu, według św. Augustyna, „świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę".

!
Ta strona używa plików cookies.