Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Komory
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży na Komory

Podróż na Komory – tajemnicze Wyspy Perfumowe

Od 15 200 zł / os. 13 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Komory — Grande Comore, Anjouan, Moheli

Podróż na Komory to wręcz wymarzona gratka dla miłośników kierunków nieodkrytych i nieoczywistych! Te tropikalne wyspy mogą poszczycić się piaszczystymi plażami, przejrzystymi wodami i tęczowymi rafami koralowymi, lecz największym atutem archipelagu jest fascynująca kultura, która łączy w sobie najbarwniejsze z żywiołów Afryki i Arabii. Nazywane również Wyspami Perfumowymi, Komory przesiąknięte są zapachem wanilii, goździków i ylang-ylang. Odwiedźcie stolicę – Moroni, gdzie mężczyźni piją herbatę przed bielonymi budynkami Dzielnicy Arabskiej, a kobiety odziane w jaskrawe wschodnioafrykańskie tkaniny uśmiechają się nieśmiało zza ozdobnych drzwi, wespnijcie się na wulkan Karthala, najwyższy szczyt archipelagu, zobaczcie jak małe, zielone żółwie wykluwają się z jaj na plażach Moheli i zapolujcie z aparatem na rozleniwione słońcem lemury.

 • Odkryj nieznany afrykański archipelag
 • Wejdź na aktywny wulkan Karthala
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +3

 3. Stolica

 4. Moroni

 5. Populacja

 6. 850,886

 7. Powierzchnia

 8. 1,861 km2

 9. Język

 10. arabski, francuski, komoryjski (odmiana suahili)

 11. Waluta

 12. Frank komoryjski KMF (CFA) (1 frank to 100 centymów). Banknoty mają nominały: 500, 1000, 5000, 10 000 franków. Monety mają nominały: 25, 50, 100, 250 franków.

  1 USD – 464,78 KMF
  1 EUR – 490,11 KMF
  1 PLN – 104,74 KMF

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Od obywateli RP, udających się na Komory, wymagane jest posiadanie wizy. Wizę turystyczną jednokrotnego wjazdu ważną 45 dni można wyrobić na lotnisku. Jej koszt to 30 EUR, natomiast wiza długoterminowa wielokrotnego wjazdu kosztuje 255 EUR. Obowiązkowe jest posiadanie ważnego paszportu (jeszcze przez min. 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu) i biletu powrotnego, udokumentowanie odpowiednich środków finansowych (min. 30 EUR/dzień) oraz wskazanie adresu pobytu.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed wyjazdem na Komory nie obowiązują szczepienia ochronne, warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i polio (ok. 150 zł) oraz żółtaczce pokarmowej (ok. 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

  Na Komorach istnieje zagrożenie malarią. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna oraz stosowanie repelentów przeciwko owadom i moskitiery. Warto wykupić ubezpieczenie zawierające medyczny transport lotniczy, gdyż opieka medyczna na Komorach jest ograniczona, a pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą być transportowani do Kenii lub RPA.

 5. Napiwki

 6. Na Komorach nie ma reguł związanych z zostawianiem napiwków. Jeżeli jesteście zadowoleni z usługi lub wyjątkowo smakowało Wam jedzenie w restauracji, to w dobrym tonie jest zostawienie niewielkiej kwoty. Taka dodatkowa gratyfikacja zależy tylko od Waszej dobrej woli, ale na pewno ucieszy obdarowanego.

 7. Ceny jedzenia

 8. Przykładowe ceny:

  Posiłek w niedrogiej restauracji – 2 000–3 500 KMF
  Trzydaniowy posiłek w restauracji średniej klasy – 6 000–7000 KMF
  Piwo lokalne 0,5 l – 1000 KMF
  Piwo importowane 0,3 l – 1500 KMF
  Wino średniej klasy – 4000 KMF
  Cappuccino w kawiarni – 1000 KMF
  Coca cola 0,3 l – 500 KMF
  Woda 1,5 l – 500 KMF
  Banany 1 kg – 250 KMF
  Pomarańcze 1 kg – 250 KMF

 9. Ciekawostki
  • Kobiety z Komorów noszą kolorowe suknie podobne do sari, zwane shiromani, i ozdabiają twarze jasną pastą z mielonego drzewa sandałowego i koralu zwaną msinzano. „Maska piękna” chroni skórę przed słońcem i owadami.
  • Oficjalną religią państwową jest islam sunnicki. Mieszkańcy Komorów są tolerancyjni wobec innych kultur, ale w dobrym tonie jest nie spożywanie alkoholu w miejscach publicznych oraz wybranie skromnego ubioru, zasłaniającego ramiona i kolana.
  • Poligamia jest dozwolona, choć rzadko praktykowana. Powszechnie zawiera się od dwóch do czterech małżeństw w trakcie życia.
  • W 1697 roku na Komory przybył osławiony Kapitan Kidd. Niestety znaczną część jego załogi zmogła choroba, a 40 z nich zostało pochowanych w Mohéli. Zaledwie kilka miesięcy po opuszczeniu Komorów, zdobył swój słynny skarb.
  • Komory są największym na świecie producentem olejku eterycznego z rośliny ylang-ylang, który stanowi podstawę słynnych perfum Chanel No 5.
  • Na plaży małej wioski Istamia na wyspie Mohéli gniazdują zielone żółwie morskie. Można obserwować poruszający spektakl narodzin, począwszy od kopania gniazd przez samice, do wzruszającego pierwszego biegu młodych żółwików do oceanu.
  • Komory są jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów świata. W 2018 roku średnio 15 turystów dziennie przybywało na wyspy. Daje to ogromną szansę na autentyczne smakowanie lokalnej kultury nie skażonej jeszcze masową turystyką.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Kuchnia komoryjska oparta jest przede wszystkim o ryby i owoce morza. Każdego dnia rybacy przywożą świeże tuńczyki, barakudy, ryby wahoo i mahi-mahi. Miejscowe kobiety podają je z ryżem, mlekiem i chlebem kokosowym, warzywami, maniokiem i słodkimi ziemniakami. Lokalnie uprawiane przyprawy, jak kolendra, kardamon czy gałka muszkatołowa nadają potrawom smaku i aromatu. Na stołach królują wschodnioafrykańskie gulasze i azjatyckie curry, a także kuchnia francuska.

  Mshakiki – grillowane szaszłyki wołowe podawane z chlebem, bananami i maniokiem. Sekretem potrawy jest marynata z pasty imbirowej, czosnku, papai, chili, kurkumy, curry i soku z cytryny.

  Langouste a la vanille – tradycyjnie podawany homar, skropiony sosem waniliowym i oliwą z oliwek, podawany z kiełkami koniczyny i szpinakiem

  Mkatra foutra – to tradycyjny chleb Komorów. Głównymi składnikami są mąka, cukier, drożdże, mleko kokosowe i ubite jajko. Chleb zawiera mleko kokosowe, ponieważ na wyspach nie ma przemysłu mleczarskiego. Mkatra foutra została prawdopodobnie przywieziona na wyspy przez omańskich kupców. Ciasto piecze się na patelni na maśle ghee i posypuje przed pieczeniem sezamem. Wspaniale smakuje z curry na bazie mleczka kokosowego.

  Le me tsolola - gulasz z ryb i mięsa gotowanych w mleku kokosowym, przeważnie z zielonymi bananami, cebulą, pomidorami i przyprawami.

  Inafliton lemai - to tradycyjna przekąska w postaci cienko pokrojonych owoców drzewa chlebowego, które smaży się w oleju kokosowym na złoty kolor i podaje jako dodatek do dań głównych.

  Madaba – tłuczone liście manioku, gotowane z płatkami rybnymi i mlekiem kokosowym.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Według legendy Komory powstały za sprawą ducha (dżina). Zrzucił on z nieba klejnot, który spadłszy na ziemię utworzył wulkan Karthala i wyspę Grande Comore (Ngazidja). Pierwsi osadnicy przybyli łodziami z wysp Azji Południowo-Wschodniej prawdopodobnie nie później niż w VIII wieku i zmieszali się z ludami napływowymi z Afryki i pobliskiego Madagaskaru oraz z Arabami. Przez wyspy przechodziły arabskie i perskie szlaki handlowe, a osmańscy żeglarze przybywali tu w poszukiwaniu kości słoniowej, koralowców, szylkretu, niewolników i złota.

  W X wieku sułtan Szirazu, o imieniu Ali Ben Hassan, ustanowił rozległe sułtanaty obejmujące Komory, Zanzibar i część Madagaskaru, a wśród miejscowej ludności na dobre zadomowił się islam. Pod koniec XV wieku na Oceanie Indyjskim pojawiła się flota portugalska, w tym statki Vasco da Gamy, a w 1527 roku Komory po raz pierwszy umieszczono na mapie świata narysowanej przez portugalskiego kartografa Diega Ribero. Pod koniec XVIII wieku wyspy zostały zniszczone przez regularne najazdy piratów z Madagaskaru, a ludność zdziesiątkowano. Ich ponowne zasiedlenie związane było z napływem niewolników sprzedawanych Francuzom na Majotcie i Maskarenach, w efekcie czego w II poł. XIX wieku ok. 40% populacji stanowili niewolnicy. Podburzeni malgaskimi atakami sułtani zawarli porozumienie z Francją o utworzeniu protektoratu, co finalnie doprowadziło do ogłoszenia Komorów kolonią francuską i w 1912 roku przyłączenia do Madagaskaru.

  6 lipca 1975 roku wyspy odzyskały niepodległość, a następnie zostały przyjęte do Organizacji Narodów Zjednoczonych, jedynie wyspa Majotta pozostała terytorium francuskim i takim jest do chwili obecnej. Dzisiejszy Związek Komorów to niepodległe państwo składające się z trzech wysp, którego polityka opiera się na federalnej republice prezydenckiej, a system prawny na prawie islamskim.

 3. Geografia

 4. Komory to archipelag wysp na Oceanie Indyjskim, w Kanale Mozambickim, na który składają się cztery główne wyspy tj. Grande Comore (Ngazidja), Mohéli (Mwali), Anjouan (Ndzwani) i administrowana przez Francję Majotta oraz wiele mniejszych wysepek. Leży pomiędzy wybrzeżem Afryki (Mozambik, Tanzania) a Madagaskarem. Wyspy powstały w wyniku aktywności wulkanów i nadal są terenem aktywnym sejsmicznie. Wulkan tarczowy Karthala (2 361 m n.p.m.), położony na Grande Comore, jest najwyższym punktem w kraju i jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Wędrówka na szczyt to niezrównane widoki na wyspę i ocean oraz możliwość przyjrzenia się unikalnej roślinności – około 30% gatunków to endemity, występujące w naturalnym środowisku jedynie na Komorach.

  Na Wyspach Perfumowych, bo tak nazywali Komory osmańscy żeglarze, rośnie tropikalna roślina ylang-ylang. Olejek eteryczny pozyskiwany z jej kwiatów, którego Komory są wiodącym na świecie producentem, jest ceniony za zdolność zmniejszania stresu i równoważenia emocji. Uprawia się też wanilię, kokosy, kawę, goździki i kakao.

  Przy południowym wybrzeżu wyspy Mohéli znajduje się wiele niezamieszkałych wysepek z urokliwymi plażami z białym piaskiem, otoczonych tętniącą życiem rafą koralową. W kwitnących ogrodach koralowych żyją homary skalne, ukwiały, płaszczki, żółwi morskie, duże ławice kolorowych ryb rafowych oraz sezonowo humbaki. W 2020 roku cała wyspa wraz z obszarem przybrzeżnym została uznana za rezerwat biosfery UNESCO.

 5. Kultura i religia

 6. Najważniejszym momentem w życiu mieszkańca Komorów jest tzw. wielkie małżeństwo. W przeciwieństwie do formalnego małego małżeństwa, można je zawrzeć tylko raz w życiu. Zwykle trwa od dwóch do trzech tygodni i kosztuje majątek. Nie każdego stać na wyprawienie kosztownej ceremonii, ale jest ona sprawą honoru i podnosi status w społeczeństwie. Mężczyzna uzyskuje możliwość publicznego przemawiania, udzielania się w polityce oraz może wejść do meczetu drzwiami zarezerwowanymi dla starszych i usiąść z przodu. Grand mariage jest zawsze wielkim, widowiskowym wydarzeniem, na którym korzysta cała wieś, a turyści są mile widzianymi gośćmi.

  O ile meczet stanowi centrum życia religijnego, o tyle plac miejski jest sercem życia społecznego. Na nim gromadzą się ludzie podczas ważnych wydarzeń, zawsze Choć mężczyźni mają monopol na urzędy religijne, to współczesne życie polityczne obejmuje również kobiety, gwarantując im jedno miejsce w gabinecie. Mimo ograniczeń, jakie nakłada kultura na komoryjskie kobiety, cieszą się one szacunkiem, są właścicielkami domów małżeńskich i przy nich wychowują się dzieci. W domu zwykle mieszkają również krewni żony i jej dzieci z poprzednich małżeństw. Obowiązkiem mężczyzn jest zapewnienie bytu domownikom, nie uczestniczą natomiast w pracach domowych z obawy przed ośmieszeniem.

  Komoryjska kultura łączy w sobie wpływy arabskie, afrykańskie, indyjskie i francuskie. Popularnym rzemiosłem jest plecionkarstwo, rzeźba w drewnie, haft oraz tworzenie biżuterii, która jest częścią posagu kobiety. Na publicznych placach często prezentują się lokalne grupy muzyczne. W melodiach wybijają się dźwięki akordeonu, gitary, gongów i grzechotek.

Zwiń
Wakacje

Wycieczka

Zwiń

Komory – inspiracje podróży

Kiedy jechać ?

POGODA NA KOMORACH

Ciepły, tropikalny klimat Komory zawdzięczają położeniu w strefie równikowej. Na pogodę zasadniczy mają wpływ monsuny. Na czas monsunu północnego od grudnia do kwietnia, zwanego kashkazi, przypada pora deszczowa i wówczas należy spodziewać się wyższych temperatur, oscylujących wokół 30°C, i sporadycznie występujących cyklonów. Zdecydowanie najlepszym okresem na wakacje na Komorach jest pora sucha tj. od maja do listopada, kiedy wieje monsun południowy. W tym czasie można się spodziewać temperatur pomiędzy 26°C-27°C, a deszcze padają zdecydowanie rzadziej.

Wyspy można odwiedzać przez cały rok, ale jeżeli chcecie uniknąć deszczowych dni, przyjedźcie podczas naszych, polskich wakacji. To właśnie na czas pomiędzy lipcem a wrześniem przypada szczyt sezonu turystycznego na Komorach. Jeżeli wolicie przyjechać poza ścisłym sezonem, zdecydujcie się raczej na czas przed porą deszczową niż po jej zakończeniu, aby uniknąć komarów. Niezależnie, jaki czas wybierzecie na Wasze wymarzone wakacje na Komorach, powita Was ciepła pogoda i uśmiechnięte twarze mieszkańców.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

KOMORY - (Zwiazek Komorow) maj 2024

23.05.2024 / Ewa z Kopenhagi

Pragne podziekowć „Planet Escape”, za efektywną i wspaniala pomoc w odwiedzeniu Komorów. Moje marzenie odwiedzenia tego zakątka świata bylo z pewnością nielada wyzwaniem. Niewiele bowiem osób i biur słyszalo o tym odleglym kraju, który jak na razie trudno jest nazwac turystycznym.
Doceniając zatem fachowe i bezbłedne zorganizowanie wyprawy przez Planet Escape pragnę podziękować za:
- doskonaly wybor linii lotniczych Ethiopia airline, ktorych sprawne polaczenie dowiozlo mnie do miejsca przeznaczenia.
- za niezwykle urozmaicony program podróży. Odwiedzilam zarówno wyspę Grande Comoros jak i wyspę Anjouan. Piekno krajobrazow, bogactwo roslinnosci, egzotyczne zapachy kwiatow ylang- ylang, z których produkuje się olejki eteryczne, jak i slodki zapach wanilli i goździkow dawaly poczucie raju na ziemi . Wspinaczki górskie w bujnej zieleni byly nielada sprawdzianem kondycji i sił. Zwłaszcza, że uwieńczone byly bajecznymi krajobrazami. Widoki na wybrzeża Oceanu Indyjskiego, obramowane, jak szachowniacą, wulkanicznymi i piaszczystymi plażami wprawialy w oslupienie. Spacery zaś po niewielkich starych miasteczkach (medynach) pelnych labiryntow, starych domow i meczetow – zyjace muzea - przybliżały historię i kulturę muzulmańskiego kraju. W tych miasteczkach, jak z bajek z 1001 nocy, do dziś toczy sie gwarne życie. W ciasnych ulliczkach wrze praca ręczna, a zewszad brzmi beztroski smiech rozbawionych dzieci. Jedno z takich urokliwych miasteczek - Iconi na zawsze pozostanie przed moimi oczami .
- Dziekuję za wspaniałych przewodników lokalnych, którzy począwszy od przylotu do stolicy Komorow – Moroni, towarzyszyli mi niczym Aniolowie Stróże po wszystkich zakatkąch kraju . Wprawdzie Komory są bezpieczne, a napotkana miejscowa ludnosc przyjazna – tym niemniej doświadczony przewodnik lokalny byl dla mnie wazny z uwagi na mój wiek (ponad 70 lat) oraz fakt , że na wyprawę wybralam sie sama.
- Dziekuje za genialny wybór bazy hotelowej. To zapewne nie bylo łatwym zadaniem, gdyz turystów tu, jak na lekarstwo. Niemniej wszystkie wybrane przez biuro hotele byly świetnym miejscem wypoczynku.
- Dziekuję wreszcie za całoksztalt efektywnego przygotowania podróży, za rzetelnosc informacji, cierpliwość pracownikow biura niestrudzenie odpowiadajacymi na wszelkie pytania , za niezwykle eleganckie przygotowanie, w formie ksiazki, przydatnych informacje praktycznych , opisow kraju i fachowych porady.
Jestem pełna wdzięczności i podziwu dla serwisu Biura Planet Escape i polecam usługi biura wszystkim tym, którzy mają pasję zwiedzania świata.