Pogoda i temperatury w Malezji – kiedy jechać na wakacje?

Zainspiruj się i przeczytaj o podróży swoich marzeń na blogu

Pogoda i temperatury w Malezji – kiedy jechać na wakacje?

Malezja, jako strategicznie położony kraj w Azji Południowo-Wschodniej, pełni rolę mikrokosmosu różnorodności — zarówno w kontekście kulturowym, jak i ekologicznym. Znajdująca się pomiędzy Tajlandią a Singapurem, od zachodu na półwyspie Malajskim do wschodu na wyspie Borneo, Malezja jest miejscem, gdzie współczesne osiągnięcia i tradycyjne wartości idą w parze. Stanowi to doskonały przykład zrównoważonego rozwoju, gdzie wysokiej klasy infrastruktura współistnieje z zachowanymi obszarami przyrodniczymi o znaczeniu światowym.

Kraj ten jest domem dla niezwykłej ilości różnych gatunków roślin i zwierząt, w tym wielu, które są endemiczne, czyli występują tylko w tym konkretnym regionie. Malezja jest jednym z 17 krajów na świecie uznanych za „megaróżnorodne”, co oznacza, że posiada wyjątkowo wysoki poziom bioróżnorodności. Na wyspie Borneo, która jest dzielona pomiędzy Malezję, Brunei i Indonezję, znajdują się jedne z najstarszych na świecie lasów tropikalnych. Występują w nich różnorodne gatunki fauny i flory, w tym rzadkie orangutany i nosorożce sumatrzańskie. Półwysep Malajski również ma wiele do zaoferowania pod względem przyrodniczym, od górskich regionów, jak Wzgórza Kamerona, po namorzynowe lasy i koralowe rafy.

Malezja oferuje jeden z najbardziej unikatowych i zróżnicowanych klimatów na świecie. Leżąca blisko równika, cieszy się tropikalnym klimatem, który jest równie fascynujący, co nieprzewidywalny. Z wybrzeżami otoczonymi przez Morze Południowochińskie i Morze Andamańskie, a wnętrzem zdominowanym przez gęste lasy tropikalne i majestatyczne góry, krajobraz wpływa na złożoność warunków atmosferycznych. Od wilgotnych równin do wysokogórskiego chłodu, pogoda Malezji stanowi zarówno wyzwanie, jak i atrakcję dla turystów, mieszkańców i naukowców.

Przeczytajcie artykuł, aby dowiedzieć się, kiedy najlepiej zaplanować podróż do Malezji.

Klimat Malezji

Klimat Malezji jest tropikalny, co oznacza wysokie temperatury i dużą wilgotność przez cały rok. Ze względu na bliskość równika, różnice temperatur pomiędzy porami roku są stosunkowo niewielkie. Średnie temperatury w ciągu dnia zwykle oscylują wokół 27–32°C. Malezja dzieli się na dwie główne części: Półwysep Malajski i Borneo, a każda z nich ma swoje specyficzne warunki pogodowe.

Klimat na Półwyspie Malajskim

Klimat na Półwyspie Malajskim jest tropikalny, co oznacza, że jest ciepło i wilgotno przez cały rok. Ze względu na bliskość równika, różnice temperatur pomiędzy porami roku są minimalne.

Oto kilka charakterystycznych cech klimatu na Półwyspie Malajskim:

Monsuny: Region ten jest pod wpływem dwóch głównych sezonów monsunowych. Monsun północno-wschodni trwa od listopada do marca i wpływa głównie na wschodnią część półwyspu, przynosząc intensywne opady deszczu i czasem powodzie. Monsun południowo-zachodni, który trwa od maja do września, jest zazwyczaj mniej intensywny i skupia się na zachodniej części półwyspu.

Temperatury: Średnie temperatury oscylują wokół 27–32°C przez cały rok. Niewiele jest różnic w temperaturze pomiędzy nocą a dniem oraz pomiędzy różnymi porami roku.

Wilgotność: Wilgotność powietrza jest bardzo wysoka, często przekraczająca 80%. Wysoka wilgotność może być uciążliwa, zwłaszcza dla osób nieprzyzwyczajonych do takich warunków.

Lokalne zróżnicowanie: Chociaż klimat jest generalnie tropikalny, istnieją pewne lokalne różnice. Na przykład, w regionach górskich, jak Wzgórza Kamerona, klimat jest znacznie chłodniejszy.

Opady: Na Półwyspie Malajskim występują opady przez cały rok, ale są one najintensywniejsze w czasie sezonów monsunowych. Nawet poza tymi sezonami, krótkotrwałe, intensywne opady deszczu są dość powszechne.

Klimat Borneo

Klimat na Borneo, które jest trzecią co do wielkości wyspą na świecie i dzieli się pomiędzy Malezję, Indonezję oraz Brunei, jest równie tropikalny jak na Półwyspie Malajskim, ale istnieją pewne różnice.

Oto kilka kluczowych aspektów klimatu na malezyjskiej części Borneo:

Temperatury: Na Borneo temperatury są podobnie wysokie jak na Półwyspie Malajskim, zazwyczaj wahając się w zakresie od 27 do 32°C. Jednakże, w górskich regionach, takich jak np. Gunung Kinabalu, temperatury mogą być znacznie niższe.

Wilgotność: Borneo jest jednym z najwilgotniejszych miejsc na świecie, z poziomem wilgotności często przekraczającymi 80%.

Opady deszczu: Wyspa jest znana z dużych ilości opadów, co jest szczególnie widoczne w jej bujnych lasach tropikalnych. Opady są stosunkowo równomierne przez cały rok, ale nieco większych ilości deszczu można oczekiwać podczas monsunu północno-wschodniego.

Monsuny: Podobnie jak Półwysep Malajski, Borneo doświadcza wpływów monsunowych, ale są one mniej wyraźne niż na półwyspie. Monsun północno-wschodni wpływa na większą ilość opadów od listopada do marca, ale różnice między sezonami są mniej zauważalne.

Zróżnicowanie mikroklimatyczne: Na Borneo występuje duże zróżnicowanie mikroklimatyczne, w zależności od wysokości n.p.m. i lokalizacji. Na wyspie występują różnorodne ekosystemy, od mangrowych lasów nadbrzeżnych po górskie lasy mgliste.

Pora monsunowa w Malezji

Monsuny w Malezji odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu lokalnego klimatu i wpływają na życie codzienne mieszkańców oraz na działalność turystyczną. Malezja doświadcza dwóch głównych sezonów monsunowych, które różnią się w zależności od regionu:

Monsun północno-wschodni

Ten monsun trwa od listopada do marca i głównie wpływa na wschodnią część Półwyspu Malajskiego oraz na część Borneo. Monsun północno-wschodni przynosi obfite opady deszczu, a w niektórych regionach może dojść do powodzi. Jest to zwykle okres o mniejszej atrakcyjności turystycznej na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego z uwagi na trudne warunki pogodowe.

Monsun południowo-zachodni

Trwa od maja do września i jest mniej intensywny niż monsun północno-wschodni. Monsun południowo-zachodni wpływa głównie na zachodnią stronę Półwyspu Malajskiego i jest zazwyczaj łagodniejszy, z mniejszą ilością opadów. Mimo to, krótkotrwałe, intensywne opady deszczu są możliwe i mogą wystąpić niespodziewanie.

Okresy przejściowe

Pomiędzy głównymi sezonami monsunowymi są również okresy przejściowe, kiedy pogoda jest generalnie łagodniejsza i mniej przewidywalna. Te okresy są często uważane za najbardziej atrakcyjne dla turystów, chociaż opady deszczu są wciąż możliwe.

Pora sucha w Malezji

W Malezji nie można mówić o porze suchej w tradycyjnym sensie, jak na przykład w niektórych innych krajach tropikalnych, ponieważ opady deszczu występują przez cały rok. Jednak istnieją okresy, w których ilość opadów jest mniejsza i warunki są stosunkowo suche, zwłaszcza w porównaniu z sezonami monsunowymi.

Na Półwyspie Malajskim

Na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego, w tym w Kuala Lumpur i w okolicach, stosunkowo mniej deszczu można oczekiwać od czerwca do sierpnia, podczas monsunu południowo-zachodniego. Paradoksalnie, mimo że jest to sezon monsunowy, opady są tu rzadsze niż w innych okresach roku.

Na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego, najlepszym okresem, aby uniknąć dużych opadów, jest od kwietnia do października. To jest czas, kiedy monsun północno-wschodni ustępuje i zaczyna się monsun południowo-zachodni, który jest tu mniej intensywny.

Na Borneo

Na Borneo różnice sezonowe są mniej wyraźne, ale generalnie rzecz biorąc, mniej deszczu można oczekiwać w okresie od maja do września, szczególnie w północnej części wyspy (Sabah).

Uwaga! Należy pamiętać, że „pora sucha” w Malezji nie oznacza braku deszczu. Krótkotrwałe, intensywne opady są możliwe nawet w tych okresach, i warunki pogodowe mogą być bardzo zmienne.

Temperatura wody w Malezji

Woda w Malezji jest generalnie ciepła przez cały rok, co czyni ten kraj atrakcyjnym celem dla miłośników aktywności wodnych. Średnia temperatura wody waha się zwykle w granicach 26–30°C, zależnie od regionu i pory roku.

Na Półwyspie Malajskim, zarówno na zachodnim, jak i wschodnim wybrzeżu, temperatura wody jest stosunkowo stabilna i zazwyczaj wynosi około 28–30°C. Na wyspie Borneo, w tym w Sabah, gdzie znajdują się popularne miejsca do nurkowania jak Sipadan, temperatura wody również utrzymuje się na podobnym poziomie.

Kiedy jechać na wakacje do Malezji?

Jeżeli planujecie wycieczkę na Borneo, optymalny czas na odwiedzenie tej fascynującej wyspy to okres od maja do września. Są to miesiące, kiedy na Borneo jest stosunkowo najmniej opadów, co sprawia, że warunki do aktywności na świeżym powietrzu są najkorzystniejsze.

Jeśli planujecie wakacje na Półwyspie Malajskim, najlepszy czas na odwiedzenie tej części Malezji zależy od konkretnych planów i interesujących Was aktywności. Zachodnie wybrzeże, które obejmuje takie miejsca jak Kuala Lumpur, Penang i Langkawi, najlepiej odwiedzić od grudnia do kwietnia. To okres suchy i stabilny pogodowo, idealny na zwiedzanie miast, relaks na plażach oraz eksplorację kulturową.

Jeżeli z kolei interesuje Was wschodnie wybrzeże Półwyspu, najlepiej zaplanować wyjazd od kwietnia do października. W tych miesiącach występuje pora sucha, co umożliwia korzystanie z atrakcji takich jak nurkowanie czy wypoczynek na plażach w Terengganu czy na wyspie Tioman. Ten okres umożliwia również uniknięcie monsunu północno-wschodniego, który od listopada do marca przynosi intensywne opady deszczu.

Dla entuzjastów trekkingu i obserwacji przyrody, suchsze miesiące są również bardziej korzystne. Na przykład, jeśli planujecie odwiedzić Taman Negara, najstarszy park narodowy w Malezji, wybór suchego sezonu zwiększy Wasze szanse na obserwację dzikiej fauny i ułatwi przemierzenie leśnych szlaków.

Pogoda i temperatury w Malezji w styczniu

Półwysep Malajski

Zachodnie Wybrzeże (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi): Styczeń jest to jeden z suchszych miesięcy, z temperaturami w przedziale 26–32°C. Jest to dobra pora na zwiedzanie i wypoczynek na plażach.

Wschodnie wybrzeże (Terengganu, Kuantan, Tioman): Styczeń to okres monsunu północno-wschodniego, który przynosi intensywne opady deszczu i wiatry. Nie jest to najlepszy czas na odwiedzenie tych regionów, a wiele ośrodków turystycznych może być zamkniętych.

Borneo (Sabah i Sarawak)

Sabah: Styczeń to czas, gdy północne regiony Borneo są pod wpływem monsunu północno-wschodniego, co oznacza więcej opadów, szczególnie w północnych częściach regionu. Temperatury mogą oscylować w granicach 27–32°C.

Sarawak: Podobnie jak w Sabah, jest to okres zwiększonych opadów, ale warunki mogą być mniej ekstremalne niż w północnych regionach. Temperatury są podobne do tych w Sabah.

Pogoda i temperatury w Malezji w lutym

Półwysep Malajski

Zachodnie wybrzeże (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi): Luty jest jednym z suchszych miesięcy, z temperaturami wahającymi się między 26 a 33°C. To doskonały okres na zwiedzanie i aktywności na świeżym powietrzu.

Wschodnie wybrzeże (Terengganu, Kuantan, Tioman): Luty wciąż pozostaje w okresie monsunowym, co oznacza dużą ilość opadów i wiatr. Niektóre ośrodki turystyczne mogą być zamknięte.

Borneo (Sabah i Sarawak)

Sabah: Luty jest częścią sezonu monsunowego, zwłaszcza w północnych regionach. Oczekujcie większej ilości opadów i temperatur w zakresie 27–32°C. Jeśli planujecie nurkowanie, południowe regiony, jak Sipadan, mogą oferować lepsze warunki.

Sarawak: Opady są równie prawdopodobne, chociaż nie tak intensywne jak w północnych częściach Borneo. Temperatury są zwykle w przedziale 26–32°C.

Pogoda i temperatury w Malezji w marcu

Półwysep Malajski

Zachodnie wybrzeże (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi): Marzec jest miesiącem ciepłym i wilgotnym, z temperaturami w zakresie od 26 do 33°C. Oczekiwane są krótkie, ale intensywne opady deszczu.

Wschodnie wybrzeże (Terengganu, Kuantan, Tioman): Na wschodnim wybrzeżu monsun zaczyna się kończyć, co oznacza mniej opadów i coraz lepsze warunki do wypoczynku nad morzem. Temperatury są podobne do tych na zachodzie.

Borneo (Sabah i Sarawak)

Sabah: Marzec jest jednym z suchszych miesięcy w Sabah, zwłaszcza w regionach północnych. Jest to doskonały czas na trekking i obserwację dzikiej przyrody. Temperatury w granicach 27–32°C.

Sarawak: Oczekiwane są średnie ilości opadów, ale są one zwykle krótkotrwałe i nie wpływają znacząco na większość aktywności na świeżym powietrzu. Temperatury również w granicach 26–33°C.

Pogoda i temperatury w Malezji w kwietniu

Półwysep Malajski

Zachodnie wybrzeże (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi): Kwiecień to jeden z najcieplejszych miesięcy na zachodnim wybrzeżu, z temperaturami oscylującymi wokół 26–34°C. Chociaż to nie jest pora deszczowa, można oczekiwać krótkotrwałych, ale intensywnych opadów.

Wschodnie wybrzeże (Terengganu, Kuantan, Tioman): W kwietniu monsun północno-wschodni zwykle się kończy, co oznacza mniej opadów i bardziej sprzyjające warunki do aktywności na świeżym powietrzu, w tym korzystania z plaż i nurkowania. Temperatury są podobne do tych na zachodzie.

Borneo (Sabah i Sarawak)

Sabah: Kwiecień jest jednym z suchszych miesięcy w tym regionie, co sprawia, że jest to dobra pora na trekking, obserwację zwierząt i nurkowanie. Temperatury wahają się między 27 a 32°C.

Sarawak: Podobnie jak w Sabah, opady są umiarkowane, ale mogą wystąpić. Temperatury są zbliżone, oscylujące między 26 a 33°C.

Pogoda i temperatury w Malezji w maju

Półwysep Malajski

Zachodnie wybrzeże (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi): Maj jest jednym z cieplejszych miesięcy, z temperaturami w zakresie 26–34°C. Krótkie, ale intensywne opady deszczu są dość częste, szczególnie w godzinach popołudniowych.

Wschodnie wybrzeże (Terengganu, Kuantan, Tioman): W maju na wschodnim wybrzeżu panują dobre warunki do plażowania i nurkowania. Temperatury są zbliżone do tych na zachodnim wybrzeżu, a opady są rzadsze.

Borneo (Sabah i Sarawak)

Sabah: Maj jest stosunkowo suchym miesiącem, co sprawia, że jest to doskonały czas na trekking, obserwację dzikiej przyrody i nurkowanie. Temperatury wahają się między 27 a 32°C.

Sarawak: W maju opady są umiarkowane i krótkotrwałe, a temperatury oscylują w granicach 26–33°C. Jest to dobra pora na odwiedzenie tego regionu, jeśli chcecie uniknąć szczytu sezonu deszczowego.

Pogoda i temperatury w Malezji w czerwcu

Półwysep Malajski

Zachodnie wybrzeże (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi): Temperatury w czerwcu są stabilne, oscylując w zakresie 26–34°C. Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu są możliwe, głównie w godzinach popołudniowych.

Wschodnie wybrzeże (Terengganu, Kuantan, Tioman): W tym regionie czerwiec jest jednym z najsuchszych i najbardziej sprzyjających miesięcy dla aktywności na świeżym powietrzu, w tym plażowania i nurkowania. Temperatury są podobne do tych na zachodnim wybrzeżu.

Borneo (Sabah i Sarawak)

Sabah: Czerwiec jest również jednym z suchszych miesięcy w Sabah, co czyni go atrakcyjnym okresem na trekking i obserwację dzikiej przyrody. Temperatury wahają się od 27 do 32°C.

Sarawak: W Sarawaku czerwiec jest miesiącem o umiarkowanych opadach i temperaturach w zakresie 26–33°C. Jest to dobra pora na aktywności na świeżym powietrzu.

Pogoda i temperatury w Malezji w lipcu

Półwysep Malajski

Zachodnie wybrzeże (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi): W lipcu temperatury są stosunkowo wysokie, wahające się między 26 a 34°C. Możecie spodziewać się krótkotrwałych opadów, zwykle w późnych godzinach popołudniowych.

Wschodnie wybrzeże (Terengganu, Kuantan, Tioman): Lipiec to doskonały czas na odwiedzenie wschodniego wybrzeża, gdyż jest to jeden z najsuchszych miesięcy. Jest to idealny czas dla aktywności takich jak nurkowanie i plażowanie. Temperatury są zbliżone do tych na zachodzie.

Borneo (Sabah i Sarawak)

Sabah: Lipiec jest jednym z suchszych miesięcy w regionie Sabah na Borneo, z temperaturami oscylującymi w granicach 27–32°C. Jest to dobra pora na trekking i obserwację dzikiej przyrody.

Sarawak: W Sarawaku możesz spodziewać się umiarkowanych opadów i temperatur w zakresie 26–33°C. Choć opady występują, są one zwykle krótkotrwałe i nie wpływają znacząco na aktywności na świeżym powietrzu.

Pogoda i temperatury w Malezji w sierpniu

Półwysep Malajski

Zachodnie wybrzeże (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi): Temperatury utrzymują się na poziomie 26–34°C. Opady są stosunkowo niewielkie, ale jak zwykle możliwe są krótkotrwałe, intensywne ulewy, szczególnie w godzinach popołudniowych.

Wschodnie wybrzeże (Terengganu, Kuantan, Tioman): Sierpień jest jednym z suchszych miesięcy na wschodnim wybrzeżu, co sprawia, że jest to dobra pora na plażowanie i nurkowanie. Temperatury są zbliżone do tych na zachodnim wybrzeżu.

Borneo (Sabah i Sarawak)

Sabah: W sierpniu panują stosunkowo suche warunki, co sprzyja trekkingowi i obserwacji dzikiej przyrody. Temperatury wahają się między 27 a 32°C.

Sarawak: Opady w Sarawaku są umiarkowane, a temperatury oscylują w granicach 26–33°C. Jest to dobra pora na odwiedzenie tego regionu, jeżeli chcecie uniknąć większych opadów.

Pogoda i temperatury w Malezji we wrześniu

Półwysep Malajski

Zachodnie wybrzeże (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi): Temperatury wahać się będą między 26 a 34°C. Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu są nadal możliwe, głównie po południu i wieczorem.

Wschodnie wybrzeże (Terengganu, Kuantan, Tioman): Wrzesień jest jednym z ostatnich miesięcy, który jest stosunkowo suchy na wschodnim wybrzeżu. Jest to więc nadal dobry czas na plażowanie i nurkowanie. Temperatury są podobne do tych na zachodnim wybrzeżu.

Borneo (Sabah i Sarawak)

Sabah: Wrzesień to jeden z suchszych miesięcy, co sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, jak trekking czy obserwacja dzikiej przyrody. Temperatury będą oscylować w granicach 27–32°C.

Sarawak: W Sarawaku wrzesień może być miesiącem o zmiennych warunkach pogodowych, z temperaturami w zakresie 26–33°C. Można się spodziewać krótkotrwałych opadów, ale generalnie warunki są sprzyjające aktywnościom na świeżym powietrzu.

Pogoda i temperatury w Malezji w październiku

Półwysep Malajski

Zachodnie wybrzeże (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi): W październiku zaczynają się zauważalne zmiany w pogodzie z nadejściem monsunu północno-zachodniego. Możecie spodziewać się więcej deszczu, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych. Temperatury oscylują między 25 a 33°C.

Wschodnie wybrzeże (Terengganu, Kuantan, Tioman): Październik to miesiąc, kiedy zaczyna się sezon monsunowy, co oznacza więcej deszczu i silniejsze wiatry. Nurkowanie i plażowanie mogą być mniej komfortowe. Temperatury są zbliżone do tych na zachodzie.

Borneo (Sabah i Sarawak)

Sabah: Warunki w październiku są zróżnicowane. Można spodziewać się zarówno suchych, jak i deszczowych dni. Temperatury wahają się między 27 a 32°C.

Sarawak: W Sarawaku warunki są podobne do tych w Sabah, z temperaturami w zakresie 26–33°C. Opady deszczu są umiarkowane, ale zaczynają się zwiększać z nadejściem monsunu.

Pogoda i temperatury w Malezji w listopadzie

Półwysep Malajski

Zachodnie wybrzeże (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi): W listopadzie w tych rejonach zaczyna się sezon deszczowy. Wysokie temperatury oscylują między 25 a 32°C, ale można się też spodziewać znaczącej ilości opadów, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Wschodnie wybrzeże (Terengganu, Kuantan, Tioman): W listopadzie monsun północno-wschodni zaczyna wpływać na pogodę, co oznacza silne wiatry i intensywne opady deszczu. Nie jest to najlepszy czas na plażowanie czy nurkowanie.

Borneo (Sabah i Sarawak)

Sabah: Listopad to miesiąc o zmiennych warunkach pogodowych, z temperaturami wahającymi się między 26 a 31°C. Opady deszczu są coraz bardziej prawdopodobne, ale nie na tyle intensywne, aby uniemożliwić trekking czy obserwację przyrody.

Sarawak: Warunki w Sarawaku są podobne do tych w Sabah. Można się spodziewać temperatur w zakresie 25–32°C i umiarkowanych opadów deszczu.

Pogoda i temperatury w Malezji w grudniu

Półwysep Malajski

Zachodnie wybrzeże (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi): Grudzień jest jednym z najbardziej deszczowych miesięcy w tych regionach, z temperaturami wahającymi się między 25 a 32°C. Monsun północno-zachodni przynosi znaczące opady, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Wschodnie wybrzeże (Terengganu, Kuantan, Tioman): Grudzień jest jednym z najbardziej niekorzystnych miesięcy do odwiedzenia wschodniego wybrzeża, z dużą ilością deszczu i silnymi wiatrami. Nurkowanie i plażowanie nie są zalecane.

Borneo (Sabah i Sarawak)

Sabah: W grudniu można spodziewać się zmiennych warunków pogodowych, z temperaturami od 26 do 31°C. Opady są bardziej prawdopodobne, ale trekking i obserwacja przyrody są nadal możliwe, chociaż mogą być utrudnione przez deszcz.

Sarawak: W Sarawaku warunki są podobne do tych w Sabah, z temperaturami w granicach 25–32°C. Deszcz jest bardziej prawdopodobny, więc warto być przygotowanym na zmienną pogodę.

Asia

Asia

Zakochana w podróżach, samochodach i kawie :)

!
Ta strona używa plików cookies.