• Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
- 5 GMT
Stolica
Panama City
Język
Językiem urzędowym Panamy jest hiszpański. W użyciu jest również angielski. Na wyspach San Blas lokalne społeczności posługują się lokalnymi indiańskimi narzeczami.
Waluta
Oficjalną walutą Panamy jest balboa, która jest powiązana z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1. Oznacza to, że można dokonywać wszystkich płatności w dolarach, ale może się zdarzyć, że reszta zostanie nam wydana w balboa. Dzięki temu rozwiązaniu nie tracimy ani grosza na przewalutowaniu.
Powierzchnia
78 200 km2
Populacja
3,5 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Przy pobycie w Panamie nieprzekraczającym 6 miesięcy obywatele RP nie muszą ubiegać się o wizę turystyczną. Panamska służba graniczna podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą długości pobytu cudzoziemca w Panamie. Paszport osoby podróżującej musi być ważny jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy, licząc od dnia powrotu z Panamy. Turyści mają obowiązek posiadania biletu powrotnego oraz minimum 500 USD na koszty pobytu (wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). Opuszczając Panamę drogą lotniczą obowiązuje opłata wylotowa w wysokości do 30 USD od osoby.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do krajów w którym odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Przed udaniem się w podróż do Panamy zaleca się szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi (ok. 80 zł), durowi brzusznemu (ok. 210 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (jedna dawka ok. 240 zł). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Koszt szczepień zalecanych wyniesie ok. 530 zł. dla osoby dorosłej. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Standardowa wysokość napiwku w restauracjach w Panamie to 10% kwoty rachunku. Niektóre restauracje z góry wliczają napiwki w cenę zamówienia, na rachunku oznacza go słowo propina. Napiwki dla sektora turystycznego oscylują od 1 USD dla bagażowego na lotnisku międzynarodowym (za każdą sztukę bagażu), 5 USD dla kierowcy po ok. 10 -15 USD dla przewodnika.
Ceny jedzenia
Ceny jedzenia w Panamie, różnicują się w zależności od miejsca, w którym przebywamy oraz standardu lokalu. Będzie ono kosztować więcej w Panama City i znanych miejscowościach turystycznych, zdecydowanie zaś mniej na prowincji.

Sycący posiłek w zwykłej, lokalnej restauracji lub na ulicznych stoiskach to koszt około 3-4 USD. 3-daniowy posiłek dla dwóch osób w lepszej restauracji to wydatek rzędu 33-37 USD. Cena butelki lokalnego piwa w restauracji to 1,5 USD, importowanego zaś dwa razy tyle. Cappuccino to koszt ok. 3 USD, zaś mała butelka Coli lub Pepsi to wydatek 1 USD, taką samą kwotę zapłacimy też za małą butelkę wody. W sklepie - cena 1L mleka to koszt 1,5 USD, zaś bochenka chleba ok. 2 USD, 1 kg jabłek, pomarańczy, pomidorów to wydatek rzędu 3 USD, za banany zapłacimy już tylko 1,5 USD. Butelka wina ze średniej półki 8 USD, krajowe piwo ok. 1 USD, woda 1,5 L to wydatek 1,5 USD.
Jedzenie
Choć Panama nie słynie na świecie ze swojej sztuki kulinarnej, to można w niej znaleźć wiele smakowitych potraw składających się zawsze ze świeżych i aromatycznych składników. Kuchnia panamska jest bardzo różnorodna, tak jak jej społeczeństwo, w którym obok Latynosów znajdziecie wielu Azjatów, Kreolów i przedstawicieli indiańskich mniejszości. Głównymi składnikami panamskich potraw jest kukurydza, kokos, owoce morza, warzywa (maniok i tykwa) i tropikalne owoce (mango, banany). Dominują potrawy smażone aniżeli gotowane. Typowe danie składa się z ryżu, mięsa i fasoli z warzywami, często w towarzystwie smażonego lub pieczonego banana. Najpopularniejszym daniem jest ceviche, czyli kawałki surowej ryby marynowanej z soku z limonki. Rarytasem jest również corvina – biała ryba z Pacyfiku.
Ciekawostki
  • Nazwa kraju Panama wywodzi się z hiszpańskiego „muchos peces”, co oznacza „wiele ryb”.
  • Wielkim przysmakiem jest iguana (jaszczurka z rodziny legwanów). Można ją zamówić jedynie w drogich restauracjach. Choć mieszkańcy Bocas często na nie polują, nie znajdziecie ich w żadnym menu. Przy odrobinie szczęścia może ktoś zaprosi Was na taką ucztę.
  • 125 gatunków zwierząt, które żyją na terenie Panamy to gatunki endemiczne.
  • Podczas budowy Kanału Panamskiego zginęło ponad 25 tys. robotników.
  • Będąc w Panamie zapewne nie raz dojrzycie… poidełka dla kolibra z wodą osłodzoną miodem. Element ozdobny, a zarazem niezwykle potrzebny małym mieszkańcom tego tropikalnego kraju.
  • Kapelusz panamski to bez wątpienia coś, co należy przywieźć z podróży do tego egzotycznego kraju. Przed zakupem warto się trochę porozglądać, bo jego cena w zależności od miejsca może wahać się pomiędzy 15 a 50 dolarów. Najciekawsze zaś jest to, że sam kapelusz wywodzi się z … Ekwadoru.
  • Tradycyjny panamski salon ma część domową i ogrodową. To właśnie w zadaszonym ogrodzie przez cały rok można np. oglądać telewizję.

Poznaj szczegóły o kraju Panama

Historia
Do czasu hiszpańskiej konkwisty tereny obecnej Panamy były zamieszkiwane przez indiańskie plemię Czibczów, uważanych za trzecią najbardziej rozwiniętą cywilizację Ameryki prekolumbijskiej. Ustępowała ona jedynie Inkom oraz Majom i Aztekom, z którymi prowadziła ożywione kontakty handlowe. Obszar został odkryty przez Europejczyków około 1501 roku stając się posiadłością hiszpańską, która przez cały okres kolonialny stanowiła ważne centrum wymiany handlowej. W 1819 roku, po wyzwoleniu się spod panowania hiszpańskiego Nowej Granady, Panama, jako jej prowincja, weszła w skład tzw. Wielkiej Kolumbii, później zaś samej już Kolumbii. W tym okresie jej znaczenie w regionie rosło, zwłaszcza w związku z budową Kanału Panamskiego łączącego Atlantyk z Oceanem Spokojnym.

W 1903 roku z inspiracji USA Panama dokonała secesji pod przywództwem Manuela Guerrero i utworzyła osobną republikę. Guerrero dokonał licznych reform społecznych, jednocześnie jednak mocno uzależniając kraj od USA, którym przyznał wieczystą dzierżawę Kanału Panamskiego i prawo stacjonowania wojsk na terenie Panamy. Korzystając z tego przywileju USA kilkakrotnie militarnie ingerowały w politykę wewnętrzną kraju na początku XX wieku, który upłynął tu pod znakiem niepokoi społecznych, walk frakcyjnych między lewicą i prawicą oraz prób odzyskania kontroli nad Kanałem Panamskim. U progu lat 70-tych doszło do zamachu, w wyniku którego władzę przejęła junta wojskowa. W tym okresie Panama dzięki kapitałowi płynącemu z USA rozwinęła sektor bankowości, handlu i przede wszystkim transportu morskiego, stając się synonimem tzw. „taniej bandery” – procesu rejestrowania statków przez zagranicznych armatorów pod flagą Panamy powodowanego bardzo niskimi kosztami opłat związanych z prowadzeniem tego typu działalności w tym kraju. W 1977 zakończyły się sukcesem rokowania z USA dotyczące odzyskania kontroli nad Kanałem Panamskim.

W latach 80-tych do władzy doszedł generał Noriega, były współpracownik CIA, pomagający USA w operacjach przeciwko lewicy oraz wspierający jej interesy w Ameryce Środkowej. Pod koniec lat 80-tych zaczął prowadzić własną politykę wiążąc się z reżimem braci Castro na Kubie oraz wspomagając kartele narkotykowe, co u progu lat 90-tych doprowadziło do inwazji USA na Panamę. Reżim upadł a w kraju zapanował chaos – pojawiły się akty terrorystyczne i antyrządowa partyzantka. Sytuację opanowano pod koniec lat 90-tych. By uniknąć kolejnych puczy armia Panamy została konstytucyjnie rozwiązana (podobnie jak Japonia posiada jedynie tzw. siły samoobrony), a ochronę militarną Panamy przejęła na siebie armia USA. Kanał Panamski ustanowiono obszarem neutralnym.
Geografia
Terytorium położonej nad Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim Panamy, to łączący Amerykę Północną z Południową długi i wąski pas lądu o szerokości wahającej się między 50 a 200 km. Kraj graniczy z Kolumbią i Kostaryką. O morskim potencjale Panamy świadczy długość wybrzeża morskiego, które wynosi aż 2490 km, podczas gdy granice lądowe to zaledwie 555 km. Na świecie Panam znana jest przede wszystkim z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki mogą błyskawicznie przepłynąć ze wschodu na zachód Ameryki bez konieczności opływania Ameryki Południowej przez Cieśninę Magellana.

Ponad połowę powierzchni kraju zajmują wyżyny i góry Kordyliery Środkowej, które na zachodzie obfitują w liczne stożki wulkaniczne. Najwyższy z nich, wznoszący się na 3478 m n.p.m. Chirqui, jest zarazem najwyższym szczytem Panamy. Na rozczłonkowanym i długim wybrzeżu znajdują się aluwialne niziny oraz liczne zatoki, w tym największe Zatoka Panamska oraz Zatoka Moskitów. Wzdłuż wybrzeży, zwłaszcza od strony Morza Karaibskiego, ciągną się rafy koralowe. Powierzchnia morza po obu stronach Panamy usiana jest blisko 1600 wyspami, jak np. Wyspy Perłowe na Oceanie Spokojnym czy autonomiczny archipelag San Blas na Morzu Karaibskim.

Panama leży w strefie wilgotnego klimatu równikowego ze średnią temperaturą miesięczną 26-28 C na nizinach i 17-10 C na obszarach górskich. Na obszarze Morza Karaibskiego występują częste, gwałtowne, ale też niezbyt długie tropikalne burze. Dużą część kraju pokrywają tropikalne lasy, przy czym tereny nabrzeżne Morza Karaibskiego są zdominowane przez charakterystyczną dla tego regionu roślinność namorzynową tworzącą specyficzne formacje lądowo-wodne na płyciznach i terenach osłoniętych przez rafy koralowe. Szerokość pasa namorzynów morze sięgać nawet kilku kilometrów.
Kultura i Religia
Najbardziej rozpowszechnioną religią jest chrześcijaństwo, przy czym katolicy stanowią blisko 66 % ludności kraju, zaś 24% protestanci. Inne religie są reprezentowane w znikomym stopniu nie przekraczając 1% populacji, dotyczy to również miejscowych wyznawców tradycyjnych animalistycznych religii plemiennych.
Miejscowa kuchnia opiera się na hiszpańskiej tradycji kulinarnej zmiksowanej z karaibskimi nutami smakowymi. Serwowane potrawy charakteryzuje świeżość , przyjemny zapach owoców morza i korzennych przypraw. W typowym panamskim menu, jak przystało na położenie kraju, odnajdziemy wielkie bogactwo owoców morza, świeżych ryb oraz królewskich krewetek. Bardzo częstym dodatkiem do miejscowych specjałów jest kokos oraz mango. Panama to także raj dla wielbicieli kawy – w bardzo licznych restauracjach i klimatycznych kafejkach mogą delektować się najlepszą gatunkowo kawą.
Myli się ten, kto uważa Panamę za kraj Trzeciego Świata. Przeciwnie – jest ona często nazywana amerykańskim Monako. W czasach kolonialnych nasiąkała kulturą Europy, później zaś za sprawą inwestycji, biznesu i Kanału Panamskiego kulturą USA. Z tego względu komunikacja z mieszkańcami Panamy nie nastręcza kłopotu i barier. Bardzo wielu obywateli USA decyduje się tu osiąść na emeryturę, ale z tej oferty mogą korzystać także inni cudzoziemcy. Podobno pod tym względem nie ma lepszego kraju na świecie – liczne ulgi, zniżki, wygoda życia, fantastyczne krajobrazy… Warunki są dwa – minimum 1000 dolarów emerytury w macierzystym kraju i czysta kartoteka na policji.

Kiedy jechać do Panamy?

POGODA W PANAMIE

Do Panamy można podróżować o każdej porze roku. Leży ona w strefie klimatu tropikalnego, gdzie średnia temperatura wynosi około 30 ͦC. Wilgotność powietrza również jest bardzo wysoka przez cały rok. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia i jest to szczyt sezonu turystycznego w Panamie. Natomiast w pozostałych miesiącach opady występują nieco częściej, przeważnie tylko w godzinach porannych lub wieczornych i są krótkotrwałe. Na wyspach San Blas i Bocas del Toro nie ma wówczas tłumów, warunki do uprawiania sportów wodnych są znakomite, ceny niższe, a sporadyczne opady nie zakłócają w ogóle wypoczynku.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Panama – inspiracje podróżnicze

Na wyspach Indian Kuna

W czasie wakacji w Panamie koniecznie odwiedź magiczny archipelag karaibskich wysepek San Blas. To prawdziwy raj nie opanowany przez masowa turystykę. Jak to możliwe? Jego rdzennym mieszkańcom – Indianom Kuna...
Zobacz więcej

Rejs po Kanale Panamskim

Być w Panamie i nie zobaczyć Kanału Panamskiego to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża ;) To jedno z najważniejszych technicznych i logistycznych dokonań ludzkości, zatem w czasie...
Zobacz więcej

Indianie Embera

Chcesz się poczuć jak Indiana Jones? W czasie podróży do Panamy koniecznie odwiedź zamieszkujące deszczowe lasy plemię Embera. To eksperci najwyższej klasy jeśli chodzi o przeżycie w tropikalnej dżungli. Zamieszkują...
Zobacz więcej

Domki na wodzie – Bocas del Toro

Nawet najbardziej zajadły wielbiciel trekkingu i ciągłej aktywności potrzebuje chwili wytchnienia.  Wakacje w Panamie to idealna okazja byś zaznał prawdziwie rajskiego relaksu na archipelagu Bocas del Toro. To prawdziwa kwintesencja...
Zobacz więcej

Klimatyczna Stara Panama

Jeśli lubisz odwiedzać magiczne, fascynujące miejsca to Stara Panama (Panama La Vieja) z pewnością zajmie bardzo wysokie miejsce na liście Twoich ulubionych miejsc. To założone przez hiszpańskich konkwistadorów miasto wręcz...
Zobacz więcej