• Programy
  • Hotele
  • Pogoda
  • Miejsca
  • Informacje
  • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
Zastosowanie mają różne strefy czasowe
Stolica
McMurdo Station (największa stacja badawcza)
Język
Między innymi decyduje przynależność bazy do danego kraju
Waluta
Dolar antarktyczny (1 AAD to 100 centów). Banknoty mają nominały 5, 10, 20, 50, 100 i 500 dolarów, a monety 1 i 2 dolary oraz 1, 5, 10, 25 i 50 centów. Waluta ta posiada status kolekcjonerski, a powszechnym środkiem płatności podczas rejsów na Antarktydę są dolary amerykańskie (USD), rzadziej także kanadyjskie (CAD) lub euro (EUR).

1 EUR – 1,18 USD
1 USD – 3,80 PLN
1 PLN – 0,26 USD
Powierzchnia
14 200 000 km2
Populacja
Sezonowo pracownicy stacji badawczych 1000-5000

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Obywatele RP mogą przebywać na terenie Argentyny oraz Antarktydy w celu turystycznym bez konieczności posiadania wizy. Specjalne pozwolenia mogą być wymagane jedynie do odwiedzenia niektórych stacji badawczych lub przy chęci wspinaczki na najwyższy szczyt kontynentu – Masyw Vinsona.
Szczepienia
Brak szczepień wymaganych bezwzględnie. Przed udaniem się na w rejs na Antarktydę zaleca się szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi (około 150 zł), durowi brzusznemu (około 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 250 zł każda dawka szczepionki). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
Większość z operatorów rejsów na Antarktydę w swoich pakietach nie wlicza dodatkowych napiwków – niekiedy obligatoryjnych. Sugerowane stawki to około 5 USD dla lokalnych przewodników oraz 8–12 USD za dzień dla personelu statku.
Ceny jedzenia
W cenę każdego z rejsów wyruszających na Antarktydę wliczone są trzy posiłki dziennie wraz z napojami. Specjalne wymagania dietetyczne należy zgłaszać jak najwcześniej, a obsługa w większości przypadków stara się skomplementować odpowiednie menu wegetariańskie, wegańskie czy bezglutenowe. Na samej Antarktydzie znajduje się tylko jeden sklep, w pobliżu największej stacji badawczej – McMurdo.

Przykładowe ceny w sklepie:

Batoniki lub gumy – 1 USD
Chipsy lub ciastka – 4-6 USD
Paczka papierosów – 5 USD
Coca-cola 0,33 l – 0,5 USD
Piwo 0,5l – 2 USD
Rum lub likier 0,7 l – 16 USD
Whisky lub tequila 0,7 l – 30 USD
Pocztówki – 1 USD
Magnesy – 1–5 USD
Bluzy/koszule – 55–80 USD
Jedzenie
Antarktyda to jeden z niewielu regionów na świecie, który nie posiada rdzennej ludności, a obecni mieszkańcy to badacze, którzy sami są tu gośćmi przez kilka miesięcy lub rok. Większość z nich spożywa żywność sprowadzoną z kraju swojego pochodzenia lub zakupioną w portach po drodze. Na terenie Antarktydy naturalnie nie rosną żadne owoce ani warzywa, choć część ośrodków badawczych stara się stwarzać hydroponiczne systemy upraw, które zapewniają roślinom odpowiednią temperaturę oraz ilość światła przez cały rok. W latach 60. XX wieku przysmakami kojarzonymi z Antarktydą bywały także jaja pingwinów oraz mięso fok, jednak obecnie cały ekosystem jest chroniony, a polowania zabronione.

Przysmakami niejako kojarzonymi z tym regionem są lokalne odmiany herbatników i pemikan, dostarczające największej ilości energii w przeliczeniu na swoją wagę. Szacuje się, że jedynie dwa herbatniki i jedna puszka pemikan mogły zapewnić aż 6500 kcal! Czym więc jest tajemniczy pemikan? To mieszanka suszonego mięsa i tłuszczu o niskiej zawartości wody i długim terminie przydatności, a sam produkt pochodzi najprawdopodobniej z USA. Lokalne herbatniki przypominają natomiast polskie biszkopty, są jednak nieco twardsze, by można było je posmarować masłem, serem lub przywożonym tu z Wielkiej Brytanii marmitem – wyciągiem drożdżowym przypominającym niekiedy sos sojowy.
Ciekawostki
  • Pomimo że terytorium Antarktydy nie należy do żadnego z państw, znaleźć tu możecie 81 stacji badawczych ponad 30 państw, z których najwięcej, bo aż 25, należy do Argentyny i Chile. Polska również posiada jedną z nich, nazwaną na cześć słynnego geografa i polarnika, Henryka Arctowskiego. Na stałe może w niej mieszkać i pracować maksymalnie 40 osób.
  • W każdej ze stacji badawczych Antarktydy obowiązuje prawo kraju, do którego ona należy. Większość ze stacji przyjęło także strefę czasową swojego państwa.
  • Na Antarktydzie królują pingwiny cesarskie, których populację szacuje się na 270–350 tysięcy osobników! Przedstawiciele tego gatunku mają około 120–130 cm wzrostu, a ich waga oscyluje w granicach 20–45 kg. Pingwiny te odżywiają się głównie skorupiakami, rybami i głowonogami. Potrafią zanurkować na głębokość niemal 50 metrów, gdzie łatwo dopadają żyjących pod lodem ryb. Te towarzyskie zwierzęta doskonale przystosowały się do życia w trudnych, arktycznych warunkach – w czasie wiatrów wiejących do 200 km/h tłoczą się dla ochrony i wymieniają się miejscami na zewnętrz stada!
  • Na Antarktydzie znajdują się jedynie dwa bankomaty banku Wells Fargo, choć jednocześnie można korzystać tylko z jednego z nich. Pomimo że znajduje się w pobliżu terytorium Nowej Zelandii, można tu wybrać jedynie dolary amerykańskie.
  • Pod tutejszym lodem znajduje się ponad 200 zbiorników wodnych. Jednym z największych z nich jest jezioro Wostok, odpowiadające wielkości jeziora Ontario leżącego na pograniczu Kanady i USA.
  • Antarktyda to jedyny kontynent, na którym istnieje zakaz działalności wojskowej.
  • Na Antarktydzie urodziło się jedynie 10 osób. Pierwsza z nich przyszła na świat w styczniu 1979 roku.
  • To właśnie tu znajduje się największa na świecie… pustynia! W warunkach atmosferycznych Antarktydy nie znajdziecie tu jednak połaci piasku, a obecny aż po horyzont śnieg i lód.
  • Nie pomylcie się przy nazewnictwie! Antarktyda to kontynent, jednak wraz z sąsiednimi wyspami i otaczającym je terenem morza jest to już region Antarktyki.
  • Podczas pobytu na Antarktydzie możecie odwiedzić najbardziej suche i najbardziej wietrzne miejsca na świecie.
  • Pomimo że teoretycznie do odwiedzenia Antarktydy nie potrzebujecie nawet paszportu, w Port Lockroy czeka Was okazja do przybicia pamiątkowej pieczątki w dokumencie.
  • Naukowcy szacują, że jeśli zachodnia część Antarktydy ulegnie roztopieniu, poziom mórz na świecie może podnieść się aż o 16 metrów. W momencie roztopienia całego lodu Antarktydy, poziom wody może podnieść się o kolejne 45 metrów.
  • Stacje badawcze najczęściej używają języków urzędowych swojego kraju, jednak w przypadku międzynarodowego grona pracowników najczęściej używanym językiem staje się angielski lub hiszpański.
  • Na siódmym kontynencie znajduje się ponad 70% całej słodkiej wody na Ziemi.
  • Ze względu na kąt nachylenia Ziemi część powierzchni Antarktydy pozostaje pozbawiona słońca od dnia równonocy wiosennej aż do równonocy jesiennej. Analogicznie, przez pozostałe 6 miesięcy słońce w tych miejscach nie zachodzi.
  • Niektóre z tutejszych jezior są tak słone, że nie mogą zamarznąć nawet podczas ujemnych temperatur.
  • Gdyby Antarktyda stała się niezależnym krajem, jej powierzchnia stawiałaby ją w rankingach największych państw świata na drugim miejscu – pomiędzy Rosją a Kanadą. Ze względu na swoje rozmiary kontynent jest 1,5 raza większy od Stanów Zjednoczonych, 2 razy większy od Australii i niemal 50 razy większy od Wielkiej Brytanii.
  • Antarktyda to jedno z niewielu miejsc na świecie, w których nie ma mrówek oraz jedyny kontynent niezamieszkiwany przez gady.
  • Najniższa temperatura zanotowana w tym regionie to -98°C.
  • Antarktyda posiada dwa aktywne wulkany oraz jezioro subglacjalne, którego woda jest… krwisto czerwona. Dopiero w 2017 roku wyjaśniono przyczynę tego koloru – jezioru nadaje go utlenione żelazo, które po wypłynięciu na powierzchnię rdzewieje.
  • Szacuje się, że jedynie niecały 1% powierzchni Antarktydy jest trwale wolny od lodu. Obszary te nazywa się suchymi dolinami lub oazami antarktycznymi. Średnia grubość lodu na Antarktydzie wynosi 1,5 km, choć miejscami osiąga niemal 5 km.
  • Na Antarktydzie znajdują się jedynie dwa miasteczka, wokół istniejących stacji badawczych – Villa Las Estrellas oraz Baza Esperanza. W pierwszym z nich znaleźć możecie szkołę, szpital, pocztę oraz hostel!
  • W latach 1911–1993 zaopatrzenie dla odkrywców Antarktydy ciągnięte było przez psy zaprzęgowe. Pod koniec XX wieku wycofano się jednak z tego z powodu obaw, że psy mogą przenosić nosówkę na żyjące tu foki antarktyczne, a w przypadku ucieczki zakłócać lokalny ekosystem.

Poznaj szczegóły o kraju Antarktyda

Historia
Pierwsze wzmianki na temat Antarktydy sięgają połowy VII wieku, kiedy to w ustnych tradycjach regionu Australii i Nowej Zelandii pojawiła się historia na temat mistycznej, lodowatej krainy położonej na południe od znanych już wysp. Europejscy odkrywcy zbliżyli się tu dopiero 900 lat później, w trakcie pierwszych podróży dookoła świata, jakie odbył między innymi Magellan czy kolejne dwa wieki później – James Cook. Badania dalekiej krainy pod koniec XVIII wieku spowodowane były głównie chęcią tworzenia map oraz nadzieją na zyski, płynące z połowów żyjących w okolicznych wodach fok. Chęć wyznaczenia pola magnetycznego Ziemi dla uproszczenia nawigacji była też głównym bodźcem do wypraw na Antarktydę w latach 1837–43, kiedy dotarli tu James Clark Ross czy Charles Wilkes, a pierwsze tereny kontynentu zostały niejako przejęte przez Wielką Brytanię i Francję. XX wiek na Antarktydzie rozpoczął się pod znakiem pierwszych zimowań, zajmowaniu jej kolejnych terytoriów oraz wyścigu o biegun południowy, który zakończył się pierwszym jego zdobyciem przez norweskich badaczy w roku 1911. Późniejsza – jeszcze częstsza – eksploracja przyniosła Antarktydzie erę niemal kolonialną, a do jej terenów prawo rościły między innymi Norwegia, Japonia czy Argentyna, jednak w 1959 roku kraje te, wraz z 9 innymi mocarstwami, ratyfikowały traktat antarktyczny, na mocy którego całe terytorium kontynentu przeznacza się na cele pokojowe i badania naukowe, a plany, personel i wyniki naukowe tychże badań mogą być swobodnie wymieniane pomiędzy poszczególnymi krajami.
Geografia
Skuta polarnym lodem Antarktyda skrywa liczne dowody świadczące o tym, że miliony lat temu jej klimat porównywalny był do australijskiego, a gęsto zalesiony teren zamieszkiwały liczne owady i inne zwierzęta. Obecnie ponad 95% powierzchni kontynentu skryte jest pod rozległymi obszarami śniegu i lodu, a XX-wieczne badania wypraw brytyjskich stały się początkiem koncepcji, że można ją geologicznie podzielić na dwie strukturalne prowincje – długą i stabilną część prekambryjską we wschodniej Antarktydzie oraz znacznie młodszy i bardziej mobilny pas mezozoiczny i kenozoiczny w zachodniej części, oddzielony pasem Gór Transarktycznym. Obecny klimat Antarktydy określa się jako podbiegunowy i okołobiegunowy z temperaturami wahającymi się od nawet 10 stopni zanotowanych w najcieplejszych miesiącach na Półwyspie Arktycznym, do mrozów interioru, gdzie słupki rtęci nierzadko spadają poniżej 60 stopnia poniżej zera. Zwiedzanie Antarktydy możliwe jest najczęściej od końca października aż do początku marca, a ze względu na ograniczone miesiące odwiedzin, niewielką różnorodność tras oraz wysoki popyt, wiele rejsów wyprzedaje się bardzo szybko.
Kultura i Religia
Z racji braku autochtonicznych mieszkańców Antarktydy, kultura kontynentu opiera się na zwyczajach kultywowanych przez przyjezdnych naukowców i odkrywców w pobliżu zamieszkiwanych przez nich stacji badawczych. W większości z nich używa się języka swojego kraju, stosuje się odpowiednie prawo i żyje się według tej właśnie strefy czasowej. Na terenie Antarktydy znajduje się 8 kościołów chrześcijańskich, z których 4 określa się jako katolickie, 3 jako prawosławne a 1 – Śnieżna Kaplica – traktowana jest jako bezwyznaniowy kościół chrześcijański, w którym zależnie od potrzeb odbywają się spotkania buddystów, bahaistów czy też… lokalnego zgromadzenia anonimowych alkoholików.

Oferty podróży na Antarktydę

Antarktyda – miejsca warte zobaczenia

Kiedy jechać na Antarktydę?

POGODA NA ANTARKTYDZIE

Rejs możliwe są jedynie w krótkim okresie pomiędzy październikiem a marcem. W październiku temperatury są jeszcze na tyle niskie, że występują liczne góry lodowe i zamknięte trasy, co może uniemożliwić dotarcie do dalszych miejsc. Najlepsze warunki pogodowe panują podczas krótkiego lata pomiędzy grudniem a lutym, kiedy temperatury sięgają wysokość powyżej 0°C, a długość dnia to nawet 20 godzin. To właśnie wtedy następuje okres wylęgania piskląt pingwinów, co stanowi ogromną atrakcję. Sezon pogodowy determinuje również cykle życia wszystkich dzikich zwierząt i stan całej pokrywy lodowej.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Antarktyda – inspiracje podróży