Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Zambia
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do Zambii

Przepraszamy, brak ofert o wybranych właściwościach.

Spóbuj ponownie wybierając inny typ podróży, miesiąc lub destynację.

Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +2

 3. Stolica

 4. Lusaka

 5. Populacja

 6. 17 238 000

 7. Powierzchnia

 8. 752 614 km2

 9. Język

 10. angielski

 11. Waluta

 12. 1 kwacha (ZMK) = 100 ngwee

  1 USD – 12 ZMK
  1 EUR – 14 ZMK
  1 PLN – 3,28 ZMK

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP podróżujący do Zambii zobowiązani są do posiadania wizy turystycznej. Można uzyskać ją w punkcie przekraczania granicy (50 USD – płatne tylko w gotówce) lub w placówce dyplomatycznej tego kraju (70 USD). Wymagane dokumenty to dwie fotografie paszportowe, paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z Zambii z dwoma wolnymi przylegającymi stronami oraz kopia powrotnego biletu lotniczego. Wiza turystyczna może być wydana maksymalnie na miesiąc. Na granicy trzeba okazać bilet powrotny oraz środki wystarczające na pokrycie kosztów pobytu. Opuszczając Zambię samolotem trzeba także zapłacić 25 USD opłaty lotniskowej.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Turyści przyjeżdżający do Zambii z krajów, gdzie występuje lub występowała żółta febra, muszą przedstawić na granicy książeczkę z potwierdzeniem szczepienia na tę chorobę (ok. 220 zł). Zaleca się ponadto szczepienia ochronne przeciwko błonicy, tężcowi i polio (150 zł), durowi brzusznemu (230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (każda dawka szczepionki 250 zł ). Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku. Zalecana profilaktyka to tabletki antymalaryczne oraz repelenty przeciwko owadom. Bardzo wysoka jest zachorowalność na AIDS. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Napiwki w Zambii są mile widziane. Szczególnie należy o nich pamiętać zwiedzając parki narodowe i miejsca turystyczne oraz robiąc zdjęcia mieszkańcom. Ich wysokość zależy od rodzaju usługi i waha się od 2 do 30 USD.

 7. Ceny jedzenia

 8. Jedzenie w Zambii nie jest bardzo drogie, a ceny zbliżone są do polskich. Za wiele rzeczy mieszkańcy płacą mniej niż turyści, co nie jest niczym dziwnym, ponieważ ich zarobki są często bardzo niskie.

  Przykładowe ceny:

  Woda mineralna 1,5 l – 10 ZMK
  Piwo lokalne 0,33 l – 11 ZMK
  Piwo importowane 0,33 l – 20 ZMK
  Butelka wina – 100 ZMK
  Kawa w kawiarni – 30 ZMK
  Coca cola 0,33 l – 7 ZMK
  Pomarańcze 1 kg – 30 ZMK
  Posiłek w lokalnej knajpce – 35 ZMK
  Posiłek w restauracji – od 150 ZMK

 9. Ciekawostki
  • Nazwa Zambii, niegdyś Rodezji Północnej, pochodzi od Zambezi – głównej rzeki kraju.
  • W kraju tym niemal 40% osób powyżej 15 roku życia nie potrafi czytać ani pisać.
  • Najniższa temperatura -9°C zmierzona została w Choma, zaś najwyższa, 42,4°C, w Mfuwe.
  • Średnia długość życia w tym kraju to 46,9 lata, a zawrzeć małżeństwo można w wieku 21 lat, lecz – co ciekawe – kobieta rodzi pierwsze dziecko mając średnio 19,3 lat.
  • Wciąż praktykuje się tu zwyczaj wykupu panny młodej od jej rodziców – „lobola”, niegdyś składana pod postacią bydła, a obecnie gotówki, jest wyrazem wdzięczności za wychowanie przyszłej żony.
  • 30% powierzchni Zambii zajmują parki narodowe.
  • Jezioro Kariba, położone na granicy Zambii i Zimbabwe, jest jednym z największych sztucznych jezior na świecie.
  • W Zambii warto zakupić wyroby garncarskie, wyroby z drewna oraz z wikliny, tradycyjne maski i bębenki.
  • Motto państwowe Zambii brzmi: „Jedna Zambia, Jeden Naród”, a charakterystycznym elementem flagi i godła jest orzeł bielik afrykański, który symbolizuje niepodległość. Kolory flagi oznaczają kolejno: zielony – lasy i pola uprawne, czerwony wolność i walkę o niepodległość, czarny obywateli Zambii, pomarańczowy zasoby naturalne (miedź) i bogactwa mineralne.
  • Z przepływającą przez Zambię rzeką Zambezi wiąże się legenda o Nyaminyami, stworzeniu z głową ryby i tułowiem węża, będącym duchem Zambezi. Legenda mówi, że podczas budowy tamy na rzece Nyaminyami i jego żona rozstali rozdzieleni, stąd częste drgania ziemi, wyczuwalne w okolicy tamy, spowodowane są przez bóstwo próbujące dotrzeć do żony. Legenda głosi też, że pewnego dnia Nyaminyami zniszczy tamę. Jego wizerunek jest w Zambii bardzo popularny, np. postaci rzeźbionych figurek czy malowideł.
  • Prócz angielskiego szeroko używane są tu języki bantu, m.in. bemba, nyanja, tonga, lozi, a także inne języki afrykańskie.
  • Nazwa waluty zambijskiej, kwacha (wym. „kłocia”), wywodzi się z języka Nyanja i Bemba i oznacza „świt”; nawiązuje do motta zambijskich nacjonalistów „nowy świt wolności”.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Ponieważ przez wieki Zambia nie miała kontaktów z Europą, macie tu niepowtarzalną okazję poznania kuchni, która nie różni się zbytnio od tej sprzed 500 lat! Podstawowym pożywieniem Zambijczyków jest nsima, papka z mąki kukurydzianej o nazwie mielie meal, konsystencją przypominającą purée ziemniaczane. Serwuje się ją z sosem ndiwo – pomidorowo-cebulowym, z zielonymi warzywami, rybą lub mięsem. Potrawa ta, spożywana rękami, jest bardzo smaczna i pożywna, wiąże się też z nią wiele opowieści i rytuałów.

  Dużą popularnością w Zambii cieszy się też dziczyzna, co przypisać można ogromnej ilości występującej tu zwierzyny. Często podawana jest ona z kassawa – granulowaną mączką z bulw manioku, orzeszkami ziemnymi i chili. Inną często spotykaną potrawą jest ifisashi, czyli orzeszki ziemne gotowane w warzywach, oraz suszone rybki kapente, jedzone jak chipsy. Bardziej odważnym możemy polecić smażone gąsienice oraz mbewa, czyli... pieczone myszy. Dla większości Zambijczyków to prawdziwy rarytas! Myszy piecze się nad ogniskiem, nie obdzierając ich wcześniej z futerka, następnie pikantnie przyprawia i pałaszuje z pazurkami, kostkami i ogonkiem. Do tak przyrządzonego dania wyśmienicie pasuje lokalne piwo Mosi lub Katubi.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Na długo przed tym, zanim europejscy odkrywcy postawili stopę w Zambii, jej część zamieszkiwana była przez lud Khoisan (plemię Buszmenów w dużej mierze żyjące dziś Botswanie ). Około 300 roku napływać zaczęły tu ludy Bantu, które wypierały Buszmenów na południe. W następnych wiekach teren przyszłej Zambii podzielony był między imperium Monomotapy i państwa Lunda, Barotse, Bemba i Ngoni.

  Pierwsi Europejczycy, portugalscy żeglarze, pojawili się w XVIII wieku, lecz długo nie zagrzali tu miejsca. Prawdziwym odkrywcą tego rejonu był przybyły tu 100 lat później angielski podróżnik David Livingstone, który przewędrował przez Zambię podczas słynnej ekspedycji, docierając m.in. do Wodospadów Wiktorii. Rezultatem jego wypraw było rosnące zainteresowanie Europejczyków tą częścią Afryki. Jednym z nich był Cecil Rhodes, brytyjski polityk i przedsiębiorca, pomysłodawca kolonizacji przez Wielką Brytanię pasa ziem afrykańskich ciągnących się od Kraju Przylądkowego do Egiptu. To od jego nazwiska nazwano dwie kolonie: Rodezję Północną – dziś Zambia – i Południową, czyli Zimbabwe. Od końca XIX wieku prowadzono tu intensywną eksploatację złóż mineralnych oraz bogatych złóż rud miedzi. W 1911 roku tereny te zostały przekształcone w brytyjski protektorat, zaś w roku 1924 oficjalnie stały się częścią Imperium Brytyjskiego.

  Początek ruchów narodowowyzwoleńczych przypadł na czas II wojny światowej. Zaczęły powstawać wówczas ugrupowania niepodległościowe, których działalność doprowadziła w 1959 roku do powstania Zjednoczonej Narodowej Partii Niepodległości z K.D. Kaundą na czele. W roku 1964 Rodezja uzyskała niepodległość. Państwo przyjęło nazwę Zambia, zostając członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Od początku lat 80. w kraju narastał kryzys spowodowany spadkiem cen miedzi, który doprowadził do rozwoju opozycji. Przyjęto nową konstytucję, a podjęto szeroko zakrojone reformy i prywatyzację, które jednak nie zakończyły się sukcesem. Obecnie Zambia wciąż zmaga się z kryzysem, a choć sytuacja polityczna jest raczej stabilna, to wciąż przeważająca część ludności żyje poniżej granicy biedy.

 3. Geografia

 4. Zambia, niemające dostępu do morza państwo położone w południowej Afryce, graniczy z Angolą, Demokratyczną Republiką Konga, Malawi, Mozambikiem, Namibią, Tanzanią, Zimbabwe i Botswaną. Niektórzy jego kształt porównują do motyla z rozpostartymi skrzydłami – to zresztą całkiem spory motyl, o powierzchni ponad dwukrotnie większej od Polski. Obszar Zambii to nieregularny, niemal na pół podzielony przez Kongo pofałdowany płaskowyż, porośnięty sawanną. Jej najwyższym szczytem jest Mafinga w paśmie Mafinga Hills, wznosząca się na wysokość 2 329 m n.p.m. Tutejsza przyroda jest fascynująca: znajdują się tu zachwycające pięknem i potęgą wodospady, rozległe jeziora, wiecznie zielone lasy i strzeliste góry. Ponad 30% kraju zajmują parki narodowe, w których podziwiać można dzikie, egzotyczne zwierzęta – największą na świecie populację słoni i nosorożców, lwy, lamparty, bawoły, hipopotamy, dziesiątki gatunków antylop i setki ptaków. Istnienie tak rozległych terenów dzikich możliwe jest dzięki niskiej gęstości zaludnienia, jako że na tak rozległym obszarze żyje jedynie nieco ponad 17 mln mieszkańców.

  Panujący tu klimat jest bardzo przyjemny: tropikalnie, czyli gorąco i wilgotno, jest tylko w dolinach rzek Zambezi i Luangwa, zaś w pozostałej części kraju występuje klimat podrównikowy, suchy. Pora deszczowa, przypadająca na okres od listopada do kwietnia, charakteryzuje się wysokimi temperaturami i częstymi burzami, jednak opady nie są szczególnie uciążliwe. Pora sucha trwa od końca kwietnia do końca października. Panujące wówczas temperatury wahają się w granicach 17-20°C, nie są więc męczące.

 5. Kultura i religia

 6. Zambia jest krajem o ogromnym zróżnicowaniu kulturowym – żyją tu ludzie pochodzący z najrozmaitszych grup etnicznych, mówiący aż 72 językami. Przyczyną tego jest fakt, że przed przybyciem Europejczyków na terenie tym mieszkało wiele niezjednoczonych ze sobą plemion. Do najliczniejszych ludów należą Bemba (około 22%) oraz Tonga (około 12%). Co ciekawe, nie dochodzi tu do żadnych konfliktów na tym tle, a wychowani w różnych kulturach, należący do dziesiątków kościołów i setek sekt ludzie potrafią żyć ze sobą w harmonii. Wśród wyznawców dominują chrześcijanie, jednak religia ta nie zdołała wykorzenić całkowicie wierzeń lokalnych i w interesujący sposób miesza się z animizmem, głoszącym, że zarówno przyroda, jak i wyobrażenia bożków czy przodkowie mają nadprzyrodzone moce. Wyrazem kultywowania rodzimych tradycji są rozmaite i hucznie obchodzone święta, z których najważniejsze jest Święto Niepodległości, obchodzone 24 października oraz lipcowe Mutomboko, upamiętniające migrację plemienia Luba-Lunda i podbój doliny Luapula. Nie brak też licznych świąt lokalnych, jak np. Lwindii, uroczystości obchodzonej przez członków plemienia Tonga czy też Kuomboka, podczas którego pod koniec pory deszczowej całe plemię Lozi wraz z królem przenosi się na wyżej położone tereny.

  Warto wspomnieć, że hasło reklamowe Zambii brzmi: „Prawdziwa Afryka”. Ma ono podkreślać fakt, że Zambia ze swoją dziewiczą naturą jest jednym z najmniej naruszonych przez człowieka krajów Afryki.

Zwiń
Wakacje

Wycieczka

Zwiń

Zambia – inspiracje podróży

Kiedy jechać do Zambii?

POGODA W ZAMBII

W Zambii występuje klimat podrównikowy, suchy i łagodny. Od końca października do końca kwietnia występuje pora deszczowa, cechująca się niezbyt intensywnymi opadami i średnią temperaturą sięgającą 25°C. Najcieplej jest w październiku i listopadzie, z czego skorzystać mogą amatorzy safari, ponieważ zwierzęta wędrują wówczas w poszukiwaniu wody. Pora sucha przypada na miesiące od końca kwietnia do końca października, kiedy to temperatury oscylują w granicach 17–20°C.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII