Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: Anguilla
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty luksusowych podróży na Anguillę

Malliouhana 4*

Od 21700 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Anguilla — Meads Bay

7 nocy w hotelu Malliouhana 4* z przelotem i transferami

 • Napawaj się pięknymi widokami okolicy z basenów infinity
 • Zasmakuj karaibskich potraw i drinków nie opuszczając plaży
...

Belmond Cap Juluca 5*

Od 32800 zł / os. 10 dni z przelotem
Wypoczynek na plaży
Anguilla — Maundays Bay

7 nocy w hotelu Belmond Cap Juluca 5* z przelotem i transferami

 • Skorzystaj z uroków wypoczynku w przepięknym i zacisznym zakątku wyspy
 • Zachwyć się klimatem mauretańskiej wioski położonej przy samej plaży
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT – 4

 3. Stolica

 4. The Valley

 5. Populacja

 6. 15 100

 7. Powierzchnia

 8. 91 km2

 9. Język

 10. angielski

 11. Waluta

 12. Dolar wschodniokaraibski (1 XCD to 100 centów). Banknoty mają nominały 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów, a monety 1 dolar oraz 5, 10 i 25 centów.

  1 PLN – 0,72 XCD
  1 USD – 2,70 XCD
  1 EUR – 3,20 XCD

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Obywatele RP mogą przebywać na terenie Anguilli w celu turystycznym bez konieczności posiadania wizy, natomiast paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Przed udaniem się na wakacje na Anguillę zaleca się szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi (około 150 zł), durowi brzusznemu (około 230 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (około 250 zł każda dawka szczepionki). Brak szczepień bezwzględnie wymaganych. Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. Opłata za obsługę w hotelach i restauracjach – najczęściej w wysokości 10-15% – nierzadko doliczana jest do rachunku, wszelkie dodatkowe napiwki zależą już od własnego uznania. Datki dla taksówkarzy, pokojówek czy przewodników również są uznaniowe, choć najczęściej przyjętą kwotą jest około 2 USD za dzień dla pokojówki czy kierowcy oraz 10% ceny wycieczki dla przewodnika – wręczane w dolarach amerykańskich lub wschodniokaraibskich.

 7. Ceny jedzenia

 8. Anguilla to obok francuskiego Saint Berthelemy jedno z najdroższych miejsc na całych Karaibach. Ceny jedzenia nawet w najtańszych restauracjach szybkiej obsługi czy też przydrożnych street foodach są średnio o 10-20% droższe aniżeli na większości z wysp Karaibów, natomiast posiłki w ekskluzywnych restauracjach na wybrzeżu Anguilli nierzadko są nawet dwukrotnie droższe od dań w innych rejonach Karaibów.

  Przykładowe ceny:

  Posiłek w niedrogiej restauracji – 32 XCD
  Trzydaniowy posiłek w restauracji średniej klasy – 120 XCD
  Piwo lokalne 0,5 l – 8 XCD
  Piwo importowane 0,3 l – 12 XCD
  Wino średniej klasy – 52 XCD
  Cappuccino w kawiarni – 13 XCD
  Coca cola 0,3 l – 10 XCD
  Woda 1,5 l – 6 XCD
  Banany 1 kg – 15 XCD
  Pomarańcze 1 kg – 18 XCD

 9. Ciekawostki
  • Nazwa wyspy po hiszpańsku oznacza węgorza i została nadana ze względu na jej kształt.
  • Anguilla jest jedną z rzadziej odwiedzanych wysp Karaibów, zarówno z powodu wysokich cen, jak i trudności w dotarciu. Jedyne na wyspie lotnisko posiada regularne połączenia tylko z kilkoma wyspami w rejonie Antyli – między innymi Sint Maarten, Dominiką czy Nevis.
  • Na wyspie nie ma kasyn, kina, wysokich resortów ani centrów handlowych, a większość firm, butików i sklepów prowadzonych jest przez lokalnych mieszkańców.
  • Na wyspie są 33 plaże, z których wszystkie są publiczne.
  • Stolicę i największe miasto wyspy – The Valley – zamieszkuje jedynie około tysiąca osób.
  • Na Anguilli znajduje się zaledwie około 20 hoteli, z których nawet najtańsze nierzadko kosztują minimum 150 USD za noc.
  • Wyspa niejednokrotnie została uznana za najbardziej luksusową wyspę wakacyjną na świecie.
  • Anguilla to jedno z najlepszych miejsc do snorkelingu na całych Karaibach.
  • Większość mieszkańców robi zakupy online lub odwiedza w tym celu Portoryko. Dla ułatwienia doręczania przesyłek lokalny urząd pocztowy posiada adres amerykański.
  • Aby otrzymać zezwolenie wymagane do ślubu na Anguilli, wystarczy tu przebywać jedynie 48 godzin.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Na Anguilli znajduje się jedynie niewiele ponad 70 restauracji, jednak znajdziecie tu tradycyjną kuchnię kreolską oraz lokale serwujące dania kuchni francuskiej, włoskiej czy azjatyckiej. Ze względu na położenie geograficzne wyspy, popularnym składnikiem wielu potraw są ryby i owoce morza, a najczęściej wykorzystywanym rodzajem mięsa jest kozina. Najbardziej charakterystycznym produktem miejscowej kuchni jest tamaryndowiec, nikla indyjska oraz ryby z gatunku dorszowatych, przygotowywane w popularnej na Karaibach solnej marynacie.

  Podczas wakacji na Anguilli szczególnie polecamy spróbować duszonej koziny, popularnej zapiekanki makaronowo-serowej, serwowanej nierzadko z dodatkiem homarów – będących jednym z najważniejszych towarów eksportowych wyspy – a także jednej z najczęściej wybieranych w tym rejonie ryb, lucjana czerwonego. Wśród napojów przoduje tu sprowadzany z Jamajki grejpfrutowy Ting, lokalne piwo Carib oraz niezmiennie kojarzony z Karaibami – rum.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Wyspę początkowo zamieszkiwały społeczności plemienne Arawaków, jednak w chwili przybycia na te tereny Brytyjczyków z Saint Kitts była już niemal bezludna. Rozwój społeczny i gospodarczy wyspy zakłócany był nierzadko przez europejskie konflikty polityczne, które przeniosły się również w region Karaibów. Od 1825 roku Anguilla weszła w skład Unii wraz z Saint Kitts, a w czasach późniejszych także między innymi z Nevis, Barbudą czy Wyspami Dziewiczymi jako część federacji Brytyjskich Wysp Podwietrznych. Federacja Anguilli z Saint Kitts i Nevis trwała – z niewielkimi przerwami w historii – aż do roku 1971, kiedy wyspa trafiła bezpośrednio pod kontrolę brytyjską, od 1980 roku jako terytorium zależne, natomiast od 2002 roku jako terytorium zamorskie. Obecna Anguilla stanowi demokrację parlamentarną, za głowę państwa uznając królową Elżbietę II oraz sprawującego władzę w jej imieniu gubernatora.

 3. Geografia

 4. Anguilla to niewielkie terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, składające się z głównej wyspy o tej samej nazwie oraz kilku mniejszych wysp, z których większość jest niezamieszkana. Główna wyspa Anguilli ma 25 kilometrów długości, jej szerokość wynosi maksymalnie 5 kilometrów, a swoją powierzchnią odpowiada wielkości Sosnowca lub Olsztyna. Teren wyspy jest płaski, a najwyższe wzniesienie – Wzgórze Krokusowe – ma jedynie 65 metrów n.p.m.

  Klimat Anguilli określić można jako tropikalny, łagodzony przez północno-wschodnie pasaty. Tutejsza pora deszczowa trwa od czerwca do listopada, choć mniej uciążliwe opady wystąpić mogą także w grudniu, styczniu i maju. Słupki rtęci od grudnia do maja wskazują średnio 28°C, w pozostałej części roku sięgają około 30–31°C. Ze względu na niemal płaską powierzchnię wyspy, ilość opadów jest niemal jednakowa w każdej jej części.

 5. Kultura i religia

 6. Znaczną większość populacji Anguilli – bo aż ponad 90% – stanowi ludność czarnoskóra, będąca potomkami niewolników sprowadzonych tu z Afryki Zachodniej. Niemal taki sam odsetek ludności stanowią chrześcijanie, zgromadzeni przede wszystkim w protestanckich odłamach Kościoła anglikańskiego, metodystów oraz zielonoświątkowców. Niewielkie rozmiary Anguilli – zarówno pod względem geograficznym, jak i liczby stałych mieszkańców wyspy – wpłynęły także na stosunkowo zwarty system społeczeństwa, a widok mieszkańców wyspy witających się pomiędzy sobą czy też z przyjezdnymi turystami, choćby niewerbalnie poprzez podniesienie dłoni w pozdrowieniu, nie powinien nikogo dziwić.

Zwiń
Wakacje

Wycieczka

Zwiń

Anguilla – inspiracje podróży

Kiedy jechać do Anguilli?

POGODA W ANGUILLI

Klimat Anguilli określa się jako tropikalny. Tradycyjna pora sucha trwa tutaj od grudnia do maja, jednak deszcze występują bardzo nieregularnie, w związku z czym w jej pierwszych i ostatnich miesiącach pogoda może być zmienna. Temperatura w tym okresie wynosi średnio około 28°C, natomiast w porze deszczowej około 2–3 stopnie więcej. Sierpień i wrzesień są miesiącami najbardziej narażonymi na ulewne deszcze oraz huragany, a część hoteli ze względu na niskie obłożenie jest w tym czasie zamknięta.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII