Dodaj własną opinię

Dodaj opinię
Destynacja: RPA
Rodzaj:
Typ: wszystkie
Termin: wszystkie miesiące

Proponowane oferty

Sortuj

Oferty podróży do RPA

Self-drive po RPA

Od 15900 zł / os. 14 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
RPA — Kapsztad, Stellenbosch, Hermanus, Knysna, Addo, Kenston

RPA nie bez powodu cieszy się opinią jednego z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych krajów na świecie. Podczas wakacji w Republice Południowej Afryki odwiedzicie Przylądek Dobrej Nadziei i zachwycicie się widokami roztaczającymi się z Góry Stołowej. Będziecie rozkoszować się wspaniałym winem w słynnych winnicach Stellenbosch, śledzić wieloryby w Hermanus, przemierzać malowniczy szlak Garden Route, czatować na dziką zwierzynę w parku Addo Elephant, a na koniec – zażywać błogiego lenistwa na zacisznych plażach Oceanu Indyjskiego.

 • Zobacz najpiękniejsze miasto świata – Kapsztad
 • Wjedź kolejką na Górę Stołową
...

RPA – self drive po dzikiej Afryce

Od 15900 zł / os. 14 dni z przelotem
Wycieczki objazdowe
RPA — Johannesburg, Park Krugera, Góry Smocze, Durban, Kapsztad

Podróż przez RPA to kwintesencja przygody! Przejedźcie czarującą widokami Panorama Route, zobaczcie majestatycznych przedstawicieli  wielkiej piątki – słonie, lwy, bawoły, nosorożce i lamparty – i dajcie się zachwycić pięknu Gór Smoczych. Miękkie piaski durbańskich plaż spowodują, że nie będziecie chcieli ruszyć w dalszą drogę, a wino z winnic Kapsztadu uderzy Wam do głów!  

 • Zachwyć się urodą Panorama Route
 • Wyrusz na safari po Parku Krugera i stań oko w oko z wielką piątką
...

Safari po Parku Krugera i relaks na plażach Mozambiku

Od 18600 zł / os. 12 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
RPA, Mozambik — Pretoria, Park Narodowy Krugera, Kanion Rzeki Blyde, Mozambik - Vilanculos

Podróż na kraniec Afryki, gdzie mieszają się kultury, języki, bogactwo i bieda. Poznacie prawdziwą historię niewolnictwa i apartheidu. Poczujecie klimat czasów wiktoriańskich pod panowaniem Brytyjczyków. Staniecie twarzą w twarz z Wielką Piątka Afryki podczas ekscytującego safari w Parku Krugera. Zaglądniecie w głąb trzeciego największego kanionu świata. A na koniec zanurzycie się w Ocenie Indyjskim u wybrzeży niesamowitego i jeszcze nie skażonego masową turystyką Mozambiku!

 • Poznaj historię RPA w trakcie pobytu w Pretorii
 • Zobacz Wielką Piątkę w trakcie safari po Parku Krugera
...

RPA i Królestwo Swazilandu

Od 22900 zł / os. 15 dni z przelotem
Zwiedzanie i wypoczynek
Suazi, RPA — Pretoria, Park Narodowy Krugera, Królestwo Swazilandu, Rezerwat Hluhluwe, Góry Smocze, Durban, Garden Route, Kapsztad

Podróż na kraniec Afryki, gdzie mieszają się kultury, rasy społeczne, języki, bogactwo i bieda. Poznacie prawdziwą historię niewolnictwa i apartheidu. Poczujecie klimat czasów wiktoriańskich pod panowaniem Brytyjczyków. Staniecie twarzą w twarz z Wielką Piątką Afryki podczas ekscytującego safari w Parku Krugera. Zaglądniecie w głąb trzeciego największego kanionu świata, przejedziecie malowniczą Trasą Ogrodów i odwiedzicie maleńkie państwko – Suazi, słynące z gościnnych ludzi i pięknych, górskich krajobrazów.

 • Wybierz się na safari do Parku Narodowego Krugera i najstarszego rezerwatu w RPA - Hluhluwe
 • Odwieź ostatnią monarchię absolutną - Królestwo Swazilandu
...
Informacje ogólne

Informacje ogólne

 1. Strefa czasowa

 2. GMT +2

 3. Stolica

 4. Pretoria

 5. Populacja

 6. 50,5 mln

 7. Powierzchnia

 8. 1 219 912 km2

 9. Język

 10. W Republice Południowej Afryki obowiązuje 11 języków urzędowych: angielski, africaanas, zulu, suazi, ndebele, sotho południowy, sotho północny, tsonga, sotho-tswana, venda oraz xhosa. Angielski zna tu praktycznie każdy. Pamiętać jednak należy o tym, że ze względu na to, że pozostawał on pod wpływem lokalnych dialektów, różni się od wersji amerykańskiej czy z Wysp Brytyjskich.

 11. Waluta

 12. W RPA oficjalną walutą jest rand (R lub ZAR). Rand dzieli się na 100 centów. Banknoty występują w nominałach: 10, 20, 50, 100 i 200 randów. Monety mają nominały: 1, 2, 5 randów oraz 5, 10, 20 i 50 centów.

  1 USD – 13 ZAR
  1 EUR – 15,3 ZAR
  1 PLN – 3,6 ZAR

Zwiń
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

 1. Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 2. Dla obywateli RP, udających się do Republiki Południowej Afryki na okres do 30 dni, wizy nie są wymagane. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty przybycia na teren RPA. Na przejściu granicznym należy okazać bilet powrotny. Osoby udające się do RPA na okres dłuższy niż 30 dni, lub do pracy, muszą posiadać wizę. Przed podróżą do RPA należy zapoznać się z aktualnymi informacjami wizowymi na stronie Ambasady RPA w Berlinie.

  W przypadku podróży do RPA obojga rodziców z małoletnim dzieckiem, konieczne jest posiadanie ze sobą oryginału aktu urodzenia dziecka lub jego poświadczonej przez notariusza kopii, wraz z tłumaczeniem na język angielski. W przypadku podróży tylko z jednym z rodziców, konieczne jest posiadanie pisemnej zgody na podróż drugiego rodzica. Pismo to powinno być przetłumaczone na język angielski i poświadczone przez notariusza. Dokument jest ważny 3 miesiące od daty wystawienia.

  Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.

 3. Szczepienia

 4. Nie ma szczepień bezwzględnie wymaganych przy wjeździe do RPA. Zalecane są szczepienia przeciwko wirusowemu zapalaniu wątroby typu A i B (ok. 240 zł każda dawka szczepionki), tężcowi i błonicy (ok. 90 zł), wściekliźnie (ok. 170 zł każda dawka szczepionki) oraz przeciwko durowi brzusznemu (ok. 230 zł). Malaria może występować w północnej części prowincji KwaZulu-Natal i w Parku Narodowym Krugera (malaria nie występuje w okresie od maja do września). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

 5. Napiwki

 6. W RPA dawanie napiwków jest mile widziane. W restauracji należy dodać 10 – 20% do rachunku, kierowcy/taksówkarzowi 10%. W przypadku płatności kartą możliwe jest doliczenie napiwku do rachunku. Standardowy napiwek dla bagażowego to ok. 5 ZAR za jeden bagaż, dla pokojówki również powinno się zostawić drobne.

 7. Ceny jedzenia

 8. Ceny jedzenia w RPA są zbliżone do tych w Polsce. Za posiłek w taniej restauracji trzeba zapłacić ok. 60 – 100 ZAR, w droższej ok. 170 – 200 ZAR. Piwo do obiadu, to dodatkowo wydatek 30 ZAR, Coca Cola – 13 ZAR, woda – 9 ZAR.

  Przykładowe ceny w sklepach:

  •Woda mineralna: 1,5 - 13 ZAR
  •Lokalne piwo w puszce: 20 ZAR
  •Świeży kokos: 15 ZAR/kg
  •Wino 50 ZAR

 9. Ciekawostki
  • Góra Stołowa uznawana jest za jedną z najstarszych gór na świecie.
  • Paarl, trzecie najstarsze miasto w RPA, posiada największą na świecie piwnicę z winami.
  • W RPA rośnie największy baobab na świecie. Big Baobab ma ok. 6 tys. lat, 22 metry wysokości i 47 metrów szerokości. W środku pnia drzewa znajduje się bar.
  • Najgłębsza kopalnia na świecie znajduje się w północno – zachodniej części RPA, w prowincji Mponeng. Kopalnia jest głęboka na 4 tys. metrów i ma ok. 50 km² powierzchni.
  • W RPA znajduje się najgłębsza kopalnia świata, wykopana ludzkimi rękami. Jej głębokość jest większa niż wysokość Góry Stołowej.
  • Najstarsze szczątki ludzkie znalezione na terenie RPA mają ponad 160 tys. lat. Z kolei w Sterkfontein Caves, znaleziono szczątki prehistorycznego człowieka australopiteka, które datowane są na 3,5 mln lat.
  • Na dnie oceanu, w okolicach wybrzeży RPA, znajduje się ok. 2 tys. wraków statków. Większość z nich ma ponad 500 lat!
  • W RPA znajduje się najstarszy i największy krater meteorytowy na Ziemi. Krater o średnicy ok. 300 km, powstał ok. 2 mld lat temu, w wyniku uderzenia o ziemię asteroidy średnicy 10 km.
  • Tugela Falls to drugie najwyższe wodospady świata.
  • W RPA rośnie 1/10 wszystkich gatunków roślin świata.
  • W 1892 roku, w Bloemfontein w RPA, urodził się autor m.in. trylogii Władca Pierścieni - J.R.R. Tolkien.
Zwiń
Jedzenie

Jedzenie

  Nazywana „rainbow cuisine”, co oznacza tęczową kuchnię. Kuchnia ma wiele różnorodnych źródeł i łączy w sobie ciekawe smaki z różnych, nieraz bardzo odległych krain. Jada się dużo mięsa, co jest uwarunkowane także kulturowo. Wegetarianizm nie jest popularny. Z warzyw prym wiedzie kukurydza, podawana na różne sposoby, w tym jako mąka czy kasza. Podstawowym zbożem jest sorgo, używane do produkcji mąki, ale i… piwa. Lokalne piwo jest słabe i niefiltrowane, znane było jeszcze przed przybyciem Europejczyków. Popularne są warzywa takie jak dynia, fasola czy kapusta. Mleko czy nabiał spożywa się w postaci jogurtów, kefirów czy innych przetworów. Ważnym, często stosowanym dodatkiem jest cytryna i chili.

Zwiń
Wiedza

Wiedza

 1. Historia

 2. Według najnowszych odkryć archeologicznych, najstarsi przodkowie człowieka zamieszkiwali ziemie obecnego RPA już 4 mln lat temu. Najstarsze szczątki człowieka rozumnego, jakie znaleziono na terenie RPA, mają 160 tys. lat. Najstarsze plemię, które do dziś zamieszkuje tereny pustyni Kalahari, to Buszmeni, którzy pojawili się tu ok. I tysiąclecia p.n.e.

  Po raz pierwszy Europejczyk odwiedził tę część świata w 1488 roku. Był to portugalski podróżnik i odkrywca, Bartolomeu Diaz. 164 lata później na Półwyspie Przylądkowym wybudowano port, który stanowił miejsce zaopatrzenia statków Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej, płynących do Indii. Tak powstało najstarsze miasto w RPA – Kapsztad. Kontrolę nad kolonią w 1795 roku, po likwidacji Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej, przejęli Brytyjczycy. Ich panowanie trwało przez kolejne 155 lat.

  Na przełomie XVIII i XIX wieku Zulusi (żyjący obecnie na wschodnim wybrzeżu), pod dowództwem Zulusa Czaka, zorganizowali siły zbrojne, mające na celu podbijać sąsiednie plemiona. Przez kilkadziesiąt lat prowadzili walkę przeciwko Afrykanerom (głównie Holendrom, Niemcom i Francuzom, potomkom osadników) i Brytyjczykom. Zulusi zostali ostatecznie pokonani przez Afrykanerów (Burowie) w 1838 roku, a w 1879 roku przez Brytyjczyków.

  W wyniku konfliktów z Brytyjczykami, Afrykanerzy wyruszyli w głąb kraju i utworzyli Burskie Republiki Transwalu i Oranii. Odkrycie przez Burów na tym terenie diamentów w 1867 roku i złota w 1886 roku przyczyniły się do zainteresowania Brytyjczyków tym rejonem, co w efekcie doprowadziło do wybuchu I wojny burskiej (1880 – 1881) i II wojny burskiej (1899 – 1902). Skutkiem porażki Afrykanerów było włączenie ich terenów do Imperium Brytyjskiego.

  W 1910 roku utworzony został Związek Południowej Afryki, który dołączył do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, biorąc udział w obu wojnach światowych. W 1948 roku wybory wygrała Partia Narodowa, która opowiadała się interesami Afrykanerów. Tak rozpoczął się 46 – letni okres segregacji rasowej, znany jako apartheid. Apartheid narzucił segregację rasową, w wyniku której wydzielano specjalne dzielnice, nastąpiła segregacja w miejscach publicznych, wprowadzono różne standardy edukacyjne dla białych i czarnych, nielegalne były małżeństwa mieszane rasowo. Co więcej, Afrykanie nie posiadali obywatelstwa, wprowadzony został obowiązek posiadania przepustek.

  W 1960 roku proklamowano powstanie Republiki Południowej Afryki. Walkę z apartheidem rozpoczął prezydent Frederik Willem de Klerk, który zalegalizował m.in. Afrykański Kongres Narodowy – ANC (organizacja narodowowyzwoleńcza czarnej ludności założona w 1912 roku), Partię Komunistyczną i 33 inne organizacje, zwolnił z więzienia Nelsona Mandelę, nieformalnego lidera ANC, oraz rozpoczął dialog z opozycją. 10 maja 1994 roku, 76-letni wówczas Nelson Mandela, został pierwszym prezydentem wybranym w demokratycznych wyborach. Po ponad 300 latach dominacji Europejczyków, RPA wkroczyła w nowe tysiąclecie z konstytucją, uznawaną za najbardziej postępową na świecie.

 3. Geografia

 4. Republika Południowej Afryki położona jest w najbardziej wysuniętej na południe części kontynentu Afrykańskiego. Od północy graniczy z Namibią, Botswaną i Zimbabwe, od północnego wschodu z Mozambikiem i Suazi, a od wschodu z niewielkim państwem Lesotho. Z trzech stron – od zachodu, południa i wschodu, RPA otoczone jest oceanem – Atlantyckim i Indyjskim. Powierzchnia państwa to ponad 1,2 mln km². Ok. 2 tys. km od Kapsztadu położone są wyspy Księcia Edwarda i Marion, które od 1947 roku należą do RPA.
  Większą część kraju zajmują wyżyny, tzw. weldy. Niziny występują jednie na pasie nadbrzeża. Największą rzeką RPA jest Oranje. Najwyższy szczyt to Thabana Ntlenyana, o wysokości 3482 m n.p.m., leżący w paśmie Gór Smoczych.

  Wiele gatunków roślin porastających RPA to endemity, nie występują nigdzie indziej na świecie. Można tu spotkać roślinność twardolistną, czyli zarośla, krzewy zwane fynbos. Pustynię Kalahari porastają sukulenty – aloes, wilczomlecz. W RPA można spotkać liczne wielkie afrykańskie ssaki - słonia afrykańskiego, nosorożca białego i hipopotama nilowego. Żyją tu także żyrafy, gepardy, a także nosorożce czarne, bawoły afrykańskie, lamparty czy lwy. Ogromnym bogactwem odznacza się awifauna. Wikłacze budują ogromne kolonie,. Można tu spotkać strusia czy dropa. Na wybrzeżu południowym żyje 170 000 dzikich pingwinów.

 5. Kultura i religia

 6. Republika Południowej Afryki jest krajem silne zróżnicowanym pod względem kulturowym. Świadczy o tym chociażby fakt, że obowiązuje tam aż 11 języków urzędowych, z których aż 10 to języki regionalne. Najczęściej używanym językiem jest zulu – język plemienia Zulusów, zaliczanego do grupy etnicznej Bantu. Językiem tym posługuje się ponad połowa mieszkańców kraju.

  W czasie tradycyjnych uroczystości można zobaczyć regionalne stroje. Na co dzień jednak wszyscy mieszkańcu ubierają się współcześnie. Wyraźny podział biegnie między nowoczesnymi, uprzemysłowionymi miastami, a wsią, gdzie nadal można zastać tradycyjne obrzędy. Obchodzi się tu święta zarówno katolickie, jak i hinduskie czy lokalne. Dominującą religią jest katolicyzm, ale znaczny odsetek mieszkańców kultywuje dawne religie plemienne.

  W roku 1991 nagrodę Nobla otrzymała południowoafrykańska pisarka Nadine Gordimer. Najważniejszym pisarzem z RPA jest niewątpliwie J.M. Coetzee, laureat literackiej nagrody Nobla za rok 2003. Jego dzieła zaliczają się do nurtu literatury psychologicznej. Uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy anglojęzycznych. Na terenie dzisiejszego RPA w roku 1982 urodził się J.R.R. Tolkien.

Zwiń
Wakacje

RPA – inspiracje podróżnicze

Safari w RPA

Skarbem Afryki jest jej przyroda. Możliwość obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku jest zawsze wyjątkowym przeżyciem. A szczególnie wtedy, gdy można stanąć oko w oko z największymi z nich, jak słoń, lew czy nosorożec, a nocą wsłuchać się w melodię buszu. RPA słynie z różnorodności fauny i flory, wyjątkowych krajobrazów, wielu wspaniałych parków narodowych i rezerwatów. Niektóre z nich zajmują setki hektarów i aby je przemierzyć potrzeba kilku dni i sprawnej organizacji wyprawy. Ale warto! Wycieczka safari w RPA na pewno zostanie w Waszej pamięci na długo.

Góra Stołowa, Kapsztad

Nowy York ma Statuę Wolności, Rio de Janeiro pomnik Chrystusa, a San Francisco most. Tym, co definiuje Kapsztad, jest Góra Stołowa. Nie sposób jej przeoczyć. Mów jej Hoerikwaggo. To jej pierwsze imię używane przez rdzenną ludność Khoekhoe. Oznacza „górę w morzu”. Europejscy żeglarze, inspirując się niecodzienną płaskością jej szczytu, nadali jej imię od popularnego mebla. I tak się utarło, choć miejscowi mówią, że Khoekhoe byli na tych ziemiach na długo przed tym, zanim wymyślono stoły. Często stoi pogrążona w chmurach i przypomina o swej dzikiej naturze. Mimo że została jednym z nowych cudów świata i co roku oblegają ją tłumy turystów, ciągle jest w niej coś niezbadanego i pociągającego. Fantastyczne krajobrazy, setki szlaków oraz ścieżek Parku Narodowego Gór Stołowych czekają na Ciebie.  

Self-drive po RPA i eSwatini

Marzysz o prawdziwiej, afrykańskiej przygodzie? Koniecznie wybierz się w podróż do RPA i eSwatini! Rusz w drogę i zobacz największe atrakcje Południowej Afryki. Najpiękniejsze miasto świata – Kapsztad z Górą Stołową na czele, Przylądek Dobrej Nadziei i plażę Boulders zamieszkałą przez kolonię pingwinów przylądkowych. Czekają na Ciebie, pełne dzikich zwierząt, parki – Krugera i Hluhluwe oraz niesamowite krajobrazy Gór Smoczych. Przejedź się najpiękniejszą trasą świata – Panorama Route i skosztuj wina z lokalnych winnic. Zobacz naszą filmową relację i zainspiruj się do wyruszenia w podróż do Afryki!

Safari w Parku Krugera

Zaplanuj podróż po Południowej Afryce i przeżyj niesamowitą, pełną ekscytujących wrażeń przygodę  w afrykańskim buszu. Stań oko w oko z dziką przyrodą w królestwie Wielkiej Piątki. Będąc na wakacjach w RPA absolutnie nie możesz nie wykorzystać szansy na spotkanie jednego z pięciu panujących w Afryce gatunków. Podczas safari w Parku Krugera masz możliwość spotkania słonia, nosorożca czarnego, lwa, bawoła afrykańskiego lub lamparta w ich naturalnym środowisku życia. Drapieżniki szykujące się do polowania, czy pojawiające się znienacka na drodze, przyprawią Cię na pewno o dreszczyk emocji. Także  możliwość podziwiania innych tutejszych zwierząt podczas ich codziennych aktywności, zachęca do skorzystania z niewątpliwej atrakcji, jaką jest wycieczka safari. Na 20 tysiącach kilometrów kwadratowych powierzchni Parku żyją bowiem niezliczone ilości  dzikiej zwierzyny. Zamieszkują one 14 różnorodnych pod względem roślinności i krajobrazu ekosystemów. Przejeżdżając przez Park Krugera możesz natknąć się m.in. na żyrafy, hipopotamy, przeróżne małpy i antylopy, jak również gnu,  zebry, sobole, krokodyle czy likaony i hieny. Północna część jego obszaru to zdecydowanie raj dla miłośników obserwacji ptaków. Jeśli wakacje to dla Ciebie przede wszystkim przygoda, pełna niespodzianek i nieprzewidywalnych zdarzeń, to zdecydowanie safari w Parku Krugera spełni Twoje oczekiwania.

Przylądek Dobrej Nadziei

Jeśli wakacje w RPA to oczywiście także wycieczka na słynny Przylądek Dobrej Nadziei i Cape Point – jego najbardziej w ocean wysunięty punkt. Drogę na sam jego szczyt, gdzie znajduje się latarnia morska, możesz pokonać pieszo albo kolejką Flying Dutchman Funicular. Jednak w tym przypadku cel sam w sobie to nie wszystko, gdyż sama droga dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń estetycznych. Trasy Półwyspu Przylądkowego wiodą przez parki i rezerwaty,  natomiast okolica  samego Przylądka Dobrej Nadziei i Cape Point kusi wspaniałą plażą Dias. Zarezerwuj kilka godzin na wycieczkę i nie odmawiaj sobie spaceru drewnianymi ścieżkami i kładkami. Widoki jakie czekają na Ciebie w drodze do latarni są tego warte. A skoro już o widokach mowa,  te najbardziej spektakularne gwarantuje Chapman’s Peak Drive. Serpentyny wijące się na odcinku wzdłuż zatoki Hout do plaży Noordhoek na zachodnim wybrzeżu półwyspu, przyprawią Cię o widokowy zawrót głowy. W przenośni i dosłownie. Przepiękny oceaniczny krajobraz podziwiać bowiem będziesz z drogi ciągnącej się wzdłuż skalistego stromego zbocza góry Chapmana, który opada dramatycznie wprost do wód Atlantyku. Wycieczka z Kapsztadu do Przylądka Dobrej Nadziei bez dwóch zdań powinna prowadzić tą właśnie, m.in. trasą. Polecamy!

Kapsztad

Rozsmakuj się w Kapsztadzie. Także dosłownie! Multikulturowe miasto, zaliczane do najpiękniejszych na świecie, zaskakuje bogactwem smaków i jakością kuchni. To idealne miejsce dla miłośników podróży kulinarnych, nocnego życia oraz smakoszy win. Podczas wakacji w Kapsztadzie nie możesz odmówić sobie owoców morza czy wyśmienitych steków i żeberek. Nie tylko ich smak, ale i sposób podania oraz wysoki poziom obsługi w zestawieniu z korzystnymi cenami  wielu, czasem niepozornie wyglądających z zewnątrz restauracji, z pewnością Cię zadowoli. A jeśli dodatkowo jesteś miłośnikiem dobrego wina, koniecznie spróbuj tutejszych, najlepiej podczas zwiedzania okolicznych, pięknie położonych  winnic. Dzięki degustacjom możesz za kilka euro spróbować wielu rodzajów napoju bogów, niedostępnych w Europie, co więcej, dokonać bardzo opłacalnych zakupów. Niektóre winnice oferują także przystawki i zapraszają do swych restauracji. Podróż do Kapsztadu to także okazja do spotkań z sympatycznymi pingwinami. Są tu one dosłownie na wyciągnięcie ręki. Nie zmarnuj takiej szansy i udaj się na okoliczną plażę Boulders, gdzie możesz się wśród nich opalać, a nawet z nimi kąpać!

Garden Route

Jeśli podczas wakacji w RPA szukasz sposobności, by przeżyć i zobaczyć jak najwięcej, wybierz wycieczkę wzdłuż Garden Route. Trasa Ogrodów, ciągnąca się przez zaledwie 300 kilometrowy odcinek wybrzeża od Mossel Bay po park Tsitsikamma, oferuje niezliczoną ilość różnorodnych atrakcji. Ich nagromadzenie na pewno nie pozwoli Ci się nudzić. A jest w czym wybierać. Czy uwielbiasz napawać się pięknymi widokami, czy kochasz przyrodę i obcowanie w świecie fauny i flory, czy też wolisz aktywny wypoczynek, sport i przygodę – nie ma to znaczenia, bowiem podróż przez Garden Route zapewni Ci każdą z tych form spędzania wolnego czasu.  Pokonując tutejsze liczne szlaki piesze będziesz wędrować wśród malowniczych scenerii parków i rezerwatów przyrody, dolinami rzek i wodospadów, wzgórzami porośniętymi lasami i barwnymi fynbosami.  Rozciągną się przed Tobą panoramy skalistych klifów, plaż i lagun. Jeśli wolisz, możesz wybrać się na relaksującą wycieczkę konną, albo zażyć przygody w pojeździe z napędem na cztery koła czy na motocyklu. Kochasz wodę? Możesz zdecydować się na rejs jachtem o zachodzie słońca albo ze śniadaniem przy kieliszku szampana. Jesteś entuzjastą wędkowania? Co powiesz na połowy na pełnym morzu? Podróż z dreszczykiem emocji to np. bliskie spotkania z rekinem białym podczas nurkowania w klatce. W wersji light proponujemy podwodną obserwację kolonii koników morskich. Inne morskie zwierzęta godne obserwacji to wieloryby i delfiny. Możesz je podziwiać podczas rejsu wśród wód u wybrzeży Garden Route. Bliski kontakt ze światem zwierząt proponują tutejsze rezerwaty słoni, ptaków, rzadkich niebieskich motyli czy małp. Ten ostatni to jedyna na świecie i niepowtarzalna okazja by wypić kawę i zjeść lunch w towarzystwie tych fascynujących stworzeń. A jeśli należysz do odważnych, uśmiechnij się do zdjęcia z owiniętym wokół Ciebie kilkumetrowym gadem– mieszkańcem parku węży. Jeśli jednak preferujesz wakacje w RPA na sportowo, przy Garden Route będziesz mieć wiele okazji by zażyć ruchu. Dawkę adrenaliny otrzymasz tu m.in. podczas szaleństw na rowerze górskim, skacząc na bungee czy opuszczając się na linie z wysokiej skały. Jak Tarzan poczujesz się natomiast zjeżdżając na linach rozpiętych nad koronami drzew. Pragniesz unieść się wyżej? Tutaj to także możliwe. Podróż w rejony Garde Route możesz bowiem połączyć  z nauką latania awionetką albo po prostu skorzystać z oferty lotów helikopterem. Golfiści spędzą natomiast idealne wczasy udając się do mekki golfa w George. A jeśli wybierasz się w podróż z dziećmi, zaproponuj im wycieczkę kolejką parową z George do Knysny.

Kiedy jechać do RPA?

POGODA W RPA

Na wakacje do RPA można jeździć w zasadzie przez cały rok, co związane jest ze zróżnicowaniem klimatycznym poszczególnych regionów kraju. Od czerwca do sierpnia panuje tu zima, która jest idealnym czasem do obserwacji dzikich zwierząt. Maksymalna temperatura zimą wynosi ok. 25 ͦC, minimalna 10 ͦC. W Kapsztadzie i na Wybrzeżu występują w tym czasie obfite deszcze. Choć tak naprawdę w tym rejonie opadów można spodziewać się przez cały rok. Wiosna rozpoczyna się w połowie sierpnia i kończy się w październiku. Temperatury są wtedy względnie wysokie, opady występują wieczorami i nocą. Lato przypada na okres od listopada do marca. Okres ten charakteryzuje się wysokimi temperaturami, nawet do 40 ͦ C, i dużą wilgotnością powietrza. Jesień (kwiecień – maj) w jest tu podobna do wiosny, lecz opady są mniejsze, a temperatura powietrza przyjemniejsza.

Nie polecamy

Przeciętna

Dobra

Najlepsza

najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII