• Programy
 • Hotele
 • Pogoda
 • Miejsca
 • Informacje
 • Inspiracje
Informacje ogólne
Strefa czasowa
GMT +2
Stolica
Pretoria
Język
W Republice Południowej Afryki obowiązuje 11 języków urzędowych: angielski, africaanas, zulu, suazi, ndebele, sotho południowy, sotho północny, tsonga, sotho-tswana, venda oraz xhosa. Angielski zna tu praktycznie każdy. Pamiętać jednak należy o tym, że ze względu na to, że pozostawał on pod wpływem lokalnych dialektów, różni się od wersji amerykańskiej czy z Wysp Brytyjskich.
Waluta
W RPA oficjalną walutą jest rand (R lub ZAR). Rand dzieli się na 100 centów. Banknoty występują w nominałach: 10, 20, 50, 100 i 200 randów. Monety mają nominały: 1, 2, 5 randów oraz 5, 10, 20 i 50 centów.

1 USD – 13 ZAR
1 EUR – 15,3 ZAR
1 PLN – 3,6 ZAR
Powierzchnia
1 219 912 km2
Populacja
50,5 mln

Informacje praktyczne

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe
Dla obywateli RP, udających się do Republiki Południowej Afryki na okres do 30 dni, wizy nie są wymagane. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty przybycia na teren RPA. Na przejściu granicznym należy okazać bilet powrotny. Osoby udające się do RPA na okres dłuższy niż 30 dni, lub do pracy, muszą posiadać wizę. Przed podróżą do RPA należy zapoznać się z aktualnymi informacjami wizowymi na stronie Ambasady RPA w Berlinie.

W przypadku podróży do RPA obojga rodziców z małoletnim dzieckiem, konieczne jest posiadanie ze sobą oryginału aktu urodzenia dziecka lub jego poświadczonej przez notariusza kopii, wraz z tłumaczeniem na język angielski. W przypadku podróży tylko z jednym z rodziców, konieczne jest posiadanie pisemnej zgody na podróż drugiego rodzica. Pismo to powinno być przetłumaczone na język angielski i poświadczone przez notariusza. Dokument jest ważny 3 miesiące od daty wystawienia.

Biuro Podróży nie ponosi odpowiedzialności za nieotrzymanie wizy do kraju, w którym odbywa się impreza turystyczna, oraz krajów tranzytowych. Zdobycie wizy leży w 100% po stronie uczestników wyjazdu.
Szczepienia
Nie ma szczepień bezwzględnie wymaganych przy wjeździe do RPA. Zalecane są szczepienia przeciwko wirusowemu zapalaniu wątroby typu A i B (ok. 240 zł każda dawka szczepionki), tężcowi i błonicy (ok. 90 zł), wściekliźnie (ok. 170 zł każda dawka szczepionki) oraz przeciwko durowi brzusznemu (ok. 230 zł). Malaria może występować w północnej części prowincji KwaZulu-Natal i w Parku Narodowym Krugera (malaria nie występuje w okresie od maja do września). Ceny szczepień podano zgodnie z aktualnym cennikiem Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Napiwki
W RPA dawanie napiwków jest mile widziane. W restauracji należy dodać 10 – 20% do rachunku, kierowcy/taksówkarzowi 10%. W przypadku płatności kartą możliwe jest doliczenie napiwku do rachunku. Standardowy napiwek dla bagażowego to ok. 5 ZAR za jeden bagaż, dla pokojówki również powinno się zostawić drobne.
Ceny jedzenia
Ceny jedzenia w RPA są zbliżone do tych w Polsce. Za posiłek w taniej restauracji trzeba zapłacić ok. 60 – 100 ZAR, w droższej ok. 170 – 200 ZAR. Piwo do obiadu, to dodatkowo wydatek 30 ZAR, Coca Cola – 13 ZAR, woda – 9 ZAR.

Przykładowe ceny w sklepach:

•Woda mineralna: 1,5 - 13 ZAR
•Lokalne piwo w puszce: 20 ZAR
•Świeży kokos: 15 ZAR/kg
•Wino 50 ZAR
Jedzenie
Nazywana „rainbow cuisine”, co oznacza tęczową kuchnię. Kuchnia ma wiele różnorodnych źródeł i łączy w sobie ciekawe smaki z różnych, nieraz bardzo odległych krain. Jada się dużo mięsa, co jest uwarunkowane także kulturowo. Wegetarianizm nie jest popularny. Z warzyw prym wiedzie kukurydza, podawana na różne sposoby, w tym jako mąka czy kasza. Podstawowym zbożem jest sorgo, używane do produkcji mąki, ale i… piwa. Lokalne piwo jest słabe i niefiltrowane, znane było jeszcze przed przybyciem Europejczyków. Popularne są warzywa takie jak dynia, fasola czy kapusta. Mleko czy nabiał spożywa się w postaci jogurtów, kefirów czy innych przetworów. Ważnym, często stosowanym dodatkiem jest cytryna i chili.
Ciekawostki
 • Góra Stołowa uznawana jest za jedną z najstarszych gór na świecie.
 • Paarl, trzecie najstarsze miasto w RPA, posiada największą na świecie piwnicę z winami.
 • W RPA rośnie największy baobab na świecie. Big Baobab ma ok. 6 tys. lat, 22 metry wysokości i 47 metrów szerokości. W środku pnia drzewa znajduje się bar.
 • Najgłębsza kopalnia na świecie znajduje się w północno – zachodniej części RPA, w prowincji Mponeng. Kopalnia jest głęboka na 4 tys. metrów i ma ok. 50 km² powierzchni.
 • W RPA znajduje się najgłębsza kopalnia świata, wykopana ludzkimi rękami. Jej głębokość jest większa niż wysokość Góry Stołowej.
 • Najstarsze szczątki ludzkie znalezione na terenie RPA mają ponad 160 tys. lat. Z kolei w Sterkfontein Caves, znaleziono szczątki prehistorycznego człowieka australopiteka, które datowane są na 3,5 mln lat.
 • Na dnie oceanu, w okolicach wybrzeży RPA, znajduje się ok. 2 tys. wraków statków. Większość z nich ma ponad 500 lat!
 • W RPA znajduje się najstarszy i największy krater meteorytowy na Ziemi. Krater o średnicy ok. 300 km, powstał ok. 2 mld lat temu, w wyniku uderzenia o ziemię asteroidy średnicy 10 km.
 • Tugela Falls to drugie najwyższe wodospady świata.
 • W RPA rośnie 1/10 wszystkich gatunków roślin świata.
 • W 1892 roku, w Bloemfontein w RPA, urodził się autor m.in. trylogii Władca Pierścieni - J.R.R. Tolkien.

Poznaj szczegóły o kraju RPA

Historia
Według najnowszych odkryć archeologicznych, najstarsi przodkowie człowieka zamieszkiwali ziemie obecnego RPA już 4 mln lat temu. Najstarsze szczątki człowieka rozumnego, jakie znaleziono na terenie RPA, mają 160 tys. lat. Najstarsze plemię, które do dziś zamieszkuje tereny pustyni Kalahari, to Buszmeni, którzy pojawili się tu ok. I tysiąclecia p.n.e.

Po raz pierwszy Europejczyk odwiedził tę część świata w 1488 roku. Był to portugalski podróżnik i odkrywca, Bartolomeu Diaz. 164 lata później na Półwyspie Przylądkowym wybudowano port, który stanowił miejsce zaopatrzenia statków Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej, płynących do Indii. Tak powstało najstarsze miasto w RPA – Kapsztad. Kontrolę nad kolonią w 1795 roku, po likwidacji Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej, przejęli Brytyjczycy. Ich panowanie trwało przez kolejne 155 lat.

Na przełomie XVIII i XIX wieku Zulusi (żyjący obecnie na wschodnim wybrzeżu), pod dowództwem Zulusa Czaka, zorganizowali siły zbrojne, mające na celu podbijać sąsiednie plemiona. Przez kilkadziesiąt lat prowadzili walkę przeciwko Afrykanerom (głównie Holendrom, Niemcom i Francuzom, potomkom osadników) i Brytyjczykom. Zulusi zostali ostatecznie pokonani przez Afrykanerów (Burowie) w 1838 roku, a w 1879 roku przez Brytyjczyków.

W wyniku konfliktów z Brytyjczykami, Afrykanerzy wyruszyli w głąb kraju i utworzyli Burskie Republiki Transwalu i Oranii. Odkrycie przez Burów na tym terenie diamentów w 1867 roku i złota w 1886 roku przyczyniły się do zainteresowania Brytyjczyków tym rejonem, co w efekcie doprowadziło do wybuchu I wojny burskiej (1880 – 1881) i II wojny burskiej (1899 – 1902). Skutkiem porażki Afrykanerów było włączenie ich terenów do Imperium Brytyjskiego.

W 1910 roku utworzony został Związek Południowej Afryki, który dołączył do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, biorąc udział w obu wojnach światowych. W 1948 roku wybory wygrała Partia Narodowa, która opowiadała się interesami Afrykanerów. Tak rozpoczął się 46 – letni okres segregacji rasowej, znany jako apartheid. Apartheid narzucił segregację rasową, w wyniku której wydzielano specjalne dzielnice, nastąpiła segregacja w miejscach publicznych, wprowadzono różne standardy edukacyjne dla białych i czarnych, nielegalne były małżeństwa mieszane rasowo. Co więcej, Afrykanie nie posiadali obywatelstwa, wprowadzony został obowiązek posiadania przepustek.

W 1960 roku proklamowano powstanie Republiki Południowej Afryki. Walkę z apartheidem rozpoczął prezydent Frederik Willem de Klerk, który zalegalizował m.in. Afrykański Kongres Narodowy – ANC (organizacja narodowowyzwoleńcza czarnej ludności założona w 1912 roku), Partię Komunistyczną i 33 inne organizacje, zwolnił z więzienia Nelsona Mandelę, nieformalnego lidera ANC, oraz rozpoczął dialog z opozycją. 10 maja 1994 roku, 76-letni wówczas Nelson Mandela, został pierwszym prezydentem wybranym w demokratycznych wyborach. Po ponad 300 latach dominacji Europejczyków, RPA wkroczyła w nowe tysiąclecie z konstytucją, uznawaną za najbardziej postępową na świecie.
Geografia
Republika Południowej Afryki położona jest w najbardziej wysuniętej na południe części kontynentu Afrykańskiego. Od północy graniczy z Namibią, Botswaną i Zimbabwe, od północnego wschodu z Mozambikiem i Suazi, a od wschodu z niewielkim państwem Lesotho. Z trzech stron – od zachodu, południa i wschodu, RPA otoczone jest oceanem – Atlantyckim i Indyjskim. Powierzchnia państwa to ponad 1,2 mln km². Ok. 2 tys. km od Kapsztadu położone są wyspy Księcia Edwarda i Marion, które od 1947 roku należą do RPA.
Większą część kraju zajmują wyżyny, tzw. weldy. Niziny występują jednie na pasie nadbrzeża. Największą rzeką RPA jest Oranje. Najwyższy szczyt to Thabana Ntlenyana, o wysokości 3482 m n.p.m., leżący w paśmie Gór Smoczych.

Wiele gatunków roślin porastających RPA to endemity, nie występują nigdzie indziej na świecie. Można tu spotkać roślinność twardolistną, czyli zarośla, krzewy zwane fynbos. Pustynię Kalahari porastają sukulenty – aloes, wilczomlecz. W RPA można spotkać liczne wielkie afrykańskie ssaki - słonia afrykańskiego, nosorożca białego i hipopotama nilowego. Żyją tu także żyrafy, gepardy, a także nosorożce czarne, bawoły afrykańskie, lamparty czy lwy. Ogromnym bogactwem odznacza się awifauna. Wikłacze budują ogromne kolonie,. Można tu spotkać strusia czy dropa. Na wybrzeżu południowym żyje 170 000 dzikich pingwinów.
Kultura i Religia
Republika Południowej Afryki jest krajem silne zróżnicowanym pod względem kulturowym. Świadczy o tym chociażby fakt, że obowiązuje tam aż 11 języków urzędowych, z których aż 10 to języki regionalne. Najczęściej używanym językiem jest zulu – język plemienia Zulusów, zaliczanego do grupy etnicznej Bantu. Językiem tym posługuje się ponad połowa mieszkańców kraju.

W czasie tradycyjnych uroczystości można zobaczyć regionalne stroje. Na co dzień jednak wszyscy mieszkańcu ubierają się współcześnie. Wyraźny podział biegnie między nowoczesnymi, uprzemysłowionymi miastami, a wsią, gdzie nadal można zastać tradycyjne obrzędy. Obchodzi się tu święta zarówno katolickie, jak i hinduskie czy lokalne. Dominującą religią jest katolicyzm, ale znaczny odsetek mieszkańców kultywuje dawne religie plemienne.

W roku 1991 nagrodę Nobla otrzymała południowoafrykańska pisarka Nadine Gordimer. Najważniejszym pisarzem z RPA jest niewątpliwie J.M. Coetzee, laureat literackiej nagrody Nobla za rok 2003. Jego dzieła zaliczają się do nurtu literatury psychologicznej. Uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy anglojęzycznych. Na terenie dzisiejszego RPA w roku 1982 urodził się J.R.R. Tolkien.

Hotele w RPA

Kiedy jechać do RPA?

POGODA W RPA

Na wakacje do RPA można jeździć w zasadzie przez cały rok, co związane jest ze zróżnicowaniem klimatycznym poszczególnych regionów kraju. Od czerwca do sierpnia panuje tu zima, która jest idealnym czasem do obserwacji dzikich zwierząt. Maksymalna temperatura zimą wynosi ok. 25 ͦC, minimalna 10 ͦC. W Kapsztadzie i na Wybrzeżu występują w tym czasie obfite deszcze. Choć tak naprawdę w tym rejonie opadów można spodziewać się przez cały rok. Wiosna rozpoczyna się w połowie sierpnia i kończy się w październiku. Temperatury są wtedy względnie wysokie, opady występują wieczorami i nocą. Lato przypada na okres od listopada do marca. Okres ten charakteryzuje się wysokimi temperaturami, nawet do 40 ͦ C, i dużą wilgotnością powietrza. Jesień (kwiecień – maj) w jest tu podobna do wiosny, lecz opady są mniejsze, a temperatura powietrza przyjemniejsza.
najlepsza dobra przeciętna nie polecamy
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

RPA – inspiracje podróżnicze

Safari w RPA

Skarbem Afryki jest jej przyroda. Możliwość obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku jest zawsze wyjątkowym przeżyciem. A szczególnie wtedy, gdy można stanąć oko w oko z największymi z nich,...
Zobacz więcej

Góra Stołowa, Kapsztad

Nowy York ma Statuę Wolności, Rio de Janeiro pomnik Chrystusa, a San Francisco most. Tym, co definiuje Kapsztad, jest Góra Stołowa. Nie sposób jej przeoczyć. Mów jej Hoerikwaggo. To jej...
Zobacz więcej

Self-drive po RPA i eSwatini

Marzysz o prawdziwiej, afrykańskiej przygodzie? Koniecznie wybierz się w podróż do RPA i eSwatini! Rusz w drogę i zobacz największe atrakcje Południowej Afryki. Najpiękniejsze miasto świata – Kapsztad z Górą...
Zobacz więcej

Safari w Parku Krugera

Zaplanuj podróż po Południowej Afryce i przeżyj niesamowitą, pełną ekscytujących wrażeń przygodę  w afrykańskim buszu. Stań oko w oko z dziką przyrodą w królestwie Wielkiej Piątki. Będąc na wakacjach w...
Zobacz więcej

Przylądek Dobrej Nadziei

Jeśli wakacje w RPA to oczywiście także wycieczka na słynny Przylądek Dobrej Nadziei i Cape Point – jego najbardziej w ocean wysunięty punkt. Drogę na sam jego szczyt, gdzie znajduje się...
Zobacz więcej

Kapsztad

Rozsmakuj się w Kapsztadzie. Także dosłownie! Multikulturowe miasto, zaliczane do najpiękniejszych na świecie, zaskakuje bogactwem smaków i jakością kuchni. To idealne miejsce dla miłośników podróży kulinarnych, nocnego życia oraz smakoszy...
Zobacz więcej

Garden Route

Jeśli podczas wakacji w RPA szukasz sposobności, by przeżyć i zobaczyć jak najwięcej, wybierz wycieczkę wzdłuż Garden Route. Trasa Ogrodów, ciągnąca się przez zaledwie 300 kilometrowy odcinek wybrzeża od Mossel...
Zobacz więcej